Het D.E.L.M. heeft niets gelief nis! DE ANTRIM COAST ROAD Iii tegenstelling van zoveel geruchten Geperfectionneerd AMEKONGEN EDE SCHERPENZEEL dansen nStetl^BOX of kinder#*^ Plannen om helicopter-haven aan te leggen Jjze Uw BRIL eensieraad! OP REIS DOOR ENGELAND lTLeJls ajuLiak MANUFACTUREN BEDDENaLEDIKANTEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 Nr. 85 Een kok zal iedereen zeggen. Integendeel - het is een monteur die in een stofvrije ruimte werkt en daardoor gekleed moet gaan in een nylon-werkpak, compleet met dito muts. ELST. Dinsdagmiddag. „Even een vreemde vraag, maar heeft u gaten in uw sok ken vraagt squadron-commandant Technische Dienst van het Depot Electro- nisch Materieel Kon. Luchtmacht, kapitein Timmermans. We moeten het op dat mo ment wel héél erg vreemd aangekeken hebben, want hardop lachend haast hij zich te zeggen: ia, ziet u, we gaan zo een ruimte in die stofvrij is. U mag daar niet met schoenen naar binnen". Gelukkig was het textiel op geen enkele plaats poreus geworden, zodat we een paar minuten later op kousevoeten een kijkje mochten ne men in een superschone hal waar de technici, uitgedost in nylon-overalls en dito mutsen het zijn zo op het eerste gezicht precies koks aan honderdduizend draadjes en knopjes zaten te wriemelen. Een volkomen andere wereld van piepende geluiden en op kleine schermpjes dansende strepen en kruisen: de wereld van de elektronica. Wat hier in de gebouwen van de voormalige rijwielfabriek aan de Rijksstraatweg tussen Rhenen en Eist dagelijks opgeslagen, beheerd, uitgegeven, gerepareerd of gereviseerd wordt, grenst althans voor een leek aan het onbegrijpe lijke. Er staan apparaten van nog geen drie vierkante meter die een zelfde waarde vertegenwoordigen als zestien gloednieuwe Volkswagens. Sterker nog: meetappa ratuur van een slordige drie miljoen dollar Het DELM („De Radar" heet het meer in de volksmond) is te vergelijken met een groot, modern bedrijf waar het gros van de rond driehonderd per soneelsleden een gespecialiseerde func tie heeft. Het personeel bestaat voor de helft uit militairen; het restant is burger. Zo in het dagelijks werk is er in feite geen onderscheid te maken. Het is al leen het uniform, waaraan de buiten staander kan zien welk vlees hij in de kuip heeft. Sinds 1957, toen het Depot verplaatst werd van Scesterberg naar Remmer den, hebben tal van geheimzinnige ge ruchten de ronde gedaan. Er waren mensen die wisten te ver tellen dat er atoomkoppen in onder grondse magazijnen waren opgeslagen, 's Nachts zouden er grote raketten zijn begraven en ga zo maar door. Niets geheim De Chef Technische Dienst, kapitein Timmermans, moet er om lachen. „Wij hebben niets geheims. Het is hier gewoon een werkplaats van de Kon. Luchtmacht voor electronisch materieel. Verder niet." Zo'n antwoord zegt de niet-ingewijde nóg weinig, want wat verstaat men precies onder „electronisch materi eel". Maken ze er soms vliegtuigen? Gelukkig is kapitein Timmermans in zijn antwoord niet té technisch ge worden, want dan zou het ons met al lerlei formules geduizeld hebben. De taak van het DELM is tweeledig. Ten eerste behelst het opslag, beheer en uitgifte van het materieel en de tweede taak is reparatie en revisie. Let wel: alles uitsluitend voor onze Lucht macht. In vliegtuigen hebben we tegen woordig namelijk vuurleidings-appara- tuur, radar-apparatuur, radio-appara- tuur en navigatie-hulpmiddelen-appa- ratuur. Met