V O O m t/> H OUDEN DE TIJD DAT vogelhouden gelijk stond met dierenkwelling ligt al ver achter ons. Tegenwoordig sluit niemand meer een vogel op in een miniatuurkooitje. De liefhebberij is op een hoger peil gekomen en heeft zich verbreid in alle lagen en rangen. Daarom is het achteraf bezien ook een verstandig besluit geweest van het bestuur RHENEN ELST De ontwikkeling van Achterberg «De Wereld van WEEK-tot-WEEK ...HOBBY DIE STEEDS MEER INGANG VINDT lekker en gezond HOBBY DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 Nr. 87 OOK VEENENDAALSE VOGELVRIENDEN' BOEKTEN BELANGRIJKE LEDENWINST De sport Muziek Kleuren Klein begin Groter Stijlvolle herdenking Kerkhervorming Met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Achter berg hebben burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen, waartoe Achterberg behoort, een rapport doen samenstellen waarin diverse aspecten belicht worden. Gezien de belangrijkheid hiervan - in het bijzonder voor de inwoners van Achterberg - wordt het gehele rapport hier woordelijk weergegeven. NED. HERV. CENTRALE KERKERAAD VOOR BELANGRIJK BESLUIT VANAVOND BIJEEN Drie jubilarissen bij W. v. Beek en Zonen N.V. Een buiten-volière is op vrü eenvoudige wijze te vervaardigen. Vooral zjj die over een achtertuin beschikken, hebben een unieke gelegenheid de gedragingen van de prachtige vogels van dichtbij gade te slaan. van „De Veenendaalse Vogelvrienden" als vereniging deel te nemen aan de Vewibeto-V. Ten eerste hebben de duizenden bezoekers veel ple zier beleefd aan de ruim zestig prachtige vogels in de volières, maar wat voor de vereniging zelf nóg belangrijker was: er werden 53 nieuwe leden geboekt. Tien jaar geleden werd deze vereniging opgericht door een klein clubje mensen dat tropische vogels hield. Men wilde wel eens ervaringen uitwisselen en dit alles resulteerde zelfs dat na eenpaar jaar de eerste tentoonstelling kon worden gehouden, zij het be scheiden van opzet. Daarna is het een beetje verwaterd, doch door een be- stuursherziening doet de vereniging de laatste twee jaar weer van zich spre ken. Behalve dat men regelmatig vergadert, lezingen en dia-avonden organi- seert, wordt in de maand december een grote tentoonstelling gehouden. In verband met het 10-jarig bestaan zal het ditmaal een districs- tentoonstelling worden met deelname uit de gehele provincie Utrecht. Het houden van tropische vogels als hobby, houdt in dat men, wil men het tenminste serieus doen een uitge breide kennis dient te hebben van de vo gels. Er zijn op dit gebied talrijke boeken in omloop en wie zich, om een voorbeeld te noemen, eens uitvoerig verdiept in het kweken van fokzuivere vogels, zal een ongekende wereld binnenstappen die bij zonder fascinerend is. Want weet u bijvoorbeeld dat de grasparkiet nog maar nauwelijks honderd jaar bekend is en reeds volkomen tot huisdier geworden is? Niet alleen in Europa en speciaal in Engeland is deze vogel zo populair ge worden, ook in Azië en Amerika worden miljoenen parkieten gehouden. Bij iedereen, die parkieten houdt en er jongen van gefokt heeft, ontstaat de wens zelf eens te trachten vogels te kweken, UIT RHENENS RAADZAAL Afwijkende samenstelling van begrotingscommissie NU OOK SOCIALIST GEKOZEN Het voorstel van burgemeester en wethouders om in de commissie van onderzoek voor de gemeentebegroting 1964 te benoemen de raadsleden H. Drost (Onafh. CHU), H. W. F. Scholte (VVD) en W. J. M. v. d. Voort (KVP) vond geen weerklank bij de socialisten. De heer Deen merkte op dat het sinds 1946 niet meer was gebeurd dat er geen socialist in deze commissie zit ting had. En dat terwijl zijn fractie één derde uitmaakt van de hele raad. Dc heer Klaassen (CHU) vond het niet zo belangrijk. Er was volgens hem nog nimmer iets goeds uit deze com missie te voorschijn