PAUK pnam MAATS'ToCl Y Zaterdag tweemaal Veenendaal tegen Spakenburg Burgerlijke stand KERKDIENSTEN LAMBERTUS RADEMA Naast onze grote sortering HUIZE SCHUURING Uit het hoofdkwartier van Sint Nicolaas MARKTBERICHTEN SPORTPROGRAMMA OOK TWEEMAAL AMERONGEN TEGEN RHENEN Veenendaal Holland GVVV IJ sselmeervogels ST. NICOLAAS DINSDAG KOOPJES Plastic trailer Wandschemerlamp Kapstok Gevonden en verloren Ingekomen en vertrokken ZONDAGDIENST een nachtkusje voor de apen onbezorgd prima van pas JAC. VAN SCIIUPPEN Als er één schaap over den dam is volge dur meer. Zo luidt een oud spreekwoord. Een spreekwoord is trou- wes volges mijn alted oud, want je ziet er de leste ted weinig bij komme. Mit een kleine variaasje op dit be kende gezegde zou ik wille zegge: as dur één geit veur et gemeentehuis an- gebooje is, komme dur meer. Een afgeloope vrijdag is dur weer es een sik van baas veranderd. Mooi in 't wit gesetooke, net as de bruid, kwam dur weer zo'n beest de trouwdag van een bruidspaar op vroolike. Et brengt een bietjie leeve in de brouwerij. Op een trouwdag mag dat volges mijn wel. We hoeve niet altijd en eeuwig langs de veuraf percies uit gestippelde paadjies te loope. Zoo'n praktische grap wil dur bij mijn wel in. Alleenig_komme dur te- veul geite. Zoo zuuchies an ga je van ted tot ted es op een geit reekene. Je zou kunne gaan denke: et wurdt ted dat er weer es een geit an te pas komt. Kijk, as et zoo wurdt, dan is de lol dur af. Het is inderdaad wat anderst dan mit een vlag, een voetbalschoen, een versierd waterpijpie van de brand weer of mit een vistuigie omhoog staan, mar et wurdt onteegezeggelijk weer gewoon. Dan is de lol dur af. En dan zit er et gevaar in,dat den een of andere kemieke broek et wat grooter op zeukt. In een koei of een peerd bevurbeld. Daar motte we veur oppasse, beste minse. Een geintjie is leuk, heel leuk zelfs, mar alles mit mate. Ik zou eigen lik zoo ver wille gaan, dat dur verbooje mot wurde om beeste van een grootere maat dan ter grootte van een geit an te bieje. En ok gien wilde beeste. Tenminste veurloopig. Want over een jaar of drie, vier zele dur andere maatregele genoome motte wurde. Veurloopig is et nog: kom mar op mit de geit, mar as de gemeente in een nijje bedoening zit geldt et: vurt mit de geit. Veur die nijje behuizing past gien geit meer. Dan mot mit eelegantere beeste veur den draad gekomme wur de. Ik zie ze bevurbeld in Den Haag al mit een geit veur et raadhuis staan. Heel de rissidensie zou dur schand van spreeke. Ik zou nog niet percies kunne zegge, wat et dan mot wurde, mar dat laat ik graag an de geintjiesjagers over. Ze hebbe veurlopig de ted nog om dur over te denke. Wout Blauwkous. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanvoer 1.075.000 stuks. Prijs f 13,tot f 13,50 en henne-eieren f 9, tot f 11,50. Allen per 100 stuks. Handel redelijk. Aanvoer 210 stuks. Prijs f 74,tot f 88,per stuk. Handel matig. Een zeer belangrijk voetbalprogram staat in ons rayon voor de deur. Zo speelt GVVV zaterdag tegen leider IJsselmeervogels, uit Spaken burg; DOVO gaat naar Spakenburg toe. In Amerongen zaterdag al een duel tussen DVSA en Sportclub Rhenen, terwijl de zondagclubs DVSA en Rhenus zondag op de Burgwal de krachten meten. Al met al een zeer belangwekkend voetbalmenu. Veenendaal moet het zondag aan de Bergweg opnemen tegen het sportief en sterk spelende Utrechtse Holland, dat een zeer hoge plaats op de lijst in- j neemt. Daar Veenendaal zondag een A.S. ZONDAG AANVANG 2.30 UUR TERREIN BERGWEG goede wedstrijd speelde kon Holland het zondag wel