Twee boerenechtparen Mafün. een 6tftte£vtin ih floryn Veilig gebruik Jeugdpuistjes komen uit Amerika naar Amsterdam Voorheen Slochteren OPROEP SCHERPENZEEL Elke blinde een geleidehond TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 Succes Overeenkomst Europa-Amerika Patmos van Overflakkee Jeugd heeft meer kennis van verkeer St. Nicolaasfeest Hollandia-Trico Schooljeugd verzamelt oud papier WAARHEEN NIEUW JIP EN JANNEKE KINDERGORDIJN ZEER OUDE GENEVER HONDERDJARIGEN IN NEDERLAND Nr. 85 Van 7 tot en met 24 november a.s. zal in het Amsterdamse RAI-gebouw het Ameri kaanse Ministerie van Landbouw op spectaculaire wijze aan Europa laten zien, wat dit immense land aan voedsel en andere landbouwproducten opbrengt. Als onderdeel van deze presentatie komen twee boerenechtparen uit de Verenigde Staten naar de ten toonstelling, waar zij aan ieder die daarvoor belangstelling heeft, over hun leven als boer zullen vertellen. Deze agrariërs zijn geboren en getogen in Amerika, maar spre ken Nederlands; hun ouders, resp. voorouders waren emigranten uit Nederland. De door het Amerikaanse Ministerie van Landbouw uitgekozen echtparen zijn John en Jean van Timmeren en Marvin en June Patmos. John van Timmeren, nu 48 jaren oud, is de negende van tien kinderen van Lammert van Timmeren en Hillehein Veenhoven, die lang geleden in Kolham in de gemeente Slochteren in de pro vincie Groningen woonden. Met de lok stem van het avontuur en de beloften van de Nieuwe Wereld zijn Lammert en Hillehein op de boot gestapt naar de Verenigde Staten, in het voorjaar van 1903, met als doel Grand Rapids in Michi gan. Dit was voor een groot gedeelte een Nederlandse gemeenschap en dat vormt zij thans nog. Lammert van Timmeren was in Nederland boer, maar gedurende dat eerste jaar in Grand Rapids werkte hij tijdens de zomer in een cementfabriek, terwijl hij in de winter een ijskelder ex ploiteerde. Zijn liefde voor het land was echter sterk en hij zocht dan ook voort durend een gelegenheid om weer te gaan boeren. In 1904 begon hij een zuivelonderne ming op dezelfde boerderij waar nu John van Timmeren woont. Lammert van Tim meren stierf in 1926 maar Johns moeder, nu 89 jaar, woont nog steeds vlak bij Al lendale. John van Timmeren is momenteel een zeer succesvol groentenkweker. Van de 40 ha. vruchtbare grond gebruikt hij 35 hectare om selderij te verbouwen. John van Timmeren boert intensief, plant tweemaal per jaar, hetgeen resulteert in 1.300.000 selderijplantjes of tussen de 35.000 en 40.000 plantjes per hectare. John is een van de ongeveer honderd selderijkwekers in Michigan. Om hun producten aan de markt te brengen en tevens de efficiëncy van hun boerderij exploitatie te vergroten hebben enkele jaren geleden de selderijkwekers van Michigan zich verenigd is een coöperatie, welke op basis van vrijwilligheid voor ieder openstaat. Van Timmeren is lid van deze coöperatie geweest en hij is nu pre sident van de vereniging. „Wij stellen zeer hoge eisen aan de door de coöperatie aan de markt te bren gen selderij", verklaart John. „Een lid, wiens oogst niet aan de eisen voldoet, mag die oogst niet onder de naam van de coöperatie aan de markt brengen en krijgt dientengevolge niet het predikaat „top kwaliteit'. Het is niet eenvoudig om een lid te vertellen, dat zijn oogst niet aan de eisen voldoet, aangezien dit zijn in komsten schaadt, maar als president moet ik dit soms toch doen. Het is zo", zegt