De heer J. J. Dondorp spreekt in de Petrakerk RHENEN ELST OVERBERG EDERYEEN SCHERPENZEEL 'T KOMPAS WIJ WERDEN WAKKER GEMAAKT (van morgenavond) Cefa presenteert: AVONTUUR PER BALLON MARKTBERICHTEN DS. SCHIPPER NAM BEROEP AAN Voor de kantonrechter DE LEZER KINDERPOSTZEGELS Dhr. J. J. Dondorp breekt de muren van wanbegrip Het is niet altijd plezierig wakker gemaakt te worden, daarvoor zijn we meestal ondankbaar. Wij willen met rust gelaten worden, waardoor het wekken dan ook geen prettige taak is. Toch kan het zeer noodzakelijk zijn. Enkele personen op het terrein van het onderwijs deden verschrik kelijke ontdekkingen bij het zien van de omstandigheden, waarin bij voorbeeld de gestoorde kinderen leefden, daar in ons land de nood van de afwijkende mens groot was. Zij hebben zich met de ouders in verbinding gesteld om tot organisatie te komen. Aanvankelijk waren ook de ouders terughoudend, het helpt immers toch niet, het kruis moet gedragen worden. Er waren er echter ook, die begrepen dat zij hier een taak hadden, om ook voor anderen tot steun te zijn. In deze periode werd „Philadelphia" opgericht. Ondanks al de druk, was er bij de ouders blijdschap, kontakt te hebben met men sen die hen begrepen. Hierdoor kwam de nood op velerlei wijze open baar. Er werd gewerkt om muren van wanbegrip op maatschappelijk, sociaal en kerkelijk terrein omver te werpen. Eén van de grootste pioniers bij het alarm slaan en het organiseren was het B.L.O.-schoolhoofd uit Hilversum, de heer J. J. Dondorp. Met de leuze „doorbreekt de muren" heeft hij als voorzitter van het hoofdbe stuur „Philadelphia" leiding gegeven in de strijd voor de belangen van het afwijkende kind. Plaatselijke afdelingen moesten worden opgericht, die weer hun taak hadden in het wakker maken van ouders, kerken en de hele gemeen schap, terwijl het hoofdbestuur op hoog niveau werkte bij het ministerie en overheidspersonen. Geen enkele gelegenheid liet deze strijdbare voorzitter on benut wanneer hij in aanraking kwam met gezaghebbende personen, op welk terrein ook, wist hij steeds de verant woordelijkheid voor de afwijkende mens duidelijk onder de aandacht te brengen, zodat zij schrokken van onbegrip en achterstand. Ondanks de grote gaven die de heer Dondorp bezit, is hij toch eenvoudig gebleven, ook toen hem, als eni ge op dit terrein, van H.M. de Koningin een hoge onder scheiding tebeurt viel. Hij weet dat Gods zegen onmisbaar is voor zijn arbeid, maar ook, dat God luie mensen deze zegen niet zal geven, want de hand van de vlijtigen zal ge zegend worden. In ons land wordt een ONTWAKEN waargenomen, er worden muren van bescherming gebouwd rond deze groep. Thans worden in verschillende plaatsen van ons land kleine tehuizen gesticht, waar alleenstaanden in gezinsverband onder gespecialiseerde leiding in hun eigen omgeving kunnen blijven, zodat het kontakt met hun werk, plaats, kerk, familie en vrienden, niet verbroken wordt. Dit zijn geen luxieuze paleizen, waar deze mensen zich niet thuis voelen, maar eenvoudig, gezellig en praktisch. Dat Veenendaal NIET ACHTERBLIJFT in het ontwaken is duidelijk waar te nemen in hetgeen er gedaan wordt voor de afwijkende mens, buiten „Philadel phia" om, waaruit blijkt dat de verantwoordelijkheid voor deze mensen door de gemeenschap gedragen wordt. Daarom heeft „Philadelphia" afdeling Veenendaal, de voorzitter van het landelijk verband, de heer J. J. Dondorp uitgenodigd, om te spreken over het onderwerp: „RONDOM PHILADELPHIA" Gezien de grote belangstelling die er bestaat voor deze spre ker naar aanleiding van de reportage in spiegel, radio en televisie, wordt er een grote opkomst verwacht. Deze ver gadering