zwart goud 99Meesterlijk cemis Tweedjassen Regenjassen Monty coats fa. Alberti Ravenhorst Herenmodes DE VALLEI Huishoudelijke hulp BOEKHOUDER ADMINISTRATEUR Assistent-bedrijfsleider H. JONKER Veenendaal uitbreidingsplan Nu turfmolm voor uw tuin zijn onze jassen voor heren en jongens Ook voor al Unv voor de Jeugd Gerrit Petersen Engelina Anthonia Diepeveen Dankbetuiging Hervormd Rusthuis Rheiien BEDRIJF TE VEENENDAAL Middelgroot bedrijf te Veenendaal DE WERELDBEROEMDE ZENDINGS-KLEURENFILM WOENSDAG A.S. GEBOUW O.C.B. Aanvang 8 uur n.m. DYNAMISCH - SCHOKKEND - AANGRIJPEND U MAG DIT NIET MISSEN Rok- en Japonstoffen voor 2,98 Zware Jongensjassen BREIWOL TEXTIELHUIS TE KOOP burger- woonhuis hulp in de huishouding of werkster Mevr. Ant. de Ruiter Met adverteren werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. per baal 6,75 per zak 2,50 (incl. jutezak) C. H. van Baaren Zonen Dessins - kleurenkwaliteit vindt zijn weerga niet Vormvast gemaakt dus „EEN JAS VOOR JAREN" NEEM EEN GOED BESLUIT EN GA EERST KIJKEN BIJ Hoofdstraat 13 Veenendaal Tel. 2037-3637 Voor verheugende gebeurtenissen Drukkerij „De Gelderse Vallei' Uit de raad van Veenendaal Schoolverzuim Schoolhoofd Wat nu Standverschil Geruchten Straatnamen Ds. A. Vroegindewey predikant in algemene dienst RENSWOUDE MAROEF DE SCHOEN LAPPER FAMILIEBERICHTEN en hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vin den op vrijdag 20 december a.s. om 2.45 uur n.m. ten gemeentehuize te Veenendaal. Kerkelijke inzegening om 3.30 uur n.m. in de Julianakerk door de weleerwaarde heer Ds. De Jong. november 1963 Oldenzaalsestraat 280, Enschede Buurtlaan oost 11, Veenendaal Hartelijk dank aan de directie van de FA. W. VAN BEEK ZONEN N.V. cliënten, collega's en aan allen die bij ons 25 jarig jubileum op 30 oktober hun belangstelling hebben getoond en deze dag tot een blijde feest dag hebben gemaakt. D. Dirkse F. v. d. Pavert A. van Ginkel vraagt een flinke Goed loon en sociale voorzieningen. Aanmelden bij de directrice, N.V. Weg 51, Rhe- nen. vraagt voor zo spoedig mogelijk Brieven onder nr. 2991 bureau van dit blad. vraagt liefst in het bezit van prak tijk-diploma boekhouden. Leeftijd ca. 25 30 jaar. Brieven onder nr. 3015 aan het bur. v. d. blad. 42 jaar wil van betrekking veranderen in Rhenen of omg. Br. letter V boekh. Waiboer, Rhenen i Deel I toont o.a. de ontzettende, bloedige taferelen die ook heden nog steeds onder de heidenen plaatsvinden in Nigeria en Midden-Afrika. Déél II Hoe de mensen zich van hun afgoden hebben bekeerd en tot het geloof in Jezus Christus komen. TOEGANG VRIJ IEDER WELKOM 75 cm (voor 1 rok) Prachtige A-B-ruiten Kamgaren effen stoffen (ook zwart) Ruitstoffen voor rokken Japonnen, Kinder jasjes enz. 4,95 p.m. dubbelb.reed 5,95 p.m. dubbelbreed 6,95 p.m. dubbelbreed Damestruitjes, Twinsets Zuiver wollen en Draion Vesten. BROMFIETSTRUIEN WERKTRUIEN HERENVESTEN in de nieuwste kleuren met capuchon vanaf 23,95 Jongens Manchesterbroeken Jongens Terlenkabroeken Meisjes Helancabroeken zowel effen als met een werkje Wollen skibroeken Nylonjacks voor dames en heren gewatteerd en aan 2 kanten te dragen. Scheepjes en Neveda met gratis breipatronen KOOPT VOORDELIG, KOOPT IN HET gevraagd in Wageningen, Ede, Bennekom, Rhenen, Veenendaal, Renkum of omgeving, met tuin en zo mogelijk garage, vrijstaand of helft van dubbel, mag ook voor oorlogse bouw zijn. Prijs 35.000,- tot 60.000,- Gaarne aanbiedingen on der no. 3016 bureau van dit blad. GEVRAAGD voor enkele morgens in de week Hoogstraat 12, Tel. 2627 Veenendaal Het