Troonrede Veenendaal beleefde gezellig-rustige Lampegietersavond Vreugde om eigen NV V-gebouw Tragisch sterfgeval ELST AMERONGEN RENSWOUDE AVONDSCHOOL SCHERPENZEEL MOET SLUITEN Vriendschap draaide uit op nachtelijk drama Oudere jeugd gedroeg zich voorbeeldig INVLOED TELEVISIE (Te) weinig muziek Sportief GEMEENTERAAD MAAKTE TWEETAL EXCURSIES Jongveekeuring van VIOS Na aanrijding doorgereden Vechtpartij op sportveld Resultaat Roode Kruisrit Twee patiënten met boot mee OPENING Belangrijk Opening nieuwe N.V.V. „Jonge Strijd" gebouw Demonstratie Opening „School met de Bijbel" LEDEN DER STATEN-GENERAAL, MINISTER GEEFT GEEN SUBSIDIE MEER DRONKEN CHAUFFEUR ACHTERVOLGDE WEGVLUCHTENDE „VRIEND" RUZIE OVER GELD Twijfel Het typisch Veenendaalse Lampcgictcrsavondfeest is dit jaar onder de meest Kun stige omstandigheden gevierd. Het weer was prima en mede daardoor de belang stelling enorm (zeker driekwart van de bevolking was op de been). Ook de oudere jeugd heeft zich sportief gedragen want de politie behoefde vrywcl nergens hande lend op te treden. Een wat minder prettige ervaring ondervonden de kinderen die aan de optocht deelnamen ten aanzien van de volwassenen die rijen dik langs de route stonden: er was er niet één die kennelijk de moed kon opbrengen om de kin deren met een applausje te belonen voor het vele werk wat zjj aan de tientallen in zendingen hadden besteed! 's Middags al kregen de kinderen de Lampetuut-koorts te pakken. Bij de winkels waar vuurwerk en lampions aan de lopende band werden verkocht, stonden ze tot zelfs op het trottoir in de rij om aan de beurt te komen. Tegen zeven uur kwamen de eerste deelnemers aan de optocht achter de Brandweerkazerne aan, waar de Instuif, leiding met aan het hoofd de heer v. d. Schee, de handen vol had de stoet te formeren. Dat televisie ook op kinderen een een enorme invloed uitoefent, kwam bij de inzendingen duidelijk naar voren. Er liepen Swiebertjes rond, Pipo de Clown was present en de Flintstones ontbraken evenmin op het appèl. Voor het eerst kreeg de optocht ook een com mercieel tintje in de vorm van een prachtig versierde reclame-,.kar". Wel licht een idee voor de middenstand om dit unieke feest volgend jaar nog groot ser te doen opzetten. Zonder de twee deelnemende muziek korpsen - ,Caecilia' en Prins Bernhard' op enigerlei wijze tekort te willen doen, was de muzikale begeleiding voor een dergelijk evenement aan de geringe kant. Er moeten zonder twijfel "mogelijk heden worden geschapen nog meer korpsen aan de optocht te laten deel nemen. M.a.w. een dergelijke enorme belangstelling van de zijde van de be volking eist een veel grootsere opzet van de Lampion-optocht. Het Jeugdwerk „De Instuif" heeft overigens met de riemen die zij had, voortreffelijk geroeid. De stoet was keurig in elkaar gezet en vooral de kinderen langs de route hebben enorm genoten van het spel met lichtjes en verklede kinderen. Na afloop van de rondgang kregen de kinderen hun welverdiende chocolademelk met beschuitjes. De wat oudere jeugd, waarover in het verleden herhaaldelijk klachten werden geuit, gedroeg zich opvallend sportief. De dame en heren van de Vee nendaalse gemeenteraad, alsmede het college van b. en w. de ge meente-secretaris en de directeur Gemeentewerken hebben kortge leden een tweetal reizen gemaakt die een oriënterend karakter droegen. Begin deze maand werd een reis ge maakt naar Eindhoven waar men, op uit nodiging van Prof. S. J. v. Embden (de stedebouwkundige van Veenendaal) de nieuwbouw bezichtigde bij de Technische Hogeschool die onder architectuur van genoemde professor tot stand komt. Ruim een week later werd een bezoek gebracht aan het nieuwe gebouw van de Dienst der Domeinen in Emmeloord (N.O.-polder) waarvan de architect eveneens Prof Van Embden is. Het doel van deze reizen was het gemeentebestuur in kennis te stellen van diverse bouwconstructie-methodes die later wellicht ook toegepast zullen worden bij de bouw van het nieuwe raad huis te Veenendaal. Zeker in het centrum hing een blauwe damp van de verschillende soorten voet zoekers e.d., maar daarvoor was het Lampegietersavond. Twee belangrijke „afleidings-punten" waren hotel „De Korenbeurs" waar jazzclub Euterpe een gezellige muziek- dansavond had georganiseerd en het nieuwe NV V-gebouw waar de jeugd zich eveneens ontspannen kon. Op laatstgenoemde plaats was het zo druk, dat er op een gegeven moment niet