lO°^m^k>aS PAUK Herstel van 3)0VO is zaterdag mogelijk Burgerlijke stand KERKDIENSTEN NANNE SOUWERBREN SPORTPROGRAMMA: GVVV MOET KRAAN TREKKEN TEGEN NOORDWIJK De competitie btigint al een lichte „tekening" te vertonen. Enkele clubs staan al goed genoteerd, andere opvallend matig. Bij de laatsten horen DOVO, VRC cn NSVS die allen nog zonder winstpunten zijn. D.O.V.O. Ter Leede één voor allen, allen voor één Gevonden en verloren ZONDAGDIENST Ingekomen en vertrokken DINSDAGKOOPJES PANTALON KLEM 0.59 HAARSPRAY KAASSCHAAF Géén revolutionnaire, niet-draagbare modellen, maar flatteuze, elegante mantels japonnen en kostuums, met net dat „iets", dat U zo flatteert! U vindt het bij ons! Kom eens vrijblijvend passen; bijvoorbeeld dit charmante kostuum. Prijzen: 125.- 145.- 159.- 185.- en hoger. As we de saliemelk van de lammelied- jiesavund binne hebbe en de levertraan- advertensies in de krante komme, dan hebbe we deurgaans de zoomer zoo'n bietjie achter de rug. Dan meg et nog wel es zoo af en toe een tikkie zoomere, zoo as van de week, mar 't is toch een uitzondering as we in september nog weeke van boove de twintig grade krijge. Een mins heb nou eenmaal van die houvastpunte waarop die er eene afsluit en et andere begint. Prinsiesdag is ok zoo'n punt. As de kammerleeje en de re geering weer deur de Kooningin an et wark gezet zijn, gewoon uitgedrukt, dan sluite we ok veur ons eige al weer een jaargetij af. En trouwes, volges de kelen der is et marge ok echt gebeurd, want dan wijst ie de eenentwintigste an. Prinsiesdag heb me anderst een con- sternasie gegeeve dit jaar. 't Is gelukkig goed afgeloope mit et gerij en daarom bin ik wel blij dat zooiets ok weer er gebeure kos. Anderst gaan we teveul va naf een pampiertie leeve. En dat doen we toch al. We zijn dur zoo vast van over tuigd, dat bepaalde gebeurtenisse vol gens plan verloope dat we gewoonweg een afwijking ons niet veur kunne stelle. Op de goeie afloop van zoo'n Prinsies dag bevurbeld doet iedereen zoo deur, dat dur krante zijn die een goed half uur na dat de Kooningin weer in de gouwe koets gestapt is et heele gebeure je al van a tot z onder de ooge dreeie. Ok dit jaar weer. Et was volgens de ijzere wet van et prootekol verloope, volgens de krant dan, mar in warkelik- heid was de heele koets mit de Prinsesse dur in an de haal gegaan. Een bewijs, dat et gevaarlik is om dur mar op deur te doen, dat zooiets gewichtigs niet mis kan gaan. Zooiets as een lammeliedjiesavund kan wel in duige valle. Van de goeie afloop daarvan zijn we niet bij veurbaat over tuigd. Daarveur is et te gewoon, mar om dat et zoo gewoon is merakels aardig. Ik kan dur nooit en te nimmer van wegblijve en ok dit jaar heb ik weer magge genieten van een auwerwetse avund. Goed, de slagers magge dan gien mooi opgemaakte vleesstukke meer uit- stalle, de rest mocht er weer weeze. Laat ik oppassen veur die eene slager die misschien nog wel wat van z'n eetelazie gemaakt had: ik bin niet ooveral weeze kijke. De meeste jongelui ware dur niet op uit om et kinderfeest, want dat is et in feite, te verknooie mit een hoop losban digheid en in et wilde weg gesmeete vuurwark. Netuurlik, dur wier wel es een rotjie of een zeuveklapper losgelate, mar daar is et dan toch die eene amparte avund in et jaar veur. Ik heb al es eerder gepleit veur wat meer vertier op de lammeliedjiesavund veur de opgeschoote bungels en dur is van 't jaar ok wat meer te doen gewist mar dur kan nog meer van gemaakt wurde. Waar ik en ok heel veul andere minse dur eige an geargerd hebbe dat is et