John met een beetje spijtige glimlach, „dat ik een paar jaren geleden mijn ei gen oogst moest terugnemen omdat deze niet aan de eisen voldeed. Ik was toen ook president." De Van Timmerens doen zoveel mo gelijk werk zelf, maar zij nemen gedu rende een gedeelte van het jaar wat tij delijke hulp in dienst. John legt uit, dat tijdelijke hulp nodig is op een zo zeer gespecialiseerde boerderij als de zijne, maar dat de meeste Michiganse boeren, bijv. zuivelboeren, hun boerderij drijven met weinig of geen hulp van buiten, slechts met die, welke door het gezin zelf wordt opgebracht. Vele Europeanen zien de Amerikaanse boer als de bedrijfsleider van een enorme fabriekachtige boerderij met dozijnen of zelfs honderden, het gehele jaar in dienst zijnde arbeiders. De Van Timmerens zul len door hun eigen voorbeeld aantonen, dat de Amerikaanse boer in principe veel gemeen heeft met de Europeese boer en dat reeds geslachten lang overeenkomsten bestaat in gewoonten en tradities; voorts dat de typisch Amerikaanse boer een „fa- milieboer" is, die met weinig gehuurde arbeidskrachten werkt bij het binnenha len van de oogst, en dat de Amerikaanse boer prijzen, inkomsten, markten en weerproblemen tegemoet heeft te treden onder omstandigheden, die in principe dezelfde zijn als die, waarmede de pro gressieve boer in Europa te kampen heeft. De Van Timmerens hebben vijf kinde ren, drie dochters en twee zoons. Twee van de dochters zijn getrouwd en elk van haar heeft een kind. Mevrouw Van Tim meren (geboren Jean Slagh) is ook van Nederlandse afkomst; haar grootouders zijn geboren in Nederland. De Van Timmerens zien erg verlangend uit naar de reis naar Nederland; zij hopen daar onder hun naaste familieleden aan te treffen John van Timmerens tante Jan tje Vegter en haar zoon Henry Vegter uit Kielwindeweer, Dorpsstraat 106, in Hooge- zand, de neven en nichten mevrouw John Hilvering uit Nieuwe of Oude Pekela, Willem Veenhoven uit Kolham in de ge meente Slochteren (Groningen) en Wil lem Spithorst, Denemerken, Slochteren, eveneens in de provincie Groningen en de weduwe W. A. Veenhoven, een schoon zuster van de moeder van John van Tim- De heer en mevrouw Van Timmeren spreken zowel Nederlands als Engels. Zij zullen zich graag beschikbaar stellen om van gedachten te wisselen met bezoekers van de Amerikaanse voedsel- en land- bouwproduktententoonstelling „Amerika brengt U het goede der aarde" te Am sterdam. Zij zullen daar spreken over hun eigen boerderij en huis, alsmede over de Amerikaanse landbouw in het algemeen. De heer en mevrouw Marvin Patmos wonen in Hudsonville in de staat Michi gan. Marvin Patmos, nu 43 jaar, heeft in de afgelopen tien jaren een zeer succesvolle kippenfarm opgebouwd. Hij begon inder tijd met 300 hennen en hij heeft nu een bedrijf dat uit vele duizenden kippen be staat. Het meeste kippenvoer komt van het bedrijf zelf. Patmos is niet alleen een vakbekwame boer, maar tevens een goed handelsman, die plaatselijke markten voor eieren heeft ontwikkeld in winkels, hotels en restau rants in Hudsonville. De Patmosgeschiedenis is een werkelijk Amerikaans voorbeeld een vooruitstre vend boerenbedrijf; dat door zware ar beid, ihitiatief en deskundigheid is op gebouwd uit een onaanzienlijk begin. Drie van de voorouders van de heer Patmos kwamen uit Nederland. Aan de zijde van zijn vader waren er Martin Patmos van het eiland Overflak kee uit Nieuwe Tonge en Francina Slin ger uit