PAUK Setter Set M BVC zal tegen Veenendaal revanche willen floryn 129 1.29 1.95 Burgerlijke stand RIK VALKENBURG KERKDIENSTEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 Nr 81 Uw BRIL een sieraad! AUTOMOBIELSHOW VAN DER KOLK N.V. SPORTPROGRAMMA VRC TEGEN LEIDER NUNSPEET Veense Boys-Scherpenzeel 4-1 TOV(Baarn)-Scherpenzeel 1-3 DE LEZER MARKTBERICHTEN RAIFFEISENDAG 1963 ZEER OUDE GENEVER DINSDAGKOOPJES Panonderzetters Keukenspiegel Beslagkom U doet langer met Fa. L. HEY Gevonden en verloren er was zo weinig over geschreven ZONDAGDIENST WouthfoA&S Ik en Driek en Bram en Mijntjie hoo- pe de volgende week nog weer es een gezellig uitjie te make. Ach, we hebbe op onze ted ons verzetjie ok wel, mar -din- is veur een mins op jare en nog goed op de been niet zoo heel veul te beleeve. As ie auwer wurdt dan bin ie niet zoo sprin gerig meer en dan verlang ie meer naar iets wat je rustig kan beleeve. En teuges- woordig bin de meeste dinge op de jon gelui afgestemd. Niet dat ik et die mis gun. Ze hebbe meer noodig dan wij. Nou mot je nooit en te nimmer teugen een mins wat langer op dit weereldjie rondneust dan de middelbare zegge, dat er iets te druk is veur em. Want dat is niet waar. Er bin genogt auwere minse die de leevendigheid net zoo goed, of soms nog beeter kunne verdraage as de jongere gaste. Dat komt geloof ik omdat je op een bietjie een leeftijd alles beeter over je heen kan late gaan. Mar ik was feitelik beezig jelui te ver- telle, dat we de volgende week es een keertjie uit koste gaan. Niet veer van huis, dat niet, mar wat dichtbij staat kan ok lekker zijn. En dat is naar mijn smaak altijd de Vewibeto. Zoo'n winkelbeurs is misschien een auwerwetse, maar naar mijn smaak goeie instelling. Ik heb an alle veurgaan- de winnkelbeurze in et Veen van den eerste af altijd veul genoege magge beleeve. Welzeeker, dur is meer te beleeve op dit gebied. En grooter. En mooier. We bin onderlest es mit een jong van Bram en Mijntjie in den auto naar de Raai, of hoe heet dat spul, in Amsterdam gewist. Ge weldig, in één woord, mar et is mijn te kollesaal en teveul vakwark om dur lang te verkeere. Ik zie mar liever zoo af en toe es een bekende snuut. Ik wur mar liever es deur een standhauwer angesprooke. Zoo van: Ha, die Blauwkous, ok een avundjie dur tussenuit mit moeder-de-vrouw. Da's ech ter. Veur mijn dan. Echter dan zoo'n op- gepollitoerde jongejuffrouw die midden in zoo'n immense stand te kijk zit mit een gezicht van „wie doet me wat". Ik wur mar liever es op de schauwer getikt deur een neeringdoende, die z'n feestgezicht opgezet heeft en in eige persoontjie tusse z'n bedoeninkie op de beurs staat. Dat kan misschien niet zoo geweldig zijn, mar et doet et. Wel bin ik benieuwd hoe lang onze winkeliers dit nog vol hau- we. As ik et goed begreepe heb, dan wurdt et antal winkeliers op zoo'n beurs steeds minder. Netuurlik, dan komt er ok meer veur „elk wat wils", mar et eigene gaat dur vanaf. Hoe dan ok, ik heb be wondering veur degeene die dur tot nog toe weer an begonne zijn. Uiteindelik hale ze de kestanjes uit et vuur veur al de geene die niet mee doen. Ze brenge et noodige op de been en hale de leevendig heid binne. Ik geloof, dat ze dur zoo beeter an doen dan deur te zegge: Wat zie je dur van terug, van zoo'n beurs. Et kost alleenig mar geld. Degeene die zoo denke profi- teere ok van etgeen een ander opknapt. Want et kost ze geld. Dat mot wel as een paal boove water staan. Ik hoop intusse toch dat ze et nog heel véul jaare volhauwe. In et belang van onze plaats. Wout Blauwkous P.S. M'n beste wense, meneer Wassink, mit de vergunning veur de kampeerplaats op De Batterije. Jammer, dat de Veense minse dur niks an hebbe. Nou ja, niks an hebbe, mar ik geloof toch niet dat dur veul mit een tentjie of een kampeer- wage an De Klomp gaan staan, terwijl ze een paar kilometer verder de beene on der de tafel kunne steeke. Et is vremd, zooiets wil een mins wel doen, mar dan verders van huis. Heel veul sukses enik kom nog es. w. b. Scherp zicht is in menig beroep een eerste ver eiste. Als ervaren opti ciens besteden wij aan Uw bril de uiterste zorg. Opticiën-specialist Pr. Bernhardt. 