moderne mantels pompvers Jan van jSchuppen F. 149,50 DE VALLEI (treVira F. 129,50 voor de Jeugd Pracht handen gewassen en gedroogd! Opening katholiek oecumenisch instituut te Wageningen Transport van steenkool via buisleiding Tubr16°95c' Hamea-Celei MAROEF DE SCHOEN LAPPER is verkrijgbaar in kamgaren PL00IH0UDEND Een kwaliteitskostuum dat alle mode- nieuws in stof, dessin en kleur in zich verenigd heeft. Nieuw zijn de kleuren grijs en bruin, extra geaccentueerd door glansvezels, slubs en twern-effecten. Eén-rij, drie knoops blijft mode en U blijft in de mode met dit gloedvolle Voor de twenner met een eigen mode- wil. Vlot ziet hij het vlotte van de fantasie-revers, de schuine zij-zakken, de twee zij-splitten en de slank gesneden pantalon zonder omslag. Uitstekend om te hebben. TEN for TWEN! Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Job Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres ParaUelweg IQ Veenendaal DE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 19 ok't. Anke de Gooyer 19 19 20 20 20 21 21 21 21 21 21 22 22 23 23 23 23 24 25 25 25 Ansje v. d. Broek Lieneke Nagel Joke v. Amerongen (Ede) Henk Klumpenaar Gerda v. Ravenswaay Alie v. Eek (Overberg) Rietje van Hees Rachelle Katz Theo Sukkel Jan de Haas Ineke van Tuil Aaltje van de Vendel Joke Hilbert Dikkie v. Silfhout (Espel NOP) Arie v. d. Klift (Scherpenzeel) Nelleke v. Ravenswaay Henk Scholten Jan Huttenga Joke Verwoert (Achterberg) Henk Roor Henk v. Beek Jongens en meisjes allemaal van har te gefeliciteerd en natuurlijk een heel prettige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Fijn zeg, zo veel zilverpapier als jul lie van de week weer gebracht hebben. Fantastisch, zo hard als jullie de laat ste tijd sparen. Zilverpapier en cap sules brachten weer: Freteke van Dijk, Gertje van Harn, Jan en Iefke Henzen, Willy Bos en de Rijk van Gaasbeekschool. Allemaal heel hartelijk bedankt en tot volgende week zullen we maar zeggen. Groetjes van Tante Jos. JE EIGEN WEERSTATION Als je belangstelling hebt voor het weer - en wie heeft dat niet - kun je je eigen kleine weerstation maken en het weer van dag tot dag bijhouden. Neem om te beginnen 'n groot vel papier en verdeel dat in kolommen, zoals je dat in de tekening ziet. Bovenaan het papier schrijf je: Weerkaart voor (hier vul je de maand in), samenge steld door:(en hier vul je je eigen naam in). Bovenaan de kolommen, van links naar rechts, vul je in: maand, tempe ratuur, luchtdruk, bewolking, wind, regenval. j Voor je berekeningen heb je een luchtdrukmeter nodig, die je zelf kunt maken en waarvan je de afbeelding ziet in fig. 1. Je neemt daarvoor een lege fles met een kurk, die er goed op sluit. Bovendien heb je nodig een j nauwe, gebogen glazen buis of een van plastic, plus wat koord, allemaal van ongeveer 90 cm. lang. Bevestig het mid den van elk koordje om de hals van de fles en zorg er daarbij voor, dat de knopen gelijk over de omtrek van de hals verdeeld zijn. Je kunt dat zien in j fig. 2. Neem dan een eindje koord en bevestig dat aan het stukje koord, dat links ervan is, zo, dat de knoop - een platte knoop - ongeveer twee cm van de halsopening van de fles verwijderd is. Maak voor de eerste toer vier van deze knopen. Je ziet dat in fig. 3. En ga dan op deze manier verder totdat j je de bodem van de fles bereikt hebt. Daar maak je een knoop van de vier maal twee eindjes koord. Aan die knoop kun je dan de fles ophangen op de wijze als in fig. 1 is aangegeven. Boor een gaatje in de kurk en bevestig daarin het buisje. Doe een beetje lijm op het buisje, waardoor het beter op zijn plaats zal blijven zitten. Vul ver volgens de fles met