meer bij konden. Nergens echter was er van ordeverstoring sprake. Al met al kan Veenendaal terugzien op een gezellige Lampegieters avond, die voor de toekomst echter een veel grotere omvang verdient. UITSLAG LAMPIONOPTOCHT Bij de maandagavond gehouden Lam pionoptocht werden de volgende prijzen behaald: GROEPEN: le prijs „Dorus" (jongens- groep J. Epskamp); 2e prijs „Boertje van Buuten" (Henk Simons) en 3e prijs „De Bonte Lampegietersavond- trein" (Valleistraat). INDIVIDUELEN: 1. Swiebertje (J.Kars- ten; 2. De Poes (Elly Weisveld); 3. Dorus (Rob Doeve). Uitgaande van de Fok- en Controlcver- eniging „VIOS" wordt morgenochtend op een terrein naast hotel La Montagne een jongveekeuring gehouden. De opening van de keuring zal om half tien worden verricht door de burgemees ter van Rhenen, terwijl de burgemeester van Veenendaal later op de dag de prij zen zal uitreiken. Jury is de heer C. G. de Kruif uit Woudenberg en als arbiter treedt op de heer M. H. Pardijs uit Utrecht. Mej. van M. die vrijdagavond op de Buurtlaan-Oost fietste, is aangereden door een passerende bromfietser. Haar moeder riep de bromfietser te rug, maar terwijl het meisje met een hersenschudding bij een omwonende werd binnengebracht, verdween de bromfietser in allerijl. De politie stelt thans een intensief onderzoek in naar de identiteit van deze weggebruiker. Tijdens de zaterdagmiddag gespeel de voetbalwedstrijd NSVS - Valleivo gels is het tussen twee spelers tot een handgemeen gekomen. De onenigheid liep uit op een paar rake klappen hetgeen de speler van Valleivogels twee voortanden kostte. Later deed de Scherpenzeelse voetbal ler aangifte bij de politie. Dc heer Visser van de landelijke stich ting „Eigen Gebouw" (links) biedt hier voorzitter Hannink (rechts) enkele ge schenken aan. „Met enige trots mogen wij zeggen dat wij er, door gezamenlijke inspanning in geslaagd zijn onze moderne arbeidersbeweging een dergelijk onderkomen te ver schaffen. Alle NVV-leden hier in Veenendaal hebben de grondslag voor dit ge bouw gelegd." Deze veelzeggende woorden werden vrijdagavond gesproken door de voorzitter van de Stichting „Eigen Gebouw", de heer H. W. Hannink, tijdens de feestelijke opening van het nieuwe en modern uitgevoerde NVV-gebouw aan de Tuinstraat. De belangstelling voor deze officiële opening was groot. Behalve bur gemeester mr. dr. J. Hazenberg, waren ook de drie plaatselijke wethouders aan wezig, alsmede talrijke vertegenwoordigers van vakbonden en andere vereni gingen. POSTDUIVEN NIEUWS De Eerste Veenendaalse Postduiven vereniging „De Luchtreiziger" nam af gelopen week deel aan de wedvlucht vanaf St. Chislain Horn. De duiven werden gelost om 10.40 uur en de eer ste duif meldde zich bij de heer H. v. Kooten om 14.24 uur. De verdere uitslag is: H. v. Kooten 1, 4, 5; H. v. d. Dikkenberg 2, 6; G. Fasse 3, 9; C. Heikamp 7; C. Vos 8. A.s. zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur is het inkorven voor Esschen (België). Dit is de laatste wedvlucht van dit jaar. Ruim 50 automobilisten, motorrijders en bromfietsers hebben woensdagavond voor twee Veenendaalse chronische patiënten een boottocht van een week bjj elkaar ge reden. Dit was de verheugende opbrengst van de jaarlijkse Roode Kruis-rit, georgani seerd door de afd. Veenendaal van het Ned. Roode Kruis in samenwerking met de motor- en autoclub Veenendaal. Voor de deelnemers was het op een plezierige manier offeren voor een goed doel, want de rit noopte tot enthousiasme. De heren Bos en Drost van de mac Vee nendaal hadden weer gezorgd voor een pittige, maar leuke rit die zich groten deels in Veenendaal en Rhenen afspeelde Er werd gereden over een afstand van 55 km met een gemiddelde snelheid van 30 km per uur door de automobilisten en de motorrijders, terwijl de bromfietsers 46 km. aflegden bij een gemiddelde snel heid van 20 km per uur. De secretaris van de afd. Veenendaal van het Ned. Roode Kruis,, de heer J. H. van Schuppen reikte na afloop in „La Montagne" de fraaie prijzen uit, onder dankzegging aan het adres van organisa toren en deelnemers. De uitslag was: auto's en motoren: 1 J. Jetten, Ede (75 strafpnt.) 