Gedenksteen onthuld in Julianaziekenhuis Boeken Gids floryn UOlH SKODA Setter Set Majijn Ren 6me£van f.4990 geheel compleet KRUISWOORDPUZZEL ARAM ARAM Ter nagedachtenis aan mevr. Van Doorn-Hootsen DE KLOMP ELST SCHERPENZEEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI* VRIJDAG 13 DECEMBER Nr. C U doet langer met nylons fa. L. 11EY Orgelbespeling in de Chr. Geref. Kerk Extra bedrag per leerling voor Valleischool Uitslag St. Nicolaas-aktie Gouden bruiloft van bekend ingezetene RIIENEN „De grote verwildering" OPGAVE NR. 9 ZEER OUDE GENEVER een veilige keuze v.a. DE GROTE OPSTAND I Woensdagavond werd in de grote entreehal van het Julianaziekenhuis een gedenk steen onthuld ter nagedachtenis aan Mevr. E. J. van Doom-Hootsen, door wiens bur gerzin en opoffering de moeilijke beginperiode van de stichting werd verlicht. Z\j was bereid haar huis, waarin een particulier pension was gevestigd, over te dragen, waardoor de grond beschikbaar kwam om dit ziekenhuis te kunnen bouwen. In een korte bijeenkomst van het Be stuur van het Julianaziekenhuis in de hal werd een gevelsteen ter harer nadedach- tenis onthuld. Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg sprak een zeer kort woord, „cmdat ik slechts kort in Veenendaal ben en die beginperiode niet heb gekend". De burgemeester kenschetste Dr. C. P. Engel als de promotor, die zich gedurende deze beginperiode met alle energie heeft in gezet ter realisering van de plannen. Zij wiens nagedachtenis thans wordt geëerd, is de grondlegster voor de totstandkoming aldus burgemeester Hazenberg. Dr. Engel sprak zeer waarderend over het karakter en de persoon van mevr. van Doorn-Hootsen. Meer dan 30 jaar geleden zag ik haar voor het eerst zo zei Dr. Engel. Ik ontmoette haar aan de achterzijde van het gebouw bezig met het bereiden van het eten voor de gasten van pension ,,Bergzicht". Zij was een eenvoudige vrouw, passend in dit eenvoudige milieu. Zij leefde haar een voudig bestaan niet alleen aan de achter zijde van dat gebouw, niet alleen in de schaduw van de hoge bomen van haar bos, maar ook in de schaduw van haar zuster, die alles regelde op administratief gebied. Mevr. van Doorn was de tweede persoon. Zij werkte achter in het huis en bleef praktisch en figuurlijk op de ach tergrond. De gang der geschiedenis is echter an ders geweest. Haar persoonlijkheid, haar innerlijk kwam door latere omstandighe den naar buiten. Die omstandigheden wa ren moeilijk. De artillerie kwam in de mobilisatie in het huis, in de oorlog be zet door de Duitsers, daarna door de Ca nadezen. Voorts werden verschillende familieleden haar door de dood ontrukt. De volgende oorzaak dat haar bewogen- Zondagavond kwam de automobilist W. de K. uit Veenendaal de Rembrandt- laan afrijden en wilde links afslaan naar de Kerkewijk. Hij gaf geen voorrang aan de auto van de heer L. R. uit Rhenen. Beide auto's liepen schade op. Op de Nieuweweg liep maandag een wiel van een vrachtauto af. De wagen bleef uiteraard staan. Het was een vrachtauto van de fa. v. d. E. en N. uit Diemen. in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 43, Telefoon 2168 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Zaterdag 14 december a.s. is er des 's avonds om acht uur weer een orgelcon cert in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofd straat. De bekende Amsterdamse organist Piet van Egmond, die reeds