Gemeente laat „toekomst' zien op komende Vewibeto ZES MAQUETTES EN TAL VAN KAARTEN De Salamander Warenhuis UNIC opende nieuw pand RENSWOUDE AMERONGEN Raiffeisenbank zet nieuw gebouw aan Hoogstraat EDEUVEEN Winkelcentrum De Dragonder De Engelenburg Knipperlichten boven zebra's Industriewijk Randwegen Het Raadhuis 10 jaar Vrouwenbond N.V.V. in Veenendaal Huisvesting gem.-archief onhoudbaar Rioolafwatering Juliana- ziekenhuis wordt verbeterd Succes voor Renswoudse veehouders op op Centr. Fokveedag J. J. WELLE HALVE EEUW IN BANKWEZEN Naar ,,'t Veen" Nu met pensioen INBRAKEN OPGEHELDERD Gesprek over luidklok in Edes raad KORFBAL: SKF-Kameo 4-2 Natuurlijk: we hebben een gemeenteraad en elk woord wat daar uitgesproken wordt - als het tenminste een openbare vergadering betreft - komt via schrijf- en zetmachine in de kranten terecht. Boeren, burgers en buitenlui, om het zo maar eens te zeggen, kunnen het wel en wee van onze vroede vaderen op die manier op de voet volgen. Men kan het ook directer door tijdens de gemeenteraadsvergaderingen de publieke tribune te bevolken, maarwie doet dat Er moet net een heel belangrijke zaak aan de orde komen, dan wil het nog wel eens gebeuren dat er hier en daar iemand op de „tribune" zit, doch over het algemeen genomen kunnen alleen de persvertegenwoordigers tot de vaste klanten gerekend worden. M.a.w.: er worden door de raad vaak belangrijke en verstrekkende beslissingen genomen, zoals bij voorbeeld met betrekking tot de toekomst van onze gemeente. Iedereen heeft wel eens gehoord of gelezen over uit breidingsplannen maar wie zal, aan de hand van de ontworpen plannen, nauwkeurig kunnen zeggen waa,r en hoe Vee- nendaal zich in de toekomst zal gaan uitbreiden? Het zijn er zonder twijfel weinig, zéér weinig! En om de goegemeente nu als het ware eens een keer in de keuken van het gemeentebestuur te laten kijken, is besloten op de komende Vewibeto present te zijn met alle, momenteel ontworpen uitbreidingsplannen. Populair gezegd kan iedereen aan de hand van de maquettes zich een idee vormen over het Vcencndaal in 1980. Misschien zullen e,r mensen zijn die schrikken van zoveel geplande huizen-massa's. Weer anderen zullen het toejuichen dat het dorp allengs uitgroeit tot een „stad". Hoe het zij: het belangrijkste element van deze gemeentelijke presentatie is, dat iedereen kan zien wat de vroede vaderen van plan zijn. Laten we beginnen met het uitbrei dingsplan de SALAMANDER. In ruwe lij nen behelst dit het stuk grond tussen Bergweg-Kerkewijk-Prattenburgseweg en voetbalvelden van „Veenendaal". (Het huidige Beukenlaantje zal nog net in dit plan opgenomen worden.) Volgens de maquette zullen hier hoofdzakelijk bungalows gebouwd mogen en moeten worden, met daar tussendoor enkele eengezinswonin gen. E entweede maquette op de Vewibeto laat het plan WINKELCENTRUM zien. Men is namelijk van plan midden in de Hoofdstraat een doorbraak te maken naar de Tuinstraat-Schrijverswijk. Deze doorbraak bestaat uit een over dekte winkel-galerij met aan beide zijden winkels (een soort Lijnbaan!) waar alleen voetgangersverkeer mogelijk is. Het is dus eigenlijk de hoofdverbinding met Schrijverswijk en het huidige cen trum. Waar nu de Tuinstraat ligt, zijn een groot aantal nieuwe winkels gepland even als een groot plein met parkeerruimte voor ruim driehonderd auto's. Deze reconstructie houdt tevens in dat zowel het OCB-gebouw, als het Chr. Lyceum en Postkantoor moeten ver dwijnen. De J.G. Sandbrinkstraat zal dan vermoedelijk een voetpad wor den. De Dragonder wordt een dorp op zich zelf en is geprojecteerd in de ruimte: Prins Bernhardlaan-Buurtlaan-Polderweg en Valleistraat dus rondom de Vijgendam. Dit wordt een compleet nieuwe woonwijk met rond 2600 woningen, afwisselend hoog- en laagbouw. Er is hier