Ontwikkeling landelijk Achterberg punt van discussie in Rhenen's raad Suggestie voor samenstelling studiecommissie Meningen verdeeld Rhenens raad stemde tweemaal over belastingvoorstel len ELST AMERONGEN ctaATjiz MARKTBERICHTEN Voor de kantonrechtei a erbij worden de woningen wat huur be- De raad van Rhenen sprak dinsdagavond lang en breed over de toekomstige ontwikke ling van de buurtschap Achterberg, dit naar aanleiding van een uitvoerig rapport van burgemeester en wethouders waarin de diverse aspecten met betrekking tot dit deel van de gemeente breedvoerig werden behandeld. Noch burgemeester en wethouders, noch de raad zagen op korte termijn een oplossing voor deze moeilijke zaak. De voor zitter deed tenslotte de suggestie een studiecommissie in het leven te roepen, doch ook daarop viel geen enkel besluit. Het rapport heeft alleen bewerkstelligt dat deze lang niet gemakkelijke materie onder de aandacht is gebracht en dat er in de naaste toe komst ernstig aan moet worden gewerkt om tenslotte tot een standpunt te komen. Velen zijn al aangesloten op De meningen waren nogal verdeeld. Als eerste spreker voerde de liberaal Scholte het woord. Hij constateerde dat het rap port al of niet bewust in een verkeerde gedachtenrichting gaat. De gebondenheid, ook van veel jongelui, aan hun woon plaats Achterberg is heel sterk. Nu moe ten zij noodgedwongen naar Rhenen-stad of elders gaan, terwijl zij naar mijn in zicht en informaties liever in Achterberg zouden zijn gebleven. De heer Scholte herinnerde de voor zitter eraan, dat hij er vrede mee kon hebben dat mensen uit Rhenen elders hun brood gingen verdienen. Waarom, zo vroeg hij zich af dan nu in het rapport wijzen op reële economische binding aan Achterberg. Indien er geen woningbouw voor het zogenaamde niet-agrarische deel dus voor de industrie-arbeiders, plaats vindt, zal Achterberg langzaam uitsterven. Spre ker wees erop dat dit rampzalige gevol gen zal hebben voor de kerken, de vere nigingen, de scholen. Wanneer er vol- BENOEMINGEN Per 1 januari 1964 is de heer W. A. J. de Winkel, opzichter-tekenaar bij de dienst van gemeentewerken alhier, be noemd tot hoofdopzichter-tekenaar bij gemeentewerken te Waddinxveen. Eveneens heeft een benoeming bij de gemeente Waddinxveen aanvaard, de heer K. van de Bovenkamp, thans werkzaam als klerk A op de afdeling bevolking der Veenendaalse gemeente secretarie. De heer Van de Boven kamp is met ingang van 1 januari a.s. aangesteld als adjunct-commies A op de afdeling algemene zaken te Wad dinxveen. V.K.V. exposeerde in Gouda Op 25, 26 en 27 oktober j.l. werd in de veemarkthallep te Gouda de derde „Hart van Holland show" gehouden. Op deze jongdieren tentoonstelling wa ren ongeveer 2500 dieren ingezonden, waarvan 1750 konijnen, verdeeld in een open- en jeugdklasse. In de jeugdklas- se mochten alleen dieren worden in gezonden die na april geboren zijn en nog niet aan alle standaard eisen vol deden. In beide klassen was de V.K.V. vertegenwoordigd De heer G. Lodder behaalde in de open klasse met zijn Thuringers de predicaten Z.G. en Z.Z.G., waarvan laatst genoemde tot het rpooiste dier van het ras werd bekroond. In de jeugdklasse evenaarde de heer E. van Manen hem met een Gouwenaar, even eens Z.Z.G., terwijl het dier van J. de Fluiter met Z.G. tweede werd in het zelfde ras. Een donker blauw Marter kleurdwerg van mevr. van Kruistum- van Santen behaalde de eerste prijs in deze kleurslag met Z.G. De beoordelingen van de hieronder genoemde dieren van Veenendaalse in zenders is als volgt: W. van Bruggen met Vlaamse reuzen G.G. en Z.G.; D. J. v. Manen met Franse hangoren G.G. en G.; F. H. v. Schuppen met Alaska's G.G., G.G. en Z.G.; E. van Manen met Black en Tan Z.G.; J. v. d. Pavert met Black en Tan G.G.; H. J. v. Kruistum met Hollanders G.G. De volgende show is de club-ten- toonstelling, die gehouden zal worden op 14, 15 en 16 november a.s. achter