vele malen in Vee nendaal speelde geeft dan een Kerstcon- Piet van Egmond eert. Hiervoor is een aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waaruit we o.m. noemen: „Komt allen te zamen" J. Zwart; Kerst-suite no. II J. Zwart; „Trompet Voluntary" J. Stanley; „Wachet auf" en „Jesu, bleibet meine Freude" van J. S. Bach; „Grand choeur alla Handel van A. Guilmant. Piet van Egmond geeft aan het slot van deze avond een improvisatie over bekende advents- en kerstliederen met als slot samenzang van „Heerlijk klonk het lied der Eng'len". heid aan het licht bracht was onze po ging een onderkomen te zoeken voor on ze Stichting. Een egocentrisch ingestelde persoonlijkheid zou nooit een dergelijke overgave hebben kunnen tonen als mevr. van Doorn en het zou nooit geleid hebben tot hetgene wat nu bereikt is. Deze omstandigheden hebben bij mevr. van Doorn het zaadje doen kiemen zodat het opgroeide en rijke vruchten droeg. Er zijn veel besprekingen met haar gevoerd en overleg gepleegd, vaak moeilijke be sprekingen Vooral Mr. van Kuyk wist met veel tact, geduld en kennis van zaken een en ander tot een goede -einde te brengen. Het leek het bestuur niet juist dit be toon van burgerzin, waarbij op zeer een voudige tegenprestaties, het gebouw met dit gehele terrein aan het ziekenhuis werd geschonken uitsluitend vast te leg gen in de notulen, die ergens in het ar chief of op een zolder terechtkomen. Haar daad van burgerzin, enig in de ge schiedenis van Veenendaal, vast te leggen, publiekelijk voor het nageslacht, heeft het bestuur gezien als een plicht en be hoefte. Namens het bestuur wil ik de zorg voor deze steen der gedachtenis gaarne overdragen aan de directie zo be sloot Dr. Engel zijn gedachtenisrede. Op de gedenkscheen in de gevel staat gebeiteld: Ter eenvoudige nagedachtenis aan Elisabeth Johanna van Doorn-Hoot sen, geb. te Helvoirt 6 februari 1869: overl. te Rhenen 27 januari 1952. Die door het schinken van het terrein en enige gebouwen het mogelijk heeft gemaakt dit ziekenhuis te stichten. 17 oktober 1946 2 juli 1959 Hierbij een foto van het viaduct te De Klomp dat door het slechte wegdek gevaar opleverde voor het drukke verkeer, waarop wij reeds attendeerden. Vorige week gebeurde er een ongeval dat gelukkig nog gced afliep. Mevr. van B. uit Ede slipte onder de tunnel met haar bromfiets en kwam ten val. Zij bekwam geen letsel Men heeft van ge meentewege maatregelen genomen en de gaten zij het provisorisch met asfalt gedicht. De gemeenteraad van Ede zal in haar begrotingsvergadering op 17, 18 en 19 dec. a.s. beslissen over het beschikbaar stellen van een extra-bedrag per leerling voor de openbare lagere school de „Vallei- school" te De Klomp. Volgens de Lager Onderwijswet van 1920 is dit mogelijk wanneer de normale noodzakelijke kosten van een school per leerling het redelijke overtreffen. Het gemiddelde aantal leerlingen van de Valleischool over 1963 bedraagt 33. De Valleischool, welke gebouwd is in 19U4- 1905 telt 4 lokalen. Aan de school zijn twee leerkrachten verbonden, zodat gere geld twee lokalen in gebruik zijn. Van de twee leegstaande lokalen wordt er 1 voor handenarbeid gebruikt gedurende l'/s uur per week en voorts bij minder goed weer voor het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening gedurende 3 uren per week. In dit lokaal houdt ook de schoolarts zitting. Het andere leegstaande