De Drakensbergen floryn Bergen van de draak Het begon ook met tentoonstelling een Hafójn. een RHENEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 Nr. 77 ZEER OUDE GENEVER Hamer BIJBELGENOOTSCHAP VERGADERDE J. A. F. VAN Z Y L ■ter Een hotel in de Drakensbergen. Mont Aux Sources, een van de gewildste vakantie-oor den. Koninklijke Nationale Parkhotel. Op de achtergrond: het amphitheater. De Drakensbergreeks, voor zover het de vakantieoorden betreft, begint in het zui den met Sani's Pass. In de omgeving van de dorpen Underberg en Himeville zijn twee vakantieplaatsen. De Sani's Pass zelf is een fantastische prestatie op het gebied van civiel ingenieurswezen. De weg, die voor alle wagens zonder vierwiel-aandrij- ving verboden is, stijgt door de voetheuvels reeds 2000 voet en schiet dan snel spiraals gewijs een verdere 2000 voet de hoogte in naar de grens van Basutoland, totdat hij op het laatst de kruin van de Swartberg, 10.500 voet hoog, bereikt - de hoogste auto weg in Zuid-Afrika. Van hier daalt de weg met de Sehongkong waterscheiding naar Mokhotlong, „het eenzaamste dorpje in heel Afrika". Mokhotlong kwam in 1943 in het nieuws toen een ernstig zieke vrouw per vliegtuig uitgevlogen moest worden en heel Zuid-Afrika met spanning wachtte terwijl het ambulance-vliegtuig de met sneeuw bedekte spitsen omcirkelde, landde en uiteindelijk weer over een rotswand van 1000 voet opstijgen kon. Tegenwoordig neemt een transportmaat schappij toeristen met een jeep de pas op. Het is een ademberovende, bijkans schrik wekkende belevenis om mijl na mijl steeds hoger de frisse, bijtende lucht in te klim men en ver beneden dezelfde weg te zien kronkelen. Tegen de voet van de Sani's Pass ligt een groot hotel van internationaal peil. Men bevindt zich nu nog in de zuidelijke Dra- kensberg en de bergen zijn hier een ver zameling van eigenaardige oranjekleurige kransen met gladde, groene mutsen op de brede hoofden. De ruime vallei daartussen in is een groot speelterrein voor de ener gieken en tezelfdertijd een vredig rustoord voor de vermoeide stedelingen. Je kunt met een paard langs een gezellig kabbelend forellenbeekje rijden tot waar het plotse ling 75 voet naar beneden tuimelt. Of je kunt je betrouwbare kleine Basuto-pony de vrije teugel laten om door smalle steeg jes en kleine waterstroompjes naar een overhangende rots te klauteren, waar je kunstig uitgevoerde afbeeldingen kunt zien, door de Boesmans vervaardigd. Dit zijn dwergachtige, opmerkzame zwervers, die in deze grotten woonden en met hun dode lijke pijltjes op wild jaagden. Onze meer sportieve vrienden zullen in het zwembad aan het ravotten zijn of tennisballen ach terna jagen, zich op de golfbaan vermaken of misschien een gemakkelijk balspel voor lief nemen. Er kan zelfs best mogelijk een elftal op de cricketbaan zijn. Bovenal heeft de Drakensberg echter de gave om met zijn machtige majesteit, met zijn grootsheid en verre horizon de mens weer levend te maken. Het geeft weer de ware perspectieven: de mens wordt kleiner tegenover de kolossale, eeuwig-zwijgende kransen, die met de wolken van de hemel steeds in contact zijn en zijn problemen en bekommernissen komen spoedig weer in balans. Tijdsbegrip verliest men in de Berg al gauw. Het leven schijnt maar door te gaan zoals sinds eeuwen. De tintelende lucht, de bruisende levenskracht zuiveren de ziel van alle ongeluk en kommer. Vanaf Sani's. Jpass kronkelt de weg tussen gryte losse stenen door die aan de welbekende hoofden op Paseneiland doen denken - een tastbaar bewijs van de macht van de natuur. Goed verzorgde boerderijen liggen aan beide kanten van de weg. Dit is n.l. een van de meest geschikte districten voor het telen van paarden. Ongeveer 30 mijl voorbij Nottingham Road krijgt men het