IV o Rol tgnijpgs*a KIJK U R IJ K-f 300- VERDIENEN Bij Berko Veenendaal f698.- Voor nog geen f 5.- per week in huis. Berko Electro, Patrimoniuml. 45-47, Veenendaal. Sensationele aanbieding in T.V. 59 cm. Supergrootbeeld met U.H.F. en 2e programma Wat gaat ons de verre naaste aan RHENEN Judokwai Rhenen heeft nu prachtige „üojo" AMERONGEN Textielgroothandel Gebr. Buddingh n.v. steno-typiste (moderne talen) flinke actieve jongeman melkzaak DamP'Veekt Kerkconcert op Hervormingsdag in de nieuwe hervormde kerk te Ede Speciale beeldbuis met goud filter, volledige garantie VERKOOPS PRIJS f 998.- TELEFOON (08385) 2954 DERDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 Nr. 83 Aan de dood ontsnapt DERTIEN JAAR JUDO Patrimoniumlaan 28 Veenendaal TE KOOP Abonnementskaarten Van Ginkel's Ijsbaan T.I.G. de kracht van een verkoudheid bij Vader, Moederen Kind. Wagenings Mannenkoor zong bij bejaarden VCV (dames) veel te sterk voor Athlon (1-3) VC Veenendaal verspeelt opnieuw een punt Mej. Kohlbrugge uit Utrecht, die dins dagavond heeft gesproken voor de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond, kan bo venstaande titel van haar lezing ook an ders formuleren n.l. „Wat doen wjj voor onze naaste in Azië en Afrika?" of ,,MQn werk voor het werelddiaeonaat". „Het werelddiaconaat (een woord dat ons niet vreemd in de oren klinkt) is", aldus spreekster, niet een lichaam, dat werkt voor of naast de kerk, maar het is een stuk van de kerk; het hoort er helemaal bü! Het is ook niet iets van de laatste tijd, want vlak na de reformatie kende men al het werelddiaconaat: in tal van boeken en geschriften lezen we van hulp aan vluchtelingen om des geloofs wil (denk maar aan de gelovigen in de Palz) en la ter de hugenoten uit Frankrijk, die voor die tijd net zo ver van ons verwijderd lagen als nu Perzië of Madagaskar). En je staat vaak versteld van de grote bedragen die kleine gemeentes hebben geofferd voor de vluchtelingen. Het werk van het werelddiaconaat is heel omvangrijk en het is moeilijk om dat met enkele woorden duidelijk te maken. Maar door de sprekende voorbeelden, ge nomen uit de practijk, toch een helder in zicht in de veelzijdige taak. Natuurlijk geeft het hulp aan eigen land: het is nu eenmaal de taak van de Kerk om te hel pen waar nood is (de Zettense inrich tingen, Valkenheide enz.). Ook de hulp aan ontheemden in eigen land, en dan vooral de bejaarden, die niet meer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen (bijv. de Wit-Russen en de Hongaren). Maar de hulp strekt zich ook uit tot ver over de grenzen, b.v. aan de jonge zelf standige kerken in Azië en Afrika, die meestal zo arm zijn, dat ze het tractement van hun voorgangers nauwelijks kunnen opbrengen en hen dus helemaal niet aan een noodzakelijk vervoermiddel (prauw of auto of bromfiets) kunnen helpen. Het werelddiaconaat voelt zich verantwoor delijk voor jonge kerken in rampgebieden Velen kunnen na een ramp niet meer naar hun vroegere woonplaats terug. Dan trekken, vooral de jongeren, naar de stad, vinden geen werk en er is niemand die zich hun lot aantrekt. Jonge vrouwen en meisjes kunnen dan alleen hun brood verdienen als prostituee. Onder zulke meisjes werkt momenteel mej. van Wely in Madagascar. Het wil ook, waar het kan helpen vóór het te laat is, b.v. een vluchtelingendorp in Griekenland. Daar was