L J DE GROTE VOORBEELDEN VOOR VEENENDAAL Spaans bloed in G.V.V.V. MANOEL (29) en JOSÉ (30) I I I I i I Het was een verrassing Voorhoede-speler Foto Jansen Wordt sportcomplex „Candia" sintelbaan ijker V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Parallellen met Westbroek-Achttienhoven, s Gravenmoer (N.Br*) en Moerbeke-Waas (België) Wijder vlucht naar Brabant en Vlaanderen Waterbeheersing Oculair inspectie AMERONGEN RHENEN n iUITENLANDSE VERSTERKING VOOR GVVV stond er een dag of wat geleden in de krant en uitgaande van dit ene zinnetje zou men direct denken aan een niet onbedui dend transfersommetje waarvoor een paar buitenlandse voetballers hun kostbare benen aan de Veenendaalse zaterdagmid dagclub hadden verkocht. Wat dat transfersommetje betreft dit hoort thuis in het land der dromen, maar dat GVVV wél twee buitenlandse voetballers heeft gecontracteerd, dat is wel volledig overeenkomstig dc feiten. Het zijn Manoel Gonzalez Millan en José Liria Acosta, in het dagelijks leven twee werknemers van de Kon. VSW en in hun vrije tijd twee enthousiaste voetballiefheb bers die reeds vanaf hun vijftiende jaar onder de warme Spaanse zon achter het leer hebben lopen hollen. Dank zij de enorme ta lenkennis van hun collega Alberto Videl Turro (fantastische na men hebben die zuiderlingen) die al twee-en-half jaar in Vecncn- daal werkt en behalve Spaans, Frans en Engels, in deze periode ook bijna vloeiend Hollands heeft leren spreken en schrijven dank zij zijn bereidwilligheid hebben wij een interessante ont moeting gehad met de twee Spaanse GVVV-ers. Het zijn twee vrolijke kerels die hun verloofdes (toevalligerwijze zusters!) in Spanje hebben achtergelaten met de bedoeling in ons land geld te sparen om dan in mei van het volgend jaar te kunnen trouwen. Het vreemde is dat hun verloofdes weinig of niets van voetballen moeten hebben. „We hebben ze het dan ook maar niet geschreven zei Manoel lachend. Manoel (1.) cn José, twee Spaanse voetballers die het team van GVVV versterken. Overigens: Manoel (de kleinste van de twee) moet hier alles eigenlijk eerst nog een beetje verkennen. Hij is pas drie weken in ons land en waar hij terdege aan moet wennen is de temperatuur. Vooral aan mist heeft hij een uitgesproken hekel. Als jongen van 15 jaar begon hij in zijn woonplaats Malaga in clubverband te voetballen. „Bij de junioren van Malaga was dat", vertelt hij. „Ik heb in verschillende clubs gezeten en meestal werd ik als linksbui ten of rechtsbinnen 'opgesteld. U moet niet vergeten voetballen in Spanje betekent anderhalf uur draven in een temperatuur van veertig graden Celsius". Hard lopen Zou hij hier dan niet verkleumen als er zo'n geniepig oosters windje staat? „Welneelacht hij, „als je hard loopt krijg je het warm genoeg". Zijn verloofde Emilia, die hij trouw schrijft, houdt niet zo van voetbal. Ze vindt het waarschijnlijk een ruw spel, maar Manoel vindt het juist prettig om op die manier zijn vrije tijd door te brengen en nader in contact te komen met Hollandse voetballers. De laatste drie jaar vóórdat hij naar ons land kwam, woonde hij in Barcelona waar hij overigens niet in competitiever band heeft gespeeld. Dikker geworden Zijn vriend en toekomstig zwager José is er een van de oude garde. Althans in die zin, dat hij tot de eerste groep Span jaarden behoorde die in Veenendaal te werk gesteld werd. WEER MUZIEKAVOND VAN EUTERPE Jazzclub Euterpe zal morgenavond (za terdag) een muziekavond organiseren in hotel de Korenbeurs. Het succes dat Eu terpe heeft geboekt met de vorige open bare avond heeft