RAY CHARLES EN KOKET... floryn LUXOR KINDERFOTO'S een genie! Maföjn.een Ötïï)£ptrtZ n THEATER VOETGANGERS Onder de mantel van de nacht Maciste, de sterkste man ter wereld Een echte Parisienne Hulpen in de Huishouding KRUISWOORDPUZZEL Noodslachtingen vroeger en nu ZEER OUDE GENEVER Jean Gabin - Nadja Tiller e.v.a. in Soms MOETEN ze links lopen Opgave 48 ARTIFOTO Mark Forest - Moira Orfes - Paul Wynter in Brigitte Bardot - Charles Boyer - Henri Vidal in „DE HOOGSTRAAT" HULP VOOR DE EETZAAL M. Snijder sprak voor de Gelderse Mij. van Landbouw afd. Scherpenzeel Tot verrassing van het bruidspaar Roodbeen-van Elsdcker werden zij bij het ver laten van het gemeentehuis te Veenendaal door een aantal wandelaartjes van de wandelsportvereniging S.S.S. in de vorm van een erehaag uitgeleide gedaan. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM Donderdag 21 nov. 7.30 uur. Het duister dekmantel van hartstocht, mis daad en haat. Toegang 18 jaar DINSDAGS IS ONS THEATER GESLOTEN Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: nr. 2376. VENDELSEWEG - VEENENDAAL - TEL. 2376 VOETGANGERS zijn een geheel eigen categorie weggebruikers met spe ciaal voor hen bestemde voetpaden of trottoirs, waarvan zij verplicht zijn gebruik te maken. Wanneer geen voetpad aanwezig is, moeten voetgangers van een even tueel aanwezig rijwielpad gebruik maken. Wanneer in zo'n geval het rijwielpad naast een rijbaan ligt, moet de voetganger zo ver mogelijk van de rijbaan - eventueel geheel links - op het rijwielpad lopen. Slechts wanneer geen voetpad of trottoir en evenmin een rijwielpad aan wezig is, of wanneer zij in het gebruik van die paden worden belemmerd, mogen voetgangers van de rijbaan gebruik maken. LOOP NOOIT ONNODIG OP DE RIJWEG HORIZONTAAL: 1 visroede, 6 deel van een benedenhuis, 11 eer, 12 genieting, 13 wereldtaal, 14 oude Egyptische zonnegod, 15 laag schoven op de dorsvloer, 16 onderricht, 17 emeritus ((afk.), 19 drukte, 22 onbep. voornaamw., 25 kippenloop, 26 gift, 28 edel, 30 plaat van een handpers, 31 schoeisel, 32 onbep. voornaamw., 34 zijtak Seine, 37 gekheid, 38 opening, 40 kleur, 41 muziekinstrument, 43 scheik. element (afk.), 45 plaats in Gelderl., 46 verkeerd, 47 lidwoord (Fr.), 48 boomloot, 50 eenjarig kalf, 51 afgelegen, 52 betreffende, 53 oplopende vlakte. VERTIKAAL: 1 plaats in Limb., 2 tijdrekening, 3 scheik. element (afk.), 4 in- sekteneter, 5 krijgsmacht, 6 brandstof, 7 voedsel, 8 dat is (afk.), 9 gem. in Gelderl., 10 boel die overhoop is, 18 deel van het skelet, 20 overeenkomst, 21 korte degen, 23 begrip, 24 gebaar, 26 gezamenlijk verteer, 27 bekend Fr. schrijver, 29 tussen- zetsel, 30 waterkering, 32 schikgodinnen (Germ. Myth.), 33 ieder, 35 latwerk, 36 op een andere plaats, 38 scheidingslijn, 39 bijwoord, 41 niet gesloten, 42 vreemde munt, 44 myth, figuur, 47 meisjesnaam, 49 munt in Turkije (afk), 51 dag der week (afk.). OPLOSSING PUZZEL NR. 56 nier, 34 aloë, 36 eeuw, 39 sté, 41 Ria, 43 sas, 45 ar, 47 nl. Hor.: 1 Sedan, 5 krab, 9 olie, 11 para, 12 L.K., 14 kern, 16 tel. 17 A.M. 19 teil, 21 nl., 22 tres, 24 Neer. 26 onder, 28 f g VERSCHILLENDE i teems, 30 elan, 32 keet. 33 ma, 35 amie, t 11i 37 p.e. 38 els, 40 peer. 42 l.s., 44 nota, 46 f KI^DERI'O I O S t ruin, 48 teer, 49 Wales. aan huis 12,50 Vert.: 1 sul, 2 do, 3 alk, 4 niet, 5 kp, t ARTIFOTO t 6 rat. 7 aren, 8 ballast. 10 eren, 13 karn, m „„„„i 15 niet, 18 mede, 20 leek, 22 torment, jHo°fdstraat 84 Tel 2289 23 sela, 25 reep, 27 ramp, 29 meel, 311 6 VERSCHILLENDE aan huis 12,50 Hoofdstraat 84 Tel 22891 De man wiens kracht tot een legende is gewor den. Toegang 14 jaar. Maandag 18 en woensdag 20 nov. 7.30 uur De zorgen aan de kant, B.B. is weer in het land. Toegang 18 jaar Het Revalidatie-Centrum te Leersum vraagt voor het Zusterhuis. Bruto salaris per maand Bij 18 jaar174,15 19 jaar211,33 20 jaar250,46 21 jaar285,69 22 jaar320.91 23 jaar en ouder 360,04 Tevens een leeftijd 19 of 20 jaar Bruto salaris per maand bij 19-jarige leeftijd 213,29, bij 