wordt gehouden in de Petrakerk op dinsdag 12 nov. a.s., waar een plaatselijk kerkkoor haar medewerking zal verlenen. muren bouwen van bescherming Subsidie aan „Opgeruimd staat netjes" Reeds enkele jaren draait de lande lijke actie „opgeruimd staat netjes". Men is thans zover, dat een groot deel van de Nederlandse bevolking het probleem van de verontreiniging van stad en land in de gaten heeft. Waarmee weer niet ge zegd is, dat men zover is dat de straten en pleinen nu merkbaar schoner blijven. Toch wil de werkgroep van „opge ruimd staat netjes" doorgaan en binnen kort een aanvang maken met de volgen de fase, die de verontreiniging geleidelijk aan terug zal moeten dringen. De plan nen voor deze tweede fase zijn verge vorderd. Met goed-opgezette straatacties zal het gewenste resultaat kunnen worden bereikt. Deze maand hebben de inwo ners van twee gemeenten reeds met dit nieuwe in de actie kennis gemaakt. De ervaringen die daarbij werden opgedaan zijn moedgevend. B. en w. stellen de gemeenteraad dan ook voor, voor dit doel een éénmalige subsidie van 250 gulden beschikbaar te stellen. Plantsoen op grond voormalige Geerboerderij Op het perceel grond waar de zo be kende Geerboerderij heeft gestaan komt een plantsoen. B. en w. vragen voor de aanleg een krediet aan de gemeenteraad. In deze kredietaanvraag (van 40 dui zend gulden) zijn ook begrepen de aanleg van trottoirs aan de Gerard de Lairesse- straat, de Rubensstraat en de Adr. van Ostadelaan, voor de in aanbouw zijnde Chr. Nat. school III, en het aanleggen van plantsoen langs het begin van de Dijkstraat. Brug over het omleidingskanaal B. en w. vragen de raad een krediet van 133 duizend gulden voor het aan schaffen van verschillende onderdelen voor de brug, die straks over het Om leidingskanaal in het gedeelte van de Westersingel tussen de Rembrandtlaan en het Panhuis moet komen. Het krediet voor het aanleggen van de brug zal latei- worden gemaakt. De verschillende con structie-onderdelen worden op een be- tonfabriek gemaakt. Vandaar nu al die kredietaanvraag. Subsidie voor Jeugdsport- afdelingen In augustus van dit jaar verleende de gemeenteraad aan de jeugdafdelingen van verschillende verenigingen een subsidie. Deze regeling zou gelden tot 1 januari a.s. om dan te bezien of er wijziging in zou moeten worden aangebracht. Volgens b. en w. is de tijd te kort om een verantwoord oordeel te vormen en zij vragen de raad de werking van de regeling met een jaar te verlengen. Onderwijzeres mej. Monsma met pensioen Van mej. J. G. Monsma, onderwijzeres aan de openbare lagere Dokter Hekster- school aan de Sandbrinkstraat is het ver zoek ingekomen om ontslag per 1 no vember 1963. 23 jaar heeft mej. Monsma bij het Vee- nendaalse openbare onderwijs gewerkt, doch haar gezondheidstoestand is van dien aard dat zij haar functie moet neer leggen. B. en w. betreuren het, dat mej. Monsma op deze wijze gedwongen wordt haar werk neer te leggen. Over een benoeming in deze vakature zullen b. en w. binnenkort de raad na dere voorstellen doen. Zij willen de mi nisteriële beslissing afwachten op het verzoek om rijksvergoeding van het aan stellen van ean derde leerkracht aan de Dokter Heksterschool. Straatnamen van Industriewijk weer in raadsvergadering Een voorstel van b. en w. om drie straatnamen voor de Industriewijk vast te stellen werd in de vorige raadsverga dering zo bekritiseerd, dat het college Ijlings besloot de zaak terug te nemen om nog eens nader over geschikte na men te kunnen denken. B. en w. stelden toen voor Laan der Techniek, Exportstraat en Vlijtstraat. Het was vooral de heer A Visser, die met suggesties kwam. Deze had een hele lijst opgesteld. Alle