Theo van Spanje uit Eist al 20 jaar bezield van pottenbakkersvak Meubelstof Geld verdienen - bij Berko kopen Berko Electro SCHEPPEND WERKEN SCHENKT VOLDOENING (órbovit Jeugdpuistjes f 150,- verdienen De ontwikkelingshulp VEBOTEX t is mooi... t is warm... "t is voordelig... Voor ST. NICOLAAS hebben wij voor U VEBOTEX r1 1 5-liehts Kronen Stofzuigers Theelichten f8,75 Strijltyzers f7,90 Mixers f27,- f42,- f400.- T.V. Patrimoniumlaan 45 - 47, Veenendaal, Telefoon 08385 - 2954 OCCASIONS Service Station „Renswoude" MODERNE POPPENNRGEN MANUFACTUREN BEDDENaLEDIKANTEN Kerkewijk 37 Tel. 2730 Veenendaal Teakhout wandlamp f 5,50 Slaapkamerschaal f 6,50 Keukenlampje f 6,75 T.V. lampje f 7,95 uitvoering reed» vanaf' 24.50 in vele modellen reeds vanaf reeds vanaf reeds vanaf Eiectrischc dekens in vele modellen reeds vanaf IJw oude centrifuge of wasmachine is geld waard Koop nu een Berko wasconibinatie Wasmachines reeds vanaf f 99.- Centrlfuges reeds vanaf f87.50 met 12 maanden garantie Een super grootbeeld nu slechts f 698,- DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 Nr. 91 WANNEER THEODORUS NELIS, kortweg Theo van Spanje, even opkijkt van zijn werk, strijkt hij toch even vol eerbied, over zijn gewrochte kunststuk, een sierlijk gebogen vaas, uit ruwe klei verheven tot de huidige verfijnde vorm. Dit vakwerk beheerst de ge hele persoon van Theo van Spanje en wanneer hij over de bijzonderheden van dit pottebakkersvak ver télt, proeft zelfs de leek de bezieling die een dergelijk scheppend ambacht, uitstraalt. VAKMAN GEWORDEN Theodoor Nelis van Spanje is geboren en getogen Elstenaar. De thans 37-jarige, töonker getinte Van Spanje stamt uit een oerechte Elsterse stam. Zijn grootvader woonde in de vorige eeuw reeds in Eist. Na de lagere school moest Theo, wiens vader manufac- turier was, een vak gaan beoefenen. Even na het uit breken van de oorlog - die ook in Eist haar sporen achterliet --ging Theo - dat was in 1941 - werken in een pottenbakkerij „De Vier Paddestoelen" van de heer Van Moorsel. Dit bedrijf lag precies tegenover de Hervormde kerk, dus dichtbij Theo's ouderlijk huis. De eerste beginselen van het pottenbakken werden de jonge Van Spanje hier bijgebracht. Het vak boeide mij uitermate, zo verklaart Van Spanje thans. Het vrij kleine bedrijf met circa 10 man personeel, werd in 1947 ontbonden en Van Spanje, thans al aardig in het „moeilijke" vak bekwaamd, trok naar andere potten bakkerijen, omdat dit werk dermate indruk op hem had gemaakt, dat hij zich er verder in wilde verdiepen. Altijd wilde Theo meer bijzonderheden weten betreffen de nieuwere vormgevingen en werkme thoden. Door in meer dan één bedrijf van dezelfde strekking^ werkzaam te zijn geweest leerde hij de zeer fijne kneepjes grondig kennen. Bij de een viel dat je op, bij de ander zag je weer een andere - soms betere - werkme thode. Steeds zat echter het idee in Theo's achterhoofd, zelfstandig een potten- bakkersbedrijf te gaan uitoefenen. Van af de eerste dag toen ik mijn entree deed bij die Elster pottenbakkerij, wist ik dat ik - om tot een grotere ont plooiing te komen - zelfstandig zou moeten gaan werken. Maar eerst gron dig en terdege de nodige capaciteiten veroveren. Die drang naar zelfstandig heid is een echte familietrek, vindt Theo, want zowel vader als broer had den een zelfstandige werkkring. De heer van Spanje is hie,r bezig met het „optrekken' verdelen