klipper Ct Setter S DE VALLEI Wo° Mag ik U een raad geven Maak kennis met het moderne reinigingsmiddel vaatwas- en in nieuwe 3-kanten knijpflacon mensenlief, wat doe je daar lang mee warm! voor de Jeugd Ned. zondagsscholen gaan zondagsscholen in Indonesië helpen MARGARINE SCHERPENZEEL KINDEREN REKENEN OP U VOOR NOG GEEN DUBBELTJE PER UUR EEN KAMER VOL WARMTE MET... GeHa van Leeuwen °o0o8o o° O 0oOo°°OoOooo O ter kennismaking oO Bloemencorso Leersum ook in 1964 „Vriendschap in Christus" SMULLEN EN SPAREN MAROEF DE SCHOEN LAPPER Landbouw en E.E.G. JEUGD EN VERKEER Verboden toegang in moderne huiskamers föifnin O O O o o o o extra-hoog geconcentreerd cent normale prijs Z^zacht voor de handen! P o OO1 charmant èn maillots en nylons kiest u bij: Fa. Jac. van Schuppen Textielhandel Turkesteen Fa. G. J. van de Brink Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Joe, per adres Parallelweg 1* Veecend^al ONZE JARIGEN 26 okt.: Willy de Jager (Rhenen) 28 Joke Goedhart 28 Henk Huntelerslag 29 Frouwien Karsten 29 Ria Siek 31 Jan v. d. Bovenkamp 31 Irene van Geelen 1 nov.: Gerrit Henken (Overberg) 1 Lida v. Kooten (Ederveen) 1 Anton v. Eden 2 Gertie van Ree (Eist (U.) Van harte gefeliciteerd allemaal en een prettige verjaardag. ren geleerden en hun onderwerpen waren taalkunde en folklore. Zij stelden hun sprookjes niet samen op dezelfde manier ZILVERPAPIER EN CAPSULES Jullie hebben van de week weer goed je best gedaan. Ik kreeg fantastisch veel zilverpapier en capsules. Ik hoop dat dat volgende week weer het geval is. Degenen die zoveel spaarden, wa ren: Anneke, Henk en Han Wijnbergen, Ria Siek, Trudie van Zanten, Job Moesbergen, Dinie en Gert Oudshoorn, Irene van Geelen, Henk Scholten, Bas de Haan, de kinderen Katz. Fieteke van Dijk, het spijt me heel erg dat je naam vorige week verkeerd in de krant stond. Daag, allemaal, hartelijke groe ten van Tante Jos. Figuur b. Hoe je een heel klein spijkertje kunt inslaan Loop niet het gevaar op je vingers te slaan als je een klein spijkertje ergens in moet hameren. Neem een dubbel ge vouwen velletje papier of een enkel dun strookje karton en doe daar het spijkertje door heen aan de bovenrond, zo ver aan de kant als maar mogelijk is. Nu kun je rustig je hamer gebruiken, als je er maar voor zorgt het papier weg te trekken net voordat je de spijker helemaal in het hout zult slaan. Figuur c. Honderd jaren geleden Op 20 september 1863 stierf Jacob Grimm, de oudste van de gebroeders Grimm, die „de sprookjes van Grimm" schreven. Ter herinnering aan deze beide broers is ge durende de afgelopen zomer in West- Duitsland een aantal tentoonstellingen ge houden. Zo bijvoorbeeld in Kassei waar zij woonden toen het eerste gedeelte van hun verzameling sprookjes werd uitgege ven. Daar werd de tentoonstelling gehou den in een klein kasteel omdat het huis van de gebroeders Grimm gedurende de tweede wereldoorlog werd vernietigd. In de universiteitsstad Marburg, waar de broers Jacob en Wilhelm studeerden, werd een Grimmprijs aangeboden. In Hanau werd een tentoonstelling gehouden van de tekeningen van de derde broer Ludwig-Emil. De beide oudste broers wa als Hans-Christian Andersen. Zij deden niets anders dan de sprookjes in boekvorm zetten, nadat zij hadden geluisterd naar verhalen, welke oude mensen vertelden. En vervolgens troffen zij maatregelen om de boeken uit te geven. Figuur d. 