gekomen. De voorgedragen candidaten tilden er ook niet zo zwaar aan en toen er dan ook werd gestemd bleken te zijn benoemd de heren H. Drost (11 stem men), D. de Jong (PvdA 8 stemmen) en H. W. F. Scholte (6 stemmen). Er wa ren vier stemmen blanco uitgebracht. De KVP'er v. d. Voort moest het veld ruimen voor de socialist De Jong. Aan het begin van de vergadering bracht de voorzitter de gelukwensen over aan de heer J. Wisgerhof in ver band met diens 50 jarig huwelijks feest en aan de heer D. Dirkse in ver band met diens 25 jarig jubileum in dienst van één en dezelfde werkgever. Mej. G. H. ten Boom .werd met alge mene stemmen benoemd tot hoofdleid ster aan de openbare kleuterschool Bantuinweg. De voorzitter had grote waardering voor deze leerkracht. Eén van de raadsleden kwam weer zo in kleutertrans, dat hij op zijn stembrief je naast de naam van de onderwijze res een boompje had getekend! Het stembiljet werd niet ongeldig verklaard. Grote bevreemding sprak de voor zitter uit over een krantenbericht waarin melding werd gemaakt van een mislukte bliksemactie voor de vluchte- lingèn. Tot zijn grote voldoening kon hij mededelen dat deze actie ook in Rhenen, Eist en Achterberg bijzonder goed was geslaagd. De opbrengst lag tussen de vier en de vijfduizend gul den. Bij begrotingswijziging verstrekte de raad een renteloos voorschot aan de Rhenense muziekvereniging „Ons Ge noegen" van 2500,voor de aan schaffing van instrumenten. Het bedrag zal door de vereniging in vijf jaar wor den afgelost. Voor een verbouwing van de afde ling sociale zaken werd het krediet verhoogd met 900,tot 6500, Voor de dienst van gemeentewerken werd een lichtdrukapparaat aange schaft voor een bedrag van 2000, die andere kleuren hebben en ofschoon de weg natuurlijk open staat om zo'n paartje vogels bij een handelaar of kwe ker te kopen, is het nu juist de „sport" zelf door de juiste combinatie en selectie de verlangde kleurvogel te kweken. Zo is Veenendaal beroemd om zijn rode kanaries! Opkopers uit Frankrijk en Italië komen regelrecht hier naar toe om de rode ka naries op te kopen. Het lijkt op een fabeltje, maar de volle waarheid is, dat de kanariekwekers deze rode kleur zo mooi weten te krijgen door de diertjes wortelen te voeren. Naast de beroepskwekers zijn er dui zenden vogelliefhebbers gekomen, die bij voorbeeld parkieten zijn gaan houden, omdat de vogels tal van prettige eigen schappen hebben als volièrevogels, nog naast hun aantrekkelijke kleurvariaties. Neem de zebravink. Ook een leuk beest je. Het is van oorsprong de Australische huismus, die door het fokken allerlei kleuren heeft gekregen. De tropische vogels worden geïmpor teerd uit hoofzakelijk Australië, India en Japan, maar ze zijn goedkoper dan de hier gekweekte vogels omdat laatstge noemden veel beter tegen de hier heer sende temperaturen bestand zijn. Het vogelhouden als hobby begint meestal op kleine schaal. Een huiskamer- kooi met één of twee vogels, maar allengs krijgt men meer plezier in de diertjes en dan wordt de kooi al gauw verwisseld voor een binnen- of buitenvolière. Nu kwam er op de Vewibeto een mijn heer die tegen voorzitter Blankenstijn zei: „Dat is niks wat jullie doen. Ik zie ze liever los vliegen". Het antwoord was: kijk eens mijn heer, dan gaan ze allemaal dood. Deze diertjes zijn geboren en ge togen in een volière en kunnen dus niet meer in het wild leven. De kring van Veenendaalse Vogelvrien den wordt steeds groter, mede dank zij de bekendheid die de vereniging gaf aan de bezoekers van de Vewibeto. Voorzitter Blankestijn vertelde: „We hebben het herhaaldelijk meegemaakt dat mensen voor de tweede of derde maal terugkwamen, speciaal om de volière nog eens aandachtig te bekijken. En het was dan ook een mooi stukje natuur". Gisteravond werd in de pas gerestau reerde