Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken John F. Kenne dy Voor de KANTONRECHTER iiiiniiip^ WINKELS OPEN Voedsel opnieuw schaars in Oost-Europa 37e JAARGANG WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 Nr. 94 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhcnen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel aplieJc MULDER Nieuws uit de omgeving Oost-Duitsland in grote moeilijkheden Ideaal en werkelijkheid TEVEEL GEWILD DE IDEALIST DE UITVAART EER DE GEVALLENE WASHINGTON Wat nu weer Militair door trein overreden en gedood AMERONGEN Diploma's E.H.B.0. uitgereikt De eerste hulp heeft voor een slachtoffer de grootste waarde Rectificatie EEST Politie had drukke week DE KLOMP Bij oversteken gegrepen en gedood EDERVEEN Winkelbeurs bracht 3300, netto op Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Re dak tie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent ZEIST. Vrijdagavond treedt de bekende alt Aafje Heynis op in de concertzaal Figi. Zij wordt aan de vleugel bege leidt door Felix de Nobel. LUNTEREN. In verband met het overlij den van president Kennedy zijn in ver schillende plaatsen in onze omgeving de festiviteiten voor de intocht van St. Nicolaas afgelast. Sint Nicolaas liet zich niet zien in Lunteren en Zeist, terwijl in Barneveld de Sint wel aankwam, maar niet afgehaald werd door de mu- ziekver. „Harmonie". SOEST. De gezamenlijke Soesterse tand artsen hebben in navolging van de dok toren een spoedgevallen-dienst georga niseerd voor de weekends. Zij zullen om de beurt spreekuur houden zater dags cn zondags van 13.00 - 13.30 uur, maar dan alleen voor dringende behan delingen. EDE. In korte tijd zijn door de Edese politie 9 jongens aangehouden die in de afgelopen 3 maanden kleine inbraak- jes en diefstallen hebben gepleegd. Zij maakten deel uit van een jeugdbende die bestond uit 15- en 16-jarige jon gens. naast w*sv. apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Vdaal TOT 9 UUR VAN 29 NOVEMBER T/M 4 DECEMBER Ten behoeve van het ko pend publiek is het landelijk geregeld, dat de winkeliers in het tijdvak van vrijdag 29 november t/m woensdag 4 december tot 's avonds 9 uur geopend zullen zijn. De sluiting voor woensdag 4 de cember komt hiermede te vervallen. Het bekende Lincoln-monument op de begraafplaats Arlington, waar nu ook president Kennedy zyn laatste rustplaats heeft. voor een slachtoffer de grootste waar de". Namens het Hoofdbestuur zette dhr. Freriks zijn standpunt uiteen. „De cur sus", zo zei hij „bestaat uit 18 aan- vangslessen en 8 diplomalessen. Het Hoofdbestuur heeft zich zelfs al afge vraagd of de eis des tijds niet nood zaakt tot verlenging van deze cursus over te gaan. Ook het Medisch congres te Amsterdam heeft zich met deze vraag bezig gehouden en zelfs overwo gen Mobile colonnes in 't leven te roe pen welke bevoegd zouden zijn tot het geven van bloedtranfusie ter plaatse bij een ongeluk langs de weg. Spreker besloot met ondersteuning van de woorden van dr. Kars: „De Eerste Hulp heeft de grootste waarde". Vervolgens richtte spreker zich spe ciaal tot de voorzitter namens het hoofdbestuur en memoreerde dat deze reeds 25 jaar als lid der E.H.B.O. zijn sporen had verdiend en daarvan reeds 15 jaar als voorzitter van de afd. Amo- 1922-1962 Assurantiekantoor Elo. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kérkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, en*. Telefoon 08385-3000 Opnieuw dreigen in de Oosteuropcse landen grote voedseltekorten te ontstaan. Begin E EN onvoltooide symphonie, zo zou men het levensverhaal kunnen betitelen van de man, die menselijkerwijze gesproken, te vroeg, veel te vroeg uit dit leven werd wegge nomen. Tragisch, dramatisch zijn de omstandigheden, waaronder dit geschiedde. Dit ver schrikkelijk gebeuren heeft vrijwel niemand onberoerd gelaten. Maar met nog groter be zorgdheid vragen allen zich af: „Wat gaat er nu gebeuren?" föhn F. Kennedy kwam uit een gezin, waarin „succes" als het doel van het leven werd gezien. Nooit tevreden zijn met 99%, altijd de 100% behalen. Van jongsaf werden de kinderen Kennedy daarin getraind: altijd trachten nummer één te zijn, nooit genoegen nemen met de tweede plaats. Dit streven werd bekroond toen de jonge John het aller hoogste ideaal van iedere Amerikaan bereikte: het Witte Huis. Op zeer zakelijke wijze werd dit doel nagestreefd. Op zeer zakelijke wijze voerde föhn F. Kennedy zijn verkie zingscampagne. Noch de handicap van een lichaamsgebrek een zwakke rug, overge houden uit een oorlogsavontuur, waarin zijn naam met ere mag worden genoemdnoch die van zijn katholieke overtuiging (hij was de eerste r.k. president van de Verenigde Statenkon hem weerhouden. Hij bereikte, zij het met een uiterst minieme meerderheid, zijn doel. Alles was hem voor de wind gegaan. Tegenslagen waren overwonnen. Op zeer jeugdige leeftijd had hij de top bereikt. Men kon zich hoogstens nog afvragen: wat hierna? Hij zou waarschijnlijk niet zijn leven lang president van de Ver enigde Staten kunnen blijven, de kans was groot, dat hij het veld zou moeten ruimen voor een politieke tegenstander. Hoewel het niemand zou hebben verwon derd wanneer John F. Kennedy in zijn hart de eerzucht koesterde, te bereiken, wat vóór hem slechts Roosevelt (onder bijzondere omstandigheden) bereikte, n.l. langer dan de maximale acht jaren pre sident der U.S.A. blijven. Deze vragen doen inmiddels niet meer ter zake. Zijn eerste ambtstermijn was nog niet verstreken toen John F. Kennedy viel door moordenaarshand. Wanneer wij zien naar het programma van Kennedy is hij een der grote, visio naire presidenten van Amerika geweest en hopelijk zal de toekomst hem als zo danig erkennen. Gaan wij na wat hij in zijn ambtsperio de heeft bereikt, dan is hem veel meer mislukt dan gelukt. Het is hem niet gelukt te komen tot een volledige samenwerking met Senaat en Congres. Dat zat voor een deel in de merkwaardige situatie, door het Ameri_ kaanse kiesstelsel mogelijk gemaakt, dat 'n democratische presidentscandidaat won, terwijl zijn partij verloor en aan kracht inboette. Die nederlaag werd bij de tus sentijdse verkiezingen nog eens onder streept. De president was de partij vooruit en strikt genomen is dat steeds het geval geweest. Het program van Kennedy ten aanzien van de buiten- en binnenlandse politiek was ambitieus, het was helder doordacht en getuigde van visie. Het was het pro gram van een scherpzinnig, verziend man, die zich echter niet kon indenken, dat ie mand het er niet mee eens zou kunnen zijn, die als vanzelfsprekend scheen aan te nemen, dat ieder het als juist zou moeten erkennen als hij zijn verstand ge bruikte. Het hield niet voldoende reke ning met al die andere factoren, welke tezamen „de publieke opinie" helpen vor men, hoe bekrompen of onjuist deze soms ook moge zijn. En de senatoren en con gresleden, die van die publieke opinie afhankelijk waren, steeds moesten om. zien naar de kiezers, volgden hem niet. Zij bekritiseerden hem, weigerden zijn wetsontwerpen aan te nemen, besnoeiden zijn begrotingen. Was John F. Kennedy te spoedig pre sident geworden? Had het hem ontbroken aan die voorbereidingsperiode in het po litieke leven, die de politicus leert hoe ver zijn polsstok reikt? Hadden de op voeding in het ouderlijk huis en het op zienbarende succes, waarmee die opvoe ding was bekroond, hem teveel losge maakt van de „gewone man" en degenen die hem vertegenwoordigden? Merkwaardig is in deze man de ver menging van begeerte naar succes en idealisme geweest. Het ging hem er niet alleen maar om de top te bereiken, hij wilde de