20-jarige leeftijd 252,42. Voorts voor beide functies een prestatietoeslag van 5 - 8 of 12*/#. Bij 23 jaar en ouder tevens voor huurcompensatie 26,10. Tegemoetkoming in reiskosten. Mogelijkheid tot inwo ning voor ongehuwden. CSollicitatie aan de adjunct directrice. Van vrijdag 15 t.e.m. zondag 17 nov. Vrijdag 7.30 uur. Zaterdag 7 en 9 uur. Zondag 3 en 7.30 uur. weinig vet. Dit varken verschilt ook uiterlijk van andere varkensrassen: het is zwartbont met zware schouders en een zwaar achterstuk. De rug is vrij breed, terwijl de kop en de poten naar verhouding klein zijn. Het zwartbonte varken moet niet te zwaar worden. De beste tijd het te slachten, is als het gewicht 80 tot 85 kg weegt. Boven dit gewicht wordt de vlees/vet verhouding ongunstiger. Een zwartbont varken van 80 kg geslacht levert 65% vlees en 35% vet, waaronder rug- en buikspek, reuzel en dergelijke. Bij een doorsnee Nederlands landvar- ken van eenzelfde gewicht zijn deze cijfers: 57% vlees en 43% vet. Het zwartbonte varken groeit minder snel dan de andere soorten. Dit komt de kwaliteit van het vlees ten goede, doch houdt in, dat het vlees van dit varken iets duurder is. Ook het voede ren van het Piëtrain-varken is duurder, doch dit is ook duidelijk merkbaar in de malsheid en de smaak van het vlees. Beide heren werden verwelkomd door de voorzitter van de G.M.v.L., de heer J. M. Houterman. De heer Snijder begon met het geven van een overzicht van het ontstaan van de Vleeskeuringswet en de Destruktiewet. Reeds bij de Egyptenaren werd met straffen gedreigd tegen ge knoei met vlees. Evenals bij de Romeinen die toen reeds over goed ingerichte slachthuizen beschikten. De gehele geschiedenis door treffen wij reeds genomen maatregelen aan tegen de handel in ondeugdelijk vlees. Vroeger was men van mening dat vlees van ge storven dieren wegens ziekte onder de veestapel niet voor de mens gevaarlijk was. Toen echter vele mensen stierven wegens het gebruik van vlees van dieren die gestorven waren, kwam men tot an dere gedachten. Naarmate de wetenschap vorderde kwam men tot de ontdekking dat bij voorbeeld t.b.c. bij dier en mens dezelf de oorzaak hadden. Uiteindelijk werd het wenselijk geacht dat toezicht van Staats wege noodzakelijk was. Uniformiteit in de maatstaf bijvoorbeeld in het keuren vóór en na de slachting was gewenst, zodat niet iedere ambtenaar naar eigen inzicht kon handelen. Dit vormde vele twistpunten. Aanvankelijk waren de huisslachtingen nog vrij van keuring en het vlees be stemd voor binnenlands gebruik. Het vlees bestemd voor uitvoering werd ge keurd volgens aparte maatstaven volgens de wet op de uitvoering van vlees. Vele malen werd de vleeskeuringswet gewij zigd en in de wet van 1957 werd de uit voering daarvan opgedragen aan de ge meenten. VEENENDAAL RAY CHARLES wordt dit jaar 30. Hij werd geboren in Albany in het Georgia, dat hij later met zoveel vuur zou be zingen. Toen hij zes was werd de kleine Ray ziek en in het diepe zuiden van de States mankeerde toen nog zoveel aan de gezondheidszorg, dat er maar bitter weinig aan de hoofdpijn van dat opge wekte kereltje gedaan werd. Het ge volg was, dat zijn gezichtsvermogen snel achteruit ging om tenslotte hele maal te verdwijnen. Als schoolknaapje stond Ray Charles blind in het leven. Hij moest zich maar zien te redden, want z'n ouders stuur den hem - wat natuurlijk ook maar het beste was - naar een internaat. Hier, op de Sint Augustini blindenschool in Florida, ontstond Ray's hartstocht voor de muziek, waarin hij compensatie zocht voor alles wat hij moest missen. De muziek werd zijn alles, vooral toen hij in enkele maanden tijd zijn vader en z'n moeder verloor. Vijftien jaar was de blinde muzikant, toen hij genoeg van de school had. Hij kon er trouwens nog maar weinig le ren. Als pianist en saxofonist kreeg hij al spoedig emplooi in een paar nacht clubs en zijn handicap verhinderde hem niet, zelfs met een eigen trio-tje het land in te trekken. Hij verdiende er de kost