andere woorden: zonder al deze moderne technische hulpmiddelen, zou een straaljagerpiloot weinig of niets kunnen beginnen. Uitgegroeid Na de tweede wereldoorlog is het Depot - enig in zijn soort in ons land - in het leven geroepen. Het werd in Soesterberg gevestigd maar door de enorme technische ontwikkeling van de laatste decennia groeide het op de vliegbasis al gauw uit zijn jasje. RHENEN Gemeenteraad krijgt weer volle agenda voorgezet Dinsdagavond cm acht uur komt Rhe- nen's gemeenteraad in openbare zitting bijeen. De agenda mag er weer zijn en ziet er als volgt uit: 1 Notulen; 2 Ingekomen stukken en me dedelingen; 3 Benoeming lid studieadvies commissie; 4 Verordening baatbelasting nummer 4; 5 Wijziging verordening reini gingsrechten; 6 Opheffing onbewoonbaar verklaring Rijnstraat 11; 7 Beleidsrapport over de ontwikkeling van Achterberg; 8 Onderhandse aanleg Akeleiplantsoen; 9 Vaste aanstelling van kleuterleidsters; 10 Medewerking stichting lagere school op gereformeerde grondslag; 11 Overdracht grond Ericalaan voor bouw bijzondere la gere school; 12 Medewerking aanschaffing leermiddelen bijzondere lagere school Platanenlaan; 13 Verstrekking krediet kinderspeelplaats Lijsterberg; 14 Aankoop grond Schoolweg; 15 Verkoop grond na bij Kloosterstraat; 16 Delegatiebesluit grondverkoop Rozenlaan; 17 Intrekking verkoop grond aan N.H. Rusthuis; 18 Wij ziging salarisverordening gemeenteperso- neel; 19 Wijziging gemeentebegroting, be groting grondbedrijf en gemeentewerken over 1963; 20 Aanbieding gemeentebegro ting 1964 en benoeming leden commissie van onderzoek. De ingekomen stukken en mededelingen vermelden de volgende punten: a brief van raadslid mr. J. Deen betreffende reünie gemobiliseerden; b. advies sport- commissie betreffende uitbreiding Can- dia; c. mededeling betreffende verbete ring van de straatverlichting; d. brief commissie voor de binnenmolen; e. be groting gemeenschappelijk woonwagen kamp '64; f. brief D. J. Budding betref fende verkeer over Trambaanweg; g. be richt W. C. Pieters betreffende aanvaar ding benoeming tot gemeentesecretaris; h. brief dr. G. L. de Haas Lorentz betreffen de fluoridering van drinkwater; i. brief streek VVV Zuid Veluwezoom betreffen de contact met de VVV-Rhenen; j. brief gemeentebestuur Purmerend betreffende opheffing rijksbijdrage schoolmelk en ge gevens betreffende schoolmelkvoorzie- ning, „We moesten een ander onderkomen hebben en toen heeft Defensie dit leegstaande fabriekscomplex overge nomen", zegt kapitein Timmermans. Er is in de loop der jaren natuurlijk heel wat bijgebouwd. Parallel aan de Touristische Autoweg kan men thans magazijnen vinden met een totale op pervlakte van 5000 m2. De totale op pervlakte van het gehele depot-terrein bedraagt 30.000 m2. De nieuwste aanwinst wordt een cal- libratie-centrum, een vreemd woord voor een ruimte met speciale en voor al kostbare meetapparatuur. Met de bouw hiervan is men bijna klaar. Kostbaar Over kostbaar gesproken: er staat voor miljoenen guldens aan de meest vreemdsoortige apparatuur. Wie een klein beetje thuis is in de wex-eld van elektronika, ziet hier het neusje van de zalm op dit gebied. Kapitein Timmermans, commandant van het Technisch Squadron laat, te recht met trots, alle afdelingen zien. Zijn functie is het best te verge lijken met die van bedrijfsleider personeelschef. Behalve dat hij militairen onder zich heeft, krijgt hij ook dagelijks met