Zeeland. Diena Luther, de groot moeder van zijn moeders kant, werd ge boren in de Graafschap. De familie Patmos is de derde en vier de generatie van Nederlandse emigranten. Marvin Patmos hoopt nog andere afstam melingen van zijn grootouders in Neder land te ontmoeten; Job Patmos en Jennie de Boudt, die oorspronkelijk uit Ouddorp komen, Peter de Weerd uit Drenthe en de Luthers uit de Graafschap. Het echtpaar Patmos heeft vijf kinde ren: John 19, Richard 14, Barbara 11, Lin da 7 en William 4 jaren oud. Ook Marvin en June Patmos verheugen zich erg op de reis naar Amsterdam, waar zij op de tentoonstelling over de Amerikaanse landbouw zullen voorlich ten. Zij spreken goed Nederlands. Het „vraag-en-antwoord"-spel op de Vewibeto-stand van Veilig Verkeer heeft duidelijk uitgewezen dat de jon geren veel meer van verkeersregels e.d. afweten 'dan het gros der volwas senen. Op de sluitingsdag werd een eind- wedstrijd gehouden waaraan door vijf entwintig personen werd deelgenomen. Ze kregen dertig, lang niet gemakke lijke vragen te beantwoorden. De uit slag was: 1 matroos Van Engelenburg (18) 5 fou ten; 2 G. Achterberg (15) 6 fouten; 3 J. Veenhof (15) 6 fouten; 4 T. Kuipers (14) 7 fouten; 5 W. v. d. Kraats (14) 7 fouten. Volgens een woordvoerder van Vei lig Verkeer moet deze verheugende kennis onder de jeugd grotendeels worden toegeschreven aan het inten sieve verkeersonderwijs op de scholen. De volwassenen daarentegen (de cij fers liegen er niet om!) weten vaak wel in zijn algemeenheid iets over het verkeer, doch als men er verder op ingaat, houdt de kennis op. Een reden temeer om alsnog deel te nemen aan de binnenkort te houden Veilig Ver- keers-cursussen. Het bestuur van de wandelsportver eniging en het meisjeskoor Hollandia- Trico heeft de plannen bekend gemaakt voor het winterseizoen. Op 6 december wordt een groot St. Nicolaasfeest gehouden in Eltheto waar o.m. zullen optreden The Three Happys en The Blue Sharks. De wan delclub zal weer deelnemen aan de winterserie-tochten die achtereenvol gens op 16 november, 14 december, 11 januari en 15 februari gehouden wor den. Het aanbod voor het meisjeskoor dat hoe langer hoe meer landelijke be kendheid begint te krijgen is groter dan de vraag. Het bestuur gaat ervan uit dat 45 koorleden het maximum is. Voorzitters van de Vereniging ter bevordering van Chr. Onderwijs te Veenendaal 1863-1963 1863-1871 P. Roodhuizen 8 jaar 1871-1876 H. van Schuppen 5 jaar 1876-1879 J. van Silfhout 3 jaar 1879-1880 ds. J. C. Berevoets 1 jaar 1880-1884 J. van Silfhout (2 x) 4 jaar 1884-1884 ds. J. J. van Toorrenbergen 1884-1890 J. Hardeman 6 jaar 1890-1895 P. Roodhuizen (2 x) 5 jaar 1895-1899 J. van den Bosch 4 jaar 1899-1912 H. Hiensch 13 jaar 191Z-1930 ds. M. Jongebreur 18 jaar 1930-1941 J. van Schuppen Hzn. 11 jaar 1942-1963 G. C. van Schuppen 21 jaar 1963 P. N. van Galen 1 jaar 100 jaar P. Roodhuizen 1863-1871 J. van Silfhout 1876-1879 Ds. J. C. Berevoets 1879-1880 H. van Schuppen 1871-1876 J. van Silfhout 2x) Ds. J. J. v. Toorenbergen 1880-1884 1884-1884 P. Roodhuizen (2x) 1890-1895 J. Hardeman 1884-1890 J. van den Bosch 1895-1899 J. van Schuppen Hzn. 1930-1941 H. Hiensch 1899-1912 Ds. M. Jongebreur 1912-1930 G. C. van Schuppen 1942-1963 P. N. van Galen 1963 Op de 18 februali 1863 kreeg ouderling Pieter Roodhuizen van de Kerkeraad de „opdracht" na te gaan of er bij de leden der Herv. Gemeente voldoende animo aanwezig was om te komen