mee, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Het Maxim trio, zoals Charles zijn combo-tje doopte, had na melijk nog geen eigen gezicht Het was ,n beetje dit en 'n beetje dat. Nat King Cole was (teveel) voorbeeld voor Ray. Het zou diep in de vijftiger jaren wor den, voordat Ray Charles zich ging ont poppen als een man met de grote per soonlijkheid, die hem later zou ken merken. Hij startte met een eigen groot orkest en het zanggroepje dat hem nu nog altijd vergezelt. IN de formatie zitten momenteel sterren als John Hunt, Marcus Belgrave, Freddy Johnson, Henderson Chamers, Bennie Crawford en Dave Newman. Leidster van de Realets is Margie Hendrix, die op vele platen samen met Ray te horen is. Charles zelf is behalve vocalist ook pianist van het orkest. Hij hanteert bovendien nog vaak de altsax. Het grote succes van deze blinde zan ger-pianist is gekomen, toen hij dacht zich af te wenden van de commercialiteit. Hij had met zijn trio altijd gebracht wat hij veronderstelde dat het publiek zou appreciëren. Cole was de grote ster in die tijd en dus probeerde Ray te zingen als hij. In 1956, toen hij z'n all star band formeerde, koos hij een geheel andere weg. Hij streefde eerlijkheid na. Hij gaf zich helemaal als hij vcor het voetlicht kwam. Hij gaf zich, zoals een Jacques Brei dat doet; elke vezel van zijn lichaam gespannen, ongeremd zijn vurige emo tie de baan latend. Het is soms angstig naar die uitbarstingen van geroerdheid te luisteren. Het is een goed ge bruik in deze wereld, dat men zijn ontroering meester is, dat men niet laat merken, verdrietig te zijn of gelukkig. En er zijn niet zoveel ar tiesten uit de showbusiness, die deze normen los durven te laten, die durven te huilen en te juichen. Enkelen kunnen het, zoals een Judy Garland en natuurlijk Charles. Stampvolle zalen trekt hij met zijn geladen concerten. Geladen, zonder goedkope cliché manieren. Die geladenheid, die emotie van Ray Charles is echt en geen ingestudeerde show, zoals bij verschillende teenageridolen. Orkest leider Quincy Jones sloeg de spijker precies op de kop toen hij zei, dat Ray Charles gelooft in wat hij brengt en dat geloof op zijn publiek weet over te dragen. „Elke noot, die Charles schrijft, speelt of zingt of leeft. En daarom is hij een van de allergrootste artiesten van van daag", aldus Jones. Ray Charles wordt daarom ook door zijn vrien den, zijn collega's „The Genius" genoemd. Een genie, als vocalist, als bandleider en als pianist. Een blinde jongeman, die opklom tot de toppen van de zo wrede showbusiness. Omdat hij eer lijk was, omdat hij zichzelf is. Omdat hij meent wat hij zegt en doet, omdat hij wat zijn uitin gen betreft geen enkele rem kent. Zijn dyna miek is ongekend! Indien men noodzakelijk op de rijweg moet lopen - en de weg een zo genaamde verharde weg is en niet voor motorrijtuigen verboden - is men verplicht zoveel mogelijk op de uiterste kant van de rijweg te lopen. Wanneer die rijweg bui ten de bebouwde kom ligt, moeten voetgangers op de linkerkant van de rijweg lopen. Niet verplicht, maar wenselijk is, om in zulke gevallen ook in de be bouwde kom links te lo pen; vooral bij nacht. Bij duisternis staat een rechts op de rijweg lo pende voetganger bloot aan het grote gevaar om van achteren te worden aangereden. Links loopt men beslist veel veiliger omdat men dan het ver keer - van tegengestelde richting - ziet naderen en dus tijdig kan uit wijken. Al heel wat voetgangers zijn slachtoffer geworden van het onnodig of onjuist (bij nacht) op de rijweg lopen. Het op de rijweg lopen is dan ook alleen maar toegestaan als er beslist geen voetpad of rijwielpad is. Wanneer er rechts geen voetpad is en links wel, dan moet u op het voor u links gelegen voetpad lopen. VAN EEN AANWEZIG VOETPAD MOET GEBRUIK WORDEN GËMAAKT. Wie het anders doet spot met zijn leven. Bij gebruik van een rijwielpad of van de rijbaan mag de voetganger het rijverkeer niet meer hinderen dan noodzakelijk is. Het blijven staan op en nabij kruisingen