zelfs een klein winkelcentrum geprojecteerd, evenals ga ragebedrijven (o.a. een service-station van fa. de Haas) en natuurlijk scholen. Verder valt uit de maquette te leren, dat het plan Dragonder een uitgesproken wijk met flats gaat worden. Een stuk grond, gelegen tegen de Buurtlaan is be stemd voor plantsoen en bos. Een even belangrijk plan is de Enge lenburg waar men inmiddels al met grondwerkzaamheden is aangevangen. Het plan zal in de toekomst gereali seerd worden in het gedeelte van het dorp tussen de Grift-Industrielaan-Ker- kewijk en Groeneveldselaan. Volgens officiële cfjfers verrijzen liier 800 flatwoningen en 300 laagbouw- woningen (grotendeels bungalows). De woningen van de Bouwkas Ned. Gem. zullen hier eveneens gebouwd worden. UITSTAPJE N.C.V.B.-LEDEN Woensdagmiddag 25 sept. vertrokken 45 leden van de NCVB afd. Veenendaal voor een middagtocht naar Laren, waar een handweverij werd bezocht. Men werd ontvangen in een kamer van een 350 jaar oude Saksische boerderij. Zeldzaam mooi, vol antiek, met heel fijne felle kleuren combinaties. De juiste belichting droeg er veel toe bij, dat alles goed tot zijn recht kwam. De dames zagen verschillen de weefgetouwen, bediend door dames, die met tapijten en lopers bezig waren met prachtige patronen en kleuren. Er waren ook nog twee toonzalen waar het een en ander gekocht kon worden. Onder tussen was het al 4 uur geworden dus om des tijds wil geen thee maar regel recht naar Huize Doorn. Hier kwam men ogen en oren tekort om alles te zien en te horen. De zaal met goud en zilver maakte wel de meeste indruk, vooral het gouden eetservies dat slechts 2 maal ge bruikt was. De dames hadden een goed bestede middag en kwamen behouden en droog weer thuis. De juiste wijze van markering van de zebrapaden wordt reeds geruime t(jd door b. en w. bestudeerd. Reeds werden verschillende proeven genomen en één daarvan sphijnt goed te hebben voldaan, n.l. de knipperlichtin stallatie boven de zebra in het midden van de Hoofdstraat. Het college stelt voor om dergelijke in stallaties ook aan te brengen boven de oversteekplaatsen aan de Markt en bij de Koningin Julianaschool op de Kerke- wijk. Kosten hiervan ruim 3 duizend gulden. VERGADERING C.P.J. RING Z.W.-VELUWE In verband met de viering van het 3e lustrum van de C.P.J. Ring Z.W. Veluwe wordt dinsdagavond in „Plaatselijk Be lang" te Kootwijkerbroek een vergade ring gehouden. Er is een gevarieerde agenda w.o. een film over het Reddings wezen. Voorts ligt het in de bedoeling om op 23 oktober een puzzelrit te organiseren De start is bij het Marktgebouw te Eder- veen. Voorts spreekt dit plan van een groot plantsoen van ca. 60.000 m2, waarin een vijver die in de wintermaanden tot ijs baan kan dienen. In de buurt van het nieuwe NVV-ge- bouw is het sportcentrum gepland met o. a. een overdekt zwembad en een grote sporthal. Ook zal in het plan de Enge lenburg een nieuwe kerk verrijzen. Voor zover bekend zijn er geen winkels ge pland. De belangrijke verbindingen met de Schrijverswijk en het centrum van Vee nendaal worden gevormd door twee nieuwe bruggen over het Omleidingska naal. Het plan Industriewijk tenslotte vraagt aandacht voor de omgeving van Indu strielaan (westkant)-Groeneveldselaan, Parallelweg en Ambachtstraat. Het huidige plan is practisch geheel volgeboekt, zodat men nu voor verdere uitbreidingsmogelijkheden van industrie aan het werk gaat ten oosten van de Groeneveldselaan tot aan de Kampjesweg. In de toekomst zullen om Veenendaal twee belangrijke randwegen worden aan gelegd: De eerste: Groeneveldselaan-Pol- derweg-Buurtlaan-Nieuweweg-Rijksweg 12. De tweede: Cuneraweg-klein stukje Prattenburg-Westersingel over omlei dingskanaal heen - Gladiolenstraat-kruist Munnikenweg ten westen van begraaf plaats-naar .Nieuweweg-Rijksweg 12. De Hoofdstraat zal in de toekomst rechtdoor getrokken worden naar de Koninginnelaan en komt daar uit op de Oostelijke randweg. Twee splinternieuwe uitbreidingsplan nen zijn HET PETENBOS (omg. Middel- laan-Brinkersteeg) en DE GELDERSE BLOM (omg. Buurtlaan) doch hierom trent is nog niets concreets bekend. Het nieuwe raadhuis van Veenendaal zal waarschijnlijk wel de ereplaats op dc tentoonstellingsstand krijgen. Liefhebbers van de moderne bouw (glas, beton en strakke lijnen) kunnen hun hart aan de door Ir. Van Embden vervaardigde maqueette ophalen. Zoals gezegd: de hoofdbestanddelen zijn glas (véél glas zelfs) en beton. Romantiek is er weinig aan te ontdekken en met de vijf verdiepingen en de twee liftkokers is het een imposant, ultramodern geheel. Dit alles is zo maar een summiere omschrijving van Veenendaals toe komst. Wie zich ervoor interesseert, hij bezoeke de komende Vewibeto waar al deze plannen van a tot z bekeken kunnen worden. tfMtMU VHMMui De hiernaast staande maquettes, die straks op de Vewibeto staan zullen een indruk geven van de plan nen die het gemeen tebestuur van Vee nendaal met haar gemeente hebben. Op 27 september bestond de Vrou wenbond N.V.V. 10 jaar. Ter gelegen heid hiervan, was er vrydag j.l. in het N.V.V.-gebouw een feestelijke byeen- komst. Na de opening van de voor zitster, die ook het wel en wee van de afdeling in deze 10 jaar naar voren bracht, werden 3 dames gehuldigd die vanaf de oprichting lid zijn, te weten mevr. Kok, mevr. Van Remmerden en mevr. Verkuyl. Deze laatste is vanaf de oprichting penningmeesteresse. Hen werd namens de afdeling een bloemstuk aangeboden. Namens het Centraal Bestuur, bood de voorzitster van het district Utrecht- Gelderland van de N.V.V. Vrouwen bond, de afdeling eeri tafelvaantje aan. De voorzitters van de Stichting Eigen- Gebouw, N.V.V.-Bestuurdersbond en de A.N.M.B. hielden een toespraakje, waarbij de afdeling een mooie toezeg ging kreeg en enveloppen met inhoud werden overhandigd. Van de andere afdelingen aangesloten bij het N.V.V. en de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, werden bloemstukken en enveloppen met in houd aangeboden. Na het officiële gedeelte werd deze avond op genoeglijke manier doorge bracht met een dansje, wat spelletjes en een tombola. Tegen het midder nachtelijke uur kwam ook aan deze geslaagde avond een einde. TURF TE VOORSCHIJN GEKOMEN Bij het graven van een sloot langs de Groeneveldselaan vielen grote stukken roodkleurige aarde uit de bak van de graafmachine. Het bleek turf te zijn, voornamelijk bestaande uit riet en zeg ge. De roodbruine kleur is afkomstig van ijzeroxyde. Het profiel van de grond vertoont slechts een dun laagje turf, rustend op zand. Zij is vierhonderd jaar geleden niet vergraven omdat de dikte ervan te gering was. De veenputten of -zakken waren veel dieper. ORIENTATIERIT M.A.C. VEENENDAAL De MAC „Veenendaal" heeft voor zaterdag 5 oktober a.s. weer een oriën- tatierit op het programma staan. De lengte is voor auto's en motoren ca 60 km en voor bromfietsen ca 50. De start van deze rit, die over goed ver harde wegen is uitgezet, vindt plaats om half drie vanaf hotel La Montagne. In het gebouw Hoofdstraat 92, wordt sinds jaar en dag gepast en gemeten om de belangrijkste administratieve dienst van de gemeente, de secretarie, onder te brengen. Nu de afdeling maatschappelijke zorg zal verhuizen naar een noodgebouw in de Tuinstraat is er weer enige ruimte „vrij gekomen". Hierin denkt men het gemeente-archief, dat thans provisorisch is opgeborgen op de zolder van het oude gemeentehuis, Hoofdstraat 34, te kunnen onderbrengen. De toestand waarin dit archief thans ver keert noemen b. en w. onhoudbaar. Voor het treffen van de nodige' voor zieningen wordt een krediet gevraagd