Het nieuwe V.V.V. - „kabinet" te It licnen WÊ1 d>o klipper VEENENDAAL P.T.T. Rhenen nam na 47 jaar afscheid van Joh. van den Berg Rhenen's schilderes exposeert in streekmuseum Molenstraat ACHTERBERG SCHERPENZEEL Zorgelijke situatie op de gemengde bedrijven en op de weidebedrijven MARGARINE Vietnam - grote politiek Inhalen en voorbijrijden op rechte weg DITTA RADSTAAK-VAN DEN BOSCH SMULLEN EN SPAREN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 Nr. 79 Kern komt uit de R.M.C. Tijdens de jaarvergadering van de- Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer, gehouden in hotel „Het Wapen van Rhenen", werd een geheel nieuw bestuur gekozen, waarvan de kern af komstig is uit het bestuur van de Rhe- nense Middenstands Centrale", en wel zo sterk dat de dagelijkse besturen van beide organisaties nu uit dezelfde per sonen bestaan, namelijk voorzitter de heer A. J. Bovenschen, secretaris de heer Mac. G. G. v. d. Pijl en penning meester de heer P. G. van Dam. Deze kern werd gecompleteerd met de heren J. Baars, directeur van Ouwehands Dierenpark en het R.M.C.-lid de heer C. A. Drost, manufacturier in de Mo lenstraat. Het is de bedoeling, dat dit team nog wordt uitgebreid met twee bestuursleden die men tracht te vinden in de horeca-sector. Belangengemeenschap Deze nieuwe koers van de Rhenense V.V.V. is naar onze mening vrij duide lijk. De belangen van de V.V.V. en de R.M.C. lopen vrijwel parallel en daar om dachten wij - mét de ledenverga dering van de V.V.V. - dat het inslaan van deze nieuwe weg, de V.V.V. tot méér leven kan brengen. Na de be stuursverkiezing legden zowel de af tredende voorzitter de heer H. W. F. Scholte als de nieuw gekozen president de heer A. J. Bovenschen korte ver klaringen af. De heer Scholte legde er de nadruk op dat het behartigen van de recreatie- belangen geen politieke zaak is. Hij vond het daarom bijzónder verstandig dat hij, nauw met de politiek verwe ven, zijn zetel ter beschikking stelde. De heer Bovenschen had nog nim mer voor zó'n moeilijke opgave ge staan. „Maar we kunnen het klaren", zo zei hij, „mits de gehele burgerij er achter wil gaan staan." Wij zijn van mening, dat uit deze vergadering voor Rhenen iets goeds te voorschijn is gekomen. De R.M.C. heeft vorig jaar met één bliksemactie haar naam gevestigd. Tijdens een kort gesprek na afloop met de nieuwe voorzitter werd het ons duidelijk dat voor het komende sei zoen ook de V.V.V. meer van zich zal doen spreken. De heer Bovenschen was verheugd dat de gemeenteraad om initiatieven vraagt en die ook zal steunen. ,.Er komt een bepaald klimaat „aanzetten" waarvan Rhenen alleen maar de vruch ten zal kunnen plukken", was zijn me ning. Hij voegde er echter direct aan toe te hopen, dat de raad er geen (fi nanciële) spijt van zal krijgen. „Mijn ervaring is, wat je ook doet, veel geld kost en dat moet ergens vandaan ko men. Natuurlijk zal het particulier ini tiatief daden moeten stellen en is dat eenmaal het geval dan is er met bur gemeester en wethouders en met de raad nog wel te praten." Dat was hem al meerdere malen ge bleken, uit vroegere activiteiten, waar bij hij zeer nauw was betrokken. Hij noemde in dit verband de brugfeesten, SCHAKEN Uitslagen onderlinge competie Veenen- daalse schaakvereniging. Chr. Baars - J. W. Elenbaas 1—0 H. G. Kruithof - J. W. Elenbaas Vr-Vï H. J. v. Aller - P. Keuning 10 M. v. Dijk - H. v. Beek 0—1 D. J. v. Manen - C. J. Vink 10 H. v. Beek - H. v. Doorn 01 J. W. Boelens - M. v.d. Bovenkamp 01 J. Konings - H. Heikamp10 RHENEN „Lion" kampioen De politiehondendresseerclub Rhenen nam met drie honden deel aan de kam pioenschappen van Utrecht en wel met