lokaal wordt eenmaal per maand gebruikt voor filmlokaal. De verwarming van de school heeft plaats door middel van kolen- kachels. Door de wijze waarop de school is ge bouwd vergt het onderhoud hogere kos ten dan normaal nodig is. B. en w. zijn van mening dat genoemde school door haar gering aantal leerlingen, waardoor o.m. per leerling de kosten van schoon houden, verlichting en verwarming be langrijk hoger zijn dan bij een in normale omstandigheden verkerende school. Mede door andere, hiervoren genoem de redenen verkeert deze school in bij zondere omstandigheden, tengevolge waarvan het voor de Valleischool vereis te bedrag ter bestrijding van de kosten aanzienlijk afwijkt van overige in norma le omstandigheden verkerende scholen. B. en W. stellen voor het bedrag per leer ling te verhogen. Begin deze week is de uitslag bekend gemaakt van de St. Nikolaas-aktie geor ganiseerd door negen plaatselijke winke liers, beter bekend als de „negen". De deelnemers aan deze aktie moesten bij de organiserende winkeliers letters in de etalage zoeken en met deze letters een slagzin maken die luidde: „goede zaken, goede waren". De uitslag luidt als volgt: 1 Mevr. Rietveld; 2 J. M. Vermazen; 3 W. v. Zetten; 4 H. Terschegget; 5 D. de Jong; C D. den Uil; 7 M. Haisch; 8 A. v. d. Scheur; 9 F. v. Ingen. Deze gelukkigen mogen in aflopende volgorde uit de prachtige prijzen verza meling een keus maken. Vrydag 20 december a.s. herdenken J. A. van den Ham, geb. 10 nov. 1883 en G. van den Ham-Vlastuin, geb. 18 mei 1889, beiden te Schcrpenzeel, wonende Dorps straat 254, de dag dat zij 50 jaar geleden te Scherpcnzeel in het huwelijk traden. Nadat de heer Van den Ham de lagere school had doorlopen kreeg hij in zijn vrije tijd lessen van een plaatselijke on derwijzer daar hij plannen had om als commies bij de belastingen te solliciteren. Voorlopig ging hij in de leer bij een tim merman. Voor opkomst in militaire dienst was hij vrijgeloot. Op 26-jarige leeftijd werd hij aangesteld als besteller bij de posterijen te Scherpenzeel. Na twintig jaar als besteller werkzaam te zijn ge weest werd hij benoemd als kantoorhou der in de plaats van zijn vader, die we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, ontslag had aangevraagd. Van 1931 tot aan zijn pensionering 1948 is hij kantoorhouder te Scherpenzeel ge weest en werd opgevolgd door zijn zoon Jan, die kort geleden zijn 25-jarig ju bileum bij de posterijen vierde. Van 1946 tot 1958 was hij wethouder (CHU) en zijn zoon Jan is in de maand november '63 in de vacature ontstaan door het aftreden van de héter B. Valkenburg, eveneens be noemd tot wethouder (CHU). De jubilaris is tot op heden kerkvoogd van de Herv. Kerk. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen gebo ren (drie dochters en één zoon) die allen nog in leven zijn en 13 kleinkinderen Een van de getrouwde dochters is enkele iaren geleden naar Canada vertrokken, doch voor deze speciale gelegenheid over gekomen. Het echtpaar Van den Ham kan met dankbaarheid terugzien op de 50 jaar die zij mochten samen zijn. Daar de ge zondheid van mevr. Van den Ham minder goed is werd deze dag in familiekring herdacht met een etentje en receptie op zaterdag j.l. (dit in verband met terug keer, van de Canadese familie) in hotel „De Hertog van Gelre". Alles bij elkaar is het beheer van het postkantoor te Scherpenzeel nu reeds plm. 80 