Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Meningen van schoolhoofden over invoering Schooltelevisie zeer gevarieerd Voor de KANTONRECHTER ENQUETE IN VEENENDAAL BEWEES Voor- en tegenstanders Nieuws uit de omgeving upiieJ ST. NICOLAAS KOMT ZATERDAG NAAR VEENENDAAL ELST AMERONGEN OVERBERG Ongeval met dodelijke afloop EDERVEEN Wat nu weer 37e JAARGANG WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 Nr. 92 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel DR. THOOMES VIERKANT VOOR ACTIE MET SPECULAASPOPPEN VAN WINKELIERSVER. De grote onbekende De intocht Scheepjcswolfabrieken met nieuwe pijp gesierd HEDENMIDDAG EN AVOND VERGADERT GEMEENTE RAAD OVER BEGROTING '64 Nieuwcwegse school 100 jaar OPROEP DIENSTPLICHT LAAT SINT VERSTEK GAAN? Ook deze winter weer een bibliotheek ONDANKS VELE STRUBBELINGEN TOCH EEN ST. NICOLAASAKTIE IN AMERONGEN MULDER Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 l«nen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Het recente experiment met schooltelevisie bij de Juliana van Stolbergschool te Veenendaal, geor ganiseerd door de Stichting Nederlandse Onder wijstelevisie, was aanleiding voor het stellen van vragen in de Veenendaalse gemeenteraad, waar bij de principiële zijde om het hoekje kwam kij ken. Mede door de actualiteit van het onderwerp en de problemen die in dit verband kunnen rijzen, werd door ons blad de opinie gepeild van een groot aantal plaatselijke hoofden van scholen. Uit de meningen van deze schoolhoofden kon geen gelijkluidende conclusie worden getrokken, daar de heren de meest gevarieerde opvattingen koes terden, niet alleen de invoering van televisie in het leslokaal betreffend, maar eveneens aangaan de het medium televisie in al haar facetten. Wel concludeerden wij het verrassende feit dat het merendeel van de Veenendaalse hoofden van scholen zelf geen televisie bezit, ook al om de meest uiteenlopende redenen. Het hoofd van de onlangs jubilerende Kon. Julianaschool, Dr. J. G. Thoomes, ziet, naar hij verklaarde, zeer grote voordelen in het visueel onderwijs door middel van schooltelevisie. Wat de kinderen nooit zagen wordt nu voor hen werkelijkheid. De kinderen blijven de beelden onthouden, terwijl een gesproken (les> woord eerder ver vaagd. Wel vindt Dr. Thoomes ook de filmstrook een zeer goed middel voor het door hem voorgestane visueel on derwijs, eigenlijk nog beter dan school televisie omdat de beelden langzaam be wegert en zelfs kunnen worden te ruggedraaid om een moeilijk punt nog even te herhalen. Voor het medium te levisie, dat in onze samenleving ver scheen, kan Dr. Thoomes dankbaar zijn. Hij is beslist geen principieel tegen stander* van T.V. als medium en com municatiemiddel. Ons volk wordt ge confronteerd met elementaire begrip pen in onze samenleving. De televisie uitzending die Dr. Thoomes zeer ont roerde was die van de uitvaart van on ze geliefde Koningin Wilhelmina. Deze aangrijpende plechtigheid werd dank zij het medium T.V. door praktisch alle landgenoten van dichtbij gevolgd. Wij zaten vooraan in de kerk aldus Dr. Thoomes en het kan de band tussen de leden van dat volk versterken. Dr. J. G. Thoomes: 100 procent ja. Ook constateerde Dr. Thoomes door verschillende uitzendingen een optrek ken van de algemene ontwikkeling in brede lagen van ons volk. Een uitzen ding als bijv. van vrijdagavond j.l. waarbij de opkomst van de jonge staat Israël en de geboorteweeën daarbij, in een prachtige documentaire wordt ge toond. kan niet anders dan het intel lect scherpen en de geest verrijken. ZEIST Door de verkoop van kinder postzegels kon het Blindeninstituut „Bartimeus" een dependance openen te Doetinchem voor dubbel gehandi capte blinde kinderen. De naam van het nieuwe tehuis is „De Spring plank". EDEzaterdag 23 november zal Sint Nicolaas ook in Ede aankomen en wel per helicopter. De goedheiligman landt om 2,30 uur op het terrein van de Voetbalvereniging Ede, waar hij opgewacht zal worden door 13 Pieten en zijn schimmel, die al eerder in Ede aankwamen. Na het welkomstwoord van burgemeester dr. P. J. Platteel, zal de Sint zijn tocht maken door Ede DOORN Donderdagmorgen bracht H.K.H. Prinses Beatrix een informeel bezoek aan de van Braam Houck- geestkazerne. Na afloop van een uit gebreide rondgang onderhield Prin ses Beatrix zich nog enige tijd met verscheidene officieren in de Long- room. TeL 3184 Hoofdstr. 