Prol.Thilsse:.Vlucht weg uit de Randstad' MILJOENEN ARBEIDSDAGEN GAAN DOOR SPIERPIJNEN VERLOREN RHENEN ELST Sterft wandelsport in Eist uit DVSA NEEMT DE LEIDING Musketiers toonde zich weer sterker VCV-dames smaken na een jaar van nederlagen weer het zoet der overwinning SCHERPENZEEL KRUISWOORDPUZZEL KRONIEK VAN HET LAND Nieuwe gegevens over de inkomens en vermogens SKF-Biko (6-4) Moeilijke uitwedstrijd voor VC V-heren Sportclub Rhenen won met 3-1 van Advendo Oranje-Wit greep naast de winst Dolderse Boys-Valleivogels 1-2 Scherpenzeel-De Posthoorn 1-1 Oplossing puzzel nr 78 OPGAVE Nr 86 Wil Nederland ontkomen aan het schrikbeeld van een overbevolking, dan is er j maar één oplossing: vlucht weg uit die drukke Randstad. In de provincies is plaats voo,r nieuwe grote steden. Alleen daar zal Nederland over zo'n dertig tot veertig jaren de twintig miljoen Nederlanders kunnen herbergen. Deze wyze raad geeft prof. Jac. P. Thjjsse in een recente publicatie van de Vereniging voor Demografie. Prof. Jac. P. Thysse is een planoloog van wereldfaam. Sinds 1946 is hjj leider geweest van het Cent,raai Planologisch Bureau. Op het ogenblik werkt j hjj by het Institute of Social Studies in Den Haag, waar studenten uit vooral de jonge Afrikaanse landen leren hoe een staat bestuurd en geleid moet worden. Prof. Thysse vertrekt binnenkort naar San Francisco om daar met Amerikaanse, Engelse en Zweedse planologen de toekomst van miljoenensteden cn de p.ro- blemen van de bevolkingsspreiding te bespreken. Hij heeft dus, wat erkende vakkennis betreft, recht van spreken. Zijn waar schuwing komt niet als een verrassing. Al dikwijls hebben Nederlandse des kundigen gewaarschuwd tegen te grote concentraties in de Randstad Holland, het gebied tussen Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Verwaarlozing van de provincies zou het gevolg kun nen zijn met het bizarre resultaat, dat Nederland slechts op één (randstad) been zou kunnen staan. Toch moedigt het planologisch beleid van de regering vestiging aan in de snel groeiende randstad. Vooral grote bedrijven zou den hier hun thuishaven - en dan in de meest letterlijke zin - moeten vin den. Voor de bedrijven is het wel aan trekkelijk zo dicht bij de zeehavens Rotterdam en Amsterdam te zitten. Maar voor de mensen, die er werken? Op het ogenblik is de woningnood in het westen groter en schrijnender dan in andere delen van ons land. Op het ogenblik. Maar hoe zal het zijn als in het jaar tweeduizend Nederland 20 miljoen inwoners zal hebben? „Het zou een schrikbeeld zijn als 19 miljoen daarvan in de Randstad zouden moeten leven", zegt prof. Thijsse. Wat volgens hem nodig is, zijn grote steden, verspreid over het gehele land. Eindhoven bijvoorbeeld, dat gunstig ligt tussen Roergebied, de Randstad en de grote Vlaamse centra, zou samen met Helmond moeten uitgroeien tot een mil joenenstad. Nog drie belangrijke agglo meraties moeten in dit systeem uit groeien tot steden met meer dan 700.000 In de zojuist verschenen Statistiek over de inkomensverdeling 1959 en de vermogensverdeling 1960 heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek nieuwe gegevens ter beschikking ge steld, waarbij de belangrijkste uitkoms ten worden vergeleken met voorgaan de jaren en tevens in een elftal gra fieken in beeld zijn gebracht. De sta tistiek bevat een analyse van de inko mensverdeling zoals deze is opgebouwd uit de inkomens van mannen en van vrouwen afzonderlijk. Voor het eerst wordt gedetailleerd cijfermateriaal ter beschikking gesteld over het besteedbare inkomen, te we ten dat inkomen hetwelk de inkomens trekker vrijelijk kan besteden, dus na aftrek van o.m. de loon- en inkomsten belasting. De feitelijke druk van deze belasting is voor de belastingplichtigen met een inkomen kleiner dan 8.000 gemiddeld 7 deze gemiddelde druk loopt op via 13 voor de inkomens tussen 8000, en 15.000,en 20 °/o voor die tussen 15.000,— en 20.000,— naar 38% voor inkomens boven de 20.000, Voor alle belastingplichtigen tezamen is de uitkomst 13,4 inwoners, steden zo groot als het hui dige Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Deze agglomeraties zijn: de Rijn- en Waalstad (Arnhem-Nijmegen), de IJsselstad (Apeldoorn - Deventer - Zut- phen) en de Twentse stad (Almelo- Enschede-Hengelo). Een groot aantal provinciale kernen zal rond het jaar tweeduizend zo'n half miljoen inwoners moeten tellen. Hierbij zijn Meppel (met Steenwijk, Emmen en Lelystad), Zwolle,1 De Helder, Alkmaar