verantwoordelijkheid dragen, hij wilde zijn land leiden, hij wilde de we reld vrede, vrijheid, voorspoed brengen. Hij zag duidelijk hoe het moest, hij zag ook waar het verkeerd zat. Wanneer hij al begrepen heeft, dat vele dingen veel tijd vragen, dan heeft hij zich toch bezorgd afgevraagd of de men. sen de tijd nog wel zou worden gelaten zich in eigen tempo op de nieuwe ver houdingen in te stellen. Hij heeft dat tempo willen verhogen, de pas willen versnellen, maar hij was de mensen te ver vooruit, hij stond niet temidden van hen, hij verstond hen niet en zij ver stonden hem niet. Dat is de tragiek van Kennedy's leven, dat daarom een onvoltooide symphonie mag worden genoemd. Een symphonie in derdaad, een samenklank van vele voor treffelijke eigenschappen, hoge idealen, van moed, beleid en trouw. Anderen, die aan de spits stonden, heb ben hem erkend voor wat hij was. De negerleiders bijvoorbeeld zagen in hem de man, die hun recht zou verschaffen, Chroestsjov verstond hem, wist, dat hij met „een vent" te maken had, De Gaulle herkende in hem de strijdbare soldaat, die inderdaad trouw bleef tot in de dood. Erhard wilde met hem praten, zag kan sen voor samenwerking. Zeer grote macht is gelegd in de handen van de president der U.S.A.; is hij een krachtige persoon lijkheid dan kan hij veel bereiken. Kennedy heeft veel bereikt, nog veel meer echter niet bereikt, doordat hij het „thuisfront" niet voldoende achter zich had. De fout ligt gedeeltelijk bij dat thuisfront, gedeeltelijk echter ligt de oor zaak in Kennedy's gebrek, zijn te ver standelijke, te cerebrale benadering der problemen. Het is een schuldeloze schuld, het waren de gebreken van zijn kwali_ teiten. Voor zover men het op dit ogenblik kan bekijken is Kennedy's visie op de pro blemen, binnens- en buitenslands, juist geweest. Hij heeft de moed getoond voor zijn idealen te strijden. Hij is er zelfs voor gevallen. En daarmee heeft John F. Kennedy toch een hoogte bereikt, waarvan hij zelf nooit had gedroomd. Nu zijn alle per soonlijke animositeiten, alle partijschap pen weggevallen. Nu is vergeten wat hij fout heeft begaan, verkeerd heeft beoor deeld. Zijn persoon en zijn werk zijn ge louterd door zijn martelaarschap. De geschiedenis zal hem recht doen wedervaren. Zijn ziel, in het eeuwig le ven, verwacht de jongste dag. /an dit jaar was dc toestand critiek door de slechte oogsten van vorig jaar, veroorzaakt ioor barre weersomstandigheden. Ditmaal kunnen de regimes geen verontschuldigingen ianvoeren met het oog op het slechte weer. Vooral Oost-Duitsland ziet op tegen critieke tekorten, welke de regering hebben genoodzaakt strenge maatregelen op het gebied van Ie rantsoenering door te voeren. Er is een tekort aan vlees, vis, vetten, melk, boter, kaas :n eieren. Ook aardappelen, groentesoorten en sommige graanproducten kunnen slechts net mondjesmaat worden verstrekt. Nu Kerstmis nadert zijn de huisvrou wen in Oost-Duitsland op rantsoen ge steld. Zij mogen niet meer dan 500 gr. rozijnen, 1 ons zoete en 1 ons bittere amandelen kopen. In het studiejaar 1961-1962 is meer dan 13 van de Nederlandse studen ten getrouwd, aldus de Herv. Studen ten predikant ds. M. A. Krop. Premier Chroeststjov heeft van de Deense minister van buitenlandse za ken Haekkerup een schommelstoel ge kregen. Vrijdag is president De Gaulle 73 jaar geworden. De verjaardag werd in hui selijke kring gevierd. De stoet passeert Memorial Bridge op weg naar de nationale begraafplaats van Arlington, waarvan het monument op de voorgrond te zien is. Op de achtergrond het Lincoln gedenkteken. Mevrouw A. uit Aalten en van D. uit Bussum stonden vrijdag gezamenlijk terecht voor het kantongerecht te Wa- geningen. Mevrouw A. omdat zij bij een inhaalmanouvre op het voor tegenlig gers bestemde weggedeelte was geko men en