buitengewoon veel succes. De Hollandse herder „Lion" namelijk oud 4 jaar en eigendom van de heer W. v. d. Haar, behaalde het kampioenschap van het gewest en toonde zich daarmee de best gedresseerde hond van alle elf ingeschreven exemplaren. Er was nóg een Rhenens succes, want de Mechc-lse herder „Maja" van de heer W. Bovenschen werd zowaar vierde in dit sterk bezette veld. Voor de heer Van de Haar mag dit een grote voldoening zijn. Hij boekte reeds vele successen met „Mentor", die nu van een welverdiende oude dag geniet, en hij zal ongetwijfeld verheugd zijn dat zijn nieuwe aanwinst al meteen weer aan de kop gaat. A. J. BOVENSCHEN MAC G. G. V. d. PIJL voorzitter secretaris P. G. v. DAM penningmeester J. BAARS bestuurslid C. A. DROST bestuurslid het carillon in de Cuneratoren, waar voor de raad elke bijdrage verdubbel de, de driedaagse nationale zwemkam- pioenschappen in 1957, de wedstrijd Ne derland - Amerika en Nederland - West Duitsland, welke zwemevenemen- ten in min of meerdere mate werden gesubsidiëerd. De nieuwe V.V.V.-voor zitter kon zich echter levendig voor stellen dat een gemeentebestuur krib big wordt wanneer men zonder meer maar wil leunen tegen de gemeente kas. Wij vroegen de nieuwe V.V.V.-voor zitter of er vooroverleg was geweest met de Rhenense Middenstands Cen trale over deze stap. Hij ontkende dit, doch hij veronderstelde dat de midden stand er ten volle begrip voor zal heb ben. „De neringdoenden hebben alleen maar belang bij een goed functione rend V.V.V.-apparaat, waarvoor zij ook in financieel opzicht iets over zullen moeten en willen hebben." Is Rhenen wel zo dood? Ongemerkt kwam het gesprek op de vraag: „Is Rhenen wel zo dood als het geschetst wordt?" De heer Bovenschen beantwoordde deze vraag met gemeng de gevoelens. „Men is gauw geneigd snel te vergeten. Wanneer men alleen naar de V.V.V. kijkt dan zou men kun nen zeggen: „ja", alhoewel tijdens de jongste ledenvergadering nog weer eens duidelijk bleek, dat de V.V.V. niet heeft stilgezeten en toch heus wel heeft ge werkt, alleen heeft men er minder van gemerkt, omdat men het niet in het openbaar deed. Over de openbare activiteiten van de laatste tijd heeft niemand met één woord gerept. Hoe denkt U over de jaarlijkse motorcrosses. Er zijn er twee in Rhenen, die tienduizenden bezoe kers trekken en de gemeentekas danig spekken. Omzetten van duizenden gul dens zijn geen zeldzaamheden. Verder zijn er zeer zeker nog talrijke andere plaatselijke activiteiten aan te wijzen, waartoe men het zwijgen deed. De Johannes Passion in de Cunerakerk, de nationale hengelwedstrijd, de in terland zwemwedstrijd Nederland - West Duitsland 13.000,twee wan delevenementen met elk ruim 1000 wandelaars, de geslaagde en voor radio en t.v. gebrachte eierzoek wedstrijd van de R.M.C. vóór Pasen 2.500,zonder gemeentelijke subsidie), de St. Nico- laasactie van de R.M.C. 12.000, zonder gemeentelijke subsidie), om nog maar niet te spreken over de enorme bedragen die de raad voteerde voor allerlei algemene doeleinden. En hoe denkt U over het bejaarden project van anderhalf miljoen? Dat „dode Rhenen" slaat mijns inziens uit sluitend op de vakantietijd, wanneer de toeristen iets moet worden voorge schoteld, opdat zij 's avonds wat ver tier hebben. Maar het is juist de be- Afschcidspenning met inscriptie In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, werd ten postkantore van Rhenen officieel afscheid genomen van de heer Joh. v. d. Berg, besteller-voorman, tevens belast met de bediening van het poststation in de Rhenense buurtschap Achterberg. Talrijke hooggeplaatste figuren uit de post- wereld woonden dit afscheid by, zoals de