en Hoorn, Middel- burg-Vlissingen-Goes en Terneuzen en in het zuiden Breda. Tilburg, Sittard (met Heerlen en Kerkrade), Roermond en Maastricht. „Eens en vooral blijft echter nodig, dat de groei van de Randstad wordt af geremd", aldus prof. Thijsse. Hiervoor is een doelbewust planologisch beleid nodig. De gunstige ligging van de Rand stad biedt natuurlijk voordelen, waar- KORFBAL Opnieuw hebben onze plaatsgenoten een overwinning geboekt. Volkomen ver diend en de overmacht van SKF was gro ter dan de uitslag doet vermoeden. Mis schien ook cmdat zij Biko onderschatten waar deze ploeg bijna gebruik van wist te maken. SKF was in alle opstellingen sterker en speelde soms goed en in het middenvak zelfs zeer goed korfbal. Een zwak punt is beslist nog het af vangen in de aanval, zodat 'de bal te snel onderschept wordt. Tegen de verhouding in nam Biko een 0-1 voorsprong. Van Rossen maakte op keurige wijze gelijk uit een in het middenvak onderschepte bal. In de volgende aanvallen kwam dui delijk een ander zwak punt naar voren bij SKF. De zuiverheid van het schieten was zo zwak, dat slechts met een 3-1 voorsprong, door doelpunten van Van Dijk de rust inging. Cok in de tweede helft wisten de Bilt- hovennaren het eerst te scoren en nadat Kaspers 4-2 had gescoord, werd het zelfs 4-4. Gelukkig voor onze plaatsgenoten zorg de Diepgrond direct daarna voor 5-4 en even later zelfs voor 6-4. Hoewel SKF nu weer duidelijk het heft in handen nam, kwam er in de stand geen wijziging meer. SKF moet beslist in staat geacht wor den zich in deze afdeling te handhaven en misschien zelfs nog een bescheiden rol letje mee te spelen voor de bezetting der eerste 3 plaatsen. A.s. zaterdag staat de uitwedstrijd tegen Oosterpark op het programma. De Vee- nendalers hoeven beslist niet met lege handen uit Amsterdam terug te keren. door die ontwikkeling nooit helemaal zal worden lamgelegd, maar toch moe ten de industrieën, welke niet nood zakelijk aan zee zijn gebonden, zich elders in het land, bij voorkeur bij die toekomstige grote steden, vestigen. Dit vereist grote voorzieningen. Nieu we wegen, veel recreatieterrein, veel nieuwe huizen. De provincies zullen verder, steeds verder moeten groeien. Het vereist veel van de plaatselijke overheden, maar er is niet aan te ont komen. Want waar blijft men met 20 miljoen inwoners? 19 miljoen van hen zullen in de steden onderdak moeten vinden, aldus prof. Thijsse. Zorg dus dat die steden er op voorbereid zijn, is zijn welgemeende raad. POSTDUIVENVERENIGING ,.DE ZAETERDAGVLIEGERS" KAMPIOENSCHAPPEN 1963 Vitesse: 1. P. Vink, 2. H. Gijsbertsen, 3. C. J. Stuivenberg. Midfond: 1. W. Davelaar, 2. C. J. Stuivenberg, 3. D. F. van Kooten. Fond: 1. C. J. Stuivenberg, 2. J. H. van Zetten, 3. A. Valkenburg. Generaal oude duiven: 1. C. J. Stui venberg, 2. W. Davelaar, 3. J. H. van Zetten. Jonge duiven: 1. H. Gijsbertsen, 2. W. H. Septer, 3. J. van Kooten. Navluchten oud en jong: 1. C. J. Stuivenberg, 2. H. Gijsbertsen, 3. W. Davelaar. Generaal alle vluchten: 1. C. J. Stui venberg, 2. H. Gijsbertsen, 3. W. Dave laar, 4. J. H. van Zetten, 5. W. H. Sep ter. DAMMEN Maandag j.l. werd in 't Trefpunt een wedstrijd gespeeld tussen VDC I en UDG II. VDC kwam net één puntje tekort om te winnen, dus werd de stand 10-10. Hier volgen de persoon lijke uitslagen: VDC UDG II (Utrecht) H. v. d. Brandhof K. Kanne 20 A. Keijman B. van Hal 11 J. Vermeer G. de Vink 20 D. Bouman J. van Walsum 11 v. d. Fliert J. Geurt.sen 02 W. v. d. Hor W. Minjon 1—1 J. Roks W. Broekman 20 J. Tollenaar K. Benschop02 J. de Roder J. Thunnissen 02 J. Roodbeen B. v. d. Kraats 11 De standen zijn: Zwaluwen 5 3 2 0 Vogel 4 3 0 1 Kameo 5 2 1 2 SKF 5 2 1 2 Oosterpark 5 2 0 3 Amsterdam-zuid 6 2 0 4 Biko 4 1 0 3 8 26-22 6 27-14 17-15 25-27 21-25 22-33 18-20 In de Utrechtse Jaarbeurshallen speelt VC Veenendaal wederom een zware wedstrijd. Nu zijn het de Utrechtse studenten, die het zullen pro beren de VCV-ers lastig te maken. Vorig seizoen was het juist tegen dit team, dat VCV tot haar slechtste spel kwam: een gelijk spel en in Utrecht een zware nederlaag. Evenwel zijn de USS-ers aan het begin van het seizoen meestal nogal matig ingespeeld, zodat de VCV-ers - wanneer zij zo spelen als onlangs tegen Cito II - als favoriet van start gaan. Het eerste damesteam, dat thuis zo fraai won van het lang niet zwakke Slotermeer, moet dezelfde avond en eveneens in de Jaarbeurs spelen tegen Athlon. Van deze tegenstander kan wel gewonnen