de grond moe rassig en onbruikbaar. Er kon een land bouwkundige naar toe, die het land drooglegde. Ook zorgt het wel voor de opleiding van theologen voor jonge Ker ken (kostgeld, boeken en soms de studie in Nederland). En bij dit alles komt dan nog de hulp bij plotselinge rampen (Per zië, Scopje, Italië, Cuba). Van al deze vormen van hulp heeft mej. Kohlbrugge op een boeiende en indringende manier verteld. Ook van de onvoorstelbare ar moede, die ze is tegengekomen b.v. in Perzië. Daar heeft ze zamen met haar zuster, een blinde jongen bezocht in een eenkamerwoning van 2 bij 1 meter. Met alleen een deur en het hele meubilair bestond uit een oud, vies matje op de vloer, waar allen op zaten. Bij het beantwoorden van de vragen, vertelt de spreekster o.m. wie er mee werken aan het w.d. Het is eigenlijk een taak van alle kerken. Alleen kan men weinig doen. Gelukkig werken verschillende ker ken hier zamen: de hervormde, de gere formeerde en verschillende kleinere ker ken. Helaas doen nog niet alle kerken mee. Voor al uw konfcktie VIERMAAL OVER DE KOP Op de Maatsteeg onder Rhenen vergis te de 27-jarige automobilist A. J. uit Amersfoort zich in een bocht en sloeg met zijn personenauto viermaal over de kop. Van de wagen was niet meer over dan een verwrongen hoopje blik. Hij kwam er zelf wonder boven wonder af met slechts enkele kleine verwondingen aan zijn gelaat. Twee meisjes zijn op de T-splitsing Zwarteweg-Lynweg aan de dood ont snapt. Toen uit de richting van de Rijn brug met flinke snelheid een personen auto naderde, rijdende in de richting Vee- nendaal, staken beide meisjes met hun rijwielen plotseling over. De chauffeur remde uit alle macht, hij had een spoor van 31 meter, doch kon de wielrijdsters niet meer ontwijken. Eén van hen maakte een enorme luchtreis. Beiden waren licht gewond. De fietsen waren flink beschadigd. Van één rijwiel was het stuur compleet afgebroken. De auto was aan de voorzijde licht bescha digd. De wagen kwam in de berm tot stilstand. Dr. Almekinders verleende eerste hulp. Eén van de meisjes wasde dienst bode van zijn echtgenote. TE VROEG OF TE LAAT Een aloud spreekwoord zegt: „Eén zwa luw maakt nog geen zomer". Maar wat te denken van het zwaluwenpaar dat mo menteel (midden oktober) ergens aan de Nieuwe Veenendaalseweg in Rhenen nog een nestje heeft met twee vlugge jongen erin? Pa en moe vliegen nog de gehele dag af en aan om hun kroost te voeden en ze denken er kennelijk niet aan naar warmere streken te trekken. De rest van de zwaluwenfamilie is al weg. Hopelijk is dit zwaluwengezin nog net op tijd om de kou te „ontvliegen". Het is in elk geval geen ontaard ouderpaar. Eerst moe ten de jongen vliegrijp zijn en dan zullen de vogels gezamenlijk wegtrekken. Wat is die natuur toch mooi. FORELLENJEUGD BIJ DE FILM De jeugd van de R. Z. en P. C. „De Forellen" kreeg dinsdagavond weer een contactavond voorgeschoteld in de vorm van een filmprogramma. Ter compensatie van het gemis aan een overdekt bad wordt hiermee de band bijeen gehouden. Voor de ouderen en ook weer voor de jeugdige leden volgt binnenkort een twee de avond. Tegen het einde van de ko mende winter hoopt het Forellen-bestuur met medewerking van de KNZB een pro- paganda-avond te geven. De Judokwai Rhenen, aangesloten bij de Judokwai Nederland, beschikt nu aan de Kloosterstraat over een prachtige