het bestuur doen be sluiten nog een dergelijke voor iedereen toegankelijke avond te organiseren. Het trio John de Jong, bestaande uit John de Jong piano en leider, Leo Coïni bas-gi taar en Frits Thoomes drums zal met de vocalisten Tiny Greve en Wil Kuypers optreden. Het programma omvat thans ook nummers uit het populaire repertoire. Er zal tevens gelegenheid zijn tot dansen. JUIST in de wintermaan den maakt U leuke FOTO'S Camera's vanaf 16, FLITSERS vanaf 11,— Hij is nu al ruim achtentwintig maan den bij de KVSW en het bevalt hem er prima. Wijzend op zijn postuur zegt hij: „Ik ben hier zelfs dikker geworden. Hoe vindt u dat dan?" Een verklaring heeft hij er zelf voor: „Het eten is goed, het werk is goedtja, wat wil je nog meer". José heeft vanaf zijn vijftiende jaar tussen de doelpalen gestaan. Ook al omdat h(j zjjn lengte mee had. Ook in Leersum Zijn capaciteiten als doelman kwamen vooral aan het licht toen hij iedere wed strijd werd opgesteld bij de derde divi sieclub Granollers. Verschillende spelers uit dat elftal zijn later terecht gekomen in clubs van de eerste divisie en waarschijn lijk was ook José deze weg gegaan, ware hij niet naar Holland getrokken. De ouderavond van de „Bantuinschool" mocht zich in veler belangstelling ver heugen. Van de zjjdc van het gemeente bestuur werd de avond bijgewoond door de wethouder van onderwijs de heer G. van Gesink. Ook verschillende hoofden van de andere openbare lagere scholen ter plaatse gaven acte de presence. Daar de commissieleden mevrouw Bosch en de heer Kok niet herkiesbaar waren werden in hun plaatsen gekozen mevrouw De Ruiter en de heer Kriek. Het hoofd van de school, de heer J. Litz, sprak zijn voldoening uit over het heugelijke feit dat de speelplaats van de school van een asphaltdeklaag was voor zien. Hij waarschuwde de ouders hun kinderen niet van school thuis te houden zonder dat hiervan een reden was opge geven. Het was voorgekomen dat een leerling drie en een halve dag absent was geweest zonder dat de ouders hier van op de hoogte waren. Een reden te meer om van noodzakelijk verzuim ken nis te geven. Het hoofd stelde vast dat er zelfs ouders zijn die beschermd moeten worden tegen zichzelf. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Buma, sprak mevrouw Bosch in hartelijke bewoordingen toe. Zij was ja renlang bestuurslid geweest en mocht dank ontvangen voor al het werk dat zij in deze functie had gedaan. Als aanden ken mocht zij een fraaie vulpen in ont vangst nemen, terwijl haar echtgenoot een doos rokertjes kreeg aangeboden. Ook de heer Litz bracht dank aan mevrouw Bosch voor de wijze waarop zij de be langen van de school steeds behartigde. Het cineastenpaar Kleinstra-Brinkgre- ve gaf een lezing, toegelicht met buiten gewoon fraaie en duidelijke kleurendia's, over „Ontmoetingen met kinderen", die zeer interessant en leerzaam waren. VEENENDAAL Omdat de echte voetballer toch niet kan stilzitten, had José al vrij gauw kon- takt met het Leersumse HDS waar hij een gewaarderde kracht in het elftal werd totdat hij naar Veenendaal ver huisde. Bij de blauw-witten In Veenendaal kwamen zij in kontakt met een speler van GVVV die zijn be stuur attent maakte op de capaciteiten van deze Spaanse jongens. Ook voor konfektie Zandstraat 7 Veenendaal Kennelijk had GVVV er wel oren naar want het kontakt resulteerde in een lid maatschap van de zaterdagmiddagclub. Inmiddels heeft trainer Cees Hey- kamp tijdens de training José op de proef gesteld. Een goede doelman, was de algemene opinie! Tóch vinden ze allebei dat ons voetbal „sterker" is. Ze