81' Vdaal Eventuele nadelen kunnen door zelf- dicipline worden weggenomen. Men laat toch heus geen glaasje wijn staan omdat andere mensen zich bedrinken. De oorzaak van de last is niet de wijn, maar de man zonder beheersing op dat punt. Men mag met het badwater het kind niet weggooien. Dr. Thoomes, die zelf T.V. bezit, zou het apparaat niet graag missen. Nog een feit dat Dr. Thoomes opviel was het opmerkelijke gemak waarmee kinderen die thuis naar T.V. kijken de lessen in de Duitse taal volg- gen. Zij raakten thuis al met de uit spraak vertrouwd. Als U mij vraagt naar het nut van eventuele doorvoering van schooltelevisie zeg ik voor honderd procent ja, aldus Dr. Thoomes. H. R. Steegen: visuele aanleg. Het hoofd van de Openbare Lagere Rijk van Gaasbeeschool, de heer H. R. Steegen, heeft geen enkel bezwaar te gen een goed gefundeerd programma van schooltelevisie. Wanneer het expe rimentele stadium voorbij is, zou de heer Steegen ook op zijn school de in voering van televisielessen willen be vorderen. Er zijn immers kinderen met een verschillende aanleg. Het ene kind is zuiver op het gehoor ingesteld, leert auditief en had zeer veel nut van de schoolradio. Het andere kind is meer visueel aangelegd en zal de beelden van schooltelevisie eerder en duurza mer in zich opnemen. Vooral lessen in aardrijkskunde en geschiedenis lijken de heer Steegen aantrekkelijk. Schooltelevisie kan ze ker nut afwerpen, maar vooralsnog is het wachten op de afsluiting van de proeven met deze nieuwe en moderne lesmethoden. Daar er kinderen van verschillende godsdienstige richtingen de Rijk van Gaasbeekschool bezoeken, zou het ook wel eens mogelijk kunnen zijn dat sommige ouders er geen prijs op stellen. Zelf heeft de heer Steegen een televisietoestel waarvan men een verantwoordelijk gebruik dient te ma ken zo verklaarde deze hoofdonderwij zer. C. G. MQnders: principieel tegen. Zuiver principiëel beschouwend, stond de heer C. G. Mijnders, hoofd van de Calvijnschool, beslist afwijzend te gen invoering van schooltelevisie en eveneens op principiële gronden tegen het moderne medium dat helaas steeds meer opdringt. De heer Mijnders staat huiverig te genover de televisie en ziet er een groot gevaar in voor het geestelijk leven. Er komen dingen in een Chr. gezin, die daar niet thuis horen. Het zondig men senhart wordt meegetrokken door dit cultuurmedium. Helaas dringt ook tele visie in de christelijke gezinnen op. Zonder in doperse mijding te verval len moeten wij wijzen op het gevaar en dit instrument afwijzen. Bovendien is de school er om rustig te werken en de heer Mijnders ziet een televisie als een storing daarin. Daaren boven is er de didactische kwestie dat men een passieve kijkhouding kweekt en het zelfstandig denken en handelen verloren gaat. Op grond van deze en meerdere principiële overwegingen is de heer Mijnders tegen het invoeren van dit lesmiddel. De heer A. P. van Balen, hoofd van de hervormde Rehobothschool, vindt het moeilijk een oordeel uit te spreken. In feite beslist het schoolbestuur over de invoering van nieuwe methoden en zo zal het ook gaan met eventuele schooltelevisie. Hij is echter persoon lijk geneigd om dit middel van lesgeven niet zo snel in de school te halen. Het kan problemen scheppen met de ouders waarvan meerderen bezwaren koeste ren. Hoewel de heer van Balen erkent dat op de televisie leerzame en soms boeiende programma's worden