eens kwaad te ver duren krijgen. De geel-blauwen dienen echter de verdediging beter gesloten te houden, want de Holland-aanvallers weten bressen te maken. Een interes sante krachtmeting aan de Bergweg. Ook op de Buurtlaan een wedstrijd met allure. Leider Ysselmeervogels steekt een bezoek af bij G.V.V.V. Het is bekend dat alle favorieten tegen de reis naar Veenendaal opzien. Menig re cord sneuvelde aan de Buurtlaan. Spa kenburg, Quick Boys en meer gerenom meerde clubs ondervonden dat reeds. We zien er dan ook voor de Ysselmeer vogels een moeilijke opgave in. Trou wens G.V.V.V. zal wel haar uiterste best moeten doen, omdat anders aan sluiting met de koplopers verloren gaat. We zijn zeer benieuwd naar de uitslag van deze belangrijke wedstrijd in het zaterdagvoetbal. A.S. ZATERDAG 2.30 UUR TERREIN BUURTLAAN Voor D.O.V.O. is ook geen kalm weekend gereserveerd. De roodwitten treden ook al tegen een Spakenburgs elftal aan. Het gelijknamige Spaken burg in eigen (vissers) plaats te moe ten bestrijden is praktisch voor alle verenigingen een te zware taak. Wout Heynen en zijn mannen weten met een vrij fors, maar ook met gefundeerd voetbal tot winst te komen. Niet voor niets werd de club landskampioen Voor D.O.V.O. dus een wedstrijd, die objectief bezien, weinig perspectief biedt. We geloven, eerlijk gezegd, in een Spakenburgse overwinning, ten zijD.O.V.O. deze middag het spel toont dat we wel eens van de roodwit ten zagen. V.R.C., nog steeds hekkesluiter, een thuiswedstrijd. De bezoekende club, Elburgse Sportclub is niet een van de sterksten. Mits V.R.C. de laatste minu ten in de gaten houdt en zich concen treert op die eindfase moet er een kans je inzitten. De competitie is nog lang en V.R.C. kan nog best ophalen. Er zijn wedstrijden verloren gegaan die al pun- tenwinst beloofden. Daarom kan een nuchter voetballend V.R.C. de winst best eens thuis houden. Veel belangstelling gaat zondag uit naar het treffen tussen D.V.S.A. en Rhenus te spelen in Amerongen. Een streekderby met grote belangen. D.V. S.A. vecht voor haar plaats in de kop en Rhenus wil die laatste plaats verlaten. Hoewel er bij zo'n streekmatch andere factoren soms om het hoekje kijken is het tcch te verwachten dat het gevaar lijker schietend D.V.S.A. de winst zal opstrijken, zodat Rhenus in de hoek blijft zitten waar de slagen vallen. La ten de clubs er een fijne voetbalwed strijd van maken, met de gedachte aan sportiviteit op de voorgrond dan kun nen de voetballiefhebbers eens genie ten van een goede partij. -B- R.K. Unitas speelt zondag de uitge stelde wedstrijd tegen Oranje-Wit. De ze wedstrijd op de Nieuwe weg in Vee nendaal kon wel eens een aardig ver loop hebben. Ook hier hopelijk een faire ontmoeting, waarbij de kansen op een gelijk spel beslist niet uitgesloten is. ■K- Merino's moet naar de Veluwe, waar het vrij hooggeklasseerde Hierden wordt bezocht. Een forse ploeg, maar ook met doortastend voetbal dat gevaarlijk van opzet is. Merino's defensie zal aan Hier den de handen vol hebben, maar kan wel zorgen dat Merino's er minstens een draw aan overhoudt. -ö- S.V.P. ontvangt aan de Berg bezoek van leider Veluwse Boys. Een goed elf tal dat vooral uitspelend veel succes boekte. Winst voor de gasten is te ver wachten, maar Panter zal het tegendeel willen bewijzen. ■fr N.S.V.S. krijgt op eigen veld weder om de handen vol aan het snel spelende Scherpenzeel. De oude geest is nog niet vaardig over de N.S.V.S. ploeg en men zal moeite hebben de onderste regionen te verlaten. Maar N.S.V.S. kan ook wel eens uit de slof schieten en