directeur van Rhenen, de heer J. de Jong, de hoofddirecteur van het postdistrict Utrecht, de heer H. Snel, het hoofd van het personeclswezen in het Utrechtse district, de hee,r G. C. Kamphorst, de stationhouder in Rhenen-hoog, de heer J. Klaassen en de oud-directeur van het Rhenense postkantoor, de heer J. Huisman. De heer Van den Berg mocht talrijke geschenken in ontvangst nemen, ter wijl zijn echtgenote een bloemenhulde werd gebracht. Van de PTT kreeg hij de afscheidspenning met inscriptie. De heer Van den Berg maakte niet minder dan het respectabele aantal van 47 dienstjaren vol. 23 jaar hulpbesteller Directeur De Jong sprak zijn schei dende functionaris hartelijk toe. Hij memoreerde dat Van den Berg als jongmaatje van 18 jaar bij de PTT kwam. Daarvoor werkte hij al vanaf zijn 12e jaar in een sigarenfabriek. Drie en twintig jaar bleef hij hulpbe steller. Het waren lange, vermoeiende dagen. De verdiensten waren een daalder per dag, zondagsarbeid inbegrepen. Geën wonder dat Van den Berg er wat bij moest doen om aan de kost te komen. Hij was aanspreker voor begrafenissen, broodbezorger, agent van een dagblad en geruime tijd ook nog kelner. Eerst in 1939 kreeg hij een volledige dagtaak bij de posterijen. In 1941 werd hij benoemd tot besteller, in 1949 be steller I en in 1955 volgde zijn bevor dering tot besteller-voorman. De laatste drie jaar was zijn taak tweeledig, hij had de leiding in de be stellerskamer en de bediening van het poststation in de buurtschap Achter berg. Deze laatste functie zal de heer Van den Berg nog blijven voortzetten, zodat de band met de PTT na zoveel jaren van innige verbondenheid nog niet helemaal wordt verbroken. De heer De Jong prees Van den Berg om zijn postale kwaliteiten, zijn rusti ge en prettige natuur en om het feit dat hij steeds een prettige sfeer had weten te scheppen onder het perso neel. Mede uit naam van de hoofddirectie overhandigde hij Van den Berg de af scheidspenning met de inscriptie: „Ten afscheid staatsbedrijf P.T.T." Maar er waren nog meer geschenken. De PTT-kalender met zijn naam erop gegraveerd, waarin Van den Berg elk jaar een nieuw kalenderbloc zal ont vangen met geheel nieuwe foto's van het bedrijf, alsmede een fraaie pen dule, die zo klonk als een klok. Dit laatste geschenk was er gekomen dank zij de offers van alle medewerkers, de doeling daórop in de toekomst nu eens extra het accent te leggen." Er is nog leven Daarmee waren we dus gekomen op ons uitgangspunt. De nieuw gekozen V.V.V.'-voorzitter zei het allemaal zéér voorzichtig. Hij wilde niemand kwet sen of tegen de schenen schoppen. Maar ter wille van de objectiviteit noemde hij zowel het één als het an der. Daarbij verzuimde hij niet op te merken, dat van de zijde, van hen die geroepen zijn onze gemeente te be sturen, het als een plicht moet worden beschouwd ook belangstelling te tonen voor datgene, wat Rhenen wél organi seert. Er is nog leven in Rhenen en zolang er leven is, is er hoop. Die hoop is ge vestigd op de nieuwe bestuurders van de plaatselijke V.V.V. die, hoewel voor een moeilijke zaak staande, met ons aller begrip en medewerking, ook van de plaatselijke overheid, zeer zeker iets goeds kunnen bereiken. Woorden van dank Tijdens de jaarvergadering van de V.V.V. werd dank betuigd aan diverse aftredende bestuursleden. Dat was naast voorzitter Scholte, mevr. Nedo- rost-Waller en de heren Sannes, Hoff man, Waiboer, de Jongh, van Erk en Volmer. Het overleden bestuurslid, wijlen de heer F. Rosbag, werd door de verga dering herdacht door staande een mi nuut stilte in acht te nemen. Een woord van bijzondere erkentelijkheid werd gewijd aan de heer