jaar in handen geweest bij (grootvader, vader, zoon) Van den Ham. TWEE DAGEN HECHTENIS De landbouwers B. en W. te Achter berg, respectievelijk wonende aan de Geertesteeg en de Zuidelijke Meent- steeg, werden door de politie naar het Huis van Bewaring in Arnhem over gebracht voor twee dagen hechtenis wegens overtreding van de voorschrif ten van het landbouwschap. ZEVEN RHENENSE RESERVISTEN ONBEZOLDIGD Dc districtscommandant van de rijks politie, de Majoor Buitendijk, heeft in Utrecht een zevental reservisten uit Rhenen van de reserve-rijkspolitie be- eedigd als onbezoldigd ambtenaar van het korps der rijkspolitie. Bij Querido is de zevende druk van Den Doolaards „De Grote Verwilde ring" verschenen in de vorm van een reuzensalamander. In deze ro man vertelt Den Doolaard het ver haal van Jacques Balmat in zijn strijd met de Mont Blanc. Aanvankelijk zocht Balmat alleen kristal om dat te verkopen, maar allengs groeit in hem het verlan gen om deze berg helemaal te ver overen. Hij voelt zich aangetrokken tot de grote witte gletsjers, de sneeuwvel den en de ruwe onherbergzame rotsen. Toch is het steeds weer een strijd voor hem om zijn vrouw in het dorp achter te laten; zijn vrouw, die ook vecht met de berg maar met als inzet haar man. Op een dag slaagt Balmat er in, samen met de dorpsdokter, de berg te bereiken, maar wanneer hij in het dorp terugkeert is zijn eerste dochtertje gestorven. Verbittering zelfverwijt en een dieptepunt in het huwelijk zijn hier het gevolg van. Wanneer het geld op is, dat een geleerde voor de eerste beklimming had uitgeloofd, stelt Balmat zich niet langer tevreden met kristal dat hij aan de berg „ontsteelt", maar gaat hij op zoek naar goud. De strijd tussen man en berg gaat door, zij het ook na een „stilstand" in het boek. Cp tweeënzeventig jarige leeftijd schijnt hij een goudader ontdekt te hebben en trekt hij weer de ber gen in, maar dit keer zonder terug te komen. De strijd is ten einde. Den Doolaard heeft van zijn hoofd figuur geen man zonder fouten ge maakt. Integendeel: geldzucht en ijdelheid spelen vaak de hoofdrol bij Balmat. Mede hierdoor is het een boeiende roman die ten zeer ste mag worden aanbevolen. „Maigrct en de bezoeker van za terdag" is de laatste detective die van Simenon tot nu toe bij Bruna verschenen is. Een man, die iedere zaterdag op het buro van commissaris Maigret kwam zonder hem te spreken te krijgen en hem eindelijk thuis be zoekt doet de commissaris een be kentenis, die Maigret in de loop van dit verhaal volkomen bezig houdt. We mogen wel zeggen: een echte „Maigret", waarin de traditionele verkoudheid, regen en mist weer niet vergeten zijn, maar waarin ook de lezer weer een volkomen goed beeld krijgt van de karakters van de mensen, die Simenon op de juiste wijze in de Parijse omgeving weet te plaatsen. Zwarte beertjes no. 679 Bij De Arbeiderspers verscheen van de hand van S. von Radecki „Kaal met een Kuifje", met als ondertitel: een verzameling meest oude anekdoten over historische en minder historische personen uit de hele wereld. De anekdoten over de laatste ca tegorie zijn sterk in de meerder heid, wat waarschijnlijk wel zal komen omdat er in de loop der tij den meer minder historische per sonen geleefd hebben en minder meer historische personen. We mogen het daarom ook wel aankondigen als een verzameling geslaagde en minder geslaagde grappen. ABC pocketboek no. 181/182 HORIZONTAAL 1 mannelijk beroep, 4 eenvoudig, 7 afzonderlijk, 9 vasi bodem, 10 denkbeeld, 12 insekteneter, 13 dorp in N. Brab., 14 leeg, 15 telwoord. 