misschien is dat zaterdag het geval -B- Muskettiers kan helemaal in de top doordringen als T.O.V. uit Baarn wordt verslagen. Geen makkelijk baantje, maar voor de Elstenaren wel overko melijk. Van zeer groot belang in de derde klas is de wedstrijd tussen D.V.S.A. en Sportclub Rhenen, te spelen in Ame rongen. Sportclub staat fier aan de kop, maar D.V.S.A. volgt op schootsafstand. De winnaar kan de positie aanmerke lijk versterken. De prognose is moeilijk, misschien een gelijk spel. ■B- Advendo ziet een en ander met be langstelling aan, maar moet zelf zorgen geen fout te maken tegen het bezoeken de Valkenheide. Advendo lijkt iets van slag, dus moeten de Ederveners oppas sen geen punten tegen zwakke tegen standers te verliezen. -B- Tenslotte komt Kulan de laatste we ken weer oprukken. In Putten zal Rood Wit de huidige kracht van Kulan on dervinden en komt de S.K.F.-ploeg weer een stapje hoger. grote auto van onbreek baar plastic 50 cm. lang met 2 vliegtuigen "1 '7Q Extra koopje Nieuw model kelk, teakhouten schildje, een waardig cadeau voor O r7Cr St. Nic. koopjes prijs J een robuuste kapstok in diverse pastelkleuren, fraai verchroomde buis, groot formaat 80 cm breed. Een kapstok voor heel het gezin, j A QC St. Nic. koopje 1 Alleen dinsdag 3 dec. Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal lem Johannes, z.v. C. van den Berg en J. J. van Dam; Teuntje, d.v. J. van den Broek en J. Hovestad; Aalt Nelis, z.v. G. van Dijk en C. Esmeijer; Jacob, z.v. C. van de Klift en E. van Holland. Gehuwd: A. T. Spies en A. J. Jansen. Overleden: G. Haanschoten, 69 jaar, e.v. J. van Leeuwen; B. de Haan, 51 jaar, e.v. A. Hoogendijk; R, Verhaar, 10 maanden; T. J. Opperman, 23 jaar; T. Vos, 79 jaar, geh. gew. m. A. Bootsma. AMERONGEN Ondertrouwd: W. Eimers en J. van der Heijden. Overleden: C. G. van de Grift, 36 jaar. EDERVEEN Geboren: Arnold, z.v. A. Snetselaar en T. Thomassen. Gehuwd: W. Hardeman en E. C. P. Versteeg. Overleden: D. Hendriksen, 60 jaar; J. Rouw, 75 jaar. RENSWOUDE Overleden: G. Oskamp, 19 jaar. SCHERPENZEEL Geboren: Hendrikus, z.v. H. Vonk en G. Willemsen. Ondertrouwd: H. Hendriksen en J. Poll; W. Mandersloot en T. van Ekris; J. Koud- ijs en M. A. v. d. Vliert; C. van Welij en D. J. Cozijnsen; J. Cozijnsen en H. J. van Batenburg. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Breugem. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Stekelen burg van Eist; 6.30 uur ds. Heusinkveld van Eek en Wiel. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Zwaan. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur leesdienst; vrijdag 6 dec. 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Schip per. Ger. Gem.: 9.30 en Z.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 9.30 en 7 uur leesdienst. Dinsdag 3 dec. 10 en 7 uur ds. v. d. Poel van Ede (Dankd. v. h. Gewas). RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk: 10 en 3 uur ds. C. W. Keur van Den Haag. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Bos van Lunteren; 6.30 uur ds. Pettinga van Wa- geningen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. W. van der Veen. Vrijz. Herv.: Geen dienst. Vrije Evang. Gem.: maandag 2 dec. 8 uur ds. H. Raven. VEENENDAAL Geboren: Cornelia Jannette, d.v. H. Na gel en E. Davelaar; Gerrit Albertus, z.v. A. Vlastuin en G. Vlastuin; Marinus, z.v. J. Valkenburg en L. C. van Kooten; Ma ria, d.v. F. Hardeman en J. Boers (geb. te Utrecht). Geboren te Rhenen: Gerard Cornells, z.v. G. W. van Dijk en M. G. van den Berg; Renske, d.v. D. de Gooijer en R. T. Kooistra; Petronella