SKODA IK HEB DE PRINSES ECHT VERWEND f.4990 geheel compleet ARAM RHENEN RENSWOUDE De stichting Oog en Bril opent zes oogtest-stations EDERVEEN ARAM GEBR. HONDERS „Op wegwaarheen VEENENDAAL E L S T AMERONGEN OVERBERG DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 Nr. 89 een veilige keuze DE GROTE OPSTAND EN INTREE DS. A. WESTRA AFSCHEID, BEVESTIGING SPECIALE AANBIEDING N.V. GARAGE Uw BRIL eensieraad! De Christelijke Boeren- en Tuindersbond houden praatavond in Overberg v.a. H.ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL.(01717)2010 (11) Even later is de uitdeling van de graanvoorraad in volle gang. De beide handelaren kijken met strak ke gezichten toe, als onder toezicht van Agua, Arams dienaar, elk der burgers zorgvuldig zijn portie graan afgewogen krijgt op een handweegschaal. En Aram, die verderop staat toe te kijken, krijgt heel wat hand drukken en roerende dankbetuigingen te verwerken. Overgelukkig met hun karige voorraad snellen vrou wen en kinderen der stad huiswaarts. En als de laat ste mand geduld is met het kostbare graan uit de laatste zak, zijn nog slechts enkele burgers bij de gebroken kar achtergebleven. „Wel", snauwt Avidis, vanaf zijn paard hooghartig op Aram neerblikkend. „Nu wilt ge wel zo goed zijn mij naar mijn huis te volgen om die belachelijke koopprijs in klinkende munt neer te tellen, nietwaar?" „Eerst nog een klei nigheid, Messire", antwoordt Aram, en zijn stem heeft een ijzige klank. „Kom uit het zadel, ik moet U iets laten zien!!" (wordt vervolgd) DEALER: Autobedr. SCHAKEN V.S.V. III ZETTEN: 3-7 OPBRENGST COLLECTE van Achterkarspelen). Hij bezocht eerst het Willem Lodewijk-gymnasium te Groningen, waar hij verder ook nog aan de rijksuniversiteit theologie stu deerde en in het voorjaar van 1956 zijn kandidaats- en in mei 1957 zijn voorbe reidend kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Westra van okt. 1957 tot febr. 1958 eerst ongeveer vier maan den bij ds. J. Vuyst, toen nog predikant te Almelo en thans secretaris van de Herv. Jeugdraad en wonende te Voor burg, werkzaam was geweest als stage kandidaat (leervicaris), hij op 8 juli 1958 na een te Groningen gehouden collo- quim was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk en hij daarna van aug. 1958 tot juni 1959 nog ongeveer tien maanden de herv. gem. van Berlikum in Friesland als vicaris had gediend en daar in die periode het ambtswerk had waargenomen voor de plaatselijke predikant, ds. C. Fortgens (thans predikant te Wichmond) toen deze als reserve-legerpredikant in mili taire dienst was, werd hij op 14 juni 1959 door de consulent, ds. J. Schipper uit Zwolle, toen nog predikant te Goën- ga c.a., bevestigd als predikant van de herv. gem. van Scharnegoutum en Loënga in de classis Sneek. Tijdens zijn ambtsbediening te Schar negoutum en Loënga was ds. Westra in de jaren 1960 en 1961 secretaris van de Oecumenische Studiecommissie in Friesland en verder heeft hij meege werkt aan het in mei van het vorige jaar door de „Stifting Sudergoa" uitge geven rapport „Samenlevingsverande ringen in Zuidwest Friesland". Ds. Westra, die een begaafd spreker is en door zijn eenvoud in zijn ge meente zeer gezien is, heeft op tal van plaatsen spreekbeurten vervuld en le zingen gehouden. Ds. Westra is in juni 1958 getrouwd en vader van vier kinderen, drie jon gens, waarvan de oudste geboren is op 20 mei 1959 en één meisje, dat op 4 okt 1.1. geboren werd en dus nu een maand oud is. TER KENNISMAKING Het domineesgezin van ds. A. Westra voltallig bijeen. Gedurende de gehele maand november zijn in zes bekende wegrestaurants ogen- test-stations gevestigd. Weggebruikers kunnen hier zonder kosten hun ogen la ten testen op geschiktheid voor deelname aan het snelverkeer. Met behulp van een drietal apparaten worden de ogen getest op zien in de