4, Veenendaal, tel. 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen Van woensdag 16 tot en met zater dag 19 oktober houdt Van der Kolk n.v. een interessante najaarsshow in haar eigen showroom aan de Kerke- wijk. Men zal er de complete collectie 1964 tonen alsmede de moderne kleuren van de modellen '64. De meeste aandacht zal ongetwijfeld vallen op de aller nieuwste aanwinst: de Ford Corsair. Deze auto wordt in Engeland gefabri ceerd en is bedoeld om de opening tus sen de „Cortina" en de Zephir op te vullen en neemt dus in feite de plaats in van de Consul 315. De Corsair is dan ook een auto in de middenklasse met een topsnelheid van 130 km per uur bij een gemiddeld ben zineverbruik van 1 13. De volledig gesynchroniseerde versnellingsbak, voorzien van vier versnellingen, kan naar keuze met een hefboom onder het stuur of met een pookje op de vloer worden bediend. Voor vele clubs uit onze streek ziet de (voetbal)toekomst er beslist niet rooskleu rig uit. Men heeft blijkbaar slecht overzomerd en enkele clubs staan zelfs geheid on deraan. De strijd om de puntjes gaat ook dit weekend weer door en misschien kun nen sommige clubs de lift naar hogerop nemen. Belangwekkende wedstrijden zijn thans BVC-Veenendaal; VRC-Nunspeet; DVSA-Minerva en IJnltas tegen Veense Boys. Veenendaal ziet zondag in Bilthoven een op revanche belust BVC tegenover zich. Men herinnert zich nog levendig de onvergetelijke wedstrijd van vorig sei zoen, waarbij Veenendaal de deur voor de neus van B.V.C. dichtsloeg waardoor deze club geen kampioen werd. Heftige tone len deden zich voor. De gemoederen zul len intussen wel bedaard zijn en het is vurig te hopen dat zowel Veenendaal als B.V.C. elkaar vergevingsgezind tegemoet treden en aan een schone lei beginnen. Nu B.V.C. weer een gooi wil doen ziet het ernaar uit dat Veenendaal het kwaad te verduren krijgt. We verwachten, ob jectief gezien, een overwinning voor de Bilthovense withemden. V.R.C. drager van de rode lantaarn, krijgt zaterdagmiddag in Veenendaal het rijk alleen als men op de Brinkersteeg leider Nunspeet op bezoek heeft. De ove rige clubs spelen allen uitwedstrijden. Die wedstrijd V.R.C.-Nunspeet is dus een duel tussen nummer een en nummer laatst. Dat sluit niet in dat Nunspeet hier perse zal gaan winnen. Een kat in het nauw, in dit geval V.R.C. heeft al eens meer vreemde sprongen gemaakt. Overi gens is het ook hier te hopen dat de wed strijd sportief verloopt want de Nunspe- ters kunnen wel eens hard uit de hoek komen. Nog vorige week waren er wan ordelijkheden op hun terrein toen de wedstrijd tegen Bennekom vroegtijdig ge staakt werd. Laat V.R.C. zich niet laten intimideren en haar gewone spel spelen. Met hardhandigheden is niemand gebaat. Rustig spel en proberen de punten te ver overen is het beste parool V.R.C.-ers G.V.V.V. gaat zaterdag naar Hoogvliet onder Rotterdam. Deze club presteerde nog niet bijzonder veel en de enthousias te G.V.V.V.-ploeg kan zo op het oog winst behalen. Mogelijk is v. d. Bovenkamp weer beschikbaar en vlot het beter met de aanvallen. Een overwinning zou G.V. V.V. weer in het leiderspeleton plaatsen. D.O.V.O heeft zaterdag een vrije dag en kan zich beraden over de situatie, die niet zo rooskleurig is maar nog genoeg kan veranderen. Merino's staat er evenmin fraai voor en gaat nu pogen om Posta in Utrecht de punten te onfutselen. Een gelijk spel zou al een behoorlijk resultaat zijn. ■fr N.S.V.S. zal in Eist op grote tegenstand stuiten van het altijd energiek spelende Musketiers en waarschijnlijk geen over winning over de Berg kunnen trekken. Winst voor de thuisclub dus. •fr Sportvereniging Panter moet in Har derwijk tegen Velasco ook alle zeilen bij zetten wil de winst niet aan het Veluwe- meer blijven. Misschien een draw voor S.V.P. Kulan gaat naar Amersfoort. Tegen S.O.V.A. moet winst niet uitgesloten zijn voor de S.K.V.