Loteni Natuur Reservaat. Dit reservaat is gelegen in een lange, smal le en diepe vallei tussen de voetheuvels van de Drakensberg. Verschillende wilde antiloopsoorten worden hier aangetroffen, o.a. de rietbok, de grote adellijke eland en het teruggetrokken grijze duikertje. Het comfortabele rustkamp staat te midden van natuurtonelcn die vooral voor de foto graaf en de natuurliefhebber een onuit puttelijke bron van vreugde zfjn. Van Ro- setta slingert de weg over onordelijk ge strooide heuvels, die een belofte inhouden van de grandioze bergen verderop. Het Giant's Castle (Reuzenkasteel) Wild Reser vaat spreidt zich uit over een groen pla teau onder de loodrechte kantelen van de Berg zelf. Dit „.reservaat in de lucht" wis selt van 5.000 tot 10.800 voet in de hoogte en wordt door talloze kleine beekjes en waterstroompjes doorkruist. Het kenmer kende geluid van deze omgeving is het murmelen en klateren van water dat het ene ogenblik nog diep en rustig voortvloeit of op een vrolijke, flinke pas wegkabbelt en dan onverwachts als een waterval neer stort. Men ziet in de beken forellen zilverig glijden en zwenken en racen en men ver lustigd zich in de rijke bloemen- en plan- tenpracht. Elf verschillende antiloopsoor- soorten grazen rustig en onverstoord, zelfs heel dicht bij het schilderachtige bunga lowkampje. Er zijn echter geen wilde die ren en de bergbeklimmer, de wandelaar en de verzamelaar kunnen op hun gemak de wereld verkennen. Van Rosetta gaat de brede nationale weg over een landschap dat vaak aan de zachte „meadows" van Engeland doet denken, af gebakend door rechte hagen en ordelijke groepen bomen. Als men de Mooirivier overgaat komt men in het zuivelboerderij- gebied rond Estcourt. Het dorp is schoon en vredig met een vruchtbare, waterrijke omgeving, doordrenkt van de gemoedelijk heid en wellevendheid die een vooruitstre vende landbouwgemeenschap vaak ken merkt. Bij Estcourt zwenkt de weg naar Loskop af en gaat voorbij eeh groep mooi gebouw de Zuluhutten. Deze! hebben de vorm van een bijenkorf en zijn gemaakt van gewe ven riet en onderling verbonden met een rieten muur. Buiten dansen de kinderen, traditioneel behangen met kralenlapjes, vol uitbundige levensvreugde als de auto voor bijrijdt. In de verte ziet men de vrouwen gracieus met grote aarden potten op hun hoofd balancerend in een ritmisch wiegen de rij van de waterbron komen. Dan bereikt men de Champagne Castle (Champagne kasteel). De mooiste tijd om hier te arriveren is bij zonsondergang, wanneer mist en schaduw de torens, zuilen en kolommen van de Berg omsluieren. Cathkin Peak (Cathkin's Piek), de Sfinx, de Turret .Torentje) en Dragon's Back (Rug van de Draak) gloeien en vlammen en vervageh dan langzamerhand in het nachtelijk duister. In Dragon's Back worde dit schouwspelachtige schoonheid van de Drakensberg geconcentreerd: een bonkig, sluimerend, krachtig beest dat wacht op een zweepslag van het weerlicht en het ge kraak van de donder om de rustig zweven de wolken in een kolkende massa om te scheppen. Maar als men op een stille avond op de veranda van het hotel zit en de zon over de bergrand ziet wegzinken en over de morgen peinst, over het bodem loze mysterie van de Berg en over de won deren die hij bij nadfre kennismaking op- fevert, dan voelt rrien een grote, èindeloze" stilte over de ziel neerdalen. Veel vakantieoorden in dit gebied zorgen er ook voor dat de vakantiegangers aan hun geliefde sport kunnen deelnemen. Bal spelen worden hier intensief beoefend en de meeste hotels hebben minstens een veld voor kampioen-spelers en nog twee of drie goede banen voor gewone „bowlers". Na bowl is paardrijden de populairste sport. De hotels houden voer het algemeen uit stekende stallen in stand en er is altijd ge legenheid voor