van de klei, waarna vorm wordt gegeven. of VOLDOENING Op onze vraag wat er toch zo boeiend was in het vervaardigen van vazen e,d, uit de grondstof klei, kijkt Theo weer op en vindt onze vraag ogenschijnlijk een lekenvraag. Het scheppende werk en het vervaardigen van ecu kunststuk, welks vormen door jezelf zijn uitge kozen, geeft de grootst mogelijke vol doening, zegt Theo. Je ziet het werk minuut voor minuut vorderen. Uit een klomp klei komt uiteindelijk het defi nitieve werkstuk tevoorschijn. Na 5 jaar om en om bij een baas en soms thuis te hebben gewerkt, hakte Theo 4 jaar geleden de knoop door en begon voor zichzelf. Het was wel een vraagstuk, want Theo - al negen jaar getrouwd met een Veenendaalse - had een gezin te onderhouden van vier per sonen, want de zoon van zeven en dochter van vier completeren Het gezin Van Spanje. Wanneer je dan besluit je broodwinning te zoeken in het zelf standig pottenbakken, rijgen de pro blemen zich aaneen. Er moet immers voldoende afzet ge vonden worden van het gemaakte pro- dukt. De harde zakenrealiteit wordt dan met het kunstenaarschap dooreen- gemengd. Theo begon met zelf verschil lende winkels te bezoeken, meest bloe- menzaken en kunstnijverheidswinkels. Pas later heeft Van Spanje een grossier aangetrokken en momenteel werkt hij niet meer alleen, maar heeft reeds twee man personeel. Vooral in Gouda heeft Van Spanje veel collega's. Er zijn daar. wel een 80 pottenbakkers. Of het allemaal vak lieden zijn? Tja, er wordt ook veel kitsch op de markt gebracht. Maar Theo Theo van Spanje zal er niet toe komen een minderwaardig massa-artikel te leren, maar deze twee begrippen zijn vervaardigen. Zijn kunstzinnige aanleg wel noodzakelijk, zo luidt het nuchtere verhindert een dergelijk streven. Of schoon Van Spanje geen officieel han delsmerk voert, ziet hij kans zijn pro- dukten niet alleen in Nederland te ver kopen, maar zelfs naar Amerika te ex porteren. Toch moet Theo soms principieel overstag. Immers, men vraagt niet al tijd de gedegen kunststukken. Er zijn maar weinig mensen die de echte van de valse kunst kunnen onderscheiden. Daar staat er nu een zegt Theo, die vinden ze mooi, maar ik vind dat geen kunstartikel, nou ja ik kan dat niet zo uitleggen. Het is wel modern, maar of het dan direct kunstzinnig is, blijft voor mij de grote vxaag. Wat verstaat men feitelijk onder het begrip "kunst? Je probeert iets te maken, waar je geest in gelegd is. Dat wordt door jezelf ge creëerd en kies je zelf uit. Het is alle maal een persoonlijk iets. Met sommige collega's kun je zoiets wel van hart tot hart bepraten vindt Theo. DE WERKMETHODEN De grondstof bestaat uit Duitse klei. In grote hoeveelheden koopt Van Spanje zijn grondstoffen in, soms 3 ton tegelijk. Volgens mij kan iemand die behoorlijk begaafd is en bovendien een sterke wil heeft om door te zetten, het vak wel oordeel van Theo. Het is evenwel de vraag of de jonge generatie het vak wel zal willen leren. Ikzelf zou er niet meer buiten kunnen, zo verklaart Van Spanje ons. Ook al moet je soms op onregelmatige tijden werken - ook 's avonds - als je hart en ziel erin gelegd zijn, merk je dat niet eens. De klei wordt eerst gedroogd en het mengwater wordt verwijderd. De sub stantie gaat dan in de oven, komt op een temperatuur van 960 graden C., hetgeen elektrisch gebeurt en dan ver steent het materiaal. Na gladbranden volgt het glazuren, waardoor