-ploeg. Een met 2 invallers spelend Scherpen- zeel heeft zondagmiddag een enigs zins onfortuinlijke nederlaag geleden in de modder van Nijkerkerveen. De 4-1 uit slag geeft geen juist beeld van de krachtsverhoudingen want beide ploegen wogen aardig tegen elkaar op, de thuis club speelde echter enthousiaster en was ook harder dan de jeugdige Scherpenzeel ploeg en had bovendien het geluk dat 3 van de 4 treffers op wel heel fortuinlijke wijze konden worden gescoord door gro te blunders van de Scherpenzeel-defensie. Na een gelijkopgaand begin namen de Boys in de 12e minuut de leiding toen een verkeerde terugspeelbal van Van Dam onhoudbaar voor doelman Vlastuin in het doel verdween. 5 minuten later was de stand weer ge lijk toen een door de Boys keeper slecht uitgeschoten bal bij J. Renes terecht kwam welke onhoudbaar in schoot. 10 minuten voor de rust kwamen de gast heren op 2-1 doordat keeper Vlastuin een hoge bal niet onder controle kon krijgen waardoor Ruitenbeek gemakkelijk kon scoren. In de 2e minuut na de rust kwam een slecht weggewerkte bal terecht bij rechts buiten van de Beek welke met een boog- balletje keeper Vlastuin opnieuw wist te passeren. Scherpenzeel trachtte wel de bakens te verzetten maar de zwaar ver dedigende achterhoede der thuisclub gaf de blauwwitten geen kans om in hun spel te komen. Een kwartier voor tijd werd de strijd beslist toen een hard schot van rechtsbinnen van Deuveren tussen tal van benen door doel trof, waarmede de 4-1 eindstand werd bereikt. In een spannende en aantrekkelijke wed strijd zorgde het zaterdagelftal van Scherpenzeel voor een grote verrassing door de ongeslagen leider in afdeling A. op eigen terrein met 3-1 te kloppen. Deze overwinning was gezien het spel- beeld volkomen verdiend want vrijwel de gehele wedstrijd hebben de blauwwitten de toon aangegeven tegen hun technisch wel goed spelende tegenstanders. Van af aftrap gingen de Blauwwitten in de aanval en deze acties stichten al in de eerste minuten grote verwarring in de TOV achterhoede welke zich soms met kunst en vliegwerk staande wist te hou den. Er kwamen kansen voor de gasten maar deze werden door slecht schieten niet benut. De gastheren trachtten wel de bakens te verzetten maar de Scherpen zeel achterhoede had er deze middag goed het oog in en wist de zaken steeds tijdig te klaren. Na 20 minuten nam Scherpen zeel de leiding toen G. Cozijnsen goed doorliep op een pass van Idzerda en on houdbaar inschoot. Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd ondanks pogingen van beide ploegen om er verandering in te brengen. Na de rust pakte de thuisclub de zaken wat energieker aan zonder nochthans tot reële kansen te komen. Toch slaagden zij er in de 15e minuut in om gelijk te komen toen hun middenvoor een kleine kans goed afrondde. Na deze treffer ontspon zich een fel gevecht om de leiding waar bij de gasten zich de beste kansen wisten te scheppen, dit leidde na een half uur tot de 2e treffer gescoord door Cozijnsen. In het laatste kwartier wist Scherpen zeel nog 2 maal te scoren doch een van deze treffers werd door de scheidsrechter op advies van de zeer partijdige grens rechter afgekeurd. Met een verdiende 3-1 overwinning voor Scherpenzeel kwam het einde. D.V.S.A. gaat ondanks het verlies van enkele spelers toch weer een rol van betekenis spelen, naar het schijnt. De ze ge van vorige zondag mag met ere wor den genoemd. Aan de Burgwal kan D.V. S.A. zondag een