een rustig ritje langs de berghellingen of voor een steile klim door kloven en berggangen of voor een flinke galop over de vlakten. Op de tennisbanen, in de zwembaden, langs de forellenvijvers, op de golfbaan en bij het schijfschieten kan men zijn overtollige energie afreage ren. In de avond kan men een volle, maar toch rustige dag afsluiten met een „braai- vleis" op de oevers van een beekje, dansen in de lounge of met een interessante film vertoning. Naar het noorden is de volgende piek, Ca thedral Peak (Kathedraal Piek). Een prima hotel nestelt tegen de hemelreikende dom van de bergen en een buitengewone verza meling inheemse bloemen overdekken de terrassen en rotstuinen met een fleurig ta pijt. Een natuurlijk meer, de interessante „orgelpijpen" - een aantal naaldachtige projecties in een van de bergpassen - de hangende rotsen in Rainbow Gorge (Re genboog ravijn) en de veelvuldige varen wouden zijn maar enkele van de talloze bezienswaardigheden in deze omgeving. De bergoorden bieden de beste gelegenheid aan ervaren klimmers om de berg vanuit alle hoeken te bestijgen en bij de meeste plaatsen kan men gidsen en toerusting voor uitgebreide bergtoeren krijgen. Maar niet alle routen zijn even veeleisend. Sommige voetpaadjes gaan langs makkelijke, niet al te steile hellingen maar bieden niettemin wonderschone vergezichten. De drie hotels aan het noorden van de Drakensberg liggen vlak naast elkaar. Het Royal National Park Hotel (Koninklijke nationale parkhotel) ligt in het midden. En hier ligt het gebied van het amphitheater, een van de waarlijk grote taferelen in Zuid-Afrika. Een bergmuur, ongeveer vier mijl lang en tienduizend voet hoog, vormt een half-cirkelvormig amphitheater. De eindpunten worden gesteund door de Eeas- tern Buttress (Oostelijke steunpilaar) en de Beacon Buttress (Baken steunpilaar), terwijl de voetheuvels naar elkaar toe vouwen en de cirkel bijna sluiten. Dit su blieme natuurtoneel ligt binnen loop-af stand van het hotel en het Tondele bunga lowkamp dat in het Royal National Park ligt. Het Rugges Glen Nature Reserve (Ruige-dal natuurreservaat) grenst aan het Park. Allebei herbergen zij gracieuze riet- bokken en bosbokken, gnoe's, duikers, klipspringers en natuurlijk bavianen. Men vindt vele Boesman-rotstekeningen en overal bruisende watervallen, die beneden heldere vijvers vormen, met forellen. Een pamflet van de Natalse Raad voor be scherming van natuur, wild en vis (Natal Parks, Game and Fish Preservation Board) vermeldt niet minder dan tweeëndertig verschillende uitstapjes in dit gebied die alle een uitzicht over het grootste gedeelte van Natal bieden. Mont-aux-Sources is een van de gewildste vakantieoorden in het land en kan in alle seizoenen bezocht worden. De Drakensberg is in de winter het aantrekkelijkst - de blauwe pieken en het groene loof komen tegen het roest kleurige gras scherper uit en het weer is meer vast en ofschoon de nachten kil kun nen zijn, de dagen zijn onbewolkt en ideaal voor uitstapjes. Goede sneeuwval komt ge regeld voor en tovert de wereld voor de avonturier om in een stil sprookjesland van watervallen door ijs met stomheid ge slagen en van vijvers die door de" glazen staf van de winter tot lichtende spiegels verstild zijn. Door de Oliviershoek Pas verlaat de reizi ger zijn wonderland. Geleidelijk slinken de massieve bergwanden tot lange, lage, losse heuvels met platte oranje en groene krui nen. Voor het laatst krijgt men nog een nasmaak van de magnifieke uitzichten die je zo pas achtergelaten hebt en dan zinken de groene opgevouwen heuvels van Natal weg in de wijdse vlakten van de Oranje- Vrijstaat. (Uit: Nieuws uit Zuid-Afrika) Bij het hotel „Champagne Kasteel". Balspelen worden hier intensief beoefend. De mens wordt klein tegenover