worden, vooral omdat Athlon qua aanval en hardheid beslist onderdoet voor speelsters als Wil Schoemaker, Irene Bout en ook de ont dekking van dit seizoen Lineke van Hardeveld. Dames II kan na de matige start in Maarssen van VCM IV winnen, welke verrichting ook is weggelegd voor heren II (thuis tegen Gevu I) en mis schien voor heren III in de uitwedstrijd tegen SOS IV. Bedrijfsartsen hebben er herhaal delijk op gewezen, maar toch is het nog maar tot weinigen door gedrongen, welk een enorme eco nomische schade onze gemeenschap jaarlijks lijdt als gevolg van spier- spasmen die met het beroep samen hangen en die vaak tot langdurig ver zuim leiden. Een onlangs gepubliceer de diagnose-statistiek van het CBS, die betrekking heeft op 1,6 miljoen Nederlandse werknemers die onder de bedrijfsverenigingen vallen, vermeldt alleen voor deze groep in één jaar tijd bijna anderhalf miljoen ziektedagen wegens spierreuma, lage rugpijn en andere spieraandoeningen. Aldus be gint een artikel in het weekblad voor medici „Pols". Gaat men deze anderhalf miljoen ziek tedagen omrekenen op onze gehele werkende bevolking en daarna in geld uitdrukken, dan blijken dit soort aan doeningen de gemeenschap jaarlijks tientallen miljoenen guldens te kosten. In Zweden is berekend, dat musculaire stoornissen daar de sociale verzeke ringsinstellingen jaarlijks 170 miljoen Kronen kosten (ongeveer 1Z0 miljoen gulden. VERZUIM OORZAAK Dat griep en verkoud- NUMMER 2 heid de gemeenschap uit een oogpunt van verloren arbeidstijd jaarlijks een scha de van vele tientallen miljoenen gul dens berokkenen, weet langzamerhand iedereen. Maar dat bij mannen het zuim door spieraandoeningen elke 1000 ziektedagen, de tweede plaats in de rangorde inneemt, onmiddellijk volgend op griep, verkoudheid e.d., is een feit dat nog al te zeer veronacht zaamd wordt. De diagnose-statistiek van het CBS bevat de conclusie, dat zowel bij mannen als bij vrouwen de gemiddelde ziekteduur bij spierreuma en andere spieraandoeningen onge veer drie weken bedraagt! Met rug, lendenen, schouders, armen en han den als voorkeursplaatsen, komen der gelijke aandoeningen vooral bij de mannen zeer frequent voor. Van elke drie aandoeningen die aan een of an dere vorm van reumatiek in het be wegingsapparaat worden toegeschre ven, hebben er twee betrekking op zo'n geval van spierspasmen. Bij de vrouwen ligt de frequentie iets lager, ongeveer één op elke twee aandoenin gen van deze aard. IEDEREEN LOOPT De betonvlechter, die DE KANS bukkend zijn werk doet, de bouwvakker die zich over zijn werk buigt, maar óók de ste notypiste, die voortdurend over haar machine gebogen zit, de confectienaai- ster, die zittend telkens dezelfde han deling verricht, allen lopen zij de kans op het vroeg of laat optreden van der gelijke spieraandoeningen. Welhaast ieder hedendaags beroep bergt derge lijke risico's in zich. Ook degene, die een groot deel van de dag zittend achter een bureau doorbrengt, bepaalde spiergroepen nauwelijks gebruikt, met als ge volg dat deze verzwakken, kan heel gemakkelijk op een gegeven moment geconfronteerd worden met spierpijnen en spierkrampen. In de Scandinavische landen is men er al toe overgegaan, op grote schaal propaganda te maken voor het ge meenschappelijk uitvoeren van turn oefeningen in de arbeidspauzes. De reden is het enorme verzuim wegens spieraandoeningen, verzuim dat niet alleen de bedrijven schade berokkend, maar ook voor de betrokkenen zoveel lichamelijke en sociale narigheden met zich brengt. Het verdrijven van vermoeidheid, het voorkomen van de spierpijnen en krampen, het ontspan nen van de geest, al deze belangrijke facetten komen aan hun trek door het invoeren van dergelijke turnpauzes. In ons land wordt aan deze vorm van bestrijding van de beroepsmyalgie nog slechts door weinig bedrijven aan dacht besteed. Wanneer we alle vormen, waarin deze spieraandoeningen zich in primaire vorm voordoen, samenvatten in het begrip arbeidsmyose, dan kunnen wij rustig stellen dat dit verschijnsel zo wel voor werknemers als voor werk gevers van alle ziekten een van de kostbaarste is en tevens een van de vervelendste. Daarom is het des te merkwaardiger, dat er in ons land nog zo wenig aandacht aan wordt besteed. Velen lopen dagen of weken door met spierpijn, zonder naar de arts te gaan, óf zij proberen zichzelf met huismiddeltjes te behandelen. Cok in medische kringen wordt aan de preventie en de therapie van ar beidsmyose nog onvoldoende