E. J. Grijsen, die zich had teruggetrokken uit de keuringscommissie voor de siertuin- wedstrijden. De vereniging had haar 170 leden behouden, over 1962 werden ruim 7000 inlichtingen verstrekt door het infor matiekantoor op het Fred. v. d. Palts hof. In de precaire financiële toestand was helaas geen verbetering gekomen. Toch was er nog een batig saldo, zodat het nieuwe bestuur een zekere rugge steun heeft om met hernieuwde activi teit te starten. -■ vv i 7 i ,s Oil r' t •"V...WÜ X-.v.v.v.y. y r* v. n en: 0 L - w 3 13 'V... X 'M C*§ b> ;-üa b^o jgHpp :C3 fe» i.i - 7/z/ - NIEUW ONDERWIJSCENTRUM IN RHENEN Dit is een situatieschets van het bungalowpark „Domineesberg" Rhenen, waar de derde christelijke lagere school en de derde christelijke kleuterschool zullen komen. Op de schets is de plaats van vestiging gearceerd aangegeven. Geheel links loopt de Nieuwe Veenendaalseweg. gepensioneerde directeur incluis. Me vrouw Van den Berg kreeg een fraai bloemstuk. Verschillende sprekers voerden daar na nog ijet woord, waarna Van den Berg allen dankte voor deze onverge telijke dag. De heer en mevrouw Van den Berg, genietend van hun rust. In het streekmuseum aan de Molenstraat wordt tot en met 15 oktober een nieuwe tentoonstelling gehouden. Dimaal exposeren er een schil deres en een beelhouwer. Die beeldhouwer om nu maar eens af te wijken van de etiquette dat de dames voorgaan is Dingeman van de Graaf uit Renkum. Uiteraard zijn de beeldhouwwerken van hem. De schilderijen en aquarellen daarentegen zijn van onze stadgenote Ditta Radstaak-Van den Bosch. PORTRETTEN Wij maakten kennis met deze Rhenen se schilderes in haar riante woning aan de Utrechtseweg, hoog gelegen temidden van bossages in herfsttinten. Een prachti ge omgeving om er rustig te kunnen werken. Want ook daar is haar atelier. Mevrouw Radstaak maakt op de bezoe ker geenszins de indruk een artiste te zijn, maar wie maar een ogenblik met haar spreekt komt al gauw tot andere ge dachten. Er schuilt in haar zéér zeker een artiste, een artiste die met beide benen op de grond staat en die er zich van be wust is, dat schilderen voor 99°/o bestaat uit hard werken en voor 1% uit inspiratie. Zij werd geboren in Zaandam, maar ze kan zich van de Zaankant niets meer her inneren om de dood simpele reden, dat ze er al op vijfjarige leeftijd vandaan trok. Haar ouders vestigden zich in Vee- nendaal, waar ze tot voor elf jaar woon achtig was. Sindsdien woont deze schilde res in de Grebbestad, waaraan ze haar hart verpand heeft. Op achttien jarige leeftijd, we schreven 1932, kreeg mevrouw Radstaak al lessen in Amersfoort van Edith Pijpers, een be kend schilderes in de keistad, ook be kend om haar houtsneden, haar beeld houwwerken en haar portretten. Mevrouw Radstaak was daar maar niet zo in een opwelling les gaan nemen. Al vanaf haar prille jeugd tekende zij fan tastisch. Op haar mulo rapporten en op de cijferlijsten van de huishoudschool stond tekenen bovenaan. Zelf zegt ze: „het was hét vak vanaf de eerste klas". Trouwens het zit wel in de familie. Twee nichtjes zijn intussen ook al weer op een kunstnijverheidsschool. Na die eerste stappen bij Pijpers, ver huisde ze naar Roeland Koning in Den Haag, een goed portretschilder. Ze kreeg geen les van hem, maar ze werkte er op zijn atelier van 's ochtends negen tot 's avonds vijf. „Zoals je werkt op een kantoor", zegt mevrouw Radstaak veel betekenend. „En daarvan leer je vaak evenveel of misschien nog wel meer dan van lesnemen." Roeland was geen man die in inspiratie geloofde. Een schilder moet werken, altoos hard werken. Wel licht is het de invloed van Roeland Ko ning dat mevrouw Radstaak er thans