verte, kleurenonderschei- dingsvermogen, dieptezicht, gezichtsveld, enz. Apparatuur voor een reactietest is eveneens aanwezig. oogafwijkingen lijdt, zonder dat zij zich daarvan bewust zijn. In dit verband wijst de Stichting ook op de resultaten in Beieren, waar sinds 1 januari van dit jaar een ogentest bij het rijexamen verplicht is. Van 1 janu ari tot en met 15 april werden 100.000 proefpersonen getest. Ongeveer 10 #/o van de kandidaten konden wegens duidelijke en ernstige gezichtsgebreken het rijbe wijs niet onmiddellijk in ontvangst ne men. Aan 53 van deze afgewezenen werd een bril voorgeschreven. Anderen kon den het rijbewijs ontvangen nadat men aanwijzingen voor het rijden had ont vangen, dan wel verplicht gesteld was om bepaalde voorzieningen aan de wagen te treffen. Twee procent van de bij eerste keuring afgewezen kandidaten ontving in het geheel geen rijbewijs. In Nederland kunnen thans de ver keersdeelnemers zich geheel gratis en anoniem (men behoeft geen naam op te geven) zekerheid krijgen over de wer king van de ogen. De teststations zijn ge opend van 9.30 uur tot 12.30 uur en van 2 tot 5.30 uur. De teststations bevinden zich in de vol gende wegrestaurants: 1. Motel „Amsterdam", Sloterweg 535, Amsterdam. 2. Restaurant „De Lucht", Rijksweg A 16, Bruchem (tussen Zaltbommel en 's- Hertogenbosch). 3. Restaurant „Vianen" (bij de brug te De Stichting Oog en Bril wil met deze teststations opnieuw onder ieders aan dacht brengen hoe noodzakelijk het is, dat de verkeersdeelnemer zich op zijn gezichtsvermogen laat testen alvorens hij of zij achter het stuur plaats neemt. Eer dere onderzoekingen in Nederland toon den aan dat een groot percentage auto mobilisten en andere weggebruikers aan Vianen). 4. Motel „Breda", Rijsbergseweg 20, Bre da. 5. Motel „Friesland", Wieringerwerf. 6. Hotel Waanders, Staphorst (tussen Zwolle en Meppel). H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 Door WILKO A. G. M. BERGMANS, Maandagavond j.l. speelde het derde tiental van de Veenendaalse Schaak vereniging voor de 3e klasse D van de OSBO een competitiewedstrijd tegen Zetten. De Veenendalers waren niet erg fortuinlijk en wisten gedurende de eer ste twee uur slechts 1 punt te bemach tigen. Na ruim drie uur spelen werd bovengenoemde eindstand bereikt. De persoonlijke resultaten waren als volgt: M. de Kleuver B. de Hartog Vi-V* M. J. D. v. Dam Dr. Huisman 01 D. Anbeek G. de Hartog01 Tj. Schuurmans G. Vink01 D. v. Manen G. v. Lonkhuizen Vt-Vt G. v. Assdt W. Jacobs 10 C. Wijnberger C. Harndink 01 C. Vink G. Spronk 10 M. v. Dijk J. Vink 01 R. v. Benthem A. Hendriksen 01 Voor de onderlinge competitie wer den slechts drie wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen als volkt waren Dr. Reydon ElenbaasV«-Vt Beyer Kruithof jr01 Boelens Konings 10 De in de afgelopen week gehouden PIT-collecte heeft f 203,34 opgebracht. OLIEBOLLEN ACTIE WAS SUCCESVOL De onlangs gehouden oliebollenactie ten bate van het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk heeft het mooie bedrag van f 1.037,50 netto opgebracht. De hervormde jeugd en diegenen, die daadwerkelijk deelnamen aan de actie door het bakken van de oliebollen en de verkoop hadden dus eer van hun vele werk en het Orgel fonds kreeg een welkome versterking. GESLAAGD De heer J. Slotboom, herenkapper te Ederveen nam maandag deel aan een concours modern herenkappen te Alphen a.d. Rijn en verkreeg het uitgeloofde di ploma omdat hij in dit genre een groot aantal waarderingspunten van de jury kreeg toegewezen. die in Amsterdam een Grieks meisje Ds. A. Westra zal zondagmiddag 10 nov. a.s. te Scharnegoutum afscheid nemen van de herv. gem. van Scharne goutum en Loënga in de classis Sneek en de week daarop, n.l. zondagmiddag 17 nov. a.s. om half drie, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door de consulent ds. N. Kooreman uit Rhe- nen, intree doen als predikant van de herv. gem. van Rhenen, waar hij be roepen is in de vakature van ds. Joh. Dijkstra, die op 24 febr. van dit jaar naar Kampen is vertrokken en die daar een week later intree heeft gedaan. Abe Westra werd op 13 okt. 1931 te Buitenpost geboren. (Zijn vader was daar voorwerker bij de dienst Weg en Werken van de Ned. Spoorwegen en voor de CHU lid van de gemeenteraad D.A.F. 1962 type Daffodil 750, groen slechts 19.000 km ger. prijs ƒ4.150, D.A.F. 1960 type 600, grijs. 