Raad van Rhenen besluit tot onteigening voor woningbouw klipper Setter Set "n,een &oïie£van Maar onderhandelingen worden voortgezet Meningsverschil VEENENDAAL MARGARINE SMULLEN EN SPAREN Geen beslissing in Rhenen's raad over schoolmelksubsidie KINDERFOTO'S ELST Afscheid, bevestiging en intree Ds. G. Kaastra SCHERPENZEEL FLORYN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 Nr. 95 U doet langer met A 1 nylons Fa. L. HEY Bevestiging en intree Ds. J. van Doorn Peststrook Aardgas Standplaatsen Kerkgebouw Onderwijs STEMMEN STAAKTEN TAAK OUDERS ARTIFOTO GEMEENTEBEGROTING VAN RHENEN IS VOOR 1964 SLUITEND Zij weten wat ze doen moeten Verkoping ten bate van Ned. Herv. kerk ZEER OUDE GENEVER Fokkers- en aanmoedigings premies eikwaliteit Amateur golfers maken wereldreis onder leiding van kampioen Prijsaanduidingsbeschikking goederen 1963 Teneinde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan Domineesberg om tot ont sluiting te kunnen overgaan van gronden gelegen tussen Anjerlaan en Domineesbergweg, waarop etagewoningen en ééngezinswoningen moeten worden gebouwd, stelden b. en w. de gemeenteraad dinsdagavond voor over te gaan tot onteigening van een huis, schuren, erf en een boomgaard van de heer G. H. van Doorn en een stuk bouwland, eigendom van de heer B. Lodder, respectievelijk groot 1.15.90 ha en 0.31.65 ha. Met beide eigenaren zou geen overeenstemming zijn verkregen over aankoop. Een tweede onteigeningsvoorstel be trof grond gelegen aan het Ruiterpad in Achterberg, nodig voor woningbouw en aanleg van de daarvoor benodigde weg. Het ging hier om een huis, erf en bouwland van C. Worst, groot 0.48.31 ha. Van de heer B. Lodder v/as te elfder ure bericht ingekomen dat hij nimmer onwillig was gefeest om te onderhande len. De voorzitter gaf toe dat dit juist was, maar volgens spreker waren de on derhandelingen niet tot een resultaat ge komen. De heer Lodder wilde liever een ruiling van grond in plaats van contan ten. Dit was met de wethouder bespro ken, doch de heer Lodder ging niet met de grond akkoord. 1 j in Je nieuwe mode kleuren Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 DAMMEN Maandag j.l. speelde VDC 1 in 't Tref punt een competitiewedstrijd tegen Ons Genoeger^ (Zeist). Het was een spannen de wedstrijd en de laatste tien minuten ging het voor beide partijen om de 2 begeerde puntjes, waarna VDC 1 als overwinnaar uit de bus kwam. De stand werd 11-9 voor VDC 1. Hier volgen de persoonlijke uitslagen: VDC I ONS GENOEGEN (Zeist) v. d. Brandhof - Schouten 2-0 Keyman - Osinga 2-0 J. Vermeer - Sprong 0-2 H. Edink - Top 2-0 Valkenburg - v. d. Linden 1-1 Hor - v. d. Horst1-1 de Kleuver - Hol 2-0 Tollenaar - Bos 0-2 Roodbeen - Zeypveld 0-2 Schaap - Gerrits 1-1 Ds. J. van Doorn heeft zondag 24 no vember l.l. afscheid genomen van de Christelijk Gereformeerde Kerken van Tholen en Oud Vossemeer en zal dins dagavond 3 december a.s. om half acht na vooraf diezelfde dag 's middags om drie uur te zijn bevestigd door ds. J. C. van Ravenswaaij uit Scheveningen, in tree doen als eerste predikant van de op 22 juli zelfstandig geïnstitueerde Christelijke Gereformeerde Kerk van Doornspijk op de Veluwe. Ds. van Doorn werd op 17 augustus 1900 uit een landbouwersgezin te Gel ders Veenendaal geboren en was eerst ongeveer tien jaar werkzaam in het be drijf van zijn vader. In augustus 1922, dus op tweeëntwintig jarige leeftijd, deed de heer van Doorn admissie-exa- men voor de theologische hogeschool van de Chriselijk Gereformeerde Ker ken in Nederland te Apeldoorn, waar hij op 2 juli 1930 zijn candidaatsexamen aflegde. Nadat de heer van Doorn toen ook door het college van