precies zo over denkt. Later kwam Koning éénmaal per maand naar Veenendaal oro het werk van zijn pupil te bekijken. Hij hield dat vol tot in 1943, toen het me: reizen was gebeurd. Zij leerde onnoemelijk veel van hem. Mevrouw Radstaa* schildert het liefst portretten, maar wa: wilt U. ook dat zul len de gevolgen zijr van de relaties met Pijpers en Koning, beiden sterk in het portretschilderen. Pas vier jaar geleden is mevrouw Rad- ,staak-v. d. Bosch gaan boetseren. Haar leermeester was Dingeman de Graaf de beeldhouwer met wie zij nu samen ex poseert. Dat boetseren komt het portret schilderen ten goede. „Je ziet het drie dimensionaal", vandaar Het is de eerste tentoonstelling van me vrouw Radstaak die nu gaat in het Rhe nense streekmuseum. Het is ook niet Ne derland alleen waar zij heeft geschilderd. Ze was in Schotland, Zuid-Engeland, Londen, Zwitserland en op talrijke ande re plaatsen in Europa, bijvoorbeeld ook Italië. Maar dat portretschilderen, dat vindt deze Rhenense schilderes toch altijd nog maar het meest geliefde werk. „Omdat de mens mij interesseert", zegt ze geintri- geerd. „Eigenlijk zou je altijd met het schetsboek in de hand moeten lopen Mevrouw Radstaak maakte een kleine honderd werken. U kunt er talrijke van zien tot en met 15 oktober. De nieuwe tentoonstelling in het Streekmuseum zal ongetwijfeld méér in de belangstelling staan dan ooit tevoren. Najaarsschouw Achterberg De aandacht wordt gevestigd op de advertentie in dit blad van het water schap Grebbe, waarin wordt aangekon digd, dat de najaarsschouw in Achter berg zal worden gehouden op woensdag 16 oktober a.s. In verband met de zware regenval van de laatste tijd is het dringend vereist, dat het opschonen van de sloten en dui kers tijdig wordt verricht. CURSUS VEILIG VERKEER Het bestuur van het Verbond voor Vei lig Verkeer, afdeling Scherpenzeel, heeft besloten, evenals voorgaande jaren, be sloten deze winter weer een cursus te houden. Omtrent het begin van de cur sus bestaat nog geen zekerheid, aangezien het wachten is op een zaal in hotel De Hertog van Gelre, waar men nog met de verbouwing bezig is. Bij voldoende deel name zal deze cursus weer gegeven wor den door de opperwachtmeester van de rijkspolitie, de heer B. J. Brummel. Ds. P. van der Wal 50 jaar predikant Zaterdag 5 oktober a.s. zal het vijf tig jaar zijn geleden, dat ds. P. van der Wal uit Zeist werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Pieter van der Wal werd op 15 augustus 1885 te Workum geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Magister Alvi- nus-gymnasium te Sneek en studeerde daarna nog theologie aan de rijksuniver siteit te Leiden. Nadat de heer Van der Wal in mei 1913 door het provinciaal kerkbestuur van Noord Brabant en Lim burg was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 5 oktober van datzelfde jaar (1913) bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Jelsum in de classis Leeuwarden. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde ge meenten van Wormer 1916 tot 1919; Neede 1919 tot 1932; Tilburg 1932 tot 1949 en ten slotte nog ruim drie jaar die van Idaard- Aegum en Friens in de classis Leeuwar den, waar hem met ingang van 1 oktober 1952 op zevenenzestig jarige leeftijd eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Van der Wal zich metterwoon te Scherpenzeel in Gelderland, waar hij nog enige jaren werkzaam is geweest als predikant-voorganger van de plaatselijke afdeling van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland. Naderhand verhuisde hij vandaar naar Zeist. Tijdens zijn ongeveer zeventien jarige ambtsbediening te Tilburg was ds. Van der Wal