verschijnsel dat heel veul minse op zoo'n avund mit de auto tot in de druk ste drukte meene te motte deurdringe. Ik kan me voorstellen dat je niet van heinde en verre komt loope as ie zoo iets tot je beschikking hebt, mar je kunt em dan argens neer zette waar gien mins dur last van heeft. Nou gebeurde et dat dur een auto veur de neus van kindere kwam te staan omdat de bestuurder vanweeges de naderende stoet niet verders kos. Die kindere, die et gezicht ontnoome wier hadde soms een heele ted staan wachte. Zouwe zukke automobilisten daar wel van deurdronge zijn? Ik hoop in ieder geval wel, dat ze et nou inzien. Dus volgend jaar beeter. Wout Blauwkous. P.S. Ik bin blij, dat u meneer de Koning, die in et groote Amsterdam woont, nog genoege kan beleeve an ons durpse ge schrijf. Mar daarveur bint u dan ok van oorsprong iemand van 'ons ras. Wat et Boerselandse school en et Nijewegse school angaat hebt u et bij et rechte eind cn ok weer niet, veur zooveer mijn ken nis strekt. Et Nijewegseschool is, naar ik meen, wel de oudste christelijke school, mar et Boerselandse school as zoodanig bestaat langer. Et gebouw zal ik mar zegge. As ik goed bin ingelicht, was daar veur et een hervurmde school wier de oopenba- re school in gevestigd. Marik mot durbij zegge: ik kan et mis hebbe. Intusse mijn hartelike groete. W. B. Voor Dovo is de kans aanwezig dat men zaterdag tevreden kan zijn. De thuiswedstrijd tegen Ter Leede is geen grote opgaaf. Hier moeten de punten veroverd kunnen worden. Slaagt Dovo in deze wedstrijd ook-niet dan is de si tuatie al vrij somber. Hoewel Ter Leede vorige week een puntje veroverde is het toch een der zwakke zusjes en zo zien velen belangstellend uit naar de wedstrijd van zaterdag aan het Panhuis, waar moet blijken of de inzinking van Dovo maar tijdelijk is. Grijp jullie kans roodwitten. o—o Voor GVVV dat al drie punten heeft en zich op de tweede plaats heeft ge nesteld, is de wedstrijd a.s. zaterdag in Noordwijk tegen de ex-kampioen geen plezierreisje naar die badplaats. Noord- wijk, matig gestart, zal voor eigen pu bliek waar willen maken dat deze ploeg voetballen kan. GVVV heeft een ploeg met karakter en geeft zich niet zonder slag of stoot gewonnen, maar we vinden het toch wel moeilijk worden zaterdag middag. Een gelijk spel is al een be hoorlijke prestatie. oo Veenendaal gaat zondag naar Amers foort om het gedegradeerde Amsvorde partij te geven. Amsvorde is nog geheel puntloos en verloor zondag evenals VVY, ook al met 7-1 van Holland. Dat Holland bijt even tjes van zich af. Maar vorige week bleek dat Veenendaal, ondanks de zwakte van de achterhoede van VVY, A.S. ZATERDAG TERREIN PANHUIS AANVANG 4.15 UUR niet kon scoren. Amsvorde blijkt dus ook een zwakke defensie te bezitten. Hopelijk kunnen de geel-blauwe aan vallers nu beter gaten boren in de Ams- vorde-afweer dan zondag het geval was. Wanneer de mannen van Gerritsen flink schieten zien we er een winnende wed strijd voor Veenendaal in. oo VRC zit ook nog met een dikke nul op het request. Zaterdag gaat de Racing naar Zwolle om de derde nieuweling, ditmaal WVF, te ontmoeten. Tegen de twee vorige debutanten kon VRC geen succes behalen, misschien lukt het thans wel. WVF verloor namelijk afgelopen week met niet minder dan 7-0, maar dat zegt niet alles. Ook voor VRC geldt dat de aanvallers hun wapens moeten slij pen en uit alle standen kunnen vuren. Schiet VRC ditmaal goed dan zijn er twee punten te behalen. oo Rhenus heeft a.s. zondag een vrije (voetbal)dag. oo DVSA krijgt aan de Burgwal bezoek van Bunnik, dat