concurrent van zich af schudden, het Utrechtse Minerva. Ge makkelijk gaat het niet, maar D.V.S.A. is een ploeg die niet gauw opgeeft. Winst voor Amerongen is onze optimistische voorspelling -ö- Over de wedstrijd die Rhenus zondag in Utrecht gaat spelen tegen Voorwaarts zijn we niet zo optimistisch. Rhenus sluit helaas de ranglijst en zou door een over winning op Voorwaarts deze minder be geerde plaats kunnen verlaten, maar het technisch goede Voorwaarts zal dat met alle krachten willen verhinderen. He laas weinig succes voor Rhenus luidt on ze prognose. •fr RK Unitas ontvangt zondag aan de Nieuweweg van het ongeslagen Veense Boys en zal alle registers moeten open trekken. Een spannende strijd wordt ver wacht waarbij de kansen voor de gerou tineerde ploeg uit Nijkerkerveen iets gun stiger zijn. Renswoude zal zondag nog weinig kans krijgen de eerste punten te vergaren. Daarvoor lijkt het bezoekende Austerlitz juist een tikje sterker. ■fr Oranje Wit zal wel moeite hebben als Scherpenzeel naar Eist komt, maar een zege voor de jubilerende oranjehemden is in 't geheel niet onmogelijk. melis f aplieA De zaterdagclub van DVSA kan haar positie aan de top nog verbeteren als men van het stugge Rubo wint en dat zit er wel in. Daarom mag Advendo dat de Ameron- gers volgt geen punten verliezen in de uitwedstrijd tegen Bunnik. Als de Eder- veners meer schieten is een overwinning zeer waarschijnlijk. Ook Sportclub Rhenen behoort tot de kopgroep in deze afdeling en zal ook za terdag nog tot de leidende drie behoren want Soesterberg is niet in staat Sport club op Kandia te weerstaan. ■fr Valleivogels gaat op bezoek bij Dolderse Boys en komt met twee punten terug, zo dat men volop in de running blijft. ■tt- Ook de zaterdagclub van Scherpenzeel zal wel kans zien, gezien de mooie zege van vorige week, om Posthoorn met lege handen naar Amersfoort terug te sturen. bcAuf^t VOOR PIT OP PAD Volgende week gaan in geheel Neder land de meisjes en jongens, mannen, vrouwen, oud-militairen of wie dan ook voor PIT op pad, omdat zij hun mede werking hebben toegezegd aan de jaar lijkse PIT-collecte. Ook in Veenendaal zullen ze bij u aan de deur komen om uw jaarlijkse bijdra ge voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront te vragen. Stelt u ze niet teleur? Want door uw gift kunnen de Prot. Militaire Tehuizen in stand worden gehouden of worden uit gebreid of kunnen de Nederlandse jon gens, die ergens overzee hun vaderlandse plicht doen straks een Kerstpakket ont vangen. Veenendaal heeft het PIT steeds een gul hart toegedragen, mogen ook wij dit jaar weer op u rekenen? Hartelijk dank. Namens het Veenendaalse PIT-comité, W. van Amerongen. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 144.000 stuks. Prij zen van 13,50 tot 14,35 voor de grote eieren en van 7,50 tot 12,voor de henne-eieren. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 50 stuks. Prijzen van J 62,tot 74,per stuk. Handel kalm. Hoofdstraat Veenendaal VOOR AL UW KONFEKTIE SCHAAKNIEUWS Uitslagen van de onderlingen com petitie van de Veenendaalse Schaak vereniging, gespeeld op maandag 7 ok tober j.l. A. v. Beek - H. v. Doorn 0-1 C. J. Vink - M. v. Dijk 1-0 H. v. Doorn - H. J. v. Aller 1-0 P. Keuning - D. J. v. Manen 1-0 C. Wijnbergen - D. J. Anbeek 0-1 G. J. v. Asselt - C. Wijnbergen 0-1 H. G. Kruithof - M. de Kleuver 1-0 Chr. Baars - Ravenswaay 1-0 H. Heikamp - J. W. Boelens0-1 Volgende week speelt het le tiental in de promotie klasse tegen Helios, De venter. Het 2e tiental tegen Het Paard, Doorwerth en het 3e tiental tegen Wa- geningen 4. Op 14 oktober a.s. zullen de nog niet gespeelde competitiewed strijden, welke volgens rooster reeds gespeeld hadden moeten zijn, ingehaald worden. Donderdag 17 oktober a.s. is het weer internationaal Credit Union Day. In de Verenigde Staten wordt deze dag altijd op grootse wijze gevierd. Door de leden van de Credit Unions worden optochten, wedstrijden en feesten georganiseerd. Dit jaar moet men er nog een schepje boven op, want het derde lustrum wordt ge vierd. 