namen die eindigden op ,ie", evenals Industrie(laan). In het nieuwe voorstel van b. en w., dat morgenavond ter tafel zal komen zijn twee van de door de heer Visser ge suggereerde namen overgenomen, n.l. Energiestraat in plaats van Exportstraat en Produktiestraat voor Vlijtstraat. De- Laan der Techniek willen b. en w. zo laten. Noodlokaal bij Groen van Prinstererschool De (Ned. Herv.) Groen van Prinsterer school aan de Dr. Colijnstraat kampt met ruimtegebrek. Er zijn 257 leerlingen op deze school en de klassen zijn overvol. Daarom stellen b. en w. de raad voor bij de school een noodlokaal te bouwen en dit aan het schoolbestuur in bruik leen te geven. Bouwexploitatieverordening B. en w. van Veenendaal willen de financiële belangen van de gemeente vei lig stellen door een bouwexploitatiever ordening in het leven te roepen. Zij doen een desbetreffend voorstel aan de ge meenteraad. In een zogenaamde bouwexploitatiever ordening wordt een regeling getroffen voor het verhalen van de kosten van het bouwrijpmaken van gronden, die geen eigendom van de gemeenten zijn. Tot nu toe waren alle bouwrijpgemaakte per celen in de handen van de gemeente en was er dus geen behoefte aan een der gelijke regeling. B. en w. schrijven, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze situatie zich in de toekomst met de nieuwe complexen zal wijzigen. Dit kan gebeuren omdat de gemeente de gronden niet in eigendom kan krijgen (ook niet door onteigening) of omdat er de voorkeur aan gegeven wordt aan een particuliere bouwer. B. en w. denken aan dit verband aan het toekomstige winkelcentrum in het Tuin straatplan. De Cefa vertoont zaterdagavond 9 november in gebouw Eltheto de cinemascopefilm „Avontuur per ballon" welke toegankelijk is voor alle leeftijilen. In qc: e kleurenfilm leeft men mee met een oui 'tvinder die er in slaagt een bestuurbare ballon te vervaardigen, waar mee hij langs een nauwkeurig tevoren vastgestelde route over Frar.krijk vaart. Vergezeld van zijn kleinzoon en met een helper die hem op de grond in een auto volgt, beleven zij komische en opwinden de gebeurtenissen. De schoonheid van het Franse land schap met zijn kathedralen, kastelen, Mont-Blanc, West- en Zuidkust, wordt de bezoeker op een bijzondere wijze ge toond. Schitterende panorama's ontvou wen zich op een wijze die men niet voor mogelijk zou hebben gehouden. GEMEENTE VERKOOPT GROND VOOR INDUSTRIEVESTIGINGEN B. en w. van Veenendaal stel len de gemeenteraad voor een drietal percelen grond van het industrieterrein te verkopen. August Stenman Ab., gevestigd in Zweden, heeft verzocht om een perceel grond, groot ongeveer 19.000 ha voor de bouw van een fabriekscomplex. Dit be drijf moet dienen ter vervanging van de huic.ge gebouwen van de N.V. Veenen- daalse IJzerindustrie v/h G. H. van Leeu wen aan de Schoolstraat. Deze industrie is door het genoemde Zweedse concern overgenomen. Deze verkoop zal tevens omvatten de boerderij Parallelweg 89. N.V. Bruil, gevestigd te Apeldoorn heeft zich gemeld voor een perceel aan de Nijverheidslaan met een oppervlakte van 8565 ca. Hierin zijn ook begrepen de woningen Parallelweg 90 en 91. Het ligt in de bedoeling om deze grond te be stemmen voor de bouw van een werk plaats, garage met monteurswoning en opslagruimte. Tenslotte wordt voorgesteld een perceel van 570 ca te verkopen aan de heer W. Schoeman alhier voor de bouw van een machine- en constructiewerkplaats. Nog geen overeenstemming B. en w. hebben nog geen overeen stemming bereikt met De Ruiter Dzn., Handelsmaatschappij N.V. alhier, over de aankoop van de gebouwen en terreinen van die N.V. aan de Molenstraat. Het bedrag, dat door de maatschappij n.l. voor de gebouwen en terreinen wordt ge vraagd, zo schrijven b. en w. is - gelet ook op de overige daarbij gestelde voor waarden - naar onze mening zo hoog, dat dit ten enen male niet als uitgangs punt voor verdere onderhandelingen kan worden aanvaard. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 137.000 stuks. Prij zen van f 14,— tot f 14,50 voor de grote eieren en van f 9,50 tot f 12,50 voor de henneëieren. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 60 stuks. Prijzen van f 64,tot f 76,per stuk. Handel traag. Aankoop woning door gemeente De gemeenteraad zal morgenavond beslissen over de aankoop van dwoning J. G. Sandbrinkstraat nr. i van de 'heer A. Loef. Volgens b. en w. is het gewenst, dat de gemeente over deze noodwoning kan be schikken teneinde de bewoning ervan onmiddellijk te kunnen beëindigen zodra de grond voor andere doeleinden nodig is. Een geslaagde avond van Euterpe Zaterdagavond j.l. hield Jazzclub Euterpe weer een muziekavond in hotel „de Korenbeurs" op de Markt. Het optredende combo bestond uit het trio „John de Jong,, met John de Jong piano, Leo Coïni, bas, Frits Thoo- mes, drums en waarin verder meespeel den: Han Troost, bongodrums, Tineke Greve en Wil Kuypers als vocalisten en Arie Teunisse op saxofoon en bas. HET REPERTOIRE Begonnen werd met enkele bekende jazznummers zoals Blue Moon en Softly as in the morning Sunrise, waaruit bleek dat er ijverig gestudeerd was. Het trio speelde nog niet vlekkeloos, maar dat kan ook niet na slechts 10 maan den samen spelen; wat men echter bracht was toch van goed gehalte. In een vlot quick-steptempo werden o.a. „Oh hady be good" en „I could have danced all night" gebracht. Van deze gelegenheid maakten de bezoekers gaarne gebruik om een dansje te ma ken. Wil Kuypers en Tineke Greve, het vlotte zangeresje van de band, zongen enkele nummers uit de jaren 1940-1950. Bekende liedjes met Hollandse en Ita liaanse teksten. Uit een enkel nummer bleek dat deze serie nog kort op 't re pertoire stonden. „NOW IT'S THE TIME" Met een snel tempo werd dit nummer gebracht, waarin Arie Teunisse, sax en John de Jong op piano mooie solo's speelden. Dat deze elkaar reeds langer kenden, bleek overduidelijk uit de wijze waarop zij samen speelden. De vaardig heid waarmede deze heren hun instru ment bespelen is bewonderenswaardig. Alle lof voor zo'n vertolking. EEN MUZIKAAL HOOGTEPUNT was het optreden van een in Veenen daal logerende Portugese technicus. De jamsession die nu gespeeld werd oogst te bijzonder veel bijval. Deze gast ont popte zich als een geroutineerd bassist, die met verve en zuidelijk temperament het combo stuwde. Juist dit onvoor bereide en spontane spelen geeft zo'n goede sfeer aan de jazzmuziek. Al met al was het een geslaagde avond, waarin gezelligheid en muziek- vreugde tot volle ontplooiing kwamen. Niet onvermeld mag blijven de wijze waarop de heer D. van Schuppen de geluidsversterking verzorgde. Van het bestuur vernamen wij dat Euterpe meer van deze avonden gaat organiseren. Moeilijke uitwedstrijden voor VC Veènendaal-teams i De eerste VCV-teams, zowel de da mes als de heren, doen het tot nu toe buitengewoon goed. T.a.v. het heren team lag dit na de goede resultaten in de vorige competitie min of meer in de lijn der verwachtingen, doch wat het damesteam betreft waren de prognoses aan het begin van het seizoen minder optimistisch. Het damesteam heeft ech ter ook mentaal aan kracht gewonnen en de nieuwe speelsters in het team opgenomen, doén het uitstekend. Zaterdagmiddag gaan de VCV-sters in Utrecht spelèn om de bezetting van de tweede plaats achter het tot op he den nog ongenaakbare AMVJ. De re serves van