hoofd van het gemeentebestuur van Veenendaal maakt bekend: dat van 12 tot en met 25 november 1963 ter gemeen te-secretarie, 2e afdeling, Hoofdstraat 92, voor een ieder ter inzage ligt hét door de raad dier gemeente in zijn openbare vergadering van 7 november 1963 vast gestelde uitbreidingsplan, getiteld: „Partieel Herzie ningplan Schrijvers wijk". Genoemd plan omvat een herziening van het door ge deputeerde staten van Utrecht niet goedgekeurde ge deelte van het „Uitbreidingsplan Schrijvers wijk". Binnen zes weken na afloop van bovengenoemde ter mijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij gedeputeerde staten van Utrecht bezwaren tegen dit plan indienen. Veenendaal, 8 november 1963 Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. Hazenberg. Ook voor konijnen- en duivenvoeders is het juiste adres Rijksstraatweg 111, Tel. 201, Eist (U.) laat men „fijn" drukwerk vervaardigen zoals geboorte kaartjes, ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon 2022* (vervolg van pag. 1) De 100-jarige Juliana van Stolberg- school aan de Nieuweweg is binnen kort de eerste Veenendaalse onderwijs inrichting met „televisiekijken" op het lesrooster. Uiteraard niet om de leer lingen te laten genieten van Pipo de Clown, Swiebertje of soortgelijke amu sante zaken, maar naar serieuze op het onderwijs afgestemde programma's. De organisatie van deze programma's is in handen van de Stichting Nederlandse Onderwijs Televisie en de eerste uit zending van het programma, winter 1963/1964, is al achter de rug. Mr. v. Leeuwen lessen niet bywonen Deze uitzendingen worden nog slechts gegeven bij wijze van proef en door de Stichting is in Veenendaal de Juliana van Stolbergschool voor het experiment uitverkoren. De raad gaf b. en w. 750 gulden voor het aanschaffen van een televisietoestel, dat in bruikleen aan de Juliana van Stolbergschool zal worden afgestaan. Mr. J. F. van Leeuwen (AR) had op zich geen bezwaren tegen het voorstel van b. en w., maar, vroeg hij, hoe moet het gaan met die kinderen wier ouders principiële tegenstanders van televisie zijn? Kunnen deze ouders verzoeken, dat hun kinderen dit lesonderdeel niet behoeven bij te wonen? Of wordt het wegblijven aangemerkt als onwettig schoolverzuim Het betreft hier een bijzondere school, zei de voorzitter en de wethouder van onderwijs, de heer R. Koppenberg, meende, dat men toch mocht aannemen dat het schoolbestuur, dat zelf de aan vraag had gedaan, alle mogelijkheden en moeilijkheden die zich zouden kun nen voordoen, had afgetast. De wethou der zou de vragen van de heer Van Leeuwen het liefst doorketsen naar het raadslid, de heer A. Visser, hoofd van de betreffende school. De heer Visser zit hier als raadslid en niet als schoolhoofd, wierp de voor zitter tegen. De heer Visser, op zijn beurt, meende als raadslid toch wel te mogen zeggen hoe een schoolhoofd in een dergelijk geval zou handelen. Dit zou dan bij het televisie-onder- wijs op dezelfde wijze moeten gebeuren als bij het vak lichamelijke oefening, n.l. dat de kinderen, wier ouders in be ginsel tegen deze lessen zijn, tijdens deze lessen in hun eigen lokaal blijven werken. Ook voor televisie-onderwijs zal worden gebruik gemaakt van een apart lokaal. De heer Joh. van Hardeveld wilde nog graag weten welk lid van de onder wijscommissie zich principieel tegen had verklaard. De heer Joh. van de Haar ontsluierde dit geheim door voor hem en de heer Van Deelen, dus voor de gehele SGP-fractie aantekening van tegenstemming te vragen. Ook de heer Van Ojik was tegen. De heren