van D. omdat hij op de oude Rijksweg bij Ede niet voldoende rechts gehouden had bij het linksaf slaan. Waarom bleef u niet achter van D. mevrouw? vroeg rechter v. d. Brand. Ik heb afgeremd, maar blijkbaar te laat, luidde het antwoord. Mijn auto kwam scheef op de weg te staan en ik geef dan ook toe, dat ik een fout ge maakt heb, luidde het antwoord. Ik wilde afslaan naar restaurant Planken Wambuis, zo vertelde daarna de tweede verdachte, en ik heb voor gesorteerd tegen de witte streep. Dat mag niet bij een inrit, viel rech ter v. d. Brand in. Mag dat niet? zei van D. verbaasd. Dat wist ik niet. In ieder geval weet u van nu af, dat u nooit bij een inrit en dus alleen bij een zijweg mag voorsorteren. Daar mag een automobilist het niet alleen, daar moet hij het zelfs, antwoordde de offi cier, mr. Leusink. Juist dit tegen de wegas rijden is u ten laste gelegd. Daar beide verdachten hun overtre ding nu erkenden, werd door het ge recht afgezien van het horen der beide opgeroepen getuigen. Tegen van D. eiste de officier een boete van 10,of 2 dagen en tegen mevrouw A. 50,of 10 dagen. Men moet nu eenmaal zodanig rij den, dat men tijdig tot stilstand kan komen achter een stoppende auto, zo besloot hij. Rechter v. d. Brand vonniste in beide gevallen conform de eis. B., chauffeur te Rhenen, verleende met een autobus geen voorrang aan een van rechts komende bestelauto op het kruispunt Hakselseweg-Landbouwlaan te Ede. De bestuurder van deze bestel auto werd bij een botsing met de bus vrij ernstig gewond, doch is inmiddels weer genezen. Ik weet niet hoe het kwam, maar ik zag plotseling die auto voor me, zei B. 75,of 15 dagen, eiste de officier. Dat's is wel veel, schrok verdachte. Op parket is zelfs overwogen om u te vervolgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. U zou dan niet hier maar in Arnhem terecht hebben gestaan, zo lichtte rechter v. d. Brand toe. Vermoedelijk heeft B. te vroeg naar rechts gekeken, veronderstelde B's raadsman. Ik vraag clementie, mede gezien het feit, dat verdachte ook reeds zijn premie schadevrij rijden bij zijn maatschappij, die ongeveer 10,per maand bedroeg, verspeeld. Mr. v. d. Brand was bereid er reke ning mee te houden. B. maakt boven dien een rustige en betrouwbare in druk en ik geloof dan ook, dat het wel bij deze ene overtreding zal blijven, al dus de rechter. Vonnis f 60,of 12 dagen. De 19-jarige militair Oskamp uit Renswoude werd zaterdag avond ter hoogte van Emmikhui- zen door een uit de richting Utrecht komende trein gegrepen en op slag gedood. Het treinverkeer had een half uur ver traging. Omtrent de oorzaak van het on geval tast men in het duister. De jonge man reed met zijn fiets de overweg op, terwijl de trein reeds naderde. Zaterdag 23 november j.l. vond in hotel „De Kroon" aan de Kon. Wilhelmina- weg de uitreiking plaats van diploma's der Kon. Nederl. Veren. E.H.B.O. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Jhr. K. v. d. Bosch en wethouder G. J. v. Barneveld namens het gemeentebestuur van Amerongen, de docent-adviseur der afdeling dr. A. C. Kars met echtgenote alsmede vertegenwoordigers van het Hoofd- en Districtbestuur en de afd. Doorn van het Nederl. Roode Kruis. eigen gebakken cake mag daarbij natuur lijk niet ontbreken. Maar ook wat dit be treft zal de huisvrouw in Oost-Duisland op dc rantsoenering stuiten. Zij mag name lijk niet meer dan 500 gram rozijnen, 1 ons zoete en een kwart ons bittere amandelen kopen. Cacao is vrijwel niet te verkrijgen. Verder zijn ook de aardappelen op rant soen gesteld. Iedere volwassene kan nu 110 kilo per jaar krijgen, ieder kind (tot tien jaar) 75 kilo. Daarbij zijn ook de prijzen nog verhoogd. rongen. Hij wenste hem nog vele jaren van trouwe dienst waarna de jubilaris de zilveren Dr. Tilanus medaille op de borst werd