aandacht besteed. VOORZICHTIG BEHANDELEN Maar al te vaak wordt bij dit soort spier-aandoeningen naar eenvoudige en soms ook naar niet ongevaarlijke kalmerende middelen of analgetica gegrepen. Met warmte-therapie of langdurige bedrust op een harde ondergrond, kan lage rugpijn, een zeer voorname ca tegorie van arbeidsmyose, weliswaar soms ook worden verholpen, maar de resultaten zijn sterk afhankelijk van de medewerking van de patiënt, die er veelal de voorkeur aan geeft cm na een paar dagen rust alweer karweitjes in huis te gaan opknappen, waardoor zijn of haar conditie weer verergert. Daarom zal de arts, die attent is op de exacte oorzaak van deze •klachten meestal een therapie toe passen waarmee de spieren in kramptoestand worden ontspannen. Een vereiste van een dergelijke me dicamenteuze therapie is echter, dat de controle over de willekeurige be wegingen niet wordt beinvloed en de normale spiertonus blijft bestaan. Ook mogen geen andere anaangename bij verschijnselen, zoals euphorie en de pressie optreden. Een behandeling, die aan deze eisen voldoet, is die met spierrelaxantia, waarmee de weerstand tegen het over brengen van overbodige zenuwimpul sen versterkt wordt en een teveel aan polysynaptische reflexen wordt ver minderd. Een groot voordeel van een dergelijke aanpak van het probleem van de arbeidsmyose is, dat de pa tient (behalve in zeer ernstige geval len) normaal kan blijven doorwerken. Uiteraard een groot voordeel voor de tóch reeds met ernstige personeelste korten kampende werkgevers. Maar ook voor de werknemer, voor wie een verlies van 3 dagen loon een oneven redig zware belasting kan vormen. De arbeidsmyose krijgt in Ne derland nog niet de aandacht die dit probleem verdient. Alleen uit een oogpunt van economi sche schade voor de gemeenschap is het nocdzake.lijk het effect van deze spieraandoeningen nader te onderzoe ken en in te dammen. De mogelijkhe den hiertoe liggen in een goede pre ventie en in een juiste therapie. Voor beide kunnen de wegen worden aan gegeven, maar het komt er op aan ge zamenlijk iets aan dit probleem te doen. Enkele grote bedrijven, zoals bijv. Philips, hebben reeds geruime tijd een speciale afdeling ergonomie in hun bedrijfsgeneeskundige dienst. Maar het gaat hierbij nog maar om gunstige uitzonderingen. Na een kwartier bezorgde G. Opperman Sportclub de leiding met een prachtig schot vanaf de rand van het strafschopge bied. Tien minuten voor rust werd het 2-0 in het voordeel van de Sportclub, doordat een Advendo-speler in eigen doel trapte. Na de thee was Sportclub opnieuw in de meerderheid. Al gauw maakte midden voor Stoffel Brouwer er met een prachti ge kopbal uit een voorzet 3-0 van. Kort voor het einde redde Advendo de eer door het enige tegenpunt te scoren 3-1. Het was voor de Rhenenaren een verdiende zege, temeer daar Advendo de bovenste plaats van de ranglijst bezet. Het derde elftal verloor thuis met 2-3 van GVVV uit Veenendaal, terwijl de junioren wonnen met 3-2 op Candia van NSVH uit Veenendaal. De accurate lezer van dit blad heeft vorige week in een ingezonden stuk van het bestuur van de w.s.v. „De Rijn- kanters" kunnen lezen, dat voortbe staan van deze vereniging een groot vraagteken gewerden is. Jammer, want in de loop der jaren heeft deze ver eniging haar sporen wel verdiend. Zo'n kleine zes jaren geleden namen enkele moedigen het besluit in Eist de wandelsport te gaan beoefenen in club verband. De w.s.v. „De Rijnkanters" groeide uit tot een flinke vereniging. Overal in wijde omgeving kon men haar bij wandeltochten tegen komen, daarbij niet vergetend ook in Eist iets dergelijks te organiseren. Zo ontstond de jaarlijks terugkerende „Stuyven- bergmars", die telkens zo'n 1000 wan delaars naar Eist bracht. Ook meer stoere tippelaars kregen in Eist iets kans. Prestatietochten van 60 km wer den georganiseerd en telkens verzeker den de deelnemers, die van heinde en verre kwamen, dat ze weer naar Eist terug zouden komen. Dat zal v/aarschijnlijk niet meer gaan. Deze week valt de beslissing. Als niemand gehoor geeft aan de nood kreet' van het bestuur om de noodza kelijke hulp te verlenen, zal de uitslag negatief zijn. De oorzaak? Nee, ditmaal geen financiële zorgen. Dank zij ver schillende akties ziet het kasboek er redelijk uit. Er zijn andere oorzaken. Oorzaken die wat te maken hebben met de sfeer van de vereniging. Nog niet lang geleden wijzigde het bestuur zijn koers. Alle aandacht werd nu nog gewijd aan de jeugd, want