hoofdklasser SOS zijn de tegenstandsters.1 Een heel moeilijke op gave; vooral in de Utrechtse Jaarbeurs spelen de SOS-meisjes uitstekend vol leyball. Zij hebben een redelijke aanval - wellicht iets minder dan die van VCV - doch hun defensie en serveren zijn zonder meer beter. Het kon wel eens een vijf-sets affaire gaan worden. Het eerste heren team speelt een uur later in dezelfde Jaarbeurs tegen Polonia II. De VCV-heren zijn momen teel redelijk in vorm, zodat van het dit jaar maar matig spelende Polonia- team moet kunnen worden gewonnen. Dat wij ondanks dit krachtsverschil toch nog een vraagteken willen zetten achter de uitslag, komt door de vaak wisselvallige humeuren, waarmede de VCV-ers hun wedstrijden plegen te spelen. Voor een normaal spelend VCV is er geen vuiltje aan de volleyball- hemel. Het 2e damesteam speelt thuis tegen VKS I en zal proberen ongeslagen te blijven. Utislagen: Dames: VC Veenendaal II DSO II: 3-1 Spirit - VCVeenendaal I: 0-3 VC Veenendaal II - CGSI II: 3-0 Heren: Valbovol IV - VCV II: 0-3 VCV II - Salvo I: 3-0 VCV III - CGSI: 3-0 VCV I - Athlon I: 3-0 BIJDRAGE VOOR CONSULTATIE BUREAU ELST (U.) De Vereniging Ziekenzorg te Rhenen heeft van het Nederlands Comité voor kinderpostzegels een uitkering van 500,ontvangen als bijdrage in de kosten van inrichting van het kinder consultatiebureau in het dorp Eist. CURSUSSEN E.H.B.O. NAMEN AANVANG Vorige week hebben de cursussen van de EHBO afd. Eist een aanvang genomen in het „Wijkgebouw". Op de woensdag avond zullen voortaan een aantal men sen bèzig zijn de grondbeginselen van het verlenen van „Eerste Hulp" te leren, om zo spoedig mogelijk in staat te zijn het verlangde diploma te halen, terwijl donderdagavonds de huisvrouwen onder richt krijgen in verbandjes leggen. Men sen die alsnog aan de bovengenoemde cursussen willen meedoen kunnen zich aanmelden bij de bestuursleden van de EHBO afd. Eist. Botsing auto-lokomotief Vrijdag j.l. wilde mevr. H. K. uit Leer- sum met haar praktisch nieuwe volks wagen de onbewaakte spoorwegovergang aan het eind van de Dwarsweg te Over- berg oversteken. Door al haar aandacht aan de weg te besteden verzuimde zij te kijken of er misschien ook nog een trein aankwam. Teen zij plotseling opkeek was het al te laat. Er kwam n.l. een losse locomo tief over de rails en met geen mogelijk heid was deze nog te ontwijken. De be stuurster van de auto reed er dan ook prompt van opzij tegenaan. Wonder bo ven wonder liep alles goed af. De auto werd zo zwaar beschadigd dat hij moest wprden weggesleept. In betrekkelijk korte tijd hebben zich hier in dit buurtschap vier onge vallen voorgedaan. Waarvan een met dodelijke afloop vandaar dat dit goe deren treintje dat viermaal daags Over- berg passeert van vele inwoners de bij naam heeft gekregen van „Dodentrein". Een verstandig besluit van de man met vaart, die er sportief uit wil zien en ge makkelijk zitten in z'n wa gen prefereert. Er hoeft geen lang verhaal bij zo'n korte jas. Aantrekkelijke prijzen F. 98,00 en F. 119,00 en een grote keus bij Hoofdstraat 90 - Veenendaal Telefoon 08385-2163 Ds. K. Schipper, Ned. Herv. predikant te Ederveen heeft het op hem uitge brachte beroep van de Herv. Kerk van Middelharnis op Flakkee aangenomen. Ds. Schipper was vanaf maart 1958 te Ederveen werkzaam waar hij de vaka ture weer vervulde ontstaan door het vertrek van ds. Treure naar Hillegers- berg. Tevoren diende ds. Schipper de Herv. gemeenten van Goudswaard en Waspik. Ook was ds. Schipper destijds hulp prediker te Delft, waar hij tezamen met ds. Fokkema, die destijds in Delft stond, arbeidde. Ds. Schipper werd enkele malen als legerpredikant uitgenodigd en was ook