van 5500 gulden. Het merendeel hiervan zal worden bestemd voor het aankopen van stalen archiefrekken, die t.z.t. kunnen worden overgebracht naar het nieuwe ge meentehuis. STRAATNAMEN IN INDUSTRIEWIJK Drie straten in de Industriewijk hebben nog geen naam. Rekening houdend met het karakter van dit complex stellen b. en w. de namen „Laan der Techniek", .Exportstraat" en „Vlijtstraat" voor. Warenhuis Unie, geruime tijd gehuisvest geweest aan het SI. de Bruincplein in Vcc- nendaal-zuid, heeft thans een veel groter pand betrokken aan de Hoogstraat in het centrum van Veenendaal. De afvoer van het rioolwater van het Julianazieketthuis en het Bcrgbad, beide op grondgebied van Ithenen gelegen, is reeds enige t(jd geleden in ons blad ter sprake gebracht. Thans doen b. en w. de raad een voor stel om medewerking te verlenen tot ver betering van die toestand, die zij nog zeer primitief en uit hygiënisch oogpunt niet verantwoord vinden. Met Rhenen is hierover onderhandeld en deze gemeente is bereid de nodige voorzieningen te treffen, bestaande uit het maken van een pompput, het plaatsen van een rioolwaterpomp en het leggen van een persleiding, welke zal moeten worden aangesloten op het rioleringsnet van Veenendaal. De kosten van dit werk, uit te voeren door de gemeente Rhenen, worden be groot op 28.000 gulden. Rhenen verzoekt hierin een bijdrage van Veenendaal van 10.000 gulden. Een bedrag dat b. en w. van Veenendaal gerechtvaardigd achten mpt het oog op de betekenis van het zie kenhuis en het bad voor Veenendaal en de ligging ervan ten opzichte van Vee nendaals bebouwde kom. Vrijdag 27 sept. j.l. werd te Utrecht de jaarlijkse Centr. Fokveedag gehouden op het terrein van de veemarkt. Om deel te mogen nemen aan deze dag werden aangewezen de heren D. A. Ver beek en J. Lagerweij. Dit aanwijzen is geschied door een gehouden voorkeuring, onder toezicht van de inspecteuren de heren v. d. Goot en de Rijkszuivelconsu- lent Ir. W. v. Ooyen. Op de Centr. fokvee dag werden in totaal ong. 450 stuks vee aangevoerd. De opening werd verricht door de voorzitter N.R.S. de heer de Groot, onder aanwezigheid van de hoofd inspecteurs. De heren D. A. Verbeek en J. Lagerwey voerden 7 dieren aan. Voor beide heren was de uitslag bijzonder goed te noemen. De heer D. A. Verbeek behaal de de navolgende prijzen. Erna 90 prijs IA Fraai kopnummer; Lutske 65 IA uitlopend kopnummer;; Boukje 20 1B goed type; Annie 96 IB best kopnummer; Boukje 44 IC; Klara 11 3E; Boukje 29 3E. Hierbij werd nog ontvangen voor col lectie eigenaars groepen 4 tallen IA prijs goede kopgroep. De heer J. Lagerwey behaalde even eens pracht resultaten te weten: Brandsma 106 prijs IA vlot goed kopnum mer; Corrie 25 1B fraai kopnummer; Roe- lie 13 1B typisch kopnummer; Corrie 29 IC typisch kopnummer; Geesje 12 ID in goede kopgroep; Geesje 11 2A. Voor afstammeling natuurlijk dekkende stieren ontving nakomeling Janna's Friso viertallen dé prijs IA typische kopgroep. Collectie eigenaarsgroep prijs 1B zeer goede le prijs. In totaal werden dus 13 le prijzen behaald een zeer goed resultaat. De verkoop-oppervlakte is, zoals ge zegd, belangrijk groter geworden. Hier door is er ook veel meer aandacht be steed aan het etaleren van de veelsoor tige artikelen, waa'rbij de verkoopstands van wijnen en vleeswaren onmiddellijk de aandacht trekken. Levensmiddelen en textiel hebben overigens de overhand. Het interieur van de voormalige winkel van Erven de Ruiter is grondig verbouwd en gemoderniseerd. Het is een waardig on derkomen geworden voor de Unie, een zaak welke deel uitmaakt van een inter nationaal warenhuis-concern. In totaal zijn er 107 vestigingen, verdeeld over Frankrijk (80), België (22) en Nederland (5). Wanneer een zaak behorend tot dit concern onder een bepaalde grootte