bij de ouderen was de aardigheid er af. De jeugdgroep kreeg een nieuwe vlag en nieuwe uniformen en men kreeg weer hoop. Maar helaas: „Wij krijgen geen medewerking, zelfs niet van de ouders. Kortom wij hebben er ge noeg van." Dat is de motivering van het bestuur. Als er deze week niet snel hulp en initiatief uit de bevolking komen, is Eist weer een 'vereniging armer en is Het werd zondagmiddag achter de Sparren geen fraai duel. Oranje-Wit moest bewyzen dat het fraaie resultaat tegen Maluka-Muda geen uitschieter geweest was. Achteraf bekeken is het dat toch wel. Vele toeschouwers zullen meewarig aan die bovengenoemde wedstrijd te ruggedacht hebben. Ze zagen nu een ongeïnspireerd, tempoloos spelende Oranjeploeg tegen een overigens niet veel beter spelend Scherpenzeel. Scherpenzeel begon met de wind te gen, maar de Oranje-Witten konden dat voordeel niet aangrijpen om het vijandelijke doel te doorboren. Integen deel, zij moesten toestaan dat Scher penzeel het bij hen deed. Eerst deed dat Van Eist met een boogballetje over keeper Van Rotterdam heen en daarna Rebergen, die van een verkeerd be grijpen in de O.W.-achterhoede gebruik maakte. Na de noodzakelijke rust werd het spoedig 3-0 door Renes, die het met een afstandsschot probeerde en zoals reeds gezegd met succes. Toen R. Onink met een fraai doel punt, gescoord uit een vrije trap, de achterstand verkleinde, leefde O.W. even op maar al spoedig sluimerde men weer in. Waarom ging men niet met man en macht tot de aanval over? Nu verbaasde men er zich alleen maar over dat de scheidsrechter zo snel voor het einde van de wedstrijd floot. Het leek er trouwens verbazend veel op dat het fluitistenklokje sneller 45 minuten draaide dan een normaal uurwerk. Een talr^k publiek was j.l. zondag getuige van een zeer spannende en sensa tionele wedstrijd DVSA-Mine,rva. Na een matige start in de competitie had DVSA zich opgewerkt tot een der leidende plaatsen. In de wedstrijd tegen het vorig seizoen uit de KNVB gedegradeerde Minerva, kon DVSA bewijzen dat het deze voorname rol niet zo maar toevallig heeft veroverd. De wedstrijd begon al direct sensatio neel. Na de aftrap van Minerva trok DVSA onmiddellijk ten aanval. De aanval werd afgeslagen, doch meteen kwam DV SA weer terug. Middenvoor Blankenstijn misleidde enkele Minerva-verdedigers en langs de uitlopende Utrechtse keeper vloog de bal laag in het net 1-0. Er was nog geen minuut gespeeld. DVSA zette meteen goed door en zette het Minerva- doel onder druk. De Utrechtenaren lieten zicht evenwel niet meer verrassen. Al spoedig bleek de Utrechtse ploeg tech nisch de betere, waardoor beter veldspel. De Minervanen deden het echter wel wat te rustig met kort tik-tak spel. Dit is kolfje naar de hand van de DVSA-ers, die hiermede in het verleden al wel heb ben bewezen uitstekend raad te weten. DVSA speelde directer, recht op het doel af. Hierdoor ontstond een snelle, vrijwel gelijkopgaande en zeer goede wedstrijd. Een korte weifeling in de DVSA-verdediging bood de Minerva- linksbinnen na 35 minuten de gelegen' schoot, 2-1. In de laatste minuut voor de pauze weer een gevaarlijke DVSA- aanval. R. v. d. Water kreeg de bal vlak voor het doel vrij en schoot be heerst in. De bal ketste van de paal terug, waarna v. d. Water opnieuw rustig in de hoek mikte, 3-1. Direct hierna was het rusten. In de tweede helft had DVSA het voordeel van de vrij krachtige wind. Hierdoor werd het waarschijnlijk wel wat al te makkelijk opgenomen. Miner va rook de kans en na 5 minuten bracht de rechtsbinnen de achterstand tot 3-2 terug. Minerva kwam na dit succes fel in de aanval. De zeer spor tieve houding van de eerste helft ging plaats maken voor een vrij stevig duel. Na 10 minuten kwam de Minerva- linksbuiten ineens vrij en schoot hard in, 3-3. DVSA raakte uit balans en be gon het er donker uit te zien. Enkele minuten later ontstond een scrimage voor het Minerva-doel, waaruit C. van Ommeren onverwacht onhoudbaar in- heid de partijen op gelijke stand te knalde, 4-3. Nog gaf Minerva het niet brengen, 1-1. op. Na een kwartier ging de Minerva De laatste 10 minuten van de eerste rechtsbuiten er alleen tussenuit en met helft bracht DVSA door een beter uit- een hard schot onder de lat was de houdingsvermogen een licht overwicht, stand opnieuw gelijk, 4-4. In de 41e minuut ontstond een doel- Een felle strijd om de leiding ging worsteling voor het Minerva-doel. De zich nu ontwikkelen. Het spelpeil werd bal werd weggewerkt voor de voeten beslist niet beter, doch de spanning van de goed meegekomen rechtshalf steeg naar een hoogtepunt. Naarmate H. van Dijk die met een boogje overde tijd verstreek kreeg DVSA meer de kluwen spelers de bal in het doel kansen. Enkele keren kwam de DVSA- middenvoor alleen voor de Utrechtse doelman, doch deze laatste wist steeds schitterend te redden. In de 35e minuut weer een goede DVSA-aanval. De Utrechtse verdediging raakte in pa- Musketiers trad zaterdag aan om een met verschillende invallers spelende niek, waarvan linksbinnen v. d. Water NSVS-ploeg te bekampen, de nieuwe tweede klasser uit Veenendaal. Onge- beKwa?