de kransen, die steeds met de wolken in contact zijn. Forellenvangst in de beekjes van de Drakensbergen. Hoe xoonderlijk en schoon. Met een winkelbeurs en tentoonstelling sluit de Veenendaalse win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" nu een periode van 40 jaa,r af, die ook begon met een tentoonstelling. Uit een winkelbeurs die 16 Veenendaal se winkeliers in 1923 gezamenlijk organi seerden werd in datzelfde jaar de hui dige winkeliersvereniging geboren. Voor die eerste beurs had men niet meer nodig dan een paar schoollokalen, maar het was in die dagen een evene ment van jewelste. Na in 1925 weer in de lokalen van De Teekenschool te hebben tentoongesteld zocht men het in 1928 in een iets grotere ruimte, n.l. in de gemeente Eierhal. Toen waren er al 72 deelnemende winkeliers. In de jaren veertig werden nog ver schillende winkelbeurzen gehouden, maar in 1948 kwam men pas goed in actie met de eerste VEWIBETO, in 1952 de tweede, TE HARD GEREDEN Toen mevr. M. zaterdagmiddag op de Molenstraat fietste kreeg zij teveel vaart en verloor de macht over het stuur. Ze botste tegen een stilstaande auto op en moest met een ernstige hoofdwond naar het julianaziekenhuis overgebracht wor den. in 1956 nummer drie en in 1960 de VE WIBETO 4. Als men de jaren van de, na-oorlogse beurzen bekijkt dan ziet men steeds een „tussenruimte" van vier jaar. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum heeft de Veenendaalse winkeliers vereniging gemeend van de vaste regel te moeten afwijken en reeds dit jaar in 1963 de VEWIBETO 5 te moeten organiseren. Vereniging. Hieraan werd ook deelgeno men door een team van de Veenendaalse gemeentepolitie, t.w. bestuurder A. v. Huissteden en kaartlezer Th. v. Rooyen. In de klasse II behaalde het Veenendaalse team een zesde prijs, bestaande uit een fraaie beker. DUITSER NA TWEE JAAR GEPAKT Bijna twee jaar nadat hij diefstal van geld en goederen ten nadele van zijn Veenendaalse kostbaas pleegde, is de uit Duitsland afkomstige C. voor dit feit aan gehouden. Bij het overschrijden van de grens kwam zijn naam in het opsporings register voor, zodat hij gisteren is voor geleid voor de Officier van Justitie. Hij zal uitgewezen worden en overgege ven aan de Duitse politie. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM POLITIETEAM WON BEKER In Dordrecht zijn de Gewestelijke Kam pioenschappen Nederlandse Politie Bond gehouden, waarvan de organisatie in han den was van de Dordtse Politie Sport ONNODIG GELUID Omdat het voertuig een onnodig knet terend geluid maakte en ook de remmen niet in orde bleken te zijn, heeft de po litie de bromfiets van de 16-jarige A. v. G. uit Scherpenzeel in beslag genomen. Proces- verbaal zal worden opgemaakt. De ledenvergadering van de motor- en autoclub „Rhenen en Omstreken" in café „Viaduct" te Rhenen, werd gepresideerd door voorzitter E. J. van Dam, zonder dat hij over een voorzittershamer beschikte. Op een druk moment bleek dit een ge mis te zijn, namelijk toen de gemoede ren nogal in beroering kwamen en de heer Van Dam probeerde met een „iel" tikje van zijn glas op de rand van een in de buurt staande asbak weer de aan dacht van de vergadering te trekken, hetgeen pas gelukte toen hij de vergeefse „tik" kracht bijzette met een fors stem geluid. De in de vergadering aanwezige voor zitter van de Rhenense Middenstands Centrale, de heer A. J. Bovenschen, be loofde de „Macro" toen aan een voor zittershamer te zullen helpen, een ca deautje uit erkentelijkheid voor de zo geslaagde motorsportevenementen die deze vereniging jaarlijks op Hemelvaarts dag organiseert rond de Grebbeberg en waardoor zoveel duizenden vreemdelin gen naar Rhenen trekken. Deze belofte van de ,,RMC"-voorzitter werd met ap plaus beloond. Vorige weck kwam het