C. van Genderen (CH) en Van Deelen wilden, voordat zij hun medewerking aan het met 250 gulden subsidiëren van de landelijke actie „Opgeruimd Staat Netjes" verleenden, wel eens weten wat er nu verder gaat gebeuren. Twee jaar geleden was er volgens de heer Van Deelen voor dit doel een sub sidie van 1000 gulden verleend en spre ker informeerde wat er nu in eigen ge meente aan resultaten van de actie te bespeuren was. Wethouder Koppenberg noemde het een moeilijk probleem. Hij wist niet precies wat men nu met de tweede fase van de actie voorstond. De wethouder deelde zelf, staande de vergadering, de hele actie in drie fasen in. Koppenberg Patat-zakje De eerste fase: iemand gooit zijn patat zakje niet beter wetend op straat; tweede fase: men gooit het nog achte loos weg, maar men weet al beter; der de fase: men gooit het zakje niet meer op de openbare weg. De mensen moeten nog meer bekend gemaakt worden met het begrip „Houdt uw straten schoon". En als dit begrip ingeburgerd is hoopt men - en ook het Veenendaalse gemeentebestuur - op re sultaat. De heer Haggenburg vond de voor gestelde mate van subsidiëren te laag. Er was gevraagd om 4 cent per inwoner terwijl b. en w. 1 cent voorstelden. Men moet, aldus spreker, deze actie groots opzetten, anders wordt het niks. Men houdt er - en vooral de schooljeugd - een mentaliteit van ,Laat maar waaien' op na. Dat de eerste fase van de actie affiches - geholpen heeft, dat had de heer Haggenburg wel zeker aan de leerlingen van zijn school kunnen mer ken. Volgens een mededeling van de voor zitter was ook twee jaar geleden niet tot het gevraagde bedrag gesubsidieerd, n.l. met 500 gulden (en niet 1000 zoals de heer Van Deelen had opgemerkt). Ook nu had men weer een gemiddeld bedrag genomen. Door te subsidiëren geeft men uiting van zijn sympathie voor de actie. De zaak is destijds algemeen opgezet. Men is begonnen met te appèlleren aan de mentaliteit van zovele mensen, die zich zo gemakkelijk ergens vanaf ma ken waar ze afstand van kunnen doen. Dit euvel doet zich overal voor. Ook op autowegen. Zowel uit grote- als uit kleinere auto's ziet men de berijders zich regelmatig van allerlei afval ont doen. Wat dit betreft viel er volgens de voorzitter geen standverschil te ont dekken. Op alle manier tracht men deze men selijke onhebbelijkheid onder de aan dacht te brengen. Het onderwijs is hier voor een van de meest aangewezen we gen, maar naar de mening van de voor zitter begint ook de eerste opvoeding op dit punt: thuis, bij de ouders. Voordat het uitbreidingsplan, getiteld „Partieel Herzieningsplan Schrijverswijk" werd vastgesteld zei de heer Van Ojik dat hem ter ore was gekomen, dat Vee- nendaals stedebouwkundige Ir. van Emb- den weer een andere plaats voor het nieuwe gemeentehuis had bepaald. Het gevolg hiervan zou zijn dat een pas aan gelegde straat weer moest worden open gebroken omdat het raadhuis Juist op deze plaats gedacht was. Dit punt heeft niets te maken met dit herzieningsplan, was het korte antwoord van de voorzitter, maar de heer Van Hardeveld nam het voor de heer Van Ojik op. Er is geen gelegenheid tot rondvraag meer, aldus de heer Van Hardeveld, en men kan alleen op deze wijze een der gelijke vraag aan de orde stellen. Dezelf de geruchten hadden namelijk ook spre ker bereikt. Hij meende dat b. en w. de raad van te voren over deze en derge lijke zaken dienden in te lichten en geen vragen van raadsleden moesten afwach ten. De heer E. C. Diepeveen (AR) meende, dat de gemeente door het vaststellen van een exploitatieverordening