hotel Vonk. VERSTEEG S SCHOEN- HANDEL HEROPENDE VERBOUWDE ZAAK Fa. B. Versteeg's Schoenhandel in de Hoofdstraat te Veencndaal heeft vorige week donderdag de geheel verbouwde en gemoderni seerde zaak heropend. Zeer vele cliëntele, leveranciers en tal van andere relaties kwamen de fir manten A. Versteeg, M. Versteeg en P. Versteeg met dit heuglijke feit gelukwensen, hetgeen veelal gepaard ging met aanbieding van geschenken o.a. talrijke fraaie bloemstukken. De verbouwing van het honderd jaar oude pand is wel zo drastisch en vak kundig (door fa. D. de Moes uit Vee- nendaal) uitgevoerd, dat men eerder geneigd is te spreken van complete nieuwbouw. De vroegere situatie van twee aparte winkels gescheiden door een smalle steeg is radicaal gewijzigd. Wél hebben de heren- en damesafde ling een aparte ingang, maar dank zij de „doorbraak" is er nu één grote en ruime winkel ontstaan die, wat het in terieur betreft, vrijwel geheel naar eigen ontwerp is ingericht. Het is van de firmanten een uitste kend besluit geweest op vrij grote schaal gebruik te maken van het bruin- kleurige limbahout, waardoor het in terieur veel gezelliger en „warmer" aandoet. Door de verbouwing kon ook de herenafdeling met ruim negen me ter in de diepte vergroot worden, zo dat er van de vroegere winkel(s) vrij wel niets meer is overgebleven. Wat dank zij de verbouwing tot stand gekomen is, kan wedijveren met de beste nieuwbouw! Voor de huidige firmanten - de firma werd in 1910 op gericht en kwam in 1914 in het pand in de Hoofdstraat moet deze ver bouwing wel een bëïtngnjke aanwinst zijn. Hetzelfde geldt voor de winkel stand in het centrum waaraan weel een modern pand toegevoegd kan wor den. gens hem 50 woningen méér waren ge bouwd sinds 1945, zou men in deze buurt schap minstens 200 inwoners meer hebben gehad, waarvan minstens 50 schoolgaan de kinderen. Dan zou er nog steeds volgens de heer Scholte reeds lang een volledige 6-klassige school en een 2- klassige kleuterschool zijn geweest, ter wijl bovendien kerk en verenigingen be ter zouden floreren. Spreker kwam tot de conclusie dat Achterberg is geremd in zijn ontwikkeling, doordat de gemeente er te weinig woningen bouwde. Het bestaan de nog niet gerealiseerde uitbreidings plan voor deze buurtschap noemde hij onvoldoende. Hij was ervan overtuigd dat Achterberg een goed, leefbare dorpsge- menschap kan worden. Het riolerings- vraagstuk moest volgens hem ook oplos baar zijn, hoe zou men dit ander wel kunnen oplossen in gemeenten als Reste ren, Opheusden, Lienden, enz. De heer mr. J. Deen (PvdA) hoopte dat burgemeester en wethouders geen directe beslissing van de raad verwachtten. Hij achtte bovendien vele aangeroerde pun ten niet urgent. Hij wist niet of met be trekking tot Achterberg de verkeerde richting is ingeslagen. Wel was hij van mening dat aan het probleem-Achterberg méér aandacht moet worden besteed. Spreker wilde gaan in de richting van een gemengd-agrarische gemeenschap. De rest wilde hij aanpassen aan het recrea tiegebied, al stelde hij dit dan ook in vra gende vorm. Hij vroeg zich ook af of de dorpskern moet worden voorzien van wo ningen in de goedkope klasse of dat wo ningbouw wellicht achterwege moet blij ven. Het zijn allemaal vragen, aldus de heer Deen, die serieus onder de loupe moeten worden genomen. De heer W. Klaassen (CHU) vond het moeilijk een beeld te krijgen van de toe komst van Achterberg. Wel was hij ervan W. Klaassen spüt overtuigd dat van Achterberg nooit een grote woongemeenschap moet worden ge maakt. Achterberg zou daar spijt van krijgen. Om woningen te bouwen is grond nodig. De medewerking daarvoor was niet groot in deze buurtschap, was spre kers ervaring. De heer Klaassen ontpopte zich tenslotte als een voorstander van uitbreiding van het kernplan. De heer P. Kerkstra (CHU) wilde van Achterberg geen stad maken. Dat de be- Kerkstra geen stad volkingstoename in Rhenen-stad