tot de Stich ting van een Vrije Chr. School. Als zijn onderzoek uitwijst dat er mis schien een Chr. School gesticht kan wor den en hij de Kerkeraad heeft geadvi seerd een „commissie voor de vrije Chr. School" te vormen uit de Kerkeraad en uit de voorstanders van Chr. Onder wijs, dan wordt hij op 14 mei 1863 door de Kerkeraad in deze commissie gekozen. Op 29 mei d.a.v. wordt hij voorzitter van deze commissie (later het „bestuur"!) Me de namens de Kerkeraad neemt ook de heer Joachim van den Bosch secr., zitting in het „bestuur", evenals de heren Hen drik Heij Msz., Hendrik van Schuppen, Hen en Hendrik vqn Zanten. De drie laatst genoemden werden gekozen door door de ouders, die Chr. onderwijs voor hu kinderen verlangden. De heer P. Roodhuizen is voorzitter van het bestuur geweest tot het jaar 1871. In dat jaar meende hij te moeten bedan ken omdat hij met andere bestuursleden verschil van mening had over de vraag verhouding Kerk-School. De heer P. van Schuppen Hzn., nam toen zijn plaats in als voorzitter. De heer van Schuppen heeft in deze jaren met veel, vooral financi ële moeilijkheden te kampen gehad. Des ondanks bleef hij trouw op zijn post en wist hij zijn liefde voor de vrije Chr. School ook over te dragen op zijn zoons, J. van Schuppen en M. van Schuppen, die we 50 jaar later resp. als voorzitter en secr. van het bestuur aantreffen. In 1876 verlaat hij zelfs de voorzitters- stoel om als penningmeester in het be stuur te kunnen fungeren. De heer J. van Silfhout wordt in dat jaar voorzitter. Hij blijft dit tot 1879, dan meent men in de figuur van ds. J. G. Berevoets, Ned. Herv. Predikant een goede voorzitter te hebben gevonden. Voor het bestuur was dit in derdaad een goede voorzitter maar hij wijdde zich zo aan zijn taak, dat andere pastorale werkzaamheden in het gedrang kwamen. Na enkele maanden gaf ds. Be revoets het op. Misschien speelde ook de gezondheid hierbij een grote rol. ds. Be revoets overleed te Veenendaal in hel daaropvolgende jaar 1881. De heer J. van Silfhout nam dus in dat jaar (1880) de voorzittershamer weer op en hield die tot 1884 in handen. Als dan in de vakature van hoofd der school voorzien is door de benoeming van de heer van Wijngaarden, gaat de heer van Silfhout als voorzitter heen. ds. J. J. C. van Toorenbergen, Ned. Herv. Predikant neemt in augustus 1884 de functie van voorzitter over maar nog in hetzelfde jaar neemt deze predikant een beroep aan naar Eemnes-Buiten. Dan komt de heer Hardeman de be stuursvergaderingen voorzitten. De school wordt gaandeweg groter en voorzitter Hardeman moet vele malen een grote steun zijn voor het hoofd der school. Als de heer Hardeman om gezondheids redenen in 1890 moet bedanken en de heer P. Roodhuizen weer opnieuw op de voorzitterszetel plaats neemt, (de mening- verschillen zijn dan na bijna 20 jaar ein delijk uitgepraat!) dan neemt de heer van Wijngaarden zijn ontslag als schoolhoofd. De heer P. Roodhuizen, de oude pionier, wordt dan ook de pionier van het eerste „Mulo"-onderwijs in Veenendaal. Met het nieuwe hoofd de heer Wijnveld begint het onderwijs in de zogenaamde Franse klassen. Tot 1895 blijft de heer Roodhuizen voorzitter van het bestuur, dan meent hij te moeten bedanken wegens zijn zwakke gezondheid en zijn aanstaand vertrek naar Zeist. De heer J. v. d. Bosch, mede-op richter en al vanaf 1863 secretaris, neemt dan de plaats van voorzitter in. Als de heer v. d. Bosch in het jaar 