glazuur- poeder op het produkt wordt aange bracht. Dit glazuren beeft ten doel het materiaal waterdicht te maken. Door een vrij ingewikkelde materie leidt Theo ons weer in het nuchtere leven. Het produkt is beter dan het vroegere aardewerk, zegt Van Spanje. Resumerend kan worden gesteld dat Van Spanje van zijn hobby, die hij met zijn gehele persoonlijkheid uitleeft, zijn beroep heeft gemaakt. Er blijft echter het gevaar dat je in deze tegenwoordige tijd teveel zakenman gaat worden en daarvoor moet je waken. Daaronder lijden je scheppende ideeën en vervlakt je geest, het wordt dan te alledaags. Een kunststuk wordt niet gewrocht door naar de financiële uitkomst te zien, maar door de bezieling en de kun de die je in het werkstuk aanbrengt. Wie Van Spanje zo intens pratend over zijn vak aanhoort, beseft dat een man die de ware arbeidsvreugde dage lijks beleeft, een gelukkig mens moet zijn. Theo van Spanje strijkt achteloos, maar liefdevol over een zojuist gereed gekomen sierlijke vaas, waarvan hij de wording en de uiteindelijke vormgeving van stap tot stap zelf uitstippelde. inqewa (actieve kooldrage'es) bij maag-en inqewandsklqchten.fus Voorzichtigheid geboden De hulp aan onderontwikkelde landen is iels uitnemends. Vooreerst dringt de roeping om van eigen welvaart anderen deelgenoot te maken. De naaste lief te hebben als zichzelf is de tweede grondwet van het koninkrijk Gods. Daarnaast spreekt ook het welbegrepen eigen belang; want als we helpen onontwikkelde landen tot bloei te brengen kweken we toekomstige klanten en afnemers. Hoe universeler de wereldhandel wordt, hoe langer en hoe beter hij zich handhaven kan. Van hulp aan onderontwikkelde landen zijn we natuurlijk allen voorstander. Maar de wijze waarop is vrij sterk in discussie gekomen. Liefst zouden we „hulp" ook zuiver als „hulp" willen geven, dat wil zeggen zonder er voorwaarden over de beste ding aan vast te knopen. Liefst zouden we hulpbedragen aan de internationale organen hiertoe ter beschikking willen stellen zonder reserves en restricties. Maar de bittere ervaring deed reeds menig land van deze wijze van geven terugkomen. Er deden zich schandalen voor bij de besteding, gedenke het gou den bed van een Afrikaanse grote, tal rijke paleizen van hun opperhoofden, enz. Er werd ook gekuipt om orders; de hulp werd van vaste toezeggingen dienaangaande afhankelijk gemaakt. Er deed zich van alles voor, dat de mooie theorie praktisch in opspraak bracht. Duitsland maakte strenge bepalingen aangaande de besteding en denkt er niet aan om geld zonder meer ter be schikking van niet-Duitse instanties te stellen. De Verenigde Staten namen maatregelen; vele landen volgden. Men voelt zich Joris Goedbloed wor den, indien men deze bakens in het vaarwater, die evenzovele gegronde j waarschuwingen zijn, in de wind slaat en blindweg geven blijft. drogen in met Purolpoeder.fi.60enfi- In deze cabine of „spuitkast" wordt de pot of vaas bespoten met een glazuurlaag. In de Economisch-Statistische Be richten van deze maand troffen we en- I kele cijfers aan, die interessant zijn in dit verband. We lezen, dat Nederland I in de periode 1946-1961 door middel van de Wereldbank voor 30 miljoen aan or- i ders ontving, dat is l°/o van het totaal, terwijl de Nederlandse bijdrage aan de Wereldbankfondsen 2,75% bedroeg; de aan de Franse vroegere koloniën ten goede komende hulp bezorgde zelfs geen enkele