2 H- Eijkelkamp, Scherpenzeel (151) 3 E. Mandersloot, Scherpenzeel (152) 4 A. van Dijk, Veenendaal (159) 5 H. v. d. Weteringh, Woudenberg (160) 6 J. Lagemaat, Woudenberg (165) 7 J. van 't Veen, Veenendaal (172) bromfietsen: 1 R. van Hal, Veenendaal (53) 2 J. Kanis, Veenendaal (58) 3 J. P. v. d. Wolff, Veenendaal (61) Met een kernachtige rede verrichtte burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg de officiële opening. Hij stelde het jaar 1921 als een centraal punt toen de „beweging" begon op te komen tot een eigen ge bouw. „En dit is de uitwerking van het geen in 1921 begon", aldus de burge meester. Een speciaal woord van waardering richtte hij tot het adres van de heer Joh. van Hardeveld, een van de weinigen die het deze avond mocht beleven zijn doel gerealiseerd te zien. Later op de avond nam hij ook nog even het woord en vertelde dat men be gonnen was met dubbeltjes te sparen. „Als er één verheugd is deze avond dan ben ik het", zo zei de heer Van Harde veld. De heer Visser, sprekend namens de landelijke stichting Eigen Gebouw, stel de dat een eigen onderkomen een belang rijk element in het verenigingsleven is. Hier kunnen bijeenkomsten worden ge houden over bijzondere vraagstukken van internationale aard, zo verklaarde hij. Een historisch moment in de geschie denis van de arbeidersbeweging, zo noem de de voorzitter van de NVV-Bestuur- dersbond Veenendaal, deze avond. Hij zei respect en waardering te hebben voor het bestuur dat deze plannen gerealiseerd heeft. Op zaterdag 21 september a.s. wo,rdt het nieuwe gebouw geopend van de N.V.V. Jeugdorganisatie „Jonge Strijd". Aan deze opening is een feestavond verbonden waaraan mee zullen werken twee Jonge Strijd afdelingen uit Apel doorn en Doesburg, met muziek, zang en toneel. Het aantal medewerkers is ongeveer 50 meisjes en jongens. Er is bal na verzorgd door de bekende teen agerband „The Strangers" uit Veenen daal. Oktober 1962 is deze groep gestart met een bestuur om plannen te maken, voor wanneer het nieuwe gebouw klaar was de jeugd op een goede wijze op te vangen op hun bijeenkomsten. Het ge hele bestuur heeft hiervoor cursussen gevolgd aan de Kaderscholing van het N.V.V. Na de opening van a.s. zaterdag zal de eerste bijeenkomst zijn op vrijdag 27 september a.s. in het nieuwe ge bouw aan de Tuinstraat 2. Veenendaal Toen gistermiddag dc 67-jarige H. J. Bouman over de Kerkewijk reed, viel hij, ter hoogte van de Tekenschool, plotseling van zijn bromfiets. De onmiddellijk gewaarschuwde arts, dokter Reydon, kon slechts de dood door hartverlamming constateren. Op precies dezelfde plaats deed zich enige weken ge leden een soortgelijk sterfgeval voor. De volgende spreker, de heer A. J. M. Dibbits, inspecteur der Belastingen te Wageningen, gaf een uiteenzetting over de reorganisatie van de belastingdienst, waarbij hij interessante voorvallen uit het verleden naar voren bracht. Dit in verband met het feit, dat een gedeelte van het nieuwe gebouw tot onderkomen van de Belastingdienst dient. De heer L. R. A. Ester, voorzitter van de CNV-Besturenbond verklaarde dat er hier vanavond duidelijk werd gedemon streerd wat er binnen de vakbeweging mogelijk is. Hij zei bijzonder respect te hebben voor de socialistische vakbeweging en sprak van bijzonder plezierige verhou dingen. Met name roemde hij het door zettingsvermogen van de stichting. „Met een tikkeltje beschaamdheid moet ik zeg gen dat het in onze kring, die toch gro ter is dan de uwe, nog niet mogelijk ge weest is een dergelijke prestatie te le veren". Tenslotte werd nog gesproken door de districtsbestuurder van het NVV, de heer Renes. Vrijwel alle sprekers deden hun mondelinge wensen vergezeld gaan van bloemen of andere kostbare geschenken. Na het dankwoord van de heer Han- ning werd iedereen in de gelegenheid ge steld het nieuwe gebouw te bezichtigen. ORANJE-WIT RECEPTIONEERT Zaterdag 21 september, twee dagen voor de eigenlijke oprichtingsdatum re- ceptioneert de voetbalvereniging Oran je-Wit in het clubhuis „De Morgen ster" ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan. Hiervoor spelen eerst nog enkele veteranenelftallen tegen el kaar en na de receptie is er nog een feestavond voor oud-spelers en oud-be stuursleden, ook in het clubhuis. Maandag 30 september zal de ope ning plaats hebben van de nieuwe Christelijke school in Eist. Na verschillende jaren in een houten noodgebouw gewerkt te hebben, is dus nu voor de leerlingen en leerkrachten het „stenen tijdperk" aangebroken in een moderne 6-klassige school.'s Avonds na de opening staat de school open voor belangstellenden en oud-leerlin gen. Op bovengenoemde datum begint ook de Christelijke kleuterschool