35.000 km ger. prijs 2.400,i D.A.F. 1960 type 600, gebr. wit. 50.0001 km ger. prijs 2.250,i D.A.F. 1959 type 600, licht groen, i 45.000 km ger. prijs 1.950. D.A.F. 1959 type 600, licht grijs, i 40.000 km ger. prijs 2.000,i Garantie - Inruilen - Financieren Omdat Catarin Nicolopoulou een lan ge dag in Amsterdam bleef, was ik in de gelegenheid dit sympathieke meisje uit het prachtige Hellas beter te leren kennen. Toen ik haar vroeg waar zij het liefste heen wilde in Amsterdam, zei zij zonder aarzelen: „Naar het mu seum van Rembrandt van Rijn wat de Acropolis voor Athene is, is Rem brandt voor Amsterdam." Welnu, de volgende ochtend dwaal den Catarin en ik door de joyeuze zalen van het Rijksmuseum en zij was bij de oude meesters gewoon niet weg te slaan. Vooral de „Nachtwacht" van Rembrandt en „Het biddende vrouwtje" van Johannes Vermeer, boeiden het ar tistieke meisje ten zeerste. Diep onder de indruk van de Gouden Eeuw-kuns tenaars kocht Catarin een dik boek met schitterende reproducties. „Dit kunst werk krijgt een goed plaatsje op mijn boekenrekje in Athene", lachte zij toen wij een espressobar inwipten om een kopje zwarte koffie te drinken. Het was in de gezellige sfeer van dit Amsterdamse „krukken-restaurant" dat Catarin mij iets vertelde over haar leven en streven. „Ik ben twintig jaar geleden geboren op het witte sprookjeseiland Mykonos. Wel eens van gehoord? Ja nou dan weet u dat Mykonos een paradijs is van rust. Nergens ter wereld zijn zoveel we vende en zingende vrouwen als op mijn geboorte-eiland. Als kind speelde ik in de nauwe witgekalkte straatjes, die al lemaal uitmonden op de haven. Ik was tien jaar toen mijn vader ons boeltje inpakte en naar Pireaus trok, waar hij vuurtorenwachter werd. Met heimwee in ons hart gingen mijn moeder, mijn zusje en ik met vader mee in de eiland boot. Hij wilde vooruit en al gaat er Woudenberg, Tel. 03498-334-572 CHR. PLATTELANDS JONGEREN BOND Zaterdagavond 9 november houdt de Chr. Plattelands Jongeren Bond een ont spanningsavond in geb. Eltheto. Opge voerd zal worden het toneelstuk „Oh, oom Albert toch", terwijl de muzikale omlijsting van deze avond in handen is van „The Happy Players". Het bestuur hoopt op een grote belangstelling. COR NIESSEN bariton Cor Niessen zingt in het appèl de negro-spirituals „Go down Mozes" en „Steal away to Jesus". Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van ss „Mormacscan" (10-11) ss „Maasdam" (11-11) ss „Kamperdijk" (13-11) Argentinië ms „Algorab" (12-11) ms „Cap San Diego"(14-11) Australië ms „Tannstein" (10-11) ms „Oranje" (12-11) Brazilië ms „Algorab" (12-11) ms „Cap San Diego"(14-11) Brits-Oost-Afrika ms „Ferd. de Lesseps"(12-11) Canada ss „Mormacscan" (10-11) ss „Maasdam"(11-11) ms „Byklefjell" (13-11) Chili ms „Worms" (10-11) Indonesië ms „Braunschweig" (14-11) Ned. Antillen ms „Oranje Nassau"(12-11) Nieuw-Zeeland ms „Oranje" (12-11) Suriname: ms „Oranjestad" (13-11) Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika ms „Pretoria Castle"(10-11) ms „Algol" (13-11) Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. ZAAK HEROPEND Gistermorgen heropende na een flinke verbouwing de firma Brienesse haar zaak in kruidenierswaren. De firma, die aangesloten is bij het Végé-concern, kan terecht trots zijn op de bijna 3x20 meter groot geworden