17 oktober 1963 is namelijk de 15e Credit Union Day; Op Credit Union Day wordt het feit herdacht, dat Raiffeisen in 1849 zijn eer ste „Spar- und Darlehnkasse" stichtte, het begin van alle coöperatieve bankor- ganisaties ter wereld. Hier ter lande staat de Credit Union Day bekend als de Raiffeisendag. Dit jaar wordt deze voor de vijfde maal gevierd. In de geest van Raiffeisen wordt juist deze dag het sparen aangemoedigd. J/aJün. een dme^van N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM Langzamerhand is deze dag uitgegroeid tot een Raiffeisenweek (14 t.e.m. 19 okto ber) omdat zovelen gevolg geven aan de oproep om iets extra's in te leggen. mooi verchroomde onderzetter, voorzien van plastic dopjes, rond model, beschermt r(\ tafel en tafellaken O modern geslepen spiegel, hangt enigszins van de muur af, dus minder last van vocht, 18x24 cm, nu slechts een onmisbaar attribuut voor de keuken, waar u plezier van zult hebben. Stootvast plastic met dek sel en opening voor mixer Alleen dinsdag 15 oktober Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal RHENEN Ingekomen personen: J. Borgstein gez. van Breukelen; A. Broeke wed. v. van Miltenburg gez. van Maurik; M. van Stuijvenberg g.m. van Doorn v. Utrecht; G. van Beek g.m. van Donselaar van Barneveld; A. Goudsmid g.m. Nouris van Centr. bevolkingsreg; G. E. H. de Kroon van Ede; J. van den Berg van Voorscho ten; N. Stormink van Ede; M. H. Snijder van Wageningen; M. H. Edelijn gez. van Rheden; J. van den Akker van Rotter dam; A. Hoogeveen van Avereest; A. Weijdema van Steenwijk; A. A. J. Rade maker g.m. Rebergen van Maurik; M. C. van Apeldoorn van Mozambique; J. v. d. Weerthof van Veenendaal. Vertrokken personen: E. G. Windsant g.m. Pelt gez. naar Renkum; N. J. H. Ha- maekers naar Renkum; N. Spaans naar Arnhem; D. N. Kwerreveld naar Amster dam; E. J. Schultz gez. naar Bloemendaal; J. Oostdam gez. naar Leersum; M. H. Kuijer g.m. de Jong naar Veenendaal; N. Neys gez. naar Leersum; J. C. Neys naar Leersum; F. H. Kluvers gez. naar Arnhem; G. H. Materman naar Budel; J. B. Tromp gez. naar Rotterdam; P. G. Reijnaert naar Amsterdam; D. van Ca- pelleveen naar Alkmaar; H. Scheeres naar Utrecht; P. J. van der Velden gez. naar Ede; K. T. N. Lie wed. van Tan gez. naar Leersum; A. ter Haar naar Vee nendaal; R. van Putten naar Amsterdam; J. A. Klumpes gez. naar Tiel; H. H. J. Clijsters naar Baarle Nassau; G. A. Vilé naar Gemert; A. J. Rooijakkers naar Gennep; J. J. Houben naar Kalenfeld Did; W. Budding gez. naar Ommen; J. Laros g.m. Krijgsman naar Gorinchem; H. van Hoogdalem gez. naar Leidschendam; C. H. J. Lapré naar 's-Gravenhage. AMERONGEN Vertrokken personen: B. Pater naar Renkum; E. J. Akkerman naar Alkmaar. nylons in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 VEENENDAAL Geboren: Jan Pieter z. v. W. C. van Doorn en M. van den Brink; Faria Mar- grietha d. v. J. van Houten en J. C. A. v. Hunnik; Maria Hendrika d. v. A. O. Mid delhoven en W. Roest; Teunis z. v. A. Spies en G. van de Vliert; Sonja Antoi nette d. v. A. M. van Breemen en S. Meulenhof; Marle Christien d. v. F. Hei kamp en M. C. Hilverdink; Arieta d. v. J. H. Schreuder en G. van Dijk; Aaartje d. v. H. Slemmer en A. van Hardeveld; Ger- rit z. v. W. G. den Hartog en E. van de Munt; Annemarie d. v. R. J. Sipkema en L. Winnubst. Ondertrouwd: R. J. Schoeman en J. Wessels; T. Nieboer en A. Hardeman; H. Braafhart en H. J. Hensen; W. de Graaff en E. van Zanten. Gehuwd: D. Schreuder en A. S. van Roekei; C. J. G. L. Konings en F. de Man. Overleden: Dirk Mallan, 83 jaar, echtg. van D. Vreugdenhi; Cornelis van Hal, 81 