curatoren van de theologische hogeschool te Apel doorn was beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 2 november van datzelfde jaar (1930) door wijlen prof. P. J. M. de Bruin, toen nog hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, bevestigd als predikant van de Christelijke Gerefor- meede Kerk van Ede. Daarna diende ds. van Doorn verder nog de Christelijke Gereformeerde Ker ken van Ouderkerk aan den Amstel 1936 tot 1942; 's-Gravendeel 1942 tot 1945; Urk 1945 tot 1948; Ermelo 1948 tot 1958 en op 22 mei 1958 werd hij door ds. J. Brons uit Bunschoten, toen nog predikant te Mijdrecht bevestigd als predikant van de Christelijk Gerefor meerde Kerken van Tholen en Oud Vossemeer. Ds. van Doorn werd bij herhaling af gevaardigd naar particuliere synodes en was in 1959 als secundus lid van de ge nerale synode van Rotterdam. Verder heeft hij in de loop der jaren verschil lende deputaatschappen vervuld. Tijdens zijn ambtsbediening te Ede gaf hij daar mede de stoot tot de op richting van een jongelings- en van een meisjesvereniging en te Ouderkerk aan den Amstel was hij mede één van de oprichters van een mannenvereniging. Te Ermelo was ds. van Doorn voorzit ter van de jeugdvereniging en lid van de commissie van de plaatselijke ker ken voor het werk onder de militairen en te Tholen was hij bestuurslid van de christelijke kleuterschool. Ds. van Doorn was medewerker aan: „Woord en Daad", het kerkblad in de classis Amsterdam en aan „Om Sions wil", het kerkblad in de classis Amers foort en verder verschenen van zijn hand nog tal van preken in de serie: „Uit de Levensbron". De heer Verwoert (SGP) wilde alsnog met de heer Lodder onderhandelen, even als met de heer Van Doorn. De voorzit ter drong op spoed aan. Er was volgens hem al te lang onderhandeld zonder re sultaten en de woningbouw kwam in ge vaar. Overigens wilde dat niet zeggen dat alsnog geen onderhandelingen zul len worden aangeknoopt. De heer Seholte (VVD) had het gevoel dat de zaken onzorgvuldig worden behan deld. Wanneer de één vervangende grond wordt aangeboden, dan moet men dat ook de ander doen. Wethouder Griffioen (AR) verklaarde met de heer Lodder te hebben gesproken. De heer Lodder wachtte liever de uit slag van de raadsvergadering af. De voorzitter zette nog uiteen dat ver vangende grond was aangeboden, maar dat het geen bouwterrein was. Het on derhavige stuk is dat echter evenmin. De heer Seholte had begrepen dat de heer Lodder njet over bouwgrond had gesproken. Wethouder Van Gesink sprak dit tegen. De heer Seholte werd gesterkt in zijn mening dat met meer zorgvuldigheid moet worden tewerk gegaan. Vooral nu het hier gaat om een personeelslid van de gemeente - de heer Lodder is werkzaam bij de dienst van gemeentewerken - vond hij het ongepast dat in de raad moet wor den getwist over de vraag wie er gelijk heeft, de wethouder of het personeelslid. De raad besloot daarop zonder hoofde lijke stemming tot onteigening over te gaan, met de restrictie erbij, dat dit niet zal geschieden wanneer alsnog door on derhandelingen tot een vergelijk kan wor den gekomen. Wat de zaak Worst betrof, die al vanaf 1958 loopt, had de heer Seholte twijfel- gevoelens. Hij had gehoord dat door een wethouder onderhandelingen met de heer Worst waren gevoerd, maar dat de wet houder tegen de haren in had gestreken. Overigens vroeg spr. zich af waarom zo veel grond van Worst onteigend moest worden. Volgens hem moest alleen de grond nodig voor de weg worden ver kregen met een peststrook. De voorzitter zei de heer Worst alle mogelijke voorstellen te hebben gedaan echter zonder resultaat. Het systeem van de peststrook vond hij