nieuw gebouwde „Dojo". Deze sport hal bevat een lesruimte van 9llt x 8 m, met een mat van maar liefst 6x8 meter. Verder zijn er twee kleedkamers, een toilet, een douche- en een bergruimte. Alles glimt de bezoeker en de beoefenaars van de judo tegen wanneer men het nieuwe gebouw betreedt. Het is in de plaats gekomen van het oude schietgebouw aan de overkant van de straat, waar het verschrikkelijk behelpen was. Het is in het bijzonder voor de heer W. Stolk, gediplomeerd judoleraar Judokwai Ne derland, een complimentje waard dat hij dit initiatief heeft durven nemen. Maar hij is dan ook beslist niet over één nacht ijs gegaan. Reeds meer dan dertien jaar leidt de heer Stolk in Rhenen deze Japanse tak van sport, die eigenlijk niet alleen meer Japans is. We kunnen wel zeggen dat judo over de gehele wereld is inge burgerd. Nederland staat met Anton Gesink uiteraard in de hoogste regio nen en misschien is dat wel één van de redenen dat ook in Rhenen niet min der dan een kleine honderd beoefena ren van deze sport zijn te vinden in de „Dojo" aan de Kloosterstraat. Ook uit de omliggende plaatsen komen vele jongeren en zelfs ouderen naar Rhe nen om judo te leren en er zich verder in te bekwamen. De lessen worden viermaal per week in de avonduren gegeven en uiteraard ook op zaterdagmiddag. Doordat de heer Stolk met zijn Judokwai is aan gesloten bij de Nederlandse organisa tie op dit gebied, komt ook de coach van Judokwai Nederland naar Rhenen. Het is Prof. Seii Morioka, 6e dan Ko- dokan. Deze Japanse coach bezoekt de afdelingen in ons land periodiek. Rhe nen bezoekt hij in het vervolg elke tweede dinsdag van de maand, met als doel de judo in ons land en uiteraard in onze stad, op een nog hoger plan te brengen. In de „Dojo" van de heer Stolk, waarvan het interieur smetteloos wit is geschilderd, hangt tussen de Neder landse en de Japanse vlag het portret van wijlen Prof. Jigoro Kano, de uit vinder van het judo. Hij kreeg pos- thuum de 12e dan, de hoogste graad die er te bereiken viel. Vanaf zijn hoge plaats aan één van de muren kijkt hij neer op hen die proberen hem te be naderen. Maar voordat het zover is zullen er nog wel héél wat buitelingen op de mat moeten worden gemaakt. Dinsdagavond woonden we een ge deelte van de lessen bij, waarbij voor al de jeugd zich liet gelden. Kereltjes van een paar turven hoog bedreven judo alsof zij nooit anders hadden ge daan tot groot vermaak van de tal rijke ouders en andere belangstellen den die voor deze gelegenheid waren komen kijken in de nieuwe school. Het gebouw wordt binnenkort offi cieel geopend, waarschijnlijk met aan trekkelijke wedstrijden. OPENINGSTIJDEN NUTBIBLIOTHEEK In tegenstelling tot eerdere berichten zijn de openingstijden van de Nutsbiblio- theek voor het winterseizoen alsvolgt vastgesteld: maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur en vrijdagavond van 16.00 tot 21.00 uur. NIEUWE FOTOCLUB VAN HET NUT Na met succes een fotocursus voor ama teurs te hebben georganiseerd, is op ini tiatief van het Nut thans een fotoclub opgericht. Besloten is voortaan iedere eerste en derde woensdag van de maand bijeen te komen. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij het secretariaat van het Nut, Hof 8. Spoedige aanmelding is gewenst, daar tussentijdse aanmeldingen op moeilijkheden kunnen stuiten vanwege het programma. NIEUWS VOOR DE BEJAARDEN Het comité Autotocht Bejaarden deelt mede dat op vrijdag 25 oktober 1963 in hotel „Buitenlust", Burg v. d. Boschstraat te Amerongen weer een gezellige avond zal worden gegeven evenals voorgaande jaren. Op deze avond zal dan tevens de Het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, Dr. S. L. Mansholt- laan 15, Wageningen, heeft plaatsings mogelijkheid voor een VRAAGT VOOR DIREKT voor magazijn werkzaamheden, dienstplicht vervuld hebbend. Enige ervaring in de textielbranche strekt tot aanbeveling, doch is niet vereist. Opleiding op Mulo-niveau vereist. Vijf daagse werkweek. Salaris tot 500,— bruto per maand, afhankelijk van leeftijd en ervaring (excl. 4% vakantiegratifikatie, huurcompensatie, en nog te verwachten algemene salarisverhoging). PERSOONLIJK AANMELDEN. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrief te richten aan bovenstaand adres. wegens gevorderde leeftijd eigenaar (spoellokaal aanwezig) In een zich snel uitbrei de plaats aan de Veluwe- zoom. Brieven onder nr. 2977 aan het bur. van dit blad. verkrijgbaar tot l-12-'63 bij Fliertseweg, Ederveen. Gelieve s.v.p. foto mede te brengen. film worden vertoond van de laatste tocht van de bejaarden, welke film is gemaakt door de heer Elb. van Geijtenbeek hier ter plaatse. Verder werken weer zeer be kende artiesten aan deze avond mede. Tevens worden op deze avond uitgenodigd de autobezitters-sters, ordenansen en de politie met hun dames, die hebben deel genomen aan de tocht in 1963. Voor zover er nog plaatsen over zijn, kunnen die worden ingenomen door allen die de Bejaarden een warm hart toe dragen, tegen betaling van één gulden per persoon. VERKOOPAKTIE NED. ROODE KRUIS De onlangs gehouden postzegelverkoop aktie ten behoeve van het Nederlandse Roode Kruis heeft voor de afdeling Doorn, waaronder tevens de gemeente Amerongen. Langbroek, Leersum Maarn en Maarsbergen ressorteren het fraaie bedrag van 3570,opgebracht. In de gemeente Amerongen werd de aktie gevoerd door het afdelingsbestuur met behulp van de besturen en leden van de wandelsportverenigingen „De Woudlo pers en de „Vrije Wandelaars". Een der verkopers heeft het gepresteerd om 200 zakjes postzegels te verkopen. Door enke le dames werd vanaf een standplaats in het postkantoor voor een bedrag van 260,— aan zegels verkocht. De totale opbrengst van deze gemeente is 900,42. Hst bestuur van de afd. Ame rongen van het Ned. Roode Kruis wil niet nalaten verkopers en kopers hartelijk te bedanken voor het met elkaar bijeen brengen van dit mooie resultaat. Onder leiding van dirigent Ange- vaare heeft het Wagenings Mannen koor een concert gegeven op het be jaardencentrum „De Ridderhof". Het programma dat bekende en min der bekende werken bevatte werd uit stekend gebracht en door de bejaarden vol aandacht gevolgd. Na het kopje koffie in de pauze werd er bij af wisselend pianospel uit volle borst door de oudjes meegezongen. Al met al een zeer geslaagde avond - gratis door deze vereniging aange boden - waarop met dankbaarheid zal worden teruggezien. Mochten er even tueel ook andere verenigingen zijn die eens een avond voor de bejaarden wil len verzorgen, dan zal de directrice de aanbiedingen gaarne in ontvangst ne men. Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r In de Utrechtse Jaarbeurs - qua hoogte en afmetingen zo uitzonderlijk geschikt voor volleyball - bezorgden de VCV-sters hun jarige teamgenote Lineke van Hardeveld een present, dat er wezen mocht: een fraaie en ruime overwinning op Athlon. Zonder Anne ke Dijkhuizen spelend bleek VCV toch nog wel een klasse beter dan het nog al weke Athlon, dat zowel technisch als aanvallend beduidend veel tekort kwam. Een beweeglijk spelend en goed blok kerend VC Veenendaal bracht de Ie set zonder moeite met 4-15 op haar naam, doch werd in de 2e set dadelijk in de verdediging gedrukt door het harde Athlon-serveren: 4-0. Een fraaie plaatsbal van Lineke van Hardeveld bracht evenwel een tijdelijke omme keer, waarbij vooral Ada Smit met en kele goede smashes haar aanleg toon de: 7-7. Onder auspiciën van het Comité Orgel concerten Ede wordt op donderdag 31 oktober a.s. (Hervormingsdag) des avonds 8 uur een grote zang- en muziekavond georganiseerd in de Nieuwe hervormde kerk aan de Verlengde Maanderweg te Ede. Het Christelijk mannenkoor „Door Een dracht verbonden" uit Kampen bestaande uit 130 man zal in afwijking van de traditionele orgelbespeling deze avond een uitvoering geven. Het koor is opgericht in 1917. In de loop der jaren is het tot grote hoogte opgeklom men; regelmatig treden zij op voor de radio en reeds veel grammofoonopnamen zijn verschenen. Het staat onder leiding van de bekwame dirigent en organist Klaas J. Mulder. De bekende organist Feike Asma ver leent deze avond ook zijn medewerking met de begeleiding van het koor en verzorgt enkele orgelwerken terwijl de bariton- soli worden gezongen door het koorlid Arie van Enk. De verwachting is zeker niet ongegrond dat het een volle kerk zal zijn, gezien de reeds nu bekende resultaten van de reeds begonnen verkoop van toegangsbewijzen. De kerk biedt plaats aan 800 personen. Het ligt niet in de bedoeling toegangsbe wijzen aan de kerk te verkopen. Het programma voor deze avond ziet er als volgt uit: 1 Samenzang „Wachter op de heil'ge mu ren" 2 a. „O mijn ziel, houd goeden moed" bew. Klaas J. Mulder b. „O bone Jesu" de Palestrina c. „Preis und Lob" (Hymne uit Canta te 207) Joh. Seb. Bach 3 Twee geestelijke liederen: bew. Klaas J. Mulder. a. „Zachtkens en teder" b. „Gouden harpen ruisen" 4 Orgel: Kleine Fantasie over geestelijke liederen. Feike Asma 5 Domine, Salvam fac Reginam A. Gies- sen 6 The Lord's Prayer (Het Gebed des Heren) Gates/bew. KI. J. Mulder 7 Landerkennung Edv. Grieg 8 Orgel: Choraal III César Franck 9 Twee Russische volksliederen: a. „Gedenken" b. „Die Zwölf Rauber" Athlon wist echter de VCV-aanval over te nemen en nu bleek, dat juist de defensie (vorig jaar het beste deel) thans nog te weinig op elkaar is inge speeld, wat veel misverstanden op leverde. De VCV-sters kwamen nog - dankzij de nu ook weer uitblinkende Wil Schoemaker - tot 12-11, doch bo gen toen het hoofd voor harde Utrecht se smashes. Ondanks veel foute VCV-services liepen de VCV-sters in de 3e set ge makkelijk naar 13-3. Even verloren de Veenendaalse meisjes hun aanval en dat bracht Athlon nog tot 13-10, doch een fraaie smash van de overigens wat onrustig spelende Hannie Lammers, bracht de service weer aan VCV-zijde. Twee wat onbenullige fouten aan Ath- lon-zijde toonden het gebrek aan zelf vertrouwen daar wel heel duidelijk aan en de set was voor VCV. De 4e set was louter een Veenen daalse aangelegenheid waarin goed ser veren van o.a. Irene Bout en Hans van Schuppen legio punten opleverde. Aan Athlon was toen al lang geen eer meer te behalen en zo won VC Veenendaal met 15-3 en dus in totaal met 3-1 van Athlon. De wedstrijd, die de VCV-sters don derdagavond (24 oktober) spelen tegen het sterke AMVJ uit Amsterdam mag als werkelijke toetssteen voor de kan sen van VC Veenendaal op één der hoogste plaatsen hoger worden aange slagen, dan dit duel tegen Athlon. 