Maria, d.v. H. van Veldhuizen en A. M. van de Ven del. Ondertrouwd: H. G. Fidder en H. Schceman; B. B. Poldermans en J. de Ruijter; W. Budding en D. M. van Schup- pen; D. van Kesteren en T. Keuning; J. H. Roelofsen en F. van der Poel. Gehuwd: G. van de Haar en D. Drost; K. W. Beckerman en F. van de Boven- kamp; W. A. van Ginkel en J. Willem sen. Overleden te Rhenen: B. de Haan, 51 jaar, e.v. A. Hoogendijk; R. Verhaar, 10 maanden, z.v. H. E. Verhaar en J. van Schuppen. RHENEN Geboren: Renske,„d.v. D. de Gooijer en R. T. Kooistra; Pettonella Maria, d.v. H. van Veldhuizen en A. M. van de Vendel; Catharina Maria Nicole, d.v. C. N. van Moorsel en C. J. M. van der Linden; Hendrika, d.v. H. van Laar en A. van Ommeren; Cornelia Hendrika, d.v. W. Wolfsen en H. Reijerse; Amarantia, d.v. M. van Leeuwen en C. K. de Vries; Wil- VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 en 5 uur dr. C. Graafland (H.A. en Dankz.). Julianakerk: 9.30 en 5 uur ds. A. Wisger- hof (H.A. en Dankz.). Vredeskerk: 9.30 en 5 uur ds. A. Vroeg- indeweij (H.A. en Dankz.). Sionskerk: 9.30 en 5 uur ds. D. van den Berg (H.A. en Dankz.). Veeneind: 3 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg. Dijkstraat: 2.45 uur ds. A. Vroegindeweij. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 uur leesdienst; 5 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Overdijk van Aalten; 5.30 uur ds. de Vey Mestdagh van Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Padt van Lunteren. R.K. Kerk, Salvatorkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 5 uur Lof. R.K. Kerk, Willibrordkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 7 uur Lof. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssamen- kemst; 12 uur Zondagsschool; 6.45 uur Openluchtsamenkomst; 7.30 uur Ver lossingssamenkomst. O.C.B. gebouw: woensdag 4 december Veile Evang. Samenkomst, dhr. J. v. d. Berg van Wassenaar. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. N. Koore man 5 uur ds. A. Westra. Ned. Herv. (Geref.) Evang.: 10 en 5 uur dhr. v. Woerden van Stolwijk. Protestantenbond, Bella Vista: 10.30 uur ds. J. de Pree. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. Volten. Ger. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur ds. C. Wisse. Ger. Gem., Plantsoen: 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Terlouw 6 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdien woensdag 4 dec. 2.30 en 7.15 uur Mallan van Veenendaal (Dankd. v. Gewas). woord 'ia aan: VEENENDAAL Gevonden: wit kinderschoentje (linker); bruine dameshandschoen (linker); school- etui met inhoud; blauwe Noorse want; damcsvulpen (lichtgroen van kleur); wit kinderwantje; pakje met 5 zakdoeken; sleutel no. 11; zwarte dameshandschoen (rechts); groene dameshandschoen (rechts); zakje met 3 plasticbroekjes; pa rapluhoes (grijs gestreept); 2 contactsleu tels van V.W.; dameshandschoen, grijs van kleur (rechter); rood kinderporte- monneetje met inhoud; achterlicht van bromfiets. Verloren: portemonnee met inhoud; verchroomd herenarmbandhorloge met doublé bandje; bril; portefeuille met in houd; paar gevoerde nylon dameswanten; bruine lederen portemonnee met inhoud; rijbewijs; bankbiljet van f 10,honden penning; kettinkje met 5 bedeltjes; in- schrijvingsbewijs „Eigen Vervoer"; paar Nappa dameshandschoenen, groen kinder- war. tje. RENSWOUDE Gevonden: mohair das (rood, bruin, blauw en groen); paar zwarte dames handschoenen; groene glacé dameshand schoen (rechter). RHENEN Ingekomen: L. Ladage, van Maartens dijk; J. van Os, gez., van Utrecht; W. J. Sondorp, van Vlaardingen; J. M. J. de Bloois, van Texel. Vertrokken: D. van den Heuvel-Bast- meijer, gez., naar Zutphen; E. Rense, naar Barneveld; J. Maartense, gez., naar Wa- geningen; H. Andringa, naar Amsterdam; J. P. van Breenen, naar Ede. AMERONGEN Ingekomen: E. N. van Doorn-Brandsen, van Lienden; J. de Lange, van De Bilt; C. Bleijenberg, van Doorn. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. Engel, J. G. Sand- brinkstraat 2, Tel. 2529. Apotheek: Zui derapotheek, Dr. Slot. de Bruïneplein 7, Tel. 3714. RHENEN: Dr. Stegeman, Herenstraat 69, Tel. 315. Apotheek Deijs, Fred. v. d. Paltshof 25, Tel. 481. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. v. Ommeren te Eist (U.), Tel. 217. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Ter Velde, Oude Holleweg 4 te Renswoude, Tel. 08387-450. SCHERPENZEEL: Dr. M. Pon, Holevoet- plein, Tel. 03497-250. De hoofdingang van Ouwehands Die renpark op de Grebbeberg wordt aan de westkant gemarkeerd door het woon huis van de heer Ouwehand en aan de oostkant, op de hoek van de Heimer- steinselaan, door een torenhuisje. In dat torenhuisje woont Lambertus Radema met zijn gezin. Lambertus, één en vijftig jaar, is de chef van de levende have van het park. Hij werd 7 april 1912 in Iloogezand (Groningen) geboren. Na de mulo zocht hij een werkkring in de bouw vakken, maar al gauw zinde dat niet en zo stichtte hij in 1935 een viskwekerij. Dat betekende voor hem het eerste aan knopingspunt met de dierenwereld en met de heer Ouwehand. Want Radema ging vissen leveren over de hele wereld, ook aan het dierenpark in Rhenen. „Ik had toen zoveel relaties. Zelfs Oosterse vorsten kwamen soms bij mij op bezoek met een compleet gevolg, om sluierstaarten te kopen voor de vijvers van hun prachtige paleizen. Ik zie ze nog komen, allemaal een tulband op hun hoofd, stuk voor stuk met enorme automobielen en wanneer zo'n sultan of zo'n sjeik visjes wilde hebben vroeg hij nooit wat ze moesten kosten. Dat waren pracht klanten. En boter bij de vis. Hier dus in de meest toepasselijke vorm." Het bleef bergopwaarts gaan met de viskwekerij en vanzelf met de export, totdat de tweede wereldoorlog uitbrak. „Het was in 1942 toen de Ortskom- mandant van Groningen aan mijn deur klopte. Hij had lont geroken van mijn kwekerij en wilde vissen kopen. Ik had er niet veel zin in, maar ik kon er niet onderuit en ik leverde. Enkele weken later hoorde ik van cén van mijn rela ties dat de man in Duitsland in de bur germaatschappij directeur was van het aquarium en het museum in Dortmund en dat hij daarvoor die vissen nodig had. Toen hij wéér kwam verkocht ik hem „neen". Maar ik heb het geweten. Het duurde geen week of ik kreeg een briefje thuis dat ik tewerk gesteld was als aquariumverzorger in Dortmund! Men had daar evenals elders in Duits land, gebrek aan mensen en de bewuste ortskommandant zag wel iets in mij, vooral toen ik hem vissen had gewei gerd. Daar stond ik dan met mijn goede gedrag. Goede raad was duur. Ik moest onderduiken, maar mét mij de kostbare voorraad vissen. Hoe ik op de idee kwam weet ik niet meer. Ik belde wijlen de heer C. W. Ouwehand, de oprichter van het dierenpark in Rhenen, vertelde hem met een paar woorden mijn moei lijkheden en zijn antwoord was: zet de hele „zwik" maar op de trein en kom met je vissen naar de Grebbeberg. Wat er met jou moet gebeuren zien we dan wel weer. Ik ging. Op het kleine station in Rhenen werd ik door de zoon van de heer Ouwehand, mijn tegenwoordige baas, opgewacht. Hij had een wagentje bij zich. Daarop werden vlug de vele