's Morgens zijn wij langer dan 's avonds Nauwkeurige metingen hebben aange toond, dat een en dezelfde persoon na een goede nachtrust 's morgens groter was dan 's avonds, toen het kraakbeen in zijn lichaam door zijn gewicht in elkaar ge drukt was. Op onze tekening kun je zien hoe het nog meer mogelijk is, dat een mens 's avonds wat in elkaar krimpt. DISTRIKTSAVOND R.K. INSTUIF De R.K. Instuif distrikt „Z.W. Veluwe- zoom" organiseert op zondag 27 okt. a.s. een grootse distriktsavond in de foyer van Schouwburg Junushof te Wageningen. Aan deze avond zal o.a. medewerking worden verleend door The Oscar White Jazzband uit Geldermalsen, De Sticorma's uit Rcnkum en The Flying Tigers uit Am sterdam, Bij het distrikt „Z.W. Veluwezoom" zijn aangesloten de R.K. Instuiven uit de plaatsen Ede, Oosterbeek, Rcnkum/Heel- sum, Vecnendaal en Wageningen/Benne- kom. Nadere inlichtingen kunnen verkre gen worden bij de afdelingsbesturen en bij het distriktsecretariaat p/a Mej. A. P. F. Romijn, Adr. v. Ostadelaan 40 te Vee- ncndaal. Ondanks de vele tegenslagen welke Leersum met zijn bloemencorso dit jaar heeft moeten ondervinden, omdat het bloemencorso deze zomer geheel is verregend, is thans komen vast te staan, dat het corso ook in 1964 door gang zal vinden. In een onlangs gehouden vergade ring van het bestuur van de Floralia- vereniging viel voor Leersum deze be langrijke beslissing. Tevoren had men het resultaat van de enige tijd geleden gehouden aktie, waarbij een beroep werd gedaan op de burgerij, bekeken. Deze aktie bleek ten volle geslaagd te zijn en naar aanleiding daarvan kon men beslissen dat het corso dit jaar doorgang zou vinden. Er is nog een klein tekort, maar dit hoopt men met de aangevraagde subsidie te dekken. Wel zijn bijdragen, gestort op post rekening nr. 611200 t.n.v. de Nutsspaar- bank te Doorn, onder vermelding „Bloemencorso" Leersum, van harte welkom. Het is echter al wel heel duidelijk gebleken uit dit resultaat hoe de Leersummers voor dit corso in staan. Hopelijk zullen volgend jaar de weergoden de Leersummers beter ge zind zijn. De jaarlijkse Kerstactie van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging zal dit jaar gericht zijn op hulp aan de Zondagsscholen in Indonesië. Men hoopt een ton bijeen te kunnen brengen ten behoeve van allerlei hulpmiddelen, die van betekenis zijn voor het Zondagsschoolwerk. De bekendmaking van de heer A. Kroese, Amsterdam, Directeur der Ver eeniging, was vermeld in „Kind en Zondag" van september. „Kind en Zon dag" is het maandelijkse instructieblad voor de zondagsschoolwcrkers, dat door de Vereeniging wordt uitgegeven naast het maandblad „Klankbodem" voor catechese en dagscholen. De Zondagsscholen in Indonesië vré- gen om dit materiaal. Vroeger was er veel contact en - na een tijd van stilte - heeft men om der wille van de „Vriendschap in Christus" hulp ge vraagd bij de aanschaffing van mate riaal. Deze hulpmiddelen zullen vooral bijbels instructiemateriaal omvatten, die de bijbelkennis bevorderen. De jon ge Kerken zijn zelfstandig, maar be vinden zich in veel opzichten in een „pionierssituatie", waarbij thans de Nederlandse Zondagscholen mogen hel pen. Deze hulp geschiedt op de basis van samenwerking, waarvoor dit be drag beschikbaar moet komen. Indonesië kent nog geen nationaal orgaan voor de Zondagsscholen. Wel verschijnt er een kleine zondagsschool courant, waarvoor echter niet steeds papier aanwezig is. Er zijn Chinese en Javaanse Zondagsscholen. Alleen in Semarang al gaan 2000 kinderen naar de verschillende Zondagsscholen. De Indonesische Zondagsscholen ver wachten iets van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging, die uit een bijna honderdjarige ervaring kan putten. De actie zal zo zijn opgebouwd, dat er ook rechtstreekse contacten tus sen de plaatselijke Zondagsscholen tot stand komen komen. Het Hoofdbestuur van de Nederland sche Zondagsschool Vereeniging hoopt, dat voor dit bijzondere doel een gro ter aantal Zondagsscholen zal meewer7 ken dan vorige jaren en is er van overtuigd, dat deze hulp grote ont roering zal brengen in de Zondags schoolkringen in Indonesië. SCHIRRA'S RUIMTECAPSULE KOMT NAAR AMSTERDAM De Mercury capsule, Sigma 7, waarmee ruimtevaarder Walter M. Schirra vorig jaar op 3 oktober zes omwentelingen om de aarde maakte, zal in november naar Amsterdam komen. De NASA, het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart, heeft het ruimtevaartuig afgestaan voor de voedsel en andere landbouwprodukten- tentoonstelling Amerika brengt U hèt goede der aarde welke van 7 tot en met 24 november in het R.A.I.