1899 komt te overlijden wordt met dankbaarheid ver meld dat de heer v. d. Bosch gedurende 36 jaren in het bestuur van de school werkzaam is geweest; 32 jaar secretaris en 4 jaar voorzitter. De heer H. Hiensch wordt voorzitter in 1899. In Veenendaal was de heer Hiensch een zeer bekende figuur. Hiensch was bakker van beroep maar oefende naast dit ambacht ook nog het beroep van voor ganger (oefenaar) in de Geref. Kerk uit. Toen de heer Hiensch voorzitter was, werden er plannen gemaakt voor de bouw van de Nieuwewegse School. De heer Hiensch mocht ook het voorrecht genieten deze school te openen in 1905. Veel steun kreeg de heer Hiensch van ds. den Hengst. In de ledenvergadering van 1905 wil ds. den Hengst, die al jaren lang in het bestuur zitting heeft zijn plaats af staan aan de Hervormde predikant ds. M. Jongebreur, die op 20 november 1904 zijn intrede had gedaan. Ds. Jongebreur daarentegen wil ds. den Hengst aan de 1 bestuurstafel houden en voorzitter Hiensch moet nog wachten tot 1908 voor dat hij ds. Jongebreur in het bestuur wel kom kan heten. Als in 1912 de heer Hiensch door de dood wordt weggenomen neemt ds. Jongebreur de leiding in het bestuur op zich. In tegenstelling tot de Hervormde predikanten ds. Berevoets en ds. van Toorenbergen, die slechts korte tijd voorzitter waren, heeft ds. Jonge breur ruim 18 jaren deze functie vervuld. Ds. Jongebreur werd op 20 november 1875 te Ouderkerk aan de IJsel geboren. Hij werd in 1899 candidaat en nam toen een beroep naar Jaarsveld aan, waar hij op 25 maart 1900 zijn intrede deed. Op 20 november 1904, dus op zijn 29ste verjaar dag, kwam ds. Jongebreur naar Veenen daal. Al direct betoonde hij zich een warm voorstander van de Vrije Chr. School en toen deze school in 1905 naar de Nieuweweg verhuisde werd ook zijn naam ingebeiteld in de gedenksteen. Als op 17 juli 1930 ds. Jongebreur ten gevolge van een auto-ongeval door de dood wordt weggenomen komt aan een leven vol toe wijding aan kerk, school en politiek een plotseling einde. Heel Veenendaal rouwt om deze herder en leraar en de verslagen heid in de school en in het bestuur is groot. Voorzitter van het bestuur wordt dan de heer J. van Schuppen, zoon van de vroegere voorzitter. De heer van Schup pen, aireede bestuurslid vanaf 17 oktober 1902, kent de zaken van het schoolbestuur als geen ander en is dan ook een eminen te voorzitter. Als in 1940 de vrijheid van ons volk verloren gaat en ook de vrijheid van het Chr. Onderwijs bedreigd wordt staat hij pal voor de aan zijn zorgen toe- betrouwde school, ook al wordt zijn ge zondheidstoestand steeds slechter. Op 12 november 1941, juist op in een tijd vol zorgen, wordt de heer J. van Schuppen uit het bestuur weggenomen. Schoolkin deren volgen hem naar zijn laatste rust plaats op maandag 16 november 1941. Op 28 januari 1942 wordt de heer G. C. van Schuppen Hzn., tot voorzitter gekozen. De heer van Schuppen was reeds be stuurslid geweest vanaf 1935. Onder moeilijke omstandigheden begon de heer van Schuppen zijn taak als voor zitter, niet vermoedend aan welke geva ren deze functie hem in de komende ja ren zou blootstellen. De moeilijkheden met de „overheid" waren vele en ook al dreigde er gevangenschap de heer van Schuppen bleef op zijn post. Toen de be vrijding was gekomen en het bestuur weer volledig was, sommigen waren on dergedoken geweest, mocht de heer G. C. van Schuppen nog vele jaren de be stuursvergaderingen