Ned. Herv. Kerk een stijlvolle herdenking van de Kerkhervorming ge houden. Het Nederlands Bijbelgenootschap afd. Eist (Utr.) had een bijzonder goede keus gedaan in de figuur van ds. Jac. van Dijk uit Nijkerk. Een puur Calvi nistische dominee, die zijn geloofsover tuiging als de ware beschouwt, maar de gemeente toch voorhield begrip te tonen voor andere principes. Hij wist op een boeiende, gevatte, soms zelfs pikante wijze zijn vele toehoorders aan dachtig te doen luisteren. De muzikale omlijsting van het ge heel was in zeer vertrouwde handen van Dé van Oenen, sopraan; Leo van Stempvoort, orgel en het koor Eben- Haëzer o.l.v. L. P. van Voorthuizen. Het leuke is dat op de beurs het eerste vrouwelijke lid ingeschreven is. „Waarom nietmeende de heer Blankestijn, „iedereen die van vogels houdt en er in zijn vrije tijd plezier in wil beleven kan bij ons terecht". Het bestuur gaat nu druk aan de gang voor de komende jubileum-tentoon stelling. Dat moet natuurlijk een nog beter visitekaartje worden en wie weetmisschien gaat het leden tal weer drastisch omhoog! De bontgekleurde vogels hebben hel in hun onderkomen best naar hun zin. VEENENDAAL Vanavond zal de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal bijeenkomen om tot zeer belangrijke besluiten te komen met betrekking tot het uitbreiden van het aantal predi kantsplaatsen te Veenendaal. In ons blad van a.s. woensdag 6 nov. komen we hierop uitvoerig terug. De groothandel in textiel en woning inrichting W. van Beek en Zonen N.V. alhier, beleefde woensdag j.I. met drie van haar medewerkers een feestciyke dag. Het is in deze dagen namelyk 25 jaar geleden, dat drie personeelsleden by deze N.V. in dienst traden, t.w. de heren F. van de Pavert, boekhouder; A. van Ginkel, ve.rkoper en D. Dirkse, stoffeerder_ Dit drievoudig jubileum werd met de nodige fecstelykheden ge vierd. Woensdagmiddag was er in La Mon- tagne een receptie voor leveranciers en klanten, die druk werd bezocht. De drie jubilarissen kregen uit handen van de oudste directeur van de N.V. de heer T. van Beek, ieder een gouden polshorloge en een enveloppe met in houd. De heer Van Beek prees hen voor hun werklust, plichtsbetrachting, sa menwerking en betrouwbaarheid. Namens de jubilarissen dankte de heer Fr. van de Pavert voor de welge meende woorden en dc prachtige ge schenken. Het jubileumfeest werd besloten met een diner, waaraan alle personeels leden met hun echtgenoten of ver loofden aanzaten. OP WEG NAAR ZELFBEHOUD De w.s.v. De Rijnkanters heeft gis teravond weer een stap verder op de weg naar zelfbehoud gezet. In café „Sportlust" vond een bestuursverkie zing plaats, die de volgende formatie tot gevolg had: P. v. Veenendaal, voorz.; H. L. Spies, penningm.; G. G. v. Erven, seer.; A. J. v. Leth en W. Henzen bestuursleden. Reeds enige malen kwam in Uw vergadering de vraag ter sprake of en zo ja, in welke mate in de buurtschap Achterberg woningen moeten worden gebouwd. Van grote betekenis is de vraag in hoeverre de gemeente daarbij stimulerend moet optreden o.a. door een actieve grondpolitiek en de be stemming van een deel van het jaar lijks beschikbaar komende woningcon tingent in de woningwetsector voor Achterberg. Dit probleem heeft diverse aspecten, welke bij de oplossing daarvan in aan merking moeten worden genomen. Men heeft te doen met een planologisch (a) en een sociaal-economisch aspect (b). terwijl ook het behoefte-element (c) van niet te verwaarlozen betekenis is. Tenslotte rijst de vraag welke taak de gemeente ter zake heeft, waarbij het kostenvraagstuk een voorname rol speelt (d). ad. a. PLANOLOGISCHE ASPECTEN De Achterbergse gemeenschap, welke ongeveer 2000 inwoners telt, leeft deels in de z.g. agrarische kern rondom kerk en school en anderdeels in de wijde omtrek, verspreid langs de