™ proflteeFdf Bel\eerst wan- I delde hij langs enkele verdedigers om twijfeld zullen de Veenendalers na afloop van de strijd de aanleg van een sport- j tenslotte de keeper kansloos te passe- park in Eist toe kunnen juichen. Het terrein van Musketiers is vergeleken met ren, 5"4- DVSA leidde opnieuw en pro hun eigen veld een woestenij, waarop zij moeite hadden hun gebruikelijke par- 1 beerde door tG drukken- Een voortref- tijtje te spelen. Gelukkig voor hen komt er ook nog sing bezorgend, want deze was totaal niet op deze manoevre verdacht, zodat hij nogmaals de bal uit de touwen moest grabbelen. een returnmatch en dan kunnen zij „wraak" nemen. De lezer moet hieruit niet begrijpen dat Musketiers onver diend gewonnen heeft, integendeel. De groen-witten kombineerden er lustig op los en verschenen herhaaldelijk voor het vijandelijke doel. Let wel „voor het doel", want eenmaal daar geko men lukte het niet meer. Talrijke kan sen leverden geen doelpunten op. Naast de factor pech, werd er nog wel eens te ongeïnspireerd met het leer omgesprongen. Het duurde tot vijf minuten voor rust voordat de Elstena- ren juichend de voeten van de grond konden tillen. Een NSVS-speler kreeg de bal verkeerd op zijn schoen en er ontstond een pracht van een voorzet voor zijn eigen doel. Cees Henzen rook zijn kans, sprintte op volle snelheid iedereen voorbij en zorgde ervoor dat zijn ploeg met een voorsprong kon gaan rusten. Ook na rust werden enkele doelrijpe kansen onbenut gelaten. Na een kwar tier spelen echter mocht Musketiers een vrije trap nemen net buiten het strafschopgebied. Linksbuiten Gijs Henzen belastte zich ermee, het werd linoL wee* ccn vsicjugius cu.iiict cn 10 een half mislukt schot, dat als voor- er een reden té meer voor de ouderen j zet bedoeld was, maar enkele NSVS om te klagen óver de „jeugd van te- j spelers vonden het beter langs inplaats genwoordig", die nu vaker langs de van tegen de bal te trappen, daarmee straat kan zwerven. I hun doelman een onplezierige verras- Het eerste damesteam van VCV - vorig jaar gedegradeerd uit de hoofd klasse - heeft in de eerste de beste wedstrijd in de Overgangsklasse laten zien, dat het team in ieder geval in deze lagere klasse geen figurantenrol wil gaan spelen. De thuiswedstrijd te gen Slotermeer (A'dam) werd volko men verdiend met 3-1 gewonnen door een beter en vooral harder VC Veenen daal. Slotermeer is beslist niet de slechtste tegenstander waarmee de VCV-sters dit jaar de strijd zullen aanbinden, in tegendeel Slotermeer eindigde vorig jaar op de 4e plaats, o.a. achter AMVJ en Valbovol. In deze wedstrijd is overigens wel gebleken, dat het spelpeil in de over gangsklasse lager is dan het verschil van één klasse met de hoofdklasse, zou doen vermoeden: de harde service - in de hoofdklasse een verdienstelijk doch Valleivogels is zaterdagmiddag in haar 5e wedstrijd tegen Dolderse Boys ongeslagen gebleven. Ditmaal werd een zwaar bevochten zege behaald welke pas in de laatste fase werd bereikt toen C. Vink zijn ploeg naar 1-2 schoot welke stand ook de eindstand werd. De vogels waren de gehele wedstrijd de betere ploeg maar de stug verdedi gende Boys wisten zich staande te hou den en zelfs met snelle uitvallen de Vogels defensie de nodige moeilijkhe den te bezorgen. In het eerste kwar tier waren de Vogels zeer sterk in de aanval maar de voorhoede wist de ge schapen kansen niet te benutten. Een snelle uitval van de Boys werd beter afgerond want hun middenvoor schoot hieruit onhoudbaar in, 1-0. Niet ontmoedigd trokken de Vogels weer ten aanval en in de 30e minuut leverde hen dit succes op toen C. van Maanen een vrije trap ineens hard in schoot, 1-1. Mede dank zij het voor treffelijke keepwerk der Boys doelman bleef deze stand tot de rust gehand haafd, al was het voor de Vogels wel sneu dat aanvoerder van Klaveren