leidden. Hij deed dit tot enkele weken voor zijn dood. In de eerste dagen van januari 1963 kwam er een einde aan dit welbestede leven. De heer P. N. van Galen, bestuurslid vanaf 1953 en reeds enkele jaren penningmees ter, wordt dan tot voorzitter gekozen. In verband met een voorgenomen reportage-serie over oud-streekge noten die thans buiten ons land wonen en'of werken (ook emi granten naar Canada, Australië, Europa enz.) roepen wQ de mede werking in van onze lezers. WU zouden nameiyk gaarne in het bezit komen van zoveel mo gelijk JUISTE adressen van de geëmigreerden uit Veenendaal, Rhenen, Eist, Achterberg, Ame- rongen, Renswoude, Overberg, Scherpenzeel, De Klomp en Eder- veen. Ongetwyfeld hebben zy allen nog familie in deze streek wonen, die ons hiermee de helpende hand kun nen bieden. Na ontvangst van de adressen nemen wy schriftelijk kontakt met hen op. Wilt u de adressen s.v.p. in BLOKLETTERS inzenden of afge ven by het redactiebureau „De Val lei", Parallelweg 10 te Veenendaal? By voorbaat onze dank. Red. Demonstratie Politiehonden Georganiseerd door de leden van de Scherpenzeelse Politiehondendressuurver- eniging werd zaterdagmiddag op een stuk weiland van de heer De Greef aan de Vlieterweg een demonstratie gegeven met politiehonden. Na een korte inleiding door de heer D. Plaisier lieten een vijftal leden van de vereniging, te weten: Van de Berg met zijn hond Sonja, Veldhuizen met Trix, van het Spijker met Astaah, Wijma met Hector en Brunekrift met Trix zien waartoe een goed afgerichte hond in staat is. Met een vlot afgewerkt programma de monstreerden de leden met hun honden het volgen aan en zonder lijn; klimmen over schuttingen en springen over hek ken; zoeken van kleine voorwerpen en bewaken van voorwerpen; het staande houden van stropers en bankrovers; stok en schotstellen; terug roepen van een in gezette hond; schijnstellen en het tot staan brengen van een rijwieldief. De wijze waarop de leden lieten zien waartoe een goed afgerichte politiehond in staat is oogstte veel applaus. Tussen de diverse demonstraties zorgde de heer Wijnbergen voor een muziekje. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten DAMMEN De dammers speelden maandagavond hun vierde competitiewedstrijd tegen het bezoekende Slagvaardig uit Wamel. Hoewel S.D.V. met 3 invallers uitkwam zag het er naar uit dat men toch een overwinning zou behalen, door enkele spelers werd echter in tijdnood een kostbare fout gemaakt waardoor ge wonnen partijen remise werden en ge lijkstaande partijen verloren gingen. Hierdoor kwamen de bezoekers uit Wamel aan een wel zeer gelukkige overwinning van 11-9. De persoon lijke uitslagen waren: J. Jansen - A. Duifhuis 2-0 D. J. Iprenburg - G. Schiltmans 1-1 B. Valkenburg - G. Engelman 0-2 H. G. Valkenburg - A. Vermeulen 1-1 M. Inkenhaag - R. Tintelman0-2 A. Stuivenberg - H. v. d. Hurk 2-0 W. van Schaik - R. van Rossum 1-1 J. Brand - W. van Ooien 2-0 W. van Setten - H. van Someren 0-2 D. Valkenburg - P. van Lent0-2 Maandag 28 oktober gaat S.D.V. op bezoek bij het sterke D.L.C. in Druten, een gelijkspel zal voor S.D.V. een zeer geode prestatie zijn. Sinds het moment dat in de stad Groningen een comité werd opgericht dat er voor zorgen wil dat via het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds, elke blinde in Nederland een geleidehond krijgt, zijn duizenden schoolkinderen over het gehele land druk in de weer met het verzamelen van oud