onelegant en de overheid onwaardig. De gemeente moet met open vizier strijden. Het ^ysteem is wel eens toegepast, maar over het alge meen is het verlaten. De heer Klaassen dacht dat nu juist de peststrook dé oplossing kon brengen. Er zou dan niet behoeven te worden ont eigend. Hij kon zich overigens voorstellen dat een ingezetene kopschuw wordt van verkoop van eigendommen voor f 1,50 per m-, terwijl hij later moet vernemen dat diezelfde eigendommen voor f 15, tot f 16,per m2 worden doorverkocht. Men wordt daarin gesterkt vanwege het feit dat dan bovendien sommige raads leden zeggen dat f 40.000,voor een stukje grond waarop één woning kan worden gebouwd, nog niet genoeg is. De heer Seholte bracht nog in het mid den dat de man een behoorlijke prijs denkt te krijgen voor zijn grond. Hij kan voor de keus worden gesteld mee te be talen aan de reconstructie van de weg, zo niet dan onteigenen met peststrook. Spreker vond dit altijd nog eleganter dan een kleine man onder druk te zetten. De voorzitter zei dat de heer Worst ook het aanbod was gedaan van meebetalen aan de weg, maar dat hij „neen" had gezegd. Schrijf dan op: cadeau-tip voor mannen: dassen 4,95- 5,95, sokken 2,95-3,95, pull overs 17,90-24,50, sjaals 4,95- 7,95 etc. etc. Allemaal dingen, waarmee U goed voor de dag komt mits U daarbij vooral denkt aan de unieke kollektie bij Hoofdstraat 90 - Veenendaal Telefoon 08385-2163 De heer Klaassen stelde voor tot ont eigening over te gaan, doch ook hier eerst nog door onderhandelingen te proberen tot een vergelijk te komen. Het voorstel werd in stemming ge bracht. Het werd aangenomen, Tegen stemden de heren P. Koster (Vrije Partij), G. J. Verwoert (SGP) en H. W. F. Schol- te (VVD). De heer E. P. v. Dijk had liever gezien dat men in de stad had gebouwd, b.v. aan de Kloosterstraat op de plaats van het voormalige schietgebouw. Dit bleek echter verkocht en geen eigendom meer van de gemeente. De heer Klaassen verwonderde zich over dit besluit, daar het uitbreidingsplan op deze plaats geen kerkgebouw toelaat. De voorzitter kondigde aan dat het uit breidingsplan op dit punt zal moeten wor den bijgewerkt en dat een bouwvergun ning zal worden verleend op grond van art. 20 van de wederopbouwwet. De heer Deen informeerde naar het aardgas. Hij wenste dat de raad op de hoogte wordt gebracht van de onderhan delingen dienaangaande. De voorzitter zei dat aan de Gasmaatschappij een bod was uitgebracht. De samenwerkende gemeen ten waren het wel eens. Hij hoopte zo spoedig mogelijk, althans in januari 1964 de raad volledig te kunnen inlichten. Aan de afdeling Rhenen van de Ne derlandse Protestanten Bond werd een terrein ter grootte van 745 m2 verkocht voor de prijs van f 9461,50, gelegen aan de Beukenlaan, nodig voor de bouw van een kerk. Er kwam nog wel commentaar op. De voorzitter vond de plaats niet zo geschikt. Hij had liever een centrumplaats gezien, doch de NPB wilde persé dit stuk grond hebben. De heren E. P. van Dijk, W. Klaassen en mr. J. Deen wensten de legesverorde ning te herzien voor wat betreft het ta rief voor het innemen van een stand plaats op het Fred. v. d. Paltshof. Hier voor is thans f 80,per jaar verschul digd. Dit vond men veel te weinig, mede ten aanzien van de gevestigde zaken die op veel hogere lasten „zitten". De heer Van Dijk was het niet eens met b. en w. dat het bedrijf van de heer Onink aan de Molenstraat iets te maken had met de verkoop op het Hof. Hij zag dit er los van. Na een gehouden stemming bleek dat de gehele raad - de wethouders in begrepen - het eens was met de heren Van Dijk, Klaassen en Deen. De verorde ning zal nu worden herzien. De kleuterleidsters