een strafschop miste. Ook na de rust waren de Vogels het meest in de aanval maar de zeer hard verdedigende Boys wisten onheil te voorkomen. Van dit harde spel werd R. Domselaar al spoedig de dupe en hij moest geblesseerd he.t. veld verla ten waarop J. van Dijk zijn ploeg kwam completeren. De Boys kropen door het oog van de naald toen een hard schot van C. Vink buiten bereik van de keeper te gen de lat kwam, 10 minuten voor tijd moesten zij zich echter toch gewonnen geven toen Vink zich fraai vrijspeelde en onhoudbaar inschoot, 2-1. Een verdiende zege voor de Vogels in een wedstrijd waarin hun tegen standers vaak te hard speelden om de balans in evenwicht te houden. beslist geen dodelijk wapen - leverde donderdagavond VCV tegen Slotermeer legio punten op. Vooral Wil Schoema ker, Lineke van Hardeveld, Irene Bout en Hannie Lammers scoorden soms hele series achter elkaar met hun boven- handse opslagen. Een plezierige verrassing blijkt nog steeds te zijn het verrassend goede spel van Lineke van Hardeveld, de enige speelster uit eigen kweek, die de VCV- damesafdeling de laatste jaren heeft opgeleverd. Wanneer dit meisje zich niet laat verblinden door deze eerste successen, heeft zij alles mee om een topspeclster te worden van het formaat van bijv. Wil Versteeg, doch met een betere techniek. Ook Wil Schoemaker-Versteeg bleek nu zij door goede set-ups hiertoe in staat gesteld werd, nog maar weinig van haar elastische aanval te hebben verloren. De andere speelsters waren zonder op te vallen, constant goed. De eerste set was ruim voor VCV, dat alleen in het begin nog moeite had met de Slotermeer-services: 15-11. In de 2e set ging het dank zij een service-serie van zes van Lineke van Hardeveld aanvankelijk goed: 8-0, doch de VCV-sters bleken de weelde van deze gemakkelijk verkregen voorsprong niet te kunnen verdragen, maakten veel technische fouten en gaven de atle tische Amsterdamsen alle kansen op herstel: 11-15 en 1-1. De 3e set bracht de beslissing. Lang zaam kropen de beide teams naar een 14-14 stand, doch toen was het tenslotte VCV. dat op wat gelukkige wijze de strijd in haar voordeel besliste. De vierde set was een formaliteit, toen Wil Schoemaker eenmaal met haar ser vices Slotermeer naar een 8-2 achter stand had geslagen. Het werd tenslotte 15-8 en dus 3-1. Het deröe herenteam heeft het in IJsselstein evenals vorig jaar niet ver der kunnen brengen dan een draw te gen Vives I: 2-2. In een zeer matige wedstrijd hebben Scherpenzeel en De Posthoorn de pun ten broederlijk gedeeld. Voor de gasthe ren kwam deze draw pas in de laatste mi nuten van de wedstrijd tot stand dank zij een gelukkige treffer van linksbinnen Vlastuin. Wie de blauwwitten zaterdagmiddag aan het werk zag zal zich hebben afgevraagd Kort hierop liet ook de Musketiers verdediging een steek vallen, zodat Hardeveld gemakkelijk de stand op 2-1 kon brengen. Musketiers kwam terug via een doelpunt van R. v. d. Klift, die een goed aangegeven bal midvoor Slotboom met een doelpunt afronde. Een halve minuut voor het einde slin gerde de Elsterse NSVS-er Henk van Kesteren zich door de Musketiersver dediging en zijn schot reduceerde de nederlaag voor hem en zijn clubgeno ten tot 3-2. club en een stug verdedigende achterhoe de der gasten welke de zaken rustig klaarde. Op vrij fortuinlijke wijze namen de gasten in de 16e minuuut de leiding toen hun middenvoor een fout in de Scherpen zeel achterhoede doeltreffend afstrafte 0-1. Na deze treffer gingen de blauwwitten in de aanval maar de Postmensen legden het accent nu geheel op de verdediging zodat er geen doorkomen aan was. Mede door de zeer matige leiding van arbiter Spierings en de vreemde beslis singen welke hij nam werd de stemming in het veld er niet prettiger op zodat na botsingen nog wel eens voor een blessure moest worden gestopt. Bij de zoveelste Scherpenzeel aanval werd de bal door de keeper der gasten achter de doellijn ge stopt hetwelk de scheidsrechter ontging. In de 43e minuut kwam de gelijkmaker toen na een hoekschop en de daaruit ont stane scrimage Vlastuin kon scoren. 