blijft (vervolg van pag. 1) Ja dus ging de nieuwe bank directeur in alle bescheidenheid zijn nieuwe standplaats innemen. In korte tijd was hij in de Achterhoek een geziene figuur, die zich ook sterk interesseerde voor het verenigingsle ven. Toen hij tot de ontdekking kwam dat de sociëteit „De Eendracht" op sterven na dood was, sleepte hij een heroprichting uit het vuur. Vanuit het hoofdkantoor hield men hem natuurlijk in de gaten (trouwens welke bankdirecteur zal niet in de ga ten gehouden worden en zo kon het gebeuren dat in 1950 een nieuwe benoeming volgde: directeur van de Rotterdamsche Bank te Veenendaal met de agentschappen Amerongen en Scherpenzeel. Wéér een promotie en dat directeur Welle inmiddels een invloedrijke stem had gekregen, moge opgemaakt worden uit het feit dat kort na zijn (tweede) aankomst in Veenendaal tot nieuw bouw werd besloten. Wat er onder zijn leiding in deze omgeving tot stand gekomen is, is waarlijk geen kleinigheid. Hij heeft de bank zien groeien. In 1953 werd het nieuwe bankgebouw aan de Markt te Veenendaal geopend en later verrezen er ook nieuwe bankgebouwen in Ame rongen en Scherpenzeel. Het terrein werd tevens uitgebreid met het cor respondentschap Woudenberg. Het verenigingsleven had hem ook al gauw te pakken. Hij werd gekozen tot penningmeester van het Groene Kruis, werkte mee aan de oprichting van de Vereniging Veilig Verkeer en is jarenlang voorzitter geweest van het Ned. Roode Kruis. Maandag is afscheid van de heer Welle genomen. Als bankdirecteur werd hij een ver trouwensman waarvan een enorm aan passingsvermogen geëist wordt. Een van zijn meest typerende uit spraken is geweest: „Je moet je hou ding weten te bepalen door de situatie waar tegenover je gesteld wordt." Hij heeft vaak moeilijke beslissin gen moeten nemen maar desondanks heeft hij hier een fijne tijd gehad. „Mede dank zij een uitstekende ver houding met de personeelsbezetting", zoals hij zelf naar voren brengt. Want vóór alles was directeur Welle een mens die begrip kon opbrengen voor situaties en mensen. Hij wist hen te waarderen en ook om die re den laat hij een leegte achter! en op particulier initiatief gedreven wordt, wordt de naam Unie gevoerd. Van zelfsprekend heeft men een gezamenlijke inkoop, alhoewel de zaken in ons land volledig ingesteld zijn op de Nederlandse eisen en begrippen. Voor de winkelstand in het centrum is deze vestiging een be langrijke aanwinst. SALAMANDER WORDT BOUWRIJP GEMAAKT In de vorige raadsvergadering werd het uitbreidingsplan „De Salamander" vast gesteld. Het bouwrijpmaken van dit com plex willen b. en w. terstond ter hand nemen, ook al omdat de gronden in De Engelenburg naar hun mening vrij snel uitgegeven zullen zijn. De totale kosten van voorbereiding van het plan „De Sa lamander" worden geschat op 25.000 gul den. Ten vervolg op het bericht van vorige week betreffende de gepleegde inbraak l>y het confectiebedrijf C.B.U. alhier kan thans worden medegedeeld, dat deze in braak is opgehelderd. De daders zijn in hechtenis genomen en hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Uit hun bekentenis is echter gebleken, dat zij niet alleen bij de C.B.U. hebben ingebroken doch ook bij garagebedrijf H. Reede, wasmachinefabriek H. Boers Intrimex'. Tevens bleek bij het verhoren van de daders, de heren P uit Ameron gen en S uit Veenendaal, dat zij tevens inbraken hadden gepleegd in de gemeen ten Veenendaal, Ede, Rhenen, Wouden berg, Zeist en Amersfoort. Alles bij el kaar ongeveer 20 a 25 inbraken. De heren hebben dus de laatste 3 weken niet stil gezeten. Door hun bekentenissen kon den reeds vele onopgehelderde inbraken aan het licht komen. Daar de dieven gebruik maakten van een personenauto konden zij zich snel verplaatsen en bij een mislukte poging Weer zullen