groter was dan in Achterberg schreef hij toe aan de woningbouw die in Achterberg prac- tisch niet had plaats gevonden, hoewel hij er steeds op had aangedrongen. De riolering vond spreker niet het grootste Ook voor konfektie Dammen Gisteren speelde VDC I uit tegen Vriendenkring (Utrecht). VDC moest met 3 invallers ten strijde. De strijd is nog niet beslist en de voorlopige stand is 7-9 in het voordeel van VDC I, met 2 afgebroken partijen. Hier volgen de persoonlijke uitslagen: Vriendenkring VDC I H. v. Snippenburg - J. Vermeer afg. J. v. d. Laan - D. Boumanafg. A. Wierts H. Edink 0-2 H. Olij - N. v. d. Hor 1-1 G. J. Dirksen - J. Roks 1-1 R. v. Tland - J. Tollenaar 2-0 A. v. Tland - J. de Roder 1-1 G. Buizert - H. v. Beek 0-2 E. Bulthuis - J. Roodbeen 2-0 R. de Vries - v. d. Flierto0-2 Maandag j.l. werden er in 't Tref punt ook nog enkele partijen gespeeld voor de onderlinge competitie. Hier volgen de uitslagen: Hor - Bouman 0-2 v. d. Bovenkamp - v. Beek0-2 v. d. Vliert - J. Vermeer0-2 Schaap - v. d. Brandhof0-2 VEENENDAAL Eiermarkt: Aanvoer 138.000 stuks. Prijzen van 13,15 tot 14,50 voor de grote exemplaren en van 8,tot 12,voor de henne-eieren. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: Aanvoer 60 biggen. Prijzen van 62,— tot 74,— per stuk. Handel rustig. probleem, sloten. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) was niet zo optimistisch. Voor woningbouw is grond nodig en wanneer ik het kern plan bekijk dan komen er zoveel kosten op de grond te drukken, dat er alleen maar vreemdelingen aan tepas kunnen E. P. v. Dyk niet optimistisch treft voor een Achterberger onbereikbaar, komen. Met de kosten van de riolering erbij worden de woningen wat huur be spreker was het erover eens dat er ge bouwd moet worden, maar dan niet voor vreemdelingen. De huishuur mag dan ook geen 25,per week gaan bedragen. Pessimisme De voorzitter zag het als een zeer moei lijk vraagstuk. Ook B en W zijn pessi mistisch gestemd, evenals de heer Van Dijk, aldus de voorzitter, die eraan toe voegde dat er wel iets moet gebeuren en dat de bedoeling van het rapport is de raad met dit probleem te confronteren, maar dat het daarmee nog niet is opge lost. Toen de raad destijds het kernplan voor Achterberg aanvaardde is aan de fi nanciële consequenties niet zo zwaar, ge tild. Wanneer er mogelijkheden voor wo ningbouw moeten worden geschapen dan zal dat moeten gebeuren op heel goed kope grond en dat noemde de voorzitter bijna een onmogelijkheid. De riolering zag hij eveneens als een groot prboleem. De sloten willen de bewoners zelf al niet meer schoonmaken, dat moet het water schap doen, hoewel dit er niet \oe ver plicht is. Eigenlijk moest de afvoer op een sloot worden verboden. Menige bouwer was gewezen op het maken van een beer put, maar daar niemand te vinden is die dergelijke putten nog leeg wil halen, wenst men dergelijke putten niet meer. De wensen van de heer Scholte zijn moei lijk te verwezenlijken, aldus de voorzitter. Hij verklaarde zich bereid graag aan een oplossing voor Achterberg te werken, doch moest het pessimisme van de heer Van Dijk onderstrepen. Een oplossing van het probleem kon hij in de verste verte nog niet zien. De gedachte van het col lege was deze zaak ter discussie te bren gen in de raad en er later uitvoerig op terug té komen., desnoods door een stu diecommissie in het leven te roepen. De raad besloot het rapport voorlopig voor kennisgeving aan te nemen en er t.z.t. op terug te komen, wanneer de ideën vastere vorm hebben aangenomen. Tot tweemaal toe verlangde Rhenens raad tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering te stemmen over belastingvoorstellen. De eerste stemming gold de invoering van een baatbelasting in verband met de tot stand gekomen verbeteringen aan de Franseweg, de Driftweg en de Verbindingsweg in het dorp Eist en de tweede bet,rof het voorstel tot verhoging van de reinigings