bouwterreinen niet alleen de financiën veilig stelt, maar ook de speculatie in bouwgrond tegen gaat. De eerste indruk zou verder zijn, dat de particuliere bouw aan banden wordt gelegd, maar in werkelijkheid is het zo, dat deze soort van bouw wordt be schermd. Het voorstel tot het geven van namen aan drie straten in de Industriewijk ging er nu vlot door. In de vorige vergadering werd het voorstel aangehouden, omdat vele leden bezwaar hadden tegen de voor gestelde namen: Laan der Techniek, Ex portstraat en Vlijtstraat. Met de namen Energiestraat en Produktiestraat ging het beter. Laan der Techniek werd overigens door b. en w. gehandhaafd, waarmee de raad ook akkoord ging. (Vervolg van pag. 1) 7 Het adviseren van Diakonie bij de om schakeling van haar arbeid mede in verband met de invoering van de nieu we Bijstandswet waardoor de gewone diakonale taak van armenverzorging minder zal worden. 8 Het opvangen van de nieuwe bewoners van de Engelenburg. Daartegenover wordt hij dus vrijgesteld van het gewone wijkwerk. Dit werk zal zoveel mogelijk door de nieuw te beroe pen predikant verricht moet worden. Ds. Vroegindeweij heeft zich beschikbaar willen stellen, maar zal de vrijheid voor behouden om na een jaar weer op de ge wone arbeid terug te kunnen schakelen. Ook de kerkeraad heeft de vrijheid om, wanneer men mocht oordelen, dat er geen predikant meer voor algemene werkzaamheden nodig is, hem te ver zoeken weer zijn werk in een wijkge- meente te gaan verrichten. In beide ge vallen heeft hij de mogelijkheid om weer naar zijn oude wijkgemeente terug te keren. De kerkeraad hoopt en verwacht, dat de genomen beslissing in het belang van de Ned. Herv. Gem. zal zijn. De sterke uitbreiding waarvoor men ook in de eerstkomende jaren zal komen te staan, vraagt om bijzondere maatregelen en de Verschijnt als byiage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal kerkeraad is van mening, dat een predi kant die zich voor een groot deel van zijn tijd kan wijden aan de problemen die hiermee in verband staan, goed werk kan doen voor de gemeente. Aan het moderamen van de kerkeraad werd opgedragen om alles in gereedheid te brengen voor de aanvrage bij het breed moderamen van de clasis Doorn om zo spoedig mogelijk tot stichting van een predikantsplaats over te gaan. De kerkeraad hoopt dat met het beroepings- werk binnenkort kan worden begonnen. De kerkeraad van wijkgemeente Oost zal hierbij vanzelfsprekend worden betrok ken. T.I.P. OP DE PLANKEN Het toneelgezelschap T.I.P. presen teert op zaterdag 16 nov. in gebouw Rehoboth een uitvoering. Zij brengen deze keer het zeer bekende stuk: „Gie ren op het veilig nest" van Harold Mc. Pherson. De Nederlandse bewerking van het stuk is verzorgd door: mr. H. M. Planten. Het stuk speelt zich af in de ont vang- en zitkamer van een hotel ,,'t Veilig Nest" genaamd. Dit hotel is ge legen op een eiland. Gezien de presta ties van het gezelschap T.I.P. zal het deze avond niet aan belangstelling ont breken. Figuur a. EEN PLASTIC TUBE MET FOTOLIJM Plastic tubes kun je niet, zoals je dat vroeger gewend was met andere tubes, van onderaf oprollen naarmate zij leger worden en daardoor is het moeilijk om bijvoorbeeld de laatste druppel fotolijm uit zo'n tube te halen. Maar als je, na dat je de tube een eindje opgerold hebt, er een gewone paperclip overheen zet, zal de tube niet meer openrollen en daardoor voorkom je dat door het uit rollen van de tube de inhoud zal op drogen als gevolg van de omstandig heid, dat er in zo'n uitgerolde tube al tijd lucht blijft