o.a. sekretaris van de Noord Brabantse en Limburgse predikanten vereniging; enige jaren lid en ook nog enige tijd president van het provinciaal kerkbestuur van Noord Brabant en Lim burg en in de jaren 1945 tot 1949 werd hij enige jaren door de classicale vergadering van 's-Hertogenbosch afgevaardigd naar de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. De Regering erkende de verdiensten van ds. Van der Wal door hem te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau. Landbouwbegroting 1964 Verbetering van de bedrijfsgrootte-structuur noodzakelijk I)e minster van landbouw en visserij betreurt het ten zeerste memorie van toe lichting b(j de landbouwbegroting 19G4 dat de moeilijkheden voor de Nederlandse landbouw die voortvloeien uit de overgang naar het EEG-landbouwbeleid, zUn sa mengevallen met een aantal andere factoren die de prysontwikkcling voor een aantal produkten, die met name voor de gemengde en weidebedrijven van essentiële bete kenis zijn, ongunstig beïnvloed. De voorlopige uitkomsten van deze bedrijven over 1962-63 stemmen dan ock tot bijzondere zorg. Het arbeidsinkomen van de boer op de gemengde bedryven lag vrijwel op hetzelfde lage niveau als in 1961-62. Kon met betrekking tot het arbeidsin komen van de boer op de weidebedrijven reeds in 1961-62 een teruggang worden ge constateerd, de voorlopige resultaten over het jaar mei 1962- mei 1963 gaven, onder invloed van de zeer ongunstige weersom standigheden en de ernstige afzetmoeilijk- heden voor zuivelprodukten en slachtvee in genoemd jaar, een zodanig scherpe da ling te zien, dat zonder meer van een ernstige situatie kan worden gesproken. Bij de akkerbouwbedrijven zijn de uit komsten van de oogst 1962 belangrijk be ter geweest dan die van de oogst 1961. Dit gunstige resultaat werd veroorzaakt zowel door hogere opbrengsten als door hogere opbrengstprijzen. De overgang van de vroegere nationale graanregeling naar de EEG-regeling heeft weinig moeilijkheden opgeleverd en in het algemeen kan worden gezegd, dat de ze bevredigend heeft gewerkt. ECONOMISCHE BETEKENIS Intussen is de totale produktiewaarde van de akkerbouw en van de veehouderij in 1962 ten opzichte van het voorgaande jaar met 1,9% gestegen tot 6.259 mil joen. Dit moet worden toegeschreven aan de hoge waarde van de akkerbouw- en rundveehouderijprodukten, die de waar devermindering van de varkens- en pluimveehouderijprodukten ruimschoots heeft gecompenseerd. De voortgezette waardestijging van de tuinbouwprodukten kan voornamelijk worden toegeschreven aan die der groen- tenproduktie. Ook de ontwikkeling in de tuinbouw op langere termijn is verheu gend, daar sinds 1958 de totale produktie waarde van deze sector met rond 55% is toegenomen. Het aandeel van de waarde van de land- en tuinbouwexport in de totale Ne derlandse uitvoer bedroeg in 1962 25% tegen 24% in het voorafgaande jaar. ZORG De ongunstige inkomensontwikkeling op de gemengde bedrijven en op de weidebe drijven vervult de minister met zorg. Nu communautaire regelingen het nationale markt- en prijsbeleid in toenemende mate vervangen en daarmede de mogelijkheid tot correctie van de inkomens door natio nale maatregelen geleidelijk kleiner wordt, is het meer dan ooit noodzakelijk aandacht te besteden aan de structurele oorzaken van de inkomensontwikkeling en wel met name van die factoren, die de produktiekosten ongunstig beinvloeden, w.o. de minder gunstige bedrijfsgrootte- structuur, die met zich meebrengt, dat de produktie van het weide en van het ge mengd bedrijf dikwijls in te kleine een heden plaatsheeft. Verbetering van de bedrijfsgrootte- structuur vergt enerzijds concentratie