INSEKTENVERNIETIGING Jeugdpuistjes (TREVIRA DE VALLEI DE STRIJD OM DE GEZONDHEID (III) VAKDIPLOMA VERTEGENWOORDIGER MAGNOLIA EDE ADVERTEREN DOET VERKOPEN ASCOT Herenkapsalon E. A. van Hees Bijverdienste nip lis optiek voor de Jeugd a) vrachtwagen-chauffeur- besteller b) flinke kracht Successen en gevaren is verkrijgbaar in kamgaren Rampenen overwinningen MAROEF DE SCHOEN lrf\ 'WHIl LAPPER f «Ski®5- X aL Ali* flfc, Ittjiglw V//M ifiuln it"" ir n h Ifltiii lil i3 SCHERPENZEEL WIE VOND HORLOGE EDE Opleiding voor het start maandag 7 oktober bij: STATIONSWEG 45 - TELEFOON 08380-8293 Spoedige opgave gewenst! A. W. de Haas Chem. Reinigen nette jongen of meisje KOOPT UW DRANKEN Slijterij en Wijnhandel „DE ZWAAI" Verkoop kisten, containers en brandhout N.V. Veenendaalsche Melkinrichting e De moderne bestrijding van ongedierte door middel van chemische preparaten heeft een grote vlucht genomen en bereikte in 1962 10-15 maal de omvang van 1947. Alleen reeds de Amerikaanse consumptie van deze middelen klom van 56 miljoen kg in 1947 tot 289 miljoen kg in 1960, te,rwjjl er tegelijkertijd 600 nieuwe insektenverdelgende chemische middelen op de markt kwamen. Neemt men de fabricage en het gebruik van alle landen bij elkaar, dan blijkt dat het aantal over de aarde uitgestrooide verdelgingsmiddelen wel onvoorstelbaar groot, een ware gifst,room is. Natuurlijk werden hiermee successen behaald. De we reldgezondheidsdiensten konden onlangs mededelen, dat de vroeger zo gevreesde malaria reeds in 40 landen was uitgeroeid en duidelijk was gebleken, dat ze totaal kon worden uitgeroeid. Er waren in 1948 3 miljoen malaria-doden; dit aantal was in 1958 tot 1V* miljoen geslonken. De Egyptenaren zagen de dreigende vernietiging van hun katoenoogst door een zeer snel aangevoerd Bayer-midde' afdoend redden. Op Tahiti maakte de muskietenvernietiging, dat het voorheen door elefantiasis geplaagde eiland in de laatste vijf jaren geen nieuw geval meer opleverde. De Amerikaanse landbouw deelde mede, dat de bestrijding van on gedierte tot gevolg heeft gehad, dat de oogst de laatste jaren met 36°/o steeg. En deze lijst kan gemakkelijk met honder den gevallen van successen worden uit gebreid. De chemische insektenbestrijding is voor land- en tuinbouw onmisbaar ge worden. En de chemici kunnen in dit op zicht van een der meest trotse en actueel- ste hoofdstukken uit de geschiedenis van de chemie spreken. drogen in met Purolpoeder.fi.6Qenf1.' Maar elke medaille heeft haar keerzij de. Deze gifstroom deed ook gevaren ont staan voor plant, dier en mens. Het groot ste gevaar is niet, dat tal van insekten op de duur immuun voor bepaalde giften worden; dat wil zeggen, de insekten van een bepaalde soort, die voor een gif vat baar waren, werden aangetast en stierven uit, maar de variëteiten die er onvatbaar voor waren, bleven leven, vermenigvul digden zich en noodzaakten de chemie nieuwe wapenen ter bestrijding te beden ken. Het grootste gevaar echter is volgens het boek van Rachel Carson „Silent Spring" (De stille lente), dat de genoemde gifstroom de natuur tot zwijgen kan bren gen, dat ze andere planten, dieren en ook mensen kan vergiftigen dan door de uit- strooiing van het gif werd bedoeld. De giften komen n.l. in de bodem, worden daar door planen en dieren opgenomen en komen zodoende ook in het organisme van mensen terecht. Men ontdekte sporen van dergelijk vergif in de vissen van af gelegen bergmeren, in de bronnen van schier