rechten. Beide voorstellen werden aangenomen. De baatbelasting met 9 stem men voor en 6 tegen, de reinigingsrechten met 13 stemmen voor en slechts 2 tegen. WILLEKEUR De baatbelasting stelden b. en w. op 1,55 per strekkende meter bij een hef fing gedurende 15 jaar. De jaarlijkse opbrengst zal 2850,bedragen, al hoewel volgens het college die jaar lijkse opbrengst zou moeten bedragen 7915,-. Dit was voor de heer W. Klaassen (CHU) aanleiding op te merken dat er door b. en w. „ergens" was geprikt. Hij vroeg zich af of het college voor Sin terklaas wilde spelen nu de vijfde de cember zo dicht in het verschiet komt. Wanneer men het niet aandurft de baatbelasting reëel te heffen dan moet men geen baatbelasting toepassen, was sprekers conclusie. Men kan wel zeg gen: „de mensen moeten toch al zoveel betalen", ik wilde dat de fiscus er ook zo over dacht. Straks komt de verbete ring van de Nw. Veenendaalseweg aan de orde. Wat moet er dan gebeuren, wanneer b. en w. nu al tot op één derde terugvallen? Spreker wilde dan maar liever de hele baatbelasting afschaffen. De voorzitter stelde dat de belasting in deze ruime bebouwing met zijn een voudige huisjes, draagbaar moet zijn. Hij noemde het bepaald juist dat er „iets" wordt bijgedragen. Maar wil de raad het bedrag verdubbelen, dan had spreker geen bezwaar. De heer mr. J. Deen (PvdA) herinner de eraan dat zijn fractie al bij een eer dere gelegenheid had voorgesteld deze belasting af te schaffen en een com pensatie te zoeken in de wegbelasting. De heer Scholte (WD) was zonder meer tegen dit belastingvoorstel. De heer Klaassen zag er ook maar liever af, dan zag hij in de toekomst evenmin moeilijkheden. Hij bleef van mening dat de onbillijkheid niet was weg te cijfe ren. De kopers van terreinen hebben 100 betaald in de baatbelasting. De heer Scholte wenste tenslotte stemming. De heer Klaassen onder steunde dit voorstel. De verordening werd aangenomen met 9 tegen 6 stem men. Tegen stemden de heren Klaassen Kerkstra (beiden CHU), Drost (Onafh. CHU), Scholte (WD), Wisgerhof (SGP) en Verwoert (SGP). Niet consequent Het voorstel om de reinigingsrechten te verhogen voor het eenmaal per week ophalen van vijf op acht gulden voor de eerste emmer en van drie op vier gulden voor elke volgende, alsmede voor het tweemaal per week ophalen van zeven gulden en vijftig cent op twaalf gulden voor de eerste emmer en van vijf op zes gulden voor de volgen de emmers, bracht de tongen ook danig in beweging. De heer Klaassen vond het enerzijds begrijpelijk dat er meer uit moet ko men gezien het grote tekort, anderzijds zag hij het gevaar dat de omgeving nog meer zou gaan vervuilen in verband met deze hogere kosten. Hij wenste zich echter bij de voorstellen neer te Verzamelaars zijn tuk op speldjes Bij de in deze omgeving regelmatig gehouden ruilbeurzen is het opgevallen dat er op het ogenblik een enorme be langstelling bestaat voor speldjes. Deze verzamelwoede heeft evenzeer de jeugd te pakken als talrijke volwassenen. Zij bezoeken vrijwel alle ruilbeurzen in de omgeving om op die manier hun collectie zo uitvoerig mogelijk op te bouwen. Er zijn verzamelaars die in middels meer dan zevenhonderd speld jes uit binnen- en buitenland bij el kaar hebben gebracht. Vooral de autospeldjes vinden gretig aftrek, zodat lucifersmerken, postze gels en sigarenbandjes wat op de ach tergrond zijn geraakt. In het Jeugd- gebouw aan de Industrielaan te Vee- nendaal wordt volgende week woens dag weer een ruilbeurs gehouden waar ongetwijfeld weer goede „Zaken" zul len worden gedaan. leggen, hoewel hij, met evenveel recht als b. en w. dat deden bij het voorstel van de baatbelasting, zou kunnen zeg gen „laten we het niet doen want de mensen moeten toch al zoveel betalen". De voorzitter verduidelijkte dat het tarief voor de volgende emmers speciaal laag was gehouden om die vervuiling van de omgeving tegen te gaan. De heer