verschil lende wegen tot onder de rook van Veenendaal, Wageningen en de stads kern van Rhenen. Deze toestand vindt zijn weerslag in de door de provinciale en gemeentelijke overheid getroffen planologische maatregelen. Het streek plan voor de Utrechtse Heuvelrug geeft aan dit deel der gemeente een agra rische bestemming met als middelpunt een z.g. agrarische kern. Het uitbrei dingsplan voor de kom van Achter berg - hoe gering van omvang ook - tracht aan deze kernvorming mede ge stalte te geven door de projectie van enkele bebouwingsstroken langs aan te leggen of te reconstrueren wegen. Gesteld kan dus worden, dat de ge geven planologische bestemmingen de groei van Achterberg in geen enkel opzicht belemmeren, doch deze inte gendeel bevorderen en leiden. Een hiermede zijdelings verband houdend probleem is de bebouwing van het z.g. buitengebied. Een algemeen aanvaarde regel daarbij is, dat niet- agrariiche bebouwing uit dit gebied zo veel mogelijk dient te worden geweerd, o.a. om kernvorming te bevorderen en het karakter van het landschap te be waren. Lj normen voor toelating van z.g. ouderwoningen in het buitengebied BEDRIJFSHOOFDEN IN ACHTERBERG IN 1956 EN 1960 RHENEN Achterberg Agrarisch Niet-agrarisch Jaren Totaal Waarvan Totaal Waarvan Totaal bedr. hfd. arbeider bedr. hfd. arbeider abs abs abs abs abs abs abs 1956 193 176 17 231 66 165 424 45,5 41,5 4 54,5 15,6 38,9 100 1960 171 153 18 247 47 200 418 40,9 36,6 4,3 59,1 11,2 47,9 100 Gemeente Rhenen 1956 293 2135 2428 12,1 87,9 100 1960 260 2959 3219 8,1 91,9 100 ontbreken, omdat op dit punt op pro vinciaal niveau (nog) geen steun bleek te vinden. Dit onderwerp is daar nog in studie. Voor de hand ligt nu de vraag waar om van deze mogelijkheden tot op he den praktisch geen gebruik is ge maakt, daarbij nog even in het mid den latend of de gemeente dan wel particulieren in deze de nodige initia tieven hadden moeten ontplooien. Dit houdt namelijk ten nauwste verband met het hierbij betrokken: ad b. SOCIAAL-ECONOMISCH ASPECT Economisch gezien is Achterberg sterk agrarisch van karakter, al blijkt door het economisch-technologisch in stituut voor Utrecht verzamelde cij fers. Hieruit blijkt namelijk, dat het percentage van de totale werkende beroepsbevolking in de landbouw voor de gehele gemeente daalde van 21 in 1947 tot 9 in 1960. Voor het eco- nomisch-geografisch gebied_de Utrecht se Heuvelrug zijn deze cijfers respec tievelijk 10% en 4%. Deze structuurwijziging heeft in de eerste plaats invloed op het bevolkings cijfer van Achterberg. Een vergelijking tussen de bevolkingstoename van Rhe- nen-stad en Eist enerzijds en Achter berg anderzijds levert het volgende beeld op: OVERZICHT BEVOLKINGSTOENAME TUSSEN 1947 EN 1960 BESTAND ALGERIE-MAROKKO - Op de conferentie van Bamako is overeen gekomen, dat met ingang van 2 nov_ het vuren aan de Algerüns-Marokkaan- se grens zal worden gestaakt. Foto: tijdens de ondertekening van het ak koord, v.l.n.r. keizer Haile Selassie (Ethopië), president Ben Bella (Algerië), koning Hassan (Marokko) en president Modibo Ketta (Mali). 1947 1956 1960 Toeneming in Achterberg 2021 Rhenen-stad en Eist 7223 2051 2097») 3,8 9473 10595 46,8 Totaal gemeente 9244 11524 12692 37,4% Inclusief 161 inwoners, welke in 1960 naar Veenendaal overgingen i.v.m. de grenswijziging. volkstelling van 1960, dat dit agrarisch karakter aan omvang inboet. Een bevestiging hiervan geven de uit 't bovenstaande overzicht van de re sultaten der woningtelling 1956 en de De geboorte- en vestigingsoverschot ten over de jaren 1947 t/m 1960 ver lopen voor de gehele gemeente (over Achterberg zijn geen afzonderlijke ge gevens beschikbaar) als volgt: Jaar Geboorte-overschot Vestigingsoverschot Totaal 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 203 187 149 161 182 192 137 