onbezochte streken, in vogeleieren en regenwormen, in de moedermelk en in het weefsel van nog niet geboren kin deren. Het is heden voor wetenschappe lijk onderzoek welhaast onmogelijk proef dieren te krijgen, die niet reeds in diverse organen sporen van zulke giften mee dragen. De bekende DDT, die topresulta- ten deed bereiken, heeft reeds bij een do sis van 3 gewichtseenheden op 1 miljoen gewichtseenheden invloed op de hartspier en de lever; de DDT kan ook de moeder koek passeren, wat gewone vergiften zel den kunnen en het weefsel van ongeboren kinderen aantasten. Moeders kunnen dit niet ontgaan, want bijv. kippen, die op een door DDT bespoten klaverveld komen leggen DDT-eieren enz. De Amerikaanse TeL 3184 Hoofdstr. 81'I V'daal ornithologen bevonden, dat na uitstrooiing van DDT tegen muskieten en muggen de roodborstjes geen of onvruchtbare eieren legden en stierven. Ze waren wel niet zelf met het gif in aanraking gekomen, doch hadden regenwormen met DDT binnen gekregen. En zo is het met de E 605 van Bayer, met de Aldrin, Dieldrin en Endrin, kortom met alles. Het is nodig, dat de chemie deze geva ren weet te overwinnen en de gezond heidsdiensten door maatregelen dit af dwingen. De hebben aan de thalydomide (contergan) geschiedenis genoeg gehad, om schuw te zijn voor de gevaren van de overigens zo wonderbaar succesvolle chemie. Deze gevaren zijn momenteel haar hoofdprogram. FENOMENALE VERKOOP VAN FORD CORTINA De Ford Motor Company heeft in de twaalf maanden sinds de Cortina werd geïntroduceerd 250.000 Cortina's in zijn fabriek in Dagenham geproduceerd. Dit, aldus wordt in het jaarverslag van Ford verklaard, is een fenomenaal ver kooprecord voor een Britse wagen. In de eerste helft van dit jaar werden meer dan 74.000 Cortina's aan het bui tenland verkocht. De meeste van deze wagens werden in de Ford fabfieken in Australië, België, de Ierse Repu bliek, Malakka, Nederland, Nieuw Zee land, Rhodesia, Zuid Afrika en Vene zuela geassembleerd. De productie van de Cortina bedraagt thans 1300 stuks per dag; Ford verwacht dientengevol ge dat 1963 een record jaar zal zijn voor de verkoop in Groot Brittannië zelf en in het buitenland. 1 10 cm brede elastische band 2vormbehoudende binnenband 0 modieus ceintuur-effect PATENT PL00IH0UDEND Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN NEVEN EN NICHTEN 5 okt. Ada van Beek 6 okt. Johanna van Beek 7 okt. Teunie v. d. Dikkenberg Kees Henken Kees Kruidenier (Rhenen) 8 okt. Hennie v. d. Bovenkamp Bertie Beckerman 9 okt. Arnold Meurs (Renswoude) Tonnie v. d. Broek 10 okt. Jan Kosters (Eist) Ina Hofland (Rhenen) 11 okt. Ineke Nijland Gijsbert Baars (Achterberg) 12 okt. Evert Nijland Rudi Bekker (Rhenen) Alle jarigen van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Ondanks het lelijke weer heb ik toch nog aardig wat zilverpapier en capsules van jullie gehad. Heel hartelijk bedankt: Elly v. d. Horst, NNP De wereld is opgeschrikt door een aantal ernstige gevolgen van het gebruik van nieuwe geneesmiddelen. Het Softenon-drama is wel het meest bekende. Het gebruik van kalmerende middelen (Thalidomide) bleek op het ongeboren kind een funeste invloed te hebben. Na deze drama's heeft de publieke opinie zich tegen de pharmaceutische industrie gekeerd. „Er worden schandelijke winsten gemaakt op levensgevaarlijke producten", was een algemene klacht. Men vergat daarbij gemakshalve het vele goed, dat nieuwe, zorgvuldig bestudeerde geneesmiddelen de