en splitsin gen van wegen is aan voetgangers eveneens verboden, indien daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Wanneer men een rijwiel aan de hand meevoert is men voetganger. Het zelfde geldt wanneer men te voet een invalidewagen, een kinderwagen, een kruiwagen of een dergelijk klein voertuig voortbeweegt. Met deze voertuigen MOET men gebruik maken van de voetpaden, zoals hiervoor omschreven. VOETGANGERS, maak gebruik van de voetpaden Ook U, moeder met kinderwagen WIE VEILIG LOOPT, LOOPT LANGER MEE 1 ZWARTBONTE VARKENS Van de hond weet iedereen dat de familie vele rassen omvat. Van het var ken is dit niet zo algemeen bekend. Toch zijn er hier ook vele soorten en worden er steeds nieuwe rassen be- gefokt. Het varken dat in de laatste - zeg maar veertig jaar - in Nederland het grootste deel van de varkensstapel uit maakte, is het Nederlandse landvarken, een langoor. Daarnaast fokt men hier veel Groot-Yorkshire varkens, steiloren, zoals de naam al aanduidt van Engelse afkomst. Verder ging spreker uitvoerig in op wat onder „noodslachting" wordt ver staan, de aangifte daarvan en de maat regelen genoemd in het Eisenbesluit. Ter verduidelijking las hij de desbetreffende artikelen voor uit de plaatselijke veror dening. Zodra de eerste songs zijn gebracht, verdwijnt het colbertjasje en wordt zijn voordracht steeds indringender. Na de pauze werden door de heer Ma- joewsky kleuren-dia's vertoond over zijn reis naar Suriname die hij volgens Re geringsopdracht heeft gemaakt, speciaal op het gebied van de landbouw. Ray Charles, tijdens een van zijn vele concerten. HET is nog maar betrekkelijk kort geleden, dat er in Nederland een plaatje uitkwam, dat de aandacht van vele insiders trok. Het was een nieuwe versie van een oud liedje. „Georgia on my mind", heette het; de zanger was Ray Charles. Het liedje stamde oorspronkelijk uit de film Casablanca en was eigenlijk nooit bij zonder populair geworden. De voor Nederland toen nog vrijwel onbekende zanger bracht het echter met zulk een indringende kracht, dat critici als één man van een zeldzame verras sing spraken. Sindsdien is Ray Charles een vaste gast ge bleven van de hitparade. Zijn „I can't stop loving you", zijn „Hit the road jack", „You win again", en nu weer „Don't set me free" klommen tot de allerhoogste plaatsen van de bestsellerslijsten. Ray Charles is een van de grootste hitmakers aller tijden geworden. Zel den treedt hij buiten zijn eigen land op, omdat hij daar de contracten door gebrek aan tijd niet eens af kan werken. Maar - en alle tieners zullen dat toegejuicht hebben - hij heeft tijd kunnen vinden om het oude Europa met een bezoek te vereren. Op 11 fnei bracht zijn tournee hem naar Nederland. In de Houtrusthallen ln Den Haag en in de nieuwe RAI in Amsterdam hebben vele dui zenden deze ongewone persoonlijkheid uit de wereld van de showbusiness aan het werk ge zien. Met zijn volledige grote orkest en met zijn zo populaire vocalgroup The Realets. De aparte franje-garnering», de mo dieuze col... en een heerlijk warme mohairstof... geeft deze mantel een bijzondere stijL Loop eens bij ons binnen, U zult verrast zijn over onze collectie mantels mèt en zonder bont 75.- 89.- 98.- en hoger. Hoofdstraat 81-85, Veenendaal Het landvarken werd speciaal gefokt om veel bacon, het magere spek, dat de Engelsman zo graag bij zijn ontbijt eet, te produceren. Maar tijden veranderen en tegenwoordig vraagt de consument meer mager varkensvlees. De Belgen zijn er in geslaagd hier voor een ras te fokken. Deze varkens, die de naam Piëtrain varkens kregen, leveren zware, magere hammen met De heer M. Snyder, hoofd keuringsdienst te Barneveld, heeft dinsdagavond in Café Marktzicht gesproken over „Noodslachtingen" cn de heer Dr. W. H. F. C. Ma- joewsky uit Arnhem over zijn reis door Suriname, beiden op uitnodiging van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, afdeling Scherpenzeel, tijdens hun maan delijkse vergadering.

De Vallei | 1963 | | pagina 4