de problemen van het civiele personeel te maken. Een soort gespleten persoon lijkheid dus, hetgeen hem overigens bijzonder goed schijnt te liggen. Geen kazerne Uit hetgeen kapitein Timmermans op interessante wijze uit de doeken doet, valt af te leiden dat de personeelsbezetting rond de 85°/o schommelt. Er is in het begin sprake geweest van kazernering, hetgeen natuurlijk wat de huisvesting van de aldaar werkzame mi litairen betreft, een groot voordeel ge weest zou zijn. „Maar aldus de kapitein," de burgemeester wilde er niets van we ten. Kennelijk zagen ze ons nog als de fusiliers en dragonders van vroe ger die met het zwaard in de hand ten strijde trokken Gecombineerd Door de gecombineerde samenleving van burgers en militairen lijkt het DELM DERDE WIJKZUSTER IN RIIENEN De vereniging Ziekenzorg in Rhenen heeft een derde wijkverpleegster in dienst. Het is Zr. T. Braafhart, afkomstig uit Schaarsbergen. Drie jaar geleden heeft zij in Rhenen stage gelopen. Door deze derde kracht worden de werkzaam heden van de beide andere zusters enigs zins verlicht, alhoewel door de steeds verder gaande uitbreiding van de ge meente voor deze drie krachten een volle dagtaak aanwezig is. SPORTCLUB RIIENEN Zaterdag om half vier speelt Sportclub Rhenen II tegen Merino's II uit Vee- nendaal op het gemeentelijk sportpark Candia. De junioren A moeten de strijd aanbinden tegen de junioren A van VRC. Het eerste van Sportclub gaat op bezoek bij Valkenheide. ZENDINGSAVOND IN RIIENEN Uitgaande van de gereformeerde zen- dingsbond in de Nederlands Hervormde Kerk wordt donderdag 31 oktober in ge bouw „Cns Genoegen" aan de Muntstraat een zendingsavond gehouden. De zen- dingsdirector, Ds. J. de Lange uit Utrecht zal op deze avond komen vertellen over het zendingswerk in Indonesië en Kenya. Hierbij worden prachtige kleurendia's vertoond. In de pauze wordt koffie ge schonken. Ieder die belangstelling heeft voor het werk van de zending is om half acht 's avonds hartelijk welkom. SPEELPLAATS OP LIJSTERBERG Burgemeester en wethouders van Rhe nen stellen de raad voor een krediet te verstrekken van 24.000,— voor de aan leg van een kinderspeelplaats aan de Lijs terberg op het uitbreidingsplan „Domi- neesberg". Het door de dienst van ge meentewerken opgemaakte plan voorziet in de aanleg van een speelplaats ter grootte van 30 x 30 meter, waarvan de helft is bestemd voor een zandbak met enige speeltoestellen en de andere helft voor rolschaatsbaan. De constructie is zodanig, dat de rolschaatsbaan bij vorst onder water kan worden gezet en dan als "kinderijsbaan gebruikt kan worden. WOONWAGENKAMP RHENEN-VEENENDAAL De raad van Rhenen krijgt de begroting 1964 voor het gemeenschappelijk woonwa genkamp Rhenen-Veenendaal-Leersum aangeboden. Er is een tekort geraamd van 13.630,77. Hiervan komt voor rekening van Rhenen 4772,voor Veenendaal i 5809,13 en Leersum 3049,64. veel meer op een gewoon particulier be drijf dan op een militair onderdeel. Diverse dienstplichtigen uit de techni sche sector brachten er hun diensttijd door enbleven er later als burger werken. „Dat is helemaal niet zo gek niet", ver klaart de squadron-commandant. „Al les wat hier zit is specialist. We hebben NOG NIET WEG De reden dat wij een prettig vraaggesprek hebben gehad met squadron-commandant kapitein Timmermans is gelegen in het feit, dat hij enige tijd geleden door het Ministerie van Defensie aangewezen is als P.R.O. oftewel