winkelruimte. NUTSAVOND Op dinsdag 12 nov. a.s. vindt in het Clubhuis te Amerongen de 2e Nuts- avond van het winterseizoen plaats. Deze avond zal worden verzorgd door onze plaatsgenoot, de heer J. J. Eijffius. Door middel van het vertonen van dia's laat hij u zien hoe Amerongen er vroe ger uitzag. Een Nutsavond, die u als inwoner van Amerongen zeker niet mag missen. Ook niet-leden zijn op deze avond van harte welkom. De laatste t(jd wordt herhaaldelijk de vraag gesteld wat doet de C.B.T.B. voor de boeren. Het komt de afdeling Vee- nendaal van de Utrechtse C.B.T.B. ge wenst voor hierover te praten. Deze ver gadering zal plaats hebben op 11 novem ber maandagavond aanstaande in een lo kaal van de School met den Bijbel te Overberg. De avond is speciaal belegd voor de landbouwers in Overberg en omgeving. Aan alle zijden hoort men kritiek op het beleid van de CBTB en de verhoudingen tot het landbouwschap. De mening van de CBTB is dat niet alle kritiek gerecht vaardigd is. Het is goed om eens rustig met elkaar van gedachten te wisselen over de vraagstukken waarmee men zich steeds bezig houdt.. Er kunnen vragen worden gesteld o.a. over het melkprijs- beleid, de heffingen van het landbouw schap, dierziektebestrijding enz. De avond zal worden ingeleid door de heer H. Griffioen te Rhenen. De afdeling Veenendaal meent er goed aan te doen belangstellenden uit te nodigen en hoopt op een grote opkomst. Damesmonturen... „vlot" van lijn en ruim van zicht, speciaal gecreëerd voor sport en spel. Opticiën-specialist Pr. Bernhardl. 4, Veenendaal, tel. 3784 (Zwaaiplein) Leverancier voor alle ziekenfondsen ontmoette, die het voorrecht heeft steeds in gezelschap van Koninklijke gasten, die haar vaderland bezoeken, te mogen vliegen. Haar naam is Catarin Nicolopoulou en zij is gast- vrouwe op de vliegtuigen van de be roemde Griekse reder Onnassis. CATARIN NICOLOPOULOU kan het natuurlijk niet laten om even haar aandacht te schenken aan de duiven van de Dam te Amsterdam. Een dichte mistbank kwam vanuit zee de Haarlemmermeerpoldcr binnenzeilen toen de omroepster van Schiphol aan kondigde, dat de Cornet machine van Olympic Airways veilig was geland en binnen enkele minuten op het betonnen platform zou arriveren. „Net op tijd mompelde een der dienstdoende politiemannen, „binnen een kwartiertje zit de luchthaven pot dicht en is het uitwijken geblazen voor de machines." Met de dienaar van Hermandad stond ik te wachten op de aankomst van het toestel, waarmee prinses Beatrix van Nederland van een korte vakantie in Griekenland terugkeerde naar huis. Met donderend geweld kwam de Cornet aanrollen. Een voor een stopten ver volgens de straalmotoren en even later zwaaide de vliegtuigdeur triomfantelijk open. Een in het korenblauw gekleedde ste wardess rende de trap omlaag en met een gelukkige glimlach keek zij omhoog, waar de kroonprinses van Holland in de deuropening verscheen. Een hofauto reed voor, maar alvorens in te stappen gaf prinses Beatrix de gastvrouwe van de lucht een hand en zei: „Thank you very much I had a wonderful flight De twintigjarige Catarin Nicolopou lou, die dit koninklijk compliment blo zend in ontvangst nam, vertelde mij korte tijd later hoe prettig zij het ge vonden had de vliegende prinses met wat extra service te hebben mogen om ringen. „Ik heb haar echt een beetje verwend aan boord en zij was zo spontaan en hartelijk, dat mijn collega en ik deze vlucht niet gauw zullen vergeten. Veel contact heb ik natuurlijk niet met haar gehad maar wel voldoende om te weten te komen, dat zij erg veel van Grieken land houdt en er wel nog vaak hoopt te komen." geen dag voorbij of er wordt in ons huis over Mykonos gepraattoch hebben wij geen van allen spijt gehad van die stap. Maar met de vakanties kunt u ons weer op Mykonos vinden. Vader praat dan de hele dag met de vissers, moeder