enkele panden, die nog herinneringen op.roepen aan het oude Vee- nendaalse beeld moeten plaatsmaken voor het nieuwe moderne „gezicht" van Veenendaal. Het zyn de percelen Hoogstraat 2, 4 en 6, waarin eertyds o.a. de grossierdery van de fa. J. de Ruiter en Zn. was gevestigd. Zy zyn aangekocht door de Coöperatieve Raiffeisenbank „Veenendaal" om op deze plaats een nieuw bankgebouw te plaatsen. Onvoorziene omstandigheden daarge laten, zal de bouwvergunning hiervoor nog in december van dit jaar afkomen. De aanbesteding zal hiervoor plaats vinden, waarna zo vlug als mogelijk is met de bouw zal worden gestart. De nieuwe bank zal komen op de plaats waar nu de panden Hoogstraat 2 en 4 staan. Aan het perceel Hoog straat 6 is nog geen definitieve be stemming gegeven. De gedachten gaan er op dit moment naar uit om op dit punt een pand te zetten, dat kan wor den gebruikt als winkelpand, show room of dergelijke. Het huidige gebouw van de Coöp. Raiffeisenbank - schuin tegenover dc nieuw te stichten bank - op nr. 15, voldoet niet meer aan de eisen. Het interieur van de nieuwe bank zal in grote trekken niet veel ver schillen van andere moderne bankge bouwen. De hal is zeer ruim met open loketten, er komt een bestuurskamer in, veel kantoorruimte, kluizen en wat men nog meer in een bankgebouw van deze tijd aantreft. Wat iedereen meer aangaat is het uiterlijk van een dergelijk gebouw. Wat dat betreft zal de nieuwe bank in Veenendaal origineel zijn. De voorgevel - veertien meter breed, tien meter hoog - is van een zeer apar te stijl. Zoals op de tekening is te zien: beneden een ruim portiek met een flauw stijgende trap en veel glas ge vat in z\fcart marmer; daarboven een strak geheel, uitgevoerd in blauw ge glazuurde bouwstenen, slechts onder broken door één groot raam van de bovenwoning en een serie lichttegels. Het nieuwe bankgebouw is geheel een Veenendaalse aangelegenheid. Ont werpster is het architictenbureau De Geit en Van Ede alhier. Opdracht tot de bouw werd gegeven door het be stuur van de bank te Veenendaal, die één van de oudste, zo niet de oudste bankinstellingen van Veenendaal is. Vóór 1957 nog Boerenleenbank, daarna Raiffeisenbank. Het hebben van een bestuur doet deze plaatselijke banken een uitzon deringspositie op het gebied van het bankwezen innemen. Zij zijn „self supporting", zeer vrij vertaald: zich zelf bedruipend, maar vertegenwoor digd in, en lid van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De bestuursvorm is democratisch: de landelijke ledenvergadering van de Centrale Bank neemt besluiten die gel den voor alle plaatselijke banken. Bin nen het raam van deze besluiten heb ben de besturen van de plaatselijke banken de beschikking over de eigen gelden. een nieuwe in een andere gemeente on dernemen. Ondanks hun pogingen om kluizen open te maken en verder mee te nemen wat van hun gading was is de buit toch niet zo erg groot geweest. Dit is o.a. gebleken bij huiszoeking in de woning van de da ders. Verschillende goederen konden hier door nog worden opgespoord. Een pluim op de hoed van de leden van de plaatselijke politie is hier zeer zeker op zijn plaats want dank zij knap speur- derswerk konden behalve de inbraken in Amerongen tevens verschillende onop gehelderde inbraken in omliggende ge meenten tot klaarheid gebracht. OPENING DIEPVRIESKLUIS Op zaterdag 5 oktober a.s. zal de diep- vrieskluis, waarover al eerder in dit blad werd geschreven, worden geopend. De opening zal 's middags geschieden. Zoals bekend is de verplaatsbare kluis opge steld op het terrein van de heer Schouten, tegenover het Clubhuis te Amerongen. De diepvrieskluis, welke een 100-tal loketten telt zal in deze gemeente zeer zeker tot zijn recht komen. Reeds eerder werden de mogelijkheden van een dergelijke diep vrieskluis