A. C. Hannesen en A. J. Geijtenbeek werden in vaste dienst aangesteld. De raad verleende voorts me dewerking aan de vereniging „Een school met de Bijbel" te Eist voor de aanschaf fing van gymnastiekmateriaal in verband met uitbreiding van het aantal leerlin gen. extra sparen In Klipper-aktie, tot 31 december 1963 Smullen van de fijne Klipper margarine. Dubbel sparen: gedurende de Klipper-aktie op Ieder pakje 2 „Wippertjes" In plaats van 1. Contant een gutden In de hand bij inlevering van 40 opgeplakte „Wippertjes". Vraag een spaarkaart! Slagers zijn fijnproevers. Daarom is Klipper bij uitstek de „slagersmarga rine". Daarom kunt u Klipper alleen bij uw slager kopen. Lekker, gezond en nu dubbel voordelig door 2 klippertjesin ieder pakje. De gemeenteraad van Rhenen is niet tot een beslissing gekomen in de dinsdag avond gehouden vergadering over het voorstel van de fractie van de P. v. d. A. en die van de Vrije Partij om subsidie te gaan verstrekken op de schoolmelk nu de regering die subsidie laat vallen. Doordat de heer J. Wisgerhof (S.G.P.) afwe zig was, staakten de stemmen op 7-7. Het college had een meerderheidsvoorstel ingediend om geen subsidie te verstrekken. Wethouder van Gesink (P.v.d.A.) was voorstander. In de eerstvolgende raad zal opnieuw gestemd moeten worden. s De heer mr. J. Deen (P.v.d.A.) hield een uitvoerig betoog waarom hij vóór het verstrekken van subsidie was nu het rijk het laat afweten. Hij was bang dat zonder subsidie het melkverbruik op de scholen zou teruglopen. Het ging spreker nog niet eens zo zeer om het geld, maar om de stimulans, het gebaar. Het gemeentebestuur moest een glim lach laten zien. Uiteindelijk waren er maar enkele duizenden guldens mee gemoeid. Spreker vond die goed be steed. Er werden volgens hem wel min der goede zaken gesubsidieerd. Hij stel de tenslotte voor één jaar subsidie te verstrekken en dan opnieuw een be slissing te nemen. De voorzitter was niet overtuigd. Ze ker vond hij het belangrijk dat een kind m^lk drinkt, maar hij zag hier een grote taak voor de ouders. Mochten er in de toekomst kinderen „afvallen" dan was de voorzitter bereid erop te rug te komen. Hij geloofde echter de verantwoordelijkheid aan de ouders te kunnen overlaten. De heer Klaassen (CH) haalde de op merking aan die in dit verband was gemaakt in de Kamer. „Kinderogen kijken U aan", had men daar gezegd. Waarop als antwoord was gekomen: „kinderogen kijken niet naar de rege ring maar naar de ouders". Ook de ou ders moet een taak worden gelaten. Bovendien noemde hij het bedrag van zes cent zeer gering. De heer E. P, van Dijk (Vrije Partij) was het eens met de heer Deen. „Thuis lusten de kinderen geen melk, op school drinken zij het wel", aldus van Dijk, die het bovendien fout noemde van de voorzitter om te zeggen dat de ouders die moeilijkheden krijgen met betrek king tot de financiën zich bij het ge meentebestuur kunnen vervoegen. Hij vond dat het dan al te laat was, als de ouders zouden komen. 6 VERSCHILLENDE aan huis 12,50 Hoofdstraat Tel. 2289 Wethouder van Gesink was bang dat na een jaar werken zonder subsidie de zaak zodanig zou zijn teruggelopen dat de schoolmelkvoorziening niet meer op gang zou kunnen worden gebracht. Wethouder Griffioen (AR) vond dat de zaak niet moest worden overdreven. Ook hij zag een taak voor de ouders. Het zou een schande zijn voor de ou ders wanneer het aantal melkdrinken- de kinderen op de scholen nu zou ver minderen. Overigens kon dan altijd nog na een jaar een proef worden genomen. De heer Seholte (VVD) kon zich con formeren met het voorstel van B en W, hoewel hij de vinger scherp aan de pols wenste te