in het ou de noodgebouw aan de Irenestraat. DUIVENVLUCHT De postduivenvereniging De Instuif te Eist deed mee aan de wedvlucht op 15 september 1963 vanaf St. Ghislain- H. De uitslag was: G. Hartman 1, 2, 4, 13; v. Laar - Kievid 3; Pol - Viegen 5, 9, 10, 15; H. Bouman 6; H. Doorn speek 7, 8; B. Vervat 11, 14; M. Brou wer 12; Gebr. Brienessen 16. In deze tijd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van on derlinge afhankelijkheid en neemt ook het verlangen naar samenwerking toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereni ging van de vrije Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons Koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de Verdragen van Rome en van Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt verwezenlijkt. De opvatting van de Regering is steeds geweest, dat deze verdragen de totstandkoming beogen van een open en democratische Europese gemeen schap, een gemeenschap, die niet een verdelende, maar een verenigende functie moet hebben. Slechts een op brede en hechte basis georganiseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de Oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blijven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenwerking en de ontwikkeling van de constructieve krachten in de wereld. Het stemt tot voldoening dat inmiddels vele landen het Verdrag van stopzetting van bovengrondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de in ternationale spanningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning blijft het defensiebeleid er onverminderd op gericht naar ons beste vermogen een aandeel te leveren tot de gezamenlijke verdeling in Atlantisch verband. De Regering zal het hare ertoe bijdragen om de tariefonderhandelingen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de internationale problemen van de land bouw zijn betrokken, zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ontwik keling van het internationale handelsverkeer inluiden. Zowel tijdens de tarief onderhandelingen als tijdens de Wereldhandels conferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, verdienen de problemen van de ontwikkelingslanden bijzondere aandacht. Verminde ring van de belemmeringen in het handelsverkeer met de landen moet daarbij voorep staan. Het economische leven in de 'ontwikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, opdat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemen de welvaartsverschillen in de wereld maken het des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwichtig programma van hulpverlening binnen het Konink rijk en daarbuiten in verscheidene bilaterale en multilaterale vormen. Het verheugt de Regering, dat de betrekkingen tot Indonesië belangrijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zijn gezet naar normalisering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ont plooien. De samenwerking in Benelux-verband acht de Regering van des te meer betekenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter worden. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde-Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal U ter goedkeuring worden voorgelegd. o o o De Regering is ervan voertuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Koninkrijk der Nederlanden zal worden bestendigd. De Koninkrijks gedachte moge daarbij ook komend jaar weder onze drie landen bezielen. o o o Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelijke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ontwikkeling zal in samenwerking met het bedrijfsleven een onderzoek worden ingesteld naar de vooruit zichten op middellange termijn voor onze volkshuishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzonderlijk. Daarbij zal rekening worden gehouden met de wijze waarop de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap zich een dergelijk onderzoek in Europees verband heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzondere verhoging van de landbouwuit gaven zal de Rijksbegroting voor 1964 een grotere toeneming van de uit gaven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aan vaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als geheel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationale inkomen. Uit een oogpunt van con junctuur-beïnvloeding voldoet de begroting aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe Comptabiliteitswet zal U deze zittings periode worden aangeboden. De regeYing vertrouwd, dat het georganiseerde bedrijfsleven, dat in eerste instantie verantwoordelijk is voor het loonbeleid, de loonkosten stijging voor 1964 binnen aanvaardbare grenzen zal houden. Naar haar mening worden die grenzen primair bepaald door de macro-economische produktiviteitsontwikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het verband tussen de loonontwikkeling en het prijspeil, het investerings niveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen die een ernstige in breuk maken op een verantwoorde loonvorming. Zij zal in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven dit vraagstuk onder ogen zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de conjunctuur en de opwaartse druk op de prijzen zal de Regering een krachtig prijsbeleid blijven voeren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verantwoord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededingingsbeleid bevor deren. De grote zorg, die de regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats tqitkent aan de verhoging tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomsvoor ziening. Voorstellen terzake zal zij spoedig na ontvangst van het advies van de Sociaal Economische Raad uitwerken. Nadat het Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken het beraad over een nieuwe pensioenwet heeft beëindigd, zal de Regering een desbetref fend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbreiding van de werkingssfeer van de Interimwet invaliditeitsrentetrekkers beoogt de Regering een verdere verbetering van de voorzieningen ten behoeve van de gehandi capten. Een wetsvoorstel om de inkomens in de Algemene kinderbijslag wet te doen vervallen, zal U binnenkort bereiken. De Regering acht de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een belang rijk instrument om ondernemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfs leven. Zij ziet met belangstelling het advies van de Sociaal Economische Raad over de herziening van de Wet op de bedrijfsorganisatie tegemoet. In een tijd, waarin de toenemende industrialisatie en verstedelijking van ons dichtbevolkte land de gevaren van de mens in zijn levensmilieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het beleid op het gebied van de volksgezondheid. De Regering hoopt, dat de Ziekenfondswet en de Wet op de ziekenhuis tarieven in de komende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Algemene bijstandswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geldkrediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp-Woonwagenwet worden ingediend, waarmede de aanpassing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt beoogd. In de regeringsverklaring van 31 juli is uiteengezet van hoeveel belang de Regering de opheffing van de woningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijke euvel heeft zij de hoogste prioriteit toegekend. Daar voor zal zo nodig inbreuk worden gemaakt op de norm, die voor de toe laatbare stijging van de uitgaven is aanvaard. De Regering wil door een samenstel van maatregelen de produktiviteit en de totale produktie van de bouwnijverheid opvoeren. Eén van deze maatregelen is de bevordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg met het bedrijfs leven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk worden gesteld, boven het in het bouwprogramma vermelde totaal van 90.000 woningen uit te komen. De Regering zal blijven streven zowel naar ontplooiing van het Euro pese landbouwbeleid als naar verhoging van de rentabiliteit van de Ne derlandse landbouw. Ter tegemoetkoming in de moeilijke omstandigheden, waarin vooral de veehouderij en het gemengde bedrijf verkeren, wil de Regering, mede door een hogere bijdrage uit de Rijksmiddelen, de uit komsten van de melkveehouderij trachten te verbeteren. Structurele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk. Het Ontwik- kelings- en saneringsfonds zal daarvoor een waardevol hulpmiddel zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aangevraagd voor de ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. De Regering is voornemens de verschillende vraagstukken, die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te pas sen in één beleidspatroon. De Regering is verontrust over het toenemen van het aantal verkeers ongelukken. Zij zal