Deen (PvdA) vond het tijd stip waarop di'jL^voorstcl kwam niet zo prettig met net oóg op de beroering in de lonen en de prijzen. Hij wenste - evenals voorheen - ook nu weer met klem te protesteren tegen de degressie in de tarieven. Het ontging spreker ten ene male dat een tweede of volgende emmer minder moet kosten. De voorzitter verklaarde uitdrukke lijk dat b. en w. met dit voorstel niet vooruit wensten te lopen op de loon- voorstellen. Voorts hoopte het college dat door de degressie in de tarieven de inwoners méér emmers zullen nemen. De heer Droet (Onafh. CH) infor meerde naar een extra beloning voor de reinigingsploèg. De voorzitter deelde hem mede dat deze mensen iets beter betaald worden,; maar dat aan een nog betere betalingsregeling wordt gedok terd. B. en w. bleken zéér tevreden over deze tak van dienst, waar hard wordt gewerkt. De heer E. P. ';van Dijk (Vrije Partij) was van mening dat door verhoging van het tarief voor de eerste emmer nog meer vuil langs de weg zou wor den gesmeten en hij ontpopte zich als tegenstemmer. Ook zijn fractiegenoot, de heer P. Kosters stemde tegen. De overige dertien raadsleden gingen met b. en w. mee en zo was ook deze ver hoging een feit geworden. De nieuwe tarieven zullen 1 januari in werking treden. Grootja GROOTS is onze kollektie. Een panta lon extra geeft veel meer variatie en combinatie-mo gelijkheid. Naast de nor male modellen veel slanke modellen en voor TWEN zeer smalle voetwijdte. In de nieuwe mode kleuren blauw en bruin. Aile prijzen vanaf F. 39,75 bij V£vh Hoofdstraat 90 - Veenendaal Telefoon 08385-2163 31 OKTOBER Wij, protestanten Een tv oord niet een bijsmaak. Protest is altijd tegen iets. Iets negatiefs. O ja, er zijn in heel onze samenleving tal van zaken, die niet goed te keuren zijn. Ook op kerkelijk terrein. Vóór de re formatie werd teveel het accent gelegd op de verdienste. Luther en Calvijn legden meer de na druk op het ..Sola Fide" 't geloof alleen. Hoe men daarover ook moge denken, men kan niet ontkennen dat de kerk van Rome het kruis van Christus altijd cen traal gesteld heeft en nog. Vermoedelijk rijzen tegen deze bewe ring tal van protesten. Begrijpelijk. Maar het is hier niet de plaats daarop nu in te gaan. Wel is er in dit verband plaats voor een vraag. Als u meent dat in de Roomse kerk, het kruis van Christus niet in het middelpunt staat, hoe is het dan bij de Protestanten? Jezus Uw verzoenend sterven Blijft het rustpunt van ons hart. Als het protest ernst is, dan moet de protestant daar 100°/o achter staan en deze regels belijden met mond en hart en daad. Anders neemt de wereld hen niet meer ernstig. Hebben niet \telen hun ernst gezocht in andere zekerheden: een goede gezondheid en werkkracht, diplo ma's, een banksaldo? Het is goed nu te zien dat elke schei ding, ook op 't terrein van de kerk be paald gevolgen heeft als een soort ket tingreactie Hier wil ik er enige noemen le verdediging van eigen standpunt 2e vervreemding van elkaar 3e foutief oordeel over de ander 4e geheel of gedeeltelijk blind en doof voor wat bij de ander (nog) goed is 5e zelfhandhaving ten koste van de ander. Vaak tegen beter weten in 6e verantwoordelijkheidsbesef vóór. ja vóór de andere partij verdwijnt als sneeuw voor de zon 7e de „Goede wil" gaat ontbreken 8e vijandschap. Misbruik van machtsverhoudingen, ver volging, brandstapels het zijn geen vreem de woorden in de historie van de kerk. De „vader der leigen" is er zo vaak in geslaagd deze gevolgen der scheiding te realiseren en in de plaats te stellen van de vruchten des Geestes. In de Heilige Schrift kunt u lezen wat de apostel Paulus daarover schrijft in Galaten 5 22. Want de vruchten des Geestes zijn: liefde, blijdschap, vrede, lankmoe digheid, vriendelijkheid, goedheid, trouw, zachtmoedigheid, zelfbe heersing. Zijn de protesterenden zoveel overvloe diger in het voortbrengen van deze vruch ten des Geestes? De