al twee keer won. De club van Cienus van Kooten is heel wat mans, zodat DVSA geducht zal moeten oppassen. Misschien weer een gelijk spelletje? oo RK Unitas kan zondag aan de Nieuwe- weg van Renswoude, dat de juiste ca dans nog niet gevonden heeft, winnen. Twee nederlagen voor Renswoude be tekenden een matige start. Unitas won reeds eenmaal en kan mede door het eigen terrein weer winst behalen, oo Oranje Wit zal in Eist wel weer veel moeite hebben om de Ambonezen van Maluku Muda eronder te houden. Hoe wel de Barnevelders twee van hun beste spelers naar het semi-profvoetbal zagen overgaan, schoten ze zondag j.l. weer behoorlijk uit hun slof. Voor Oranje Wit een moeilijke wedstrijd. oo Scherpenzeel kan het bezoekende Achterveld met lege handen huiswaarts sturen. oo De Merino's verloor zaterdag in een rommelig duel. Als Merino's nu op eigen veld het hoofd koel houdt, moet men in staat geacht worden om VVJ zonder punten te laten. oo Sportvereniging Panter ontvangt Post hoorn en hier is winst voor de sigaren makers beslist niet uitgesloten, oo Valleivogels tegen Musketiers is een gelijkwaardig duel. We slaan de kansen van de club uit Scherpenzeel iets hoger aan, maar dan moet de jonge ploeg hun juiste vorm tonen. oo NSVS moet proberen in Harderwijk tegen Veslaco de eerste buit binnen te halen. Het lijkt ons een moeilijke opga ve, temeer daar Veslaco er vorige week lustig op los schoot tegen Scherpenzeel. Met een kleine dosis geluk zou NSVS er best eens een puntje uit kunnen slepen. oo Scherpenzeel en DEV, beiden even eens nog puntloos, ontmoeten elkaar in Doorn. Wie hier zal winnen is de grote vraag. We houden het op een draw. oo Kulan treedt zaterdag binnen de lijnen tegen Rood Wit uit Veenhuizer- veld. Rood Wit startte goed en is een knap elftal. Kulan zal zich goed moeten inspannen dan is een kleine overwin ning mogelijk. oo Advendo is opeens de trotse lijstaan voerder in 3 B. Nu de Ederveners be zoek krijgen van het zwak geachte Be- verweerdse Boys zit het erin dat Ad vendo de fraaie positie verstevigt, oo Tenslotte moet de zaterdagclub van DVSA in staat zijn om Soesterberg in eigen huis een nederlaag toe te brengen, oo Evenals Rhenus speelt de Sportclub ook niet, dus de stad Rhenen is deze week verstoken van competitievoetbal. Op het Barneveldse gemeentehuis is vrijdagmiddag het huwelijk voltrokken tussen de heer S. M. Druart uit Veenen daal en mej. G. v. d. Brink uit Koot wijkerbroek. Omdat de bruidegom een actief baritonspeler is van de Veenen- daalse harmonie „Caecilia", waren zijn collega's vanzelfsprekend present toen het bruidspaar het gemeentehuis verliet. Er klonk een opgewekt „Lang zullen ze leven", en toen de bruidegom dit had aangehoord, vroeg hij prompt een bari ton te leen en begon enthousiast zijn partijtje mee te blazen. Vooral voor de bruid was dit een onverwachte muzikale hulde, die haar ongetwijfeld nog lang in gedachten zal blijven. VEENENDAAL Geboren: Johannes z. v. H. Roo6enbeek en J. M. van Boven; Gerrit Marinus z. v. A. J. A. Weigraven en H. W. Hendriksen; Wilhelmina d. v. D. Henken en W. F. Vlastuin; Wilbertina d. v. B. v. d. Heuvel en A. van Dorland; Arie Dirk z. v. D. Dirkse en E. de Kruiff; Herman Jan z. v. B. v. d. Bosch en R. van Vulpen; Reintje Hendrika d. v. K. J. Rebergen en G. H. van Ginkel; Marijke d. v. G. Schrijver en B. G. Rensen; Johannes z. v. G. Bleijen- berg en J. van Manen; Jan z. v. G. van den Berg en H. van Hunnik; Gerritje Hendrika d. v. J. van Manen M. Muller (geb. te Rhenen) ;Cornelia d. v. C. van Manen en N. D. van Dorland (geb. te Ede Gdl.); Gijsje d. v. E. Tijssen en E. A. van Wijk (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: C. W. de Jong met M. H. Kuijer; M. Roseboom en N. H. van Bur- ken; A. J. Herikhuisen met N. van Bur- ken; M. Veenendaal met H. Lazet; J. J. Bol Raap met C. Bovenschen. Gehuwd: D. de Rooi met E. van Nieuw- amerongen; J. Morren met S. van de Haar. Overleden: Hendrik Johan Bouman, 67 jaar, ongeh.; Willemina Catharina van der Sluijs, 89 jaar, wed. van J. H. F. Rem- me; Peter Gaasbeek, 25 jaar, echtg. van J. van Engelenhoven (overl. te Ede Gld). RHENEN Geboren: Teunis z. v. J. Budding en G. Scholtus; Cornelia Johanna Reina d. v. W. E. van Laar en M. H. van der Burg; Jenneke d. v. L. v. Setten en J. de Vries; Gijsberta Christina d. v. F. P. Heidings- feld en W. R. de Gooijer; Antonius Wil helmus z. v. A. H. Fielt en B. J. T. van Hall; Ronald Wilhelmus Antonius z. v. W. J. M. Hutjes en D. W. M. Span; Gijsje d. v. E. Tijssen en E. Aa van Wijk; Ma ria Petronella Carolina d. v. J. A. Rou en C. J. A. van den Hatert; Hendricus z. v. C. J. Schreuders en J. M. van der Burg; Albert Wouter Frederik z. v. A. Arissen en J. W. van Hernen; Ingrid d. v. J. J. Rotte en G. Verweij. Elders geboren: te Wageningen: Jan Wijndel z. v. J. de Waal en A. E. Mulder; Mercelle d. v. J. de Waal en A. E. Mul der. Ondertrouwd: W. van Gooswilligen en H. van de Pest; J. van de Weerthof en H. Wildeman. Gehuwd: G. Koudijs en J. Nellestijn. Overleden: Gerrit Jan van Laar 80 j., geh. gew. met J. Lodder; Dorus Chris- tiaan van der Laan 76 j., geh. gew. met J. van der Burg; Cornelia Hardeman 86 j., echtg. van B. Mol. Elders overleden: te Wageningen: Cor- nelis van Hees 63 j., echtg. van C. van den Berg. AMERONGEN Geboren: Willem z. v. J. P. ter Maaten en F. J. van Grootheest; Lubert Ernest z. v. M. J. Smilde en N. van der Heijden; Betske Anneke d. v. E. Plantinga en A. Sipma; Elvira Geertruida Maria d. v. H. G. Nadorp en B. F. ter Doest. Ondertrouwd: J. Norder en M. de Vries. Getrouwd: G. Valkenburg en B. de Jager; A. J. Berendsen en J. L. Raven horst. RENSWOUDE Ondertrouwd: G. Lagerweij en C. van de Fliert. Gehuwd: D. Eerdmans en J. M. Wol- leswinkel. SCHERPENZEEL Geboren: Albert Eduard z. v. G. van Ginkel en E. Kleinveld; Marinus z. v. E. A. v. d. Kraats en W. van Engelenhoven. Getrouwd: G. W. Prinsen G. Achter berg. F.DERVEEN - DE KLOMP Geboren: Gerrit z. v. A. Vlastuin en G. van Roekei; Willem z. v. J. van de Kraats en W. Hardeman. Ondertrouwd: G. van Voorst en W. van der Weiden; A. de Kamper en E. J. Vlas tuin; C. Hardeman en J. J. Jansen. Getrouwd: A. Lam en M. H. J. Nap. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur dr. C. Graafland, 5 uur ds. D. v. d. Berg (H.D.) Julianakerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. A. Vroegindeweij (H.D.) Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. D. v. d. Berg, 5 uur dr. C. Graafland (H.D.) Sionskrek 9.30 uur ds. A. Vroegindeweij, 5 uur ds. P. de Jong. Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindeweij, woensdag 25 sept. 7.30 uur ds. Middel koop van Zwolle. Dijkstraat 2.45 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Ypma v. Amersfoort, 5 uur ds. Meyster, Ede. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Meys ter van Ede, 5 uur ds. Overduin, za terdag 7.30 uur avondstilte. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Vliedstra van IJmuiden. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst, woensdag 25 sept. 7.30 uur ds. De Gier van Den Haag. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. R.K. Kerk Willibrordkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. R.K. Kerk Salvatorkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Ned. Herv. Kerk Sola Fide 9 uur ds. Van de Ree van Amsterdam (jeugddienst 10.30 uur ds. Tigchelaar, 5.30 uur ds. Bos (H.D.) Leger des Heils 10 uur Heiligingssamen komst, 12 uur Zondagsschool, 6.45 uur Openluchtsamenkomst, 7.30 uur Ver lossingssamenkomst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. De Hoest van Haastrecht. Volle Evang. Gem. woensdag 25 sept. 8 uur in O.C.B.-gebouw J. J. Frinsel uit Amsterdam. RHENEN Herv. Gem. 10 uur ds. Kooreman,, 6.30 uur ds. Glashouwer. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Steenbeek van Zeist, 4.30 uur dhr. Van Oostende van Opheusden. Prot. Bond „Bella Vista" 10.30 uur dhr. J. Volkers van Lunteren. Ger. Kerk 10 uur ds. J. W. Esselink, 5 uur ds. H. Volten Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, donderdag 26 sept. 7 uur dhr. Van Prooien van Grafhorst. R.K. Ged. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis en 7 uur Lof. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Breugem. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, vrijdag 27 sept. 7 uur ds. Van Voort huizen van Leersum. ELST Ned. Herv. Kerk 9, 10.30 en 6 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 26 sept. 7 uur dhr. 't Kamp van Utrecht. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Viegen, 6.30 uur ds. De Jager van Amerongen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. J. de Jager, 10.30 uur Jeugdkapeldienst, 6.30 uur ds. C. van Viegen, Overberg. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. B. Gast van Ede. R.K. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis. RENSWOUDE Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. B. Slingen- berg. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst woensdag 25 sept. 7 uur ds. Aangee brug uit Rijssen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdiens woensdag 25 sept. 7 uur dhr. Kamp uit Utrecht. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Zijlstra, 6.30 uur ds. Ewolt van Bennekom. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. P. W. v. d. Veen. Ver. Vrijz. Herv. geen dienst. Vrije Evang. Gem. maandag 8 uur ds. H. Raven. woerd ió aan: ELST Gevonden: bruin lederen heren-motor handschoen; actetas met galanterieën en hondepenning. Verloren: br. lederen portemonnaie inh. 2,50; rode sjaal en groen jongensjasje. Inlichtingen Rijkspolitie te Eist. AMERONGEN De laatste tijd blijkt, dat vele voorwer pen die gevonden zijn niet worden afge haald en dat voorwerpen, die als verloren worden aangegeven niet worden gebracht of opgegeven. Gevonden zijn de laatste tijd: paar da messandalen; 2 bossen sleutels; wit kin derschoentje; wit kinderlaarsje; 2 brillen in etui; 3 portemonnaies; 2 zwarte da messchoenen, blauwe zijden sjaal; foto toestel en een blauw kinderjasje. Als verloren werden o.a. opgegeven: zakmes; grijs-blauw damesvest; jongens jack; halsketting; damesarmbandhorloge. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de politie en ten gemeentehuize. RENSWOUDE Verloren: Linker handschoen met kap (zwart). „Eén voor allen, allen voor één", dat is de lijfspreuk van Nanne Sou- werbren, commandant van de Rhe- nense Vrijwillige Brandweer, waar onder mede resorteren de korpsen van Eist en Achterberg. Een markante figuur die com mandant. Een man, die geen blad voor de mond neemt en precies durft te zeggen waar het op staat. Wellicht daarom door sommigen met jaloerse blikken bekeken. Maar dat mag niet hinderen. De meesten hebben maar graag te doen met ie mand waarvan ze weten wat ze aan hem hebben! Zijn voornaam „Nanne" getuigt van Friese afkomst. Al werd hij dan ook in het Drentse plaatsje Beilen geboren (31 oktober 1903). Zijn ouders waren volbloed Friezen. Het is aan hem te merken! Niet aan zijn spraak. Hij spreekt ge woon Nederlands. Waar U het aan merkt is aan de uitdrukking van zijn gezicht, aan het bewegen van zijn handen onder het gesprek. Daar uit spreekt standvastigheid. Op het eerste gezicht lijkt hij een wat norse man. Hij is het beslist niet. Nanne Souwerbren, de directeur van ge meentewerken in Rhenen, heeft al leen Fries bloed in zijn aderen, het geen betekent dat hij zijn mening pas geeft voor een andere, als hij er van overtuigd is, dat hij het bij het verkeerde eind had. Deze man, deze Nanne Souwer bren, viert vandaag zijn 35-jarig ju bileum als commandant van de brandweerkorpsen van Rhenen, Eist en Achterberg. Hij wil er eigenlijk zelf niets van weten. En daarom is datgene wat hierboven staat: „Het woord is aan.." eigenlijk een klein beetje misleidend. Maar neemt u het met een korreltje zout. Wij vonden het belangrijk ge noeg om deze bekende figuur in Rhenen, die jaren lang in alle moge lijke functies in het verenigingsleven werkzaam is geweest en veel heeft gepresteerd, dank zij een enorm doorzettingsvermogen, voor het voet licht te halen. En laten wij dan ter afwisseling zelf eens het woord voe ren over deze geziene jubilaris. We laten alles voor wat het is wat niet met de brandweer te maken heeft. Daarover is een hoofdstuk apart te schrijven. Gezien in het licht van dit jubileum, dat vanavond in beperkte kring wordt gevierd op „De Koerheuvel", vanwege de gezond heidstoestand van de heer Souwer bren, willen we het alleen maar heb ben over de brandweerrelaties van de jubilaris, die al die vijfendertig jaren zijn beste krachten heeft ge geven aan dit staaltje van burgerzin, zonder er één cent voor te hebben ontvangen. oo Vandaag voor 35 jaar geleden werd de heer Souwerbren belast met de formering van drie vrijwillige brandweerkorpsen. Er was vanaf 1924 een plichtbrandweer en dat kostte nogal wat hoofdbrekens. On der leiding van de toenmalige bur gemeester Jhr. Mr. Dr. L. M. van Holthe tot Echten, die er zelf mee op uittrok, werden overal in den Rhenense lande vrijwilligers opge trommeld, die bij brand bereid wa ren hun burgerzin le tonen. In Rhe nen was het vrij spoedig in kannen en kruiken. Eist volgde en tenslotte was er ook in Achterberg een korps dat geheel op vrijwillige basis was geformeerd. De brandblusmiddelen waren nu niet bepaald om over naar huis te schrijven. Men gebruikte kleine kar retjes, waarop een ladder was ge monteerd en waarin wat kleiner brandblusmateriaal was geborgen, hoogstens een brandkraan en een straalpijp en misschien wat slangen- rollen. Maar daar bleef het dan ook bij. Achterberg had de beschikking over een aanjager, die het bluswater uit de sloten moest oppompen. Wa terleiding was er toen nog niet vol doende. Al spoedig zag de heer Souwer bren in, dat er raad geschaft moest worden, met betrekking tot de op leiding van de manschappen. Hij nam contact op met de Koninklijke Nederlandse Brandweer Bond en de Utrechtse afdeling daarvan zond wij len de heren Boom en Van Zanten als instructeurs naar Rhenen om het personeel op te leiden. Vanaf die tijd dateert het contact van de jubilaris met de brandweer autoriteiten op hoger niveau. Hij is al jarenlang lid van het bestuur van de Utrechtse