10 Orgel: a. Allegretto A. Guilmant b. Toccata Michelle Leclerc 11 Land of hope and Glory Edw. Elgar 12 Bede: „Blijf bij mij Heer" bew. Klaas J. Mulder 13 Orgel: Postludium „Een vaste burg is onze God" met samenzang Feike Asma Verkoop van toegangsbewijzen vindt plaats op de volgende adressen: te Ede: Muziekhandel Robbers, Maandereind 18, te Bennekom: Boekhandel van Slooten, Dorpsstraat 22; te Wageningen: Kapsalon J. Z. Bouw, Markt 18; te Veenendaal: Radiozaak M. van Donkelaar, Hoofdstraat 36; te Lunteren: Kruidenier H. Lip, Dorps straat 113. Het comité Orgelconcerten Ede beij vert zich om door middel van deze con certen een bijdrage te leveren voor een nieuw orgel in de Oude Kerk van Ede waarvan de kosten rond één ton gaan bedragen; aan de uitgang is er nog col lecte t.b.v. het orgelrestauratiefonds. Het eerste herenteam heeft in Doorn tijdens het Unitas Tournooi ook de thuiswedstrijd tegen CITO III gespeeld en kwam hier niet verder dan een ge lijkspel. Het was een zeer slechte wed strijd. De Veenendalers mochten ten slotte nog blij zijn met deze draw. Het is merkwaardig, dat de VCV-ers - na het fantastische spel van vorige week - ditmaal zo slecht voor de dag kwa men en het geeft ons vermoeden grond, dat vooral mentaal het VCV-team la ger moet worden aangeslagen als vo rig seizoen. Over de wedstrijd zelf valt weinig te zeggen: zij was de moeite van het aan kijken niet waard. Setstanden: 11-15, 15-7, 13-15 en 15-13. Dergelijk punten verlies kan straks fataal blijken te zijn. In het Unitas Tournooi werd gemak kelijk gewonnen van Unitas I en II, welke vereniging zeer matig voor de dag kwam op haar eigen tournooi. In de finale kregen de VCV-ers geheel onverwacht van het vorig jaar uit de Ille klasse gepromoveerde SVC I met 12-15 en 11-15, klop! De Veenen dalers kwamen derhalve niet verder dan een tweede plaats. Het eerste damesteam was beter op dreef en won in een sterk bezet veld van overgangsklassers de eerste prijs. Opvallend was ook nu weer het goede spel van Lineke van Hardeveld, vooral haar services en set-ups (aan Wil Schoemaker) waren prima. Met het 2e herenteam gaat het on danks het feit, dat dit team als favo riet voor het kampioenschap doorgaat, niet best. Nu werd in Utrecht van Po- lonia III verloren. Oorzaak: Reebergen en Boers bleken vlak voor de wedstrijd niet beschikbaar zodat men was ge noodzaakt een beroep te doen op re serves. Ook de trainingsavonden wor den door verschillende spelers maar matig bezocht. SCHAKEN Afgelopen weekeinde werden de eer ste wedstrijden in de OSBO-competi- tie gespeeld. VSV I speelde in de pro motie-klasse te Deventer tegen Helios en won met 6-4. De twee andere tien tallen van VSV waren minder succes vol en verloren respectievelijk in de 2e klasse van Het Paard uit Hevea dorp met 3-7 en in de 3e klasse van Wageningen 4 uit Wageningen met 4V2-5V*.

De Vallei | 1963 | | pagina 5