besproken. Nieuws over de bin nenkort te houden voorlichtingsavond, door een afgevaardigde van de Neder landse Consumentenbond, zal binnenkort volgen. Al met al zal deze diepvrieskluis zeker een aanwinst voor deze gemeente betekenen. JAARVERGADERING NUT Woensdagavond 9 oktober a.s. zal in het Clubhuis te Amerongen de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van het depar tement Amerongen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen worden gehou den. De agenda vermeldt o.a. verschillen de jaarverslagen, begroting 1963-1964, be stuursverkiezing, ledenwerving en be spreking van het programma voor het ko mende seizoen. Van het bestuur zijn aftredend de he ren A. C. Kars, G. J. G. van Schaik en H. van Eek. Allen stellen zich herkies baar. Eventuele tegenkandidaten dienen voor de aanvang van de vergadering ken baar te worden gemaakt bij het bestuur. Om in deze jaarvergadering enige af- wissleing te brengen zullen enige geluids films worden gedraaid. Speciale aandacht zal worden geschonken aan agendapunt 9. n.l. de ledenwerving. Het ligt in het voor nemen van het bestuur een aktie op gang te brengen met het doel wat jongere mensen als lid der vereniging te kunnen inschrijven. Nieuwe leden zijn altijd wel kom. Mochten er personen in de gemeen te zijn die zich nu reeds willen aanmelden als lid van het Nut kan dit geschieden bij de secretaris, Hof 8, Amerongen. Ten aanzien van een aanvrage voor het aanbrengen van een luidklok in een nieuw gebouwde kerk te Ede, werd door een lid van de raad in de vergadering van woensdag j.l. ook de luidklok, die nu al acht jaren in Ederveens toren hangt, onderwerp van gesprek gemaakt. B. en w. hadden ten opzichte van de aanvrage van de kerkvoogdy te Ede om een luidklok, gesteld dat het van gemeentewege aanbrengen van luid- klokken, mede gelet op het weinige ge bruik voor openbare doeleinden, dient beperkt te worden tot 1 luidklok per dorp. De heer Bos (VVD) vroeg dienaan gaande of hiermede door b. en w. een principe-uitspraak werd gedaan. Hij zag liever dat de gemeente uitsluitend klok ken aanbracht in de vier oude kerken van Ede, Bennekom, Lunteren en Ot- terlo, die op de monumentenlijst staan. Eigenlijk zijn we met het aanbrengen van een luidklok destijds in Ederveen al te ver gegaan, zo verklaarde de heer Bos. De heer De Nooy (AR) daarentegen was van mening dat de gemeente het niet moest laten bij een klok per dorp, doch liever moest overgaan tot het be schikbaar stellen van een luidklok per wijk. Misschien zullen we in de toekomst in 2 of 3 Edese torens wel een luid klok kunnen hangen, maar ik dacht dat dit stadium nog niet was bereikt, zo antwoordde weth. Weigraven (AR). De luidklokken worden voornamelijk door de kerkelijke gemeenten gebruikt en het is niet de taak van de gemeente de kerkbouw door subsidies te stimu leren. Er staan in de gemeente reeds verschillende andere kerken waarin door de kerkelijke gemeente zelf de luidklokken zijn aangebracht, zo sprak de wethouder. Het voorstel van b. en w. óm af wijzend te beschikken over het voor stel van de Edese kerkvoogdij, werd door de raad aanvaard. In ieder geval wat betreft het dorp Ederveen, kan worden gezegd dat men alhier over een zeer fraaie luidklok beschikt, die haar klankvolle tonen bij de aanvang van kerkdiensten en bij droevige plechtigheden over de lande lijke omgeving uitstrooit. Na de nederlaag tegen Vogel en het gelijke spel tegen Zwaluwen heeft SKF het j.l. zaterdag gepresteerd het nog ongeslagen Kameo te verslaan. Het overwicht van onze plaatsgenoten was groter dan de uitslag, die reeds voor rust bereikt was, doet vermoeden. In de beginfase volgden de doelpun ten elkaar snel op en wisten de gasten tweemaal een voorsprong te nemen. SKF groeide echter naar een dit sei zoen