bedoelen natuurlijk for ser, of zoals u wilt ietwat ruwer. Maar dat schijnt geen enkel bezwaar te zijn. Het enige wat nog wel even zal moe ten wennen is de taai-barrière, maar ook daarvoof hebben de beweeglijke Span jaarden een oplossing: „We maken wel gebaren, dat snapt iedereen!" In de rekening van de cameraar of penningmeester van het Veenraadschap der Gelderse en Stichtse venen uit 1345 vin den we een post ten bedrage van 28 stuiver 6 penningen, uitgegeven door Floris Foeyt, fan van Cuyck, facob Lam en Cornelius Thin, werkers van het eerste uur, „van dal zy gereyst waeren in West broek om die mate te nemen van bruggen, schuilen (sluizen) etc om 't besteck van den Grifte daer nae ghemaeckt te worden". Dirck Tant, een bode van de Veen- raden, ontving 3 stuivers „voor dat hy 't voorszegde besteck in Westbroek aen St. Mertijnsdyck ende in Tienhoven opge slagen (d.i. gepubliceerdheeft". Ambachtslieden uit de Vechtstreek en het oostelijk veengebied aldaar werkten aan de Grift. Zo hield bijvoorbeeld een zekere Claes Janszoon te Maartensdijk zich bezig met het schieten d.i. weggraven van zand en het leggen van zoden aan beide oevers. De secretaris van Tienhoven Bronckhorst bood ook de behulpzame hand door het schrijven en copiëren van een ordonnantie en andere schrifturen om aan de hand daarvan concepten van de watergangen te maken. Een loper, Heynrick geheten, ging op 30 mei 1547 naar Westbroek om de tim merman Thijs van Sichenen uit te no digen op de aanbesteding van een schut, een bewijs, hoezeer men te Veenendaal op deskundigen uit de Vechtstreek en de Oostervenen prijs stelde. Op 12 juni 1549 reisden Tijs Mox en Paulus Jut naar Oostveen - zo werd Maartensdijk ook wel genoemd - om wederom Claes de zandgraver te halen. De karreman Pauwels Janszoon reed in 1551 met zijn wagen naar Vreeland waar Jacob die Edel, Jan en Frans Bo- stads watermolen en bracht die uit het schip in het „vleys'tuys", de vleeshal. Waar die zich bevond hebben wij niet kunnen achterhalen, evenmin waar ge noemde molen werd opgesteld. Dit zal wel gebeurd zijn op het Watermolense veld ten zuiden van de Markt. In Am sterdam liet men twee pompen maken. In de cameraarsrekeningen dier da gen worden meerdere namen van vak lieden genoemd zonder dat hun plaats van herkomst wordt vermeld. Uiteraard zullen zij uit de buurt gekomen zijn, Rhenen of Achterberg of uit de Oos- Het oude 15de-eeuwse kerkje te 's-G,ravenmoer. De toren is ingebouwd. gaert en de cameraar de nieuwe sluis, die klaarblijkelijk daar door de Veen- raden besteld was, kwamen bezichtigen. Met hetzelfde doel reisden Jan Bogaert, Floris Foeyt en de timmerman Cornells Claeszoon daarheen. Onze voerman Pauwels bracht twee beëdigde timmer lieden Evert Wijersz. en genoemde Cor- nelis ook naar Vreeland. Andermaal gingen zij erheen, maar nu per schip. Een bode van de Veenraden Rochus Adriaensz. spoedde zich er ook heen om de aannemer Cornelis Reyersz. aan te sporen het werk aan de sluis te vol tooien. Evert Wijersz. haalde in Utrecht de Dit is het elftal van de Granollers (3e divisie) waarvan José (met bal in handen) geruime tijd doelman is ge weest. tervenen waar men een ervaring van tientallen jaren bezat omtrent veen- exploitatie. Niet alleen het veengebied bij de Vecht werd ter informatie en instructie bezocht, ook op andere veenderijen richtten de Veenraden het oog. Zo reis den Mr. Dirck Pijnssen van der Aa met Bruno van Cuyck naar de Brabantse venen bij 's-Gravenmoer „omme aldair te visiteren seeckere schuttingen ende sluysen omme die bestecken dair nair