verdere maatregelen treffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. O O O De handhaving en de vernieuwing van het recht nemen een belangrijke plaats in het regeringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wets ontwerpen worden ingediend met betrekking tot het verbintenissenrecht en onderdelen van het burgerlijk procesrecht. De Regering acht de voor gestelde vernieuwing van de regelen omtrent de rechtspositie van vreem delingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ont wikkeling is van grote betekenis, omdat daardoor het eigen karakter van de provincie en de gemeente tot zijn recht komt. De Regering hoopt daarom, dat spoedig de wetsontwerpen tot verruiming van het gemeen telijk belastinggebied eri wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de binnengemeentelijke decentralisatie zullen worden behandeld. Er bestaat een wisselwerking tussen de toeneming van de materiële welvaart en de geestelijke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstijging ruimere mogelijkheden tot ontwikkeling van onderwijs en cultuur, zij stelt er tegelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderde wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daar buiten terdege wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzakelijk. Om deze redenen zal de Regering de uitbreiding van de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs en onderzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortwerken aan de vernieuwing van ons onderwijsbestel, als de nodige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor de volwassenen een doelbewuste bevordering harerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrije tijdsbesteding, een taak van groot gewicht. o o o Vele problemen vragen een oplossing en velerlei doeleinden dienen te worden nagestreefd. De mogelijkheden zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde verandering in de procedure van de begrotingsbehandeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal worden genomen, kan mettertijd het overleg over deze keus verbeteren. De Regering heeft het vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten- Generaal, in het thans aanvangende parlementaire jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de vervulling van Uw verantwoordelijke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 17 september 1963. HOE HARDER IIOE BETER Vorige week donderdag hebben weer enkele agenten zich de vingers blauw geschreven bij een controle op de maxi mum snelheid. Niet minder dan 55 snelle rijders zullen over niet al te lange tijd diep In hun portemonnaie moeten tasten. TWEE ZANDAUTO'S IN DE KNOOP Bij de zandafgraving aan de Wielings heuvel zijn gistermiddag twee zware zandauto's met elkaar in botsing ge komen en letterlijk in de knoop ge raakt. De auto's grepen elkaar in de flank zodat door de schok het linker voorwiel van de ene auto achter het rechter voorwiel van de ander beklemd raakte. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. AUTO TEGEN HEG Toen op Rerhmerden een grote vrachtauto met aanhanger bezig was de inrit bij een betonfabriek in te rij den, naderde om de bocht met vrij grote snelheid een personenauto. Laatstgenoemde had als enige uitweg in een heg te rijden, waardoor de auto zwaar beschadigd werd. GEEN RICHTING AANGEGEVEN Doordat de bromfietser B. uit Tiel ter hoogte van de Veerweg geen rich ting aangaf, kwam hij in botsing met de Amerongse bromfietser N. Laatst genoemde viel op het wegdek, doch zijn verwondingen vielen mee. TOEZEGGING VAN BEROEP Door de Ned. Herv. Gemeente van Amerongen is een toezegging van be roep ontvangen van ds. G. Kaastra. Dit in verband met het beroep dat ds. J. de Jager uit Amerongen heeft ont vangen en aangenomen van Rotter dam. Ds. Kaastra staat momenteel in Oostem (Friesland) gemeente Wijm- britseradeel. GEEN VOORRANG VERLEEND De bromfietsberijdster v. O., komen de vanuit de Schapendrift, verleende dinsdagavond geen voorrang aan een van rechts uit de Burg. Jhr. H. v. d. Bosstraat komen personenauto bestuurd door V. uit Amerongen. Een en ander j liep wonder goed af en bleef beperkt tot de nodige schrik en wat materiële schade. POGING TOT INBRAAK In de nacht van zondag op maandag is gepoogd in te breken bij de fam. H. aan de Utrechtseweg. De daders werden door de bewoners gestoord en sloegen op de vlucht. UITVOERING VAN „THE RAINBOW