uitge zonden, moet hij toch verklaren dat de invoering van schooltelevisie het we zenlijke bestanddeel van het onderwijs uitholt. Het gehele onderwijs is reeds omschreven in het leerplan. Wanneer bovendien een controverse zou worden opgeroepen tusen vele ouders heeft een doorzetten geen enkele zin. De heer van A. P. van Balen: schoolbestuur beslist. Balen heeft zelf geen toestel omdat hij er persoonlijk bezwaren inziet voor op groeiende kinderen in het gezin. Zie verder pag. 2 DS. J. POLDERVAART BEDANKTE NIEUW BEROEP OP DS. OVERDIJK Ds. J. J. Poldervaart te Scheveningen heeft voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de provinciale kerk vergadering voor de noodgemeente So la Fide te Veenendaal, bedankt. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. W. Goedhart naar Emmen, zal door de provinciale kervergadering thans worden beroepen Ds. Overdijk te Aal ten. Nadat St. Nicolaas reeds zaterdag j.l. voet aan wal zette in ons land, zal hij op zijn reis ook Veenendaal aandoen. Zaterdagmiddag is de grote dag voor kleine (en ook grote?) Veenendalers want dan arriveert de Goede Sint. De Veenendaalse Winkeliersvereniging heeft weer een attraktieve St. Nicolaasaktie op touw gezet. Deze aktie duurt vanaf vrijdag 22 november a.s. tot en met donderdag 5 december. De Veenendaalse winkeliers zullen kwistig met speculaaspoppen strooien, want bij aankoop van f 1,ontvangt de koper (echter uitsluitend bij de deelne mende winkeliers, kenbaar aan een V.W.V.- of St. Nicolaasvlag) een zegel. Koopt men b.v. voor vijf gulden dan ont vangt men vijf zegels. Heeft men 35 ze gels dan plakt men die op een opplak- vel (gratis verkrijgbaar bij de winkeliers) en levert dit vel in bij het bureau, dat gevestigd is in het Polderhuis op Hoog straat 19 en men ontvangt een grote spe culaaspop. Niet alleen de zegels geven recht op een fijne speculaaspop, maar gedurende de actie zal door een z.g. „grote onbe kende" in de winkels bonnen worden uit gereikt, waarop men dan geheel gratis een grote speculaaspop kan afhalen, al_ weer op het bureau in het Polderhuis, Hoogstraat 19. Het Polderhuis is geopend vanaf 22 november van 10 uur 's mor gens af tot aan de winkelsluiting. St. Nicolaas zal zaterdagmiddag 23 no vember feestelijk worden ingehaald. De Sint is gezeten in een open landauer met schimmels, geflankeerd door een groep edellieden te paard. Nabij de Bergweg aan de grens van de gemeente zal de Sint worden opgewacht door bestuursleden van de winkeliersvereniging om ongeveer half drie. Begeleid door de muziekvereni gingen „Caecilia'" en de „Scheepjeswol- harmonie" zal de Sint dan zijn intocht houden door de Veenendaalse straten. De officiële ontvangst heeft plaats om half vier voor het gemeentehuis, waar St. Nicolaas zal worden toegesproken door de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg. Daarna maakt Sint nog een rondgang door andere straten in het centrum en neemt zijn intrek in een Veenendaals hotel. In de laatste St. Nicolaasweek zijn de winkels tot 's avonds 9 uur geopend. De winkelsluiting op woensdag 4 december vervalt. De zaken zijn dan dus gewoon open. Op de laatste dag, donderdag 5 de cember, worden de zaken weer normaal om zes uur gesloten. De aktieve Veenendaalse Winkeliers vereniging heeft weer een heerlijk St. Ni- colaasfeest gepland, waarbij de gewonnen speculaaspoppen de feestvreugde onge twijfeld zullen verhogen. KRAAN KON NIET ONDER POORT DOOR Een fabrieksschoorsteen, ter hoogte van, om precies te zijn 41,30 meter werd zaterdag geplaatst bij de Kon. Scheep- jeswolfabrieken. De plaatsing van deze nieuwe pijp, ging niet over een leien dakje. De harde wind en de regen wa ren er de oorzaak van dat er steeds moest worden afgewacht, want om dit gevaarte op het 16 meter hoge ketelhuis aan te brengen in een dergelijk bar weer, bleek geen sinecure. Toen kwam nog de pech dat een hijs kraan van de firma