te concipiëren". Ook Jacob die Edel, die tot directeur der veenwerken was benoemd, trok er met twee timmer lieden heen om zich op de hoogte te stellen. De aannemer Cornelis IJsbrands volgde, weer vergezeld door een tim merman, hun voorbeeld. Ook naar de zuidelijke Nederlanden ging de belangstelling uit, die afzijdig gericht was. Bode Rochus Adriaensz. werd naar Woudenberg gezonden om met een timmerman aldaar naar Moer- beke in Oost-Vlaanderen te gaan met het doel „te besien hoe men de scut- tingen aldair nederwijnt" (neerlaat). Jan Breurs ontving 80 - de was het teken voor de toenmalige gelds- maat het pond met een waarde van 40 groten (grote munten) Vlaams, elk ver deeld in 20 schellingen of stuivers; een schelling had een waarde van 12 pen ningen. Het pond was eerst slechts een rekenmunt; in 1520 werd een muntstuk van die waarde geslagen, de Carolus- Verlichting stadscentrum moet worden verbeterd Uit vragen van de heer Mr. Deen (PvdA) bleek tijdens de dinsdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering dat „Candia" waarschijnlijk een sintelbaan zal krügen voor de beoefening van atletiek. B(j het Utrechts Landschap z(jn stappen ondernomen om de benodigde grond te kunnen aankopen. Binnenkort komt een voorstel van b. en w. aan de orde om het nodige krediet te verstrekken. De heer Klaassen (CHU) drong er op aan de verlichting in de binnenstad te verbeteren. Hij kreeg de toezegging dat er andere lampen zullen worden aange bracht. Trouwens voor de gehele gemeente wordt gewerkt aan een nieuw ver lichtingsplan. Wanneer dit klaar is zullen alle lampen na elf uur 's avonds blijven branden. Dit betekent al een hele verbetering. Herdenking mobilisatie Het plan van de heer Deen om de mobilisatie te herdenken die aan de tweede wereldoorlog voorafging, werd voor kennisgeving aangenomen. Vol gens spreker was het alleen zijn be doeling geweest het idee te stellen voor degenen die het over willen nemen. De voorzitter wees erop hiermee voorzichtig te zijn, daar men gauw wonden open haalt. Hij doelde kenne lijk hierop dat het niet te pas komt festiviteiten te organiseren bij een der gelijke reünie van oud-militairen. Daar bij die molen De commissie voor de binnenmolen protesteerde tegen de uitlatingen in de vorige vergadering als zou zij zijn in geslapen. De voorzitter merkte op dat de commissie tot leven was gewekt of leefde zonder dat zij het wist. De heer Scholte (VVD) was nogal verbaasd. In de vorige vergadering vroeg de heer Deen aandacht voor de panorama molen. De voorzitter antwoordde toen dat de molen eigendom is van de ge meente en dat er een commissie van beheer voor in het leven was geroepen, waarin ook raadsleden zitting hebben, doch deze is zachtkens ingeslapen. Nu had spreker een brief gevonden van dc commissie van advies, die blijkbaar op de al of niet kostbare tenen is ge trapt. Waarom, zo vroeg spreker zich af. Hij dacht dat hooguit de commissie voor het beheer, waarin raadsleden zit ting hebben, geraakt kon zijn. Spreker vroeg opheldering. Uit die opheldering bleek dat er geen commissie van beheer is, maar een ad viescommissie, die zelf kan adviseren of die om advies kan worden gevraagd. Raadsleden hebben er geen zitting in. Naar aanleiding van een klacht van een bewoner van de Duistereweg over de gevaarlijke hoek Trambaanweg, had den b. en w. besloten op deze hoek een schrikhek te plaatsen met een door- gangssluis, zodat de brommers in het vervolg hier hun snelheid aanzienlijk zullen moeten verminderen en ver keersongevallen zullen worden beperkt. Over de fluoridering van drinkwater zal nu spoedig worden beslist. Onder zocht zal nog worden welke figuren moeten worden uitgenodigd om de raad het voor en tegen uit te leggen. Over de mededeling van de streek- VVV t.a.v. het contact met de nieuwe plaatselijke VW had alleen de voor zitter een opmerking. Hij wenste de broedende kip niet te storen. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) kon niet nalaten op te merken: „Als er maar geen vuile eieren van komen". Wat de afschaffing van de subsidie op de schoolmelk betreft besloot de raad een afwachtende houding aan te nemen totdat definitief de beslissing van de minister bekend zal zijn. De aanleg van het Akeleiplantsoen werd onderhands gegund aan de firma Kosters in Eist voor 47.200,De heer Scholte vroeg ook eens andere aan nemers in te schakelen. De voorzitter zegde toe hieraan te zullen meewerken. Ook het krediet voor de aanleg van een speelplaats op de Lijsterberg werd ten bedrage van 24.000,verleend. De heer Hensen (PvdA) vroeg ook voor het dorp Eist een dergelijke voorziening te treffen. De voorzitter adviseerde daar eerst een gesloten speeltuin te maken, gelijk in Rhenen het geval is geweest. Dr. B. Stegeman werd herkozen tot lid van de studie-adviescommissie. Ten behoeve van de stichting van een derde bijzondere lagere school aan de Erica laan werd besloten 4480 m2 grond over te dragen aan het schoolbestuur voor de waarde van 53.760, Medewerking werd verleend voor de aanschaffing van allerlei leermiddelen voor de bijzondere lagere school aan de Platanenlaan. Langs de Schoolweg in Eist werden verschillende percelen grond aange kocht in het belang van de volkshuis vesting, resp. ter grootte van 320 en 2020 m2 en voor prijzen van 840,en 3535,In het laatste geval werd bo vendien een inkomsten-schadevergoe ding toegekend van 2626, Het stukje grond achter de schiet baan aan de Kloosterstraat, 140 m2,' zal publiek worden verkocht. gulden - Jan Bruers ontving 80 ter zake „dat hij veele ende diversche va catiën gedaen heeft zoe in Brabant als in Vlaenderen omme aldair oculaire inspectie (opneming met het oog) te nemen hoe ende in wat manieren men die schuttinghen aldair nederwijnt". Achttienhoven-Westbroek, 's-Graven- moer en Moerbeke-Waas blijken de grote voorbeelden voor de waterbeheer sing te Veenendaal geweest te zijn. Met de afwatering heeft Veenendaal vaak grote moeite gehad. In mei 1551 werd zelfs een wijk, de Tonis Brandtz. wijk gedempt „alzoe dair veel vreemts wa ters van den berch deur quam in de Grifte en diezelve Grifte te zeer vul den". Het Rijnwater veroorzaakte bo vendien veel last. In 1599. 1602 en 1651 inundeerde het de venen. De Geldersen wierpen zelfs in Ederveen een dijk op tegen het hoge water in de venen, Es- velts dijk, die nu Meikade heet, kade langs de meien of hooilanden. Om vertrouwd te raken met de plaatsen waar de Veenraden hun kennis opdeden, hebben wij deze zomer op ónze wijze „oculair inspectie" gehouden, de plaatsen bezocht en ons bovendien in hun geschiedenis verdiept. Wij ver telden daar al een en ander van in onze Brabantse brief uit Oosterhout en ons reisverslag over onze tocht door Vlaan deren en Belgisch Brabant. De veenderij in bedoelde drie streken is uiteraard van oudere datum dan die te Veenendaal (Wordt vervolgd) (Ingezonden) Actie Bouwfonds Nederlands Kanker Instituut Hier en daar ontmoet men de tendens om berichten over kanker over te slaan, om het probleem zover mogelijk van zich af te schuiven. Dat ligt niet alleen aan de aard van de ziekte, maar ook aan een gevoel van machteloosheid. En dat dreigt