protestanten hebben hun zending. Maar ook zijn er duizenden onder de Roomsen, die „alles hebben verlaten" om het evangelie te brengen „aan alle crea turen". In Philippenzcn 1 9 schrijft Pau lus: En dit bid ik u dat uw liefde nog steeds meer overvloedig moge zijn in helder inzicht en alle fijngevoeligheid om te onderscheiden, waarop het aan komt. Eerst als dat gevonden wordt heeft een protest positieve waarde. LICHTE AANRIJDING Vrijdagavond vond een lichte aan rijding op de Rijksstraatweg ter hoog te van de Ned. Herv. Kerk plaats. Een automobilist wilde een inrit inrijden en verleende daarbij geen voorrang aan een autobus. De schade bleef be perkt. Het is overigens opvallend dat de laatste tijd op bovengenoemd deel van de Rijksstraatweg meerdere onge vallen plaats vonden. HERDENKING KERKHERVORMING Donderdagavond wordt meteen al weer gebruik gemaakt van de geheel gerestau reerde Ned. Herv. kerk. Dan vindt daar namelijk een bijeenkomst plaats die in het teken der herdenking van de kerkhervor ming zal staan. Ds. Jac. v. Dijk uit Nijkerk verzorgt de meditatie, terwijl Dé van Oenen sopraan, Leo van Stempvoort orgel en Eben Haezer uit Rhenen o.l.v. L. T. van Stempvoort het muzikale deel voor hun rekening nemen. CULT. NAT. HIST. VER. „ZUID OOST UTRECHT" ZAG DE BLADEREN VALLEN Onder leiding van de heer Jan de Kleuver, geassisteerd door de heren Pezarro en Roks maakten de leden van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" zaterdagmiddag een herfst- wandeling door de Remmersteinse bos sen. Zo'n 35 belangstellenden maakten deze tocht door de prachtig gekleurde bossen mee. Verheugend was weer het grote aan tal deelnemers van de jeugd-afde- ling. Een bewijs weer, dat deze afde ling best op eigen benen kan staan en niet meer, letterlijk als wel figuurlijk „achter de groten aan hoeft te lopen." Er was overigens een opdracht aan verbonden voor de jongelui, want zij moesten n.l. impressies op doen, die ze naderhand op verschillende manie ren kunnen uitwerken. Trekken de duistere wolken rond de wandelsport op Er bestaat een grote kans dat de duis tere wolken die zich de laatste t\jd rond om de wandelsport samentrokken weer op zullen trekken. Vrijdagavond werd in café Sportlust een ledenvergadering ge houden door de w.s.v. de Rijnkanters. Bijna alle jeugdleden, ouderen heeft men bijna niet meer, waren aanwezig, maar het is natuurlijk moeilijk met dergelijke jonge mensen belangrijke beslissingen te nemen. Daarom was het verheugend, dat er ditmaal wel belang stelling was van enkele oudere men sen. Nadat het toen nog in funktie zijnde bestuur van de Rijnkanters te kennen gegeven had er het bijltje bij neer te leggen, verklaarden een vijftal ouders er hun schouders onder te wil len zetten. Tenslotte kwam men tot het ver heugende besluit, dat het voormalige bestuur wel aftrad, maar zich wel weer beschikbaar stelde voor een donder dagavond a.s. weer in café Sportlust te houden bestuursverkiezing. Naast het voormalige bestuur hebben de vol gende ouders zich kandidaat gesteld: de heren Van Leth, Van Veenendaal sr., Van Erven sr., Pitlo en Spies. Ncd. Herv. Kerk te Eist in gebruik genomen (vervolg van pag. 1) Ook de genodigden werden in de ge legenheid gesteld hun bewondering te tonen. Zo spraken wethouder Griffioen namens b. en w., ds. v. Viegen namens de ring en ds. van Wijngaarden na mens de classis bewonderende woor den. Ds. van Stekelenburg kon daarna de nieuw gebeitste treden naar de kansel betreden om de eerste dienst in het gerestaureerde gebouw te leiden. Hij had als onderwerp van zijn prediking gekozen 1 Petrus 2:5: „Zo wordt gij ook zelf als lerende stenen gebouwd tot een geestelijk huis, tot een heilig priesterdom, om geestelijke offerran- den op te offeren, die Gode aangenaam zijn door Jezus Christus." Aan het einde van de dienst toonde de gemeente haar vooruitziende blik. „Dit alles wat wij gepresteerd hebben is niet