Bond en is tevens ver tegenwoordiger van die bond in de Bosbrandweerorganisatie van de provincie. Het kringcommando van de bosbrandweer zuid-oost-Utrecht moest hij om gezondheidsredenen prijs geven, zoals hij al zijn andere functies heeft moeten laten schieten. Maar de brandweren is hij trouw ge bleven. Dat is dan ook het enige. Een bewijs temeer hoe na de man nen van het eerste uur zijn sympa thie hebben. De commandant heeft er bij het gemeentebestuur in de loop der ja ren steeds op aangedrongen de wa terleiding uit te breiden om een doel matiger brandbestrijding te kunnen bewerkstelligen. Dat vond plaats in grote delen van Rhenen, Eist en Achterberg, met als gevolg dat de drie korpsen thans over materiaal beschikken dat prak tisch overal in de gehele gemeente met succes kan worden ingezet. Een dieptepunt in zijn brandweer carrière vormt ongetwijfeld de strijd om de Grebbeberg. De militaire com mandant liet op de elfde mei weten, dat de brandweer, na driemaal het oorlogsterrein te hebben betreden om te trachten uitgebroken branden te blussen, er geen voet meer mocht zetten. Rhenen ging in vlammen op. De spuitgasten stonden volkomen machteloos. Maar na die ongelijke strijd begon een nieuwe glorietijd. Langzaam maar zeker werden de drie korpsen, onder de stimulerende leiding van de heer Souwerbren, gemoderniseerd tot wat ze nu zijn. De jubilaris van vandaag heeft van brandweerzijde al veel waardering mogen ontvangen voor zijn onver saagd volhouden. Talrijke hoge on derscheidingen vielen hem ten deel. En vanavond zal er ongetwijfeld één aan worden toegevoegd. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. A. J. Verbeek, tel. 3885. Zuider-Apothcek, Dr. SI. de Bruineplein 7, tel. 3714. RHENEN: Dr. Almekinders, tel. 432. Apotheek Deys geopend van 11.30-12 u. Andere uren uitsl. spoedrecepten. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossen dorp en Van Ommeren: Dr. Kars te Amerongen, tel. 03434-1273. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. HcU te De Klomp, tel. 08387-200. SCHERPENZEEL: M. Pon, tel. 03497-250. RHENEN Ingekomen personen: W. v. d. Pol g.m. ae Ridder van Ede; W. H. Eggen gez. van Amsterdam; H. W. van Grootheest van Amerongen; M. W. Verweij g.m. van Grootheest van Asperen; A. Soetendaal van Ede; A. Konings gez. van Jutphaas; M. van Dijk van Frankrijk; P. S. Zuide- ma gez. van Utrecht; T. J. Braafhart van Arnhem; J. Herpst wed v. Moree van Rockanje; B. van Brenk van Ede; A. H. Schroder gez. van Utrecht; G. van Dijk huizen van Zeist; D. Rietveld gez. van Rotterdam; G. J. van Santen gez. van Frankrijk. Vertrokken personen: E. van Dam g.m. Leppers gez. naar Veenendaal; H. Tref fers naar Rotterdam; H. G. G. Meijer naar Ede; C. Verwoert naar 's-Hertogen- bosch; J. Nellestijn g.m. Koudijs naar Woudenberg; J. G. Daniels van Wijkhui zen naar Rotterdam; H. Pape naar Rot terdam; R. Stomp naar Veenendaal; M. L. J. Lenting naar Kesteren; H. Reeling gez. naar Oudelande; J. A. Agter g.m. Duis gez. naar Nieuw Zeeland. AMERONGEN Vertrokken personen: P. A. Ivens naar Rhenen; B. Valkenburg-de Jager naar Renswoude. VOOR DE HEREN Stevig beukenhouten broekklem met stalen veer, houd uw pantalon keurig in de vorm. Koopjesprijs VOOR DE DAMES Flinke bus van bekend fabrikaat, uw haar heel de dag keurig in vorm. -i q/v Nu speciaalprijs L.ó J van roestvrij staal, vlijmscherp mes met sierlijk teakhout handvat. O QO Reklameprijs Alléén dinsdag 24 sept. Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal fCAT INTERNATIONAL HADAC

De Vallei | 1963 | | pagina 2