visbunnen geladen en al gauw zat ik met mijn hele „handel" op het park. Het duurde drie dagen eer ik alles had gesorteerd en in het aquarium had ondergebracht. Toen dat klaar was zei de heer Ouwchand Sr: wat ga je nu zelf doen. Ik wist het echt niet. Toen ik wat beteuterd stond rond te kijken zei hij: man blijf maar hier. Je kunt hier prachtig onderduiken en dan ben je meteen bij je vissen. Bovendien heb ik werk genoeg voor je." Zo was het gegaan. De heer Radema bleef in Rhenen om daar de afloop van de oorlog af te wachten. Hij was vast voornemens na het tekenen van de vrede onmiddellijk weer naar het Groningse land terug te keren om er zijn viskwe kerij weer op te zetten, maar het ging allemaal anders. Toen de oorlog over was en Lambertus naar Hoogezand toog kwam hij voor een totaal in puin gegooide kwekerij. De bommen had den hun vernielend werk gedaan „Ik stond voor nóg grotere problemen dan in 1942. Opnieuw nam ik contact op met de heer Ouwchand. Ik was daar intussen zó ingeburgerd dat ik eigenlijk méér verlangde om naar zijn park terug te gaan dan weer een kwekerij van vissen te beginnen. We hadden daar op de berg in Rhenen dan ook samen zó veel meegemaakt dat er een zekere band was gegroeid met de familie Ouwe hand." En dan vertelt de heer Radema iets over de moeilijke tijd van september 1944 tot mei 1945. „Met z'n vieren wa ren wc op het park achtergebleven om zo goed en zo kwaad als het ging voor de beesten te zorgen. Héél Rhenen en omgeving waren geëvacueerd. Wij zaten als het ware in niemandsland. Regel matig kwam de SS op bezoek en telkens weer kregen we de grootste moeilijk heden. Ik herinner me nog dat SS-Stan- dartenführer Lippert in hoogst eigen persoon een kijkje kwam nemen. Hij dacht dat we spionnen waren. Ik heb toen met de rug tegen de muur gestaan, de mitrailleurs op me gericht. Maar na veel gepraat kwamen we vrij. Het resul taat was echter dat we op staande voet moesten vertrekken. Daar was geen ont komen meer aan. Het lukte nog een verzameling dieren mee te nemen. Eerst naar een pand van de firma van Schup pen in V'daal en latér verhuisden we naar Hydepark in Doorn. Ik zie nog die moeder-kameel met dat leuke jong. De ouwe liepen de tranen over de wan gen. Het was alsof het stomme dier be greep wat er allemaal aan de hand was." Radema kwam dus terug uit het hoge noorden. Hij sprak af met de heer Ou wehand Sr dat hij voorlopig een jaar zou blijven totdat de tijden dus wat nor maler werden. „Dat jaar is nog steeds niet voorbij", roept mevrouw Radema lachend er tus sendoor, terwijl ze met de koffie op tafel komt. „Ja", beaamt haar man, „zo is het. Het is een lang jaar geworden, want nu ben ik er nog en alles bij elkaar genomen zit ik al één en twintig jaar in Rhenen." Wanneer de zon naar de horizon neigt en de schemer haar intrede doet is het stil in het dierenpark Ouwehand. De bezoekers zijn vertrokken; wc hebben ze zien gaan, moe van de omzwervingen door het mooi aangelegde park, maar vrolijk en opgewekt nababbclend over alles wat ze hebben gezien. Ze klommen in auto's, toeringcars en bussen op weg naar huis. Het bezoek aan het dieren park was ten einde en in hun herinne ring staat gegrift hoe druk het was, hoe de dieren er uit zagen en zich ge droegen. Maar wat gebeurt er wanneer de hekken zijn gesloten, wat gebeurt er in die periode van zonsondergang en zonsopgang, wanneer het donker en stil is in het verlaten dierenpark? Ook dan nog is Lambertus Radema in touw. Hij is als chef van de levende have verantwoordelijk voor het wel en wee van alle dieren, van