houden. De schoolhoof den dienen volgens deze spreker on middellijk te rapporteren wanneer de melkverstrekking zou teruglopen. HELPT HET KIND KOOPT VANDAAG KINDERPOSTZEGELS MAAR VELE KREDIETEN ZULLEN NOG NODIG ZIJN Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben de gemeentebegroting voor het komende jaar gereed liggen ter behandeling in de commissie van onderzoek en ter aanbieding aan de raad, die op woensdag 18 december daartoe in vergadering b^een zal ko men. De nieuwe begroting sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van bijna honderdduizend gulden, om pre cies te zijn 98.726,86. Maar in deze primitieve begroting zijn geen kredieten geraamd voor kapitaalswerken en in de eerste vier wijzigingen die reeds klaar zijn staan al ramingen die ertoe zullen leiden dat de post onvoorzien zal slinken tot 32.176,86. IN STRUCTIEBAD In deze eerste vier wijzigingen zijn ra mingen opgenomen voor de navolgende werken: 1. verbetering woonwagenkamp; 2. verbetering verlichting oude wijken; 2. aanleg parkeerstroken dr. Wallerstr.; 4. verbetering Molenstraat; 5. beplanting Meentwegen; 6. uitbreiding sportveld Candia; 7. verbetering Nw. Veenendaalseweg; 8. tweede tranche gemeentewerken. De kredieten die in 1964 waarschijnlijk daarenboven nog zullen worden gevraagd hebben betrekking op de volgende wer ken: 9. bouw en inrichting openbare lagere school Domineesberg; 10. bouw en inrichting openbare en bij zondere kleuterschool; 11. bouw gymnastieklokaal in het uitbrei dingsplan Domineesberg. Wat punt 11 betreft merken burge meester en wethouders in hun lijvig pre advies nog op dat het naar hun mening noodzakelijk is om te zijner tijd over een behoorlijk geoutilleerde gymnastiekruim- te voor de vier scholen in het in uit voering zijnde uitbreidingsplan Dominees berg te kunnen beschikken. Letterlijk vervolgen zij: „Gaarne zouden wij zien, dat de bouw gecombineerd kon worden met een over dekt instructie-zwembad waaraan, speci aal voor het schoolzwemmen, grote be hoefte bestaat. Een spoedige realisering is, gezien de nodige rijksgoedkeuring, niet te verwachten. Wij zullen trachten een zodanige vorm voor de bouw te vinden, welke de meeste kans van slagen geeft." Momenteel volgen een 30-tal dames uit Eist een cursus individuele zelfbescher ming uitgaande van de Stichting „Neder landse Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening". De dames leren tijdens de 3 avonden durende cursus hoe te han delen bij eventuele rampen. Niet alleen in oorlog maar ook in vredestijd weten deze dames nu antwoord op de vraag: Hoe bescherm ik me? Deze cursus zal bij voldoende deelname begin 1964 weer gehouden worden onder het motto: „Door Vrouwen aan Vrouwen, één op vijf". D.w.z. de huidige cursisten vertellen het hun geleerde weer door aan vijf andere mensen, zodat als het ware een soort kettingsysteem ontstaat. Ds. G. Kaastra zal zondagmiddag a.s. om kwart voor twee te Oosthem afscheid nemen van de hervormde gemeente van Oosthem-Abbega en Fölsgare in de clas sis Sneek. Veertien dagen later n.l. zondagmiddag 19 januari a.s. zal hij om half drie, na vooraf 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. G. F. Overgaauw uit Leersumintree doen als predikant van de hervormde gemeente van Ameron- gen, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. de Jager, die op 6 oktober van dit jaar naar Rotterdam-Vreewijk is vertrokken en die daar een week later in tree heeft gedaan. Ds. Kaastra werd op 3 augustus 1914 te Leeuwarden geboren. Hij bezocht eerst de christelijke H.B.S. in de friese hoofdstad, deed daarna staatsexamen gymnasium A. en studeerde vervolgens nog theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij in 1939 zijn kandi daats- en ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk examen afleg- De Elstenaren beseffen goed, dat nu de Ned. Herv. Kerk gerestaureerd is het werk van het restauratie comité nog niet gereed is. Zij verlenen dit comité dan ook grote steun, blijkens de verkoping maan dagavond in Pniël. De meisjesverenigingen Dorcas en Het Mosterdzaadje organiseerden toen een koopavond, waarop de bevolking goederen kon kopen en via spelletjes winnen, die de meisjes zelf gemaakt en verzameld hadden in de loop der tijd. Ook konden de hongerige bezoekers zich tegoed doen aan thee, warme worst e.d. Het restaura tie comité kon aan het einde van de geslaagde avond weer zo'n 1000 gulden aan de debetzijde van haar kasboek toe voegen. JAARVERGADERING MEISJESVER. Onder zeer grote belangstelling hielden de meisjesvereniging Bidt en Werkt sa men met de jonge meisjesvereniging Wees een Zegen hun tiende jaarvergadering in het verenigingsgebouw Filalethus. Nadat ds. P. Zijlstra deze samenkomst op de ge bruikelijke wijze had geopend brachten de dames Coby Werner, Wil van Manen en Fie Overvest verslag over het wel en wee der verenigingen. Het ledental be draagt respectievelijk 35 en 15. Met voordrachten, korte schetsjes en samenzang werd de avond verder gevuld. De orgelbegeleiding berustte bij mevr. Gijsberts en de geluidsinstallatie bij de heer Wijnbergen. Ten bate van de aan schaf van een orgel in de grote zaal wer den lootjes verkocht en door de meisjes vervaardigde kledingstukken. BOUWEN ZONDER VERGUNNING De laatste tijd oefent de politie ver scherpte controle uit op het bouwen zon der vergunning. Reeds enkele processen- verbaal zijn opgemaakt. Men zij dus ge waarschuwd. Ds. G. Kaastra, nieuwe Ned. Herv. pre dikant voor Amerongen. de. Nadat de heer Kaastra in 1940 door het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Hervorm de Kerk en hij van 4 mei 1941 tot 1 mei 1944 eerst drie jaar werkzaam was geweest als predikant evangelist van de (rechtzinnig) hervormde evangelisatie te Kollum werd hij op 7 mei 1944 door zijn voorganger, wijlen ds. Joh. Lang- man, aan wie met ingang van 1 janu ari 1944 op ruim tweeënzeventig jarige leeftijd emeritaat was verleend, beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van De Lier in het Westland bierum was hij van 1948 tot de invoe ring van de nieuwe kerkorde van de Nederlandse Hervormde Kerk op 1 mei 1951 eerst enige jaren lid van het clas sicaal bestuur van Franeker en daarna tot zijn vertrek naar Oosthem in 1954 nog ruim drie jaar preases van de clas- sicale vergadering van Franeker; van 1951 tot 1954 werd hij enige jaren door de classis Franeker afgevaardigd naar de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk; voorzitter van de Stichting voor Gezinsverzorging in de burgerlijke gemeente Barradeel, waar van hij méde een van de oprichters was en tot 1956 voorzitter van de commissie tot steun aan rechtzinnige gemeenten in de classis Franeker. Te Oosthem o.a. was hij enige jaren lid van het breed moderamen van de classicale vergadering van Sneek en eerst lid en naderhand nog enige tiid assessor van het college van kerkvisi- toren in de provincie Friesland. Thans is hij o.a. nog: voor de classis Sneek lid van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk; lid van het breed moderamen van de pro vinciale kerkvergadering van Fries land; lid van de Beheerscommissie uit de provinciale kerkvergadering van Friesland; voorzitter van de provinciale commissie voor Opzicht in Friesland en van de commissie voor ontheemden; lid van het provinciaal college van Toe zicht