ROCKETS" Zaterdagavond j.l. gaf de band „The Rainbow Rockets" uit Renswoude een na- jaarsteenagershow. Zoals gewoonlijk was er bij de jongelui erg veel animo hier voor. De zaal in gebouw Rehoboth was wederom stampvol. Ook buiten het ge bouw hielden de jeugdigen zich nogal luidruchtig op. Hetgeen door het bandje werd gebracht was zeer goed te noemen. Al de momentele tophits passeerden de revue. De jongelui die hier aanwezig wa ren hebben zeer zeker van deze uitvoe ring genoten. Ruim veertig jaar geleden startte men te Scherpenzeel met een avond-vaktekenschooltje. Later werd dit omgedoopt tot Avondnijver- heidsschool. Ieder jaar kostte het bestuur wel enige moeite om het aantal leerlingen twee klassen van 18 leerlingen bij elkander te krijgen, doch het lukte steeds. Kort na de opening van de op 6 sept. j.l. gehouden raadsvergadering te Scher penzeel, deelde de voorzitter burgemees ter mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg mede, dat van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, een schrijven was ontvangen waarin deze zich door allerlei oorzaken genoodzaakt In de nacht van zondag op maandag heeft een dronken automobilist in de Imminkstraat te Amerongen zijn „vriend" waarmee hij een groot gedeelte van de dag aan de zwier geweest was, opzettelijk aangere den. Een tweede poging kon tijdig verijdeld worden doordat er toeval ligerwijze mensen op straat liepen die dit alles zagen gebeuren en het slachtoffer op het trottoir trokken. De dader is de 32-jarige, gehuwde Ameronger J. van M. die inmiddels door de politie is aangehouden. De Ameronger, die wél een auto be zat, maar geen rijbewijs had, ontmoette zondagmiddag op het voetbalveld in Wijk bij Duurstede een Zeistenaar. Na de wedstrijd maakte het tweetal een in tensieve reis langs diverse gelegenheden in de Dorestad, Tiel en Eek en Wiel. 's Avonds laat arriveerden zij in Ame rongen waar gestopt werd bij een tank station. De afspraak was dat de Zeis tenaar een tank benzine zou betalen, doch hieromtrent volgde een woorden wisseling die uitdraaide op een heftige rüzie. De Zeistenaar stapte uit en liep de Imminkstraat op. De Ameronger ontstak hierdoor zo in woede dat hij met zijn auto de achter volging inzette en zijn op de Immink straat lopende „vriend" opzettelijk aan reed. De Zeistenaar werd op het wegdek gesmakt en bleef enkele tientallen me ters met zijn overjas achter de auto haken. Omstanders die dit voor hun ogen zagen gebeuren, trokken de man op het trottoir. Overigens net bijtijds want de auto was inmiddels gedraaid en kwam zelfs het trottoir oprijden om de op de grond liggende man nogmaals aan te rijden. Op dat moment kwam de dronken automobilist kennelijk tot bezinning, want zjjn tweede poging zette hy niet door. Bij het zien van het groepje mensen, reed hij snel door om zijn auto te ver stoppen en zelf de benen te nemen. Omdat zijn idententiteit bekend was, kon de politie hem korte tijd later ar resteren. zag de subsidie voor de avondnijverheids school te laten vervallen, zodat deze bin nenkort definitief zal moeten verdwijnen. Volgens deze bewuste brief van O. K. en W. zou het bestuur hebben nagelaten, sinds 1952, een herziend leerplan bij het ministerie in te dienen, en het gevoerde bestuursbeleid ruimte liet voor ernstige twijfel over de vraag of het bestuur „zich voldoende bewust is van zijn verantwoor delijkheid voor de naleving van de sub sidievoorwaarden". Daarom wordt de rijkssubsidie met ingang van 1 oktober a.s. vervallen verklaard. Het bestuur van de avondnUverheids- school vraagt zich thans terecht af waarom deze mededeling nu pas wordt gedaan. Elk jaar werd prompt het lesrooster ingediend en kreeg de mededeling dat gestart kon worden. Het bestuur is echter van mening, dat O. K. en W. dergelijke avondschooltjes, waarvan er nog slechts twee (Scherpen zeel en Twello) bestaan liever ziet ver dwijnen, omdat zij in deze tijd niet meer in het raam van het moderne onderwijs passen. Daarbij komt nog, dat in de na bijheid van Scherpenzeel gelegenheid vol doende is om de jeugd te onderwijzen op de dagtechnische scholen o.m. Amersfoort, Barneveld, Ede, Veenendaal en Valken- heide. Het bericht, dat de Scherpenzeelse avondnyverheidsschool thans defini tief heeft afgedaan, werd door het be stuur betreurd, daar zjj van mening zjjn, dat ruim veertig jaar lang voor treffelijk werk is gedaan.

De Vallei | 1963 | | pagina 2