mensheid hebben ge bracht. De volksgezondheid in Nederland is de laatste jaren sterk verbeterd. Dat zal niemand kunnen ontkennen. En voor een groot deel is dat te danken aan nieuwe strijdmiddelen tegen tot voor kort fatale ziekten en aandoenin gen. Een groot aantal ziekten is teruggedrongen tot minder schadelijke pro porties. Enkele voorbeelden: Tuberculose: Vele patiënten zijn genezen door toepassing van nieuwe mid delen, zoals streptomycine. Andere konden op veel gemakkelijker manier worden behandeld. Infectieziekten: antibiotica en sulfonamiden hebben deze aandoeningen, zoals longontsteking, nekkramp en kraamvrouwenkoorts veel minder gevaar lijk gemaakt. Suikerziekte: In 1921 werd het insuline ontdekt. Hierdoor werd suikerziek te niet meer de dodelijke vijand van voorheen. Patiënten kunnen nu een normaal leven leiden. Geestesziekten: De geneesmiddelenindustrie heeft een groot aantal kalme rende middelen (tranquilizers) en zogenaamde antidepressiva ontwikkeld. Zij kalmeren angstige en nerveuze patiënten en maken hen voor verdere be handeling geschikt. Een geheel aparte taak heeft de geneesmiddelenindustrie bij het zoeken naar en het maken van ziektevoorkomende preparaten. Voorkomen is nog al tijd beter dan genezen. Iedereen kan tegenwoordig worden ingeënt tegen alle mogelijke ziekten. Het is aan de pharmaceutische industrie te danken, dat al deze vaccins op grote schaal kunnen worden gefabriceerd. Deze grote overwinningen stellen de rampen in de schaduw, al kunnen zij ons die vanzelfsprekend niet doen vergeten. Maar juist de voorzorg neemt in de pharmaceutische industrie een belangrijke plaats in. Het wetenschappelijk onderzoek speelt een grote rol in deze tak van industrie. Een belangrijk deel van dit onderzoek is gericht op de veiligheid van nieuwe geneesmiddelen. Hebben geleerden ontdekt, dat een bepaald middel uitstekend helpt tegen een bepaalde kwaal, dan zullen zij toch eerst het mechanisme, dat achter die wer king schuil gaat, proberen te ontdekken. De pharmacoloog zal daarna moeten uitvinden of er schadelijke bijverschijnselen zijn. Dit onderzoek is bijzonder duur. In 1961 produceerde de Nederlandse ge neesmiddelenindustrie voor driehonderd miljoen gulden. Voor 180 miljoen werd uitgevoerd. Vele tientallen miljoenen guldens moesten daarbij aan re search worden uitgegeven. Deze hoge onkosten maken het noodzakelijk, dat sommige geneesmiddelen „duur" zijn. De geneesmiddelenindustrie werkt om winst te maken. Dat zal geen fabrikant ontkennen. Dat de winsten echter zo vreselijk hoog zijn als velen beweren, wordt ten stelligste ontkend. Om de kosten van het onderzoek naar geneesmiddelen (vooral naar de veiligheid daarvan) te drukken, is al dikwijls voorgesteld om dit in interna tionaal verband te verrichten. Onlangs heeft de regering bij de Tweede Ka mer een nieuwe wet op de geneesmiddelen ingediend. Deze wet voorziet in registratie van alle geneesmiddelen, de indeling in klassen en een zekere mate van toezicht. De regering kan door deze wet direct ingrijpen als een bepaald middel riskant blijkt te zijn. Maar van toezicht in de zin van weten schappelijk onderzoek is nog geen sprake. Het gaat hierbij om geneesmidde len, welke Nederland invoert. Ook de regering meent, dat dit toezicht en on derzoek alleen goed kunnen functioneren als men daarbij op internationaal niveau samenwerkt. Het is te hopen, aldus de regering, dat men hieraan in EEG-verband aandacht zal besteden. SLOT. Zusje