de kleinste tot de grootste. Het zijn al lang niet meer alleen de vissen waarvoor hij leeft. Hij kent alle dieren en weet precies wat ze allemaal verlangen, wat ze allemaal nodig hebben. En de dieren kennen Lambertus. Wanneer hij een rondje maakt langs de verblijven komen ze stuk voor stuk in beweging. Al van verre zien ze hun gebrilde vriend aankomen. De chimpansees zullen vast niet gaan slapen voordat ze Lambertus een nacht kusje hebben gegeven. Zij herkennen hem al aan zijn stem. Het is bij de Radema's thuis vaak een beestenboel. Een heleboel mensen zullen dit geen aardige opmerking vinden. Hij is namelijk van Radema zelf afkomstig. Zeker niet voor zijn vrouw. Zelfs als het zo was, hetgeen met zo'n heldere vrouw niet mogelijk is, zou hij het niet moeten zeggen, want je hangt de vuile was niet buiten. Maar het is inderdaad zo! En wat velen nog vreemder in de oren zal klin ken: de heer Radema is er trots op. Zijn vrouw heeft een aparte gave om met beesten om te gaan. Zij heeft zich in Rhenen ontwikkeld tot een dierenpleeg- moeder over wie tot in het buitenland wordt gesproken. Zou het komen omdat ze vroeger verpleegster is geweest In elk geval zegt mevrouw Radema zelf: ik vind het gewoon leuk om het te doen. En zo zijn er al honderden jonge dieren, soms verstoten door de moeder, soms met -afwijkingen, in huize Radema opgefokt. De band is dan voor altijd gelegd. Een paar apen in een kinder ledikant is bij de Radema's maar heel gewoon. Of een klein zcbu-kalfje in de keuken. Ook het jonge olifantje heeft de eerste pap van mevrouw Radema toegediend gekregen. Vandaar dat het diertje het nog steeds op een rennen zet wanneer hij de Radema's ziet aankomen. Hij is gewoonweg niet bij hen weg te slaan. Radema, Lambertus Radema, de man die in de oorlog de weerzinwekkende praktijken van de S.S. wist te trotseren, eenmaal op het nippertje letterlijk weer van de muur werd weggehaald, gaat ook voor een lastige olifant niet aan de kant. Hij draagt in zijn lichaam de sporen mee van zijn werk: opzichter over een dierenpark. Op zijn hoofd met weinig haar een enorm lidteken, veroorzaakt door de klemmende kaken van een ver scheuren willende leeuw. Hij zou één jaar op de Grebbeberg blijven. Hij is er nog, al meer dan twintig jaar. Zijn leven staat geheel in dienst van het dier. Dat dier is zijn werk, zijn liefde en zijn vreugde! Waar zo'n oorlog toch al niet goed voor kan zijn geniet U van Uw vrije tijd, want Uw Priam-nylons geven U charme, maar hebben óók de langste levensduur en dat samen gaan schenkt de meeste levensvreugde. gemaakt van (^nleêlorL. Hoofdstraat 61 Tel. 3018 DOZEN BONBONS, MARSEPAIN, BORSTPLAAT en opgemaakte CHOC. LETTERS willen wij speciaal uw aandacht vestigen op onze SUIKERVRIJE BOTERLETTERS en STAVEN voor hen die niet van zoet houden heerlijke saucftseletters Gevulde speculaas, staven en letters Tijdige bestelling wordt zeer gewaardeerd. HET FIJNE KOMT VAN DE BANKETBAKKERIJ TEL. 2961 Hiermede bericht ik u allen dat er véél leuke en nuttige cadeautjes voor u klaar liggen bij mijn vriend Zoals moderne SHAWLS - Prachtige HANDSCHOENEN, Lekker warme wollen TRUIEN en VESTEN.Keurige heren DASSEN - Warme WANTEN - Leuke SCHORTEN en DUSTERS. Mooie TAFELLAKENS en leuke verpakte BADDOEKEN. Luxe dozen ZAKDOEKEN Prachtige Setter-Set kousen in extra mooie St. Nicolaas verpakking en speldje En nog veel, veel, véél meer HET ADRES VOOR SINTS' INKOPEN IS MANUFACTUREN BEDDEN&LEDIKANTEN VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 Deelnemer St. Nicolaas-aktie.

De Vallei | 1963 | | pagina 2