Albert van de Scheur uit Apeldoorn niet onder de fa- briekspoort door kon. Men moest zelfs de tegels uit de straat breken om de kraan te kunnen laten passeren. Het personeel van de firma D. Hendriks en Zonen uit Veenendaal had er dan ook een moeilijk karwei aan. De vijf pijpdelen moesten precies op hun plaats worden gebracht en toen het laatste pijpdeel moest worden op gezet, bleek de kraan juist weer iets te kort. Dan maar even naar de werk plaats terug om dit deel van 8,80 meter en een middellijn van 1,25 meter in te korten. Er ging een halve meter van af. en zo was men dan zaterdagmiddag om 2 uur klaar voor het slotgedeelte. Tegen 4 uur was het karwei geklaard en kon worden begonnen met het af breken van de kraan die weer naar zijn basis in Apeldoorn terugkeerde. Een en ander trok in dit drukke deel van Vee nendaal behoorlijke belangstelling. Vanmiddag om vier uur is de Veenendaalse gemeenteraad aan het vergaderhoogtepunt van ieder jaar: de gemeentebegroting. De vergadering zal zich ook in de avonduren uitstrekken, nadat de raadsleden gezamenlijk hebben geluncht in „De Korenbeurs", waar ook wordt vergadert. De be groting is de hoofdmoot van de agenda. Daarnaast vermeldt de agenda nog maar enkele punten, o.a. het verkopen van grond aan Patr. Bouwvereniging voor de bouw van veertien eengezinshui zen in 't Hoorntje. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de alem bekende Nieuwe- wegse school, zal het bestuur der ver. tot bevordering van het Christelijk onderwijs te Veenendaal in „De Koren beurs" recipieren, en wel op woensdag 11 december. ZESJARIG MEISJE BIJ OVERSTEKEN GEWOND Het 6 jarig dochtertje van de familie R. uit Veenendaal stak zondagmorgen met haar kinderfietsje plotseling de Kerkewijk over ter hoogte van de In dustrielaan. Het meisje werd daarbij gegrepen door een personenauto be stuurd door de heer K. uit Echteld. Het kind werd tegen het wegdek gesmakt en door dokter Annot behandeld, die een hoofdwond en een hersenschudding constateerde. Het meisje werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De Hoofdinspecteur-Korpschef van Gemeentepolitie te Veenen daal, verzoekt de plm. 17-jarige jongen, die getuige geweest is van een plaatsgevonden ongeval op de Nieuweweg te Veenendaal tussen een bestuurdster van een tweewielig rijwiel met hulpmo tor en een bestuurder van een tweewielig motorrijwiel op dins dag 12 november 1963, zich te melden aan het bureau van poli tie te Veenendaal, Hoofdstraat nr. 34, dan wel zich telefonisch met hem in verbinding te stellen onder nr. 08385-3636. Op de Utrechtseweg te Heelsum, wa ren even ten westen van de bocht bij Hoog-Doorwerth twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Aan een van de bestuurders, De W. uit Door- werth, werd vrijdag ten laste gelegd, dat hij de andere auto rechts was gaan passeren, terwijl de bestuurdster daar van, mevrouw van R. uit Heelsum, ver weten werd, dat zij bij het rechtsaf slaan naar de inrit van haar woning de doorgang rechts naast zich niet vrij ge laten had. Mevrouw Van R. werd bij gestaan door haar raadsman, mr. De Cocq, uit Arnhem. De 19-jarige secretaresse mej. B. uit Doorwerth, die bij De W. in de auto had gezeten had vertelde, dat mevrouw Van R. geheel naar links uitgeweken was, alvorens naar rechts te gaan. Ik weet zeker, dat noch naar links naar rechts een richtingaanwijzer is uitgestoken, betoogde zij. De W., die zowel als verdachte in zijn eigen zaak alsook getuige tegen mevr. Van R. gehoord werd, bevestigde deze lezing. Toen mevrouw Van R. zo ver naar links ging dacht ik, dat zij linksaf zou slaan, zodat ik rechts zou mogen pas- seren, voegde hij eraan toe. U had geen linkerrichtingaanwijzer gezien, dus dit was niet meer dan een veronderstelling van u. U doet er ver standig aan voortaan niet meer op der gelijke, niet door feiten gestaafde ver onderstellingen af te gaan, zo wees de officier, mr. Leusink, de