Nederlands Bijbelgenootschap, afdeling Renswoude, in gebouw Rehoboth in vergadering b(j- een. Ds. L. van de Peut liet Psalm 75 de verzen 1 en 4 zingen om daarna een ge deelte uit de II. Schrift te lezen. In het bijzonder heette hij welkom de heer Brugman uit Amsterdam, de spreker van deze avond. Ds. Van de Peut memoreerde dat dit de eerste vergadering was na het overlijden van ds. D. G. Molenaar, bestuurslid. In deze vacature is thans benoemd ds. B. Slingenberg, geref. predikant te Rens woude. Volgend jaar zal het Bijbelgenootschap haar 150-jarig bestaan vieren. Dan zal er een actie gevoerd worden onder het mot to „Wie een Bijbel heeft, een Bijbel geeft" Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer Brugman. Kameroen, een land in Afrika, beslaat een oppervlakte evengroot als 12,5 maal Nederland. In dit land worden niet min der dan 2500 verschillende talen gespro ken door de 3 miljoen inwoners. Hierdoor is de Bijbelvertaling in dit land een zeer moeilijke opdracht. De Bijbel is er reeds in 1200 verschillende talen overgezet. Het vertalen is moeilijk doordat er in dit land maar een zeer geringe woordenschat is. Het resultaat van de arbeid van het Bijbelgenootschap bleef niet uit. In het gedeelte waar dit genootschap werkte ging 65'/« van de kinderen naar school, terwijl in het overige deel 23#/» de school bezoeken. Het genootschap stelt zich ten doel de Bijbelverspreiding en de Bijbelvertaling. In Nederland koopt 1 op de 95 inwoners een Bijbel van het genootschap. Over het verbruik van de Bijbel werd meege deeld dat in 7 van de 100 Herv. gezinnen de Bijbel geregeld gelezen wordt. Onder geregeld verstaat men dan ook „alleen op de zondagen". De heer Brugman vertoonde prachtige kleurendia's over Kameroen. Deze avond wat tot stand gekomen in samenwerking met de Chr. Gem. Zangvereniging „Con Amore", onder leiding van dirigent de heer Joh. Wegen. Zij bracht enkele stuk ken prachtig ten gehore. Vooral „Waakt, ontwaakt" van G. Jellesma werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Het nieuwe bestuurslid, ds. Slingenberg, sloot deze vergadering met gebed. VAL MET BROMFIETS Door een tot nog toe onbekende oor zaak kwam in de afgelopen nacht de 21- jarige v. d. Vliert, wonende aan de Vos- kuilerdijk, ter hoogte van het postkantoor met zijn bromfiets te vallen en bleef be wusteloos liggen. Hij is naar hel zieken huis overgebracht en aldaar opgenomen. SCHIETWEDSTRIJD Zaterdag 28 september zullen de leden van de schietvereniging Scherpenzeel, Hoevelaken en Achterveld een vriend schappelijke wedstrijd houden op de bui tenbaan. *0 CAMPAGNE OM ORANG OETANG 'TE REDDEN De directeur van Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, Dr. Adriaan van Bemmel, heeft een beroep gedaan op de internati onale Unie van Directeuren van Dieren tuinen, die in Chester in Noord-west En geland, zijn jaarvergadering houdt, om zijn campagne om een zeldzame apensoort voor uitroeiing te behoeden, te steunen. Tenzij er spoedig iets gebeurt vreest Dr. Van Bemmel dat er over zeven jaar geen wilde orang oetang meer in de wereld over zullen zijn. Dr. Van Bommel vertel de de vergadering dat inlandse stropers deze apensoort in de oerwouden van Bor neo en Sumatra uitroeien. Hun methode is om de moeder te doden en haar jongen te stelen. Hij schatte dat er waarschijnlijk niet meer dan 1100 van deze apen in het wild over zijn. Hoewel de uitvoer van apen onwettig is, wordt er zoveel aan verdiend dat er benden zijn die de apen uit het land smokkelen. Voor een aap wordt soms duizend gulden neergeteld. Dr. Van Bemmel zal het bestuur van de conferentie verzoeken naar de 2000 die rentuinen in de hele wereld te schrijven met het verzoek te weigeren om apen op de zwarte markt te kopen.

De Vallei | 1963 | | pagina 5