een nog groter gevaar te worden dan de ziekte zelf. Zeker, er zijn moeilijkheden geweest Jammer genoeg niet meer In Veenendaal. Dit brugje vindt men te 's-Gravenmoer en teleurstellingen. Maar in de strijd tegen kanker zou de mens pas machte loos worden, wanneer hij het gevoel van machteloosheid zou aangrijpen als een reden om niets meer te doen. Er zijn zoveel hoopvolle tekenen! Praktisch alle onderzoekers zijn het erover eens, dat de oorzaak kan wor den gevonden en dat een doeltreffende therapie zal worden ontwikkeld. Met steeds groter optimisme wordt enigszins geremd door de gedachte, dat men met een betere huisvesting stellig tót grotere resultaten zal komen. Het werk wordt nu verricht in een gebouw dat oorspronkelijk een militair hospi taal was en daarna als pakhuis werd gebruikt, om nu - onder de naam „Antoni van Leeuwenhoekhuis" te die nen als werkplaats voor een aantal onderzoekers. In ons eigen belang, in het belang van onze kinderen, van al onze gezins leden, moeten wij het werk van de onderzoekers efficiënter maken door gezamenlijk te zorgen voor een nieuw laboratorium. Wij weten, dat jaarlijks al veel ge daan wordt voor het Koningin Wilhel- minafonds, waardoor het wetenschap pelijk onderzoek op een verheugende wijze kan worden gesteund. Wat wij u nu willen vragen is een aparte bijdrage voor de bouwkosten van een nieuw laboratorium, waardoor dit onderzoek zoveel sneller en zoveel beter kan worden uitgevoerd. Ieder van ons is daarbij gebaat. Laat ieder van ons dan ook mee bouwen aan een nieuw „Antoni van Leeuwenhoekhuis". Laat uw bijdrage een bewijs zijn van uw persoonlijk vertrouwen in het werk van de onderzoekers en stort nog deze week uw bijdrage op postrekening 11150 ten name van het Koningin Wilhel- mina Fonds, actie „Fonds Nieuwbouw N.K.I." te Amsterdam. WEINIG BELANGSTELLING VOOR DIEPVRIESDEMONSTRATIE De belangstelling voor de afgelopen dinsdagavond gehouden diepvriesdemon stratie was zeer gering. Dit was vooral te leurstellend voor de demonstratrice me vrouw Peters-Nanninga, die op prettige wijze de mogelijkheden van het diepvrie zen besprak. Er werden veel vragen ge steld door de aanwezige dames. EXPOSITIE VERLENGD Wegens de zeer grote belangstelling voor de tentoonstelling "40 jaar Oud- Utrecht" (afbeeldingen van Utrecht uit de laatste vier eeuwen bijeengebracht uit de Topografische Atlas van het Gemeen te-archief bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Ver. „Oud-Utrecht") in het Centraal Museum te Utrecht, zal deze tentoonstelling verlengd worden tot en met 17 november a.s. De expositie is geopend: werkdagen 10-17 uur, zondagen 14-17 uur, bovendien op dinsdagavond van 20-2Z uur. Niet de Zwaai in Veenendaal, maar de vaart te 's-Gravenmoer in West-Brabant, waar de veenraden heenreisden om de watergangen, sluizen en schutten te bestuderen. AUTOMATISCHE BRIEFOPENER Japan is het land, waar steeds weer kleine elektrische apparaten worden uitgevonden, die op batterijen werken. Iets nieuws is de automatische brief opener. In een plastic doos, 11 cm lang, 9 breed en 10 hoog is aan de voorzijde een snel ronddraaiend mes aange bracht dat werkt op drie batterijen. U haalt uw brieven van links naar rechts langs het apparaat en de brieven zijn open. Het apparaatje kan ook gebruikt worden voor het afsnijden van papier of foto's. Het mes slijpt zich zelf steeds en kan dus niet bot worden. Toch vra gen wij ons af, of het apparaatje wel nut heeft. Een scherp vouwbeen snijdt een brief ook in één ruk open. „Bantuinschool" hield ouderavond

De Vallei | 1963 | | pagina 3