Public-Relations-Officer, voor het DELM. Deze sympathieke officier, die onder rechtstreeks bevel staat van Depot-Commandant, luite nant-kolonel H. A. de Groot, werd in 1920 in Indonesië ge boren. Op 17-jarige leeftijd nam hij dienst bij de KNIL-luchtmacht en ging twee jaar later voor het eerst de lucht in als radiotele- grafist-luchtschutter. Hij maakte de strijd tegen de Jappen, gedeeltelijk uit Austra lië mee en kwam in 1946 naar Indonesië terug. Hij vloog tot 1949 en kwam een jaar later in Holland. In 1954 werd hij Chef Technische Dienst bij het DELM. Hij heeft twee dochters van 14 en 18 jaar en, zoals hij dit zelf uitdrukte, „hoopt voorlopig nog niet weg te gaan." V erant woording Het behoeft geen nadere uitleg, dat al le manschappen stuk voor stuk een enor me verantwoording hebben. We hebben in een van de hallen een apparaat zien staan wat in een vliegtuig thuishoort. Bij benadering valt niet te zeggen hoeveel draadjes, knopjes, ringetjes enz. enz. daar inzitten. Als het weigert komt het bij de DELM terecht. De opdracht luidt: maken. Het wordt gemaakt en komt weer terug in de Starfighter. Stel dat het niet goed gedaan zou zijn. De pi loot krijgt tijdens de vlucht moei lijkheden en springt er uit. Het toestel stort neer. Zes miljoen gul den naar de knoppen De kapitein zegt: „Zo ligt de zaak in feite. Natuurlijk proberen we bij te blij ven met de ontwikkeling. Een paar maan den terug zijn er nog een aantal jongens naar Amerika, Italië en Duitsland ge weest om kennis op te doen. En voordat we iets afleveren wordt het grondig ge test. Er zitten heel vaak vliegtuigen bo ven ons die wij met onze grondradar tes ten. Nee, die kunt u niet ziendie zit ten 25.000 meter hoog en ze zijn er iedere dag over ons hele land radio-monteurs, radarmonteurs, instru mentmakers en noem maar op. Zij kun nen zich in hun vak uitleven tot en met. De techniek staat niet stil en daarom ook zit er een enorme gevarieerdheid in dit soort werk." Interessant Wie feeling voor dit beroep heeft, zal j het werk er bijzonder interessant vinden. Neem radar bijvoorbeeld: men kan er zeljs tot mee achter het ijzeren gordijn j kijken. Het is al heel normaal dat een I piloot op 25 km. hoogit met radar op de grond kan zien. Hoe en waarmee? Vraag het aan de specialisten op het DELM. Ze zullen het u haarfijn kunnen uitleggen. Of u er iets van zult snappen We be twijfelen het ten zeerste. Maar ge heim „Helemaal niets zegt de kapitein. Waarvan acte.!! Op een van de afdelingen bij het DELM was een militair bezig met het testen van een radar-apparaat. Op de foto is duidelijk de ingewikkelde apparatuur te zien waarmee de mensen overweg moeten kunnen. 40-jarig bestaan Amerongse Groene Kruis Uit de stroom van gif ten, welke thans reeds zijn gegireerd of afgege ven, blijkt wel dat de gehele bevolking met deze vereniging meeleeft. Gezien het doel en werkwijze van deze ver eniging zal dit ook niemand verwonde ren. Het comité voelt zich thans nog meer gesterkt in de verwachting dat uit dankbaarheid iets groots kan wor den aangeboden. Degenen, die om welke reden dan ook, nog niet in de gelegenheid waren hun bijdrage te leveren, kunnen dit alsnog doen door hun gift te overhan digen bij één van de comité-leden of door storting op de Raiffeisenbank, Kon. Wilhelminaweg 59 (giro nr. 127408). Voor al uw konfektie Tenslotte deelt het Comité nog mede dat degenen die op 26 oktober a.s. nog niet hebben gegireerd of