en Cootje de Kamper en de kinde ren Bulsink. Komen jullie de volgende keer weer zoveel brengen? Ook van de anderen verwacht ik weer veel zilver papier en capsules. Tot de volgende week en hartelijke groeten van Tante Jos. Figuur c. ZIJ SPELEN HUN GEHELE LEVEN De grootste „losbol" in het dieren rijk is de otter. Bijna vanaf het mo ment, waarop zij geboren worden, be ginnen zij te spelen en, in tegenstel ling tot de meeste andere dieren, gaan zij met dat spel door gedurende hun gehele leven. Zij spelen 's zomers en 's winters en twee otters kunnen ge noeglijke uren doorbrengen met touw trekken aan een in het water liggen de tak. Als er in de winter ijs ligt, vindon zij het net als kinderen vrese lijk leuk om te glijden. Zij rennen over het ijs om, als zij genoeg vaart hebben gekregen, de „remmen" aan te zetten en verder te glijden. Hun leukste spelletje is een modder- glijbaan tot in het water. Een aantal van hen gaat dan naar de oever en een voor een, op de beurt af, glijden zij dan op hun buik het water in. Na een poosje is de modder dan zo glib berig geworden, dat zij er af kunnen glijden op dezelfde manier als kinde ren dat van de plank in een zwem bad kunnen doen. Het grappigst is het om hen de glijbaan af te zien glijden in zithouding, met hun voorpootjes in de lucht. Dp «VYpf Vm\ U\föüy »V^L-JpiA (uit 1001 Nacht) (13) „De kooplieden leenden mij geld toen ik hun ver telde, dat ik koopman was", zo vertelde Ali, „en we zul len hen dat nu weer laten doen, opdat jij ook koopman kunt worden!" De volgende dag reed Ali naar de bazar en later volgde Maroef hem in zijn nieuwe kleren. Ali stelde hem voor aan de andere kooplieden van de stad. „Vergeleken bij deze koopman ben ik maar een arm zalige winkelier!" riep hij uit. De andere kooplieden be ijverden zich Maroef geld te lenen en zij boden hem goederen aan toen hij hun vertelde, dat zijn karavaan onderweg was. Intussen deelde hij geld uit aan de bede laars in de straten. (14) Ter ere van Maroef werd er een groot feest ge geven, waarvoor hij het geld van de andere kooplieden leende. Tenslotte speelde hij zijn rol zo goed, dat hij zelf geloofde, dat hij koopman en heel rijk was. Maar toen zijn karavaan maar niet aankwam en de ene dag na de andere voorbij ging, werden de kooplieden onge duldig. Zij beklaagden zich bij Ali en toen deze hen niet kon helpen gingen zij met hun klacht naar de Sultan. Deze echter spitste zijn oren toen hij hoorde, dat Maroef een fortuin had verdeeld onder de bedelaars. (wordt vervolgd) Figuu,r b. RINGWERPEN MET ZELF GEMAAKTE RINGEN Als je een stuk touw uit elkaar draait kun je je eigen werpringen ma ken, die fantastisch zijn om ermee in de tuin of op het strand te spelen. Voor een ring met een middellijn van 1 16 of 17 cm heb je een stuk touw no dig van bijna 15 cm lang. Het moet tamelijk dik touw zijn, gevlochten uit drie strengen. Draal het touw uit el- J kaar, zoals je ziet in fig. 1 en gebruik dan voor elke werpring een van die strengen. 