18 mandje, 20 korter, 23 gem. in Het Gooi, 25 wijze van doen, 26 riem, 27 rolrond, hol voorwerp, 29 zonder medelijden, 31 gevangenis, 32 leerrede, 37 roofvogel, 3'J keurige, 40 berg bekend uit de Bijbel, 41 ongevulde, 42 cirkelvormig voorwerp 43 honigbij, 44 toestel tot het geven van geluidsignalen, 45 geraamte. VERTIKAAL 1 baard van een walvis, 2 niet begroeid, 3 uitruster van sche pen, 4 lange rij elkaar vasthoudende personen, 5 bakt men brood van, 6 manne lijk beroep, 8 gevangenis, 9 niet gevuld, 11 zwemvogel, 16 vat met een hengsel 17 oude vr. datief van een, 18 adellijke titel, 19 zwarte, 21 giftslangetje, 22 gem in Drente, 23 rivier in Nederl., 24 gevangenis, 28 bewaarder van een kerk, 2i betreffende, 30 nobel, 33 onbep. voornaamw., 34 bekende, 35 snee, 36 rivier ir. Rusland, 38 verstand, 40 lipharen. OPLOSSING NR. 80 VERTIKAAL: 1 rakel, 2 notie, HORIZONTAAL: 1 renet, 5 eland, 8 Epen, 4 ter, 5 entre, 6 Ares, 7 desem egaal, 12 opeen, 13 ereis, 14 kater, 16 8 eel, 9 gier, 10 Assen, 11 leest, 15 are Trees, 19 Lesse, 21 Erin, 22 Dresden, na, 17 rekel, 18 edele, 20 snees, 22 Don 24 Rens, 25 Lee, 26 boek, 27 emoe, 29 23 Noë, 26 boeg, 28 ergo, 30 sinopel, 3 net, 30 Son, 31 eel, 33 erg, 35 magie, eertijds, 34 gedegen, 35 mokka, 36 ge 37 kleed, 39 gerst, 42 enger, 44 epode, net, 37 kreen, 38 deler, 40 regel, 41 til 46 kano, 47 nestels, 48 egel, 49 epode, le, 43 end, 45 pst, 50 oren, 52 atol, L 51 etage, 53 aster, 55 neder, 58 telle, store, 56 Eerde, 57 Etten, 59 laars, 61 60 leg, 62 est, 63 non. 64 lol, 66 neer, Geb, 63 Ned., 64 leges, 65 Linge, V 68 Tiel, 70 fan, 72 Erin, 74 bedeesd, 76 Eelde, 69 Isère, 70 fiets, 71 notie, 7. giro, 77 genie, 79 Leine, 80 Reest, 81 nier, 75 Eire, 76 gene, 78 elk, 80 rag. gelid, 82 riant, 83 sterk, 84 edele, 85 geste. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM HOND VAN WISSE DOOD GERED sonenauto bestuurd door de Rhenenar. De afdeling Rhenen van de Neder- J. B. Na de aanrijding vloog laatstge landse Vereniging voor Dierenbescher ming is buitengewoon erkentelijk voor het doortastend ingrijpen van de heer H. B. Bouman, wonende Verbindings weg 16 te Eist bij de brand in de hooi berg aan het Veeneind van enkele we ken geleden. Het is namelijk gebleken dat de heer Bouman een hond, die zich in de hooiberg bevond en daar werden door de kassier van „Eigen was vastgebonden aan een ladder, het Gebouw" de heer v. d. W. erop gewe leven heeft gered door het dier, dat zen dat zij niet mochten roken. Zi.; noemde wagen naar links en belande in de berm van de weg. Er was flink' materiële schade. B. was gewond aa:. het hoofd. De weg was ter plaatse gla. tengevolge van opgevroren mist. VERBODEN TE ROKEN Twee jeugdige bioscoopbezoeker reeds geschroeid was, snel los te snij den. stoorden zich niet aan deze waarschu wing, waarop beide knapen naar bui ten werden verwezen. De Rhenenar. E. H. nam daarop een tartende houdir. aan en werd daarop door v. d. W. aan IN DE RUG AANGEREDEN Op de Veenendaalsestraatweg nabij „Het Koetshuis" werd dc personenauto gepakt. H. bekende tegenover de poli- bestuurd door de Utrechtenaar J. B. S. tie verkeerd te hebben gehandeld. L;. van achteren aangereden door een per- ter vond een verzoening