jaar, wed van G. Kroesbergen; Gerritje Buitenhuis, 67 jaar wed. van J. H. van den Ham (overl. te Rhenen); Maria van Appeldoorn, '50 jaar, echtg. van W. Ro- seboom (overl. te Rhenen). RHENEN Geboren: Maria d. v. J. Bos en G. Elands; Jan z. v. J. Blankestijn en A. S. Smit; Hendrika Clasina d. v. C. Hove- stad en E. van de Pavert; Dirk z. v. E. v. d. Meij en A. van Baaren; Eric Dirk Lam- bertus z. v. C. van Remmerden en M. van Lent; Johannes Hendrik z. v. H. H. W. van Dijk en C. J. Bleijenberg; Marie Louise d. v. J. G. J. Steentjes en M. Kin- naer. Ondertrouwd: G. J. H. Radt en E. Quint. Gehuwd: J. van de Vendel en H. A. M. Esbra; J. D. Baars en B. M. I. Visscher; J. Krijgsman en J. Laros. Overleden: Gerritje Buitenhuis, 67 jr. geh. gew. met J. H. van den Ham; Hen- drina van Welij, 86 jaar geh. gew. met K. Jager. Elders overleden: Te Wageningen: Hen drik Spijkerman, 46 jr. echtg. van M. Scheffel. RENSWOUDE Ondertrouw: J. W. Bos en A. van Ben nekom; G. J. Liefting en E. W. Schimmel. EDERVEEN DE KLOMP Geboren: Louise J. d. v. J. Hardeman en L. A. Jansen. AMERONGEN Geboren: Leonardus Frederikus z. v. L. F. Jagers en C. H. H. Verstege. Ondertrouwd: J. Appeldoorn en G. Roe- lofsen; A. J. van den Brink en M. L. van Soest. SCHERPENZEEL Geboren: Wolter, H. J. z. v. J. Odding en J. van Steeg. Ondertrouwd: H. Hardeman en C. Nab. VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de week van 2 tot en met 9 oktober 1963: Engelse tang; combinatietang en sleutel; pakje speklapjes; grijze pet; beige porte monnee; 2 muntbiljetten; grijze rechter heren glacé; flacon Hallitran Capsules; grijze kinderportemonnee met inh.; ra- biespenning no. 177229; damespolshorloge met schakelarmbandje; jonge herders hond; 2 sleutels aan een strip genummerd 4259; bruine portemonnee met inh. w.o. foto's. In dezelfde periode zijn de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: notitieboekje ten bate van Suriname; blauw jongens windjack; kluwen beige wol; bos sleutels; broek van judopak; damespolshorloge met schakelarmband; rood-zwart paraplufoudraal; 2 boekhoud- studieboeken en schrift; gladde trouwring met incriptie „Reb 30-9-'39"; gouden ket tinkje met hanger, waarin een parel. ELST Verloren: paar regenpijpen. Gevonden: huissleutel. RENSWOUDE Verloren: herentrui (groen-zwaart) Aan komen lopen: hond (boxer). woord ió aan: „TIJDENS de slag om Arnhem wil Ab van de Heuvel, een jongen uit Veenendaal, graag helpen. Als er een Roode Kruis ambulance naar de frontlinie vertrekt, neemt hij zijn kans waar en wordt in een spannend avontuur gewikkeld met een paar S.S.-ers. Later mag Ab vaker met de R.K.- colonne mee en beleeft de meest frappante avonturen. Steeds echter wordt zijn weg gekruist door een bullebak van een S.S. Unterschar- führer. Eens komt Ab met zijn vriend Kees Diepeveen en Joke Verdongen, een kordaat evacueetje uit Renkum, waar Ab veel mee op trekt, in spergebied terecht, waar Kees door de onbesuisde S.S.-er wordt neergeschoten. Hierna heeft Ab nog maar één wens: zich te kunnen wreken aan deze onmens. Op het onverwachts, na een verbitterde schietpartij tus sen de ondergrondse en de S.S. komt voor Ab de kans Na de bevrijding volgt nog een merkwaardige onthulling over de Unterscharführer." o - o - o Dit is in het kort het spannend oorlogsverhaal dat over enkele maanden in pocketvorm op de Ne derlandse boekenmarkt zal ver schijnen. Op zichzelf geen bijzon derheid want er worden regelmatig nieuwe boeken uitgegeven, maar hier ligt het toch even énders! Om te beginnen is het een ver haal dat voor negentig procent ge baseerd is op ware gebeurtenissen in het laatst van de oorlog in en om Veenendaal. Men zal namen vinden als Zandstraat, Hoofdstraat, kortom alles is bij naam genoemd met uitzondering van de personen. De schrijver heeft via Ab van de Heuvel zoals de