van de agrarische produktie tot grotere een heden en anderzijds een voortgezette af vloeiing uit de agrarische sector. De be windsman acht het een gelukkige om standigheid, dat deze beide voorwaarden voor een versterking van de concurren tiepositie van de Nederlandse landbouw in geleidelijk toenemende mate worden vervuld. Het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds zal de mogelijkheid bieden dit proces te begeleiden. extra sparen in Klipper-aktie, tot 31 december 1963 Smullen van de fijne Klipper margarine. Dubbel sparen: gedurende de Klipper-aktie op ieder pakje 2 „klippertjes" in plaats van 1. Contant een gulden in de hand bij inlevering van 40 opgeplakte „klippertjes". Vraag een spaarkaart! Slagers zijn fijnproevers. Daarom is Klipper bij uitstek de slagersmarga rine". Daarom kunt u Klipper alleen bij uw slager kopen. Lekker, gezond en nu dubbel voordelig door 2 „klippertjes" in ieder pakje. In Vietnam wordt thans een stukje buitengewoon interessante grote politiek ten beste gegeven. Vooreerst staat vast, dat de Amerikanen er met de handen in het haar zitten en geen raad met het geval weten. De guerilla tegen de Vietcong kunnen zy niet baas, want het volk steunt deze guerilla hcimelyk. De regering Diem is by het volk gehaat, maar de Amerikanen kunnen ze niet weg krygen: de nieuwe Ame rikaanse gezant in Saigon Henry Cibot Lodge kreeg op zyn eis, dat de broer van de president Nhu met zijn militante gade mevr. Nhu uit de regering zouden treden, ten antwoord, dat dit een „imperialistische" eis was, die Saigon afwees. En hun 14.000 man troepen kosten de Amerikanen V/s miljoen dollar per dag, zonder dat duideiyk is, dat dit geld goed wordt besteed, noch ook dat dit leger de oplossing bevordert. Wat is het geval? De kern van de zaak is, dat dit ganse gebied oud-Frans kolo niaal bezit is (Indo-China) en de Franse invloed er nog buitengewoon sterk is, zo dat een oplossing zonder Frankrijk bodem bij het volk mist. De taal van de intwik- kelden is er Frans, niet Engels, en de stu dent, die in het buitenland gaat studeren, gaat in de eerste plaats naar Parijs. Elf duizend Vietnamese jongelui, ook die uit de familie Diem, bezoeken Franse lycea. Er wonen nog 17.500 Franse burgers in Niet snijden en tegenligger niet hinderen Wie iemand wil inhalen en voorbijrijden moet behoorlijk naar links uitwijken. Na het inhalen mag pas weer naar rechts worden gegaan als het ingehaalde verkeer daardoor niet in gevaar wordt gebracht of ge hinderd. DUS NIET SNIJDEN. Ook degene die ingehaald wordt heeft verplichtingen. Hij MOET na melijk naar rechts uitwijken en mag zijn SNELHEID NIET OPVOEREN. Helaas wordt daartegen vaak gezondigd door mensen die het niet kun nen hebben dat anderen sneller gaan dan zijzelf en daarom hun snelheid opvoeren om een inhaler achter zich te houden. Onnodig te zeggen dat dit getuigt van een zeer verkeerde verkeersmoraal. Chaufferen op die manier wordt ernstig ontraden. Dit kan slechts leiden tot ongevallen Op de bepaling dat slechts links mag worden ingehaald zijn enkele uitzonderingen. Namelijk wanneer een voorrijdend voertuig voorsor teert om naar links af te slaan en bij het inhalen van een tram. In die gevallen mag rechts worden voorbijgereden. Onder deze uitzonderingen vallen echter beslist NIET de tweewielige voertuigenbestuurders, die minder snel rijdende en niet geheel rechts houdende auto's aan de rechterzijde voorbij snorren. Dit is een gevaar lijke wijze van rijden waaraan bromfietsers zich nogal eens schul dig maken. Dat is spotten met mensenlevens! Elk ogenblik toch kan degene die wordt voorbij gereden naar rechts uitwijken, waardoor hij