water, waarin je een paar druppeltjes gekleurd vruch tensap of rode inkt doet. Doe niet teveel water in de fles; tot aan het begin van de hals is voldoende. Doe dan de kurk, waarin dus de buis is aangebracht, op de fles en keer deze ondersteboven. Zorg er echter wel goed voor, dat de kurk stevig op de fles zit. Bij mooi weer zal de luchtdruk hoog zijn, waardoor het gekleurde water laag in het buisje staat. Daalt echter de luchtdruk, dan zal het water in het buisje omhoog gaan - misschien zelfs wel zoveel, dat het buisje zal over lopen - en dan kun je er zeker van zijn, dat er slecht weer op komst is. Figuu,r b WAAROM ZOEMEN BIJEN? Het zoomende geluid van de bijen wordt veroorzaakt door hun vleugels, die, als zij vliegen, met grote snelheid bewegen. Deze vleugelbewegingen bren gen geluidsgolven teweeg, welke onze oren als een zoemend geluid bereiken. Een bij beweegt haar vleugels meer dan vierhonderd malen per seconde op en neer en komt soms zelfs wel aan de zesentwintigduizend malen per minuut. Doordat de bewegingen zo snel zijn, horen wij slechts een langgerekte toon. De mens is namelijk niet in staat om elke vleugelbeweging „op te vangen". gels en daarom zette hij een opgezette koekoek op een tak in de buurt van een aantal nesten. Toen verborg hij zichzelf en zijn fototoestel zo dicht in de buurt van de koekoek, dat hij de gebeurtenissen kon fotograferen. Een van deze foto's liet zien hoe een paar nachtegalen de kop van de koekoek aanvielen. Later vielen andere kleine vogels het lichaam van de koe koek aan, maar zij bleven zich intussen op de kop toeleggen Na een poosje j was het lichaam van de opgezette koekoek in stukken gescheurd en bleef alleen de kop over. Toen de vogel kenner deze kop aan een tak vast maakte, gingen de woedende vogels, zoals jullie op de tekening kunnen zien, verder met telkens weer die kop aan te vallen. Over 25 jaar zal vaste brandstof in Groot Brittanniö alleen via buisleidin- gen worden gedistribueerd, aldus heeft Proffessor M. W. Thring, President van het Britse Brandstoffeninstituut, voor speld. Professor Thring die vele voor aanstaande posities in steenkool- en staalorganisaties heeft bekleed, ver klaarde op de jaarvergadering van het instituut dat in de toekomst de vol ledige produktie van een groep steen koolmijnen per buisleiding naar een centrale in de buurt van de zee, of ander koelwater, zal worden getrans porteerd. Vloeibare brandstoffen en aardgas zullen waarschijnlijk geheel via een buisleiding over oceanen worden ge transporteerd en gedistribueerd. Hij meende dat er over tien jaar een door braak zou zijn van een volkomen nieu we methode om energie op te wekken door middel van atoomsplitsing. Hij voorzag een volkomen verzegelde krachtbron die voor een periode van 20 jaar energie zou verschaffen en daarna op de bodem van de zee of in een mijn zou worden begraven. Nog verder vooruitziend, gaf Prof. Thring als zijn mening te kennen dat de auto's in het jaar 1990 de een of andere vorm van electri- sche voortdrijving zullen gebrui ken, hetzij door middel van batte rijen die bij garages kunnen wor den omgewisseld, of door middel van een brandstofcel die op lucht en een vloeibare brandstof werkt. en nimmer ruw of schraal VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW - ZO Een horfst-ensemble van Emlllo Schuberth (Rome) voor de ver wende vrouw: een royaal gesneden tweedcombinatie uit zwart-witte dralon-jerseypren, een wasechte en vormvaste gevoerde, grove weefstof; de zwarte pullover valt op door een geaccentueerde V- hals. De tas Is van dezelfde stof vervaardigd. Wist U, dat de mantel het oudste, in onze beschaving nog