15 cm touw is genoeg voor' drie ringen. Knip de eindjes recht af, maak een rondje van de juiste maat aan een einde van de touwstreng, zo- als je ziet in fig. 2 en wind dan het lange einde om de ring, waarbij je de golven in het touw volgt. Als je helemaal rond bent geweest, ga je nog eens rond (fig. 3) en met be hulp van een haaknaald breng je dan het laatste eindje in de ring naar bin nen. Hoe je dat doen moet zie je in fig. 4. Om helemaal zeker te zijn doe je een beetje lijm op het eindje, dat je naar binnen werkt, dan blijft het goed vastzitten. Tenslotte zet je een stukje hout rechtop in de grond en ga je probe ren de ringen daar overheen te wer pen. Je begint op niet te grote afstand, maar als je wat meer geoefend hebt kun je steeds verder af gaan staan. Iedere speler mag drie keer gooien en wie het grootste aantal punten heeft, heeft het spel gewonnen. Iets anders is, dat je ook twee van deze ringen kunt gebruiken als heng sels voor je strandtas of je boodschap- pennet. Figuur a. EEN BOEKENLEGGER Een boekenlegger behoort langer te zijn dan de bladzijden van een nor maal boek en daarom geven wij deze paljas van die lange benen. Je hebt nodig twee stroken vilt van 1 cm breed voor de benen en het lichaam en twee kortere stroken voor de ar men. Het doet er niet toe of zij ver schillend van kleur zijn, integendeel, dat maakt onze paljas nog veel fleu riger. Maar in elk geval moeten de langste stroken minstens 20 cm lang zijn en de korte 10 cm. Verder knip je twee rondjes vilt voor de knopen op het pakje en een ovaal stukje vilt voor de halskraag, die bovenop het lichaampje geplakt wordt. Van een rond stukje vilt, waar aan je gelijk oren knipt, maak je het gezicht door er de ogen, de neus en de mond op te tekenen, waarna je dat op de juiste plaats op de kraag lijmt. Tenslotte lijm je dan het puntige hoed je op het geheel vast. Met zijn drieën terugkerende van een vergadering uit Utrecht, stopte de heer Schimmel van Gooswilligen, dins dagmiddag omstreeks half vier met zijn auto tegenover de sigarenhandelaar Verwoerd in de Dorpsstraat te Seher- penzeel, teneinde een rokertje te ko pen. De andere twee inzittenden ble ven in de auto achter. Terwijl zij daar zo zaten te wachten passeerde een reeds bejaarde man op de fiets, hoed op en fietstassen over de bagagedrager. Ter hoogte van het au toportier stapte hij af en raapte iets op, waarna hij zijn weg vervolgde. Bij de terugkeer van de heer Schimmel informeerden zijn mede inzittenden of hij misschien iets had verloren. Verwonderd over deze vraag contro leerde hij de inhoud van zijn zakken, doch miste niets. Ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk gekomen zou hij op z'n horloge kijken hoe laat het was, doch het zat niet meer om zijn pols. Bij het binnenrijden van het dorp zat het nog om zijn pols, zodat hij het vermoeden heeft dat dit bij het uit stappen uit de auto op straat is geval len en dit door de fietser is opgeraapt. Iedereen weet, wanneer men iets van waarde vindt, men verplicht is hier van bij de politie aangifte te doen, doch tot dusverre is nog geen melding van het vinden van een horloge bin nen gekomen. Het feit, dat deze persoon van zijn fiets stapte en iets opraapte doet het vermoeden rijzen, dat het door Schim mel verloren horloge door hem is ge vonden. Ook al zou het niet gevonden zijn zou het misschien beter zijn dat hij even naar de politie ging om een en ander uit de doeken te doen. SCHIETWEDSTRIJD Zaterdagmiddag werd door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel, Hoeve laken en Achterveld op de Scherpenzeelse buitenbaan een vriendschappelijke wed strijd met het geweer geschoten. Gescho ten werd op een afstand van 100 meter en door iedere vereniging werd met een tien-tal deelgenomen. Omdat de presta ties van deze tien-tallen elkaar zeer wei nig ontliepen was de strijd zeer spannend. De uitslag was als volgt: Scherpenzeel 873 punten (wisselbeker); Achterveld 871 en Hoevelaken 870. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de heer M. Berend- sen van de schietvereniging Scherpen zeel, van de 100 te behalen punten er 99 schoot. AANRIJDING OP UTRECHTSEWEG Bij het plotseling oversteken van de Utrechtseweg, ter hoogte van de firma Blanken-Ploeg, werd maandagmorgen het 5-jarig dochtertje van de familie Rootse- laar, wonende aan de Utrechtseweg te Scherpenzeel, aangereden door een scoo ter, bestuurd door de heer P. de Jong uit Renswoude, tengevolge waarvan het kindje een arm- en beenbreuk bekwam. De scooterrijder kwam te vallen waar door zijn scooter werd beschadigd en hij een behoorlijke wond aan zijn linker en kel bekwam. Beiden zijn voor behande ling naar het ziekenhuis overgebracht. INVALIDE PADVINDERS RIJDEN RALLEY Op 5 oktober a.s. zal in Ede een eve nement plaatsvinden, dat de warme belangstelling geniet van zeer velen in den lande. De padvindersbeweging in Neder land kent ook enkele groepen jongens, die, omdat ze op enigerlei wijze ge handicapt zijn, hun spel anders spe len dan de meeste padvinders. De Post- groep I „Luctor et Emergo" viert dit jaar haar 15-jarig bestaan in Ede. Het belangrijkste onderdeel van het pro gramma wordt gevormd door de „Pad vinders Speurtocht", een soort rally, die de jongens met medewerking van ca. 70 automobilisten zelf tot een goed einde moeten zien te brengen. In totaal zullen ongeveer 200 per sonen (inclusief verzorgers) aan deze tocht deelnemen. Na afloop worden de jongens opgewacht door de padvinders band uit Arnhem. Dankzij de mede werking van een Bakkerspatroonsver- eniging zal een historische Gelderse koffietafel (met o.a. enorme broden) door dames in Gelderse kledij worden geserveerd. VOOR UW trouwpartij met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel. Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91 - Telef. 2845 tegen ongekend lage prijzen. pantalon i aa rok I (III jumper japon i nr colbert 1,4 j topper costuum 9 mantel verz. 10 ct. per order Davidsplein 8 tel. 2407 Veenendaal GEVRAAGD Zij, die gewend zijn in de chocolade fabrikage te wer ken, genieten de voorkeur. Aanmelden op werktijden Be- atrixstraat 43 of na 6 uur Pr. Bernhardlaan 11 DE JONG'S CHOCOLADEFABRIEK Beatrixstraat 43 - Veenendaal Telefoon 2787 of 3980 Met ingang van 8 oktober 1963 IS WEER GEOPEND Kruisstraat 4 - RHENEN bij de speciaalzaak met de grootste sortering Verlaat 2 Telefoon 3610 Veenendaal De Inspecteur der domeinen, Maliesingel 12 te Utrecht, (tel. 030-26243) zal op DONDERDAG 10 oktober 1963, v.m. 10 uur, te zijnen kantore, in het openbaar bij inschrijving verkopen EEN PARTIJ KISTEN EN BRANDHOUT en EEN PARTIJ HOUTEN CONTAINERS, aanwezig bij het Depot Electronisch Materieel van de Konink lijke Luchtmacht, Rijksstraatweg 230 te Remmerden (ge meente Rhenen). Bezichtiging op DINSDAG 8 oktober 1963 van 9-12 en van 14-16 uur. Kavellijst en voorwaarden gratis verkrijgbaar bij voornoemde Inspecteur en bij voormeld Depót. voor actieve jongeman te Veenendaal of directe omgeving ter overname aangeboden een AGENTSCHAP VAN EEN BRAND VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ Brieven onder nr. 2934 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD per 4 november of eerder voor fabriekswerkzaamheden. Sal. regeling volgens CAO, vergoeding werkkleding, reiskostenvergoeding etc. Zuivelstraat 4 Veenendaal (Mond. soil, ook na 18.00 uur mogelijk).

De Vallei | 1963 | | pagina 4