197 157 146 161 183 158 214 27 45 161 192 84 16 13 120 52 54 31 315 120 73 230 232 310 353 266 208 150 317 209 200 192 498 278 287 JONGSTE MANIE. Attentie voor de Beattle Mania (Beattle Manie). Het de nieuwste ziekte onder de jeugd. En erg besmet telijk! Na de hele Engelse jeugd te hebben aangestoken is hij nu onderweg naar ons vasteland en zal het allereerst aanstekelijk zijn werk doen in het Parijse Olympia-theater, want daar tre den twee weken lang de vier Engelse jongens op, die een nieuwe rage van rock hebben ontketend onder de naam „The Beattles". Ze zijn gekleed in een nauwsluitende zwarte broek en een glimmend zwart vest. Maar het meest opvallende aan hen is hun haar dat in klokvorm is geknipt en als een zware la ge ponny tot vlak boven hun jongensogen valt, over hun oren groeit en lang over de nek tot op de kraag van hun vest door loopt. Drie van hen spelen gi taar en de vierde drum. En na tuurlijk zingen ze alle vier. En daarmee hebben ze in elke gro tere Engelse stad gedurende de laatste weken 5 a 10.000 leeftijd genoten in extase gebracht, waarbij de gebruikelijke joel en vechtpartijen zich afspeelden, waardoor alleen al in Liver pool zo'n honderd jongelui in 't ziekenhuis terecht kwamen. Te Manchester werd een employé door zijn baas ontslagen omdat hij 48 uur niet op z'n werk was geweest en zijn werkgever hem herkende op z'n televisiescherm tijdens het optreden van The Beattles. Die t.v.-uitzending werd gegeven vanuit een grote music hall te Londen. De „fans" die er niet meer in konden werden op straat maar nauwe lijks door de politie in bedwang gehouden. Heel wat kepi's sneu velden. Maar dat hinderde niet zeiden de vier Beattles later, want van de eentrees beurt de staat zo veel aan belasting dat uij daarvoor best nieuwe kepi's kan kopen. zy zelf verdienen per persoon (als men hen zo mag noemen), 11.000 per week. Zie hun ge zichten hiernaast. TOT ZIENS. „Tot ziens in 1968", heeft Ruslands baas Chroesjschef gezegd bij het af scheid van een aantal Ameri kaanse journalisten. In zijn persconferentie was hij niet zo optimistisch geweest over d« huidige omstandigheden in zijn land maar in zijn afscheids woord was hij dat wel wat de verwachtingen voor zijn eigen leven.slcngte betreft en ook voor de toekomst van het communis me. „Want, voegde hij eraan toe, in dat jaar zal de commu nistische staat in mijn land een feit zyn". ALLEEN. President De Gaul le vernam het doodsbericht van twee van Frankryks meest ge liefde artiesten, Jean Cocteau en Edith Piaf, tijdens een ver blijf te Besancon. Na zijn ont roering meester te z(jn gewor den waren zijn eerste woorden: „Zo, en nu voel ik me helemaal alleen". WIE ZEI DAT? „Ik ben te gen transistors. Dat ia ver schrikkelijker dan de atoom bom". (Roland Dorgelès) Gemiddeld bedraagt het geboorte overschot tussen 1947 en 1960 per jaar 173 personen. Aannemende, dat de be volking van Achterberg over genoemde periode ongeveer 1/5 deel der totale bevolking uitmaakte, had een geboorte overschot van ongeveer 173 5 34 personen per jaar mogen worden ver wacht. Enige correctie van dit getal door de hogere gemiddelde leeftijd der Achterbergse bevolking zal wellicht noodzakelijk zijn, doch hieromtrent zijn zonder een diepgaander studie geen exacte gegevens beschikbaar. De gemiddelde totale bevolkingstoename in Achterberg bedraagt tussen 1947 en 1960: (2097 2021) 14 - 5 personen per jaar. Hieruit kan globaal worden afgeleid, dat zo er in Achterberg al een geboorteoverschot van 34 personen voorkomt - het hierna volgende over zicht van het aantal leerlingen op de lagere school biedt ten aanzien van het geboorte-overschot nog een aan knopingspunt - het vertrek-overschot op gemiddeld 29 personen per jaar kan worden gesteld. (Zie verder pag. 4 van 3e blad)

De Vallei | 1963 | | pagina 5