-gebouw wordt gehouden. Aan de hand van voorbeelden wordt met de capsule ook getoond wat een ruimtevaarder tijdens zijn vlucht eet en drinkt. De tubes waarin het ruimtevoedsel is verpakt o.a. Schirra's ontbijt, zullen ook te zien zijn. extra sparen in Klipper-aktie, tot 31 december 1963 Smullen van de fijne Klipper margarine. Dubbel sparen: gedurende de Klipper-aktie op ieder pakje 2 „klippertjes" in plaats van 1. Contant een gulden in de hand bij inlevering van 40 opgeplakte „klippertjes". Vraag een spaarkaart! Slagers zijn fijnproevers. Daarom is Klipper bij uitstek de slagersmarga rine". Daarom kunt u Klipper alleen bij uw slager kopen. Lekker, gezond en nu dubbel voordelig door 2 „klippertjes" in ieder pakje. «uit 1001 Nacht) 19 Toen de Vizier bij de Sultan terug kwam met de me dedeling, dat het huwelijk tussen zijn dochter en Maroef zou moeten wachten totdat de karavaan aankwam, was de Sul tan woedend. „Breng Maroef onmiddellijk hier", bulderde hij. Toen Maroef kwam, zei de Sultan: „Het staat me niet aan, dat je met de bruiloft moet wachten totdat je karavaan aankomt. Je kunt van mij zoveel lenen als je wil. Hier is de sleutel van mijn schatkamer, neem daaruit zoveel als je nodig hebt; je kunt het mij terugbetalen als je karavaan aankomt." 20 Toen stuurde de Sultan iemand uit om de groot-Mufti met de trouwpapieren te halen, waarna de trouwplechtighe den begonnen. De stad was verlicht, de inwoners werden vergast cp een toneelstuk en Maroef zag dat alles aan, ge zeten op een troon. Hij gaf geld aan de bevolking en gaf aan de armen zoveel, dat de schatbewaarder zich zeer ongeluk kig gevoelde. De feestelijkheden duurden veertig dagen en op de 41ste dag werd het huwelijk met grote pracht vol trokken. (Wordt vervolgd) VONNIS RECHTBANK De Utrechtse rechtbank deed vanmor gen uitspraak in de zaak betreffende de woeste vechtpartij tussen woonwagenbe woners en personeel in een Amersfoorts café op 29 augustus van het vorig jaar. Een 56-jarige kelner G. K. werd er door een vliegende asbak zodanig aan het hoofd getroffen, dat hij hoogst waar schijnlijk het gebruik van een van zijn ogen voor altijd zal moeten missen. Niet bewezen achtte men wie de asbak, die de zo fatale gevolgen had veroorzaakt, gooi de. De twee verdachten die zich 2 weken geleden voor de rechtbank moesten ver antwoorden hoorden op grond van arti kel 306 van het Wetboek van Strafrecht, dat het deelnemen aan een vechtpartij waaruit persoonlijk letsel ontstaat, straf baar stelt, zich veroordelen tot drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Het betrof hier de 32-jarige, toen in Ede, thans in Utrecht wonende C. N. en een zekere J. G. uit Renkum, tegen wier beiden de officier een zelfde gevangenis straf eiste. Tijdens de vorige week in café Marktzicht gehouden vergadering van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, heeft de heer H. L. H. Raben, directie-secretaris van de Saveco te Arnhem, een causerie gehouden over „Voortschrijding in de ontwikkeling van de E.E.G. met betrekking tot de afzet van vee en vlees." De heer Raben vertelde iets over 't ontstaan van de E.E.G. het doel en de belangrijkheid van de voedergranen in verband met de veredeling. Over het algemeen wordt nog te veel aan dacht geschonken aan de belangen van eigen land, aldus de heer Raben, doch wij kunnen niet meer de grenzen slui ten of de invoer stop zetten, wanneer ons zulks goeddunkt. Van groot belang voor de Nederland se veehouders vond hij dat de prijzen van veevoeder in de toekomst niet om hoog zouden gaan en de positie van de boer ieder jaar gunstiger zal wor den. In het voorjaar verwachtte hij een grote stroom varkens en was van mening dat de komende maanden de prijzen zich op redelijk niveau zouden blijven bewegen. Men moet geen won deren verwachten van de E.E.G., aldus de heer Raben, doch laten wij als boer, de voorsprong die wij