in het toenmalige Ned. Indië legerpre dikant tijdens de politionele acties. Na dien en voor het laatst nog deze zomer in Frankrijk was ds. Schipper onder de militairen werkzaam. Tijdens de vierjarige periode die ds. Schipper te Ederveen stond, werd de Herv. Julianaschool in gebruik geno men waarvoor door ds. Schipper de eerste steen werd gelegd. Ds. Schipper is ook als consulent van de Herv. Kerk van Scherpenzeel aan gewezen, zodat er nu twee gemeenten hun predikant zien vertrekken. (vervolg van pag. 1) had gemaakt en bovendien, dat hij met zijn auto niet voldoende rechts had ge houden. Bij de eerste overtreding was in de dagvaarding echter verzuimd te vermelden met welk voertuig M. ge reden had. De officier besloot daarop dit eerste deel in te trekken en ver dachte niet opnieuw te dagvaarden. Alleen het niet rechts houden bleef daarna over. Een paar meter uit de bocht stond een auto geparkeerd en daardoor reed ik op het kruispunt nog niet helemaal rechts, voerde M. aan. Als die auto daar niet verkeerd gestaan had zou ik wel goed rechts geweest zijn. Hij stond er nu eenmaal en daar had u rekening mee dienen te houden, betoogde de officier. U hebt het niet helemaal goed gedaan, maar aangezien ik, althans mijn parket, ook een fout gemaakt heeft, vraag ik maar 20, of 4 dagen in plaats van de 40, waarvoor u een schikkingsvoorstel ge had hebt. Rechter Tiddens kon zich daarmee verenigen. Van der M. en E., aannemers te Ede, moesten vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verschijnen omdat zij als hoofd van een aannemersbedrijf niet voldaan hadden aan alle voor schriften van het veiligheidsbesluit op een bouwwerk. Door het ontbreken van een leuning langs een stortsteiger was namelijk een arbeider naar beneden gevallen toen het wiel van zijn krui wagen in een gleuf tussen twee planken terecht kwam. Een van de planken kantelde, waarop de man, met zijn kruiwagen, een val van ruim tweeën halve meter maakte. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij ongeveer acht weken in het ziekenhuis door moest brengen. Aan de beide aannemers werd het ontbreken van de leuningen ten laste gelegd. De stortsteiger en de loopsteiger zouden niet veilig te bereiken zijn ge weest en de ladders waren te smal ge weest. Het was de eerste maal, dat wij een hoogwerk met betonstorten aange nomen hadden en wij hadden er dan ook in het geheel geen ervaring mee, zo verklaarden de twee verdachten. We hadden stellingwerkers in dienst genomen en al bleven wij natuurlijk verantwoordelijk, we moesten er toch op kunnen vertrouwen, dat zij hun werk juist deden. Het ongeval gebeur de 's avonds om half zes en 's morgens hadden we hun nog gezegd een leuning langs de steiger te maken. Zij maakten bezwaren - ze werkten volgens tarief- loon - en we hebben ^gevraagd dan in ieder geval een verplaatsbare leuning aan te brengen. Ook dat hebben ze ech ter niet gedaan. Gelukkig is de man inmiddels weer opgeknapt en kan hij weer werken, maar hij heeft toch een flinke val gemaakt. U mag blij zijn, dat hij niet over leden is. Waarschijnlijk had u dan ook nog voor dood door schuld terecht moe ten staan, merkte de officier, mr. Pfeil, op. Ik eis tegen ieder van u 200,of 40 dagen. Dat is een boete, die niet aan de ernst van de zaak aangepast is. Ik begrijp echter, dat u al veel narigheid gehad hebt door het gebeurde. Gezien de omstandigheden en de be trekkelijke onervarenheid van de ver dachten met dit soort werk ging rechter Tiddens met de eis akkoord. Tevens hield hij daarbij rekening met het feit, dat - hoewel niet voldoende - getracht was de stellingwerkers tot het aanbren gen van een leuning te bewegen. W., stoker te