zitten. Figuur b. EEN LEUKE BRIL VAN EEN GEDEELTE VAN EEN EIERDOOS Als je, zoals de jongen op het plaatje, je als zeerover wilt vermommen, kun je snel en gemakkelijk deze leuke bril (eigenlijk is het een masker) maken van een gedeelte van een lege eierdoos. Van één zo'n doos kun je er drie maken, heel eenvoudig door de brillen uit te knippen, zoals je in de tekening ziet, en door er een elastiekje aan te beves tigen, waardoor de bril goed op je hoofd blijft zitten. Voor in de bolletjes maak je een gaatje, opdat je door de bril kunt kijken en verder kun je de buitenkant van de bril met verf zo mooi maken als je maar wilt. Figuur c. WASSTEMPELS EN ENVELOPPEN Als je voor een examen geslaagd bent en daarvoor een diploma krijgt, zul je daarop naar alle waarschijnlijk heid wel een mooi wasstempel zien. Vroeger werden stempels veel vaker gebruikt dan nu. Toen had men name lijk niet, zoals tegenwoordig, envelop pen, maar vouwde men eenvoudig de brief dicht en verzegelde men zo'n brief met een wasstempel. Men veron derstelt, dat deze stempels (of ook wel zegels) voor het eerst werden gebruikt door de Chinezen en dat deze gewoon te zich vervolgens verspreidde over de Oostelijke Indische staten en door de Portugezen vandaar uit naar Europa werd gebracht. Het oudste Europese wasstempel is afkomstig van de schrij ver van een Rijngraaf, die het gebruik te om een brief aan zijn meester te verzegelen, welke hij hem zond vanuit Londen in 1554. Voor mensen, die veel brieven te schrijven hadden, moet het een hele op luchting zijn geweest toen iemand, die onbekend is gebleven, een enveloppe uitvond met een gegomde rand langs de overslag. Deze enveloppen werden voor het eerst gefabriceerd in Engeland en wel in 1840, het jaar, waarin ook de postzegel voor het eerst werd gebruikt. Maar ook de gewoonte om een envelop pe dicht te likken zal nu wel spoedig tot het verleden gaan behoren, want nu gaat men hoe langer hoe meer over tot het gebruik van zelfklevende envelop pen. tuit 1001 Nacht) (23) De prinses beloofde te doen wat de Sultan zei, maar ze was intussen erg veel van Maroef gaan houden en daarom zei ze die avond tegen hem toen hij thuiskwam: „Mijn beste Maroef, ga alsjeblieft niet verder met het vertellen van leugens aan mijn vader over de schat die je verwacht, want als dat nu allemaal maar verbeelding van je is, dan kun je hem veel beter de waarheid ver tellen en zal ik je wel helpen om uit de moeilijkheden te komen." „Best", zei Maroef, „als je dan de waarheid wilt weten, dan moet ik je zeggen, dat ik geen rijke koop man ben, maar een arme schoenlapper uit Caïro." (24) „Het was heel verkeerd van je om zo te liegen", zei de prinses, „want de Vizier weet heus wel, dat je niet bent voor wie je je hebt uitgegeven, en nu heeft mijn vader mij gevraagd om te proberen achter de waarheid te komen. Maar ik zal je wel helpen om opnieuw te be ginnen. Als mijn vader hier achter komt dan zal hij je vast en zeker de gevangenis ingooien, maar nu geef ik je alles wat ik bezit, dat is vijftigduizend dinar. Ga je nu vermommen als iemand van de lijfwacht, neem een van mijn vaders paarden uit de stal en vlucht dan naar een land, waarin mijn vader geen macht bezit. Daar kun je blijven totdat mijn oude vader er niet meer is en dan zal ik je een boodschapper sturen opdat je hier terug kunt komen en wij het voor de rest van ons leven samen prettig zullen hebben." Maroef deed snel wat de prinses hem had aangeraden en vluchtte in het duister de stad uit. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 12