1-1. PAARD OP HOL Zaterdagmiddag sloeg het voor een wagen gespannen paard van de land bouwer M., wonende aan de Glashors- terdijk, in de Dorpsstraat op hol. Op de hoek van de Dorpsstraat - Glas- horsterdijk kwam het gespan tot stil stand daar het paard in zijn vaart werd gestuit door het aldaar staande winkelpand van de heer Koster. Een grote winkelruit sneuvelde en wat in de etalage staande artikelen werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. felijke Minerva-keeper voorkwam ver dere doelpunten, waarbij eenmaal de lat te hulp kwam. Onder geweldige spanning verstre ken de laatste minuten. Het eindsig naal van de uitstekend leidende Utrechtse scheidsrechter A. Sluiter werd dan ook met een geweldig ge juich begroet. Door deze kostbare zege en het gelijke spel van Bunnik is DVSA nu alleen aan de kop gekomen van de eerste klasse B. Wel een bewijs dat er met de hardwerkende Amerong- se ploeg dit seizoen weer terdege reke ning zal moeten worden gehouden. DEMONSTRATIE De Scherpenzeelse Politiehonden- dressuurvereniging houdt zaterdag 19 oktober op het terrein van de heer De Greef aan de Vlieterweg een demon stratie met gecertificeerde politie-hon- den. VERKEERSCURSUS Het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Scherpenzeel, deelt ons mede, dat met de cursus „Veilig Verkeer" op maandag 18 no vember aanstaande gestart zal worden. Voor deelname aan de cursus, die ge houden zal worden onder leiding van de opperwachtmeester der rijkspolitie, de heer Brummel, kan men zich op geven bij mevr. Van Setten, Lijsterbes laan; de heer Van der Kleut, Markt straat en op het gemeentehuis bij de heer Vollenhove. De lessen worden ge geven in hotel De Hertog van Gelre en beginnen om 8 uur. Hor: 1 Aken, 4 kaper, 8 poen, 12 Dan, 13Arles, 14 camee, 15 en, 16 Tielt, 17 ten, 18 Ni, 19 rot, 21 ree, 22 nol, 24 nep, 26 te met, 28 pen, 31 nar, 33 nat, 34 kalis, 36 la, 38 die, 40 mantel, 41 Ali, 43 stakker, 44 ara, 45 Rennes, 47 iep, 49 sa, 50 menie, 51 ver, 53 lom, 55 rek, 56 gesel, 58 kit, 61 dol, 62 pan, 64 som, 66 d.s., 68 kam, 69 Buren, 70 ma, 71 Didam, 73 melis, 74 San, 75 Amor, 76 Lisse, 77 pond. Vert: 1 ader, 2 kanon, 3 en, 4 kreet, 5 alleen, 6 pet, 7 es, 8 pan, 9 om, 10 een, 11 nein, 13 air, 14 cel, 17 tot, 20 ten, 22 net, 23 delta, 25 pad, 27 markies, 28 pan, 29 Niers, 30 alarm, 32 risee, 34 Karle, 35 slaap, 37 aleer, 39 ets, 40 mei, 42 innen, 46 nik, 48 pok, 51 vel, 52 repuls, 54 mis, 56 gom, 57 larie, 59 toman, 60 Adda, 61 dam, 63 Nes, 65 mand, 67 sim, 68 kar, 69 bes, 72 do, 73 mi, 74 s.o. Horizontaal: 1 houten klepper, 5 mak, 8 vlaskam, 13 mondwater, 14 kapmes (Ind.), 16 gift; 17 voorzetsel, 18 boom, 19 uitsteeksel aan een kanon, 21 soort van langpotige moerasvogel, 22 rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 23 Nederl. dichter, 24 water in Z.H., 26 muzieknoot, 28 boom, 29 opening ener fuik, 32 zwemvogel, 34 hijswerktuig, 36 hoe het mogelijk is geweest dat ditzelfde dunne overjas, 37 hoogste punt, 39 gevangenis, 40 insektje, 41 gem. in Drente, 42 twijg, elftal een week tevoren koploper TOV op 44 zandheuvel, 45 koor van zangers, 47 houten bakje, 50 hemellichaam, 52 volk uit de eigen terrein bedwong, de ploeg hing als oudheid, 54 cirkelvormig voorwerp, 56 sportterm, 57 zangstem, 58 zuster, 60 nieuw (Gr), 61 nobel, 62 ambtskleed, 63 patroon, 65 lus, 68 binnenkring van een gemeente, 71 bloem, 73 lyrisch gedicht, 75 bijwoord, 76 zijtak Ebro, 77 vlaktemaat, 78 verhindering droog zand aan elkaar en wist ondanks het feit dat men een veldmeerderheid had niet tot een gevaarlijke aanval te komen. Al voor de rust werd het een ieder duidelijk dat de doelpunten duur zouden worden want de aanvalssecties welke bei de ploegen ondernamen waren doorgaans al voor de 16 meterlijn van elk gevaarlijk karakter ontdaan. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de rust met een dub- belblanke stand aanbrak. Na de thee zag men hetzelfde spelbeeld, een veelvuldig in de aanval zijnde thuis- Vertikaal: 1 bedorven, 2 vaarwel, 3 Jewelling, 4 oude lengtemaat, 6 houten vat, 6 telwoord, 7 insektje, 9 landbouwwerktuig, 10 vogel, 11 morsdoekje, 12 deel van het oor, 14 genieting, 15 bedehuis, 18 spijstafel, 20 puntig voorwerp, 24 onderricht, 25 wa ter in Friesland, 27 stad in Frankrijk aan de Marne, 28 telwoord, 30 maanstand, 31 hoenderachtige vogel, 33 bloedgever, 35 term bij het boksen (afk.), 36 de dondergod bij de Germanen, 38 stronkje, 40 onbep. voornaamw., 43 gem. in N. Brab., 44 korzelig, 46 bekende afkorting, 48 siertorentje in de gothiek, 49 ik (Lat.), 51 voorzetsel, 52 kolf- hamer, 53 begrip, 55 scheik. element (afk.), 57 schel, 59 de opperste rand van een dak, 63 verkeerd, 64 vlaktemaat, 66 plaats in België, 67 plaats in Gelderl., 69 lied, 70 voor zetsel, 72 de oudste (afk.), 74 oude rekening (afk.), 75 voornaamw.

De Vallei | 1963 | | pagina 4