op de kerkvoogdijen in Friesland; vice-voorzitter van het (christelijk) Jo hannes Bogerman lyceum te Sneek; lid van het hoofdbestuur van de Confessi onele Vereniging; lid van de provinciale commissie Friesland Cefa; lid van de commisie tot wijziging van het begin selprogram van de Chriselijk Histo rische Unie; voorzitter van de classicale evangelisatiecommissie in de classis Sneek en te Oosthem zelf voorzitter van het „Himsterhus", waarvan hij in 1957 mede een van de oprichters was en van de culturele commissie. Ds. Kaastra is getrouwd en vader van zeven kinderen. Zijn vrouw is in de hervormde pastorie van Lieve Vrouwen Ds. Kaastra temidden van z\jn echtgenote en zeven kinderen. Op 29 februari 1948 verwisselde ds. Kaastra deze gemeente met die van Sexbierum in de classis Franeker en sinds 17 oktober 1954 dient hij de her vormde gemeente van Oothem-Abbega en Folsgaré in de classis Sneek, waar N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM Steeds meer wordt de nadruk gelegd op de noodzaak pluimveehouderij-produkten van uitstekende kwaliteit te leveren. De toenemende concurrentie in geheel Europa noopt ons thans meer dan ooit hieraan de uiterste zorg te besteden. De kwalitieit van de consumptie-eieren is van meerdere faktoren afhankelijk. Enkele daarvan, wij denken bijvoorbeeld aan scho ne, ongewassen en verse eieren, worden door de pluimveehouders en de afzetscha- kels zelf bepaald- Andere faktoren echter, zoals de sterkte van de eischalen, de ste vigheid van het wit en de afwezigheid van bloedstippen zijn voor een belangrijk deel terug te voeren op de erfelijke aanleg hier voor van het gebruikspluimvee. Deze erfe lijke aanleg wordt bepaald op onze fok- bedrijven. Teneinde het fokken op verbetering van deze eigenschappen te bevorderen heeft het bestuur van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren indertijd besloten premies toe te kennen aan fokkers wier produkten hebben bewezen eieren van goede kwaliteit te produceren. We kunnen ons gelukkig prijzen dat de mogelijkheid om dit op een objectieve wijze vast te stellen, in ons land aanwezig is. Op het toetsbedrijf van de Stichting voor het Fokkerijwezen te Putten wordt name lijk voor alle door de fokbedrijven inge zonden gebruikskippen de eikwaliteit be paald. Ook de economische resultaten wor den vastgesteld. Het toekennen van pre mies nu vindt plaats aan de hand van de door genoemde Stichting gedane publi- katies over de te Putten bereikte resul taten. In de beoordeling worden betrokken de schaalsterkte en de stevigheid van het wit van de eieren, de afwezigheid van bloedstippen hierin en het economisch ren dement van de kippen die deze eieren heb ben gelegd. Bij de beoordeling ligt het zwaartepunt van de eieren. Dit is namelijk van zeer veel belang, niet alleen door de verliezen die bij transport kunnen ontstaan tengevolge van breuk bij eieren met een zwakke schaal, doch ook door de omstan digheid dat de consumenten 'n uitgespro ken afkeer hebben van uitgekookte eieren. hij werd bevestigd door ds. C. J. L. Loor uit Oosterbierum. Ds. Kaastra heeft in de loop der ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Tijdens zijn studententijd heeft ds. Kaastra te Leeuwarden aktief deel genomen aan het jeugdwerk en was o.a. voorzitter van de christelijke historische jongerengroep in de Friese hoofdstad en verder was hij tot 1944 enige jaren voorzitter van de provinci ale commissie Friesland van het jeugd werk van het voormalige Nederlands Jongelings Verbond. Tijdens zijn ambtsbediening te Sex- Dai Rees, topgolfer van wereldnaam, vijf maal lid en viermaal captain van het Britse Ryder Cup Team, neemt