papier. De leerlin gen van de Nieuwewegseschool bijvoorbeeld haalden in twee dagen tijds ruim 1200 kg op aan oude kranten en tijdschriften. Wellicht hebben vele ouders zich wel eens afgevraagd wat er eigenlijk met dit papier gaat gebeuren. Het Gronings Comité is jaren gele den al begonnen met de hulp van tien duizenden schoolkinderen oud papier te verzamelen om aan zoveel mogelijk blinden een geleidehond ten geschenke te kunnen geven. (Een afgerichte hond kost 3200,—). Elk jaar bezoekt een zekere mevrouw Van Amerongen uit Groningen alle Nederlandse scholen om met het hoofd een afspraak te maken over de oud-pa- pieraktie. Zij bezoekt per dag ongeveer 30 scholen, hetgeen per jaar neerkomt op ruim 6000 scholen. Het Gronings Comité heeft tegen woordig vier grote vrachtwagens op de weg die per week gemiddeld 120.000 kg oud papier ophalen. Het Comité ver koopt dit papier a 8 cent per kg aan de papierverwerkingsfabrieken in de pro vincie Groningen, die er o.a. etalage- carton, houtboard en tekenpapier van maken. Een klein rekensommetje leert het volgende: Opbrengst per jaar van oud papier 384.000, Onkosten vrachtauto's e.d. 102.400, Netto-opbrengst 281.600, oftewel 88 honden per jaar! CLANDESTIENE ZENDERS INGEREKEND In samenwerking met de Gemeentepoli tie te Enschede hebben opsporingsambte naren van PTT zondag 20 oktober j.l. de clandestiene zender „PAX" die opereerde in combinatie met de clandestiene zenders „de Zwaluw" en „de R.P.M.", opgespoord en in beslag genomen. Daarbij is proces verbaal opgemaakt tegen de 25-jarige bui tenwerker Th. v. O. en de 23-jarige we genbouwer D. v. D., beiden te Enschede. Tot de vele noviteiten, die op de Vakbeurs voor Meubelen en Wo ningtextiel van 4-9 november a.s. te Utrecht, te zien zullen zijn, behoort o.a. een nieuw Jip en Janneke kinderkamergordijn in Annie M. G. Schmidt's Prentedoek- serie, uitgebracht door Dehnert Jansen. Al even nieuw zijn de prachtige drukstoffen van Créations Urgé - Paris, die in zware katoen, ottoman en zijde Franse charme brengen in het Neder landse interieur. De dessins zijn een com binatie van verfijnd raffinement en een verfrissend kleuren spel. De Urgé - Paris collectie wordt gele verd in een prijsklasse waarin de vraag van het publiek steeds meer toeneemt. Andere nieuwigheden: verrassende streepdes- sins met bijpassende uni in geweven meu- ibelstoffen. In de weef stoffen wijzen bovendien enkele jacquard-dessins in een geheel nieuwe richting. In de leerdoeken zijn skai-anilin met zijn vijf bruintinten alsmede skai-velissa met zijn uiterlijk van suède bepaald vermeldenswaard. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM In de zojuist verschenen september aflevering van de Maandstatistiek van de bevolking en de gezondheid heeft het Centraal Bureau voor de statistiek enige gegevens gepubliceerd over de honderdjarigen in ons land. Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal inwoners van honderd jaar en ouder in totaal 86, waarvan 32 mannen en 54 vrouwen. Van hen waren 45 (23 man nen en 22 vrouwen) 100 jaar, 23 (6 man nen en 17 vrouwen) 101 jaar, 11 (2 man nen en 9 vrouwen) 102 jaar, 4 (1 man en 3 vrouwen) 103 jaar, terwijl voorts 2 vrouwen 104 jaar waren en 1 vrouw 107 jaar. Blijkens deze cijfers zijn onder de al- leroudsten de vrouwen sterk in de meerderheid. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de 107-jarige vrouw in 1958 op 103-jarige leeftijd uit Indonesië naar Nederland is gekomen en voorzover is na te gaan in de migra tie-geschiedenis de oudste immigrant is geweest. Inmiddels is zij in april j.l. overleden. Een vrouw van 105 jaar, woonachtig in de provincie Groningen, is sindsdien de oudste inwoonster van ons land. Van de 86 honderdjarigen woonden per 1 januari 1963 24 in Zuid-Holland 15 in Noord-Holland, 10 in Friesland, en 10 in Gelderland; Drenthe en Lim burg telden geen honderdjarigen onder de bevolking. Naar verhouding woont het grootste aantal honderdjarigen in Friesland. Naast bovenvermelde cijfers zijn ook gegevens opgenomen over de jaren na 1900. Tot 1950 blijken de jaarlijkse aan tallen honderdjarigen zich op een vrij constant niveau te hebben bewogen, behoudens duidelijke dalingen in peri oden met ongunstige levensomstandig heden (beide wereldoorlogen en daarop aansluitende jaren). Omstreeks 1950 valt een stijging waar te nemen, welke zich tot op heden heeft voortgezet. In de periode 1900-1962 zijn in Ne derland in totaal 950 personen van 100 jaar en ouder overleden, waarvan 349 mannen en 601 vrouwen. De reeds eer der vermelde superioriteit der vrouwen in dit opzicht is dus evident. De in de beschouwde periode oudste overledene is een vrouw geweest, een inwoonster van Eibergen, overleden in 1959 in de leeftijd van 110 jaar en 5 dagen. Van de genoemde 950 overledenen was ruim 8 pet. ongehuwd, 2 pet. nog gehuwd en ruim 89 pet. in de weduw staat, terwijl 3 honderdjarigen geschei den van echt waren. Het aantal agrariërs onder de over leden honderdjarige mannen was op vallend groot. drogen in met Purolpoeder.fi.60<mfl.- ROTATIEPERS VOOR DRUKKEN VAN BANKBILJETTEN Na vele jaren van experimenteren heeft de Bank of England een machine geper fectioneerd voor het drukken van bank biljetten van een rol papier in plaats van vellen. De pers, „The Web" genaamd, be tekent een omwenteling in de produktie van bankbiljetten. De heer Humphry My- nors, adjunct-directeur van de Bank heeft verklaard dat de nieuwe bankbiljetten even moeilijk na te maken zijn, zo niet nog moeilijker, dan op het ogenblik het geval is. De nieuwe machine kan in een keer datgene doen waarvoor in het ver leden verscheidene machines nodig wa ren. Miljoenen bankbiljetten van een pond die door de nieuwe machine zijn ge drukt zullen waarschijnlijk binnenkort in omloop komen. STIRLING MOSS ONTWIERP DROOMAUTO De beroemde auto-coureur Stirling Moss heeft zijn „droomauto" ontworpen, die thans op de Londense Autotentoonstelling is geëxposeerd. Het een door Ogle omge-, bouwde Ford Cortina G.T. Tot de uitrus ting van deze wagen, waarvoor Moss de iedeën leverde, behoren een bandrecorder, een ruitenwisser op de achterruit, elek trisch op en neer bewegende zijruiten en een met leer bekleed race-stuur. De wa gen is gebaseerd op een reeds geslaagd produktie model, de l1/* L Ford Cortina G.T. De Cortina Ogle is een ruime vier- zitter die is ontworpen om comfort, vei ligheid en zuinigheid te bieden voor het rijden over lange afstanden. De vier-cy- linder motor is opgevoerd en heeft een brandstofverbruik van 11.2 - 9.4 liter op de 100 klometer en een maximum snel heid van 160.9 kilometer per uur met een acceleratie van 0 tot 96.5 kilometer in 14 sekonden. De wagen, die leverbaar is in vijf kleuren, kost in Groot Brittannië 1390 inclusief weeldebelasting. De wa gen zal in januari ook leverbaar zijn in andere Europese landen.

De Vallei | 1963 | | pagina 3