bestaande, kledingstuk is? Natuurlijk waren stof en snit niet van het begin af aan gelijk aan die van onze mantels: de oer-jas bestond uit een eenvoudige lap, die om het lichaam geslagen werd. Of nee, eigenlijk was de lap niet dadelijk en vogue. Vóórdat de mens de spin- en weefkunst machtig was gebruikte hij de natuur lijke „jas" van het wild, om zich te kleden. Zo ging het tenminste in noordelijke streken. In tropische gebieden, zoals het Midden-Oosten, waar de beschaving al een veel hoger peil had bereikt, droeg men katoenen en zijden kleden: kaftans. Hoe verder de beschaving vorderde, hoe meer de mens onder zijn mantel aantrok. Dat is wel eigenaardig: de ontwikkeling van de kle ding ging precies de andere kant uit dan de volgorde, waarin wij ons aankleden. Wij doen eerst ons hemd aan, en dan nog een heleboel tenslotte onze mantel; de ontwikkeling begón met de mantel, en schoof daaron der een vest, een bloes of shirt, tot en met het laag je ondergoed, dat ons velle tje bedekt. Natuurlijk waren de kleding stukken door de tijden heen niet altijd eender: de éne periode schreef pofbroeken, puntmutsen en ruisende rok ken voor, de andere periode slobkousen, schotelhoeden en queue's-de-Paris. Maar de mantel blééf: wijd of nauw, lang of kort, hij was er. De mantel heeft immer ver schillende functies tegelijk vervuld. Ten eerste moest hij de drager de nodige warmte verschaffen, en ten tweede, moest hij „cachet" geven, de drager onder scheiden van anderen. Hoe wel de mantel dus altijd de dienaar van de mens ls ge weest, was de mens tegelij kertijd de slaaf van zijn die naar; regelmatig moest de zware jas met veel moeite gewassen worden, gedroogd en zorgvuldig geperst, omdat een ieder nu eenmaal graag met schone kleren loopt. Gelukkig is dat de laatste tijd anders: kunstvezels, zo als draion, zijn ons leven binnengestapt, ons ervan overtuigend, dat wij sloof noch slaaf behoeven te zijn. Het is niet meer noodzake lijk zware stoffen op onze schouders te torsen: draion is/ echt wat je noemt „light weight". En over wassen maken we ons geen pijn in het h'óbfd, draion is immers „waslyand-wear". Geen gestrijk, geen krimp. Dralonmantels zijn kleur echt, en, als klap op de vuurpeil, er is geen mót, die ook maar één hap draion lust. IVOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW VOC r „In de Oecumene gaat het niet primair om de andere christenen, hoe w(j hen kunnen helpen anders te worden, maar om een ernstige zelfbezinning op onze eigen geloofsvisies en onze eigen ge- loofsbeleving". Dit was de kern van het beioog, dat Dr. A. Fiolst O.F.M., studie secretaris van de St. Willibrord-Vereni- ging in Nederland, gisterenavond hield b(j de opening van het katholiek oecume nisch instituut in Wageningen. Tevoren had de Deken van Wagenin gen, de Hoogeerw. Heer Th. Otten, in grote lijnen de onstaansgeschiedenis en doelstelling van het instituut belicht. Het plan is uitgegaan van de gezamen- (uit 1001 Nacht) (17) Toen de begerige Sultan hoorde, dat onder de waren, welke Maroef met de karavaan verwachtte, een aantal parels was, zond hij de andere kooplieden weg met de opdracht te wachten op het geld, dat Maroef hun schul dig was. Maar de Sultan wilde zelf zijn vriendschap met Maroef nog meer uitbuiten en daarom bood hij hem zijn enige dochter tot vrouw aan." Op deze manier", zei de Sultan tot zichzelf, „kan ik er zeker van zijn, dat ik enkele van die waardevolle parels in mijn bezit krijg." (18) De Sultan gaf zijn vizier opdracht Maroef mede te delen, dat hij hem als schoonzoon wenste. Maroef ant woordde, dat hij onmogelijk kon trouwen voordat zijn karavaan aankwam, aangezien hij een grote