jongen in het boek heet, allerlei ware gebeurtenissen weer tot leven gebracht, zodat het vooral voor de Veenendalers een bijzonder interessant boek beloofd te worden. En dan de schrijver!! Deze onthulling zal wellicht velen ver bazen! Het is RIK VALKENBURG, kapper van beroep (samen met zijn broer drijft hij een kapsalon aan de Zandstraat) en in zijn vrije tijd auteur, fotograaf, filmer, schrijver en verteller. Een zeldzaam man, even beschei den als sympatiek met een onbe dwingbare lust tot het uitbeelden van mensen en dingen. o - o - o Hij werd in 1923 in Veenendaal geboren en reeds als kind zijnde las hij enorm veel. Op latere leef tijd begon hij zijn zusjes verhalen te vertellen en misschien daardoor heeft hij een enorme eerbied ge kregen voor de onlangs overleden auteur W. G. v. d. Hulst. „Hij heeft mij ergens geïnspi reerd om verhalen te gaan schrij ven" ,zegt Rik. Waarom hij dan kapper gebleven is? „Tja u moet goed begrijpen, er gaan j.aren over heen voor je zo ver bent. En tenslotte, een kapper heeft toch ook een uitbeeldend be roep?" Als jongen van acht jaar schreef hij verhaaltjes, meestal in het dra matische vlak en twintig jaar later verscheen zijn eerste boekje. „Ik begon met het eerste hoofd stuk en ik dacht: hoe zal dat af lopen. Het was een zondagschool boekje en het ging eigenlijk van zelf." Hij noemde het „De autorit van Jan en Willy", stuurde de copy naar een uitgever en een half jaar later kreeg hij bericht dat het geaccep teerd was! Het commerciële van het auteur-zijn interesseerde hem weinig. Voor hem was de grootste voldoening dat het boekje er was. Later verschenen er nog twee kinderboeken van zijn hand. Men kwam zijn naam tegen onder het feuilleton in „De vri,end van Oud en Jong" en het weekblad „De Spiegel" publiceerde een kort ver haal van Rik. Hij schreef het allemaal in zijn vrije tijd. „Soms was ik helemaal leeg. Dan wacht je en daarna gaat het weer vanzelf. Vaak met geweld. Dan kun je jezelf met schrijven eigenlijk niet bijhouden. o - o - o Opvallend is dat tijdens het ge sprek met Rik steeds weer deze be grippen naar boven komen: drama tisch, jeugd en christelijk. Om bij het laatste te beginnen - hij is een man die religieus is op gevoed. Hij heeft daarin, zoals hij zelf zegt, veel mooie maar ook moei lijke dingen ontdekt. Ook zijn ar beidsterrein ligt het meest op het christelijke vlak. Zo is het ook ge meend wanneer hij zegt: „In ons pogen kunnen wij maar nietige na volgers zijn van de grote Beeld houwer en Uitbeelder, die ons in zijn schepping een schitterend pa let aandient." De jeugd - hij is zelf vrijgezel - heeft een grote plaats in zijn hart. Hij zit in vele jeugdclubs en niets is hem teveel om de jongeren wat mee te geven in het leven. Tenslotte zijn hang naar het dra matische, wat ook veelal in zijn scheppingen tot uiting komt. Let wel: Rik Valkenburg houdt perti nent niet van het melo-dramati- sche. Beslist niet! Nee, men moet het zo zien: hij heeft een onge schreven trek naar het meer serieu ze in het leven. o - o - o Wie met hem over zijn nieuwste boek „Schildknaap der Rode Rid ders" aan de praat raakt, stuit aan vankelijk op een muur van beschei denheid. Hij ziet zichzelf kennelijk nog teveel als een kleine amateur. „Ik had al lang lopen prakkizeren om eens iets te publiceren over Vee nendaal. Ik kon het niet verkrop pen dat hier zoveel meegemaakt is en dat je daarover ook zo weinig in de pers las. Toen ben ik direct na de oorlog begonnen met gegevens te verzamelen." Hij kreeg ze en begon aan de hand daarvan zijn verhaal op te bouwen. Zijn nicht Hannie Valken burg van de Valleistraat tikte het voor hem uit. De uitgever reageer de binnen enkele weken, ,,'t Is pri ma" schreef hij, „we gaan het uit geven." Zo leverde Rik Valkenburg, de grote amateur, een schitterende prestatie. Natuurlijk heeft hij nieu we plannen. Later zullen we nog meer van hem horen! VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur ds. J. N. de Ruiter van Beekbergen; 5 uur ds. D. van den Berg (H.D.). Julianakerk: 9.30 uur ds. A. Wisgerhof; 5 uur ds. P. de Jong (H.D.). Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. A. Ter louw; 5 uur ds. J. N. de Ruiter van Beekbergen. Sionskerk: 9.30 uur ds. W. de Bruin van Harderwijk; 5 uur ds. A. Wis gerhof (H.D.). Veeneind: 3 uur dhr. J. van Woerden van Stolwijk. Dijkstraat: 2.45 uur dhr. J. M. Meijer. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 (Bed. H.A.) en 5 uur ds. Van Enk. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 (Bed. H.A.) en 5 uur ds. Overduin; zaterdag 12 oktober a.s. 7.30 uur Avondstilte. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 uur leesdienst; 5 uur ds. Keuning. Chr. Geref. Kerk: Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst; donderdag 17 ok tober 7.30 uur ds. Harink van Utrecht. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Bos; 5.30 uur ds. Langman van Am sterdam. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Sorber van Winterswijk. R.K. Kerk, Salvatorkerk8 en 10.15 uur H. Mis; 7 uur Lof. R.K. Kerk, Willibrordkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 5 uur Lof. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssa menkomst; 12 uur Zondagsschool; 6.45 uur Openluchtsamenkomst; 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Gebouw O.C.B.: Opwekkingssamen komst, woensdagavond 8 uur, dhr. v. d. Brink van Gorinchem. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Kooreman. Ned. Herv. (Ger.) Evang.: 10 en 5 uur ds. De Jong van Veenendaal. Protestantenbond „Bella Vista": 7 uur ds. C. Beukman. Ger. Kerk: 10 uur ds. Volten; 5 uur ds. S. de Vries. Ger. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees dienst; woensdag 16 oktober 7.30 uur ds. Verhoef. Ger. Gem., Plantsoen: 10 en 5.30 uur leesdienst; woensdag 16 oktober 7.30 uur ds. Chr. v. d. Woesteijne. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; woensdag 16 oktober 7 uur dhr. Van Prooien. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9, 10.30 en 6 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; dinsdag 15 oktober 7.15 uur ds. Lich tenberg van Utrecht. Oud Ger. Gem: 10 en 6.30 uur lees dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem.; 10 en 6.30 uur lees dienst; dinsdag 15 oktober 7 uur ds. v. d. Poel. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Slinger- berg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. P. Zijlstra (H.D.). Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. W. van der Veen (H.A.). Vrijz. Herv.: 7.15 uur „De Schans" ds. E. van Loenen. Vrije Evang. Gem.: maandagavond 8 uur Th. G. Ligtelijn. SPREEKBEURT VOOR JEUGDVERENIGINGEN Voor de jeugdverenigingen rond de Vredeskerk hoopt woensdagavond 16 oktober ds. Van Estrik van Genemui- den een spreekbeurt te vervullen. De toegang is vrij. defijke Hoofdstraat Veenendaal VOOR AL UW KONFEKTIE DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. J. H. K*U. Hoofdstr. 26, tel. 3050. Apotheek Zulderuna, Hoofdstraat W, tel. 2123. RHENEN: Dr. WtJcher», Achterbergsestr. weg, tel. 328. Apotheek Deys GEEN DIENST. Recepten kunnen worden aangeboden in de dienstdoende apotheek te Wage ningen. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossen- dorp en Van Ommeren: Dr. W. A. Os- sendorp te Amerongen, tel. 03434-1678. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. J. II. Kademaker te Ederveen, De Klomp 5, tel. 08387-201. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, Dorps straat, tel. 03497-220. King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product on ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere

De Vallei | 1963 | | pagina 5