plaats. „Bedankt voor het gezellige avondjel" Ja, zij kunnen het gauw weer eens overdoen, want de man die dadelijk zal rijden, dronk geen alcohol. Wat hem betreft, hij en zijn passa giers komen wel veilig thuis. Door de televisie komen de wereldrampen, ik zou haast zeggen, spectaculair onze zitkamer binnen. En met alle sensatie van dien, is er toch ook plaats voor het mededogen, het meeleven, het meevoelen. Wat waren we niet blij, toen de mijnwerkers ge red waren. Iedereen had het er over. De mijnwer kers! En de vrouwen van de mijnwerkers! uw CONDITIE op de weg En de kinderen van de mijnwerkers! Dit weekend waren er elf doden in het verkeer.... Niemand had het er over. Niemand had het over een vrouw, een kind of een nabestaande. Neem me niet kwalijk, ik vergat de gewonden. Ruim twintig zwaar en licht gewonden. Doet er niet toe, want daar had ook niemand het over. Dit komt niet in onze zitkamer. Alleen in die van de nabestaanden. Met de leegte, de wanhoop en het onherroepelijke van het verlies. van enhel nabestaanden Elke dag geeft ons de risico's van het verkeer, maar de grote klap komt na de zondag. U leest het vermoedelijk nauwelijks in uw ochtendblad, want het is elke maandagmorgen weer opgelegd pandoer: „Doden tijdens het weekend". Doden op zondag, op z o n dag, meneer, mevrouw, lieve kindertjes, die het niet treft. Op z o n dag, een zonnige dag, een feestdag, zoge zegd. Kijkt u ook al uit naar de komende feest dagen? Al die zondagen! Daarna komt in uw ochtendblad weer dat gezeur over de „dodelijke ongevallen tijdens de feestda gen". Ja, kan ik het helpen dat het geen mijnwer kers zijn! Lieve mensen, die het niet treft, laat het u niet treffen. We worden zo langzamerhand een volk van enkel nabestaanden. Wanneer u pas een auto hebt, rij dan niet met de komende feestdagen, zodat het fees t-dagen voor u blijven (laat staan voor het andere verkeer). Wanneer u terwille van de kerstsfeer het nodig acht u half vpl drank te gieten, laat dit dan niet na, maar geef een ander het stuurrad in handen, zodat het voor u en de uwen en anderen op de weg kerst stemming kan blijven. U rijdt juist goea als u een beetje drank op hebt? En u weet precies wat u hebben kunt. Er is niemand, die u verbieden kan Na de fees t-dagen komt het lijstje van moorden en zelfmoorden wel weer in de krant. Leest u het niet? Neem me niet kwalijkmisschien kunt u het niet meer lezen. Martie Verdeniu? H.ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL.(01717)2010 DEALER: Autobedr H W STRAATMAN, Verqersweq 42, Wapeningen, tel 3492 (20) Met een kreet van schrik werpt Crithon zich terzijde. Rakelings schiet de pijl langs h«m heen en boort zich in de houten wand van het vertrek. „Rammei de deuren!" schreeuwt iemand in de me nigte. „Weg met Crithon!" onder luid gejoel snellen enkele jonge kerels met een stormram op de zware eiken deur van het koopmanshuis af. Tot boven in het kantoor klinkt het doffe dreunen van de ram mei. „Barricadeer de deur!" schreeuwt Avidis tot een bediende, die lijkbleek komt binnensnellen. „Zet er zware kasten voor! Als dat gespuis binnendringt, is ons laatste uur geslagen!" Zijn oudere broer wendt zich, stammend van angst, tot ridder Crithon. „Sn... snel... snel... snel heer. Ik weet een uit gang, hier onder het huis. Vlucht en haal uw sol daten om ons te redden!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 3