hebben zien te behouden evenals de eenheid van een coöperatie. Enige tijd geleden verspreidde de verkeerspolitie in Zuid-Afrika een druk werkje onder de weggebruikers, met de titel: „MIJN DOCHTERTJE IS ZEVEN JAAR OUD" Een bezorgde vader richt zich daarin tot de „geachte weggebruiker" met het vriendelijke verzoek om in het verkeer ernstig rekening te houden met zijn zevenjarig dochtertje, dat voor het eerst naar school gaat. Hij schetste de tegenstelling met wanneer zij met haar pop in haar armen in haar bedje ligt te slapen en wanneer zij op weg naar school de straat moet oversteken. Hij zegt dat hij haar wel kan helpen als haar pop gebroken is of als zij in haar vinger heeft gesneden, maar dat hij onmogelijk altijd bij haar kan zijn om op haar te passen als zij naar school gaat, omdat hij dan moet werken Om voor haar te kunnen zorgen. Na nog opgemerkt te hebben dat zijn dochtertje een lief kind is, herinnert hij vooral de motorbestuurder er aan, dat haar veiligheid op de weg van hem afhangt, en vervolgt: „Help mij asseblief op haar te pas. Rij asseblief stadig voorby skole en stop bij voetoorgange. Onthou ook dat kinderen dikwels skielijk van agter geparkeerde motors te voorskijn kom. Moet asseblief nie mijn dogtertje beseer nie!" Die pleit voor veilig verkeer vertolkt zeker de mening van alle vaders en moeders. Het kind is het verkeer vraagt dan ook ieders bijzondere aandacht. Droevig genoeg komen elk jaar ruim 300 KINDEREN bij verkeers- ongevallen in ons land om het leven. Hoe voorkomen we het gemiddeld dagelijkse trieste ongeval waarbij een kind misschien morgen reeds het onze in het verkeer wordt gedood Door onze kinderen en onszelf de verkeersregels eigen te maken, en door beheerst te doen in het verkeer! Zeer zeker hebben ouders en opvoeders de plicht hun kinderen steeds op de vele gevaren van de weg te wijzen en in een juist gedrag op de weg te onderwijzen. Maar hoe zijn kinderenJuist daarom vergen zij dubbele voorzichtigheid van ons, ouderen. Weggebruiker, wie gij zijt: Breng over onze kleinen toch geen leed, wat misschien wel aan hun schuld is (mede) te wijten, maar dat mogelijk voorkomen had kunnen worden door uw reactie meer op het nu eenmaal onbrekenbare kind in te stellen. Rem niet pas als u het kind ziet, maar reeds als u de bal ziet komen. Staan kinderen aan gevaar bloot, geef dan niet alleen signaal maar neem tevens de voet van het gaspedaal. In negen van de tien gevallen holt het kind de verkeerde kant uit, voor uw wielenDaarom: ZIET U KINDEREN OP STRAAT WEES DAN DUBBEL PARAAT Hartelijk welkom: Benegas Infrarol. Ideaal als het nog te vroeg is voor de "grote" kachel. In 5 minuten een behaaglijke kamer. Brandt op Benegas Butaan. Veilig! Schoon! "Fris"! Verrijdbaar: komt in alle kamers van pas! Overal in huis mui HOOGSTRAAT 7 VEENENDAAL UIKJU UIUA1U ULHJU=j O O O Lodaline O Inh. 300 gr. alkallvrij j Pak aan, mevrouw, die mooie kennis makingskorting! Ontdek nu voor maar 54 ct de fijne kneepjes van de nieuwe Lodaline knijpflacon Handiger! 3-kant past perfect in de hand. En op de top zit een leuk kraantje, open-en-dicht, dat u met één vinger bedient! Zuiniger! Extra hoog geconcentreerde inhoud. Kraantje open: een paar flinke kneep jes tot U een bak vol schuimend werk zaam sop hebt (precies zoals U het verkiest). Kraantje sluit weer zuinig af. Frisser! Nieuw! nóg helderder sop: Eén werkzame weelde. Vuil laat los, vet lost op. Hup, daar wipt de vaat alweer uit het sop. Haast dróóg. En streeploos schoon. Geweldig. Hèal er 2, 3, zoveel-u-wilt met korting. Vlug, voor ze weg zijn. En doe er 101 karweitjes mee. De vaat. De fijne was. En al die schoonmaakklusjes. Alles met Lodaline, voordeliger - en beter - dan ooit! O O O O tijdelijke prijs O O °o Lodaline 1 1 01 Koude dag? Maillots van Setter Set zijn ideaal! Sterk, met naad f 6.50 naadloos f 5.50 Gortstraat 39 Veenendaal Hoogstraat 26 Veenendaal Franseweg 80 Eist (U.)

De Vallei | 1963 | | pagina 4