hun gift heb ben afgedragen, in de week van 28 okt. - 2 nov. a.s. door een collectant zullen worden bezocht. Het comité is er n.l. van overtuigd dat de gehele be volking het op prijs stelt met deze aktie mee te doen. Wilt U, ter bevor dering van een vlotte afwerking, het U toegezonden zakje klaar leggen? Bij voorbaat reeds zeer veel dank! Het Comité Mevr. Jkvr. J. A. v. d. Bosch-Feith Mevr. Overmaat G, J. v. Barneveld W. Bouman J. P. de Bruyn B. A. Esveld A. Hasselaar P. van Vliet J. van Ree Hzn. H. Sasburg A. v. d. Veer P. Verburg VLUCHTELINGEN-AKTIE De bliksem-aktie, die op maandag j.l. via radio, pers en televisie ten be hoeve van de vluchtelingen in Grie kenland werd gehouden heeft in Ame- rongen een bedrag groot 1060,op gebracht. Deze aktie, die geheel van de normale huis aan huis collecte afwijkt, werd door de plaatse lijke organisatie met behulp van vrij willigers, verzocht uit plaatselijke ver enigingen, geheel volgens plan afge werkt. De vrijwilligers en de inwoners van Amerongen, die met elkaar genoemd bedrag bijeen hebben gebracht worden nogmaals heel hax'telijk bedankt voor hun hulp die de grote groepen vluch telingen in Katerini, Kesariani en Dourgouti zeer zeker ten goede zal ko men. Inenting tegen kinder verlamming Op de hierna genoemde plaatsen en tijdstippen zal gelegenheid worden ge geven tot het ontvangen van inentin gen tegen kinderverlamming en wel voor: a. kinderen, die een oproepings- kaart zullen hebben ontvangen; b. kin deren, die door ziekte of andere oor zaak achter gekomen zijn op het nor male inentingsprogramma; c. kinderen, geboren in de jaren 1945-1961, die niet of niet volledig zijn ingeënt en die, in het kader van de inhaalcampagne 1963, in de gelegenheid worden gesteld als nog te worden ingeënt. Plaats en tijdstip van de inenting: Bennekom: vrijdag 1 nov. van 16.00 - 16.15 uur in het Geref. Ver. gebouw in de Kraats; Lunteren: vrijdag 1 nov. van 16.30 - 17.00 uur in het Groene Kruisgebouw, Wilbrinkstraat; Ede: donderdag 7 nov. van 16.00 - 17.00 uur in het G.G.D.-gebouw, Brouwerstraat; Bennekom: vrijdag 8 nov. van 15.45 - 16.15 uur in het Oranje Groene Kruis gebouw, Kerkstraat; Ederveen: woens dag 13 nov. van 16.00 - 16.30 uur in de Chr. school, Schras 4. Voor al uw konfektie Men dient bij de inenting over te leggen: voor de kinderen, bedoeld on der a; de voor deze inenting ontvan gen oproepingskaart; voor de kinderen, bedoeld onder b: de vroeger ontvangen oproepingskaart; voor de kinderen, die geboren zijn in 1959 of daarna, boven dien het oranje inentingsboekje; de kinderen, bedoeld onder c kunnen zon der oproep verschijnen. BESPREKING WINKELBEURS De actieve commissie tot oprichting van een verenigingsgebouw te Eder veen heeft voor volgende week weer een nieuw element in haar activiteiten geweven. Na de succesvolle modeshow wil men thans een winkelbeurs orga niseren. Hiertoe worden de Ederveense middenstanders op woensdag 30 okt. in café Marktzicht verwacht voor een oriënterende bespreking van de win kelbeurs. De bijeenkomst begint om acht uur pi'ecies. Vele middenstanders worden verwacht teneinde tot het ge stelde doel te geraken, om ook uit dit plan een ruime winst voor het a.s. Doi'pshuis te slaan. OPBRENGST KOLLEKTE De collecte ten bate van de vluchtelin gen in Griekenland en Turkije „Hun laat ste kans" heeft 1754,— opgebracht. RADIORIT De auto-, motor- en bromfietsenclub „P.I.O.S." houdt zaterdag 26 oktober een