W. scherp te recht. Als laatste getuige werd mevrouw D. uit Heelsum gehoord, die naast me vrouw Van R. gezeten had. De auto is geheel rechts gebleven, verklaarde zij. Hij werd aangereden toen we bij het fietspad waren. Links van de Utrechtseweg zijn op op dat gedeelte geen zijwegen en ver dachte De W. kon dus weten, dat me vrouw Van R. niet ging voorsorteren. Rechts inhalen was dan ook ten enen male verboden, ongeacht de vraag of de de auto van mevrouw Van R. links of rechts gereden had. Ik eis tegen hem een boete van 75,of 12 dagen. Twee getuigen hebben verklaard, dat me vrouw Van R. links reed en het is dan ook heel goed mogelijk, dat zij niet vol doende rechts gehouden heeft. Dit is echter niet ten laste gelegd. Ik ben van mening, dat zij de doorgang naast zich wel vrij diende te laten voor wielrij ders en bromfietsers, maar dat zij rechts van haar geen auto behoefde te verwachten. Ik vraag daarom voor haar vrijspraak, aldus de officier in zijn requisitoir. Mr. De Cocq behoefde daarna aan de verdediging van mevrouw Van R. niet meer dan enkele woorden te wijden. Hoewel een eventueel links rijden van de voorste personenauto de schuld van De W. niet opheft, kan het toch als verzachtende omstandigheid worden beschouwd en ik ben wel bereid hier rekening mee te houden. Daar staat echter tegenover, dat verdachte De W. al eens eerder hier naar aanleiding van een verkeersongeval terecht heeft moe ten staan en dus kennelijk een nogal onvoorzichtige rijder is. Ik houd het daarom op de geeiste boete, zei rechter V. d. Brand. Voor mevrouw Van R. werd het vrijspraak. Bij verstek werd Van E. uit Veenen daal vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht te Wageningen veroordeeld tot een boete van 75,of 12 dagen. Van E. had op de kruising Arnhemse- weg-Nieuwe Kazernelaan te Ede met zijn auto geen voorrang verleend aan een van rechts komende auto, die werd bestuurd door de beroepsmilitair Van H. uit Ede. Ik heb nog geremd en naar rechts gestuurd, maar het hielp niet meer, verklaarde Van H. als getuige. Er ont stond een botsing. Van E. reed zeker 50 kilometer per uur. Zelf heeft hij zijn snelheid op 5 ki lometer geschat, wist rechter V. d. Brand. Hij zocht naar de juiste weg. Eis 50,of 10 dagen. Vonnis 75,of 15 dagen. De Veenendaalse drieling vierde gisteren haar 9e verjaardag. Van links naar rechts: Hllly - Corry - Jopie Kaltcr. DS. KEUNING BEDANKTE VOOR DORDRECHT Ds. J. Keuning. predikant bij de Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) heeft voor het op hem uitgebrachte beroep van de Chr. geref. Kerk van Dordrecht be dankt. Aangifte ter inschrijving De in 1944 geboren mannelijke personen, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgeno men of daarin behoren te zijn op genomen en geen bewijs van niet-inschrijving hebben ontvan gen, zijn verplicht vóór 1 janu ari 1964 zich aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woonplaats of gewone verblijf plaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen zelf; bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechts persoonlijkheid bezittende vere niging, een stichting of een in stelling van weldadigheid wette lijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplichting tot aanmelding op de bestuur ders. Zij die zich aanmelden, worden, indien zij de Nederlandse natio naliteit bezitten, ingeschreven voor de dienstplicht. Veenendaal, 15 november 1963 De burgemeester van Veenendaal, J. Hazenberg. Tot nu toe heeft St. Nicolaas de bevolking van Eist nog niet laten weten wanneer hij zich in Eist officieel wil laten verwel komen. Ongetwijfeld komt de goede man wel om de schoenen bij de schoorsteen te vul len. maar het is vrijwel zeker dat hij dit jaar niet zoals gebruikelijk is, aankomt bij de Veerweg. Een middenstandsvereniging is Eist niet rijk en op wiens verzoek zou de Sint anders naar Eist moeten komen? Het is te hopen