die voorbij rijdt, tussen auto en trottoir of in de bermkant, onherroepelijk wordt ten val gebracht. Al even levensgevaarlijk is het elkaar x-echts voorbijrijden op meer- baans-snelverkeerswegen, zoals sommige automobilisten plegen te doen. omdat velen maar steeds op de linker weghelft blijven rijden. Elke auto mobilist raden wij: DOE DAT NIET. RIJD RECHTS, MAAR HAAL LINKS IN Wanneer bij het inhalen en voorbijrijden van de linkerweghelft ge bruik moet worden gemaakt, mag dat alleen op rechte wegen (niet bij kruisingen, waarover een volgende keer) en dan nog slechts alleen als een eventuele tegenligger nog op voldoende afstand is, zodat het tege moetkomende verkeer niet kan worden gehinderd of in gevaar gebracht. Dus weer: NIET SNIJDEN. Kleef niet aan een voorrijder die gaat inhalen en vergis u niet in snelheden en afstanden. SNIJDEN DOET ZEER; OOK IN 'T VERKEER Vietnam. De Franse investeringen belo pen er over het miljard nieuwe francs. Frankrijk koopt bijna de helft van de export van Vietnam. De Franse plantage eigenaars en handelslieden staan op re delijk goede voet met de guerilla en kun nen ook niet anders, want nog de rege ring noch de Amerikanen kunnen hun diep in het land gelegen goederen be schermen. En ook in Noord-Vietnam vindt men deze Franse invloed; zo is er te Hanoi, de hoofdsad, een Frans lyceum met 1035 studenten. Kortom, er is in Noord- en Zuid-Vietnam minstens even veel Franse invloed, als er ooit Neder landse invloed in Indonesië was. En dit hebben de Amerikanen verwaarloosd. Het machtige Amerika kon het wel al leen en negeerde Parijs volkomen. De Amerikanen plegen ook overigens hun bondgenoten weinig te raadplegen; hun liplomatie is niet van de fijnheid van Londen of Parijs. En dit wreekt zich. Noord-Vietnam deed in deze situatie een belangrijke stap. President Ho Chi Minh is allerminst begerig om allengst een provincie van China uit zijn land te zien worden en wendde zich tot president De Gaulle met de vraag, of Frankrijk niet een oplossing zou kunnen bevorde ren. waarbij geheel Vietnam werd here nigd en een neutraal land zou worden. President De Gaulle antwoordde onmid dellijk, dat Parys deze gedachte vruchte- baar achtte en steunde. En beslist niet zonder staatsmanschap de door Ameri ka besteden broer van Diem Nhu en zyn vrouw maakten bekend, dat de regering van Zuid-Vietnam op deze wUze vrede met Noord-Vietnam zou aanvaarden! Na tuurlijk ontstond hierop schrik in Wa- shinton, want op deze wijze zou aan het verblijf van de Amerikaanse troepen in Vietnam de bodem ontvallen en werd hun aftocht een aftocht met gezichtsverlies. De vraag is nu: hoe krijgt men de Ameri kaanse troepen zonder „gezichtsverlies" weg? Met andere woorden: ze hadden er nooit moeten komen zonder overleg met de naaste bondgenoten en zeker niet zon der overleg met de meest belanghebben de, Frankrijk de oude bezitter van dit grote gebied. De Amerikanen zelf zien dat thans ook in. De Newsweek bijv. om schrijft met respect de oude rechten van Frankrijk in Indo-China en de sterke Franse invloed, die hier nog steeds be staat. Voor president Kennedy is het ge val natuurlyk uiterst moeiiyk, want 180 miljoen Amerikanen kijken hem op de vingers en het zou voor de presidents- verkiezing van 1964 niet prettig voor hem zijn, indien de vrij ongebonden Ameri- kaanse pers hem onder de neus zou wry- j ven, dat hij het fout en De Gaulle het goed had gedaan. Of Kennedy een groot j man. is zal in deze historie biyken; in dit stuk van de wereldgeschiedenis is inder daad in Washington een groot man nodig. Men kan met belangstelling afwachten, wat er zal gebeuren.

De Vallei | 1963 | | pagina 5