radiorit waarvan de start is bij café Marktzicht en vanaf twee uur kan wor den ingeschreven. Donoravond van Rode Kruis Om over voldoende donors te be schikken zal er eerstdaags huis aan huis een circulaire worden gestuui'd om de ingezetenen van Scherpenzeel te stimuleren om op donderdag 14 no vember in de Holevoetschool een ge deelte van hun bloed af te staan, ten behoeve van het Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis is daax-dcor in staat om de bloedplasma- voorraad aan te vullen en bij rampen ter beschikking te stellen. Veel mensen zijn door dit bloedplasma van de dood gered en het geven van bloed is dus indirect hulp verlenen aan de mede mens. De plaatselijke artsen, de heren Van Vulpen en Pon, juichen het initiatief tot het houden van een bloedplasma- avond toe. Voor het afstaan van bloed moet men 18 jaar zijn en niet ouder dan 65 jaar. Tussen de 18 en 21 jaar is schriftelijke toestemming van de ouders of voogd vereist. Op het bloed van hen die reeds eerder geelzucht hebben gehad wordt geen prijs gesteld. Vooral met Uw ogen Bent U toe aan een nieuwe bril, gun U dan moderne glazen in een stijlvol en sportief montuur. Opticiën-specialist Pr. Bernhardl. 4, Veenendaal, tel. 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen De donors ontvangen een oproepings kaart, waarop de tijd staat aangegeven wanneer men wordt verwacht in de Holovoetschool. Het afdelingsbestuur is hoopvol gestemd omtrent het aantal donors en twijfelt er niet aan of Scher penzeel zal zich ook bij deze aktie weer van haar beste zijde laten zien. DOOR A. NORMAN BALLANTINE Een schitterende, grillige kuststrook van 100 km ligt tussen twee buitengewoon interessante bezienswaardigheden van Noord-Ierland - Carrickfergus Castle aan de oever van Belfast Lough en de wereldberoemde Giant's Causeway in het noor den. De weg tussen deze twee punten is de beroemde, indrukwekkende Antrim Coast Road. Tijdens de 100 km lange tocht komt u langs de beroemde negen Glens of Ant.rim, groene, door gletsjers gevormde dalen van grote schoonheid en oneindig boeiend. Bij Carrickfergus, ongeveer 30 km ten noorden van Belfast, staat een van de mooiste Normandische kastelen van Groot-Brittannië. Carrickfergus Castle dateert uit de 12de eeuw. Zijn omvangrij ke toren, welke uitkijkt over de zee, was eeuwenlang de belangrijkste verdedigins- post van een bloeiend havenplaatsje, dat in die tijd de belangrijkste plaats van Ulster was. Het hele stadje is doordrenkt van historie. Aan de haven vindt U een steen die de plaats aangeeft waar Koning Willem III in 1690 voor het eerst voet aan land zette in Ierland vóór de slag aan de Boyne. Voor de kust bij Carrickfergus be haalde Paul Jones, de oprichter van de Amerikaanse Marine, in 1778 de overwin ning tijdens een gevecht met de H.M.S. „Drake". Ook in het hotel aan de haven vindt U een herinnering aan de dagen van strijd. Naast een grote oude haard is een holte die de uitgang van een vlucht- tunnel aangeeft, welke van het kasteel naar deze plek leidde. Acht kilometer verder aan de kust ligt Whitehead, een florerend badplaatsje, knus gelegen in de beschutting van een rots. Drie kilometer verder en U bent op Islandmagee, een lang schiereiland, niet alleen beroemd om de grote klippen en beschutte zanstrandjes, maar ook om het feit dat bijna ieder groot schip wel een „Islandmageeman" onder zijn bemanning telt, want er woont een volk van zeeva renden. Nog