alleen voor ons, maar ook voor onze kinderen, de generaties die hier na komen." Symbolen hiervan waren het naar binnen dragen van de grote Bijbel door een klein jongetje en de kollekte die een paar jonge meisjes bij de uitgang hielden. De namen der leveranciers en am bachtslieden die hun aandeel hebben gehad in de totstandkoming van de restauratie aan de kerk zijn: „Het Stichts uurwerkbedrijf" Utrecht, de to renverlichting en mechanisme; Fa. de Koff Zn. Utrecht, restaurateur van het orgel; Fa. de Nooy Renkum, ra men en glas in lood neuantiek; Fa. F. v. d. Berg Eist, ramen en glas in lood neuantiek; Gebr. van Viegen Eist, schilder- en decora tie werk; Fa. A. Klomp Zn, Eist, timmer- en metsel werk; Fa. Ditewig Eist, stoffering; Fa. van Wijngaarden Rhenen, stoffering; Gebr. Verwoerdt Rhenen, de zitplaat sen. C.N.V. FEESTAVOND VOOR AMERONGEN EN LEERSUM Op vrijdag 8 november a.s. organiseert de Chr. Besturenbond van het C.N.V. af deling Amerongen-Leersum voor haar le den en belangstellenden een feestavond in de zaal van het „centrum" te Leersum. De Chr. toneelvereniging „Gonda" uit Zeist zal dan voor het voetlicht brengen het blijspel „Dr. Lexo" van J. Spit. CONTROLE MAX. SNELHEID Bij een op zaterdag j.l. gehouden con trole op de maximum snelheid op de Kon. Wilhelminaweg is weer gebleken, dat niet iedere weggebruiker zich aan de regels kan houden. In tijd van ruim een uur werden 10 per sonen aangehouden wegens overschrijding van de 70 km uursnelheid. Tegen hen is procesverbaal opgemaakt. AANRIJDING Vrijdag kwam een 9-jarig meisje met haar fiets uit het verbindingswegje tussen de Burg H. v. d. Boschstraat en de Over- straat fietsen en reed pardoes tegen de zijkant van een juist op dat moment in de Overstraat rijdende auto. De bestuurder van deze auto, v. d. S. uit Amerongen kon het kind niet zien aankomen waar door ontwijken onmogelijk was. Het kind kwam te vallen doch kwam gelukkig met de schrik vrij. De fiets en de auto wer den lichtbeschadigd. GROND VOOR VOLKSTUINTJES Volgens een bekendmaking van b. en w. van Amerongen is een aan de ge meente in eigendom toebehorende ak ker gelegen tussen de Koenestraat en de Holleweg, uitgezet voor volkstuin tjes. De huurprijs zal 0,02 per m2 zijn of 0,28 per roe per jaar. De op pervlakte per volkstuintje bedraagt ongeveer 300 m2. Zij die voor een volkstuintje in aanmerking wensen te komen kunnen hiervan schriftelijk op gave doen bij het gemeentebestuur. Dit dient echter wel voor 15 november a.s. te geschieden. VERKOOPMIDDAG NED. PROT. BOND De „Dameskring" van de Nederland se Protestanten Bond, afdeling Ame rongen-Leersum, zal op woensdag 6 november a.s. in de bestuurskamer van het kerkgebouw, Imminkstraat la te Amerongen, van 3 tot 5 uur een ver koopmiddag houden. Er zullen daar leuke cadeautjes voor het Sint-Nico- laas en Kerstfeest te koop worden aan geboden. OPBRENGST KINDERPOSTZEGEL- AKTIE Door de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare „Ireneschool" en de Bijzondere Scholen te Ameron gen en Overberg is ook dit jaar weer deelgenomen aan de verkoop van de kinderpostzegels en kaarten, welke verkoop werd gehouden in het kader van de aktie „Door het kind - Voor het kind." De drie scholen hebben voor een gezamenlijke opbrengst gezorgd van 1.823,—. De Ned. Herv. Kerk te Eist (Utr.) na 150 jaar verjongd en verfraaid GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden een sleutelbos in leren hoes. Inl. ten gemeentehuize. BEJAARDENAVOND Vrijdag j.l. vond in Hotel Buitenlust het jaarlijkse traditionele avondje plaats voor de bejaarden. Voorzitter P. H. van Malsen heette alle aanwezigen en in het bijzon der Mevr. Jkvr. van de Bosch en wet houder G. J. van Barneveld namens het Comité Autotocht Bejaarden hartelijk welkom. Hij was zeer verheugd, dat de zaal was uitverkocht, temeer daar vorige jaren deze avonden op een andere avond dan de vrijdag werd gehouden. Dat het dit jaar op vrijdag viel was noodgedwongen en het comité ver wachtte eerlijk gezegd niet zo'n grote belangstelling. Maar, vervolgde de de voorzitter, het is nu wel gebleken, dat de vrijdagavond een goede avond is. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tct de echtgenote van de burgemeester, die helaas zelf door ziekte verhinderd was te komen. Spre ker sprak de wens uit namens allfe aanwezigen, dat hij spoedig weer her steld moge zijn. Bijzonder was hij ver heugd, dat mevr. van den Bosch toch was gekomen en hij bood haar een bouquet bloemen aan. Het muzikale gedeelte van deze avond werd verzorgd door The Creole Band met zang van de Two Sisters, allen uit Amerongen. Verder werkten mede de bekende goochelaar en bij de bejaarden zeer gewaardeerde Mr. Bos- sini. De vertoning van de film over de tocht 1963, gefilmd door onze plaatsgenoot de heer E. van Geijtenbeek was uitstekend. Na deze filmvertoning werden door de heer Ko. Eijffius dia's vertoond van da tocht en van de heroprichting van de „kolom". Oqk deze voorstelling werd zeer op prijs gesteld. In de pauze werd door het comité een gratis kopje koffie aan geboden en vond tevens ®en verloting plaats om de kosten te dekken en om tevens alvast te beginnen met de tocht voor het komende jaar. Door de voorzitter werden na afloop de medewerkenden aan deze avond harte lijk bedankt. De heer en mevr. van Zo meren werden ten zeerste bedankt voor de gastvrijheid en de medewerking, die het comité altijd van hen mag ontvangen. Wethouder van Barneveld dankte namens alle aanwezigen het comité voor de or ganisatie van deze avond en in het bij zonder voor de jaarlijks terugkerende tocht voor de Bejaarden. Als vertegen woordiger van het gemeentebestuur is hij zeer verheugd dat dergelijke tochten de gemeenschapszin verstevigen en vergroten en hij hoopt van harte, dat dit altijd zo moge blijven, mede in verband met de steeds grotere uitbreiding van Ameron gen. Hij wenste allen een wel thuis. Met deze woorden was een einde ge komen aan een zeer gezellige avond voor de Bejaarden en gingen allen voldaan naar huis. (vervolg van pag. 1) Tegen Van de P., die de zaak voor 30,- had kunnen schikken, werd daarop door de officier 75,of 15 dagen geëist. Er wordt hier geen recht gedaan; riep verdachte uit. Een dergelijke beschuldiging kan men echter niet ongestraft in een rechtzaal uiten en even later stond Van de P. dan ook op de gang. Evenals de officier had gedaan, wilde ook rechter Tiddens in zijn vonnis ver- dachtes houding ter zitting incalculeren. In verband met een gebrek aan res pect voor het rechterlijk gezag en aan in zicht in zijn verkeersovertreding ver oordeel ik Van de P. tot een boete van 40,en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van een jaar, zo besliste mr. Tiddens. X—X De 24-jarige L., kantoorbediende te Bennekom, stond vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht terecht omdat hij op de Professor Ritzema Bosweg te Wa- geningen met zijn motor een auto was gaan passeren, terwijl een tegenligger dicht genaderd was. De auto, die ik bezig was in te ha len gaf gas bij, toen ik hem al bijna voor bij was, verdedigde L. zich. Het duurde daardoor wat langer voor ik weer op de rechterweghelft reed. U had ook af kunnen remmen en er achter blijven, suggereerde de rechter. U reed ook met een zeer grote snel heid, wist de officier. Zelf hebt u het over 100 kilometer per uur gehad. Dat moest wel omdat de ander har der ging rijden, voerde L. aan. Dat hoefde niet, weersprak de rech ter. Er was niemand, die u dwong daar te passeren. Dat is waar, gaf verdachte toe. Ik had er natuurlijk achter kunnen blijven. Eis 50,of 10 dagen, eiste mr. Pfeil. Ik had eigenlijk de neiging om een zwaardere straf op te leggen, maar nu verdachte inziet, dat hij een fout gemaakt heeft, zal ik het bij de geeiste boete la ten, besloot rechter Tiddens.

De Vallei | 1963 | | pagina 2