nog niet bereikte hoogte en speel de met overtuiging. De hele ploeg werkte hard om de veldmeerderheid in de doelpunten uit te drukken. Na de gelijkmakers van Van Rossen en Diepgrond was het Tineke Broers die onze plaatsgenoten aan een 4-2 voorsprong en de overwinning hielp. Het s£>el van Kameo miste ook na rust de overtuiging om SKF te kunnen ver ontrusten. De ploeg uit Maartensdijk liet zich een laag tempo opdringen en hun aanvalsvak werd door de SKF verdediging vrijwel geheel uitgescha keld. De aanval van de Veenendalers daar entegen wist zich vele kansen te schep pen maar er ontbrak daar veel aan de afwerking. Na een aanzienlijk minder boeiende 2e helft, betekende het eind signaal van de goed leidende scheids rechter Berrier, een volkomen verdien de en met vreugde begroete overwin ning. SKF start dit seizoen met 3 pun ten uit 3 wedstrijden aanzienlijk beter dan het eerste jaar in de landelijke bond. A.s. zaterdag staat de uitwedstrijd tegen A'dam-Zuid op het programma. Wij verwachten dat SKF deze verre reis niet tevergeefs zal maken en met de volle winst naar Veenendaal terug keert. Kameo 4-5 Vogel 3-4 Oosterpark 3-4 Zwaluwen 3-4 SKF 3-3 BIKO 2-2 A'dam Zuid 4-0 HENGELCOMPETITIE Zaterdag j.l. eindigde de hengel competitie in Oosterbeek. De eindstand was als volgt: Veenendaal 2115 gram Rhenen 1905 gram Oosterbeek 1080 gram Wageningen 1005 gram Ede 979 gram Renkum 746 gram Veenendaal had het gelukkigste hen- gelcorps en kwam voor de tweede maal in het bezit van de wisselbeker, welke werd uitgereikt door de districts be stuurder van Gelderland, de heer Lam- mers. De persoonlijke prijzen kwamen in het bezit van: 1 J. v. Manen, Veenen daal; 2 W. v. Zetten, Rhenen; 3 A. Ter- schegget, Veenendaal; 4 H. J. Bosch, Ede; 5 Jac. v. Santen, Veenendaal. DAMMEN Maandag j.l. werd in 't Trefpunt de eerste wedstrijd gespeeld voor de com petitie tussen VDC I en Driebergen. De Veenendalers konden het net niet ver genoeg brengen om 1 puntje te verdienen. Zij verloren met 9-11. V.D.C. I DDV (Driebergen) v. d. Brandhof - v. Oostenbrugge 0-2 A. Keyman - J. W. Dijkhorst0-2 J. Vermeer - J. N. Sonnevelt1-1 D. Bouman - H. Liebeek 0-2 H. Edink - P. Hilgeman 2-0 W. v. d. Hor - M. de Groot0-2 E. de Kleuver - W. de Kruijf1-1 J. Roks - W. Bosgraaf 2-0 T. Tollenaar - G. Polman 1-1 J. Roodbeen - M. v. Oostenbrugge 2-0 POSTDUIVENNIEUWS De Eerste Veenendaalse Postduiven Ver eniging De Luchtreiziger heeft het vlieg- seizoen beëindigd waarna de te vervlie gen kampioenschappen thans weer be kend zijn geworden. Op de Vittesse vluchten van 100 tot 300 km is geworden 1 Hokkampioen W. J. v. Dam; 2 A. v. d. Bovenkamp; 3 H. v. Kooten, de duif kam pioen over deze vluchten is de duif van A. v. d. Bovenkamp. Op de midfondvluchten van 300 t.e.m. 525 km is 1 hokkampioen A. v. d. Boven kamp; 2 B. H. C. Schuurmans; 3 W. J. v. Dam, duifkampioen is hier geworden A. v. d. Bovenkamp. Fondvluchten boven 525 km 1 hokkam pioen G. Fasse; 2 A. v. d. Bovenkamp; 3 W. J. v. Dam duifkampioen G. Fasse. Generaal kampioen oude duiven 1 A. v. d. Bovenkamp; 2 W. J. v. Dam; 3 B. H. C. Schuurman, duifkampioen over alle oude duiven is A. v. d. Bovenkamp. In het spel met jonge duiven geboren in 1963 is 1 hokkampioen W. J. v. Dam; 2 G. Fasse; 3 G. Muller, hier is duifkam pioen de duif van G. Fasse. Navluchten voor oude en jonge duiven 1 hokkampioen H. v. Kooten; 2 F. Spies; 3 H. v. d. Dikkenberg, hier is de duif kampioen van H. v. Kooten. De algemene generaal-kampioen over de oude en jonge duiven vluchten zijn 1 W. J. v. Dam; B. H. C. Schuurman; 3 A. v. d. Bovenkamp; 4 G. Fasse; 5 H v. Kooten. Na deze sportieve strijd alle kam pioenen van harte proficiat. De nieuwe Raiffei- .sen Bank die de Hoogstraat straks 'n ander aanzien zal geven.

De Vallei | 1963 | | pagina 2