vijftien kilometer verder en U bent in Larne, een drukke en welvarende stad, de haven voor de kortste overtocht per boot en autopont naar en van Stran- rear in Schotland. Na Larne zal het natuurschoon een nog grotere indruk op U maken. Aan de ene kant van de Coast Road de zee, aan de andere kant, tegen de weg aan, de steil oprijzende bazalt en kalkstenen rotsen, j En dan als verrassing - een oud kasteel 1 in Ballygally, dat omgebouwd is tot een i van de modernste hotels van Ulster. De kamers zijn in verschillende pasteltinten gehouden, tot de lakens, handdoeken en zeep toe. In de bar vindt U de oorspron kelijke vorm van een drie-en-eenhalve eeuw oude open haard met zitplaatsen Het oude deel wordt, naar men beweert, zo af en toe door het kasteelspook be zocht. Het hotel biedt een prachtig uit zicht op de baai. Als de weg zich rond Ballygally slin gert (de zee is hier slechts enkele meters van de weg verwijderd) komen drie ge heel verschillende landschappen in zicht. Het kalme North Channel, s'zomers van bijna fluoriserend blauw, strekt zich uit naar de klippen en gouden stranden van Schotland, die duidelijk te zien zijn en bedrieglijk dichtbij lijken; aan de linker zijde de eerste grens, Glenarm. met water vallen die zilverachtig het groen door aderen; en voor U, zover het oog reikt, de ene landtong na de andere, met in de inhammen chax-mante en karakteristieke dorpjes. De weg volgt Glenarm Bay en hier moet U even halt houden om dit aardige en populaire vakantieoord en vooral, op de achtergrond, de lieflijke heuvels van Gle narm, waaraan het stadje zijn naam ont leent, te bewonderen. Het is eveneens de woonplaats van de Earl of Antrim, die bij zijn kasteel een prachtig hertenpark heeft. Aan de volgende baai ligt het plaatsje Carnlough aan de voet van Glencoy en enige kilometers verderop komt U aan Garron Point, een indrukwekkende land tong waarop zich het op een kasteel lij kende buitengoed bevindt dat gebouwd werd door de eerste Lord Londonderry. In het gebouw is thans een jongensschool gevestigd. Na de wijde inham van Red Bay (zo genoemd naar de kleur van de roodzandstenen klippen) komt U in Wa- terfoot, een uit één straat bestaand dorp- op een van de prachtigste plekjes van de Antrim Coast Road. Het dorp ligt precies in het centrum van de brede mond van Glenariff, die on- betwist de mooiste van de negen Glens of Antrim is een brede, vlakke, goed- gecultiveerde vallei, waardoor zich als een draad een rivier slingert, wordt ge flankeerd door glooiende grasgronden die tot de met heide bedekte heuveltoppeix reiken. Het is de moeite waard hier een kleine j omweg te maken. Een goede autoweg leidt langs de glen naar Parkmore door een van de mooiste streken van Ulster. Beneden U liggen de propere boerderijen, omgeven door keurig bewerkte akkers, terwijl in het midden van de vallei de rivier zich als een slang voortbeweegt tot waar de glen zich opent tot een enorm bekken en als het ware een lijst vormt om de aantrekkelijke dorpjes en de zee op de achtergrond. Als U op deze route ongeveer halfweg linksaf slaat komt U aan een restaurant en een parkeerplaats. Van hieruit moet de tocht naar het eind van de glen te voet worden gemaakt, langs een prachtig pad dat over de be boste heuvels leidt, langs bruisende wa tervallen en -valletjes, voor de top is be reikt. Als U weer terug bent op de Coast Road komt U na U/2 km in Cushendall, een rustig plaatsje aan een