order aan het gevende land. Hetzelfde geschiedde ook met gelden, die aan het Europese Investeringsfonds, een gemeenschappelijk instituut van de E.E.G., werden verstrekt. Van de 546 miljoen dollar, die dit instituut aan de voormalige Franse koloniën schonk, nam Nederland deel met 35 miljoen, dat is 6,4%, maar van de orders kreeg het slechts 1,5%. En dat komt niet om dat Nederland weinig geeft. We lezen ook dat Nederland met in begrip van de private investeringen momenteel 2% van het nationale in komen voor dit doel beschikbaar stelt, dat is 22,per hoofd, terwijl de USA, het machtigste land van het westen, het niet verder brengt dan 0,9%, dus minder dan de helft per hoofd. Al deze dingen zijn buitengewoon leerzaam en nodigen uit, vooral als klein land, dat door de groten gemakkelijk in de hoek wordt gedrukt, om terdege „uit te kijken" bij het verlenen van de hulp. GENK Nieuwe naam op de landkaart België leert momenteel aan zijn buren, dat naast het Duitse Ruhrgebied, de IJ- muidense Hoogovens en de Noordfranse industrie in de nabije toekomst de naam Genk op de landkaart van de Europese ijzer- en staalindustrie een behoorlijke plaats verdient. Het is oen nieuwe naam, want men begon er eerst recht in maart 1961. Maar de staalfabrieken van Allegheny-Longdoz gaan in december van dit jaar 100 ton per maand staal leveren, drie maanden later 300 ton per maand en 6 maanden later 800 ton per maand, terwijl in de toekomst de produktie opgevoerd zal wor den tot 1500 ton per maand. Dit is een zeer hoog bedrag, als men bedenkt, dat de totale omzet in Europa per maand 20.000 ton bedraagt. Tal van bijkomende industrieën zullen eveneens verrijzen. Genk is van plan het belangrijkste ijzer- en staalindustriecen trum van de Benelux te worden. De lig ging is gunstig, n.l. aan de autobaan, die van Antwerpen naar Keulen gaat lopen en aan het Albert Kanaal. De onderne mingen Allegheny-Longdoz hebben de steun van de Amerikaanse maatschappij Allegheny-Ludlum. Opel Rekord type 1500 bouwjaar 1961 Opel Rekord type 1700 4 deurs bouwjaar 1960 Opel Rekord type 1500 bouwjaar 1958 met radio VW de luxe bouwjaar 1961 VW de luxe bouwjaar 1960 VW de luxe bouwjaar 1952-1953 met gesynchr. versn. In uitstekende staat. Citroen 2 CV bouwjaar 1961 luxe uitvoering. Alle wagens worden met garantie verkocht, financie ring mogelijk. Dorpsstraat 112 Renswoude Tel. 08387-254 MAAK DE WENS VBN UW DOCHTERTJE WAAR...' GEEFHAAR'N VA TM VOOR At O* GESCHENKEN! PRIMA PARTIJ COUPONS VANAF 11,PER METER, 130 CM. BREED Kerkewijk 37 Tel. 2730 Veenendaal Dat kunnen alléén maar die prachtige winterstoffen zijn die Jac. van Schuppen weer heeft binnen gekregen. Ja mevrouw allemaal voor U en voor Uw dochter Om te watertanden, er zijn dit najaar zoveel mooie kleuren. Kom zelf kijken, voel wat een prachtig goed dit is en doe uw keuze uit die mooie stoffen van VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 Kaptafels, staand en hangend vanaf17,95 Bijzettafeltjes diverse soorten en vormen vanaf 6, Naaiboxen Kinderstoeïtjes, staal met leuke plastic bekleding Haardbankjes, rechthoekig en rond. Krukken, in alle kleuren vanaf4,85 Boekenplanken, staal en hout Kapstokken in alle maten Gangspiegels Lectuurbakken Jongens-en meisjesbureaus handig steelmodel reeds vanaf 49,50 sleemodel reeds vanaf 00^50 59 cm met 2e programma en U H F type 1964 of voor 50 cent per dag

De Vallei | 1963 | | pagina 5