gespeld. Na dit officiële ge deelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. In de mededeling voor Ameron gen, in het nummer van vrijdag 22 nov. j.l., waarin wij mededeel den dat de heer C. Th. de Boer, Burg. v. d. Boschstraat 6 te Ame rongen voortaan als correspondent voor ons blad optreedt, is zijn te lefoonnummer verkeerd geplaatst. Dit moet zijn 03434-1262. Redactie Nieuwsblad „De Vallei". De rijkspolitie heeft vorige week ver schillende verbaaltjes moeten opmaken. Vrijdagavond bij de D.E.L.M. het erg ste. Voor de tweede keer in één week vond een bromfietser in Eist de dood. Omstreeks 7,30 uur smakte de 23-ja- rige Opperman uit Rhenen met zijn bromfiets tegen het wegdek, doordat hij van het fietspad in de berm raakte. Levensgevaarlijk gewond werd Opper man nog naar het ziekenhuis overge bracht, maar dit mocht niet meer ba ten. Zaterdag vonden weer twee ongeluk ken met bromfietsen plaats. Eerst werd zaterdagmiddag de jeugdige O. uit Eist de doorgang belet door een auto die de Woudweg insloeg en 'savonds raakten de bromfietsers S. en L. beiden uit Eist elkaar bij de Plantage, tijdens het in halen. Bij beide ongelukken was alleen materiële schade. Maandagavond om half negen vond op de Rijksweg 24 tussen Ede en Dc Klomp een ernstig verkeersongeluk plaats dat aan de 60-jarige heer D. Hendriksen uit Ederveen het leven heeft gekost. De heer H. reed met zijn fiets op de Oudedijk en wilde de Rijksweg oversteken naar de Kade. H(j lette daarbij niet op het ver keer op de Rijksweg en werd gegrepen door een auto. De heer H. werd tegen het wegdek gesmakt en was op slag dood. Het slachtoffer had drie kinderen. De vorige week te Ederveen gehouden Winkelbeurs werd een financieel succes voor het actiecomité Stichting Dorpshuis. Een bedrag van netto f 3300,kon aan het actiecomité worden overhandigd. Tesamen met de in kas zijnde bedra gen heeft men nu bijna f 5000,— bijeen gebracht voor het Dorpshuis, een derde deel van het geplande bedrag. Ongetwij feld zal het ontbrekende deel door ver dere activiteiten worden bijeengebracht. De verloting, had tot resultaat dat de beschikbaar gestelde fiets werd gewonnen door een dochter van Van Ginkel'a Auto bedrijf aan de Bruinehorstweg. EEN SCHOK VOER DOOR DE WERELD PRESIDENT JOHN. F. KENNEDY DOOR MOORDENAARSHAND GEVALLEN Het leek of vrijdagavond 22 november alle leven stilstond. Verbijsterd en verslagen, diep in het hart geraakt, hoorden miljoenen mensen het ver schrikkelijke (niet te begrijpen) bericht. De geliefde, jonge president van de Ver. Staten van Amerika, John Fitzgerald Kennedy, slachtoffer van een lage en brute moordaanslag. Velen hoopten nog, maar die hoop bleek ij del. President Kennedy is niet meer. Alsof een der onzen was getroffen, zo voelden we deze afschuwelijke aanslag. Deze staatsman, die door zijn grote moed en begaafdheid, maar ook door zijn eenvoud en menslievend heid, ons vertrouwen, onze hoop en onze genegenheid, verkreeg werd in een verschrikkelijk ogenblik weggerukt uit het leven. Onze gedachten en gevoelens verwijlen thans bij dat vaderloze jonge gezin in Washington, bij zijn jeugdige echtgenote Jaqueline Kennedy, die haar echtgenoot ster vend opving en haar twee jonge kinderen. God schenke de kracht bij dit vreselijke lijden te dragen. Moge hij, die met zijn rechtschapen karakter de vrede tussen de volkeren voorstond en hielp bevorderen, in de Eeu wige Vrede zijn ingegaan. In Oost-Duitsland is dc landbouw jaren lang stiefmoederlijk behandeld. Alle beschik bare economische bronnen zijn ingezet voor de ontwikkeling van de industrie. Het snel le invoeren van net collectieve kolchossy- steem heeft bovendien de opbrengsten per hectare met afschirkwckkende spoed om laag gebracht. Het afgelopen jaar bijvoorbeeld was de gemiddelde opbrengst bij de graanoogst niet