Heelsum, was op de Utrechtseweg te Oosterbeek geverbali seerd omdat hij na het nemen van een bocht vergeten had de linkerrichtingpijl van zijn auto in te trekken. Het kwam hem vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht op 10,of 2 dagen te staan. Iedere automobilist moet per jaar een paar tientjes incalculeren voor ka potte achterlichten en boetes, zei de of ficier, mr. Pfeil. Denk er in het vervolg om, want het is zonde van het geld. Geachte redaktie, Uw artikel van vrijdag 25 oktober 1.1. in „De Vallei" over het Depot Elektro nisch Materieel te Rhenen hebben wij uiteraard met belangstelling gelezen. Het is ons echter opgevallen dat uw verslaggever alleen bij onze Technische Dienst op bezoek is geweest. Hij wist blijkbaar niet of had er geen tijd voor, dat er op DELM óók nog een Basis- en een Materieeldienst werkzaam is. Een bezoek aan deze diensten was zeer de moeite waard 'geweest. Uw reporter had dan van zijn bezoek aan DELM een totale indruk in uw blad kunnen weer geven. Nu wekt zijn verslag wellicht de indruk, als zou DELM hoofdzakelijk uit een Techn. dienst bestaan. Toch zijn wij van mening, dat ook deze beide diensten voor het DELM van groot belang zijn. Wij zouden u dit gaarne met een enkel voorbeeld willen toelichten. De Basisdienst heeft tot taak zich met de Algemene Zaken van het depot bezig te houden. Hieronder resorteren, om een voorbeeld te noemen, de werk zaamheden van de afdelingen: secreta- tie, militaire administratie, huishoude lijke dienst, burgerpersoneelszaken, be wakingsdienst e.d. Hoewel de Technische Dienst heel belangrijk werk verricht, menen wij toch dat de taak door de Basisdienst vervuld niet onbelangrijk genoemd mag worden. De militaire administratie b.v. zorgt o.a. dat de salarissen van het mi- litairpersoneel op tijd worden uitbe taald; de huishoudelijke dienst met zijn corveëers houden de boel schoon etc. Misschien dat uw verslaggever deze dienst niet zo attractief vond? Wat dacht hij dan van de Materieeldienst? Daar een kijkje te gaan nemen was wellicht de moeite waard geweest. Zo op het oog minder ingewikkeld of ge leerd, maar voor onze lezers misschien de moeite van het lezen waard? Men ziet de Materieeldienst met zijn omvangrijke administratie veelal als een noodzakelijk kwaad en daardoor niet zo belangrijk. Toch kan de Tech nische Dienst zijn Materieeldienst niet missen. De Materieeldienst is namelijk verantwoordelijk voor het beheer, aanschaffing, ontvangst en uitgifte van zo'n kleine 70.000 artikelen van allerlei aard, die voor de Koninklijke Lucht macht, incluis de Technische Dienst van DELM benodigd zijn. Dit zijn uiter aard niet alle artikelen die door de Luchtmacht worden gebruikt. DELM beheert slechts een bepaalde groep van artikelen van dit uitgebreide artikelen pakket. Door haar arbeid worden ook van andere luchtmachtdepots onderde len en artikelen betrokken, die voor de Technische Dienst van DELM van node zijn. Een van de belangrijkste taken van de Materieeldienst is te zorgen dat er voldoende materieel op het depot aan wezig is, om in de behoeften van de Luchtmacht en de Technische Dienst van DELM te voorzien, waardoor zij in staat zijn de haar opgedragen taak naar behoren te vervullen. Dat de Ma terieeldienst bij de bevoorrading vaak met lange levertijden rekening moet houden, vindt veel ongeloof bij de Technische Dienst. De Materieeldienst heeft dan ook een uitgebreide staf van militaire en civiele medewerkers tot zijn beschikking, die zich o.a. met be voorrading, opslag, uitgifte, materiaal controle, behoeftebepaling e.d. bezig houden. Al deze administratieve werkzaamhe den en de hieruit voortvloeiende werk voorbereiding