aardige rivier, met een mooi strand, een goede golfcour se en enige uitstekende hotels. Het plaats je is ook zeer geschikt als uitgangspunt voor tochten door de Glens. Ten noorden van Cushendall ligt Cushenden, dat de naam heeft het char mantste badplaatsje van Noord-Ierland te zijn. Voor hen, die een rustige vakan tie op het oog hebben, in een vredige omgeving, is er moeilijk iets beters te vinden dan Cushenden waar eendjes onder een oude brug doorzwemmen, fo rellen vliegen vangen, waar een gouden halvemaanvormig strand zich voor Uw ogen uitstrekt en waar U verscheidene goede hotels vindt. Na Cushenden begint het indrukwek kendste deel van de Antrim Coast Road, die zich nu langs en over de klippen slingert tot U na ongeveer 25 km Bally- castle hebt bereikt. Vanaf het hoge punt van de weg boven Torr Head, met zijn kleine vuurtoren als een stukje speelgoed ver beneden U, lijkt Mull of Kintyre aan de kust van Argyll in Schotland op een heldere dag slechts een halve km van U verwijderd. In werkelijkheid is de af stand 24 km. Voor U in Ballycastle komt ziet U, rechts van U Fair Head, verreweg de in drukwekkendste landtong en een belang rijke broedplaats voor vogels. Dan bereikt U de prachtige baai waaraan Ballycastle is gelegen. Ballycast is twee plaatsen in één de oude stad, met nauwe straten en oude gebouwen en het nieuwe deel dat een vooruitstrevende badplaats is, met goede faciliteiten voor zwemmen en wa tersport en met eerste klas hotels. De weg brengt U verder naar Ballintoy, waar U naar alle richtingen een buiten gewoon uitzicht hebt. Dan komt de Giant's Causeway in zicht, de massieve bazaltformatie, die een van de natuurlijke wereldwonderen wordt genoemd. Enorme veelhoekige kolommen reiken hemel waarts, deel op deel. De platte toppen der kolommen die zich tot de zee uit strekken vormen als het ware een plat form. De kolommen staan in vi'eemde vormen gegroepeerd, zo vreemd dat hieruit de legende is ontstaan dat de Causeway is gemaakt door de reus Finn MacCoul, die deze stenen „brug" nodig had om een Schotse rivaal te kunnen bereiken. Er is een bazaltgroep die bekend staat als het „Giant's Gx-gan" met honderd meter hoge „pijpen", een „Giant's Chair" en vele an dere merkwaardige formaties. Ook is er een „Whishing Chair" op „mensenmaat", die glad en glimmend is geworden van eeuwenlang gebx-uik door hen die een wens wilden doen. Na de Giant's Causeway is de voor de hand liggende bestemming Portrush. een van de populairste badplaatsen van Noord-Ierland, neg juist in het graafschap Antrim dicht bij de grens van het graaf schap Londonderry. Het een grote ver zamelplaats van golfspelers, want de Championship Course van de Royal Port rush Golf Club is een van de mooiste ter wereld. Even voor U Portrush bereikt, nog een laatste bijzondere bezienswaar digheid en wel de indrukwekkende ruïnes van Dunluce Castle, onzeker balancerend op een rotsachtige landtong, op slechts enkele meters van de Coals Road. Men neemt aan dat het kasteel uit 1300 dateert en dat het in de zeventiende eeuw in ver val is geraakt. De enige toegang tot de ruïne is over een brug die de gapende kloof tussen de ruïne en weg overbrugt. ZATERDAG 26 OKTOBER in café „DE MORGENSTER" ELST (Utr.) Tijdens de verbouwing gaat de verkoop van BRILLEN normaal door. H00FDSTR.5J NAAST DE APOTHEEK TEL:318<i VEENENDAAL VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321

De Vallei | 1963 | | pagina 5