meer dan 2640 kilo per hectare. Dit cijfer ligt ver beneden de productie in West- Duitsland, en nog veel verder beneden het Nederlandse gemiddelde. Op invoer vanuit andere Oosteuropcse landen behoeft de Sovjet-zone niet te rekenen. Dezen hebbfcn al medegedeeld hun contracten niet te kun nen nakomen. Rusland zelf heeft een groot tekort aan graan, geschat op elf en een half miljoen ton. Rusland kan zich voor graan- leveranties nog tot het Westen (Amerika) wenden, Oost-Duitsland behoeft hierop niet te rekenen doordat dc rcgering-Ulbricht niet voldoende deviezen ter beschikking kan stellen. De vocdsclmoeilijkheden doen zich vooral voor in Rusland, Polen en Oost-Duitsland. Roemenië staat er wat beter voor. Dit land was zelfs in staat vierhonderdduizend ton graan aan de Sovjet Unie te „lenen". Voor wat betreft boter, vlees vleeswaren en eieren is nu in Oost-Duitsland een verkapt systeem van rantsoenering ingevoerd De klanten moeten in een vaste winkel kopen. Daar worden alle inkopen op een kaart ge boekt. Deze hoeveelheden mag niet boven een bepaalde grens uitkomen. Volgens de Oost-Duitse regering is dit een maatregel, welke is gericht tegen „speculaties, zwarte handel en hamsteren". Maar hier staat wel wat schril tegenover, dat volgens dc cijfers de productie van geslacht rundvee met bijna twaalf en van varkens met bijna zestien procent is gedaald. Vooral nu kerstmis voor de deur staat in Oost-Duitsland toch nog steeds een fa miliefeest worden dc voedseltekorten voelbaar. Evenals in andere landen zal de Oostduitse huisvrouw proberen een zo goed mogelijk kerstmaal op tafel te zetten. De POLITIEBERICHTEN Vorige week donderdag ontstond brand bij de fam. L. aan de Munnikenweg. De schilder P. v. D. verwijderde met een brander de verf aan de buitenkant van de woning en door de felle wind vatten de gordijnen vlam. De gealarmeerde brandweer was snel ter plaatse en zo kon de schade beperkt worden tot de gordijnen. De wielrijder A. V. stak vorige week met zijn fiets de Kerkewijk over ter hoogte van kapsalon B. en lette niet op het tegemoetrijdend verkeer. De automo_ bilist J. R. M. kon hem niet meer ont wijken en V. smakte tegen de grond. Er ontstond lichte schade en met een hoofd wond kon V. naar huis terugkeren. Toen mevr. v. B. vorige week met haar fiets de heer v. M. wilde passeren op de Geerseweg, raakte zij zijn linkerarm en kwam te vallen. Mevr. v. B. werd in be wusteloze toestand overgebracht naar het Julianaziekenhuis. Dr. Harting verleende eerste hulp. Na een woord van welkom richtte de voorzitter dhr. L. D. Boelhouder zich tot dr. Kars die reeds meer dan 20 jaar de afdeling als docent en adviseur ter zijde staat. Na een woord van hartelijke dank werd de dokter een taart over handigd en mevrouw Kars met een bos bloemen verrast. Hierna kreeg de bur gemeester gelegenheid over te gaan tot uitreiking der diploma's. In zijn toe spraak betreurde spreker het dat zo weinig cursisten de eindstreep haalden. Hij vroeg zich af of er met een kortere cursusduur niets viel te bereiken. Als leek liet hij gaarne het oordeel aan de medici en deskundigen over. Hij prees zich echter gelukkig in zijn gemeente weer twee burgeressen te kunnen tellen die bij een eventueel ongeval deskundige hulp konden ver lenen. Hierna spelde spreker de beide dames mevrouw van Baaren en me vrouw van Ingen het E.H.B.O.-insigne op en overhandigde hen het eenheids diploma. Vervolgens kreeg dr. Kars ge legenheid zijn zienswijze te geven over de opgeworpen vraag van de burge meester. Deze was het niet eens met overgaan naar een verlichte opleiding daar dit zou inhouden dat geen bekwa me E.H.B.O.-ers worden gekweekt die in staat zouden zijn werkelijk Eerste Hulp te kunnen verlenen. „Want", zo eindigde spreker: „de Eerste Hulp heeft

De Vallei | 1963 | | pagina 1