zorgen er dus voor dat de Technische Dienst aan de gang blijft. Wij menen dan ook te mogen zeggen, zonder de Technische Dienst afbreuk te doen, dat door gezamenlijke arbeid en uiterste krachtinspanning van de drie diensten van het Depot Elektronisch Materieel een steentje wordt bijgedra gen de taak te vervullen die het vader land aan de Koninklijke Luchtmacht in NATO-verband stelt. Wij danken u voor de ons verleende plaatsruimte. Een medewerker van de Mat. dienst van DELM. (Ingezonden) Mevrouw Horodisch ontwierp de Kinderpostzegels 1963 met „rijmpjes en versjes uit de oude doos". Dit zijn ze 4 4 ct. Tante Nans zat op een gans 6 4 ct. In Den Haag daar woont een graaf. 8 4 ct. Ik kwam laatst in een pop penkraam. 12 9 ct. Ooievaar, lepelaar, takken dief. 30 9 ct. Rije, rije, rije in een wa gentje. Evenals vorige jaren zullen ook nu eni ge dames in de stand in het postkantoor kaarten en zegels Voor Het Kind ver kopen. De „tegels" van het vorige jaar waren een groot succes. Nieuw zijn dit jaar de veelkleurige exemplaren met bloemen, vruchten en een insect. Tegels gelden als typisch-Nederlands, dus zeer ge schikt voor relaties in het buitenland. Bovendien zijn er dit jaar voor het eerst in de stand eerste-dag-enveloppen verkrijgbaar. De stand is geopend van 9 tot 12 uur op de volgende dagen: 12 tot 15 nov., 2 tot 6 dec., 16 tot 31 dec. GEBRUIK KINDERZEGELS KINDERZEGELS OP AL UW POST. Helpt het Misdeelde Kind. Het kopen van Kinderzegels is een werk van wel dadigheid. Koopt Kinderzegels. Iedereen verzendt in de maand december kaarten en goede wensen. Laat ze alle, laat ze ge deeltelijk, of laat er zeker één beplakt zijn met een Kinderzegel. HELPT HET KIND. KOOP VANDAAG KINDERPOST ZEGELS. VERKEERSCURSUS Veel ongelukken zijn een gevolg van onvoldoende kennis van de verkeers- voorschriften en als gevolg daarvan verkeerde toepassing van de verkeers regels. Alle weggebruikers, behoren, wanneer zij zich in het verkeer bege ven op de hoogte te zijn met de ver keersregels, doch de kennis hiervan laat nog wel eens te wensen over. Om de ze verkeersregels onder de knie te krij gen, start maandag 18 november het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Scherpenzeel, met een cursus onder lei ding van de opperwachtmeester der rijkspolitie, de heer B. J. Brummel. Voor deelname aan deze cursus kan men zich opgeven bij mevr. Van Set ten, Lijsterbeslaan, de heer Van der Kleut, Marktstraat en bij de cursus leider, de heer Van Brummel, Prinses Irenelaan 11. SCHIETEN Op de eindwedstrijd met het schieten van de revolver gaven de reservisten van de rijkspolitie elkander donderdag avond geen krimp, zodat verscheidene malen moest worden gekampt. Uitein delijk was de uitslag als volgt: Jac. v. d. Weert le pr; B. J. Brummel 2e; G. van Ginkel 3e; E. den Hartog 4e; P. de Jonge 5e; J. van Bruggen 6e; H. Wolfs winkel 7e en Th. du Pree 8e prijs. De wedstrijd stond onder leiding van de instructeur opperwachtmeester B. J. Brummel en de prijzen bestonden uit gebruiksvoorwerpen. Na het beëindigen van de wedstrijd werd door de instruc teur nog enkele woorden gericht tot de reservist du Pree, die in verband met het bereiken van de pensioenge- rechtige leeftijd eervol ontslag is ver leen. Help ons, O, Heer, ons hart te sluiten voor cle stemmen, die luid' ons roepen tot de wereld weer. Zodra men vluchten wil, en zich van hen bevrijden, bestormen zij en lokken ons, O, Heer. En altijd pogen zij ons met hun zang te boeien, en tussen U en mij te dringen, keer op keer. Tóch, als een goed kompas, 't mag sling'ren, keren, wenden, ten slotte vindt in U het steeds zijn rustpunt weer. A. H.

De Vallei | 1963 | | pagina 2