kruipt steevast achter een weefgetouw en mijn zusje en ik volgen cursussen aan de school voor schilderkunst, die gebouwd is tegen een rotsige heuvel." Catarin Nicolopoulou heeft van pure geestdrift haar koffie koud laten wor den. Zij neemt een fikse slok en ver volgt dan „Ik heb, omdat ik goed kon leren een beurs gekregen, waardoor ik in Athene het beroemde Grieks-Ameri kaanse Pierce College for Girls" kon volgen. Mijn leraren maakten er mij op at tent, dat ik talent had voor talen en op hun aanraden ben ik mij toe gaan leg gen op engels en frans. Met succes mag ik wel zeggen, want toen ik een jaar geleden door de experts van Olympic Airways over mijn talenkennis duchtig aan de tand werd gevoeld, was ik niet te vangen. Ja, ik heb nog even geaar zeld of ik wel de lucht in zou gaan. Ik had ook vanwege mijn talenknobbel gids kunnen worden. Misschien doe ik dat nog wel eens, maar dan moet ik eerst weer vier jaar naar de universi teit om volledig op de hoogte te komen van de rijke geschiedenis van mijn land." Praten en luisteren dat kon Catarin uitstekend. Haar belangstelling voor de cultuur van Amsterdam was bijzon der groot. Verrukt bekeek Catarin de gevels der grachthuizen en ook de brede Amstel, waarboven enorme zeil schepen van wolken dreven, fascineer den het meisje, dat opgroeide aan de waterkant van dat eilandje in de Egeï- sche Zee. „Amsterdam heeft kleurde stad heeft iets zuivers. Ik kom hier graag terug", tertelde Catarin, die door haar maatschappij, die het eigendom van de beroemde Griekse reder Onnassis, is uitgezocht om zgn. V.I.P.'s (zeer belang rijke personen) op hun reizen door de lucht te vergezellen als gastvrouwe. „Ik heb al heel wat hoge personages aan boord gehadKoning Boudewijn Prins Albert met prinses Paola en nu Prinses Beatrix om van de filmsterren en televisieberoemdheden nog maar niet eens te spreken. Het valt mij altijd op hoe eenvoudig en sportief de V.I.P.'s over het algemeen zijn", zegt Catarin. Toen ik de volgende ochtend Catarin Nicolopoulou naar Schiphol bracht al waar de blinkend opgepoetste straal- reus weer gereed stond voor de terug tocht naar de Acropolis, zei Catarin: „Wat is het toch heerlijk, dat de lucht vaart er is. Ik beschouw de vliegtuigen, die tussen de landen op de wereldbol heen en weer kruisen als evenzovele vriendschapsbanden. Als ik straks in Athene terug ben zal ik mijn ouders vertellen over deze meest merkwaardi ge reis, waarbij ik het voorrecht had kennis te maken met Amsterdam, de koningin onder de steden.tot ziens". f CATARIN NICOLOPOULOU in een) espressobar genietend van een kopje t zwarte koffie Aanstaande zondag wordt er wee Jeugd-Appèl gehouden in de Petrakerk. Over het onderwerp „Op wegwaar heen?" hoopt de bekende Utrechtse predikant ds. G. Meynen te spreken. Van J. S. Bach staan twee „Geistliche Lieder" op 't programma: het zeer be kende „Bist du bei mir" en het lied „Dir, Dir Jehovah will ich singen". Psalm 23 (onberijmd) van Gelineau wordt in beurtzang gezongen. Bob van Stempvoort, begeleid door drie trompettisten, zal het orgel be spelen. Reeds eerder mochten wij getuige zijn van deze boeiende spreker, dat was toen hij sprak over „Jongen, kom terug" Ds. Meynen is als spreker geen on bekend persoon. Regelmatig houdt hij de dagsluiting voor Radio Nederland Wereldomroep. Van zijn hand ver scheen het prachtige boek „Onder vier ogen". Ook uit Utrecht komt de solist Cor Niessen. Deze bariton was dit jaar nog te beluisteren in de Matthëus-Passion in de Grote Kerk te Naarden, welke onder leiding stond van dr. A. van den Horst. BOB VAN STEMPVOORT organist, begeleid door drie trompettisten. Om precies kwart vóór acht begint de samenzang. Gezien de medewerkers aan deze avond en de belangstelling van vorige keer, hoopt men op een zeer goede bijeenkomst. Ds. G. MEYNEN

De Vallei | 1963 | | pagina 5