dat Sint nog snel zijn reis route verandert, zodat de kleine kinder, tjes toch nog bij het veer „Zie ginds komt de stoomboot" kunnen zingen. Ook deze winter zal Eist een biblio theek rijker zijn. Mensen van alle ge zindten kunnen tegen een kleine ver goeding boeken lenen. Deze uitlening geschiedt niet uit commerciële over wegingen, maar slechts om in de klei nere plaatsen de bestaande behoefte aan goede literatuur te voldoen. De boeken zijn met zorg gekozen uit collectie van de „Algemene Provinci ale Bibliotheek Centrale". Er zijn boeken van allerlei soort: de tectives, doktersromans, oorlogsromans reisverhalen enz. Namen van schrijvers Bertus Aafjes, Agathe Cristie, Teodoor Plevier enz. Ook voor de jeugd is ge zorgd gezien de namen: Scheepsjongens van Bontekoe, Ti Pa en De zoon van Columbus. Al deze boeken worden elke donder dagavond tegen een leesgeld van 0,10 cent uitgeleend bij de heer Zachte, Be- atrixstraat 6, tussen 7 en 8 uur. Ondanks de vele tegenslagen is de winkeliersvereniging in Ame rongen er toch in geslaagd een Sint Nicolaasaktie te organiseren. Zoals de vooruitzichten er nu uit zien en geen nieuwe moeilijkhe den zich voor zullen doen, dan zal er een stroom van bonnen uitge geven worden. De hoofdprijzen zullen bestaan uit waardebonnen ter waarde van f 150, f 100,en f 50,Verder nog vele klei nere prijzen. De waardebonnen kan men besteden bij de aangesloten Amerongse winkeliers. Zaterdagmiddag 30 november a.s. om 3 uur zal de Goed Heiligman waarschijn, lijk door de burgemeester van Ameron gen op het gemeentehuis worden verwel komd, waarna de Sint een rondrit door het dorp zal maken, gezeten op een schimmel. Maandagmorgen reed de heer B. de H. uit Veenendaal, Rijks ambtenaar bij het Observatie- en Opvangcentrum Kamp Overberg met zijn bromfiets op de Dwars weg in Overberg met de bedoeling om naar huis te gaan na de nacht dienst. Door de zware storm van zondag op maandag was er echter een boom over de weg gewaaid. De bromfietser zag dit opstakel niet en reed er pardoes tegen aan. Hij kwam te vallen en bleef, met de bromfiets bovenop zich, bewusteloos liggen. In deze toestand werd hij gevon den door een voorbijganger. Een schedei- basisfractuur werd geconstateerd. De on fortuinlijke bromfietser is in zeer zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis te Rhenen vervoerd, waar hij inmiddels is overleden. De heer B. de Haan was vader van zeven kinderen. ORIENTATIERIT De Chr. Plattelandsjongerenbond afd. Ede organiseert a.s. donderdagavond een rijwielorienteringsrit voor haar le den. De start is om half acht bij het Marktgebouw aan de Schras te Eder veen. DAK VAN SCHUUR STORTTE NEER Maandagochtend stortte het dak van een schuur op het erf van de heer E. J. B. aan de Hoofdweg te Ederveen naar beneden. Een in de schuur staande nieuwe Mercedes personenauto werd volledig ingedrukt, en vernield. Drie personen, die op het dak werkzaamhe den verichtten, bleven wonder boven wonder ongedeerd. Nadat men aanvankelijk had aange nomen dat de zuidwesterstorm de oor zaak was, naderhand bleek een inge storte pilaar de werkelijke oorzaak. ü- Een 36-jarige blinde boer uit Anato- lië kreeg zijn gezichtsvermogen te rug door het trekken van een kies. ■8- Een 60-jarige stomme vrouw uit Friedichshausen kreeg van de schrik om de knal waarmee een vliegtuig door de geluidsbarière vloog, haar spraakvermogen terug. 8- Een student aan de Universiteit van Oxford heeft een draagbaar stoor- zendertje ontwikkeld tegen draag bare radio's. ■8- Onze bekende hoofdstedelijke die rentuin „Artis" heeft een 3-potige torenvalk onder haar bewoners. Het dier maakt van deze 3e poot geen gebruik. 8- 7 Kunstzinnige onderwaterzwem mers hebben op de zeebodem bij het eiland Ustica schilderijen gemaakt van het leven op de zeebodem. Men vraagt zich af hoe dat mogelijk is. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1963 | | pagina 1