som geld nodig zou hebben om geschenken voor zijn vrouw te kopen en om uitdeling te houden onder de armen van de stad, opdat ook die de bruiloft zouden kunnen mee vieren. Bovendien, zo zei hij, wenste hij honderd parels aan de Sultan te geven en even zovele waardevolle edel stenen aan de vrouw van de Sultan, maar zou hij daartoe niet in staat zijn voordat zijn karavaan aankwam. Wordt vervolgd) lijke pastoors der parochies Wageningen, Ede, Veenendaal, Rhenen, Bennekom, Renkum en Heelsum, en beoogt allereerst degenen die bij de kerk aankloppen, op een passende wijze tot een eventuele op neming in de gemeenschap voor te be reiden. Een school van katecheten wordt gevormd, en de vroegere liturgische in wijding wordt hersteld. Dit alles met het oog op het groeiend aantal volwassenen, die buiten enig kerkverband opgegroeid nu midden in hun leven de Kerk ontdek ken. Er blijkt evenwel nog een dringender taak voor dit instituut te bestaan: de dienst aan het eenheidsstreven dat zich heftig roert in de kerken. Hierover sprak pater A. v. Wagenberg, dominicaan, die tot directeur van het in stituut is aangesteld. Het bev/ustzijn, al dus spreker, is gegroeid, dat de zonde der verdeeldheid een onduldbare schuld op de christenheid legt en wil de blijde boodschap zuiver klinken tot de van Christus' verstokenen, dan zal de onder linge liefdegemeenschap hersteld moeten worden. Daartoe bijdragen, door bevor dering van het gesprek, gebed en onder linge dienst, is momenteel de urgente op dracht voor deze stichting. Na het wel komstwoord van de heer Deken, kon de ze spreker niet nalaten, de velen dank te zeggen, die zo spontaan hun hulp aan dit werk gaven. Dr. Fiolst, franciscaan, die daarna het woord voerde ging er van uit, dat de oecumenische ontmoeting beheerst wordt door een spanning tussen twee polen: wij komen bij elkaar als verdeelde christenen die zich zeer bewust lid weten van hun eigen Kerk; doch in dit samenzijn de eenzijdighe den van het eigen Kerk-zijn willen ontdekken. Uit deze ontmoeting is geboren de oe cumenische ontdekking van onze tijd: de katholieke kerk erkent dat zij nog niet de volle gestalte is van de Openbaringswer- j kelijkheid in Christus en dat de Kerken van de Reformatie authentiek-christelijk erfgoed in de komende Una Sancta heb ben in te brengen. Dat deze katholieke oecumenische ge loofshouding niet alleen een sympathiek gebaar is, doch een houding van echte openheid, vloeit voort uit een geheel nieuwe bezinning op de Kerk vanuit het heilmysterie van de Menswording van de Zoon des Vaders. Deze bezinning leidt de katholieke kerk tot de erkenning van de beperktheid van haar eigen geloofsvisie en geloofsverkon diging en tot het inzicht dat in de kerk van Jesus Christus ruimte is voor een legitieme pluriformiteit. Na deze verhelderende woorden over de .doorbraak binnen de katholieke kerk, nodigde pater Wagenberg allen uit, zich over het huis te verspreiden. En hij sprak over de deelnemers heen tot allen daar buiten: „Komt rustig binnen, de deur j staat open, maar blijft u zelf Want na de lange scheiding hebben wij elkaar veel te vertellen". Figuur c DE VOGELTJES EN DE OPGEZETTE KOEKOEK Vredelievende kleine vogels worden wild en fel als het er om gaat hun eieren of hun jongen te beschermen tegen vijandige vogels, zoals bijvoor beeld de koekoek. Zij zullen de indrin ger met woedende kreten en geklap I van hun vleugels en door heftig pik ken te lijf gaan, als zij maar dicht ge noeg bij hen kunnen komen. Een Britse vogelkenner wilde eens nagaan hoe de verdedigingstactiek was van kleine vo- PATENT lloofVI*ti*. 90 Veenendaal - Tel. 08385-2163

De Vallei | 1963 | | pagina 4