deze winter 15 tot 20 golf amateurs mee voor een droom- golf-reis rond de wereld. Het gezelschap, waarvan de handicaps variëren van vier tot twintig, zullen op 18 van de beste en be kendste courses van de wereld hun krach ten beproeven. Zo staan o.m. Augusta en East Lake Country Club in Atlanta, Peb ble Beach en Cyprus Point in Californië, de Fang Ling te Honkong en de Royal Calcutta op het reisprogramma vermeld. De reis zal zes weken duren en tijdens het bezoek aan San Francisco zal Rees (en misschien enkele van zijn reisgenoten) mee doen aan het Bing Crosby Tournooi. De zanger had Dai Rees reeds enkele malen uitgenodigd om mee te doen, maar steeds had de kampioen elders reeds verplichtingen aangegaan. Ditmaal zal het er echter van komen en zowel Bing en Dai verwachten veel van de ontmoeting. Na tien dagen in Los Angeles en San Francisco reizen de golfers verder naar Ho nolulu, Hong-Kong, Tokio, Manilla Bang kok, Calcutta en Delhi en tenslotte per KLM DC-8 naar Amsterdam, waar ge durende het slotdiner de Heineken Trophy uitgereikt zal worden. Dit is de prijs voor de golfer, die het er gedurende de gehele reis op de diverse courses het best van af heeft gebracht. In golfkringen bestaat veel belangstelling voor deze reis, die een unicum op het ge bied van toerisme belooft te worden. Parochie geboren. Haar vader, ds. C. Zeeman is in november 1932 te Voilen- hove overleden en is voor haar trouwen te Menaldum en te Leeuwarden werk zaam geweest als onderwijzeres. In de Nederlandse Staatscourant van 12 november 1963 hebben de Ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij, na hierover advies te hebben in gewonnen bij het Hoofdbedrijfschap Detail handel en het Hoofdbedrijfschap Ambach ten, de prijsaanduidingsbeschikking goede ren 1963 afgekondigd. Deze beschikking, die in de plaats treedt van de prijsaan duidingsbeschikking 1961, schrijft voor dat roerende goederen, die aan het publiek worden aangeboden, dienen te worden ge prijsd. De betrokken bewindslieden achten een dergelijke prijsaanduiding noodzakelijk, omdat deze de prijsvergelijking door de af nemers vergemakkelijkt en de prijsconcur rentie bevordert. Daarnaast achten ze deze aanduiding van groot belang om binnen het raam van het prijsbeleid de prijzen op ef ficiënte wijze te kunen bewaken. De nieuwe beschikking betekent een uit breiding van de prijsaanduidingsplicht. De thans vervangen beschikking hield weliswaar ook reeds deze plicht in voor geëtaleerde goederen, maar voor goederen in de ver koopruimte gold het voorschrift van de prijsaanduiding alleen voor voedings- en ge notmiddelen, textiel- en lederwaren. In de thans afgekondigde beschikking komt deze beperking niet meer voor. Daarentegen is het aantal uitzonderingen enigszins uitgebreid. Naast de reeds bestaan de uitzonderingen voor goederen met een uitgesproken luxe karakter en de op veilin gen verhandelde goederen, zijn thans b.v. ook vrijgesteld gebruikte en antieke goe deren. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip. Verenigde Staten van Amerika ss „Korendijk"-4-12; Argentinië ms „A- ludra"-4-12; Australië ms „Blumen- thal"-l-12, ms „Tonsberg"-4-12; Brazi lië ms „Santa Rosa" 3-12, ms „Aludra'' 4-12; Brits-oost-Afrika: ms „Yang-Tsé" 2-12; Canada: ms „Grjndefjell" 4-12; Chili: ms „Ceres" 4-12; Indonesië: ms „Darmstadt" 4-12; Ned. Antillen: ms „Parthenon" 3-12; Nieuw-Zeeland ms „Main Lloyd" 1-12; Suriname ms „Wil lemstad" 4-12; Zuid-Afrika (Rep.) en Z-W-Afrika: ms „Pendennis Castle" 1-12, m s„Randfontein" 4-12. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakkettten geven de postkantoren.

De Vallei | 1963 | | pagina 5