HOEDEN PAUK POLIO - Brunhilde, Lansing en Leon „Soli Deo Gloria" geeft kerstuitvoering Politieberichten AMERONGEN 1.59 1.99 SCHERPENZEEL Officiële bekendmaking KRUISWOORDPUZZEL Weekeind Kerstkoopjes MASSALE VOLKSKERSTZANG Voor de kantonrechtei Ttiterdagavond 21 dec. a.s. geeft het Ger. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" o.l.v. haar dirigent Hennte Pomp, een uitvoe ring van de Kerstcantate „Ossanna in Excelsis" van J. Nauta. Deze cantate wordt uitgevoerd in de Petrakerk, 's avonds om acht uur. „Soli Deo Gloria" startte in nov. 1962 met achttien leden, thans bestaat dit koor uit vierenvijftig leden. Diverse malen trad zij in het open baar op. Maandag j.l. was dit koor nog te beluisteren in het Oranje-Nassau- Oord in Renkum. Zaterdag a.s. geeft zij opnieuw een uitvoering, nu in een kerstavond in de Petrakerk. Uitgevoerd wordt de Kerstcantate „Ossanna in Excelsis". Deze kantate be staat uit: koor- en solozang, declamatie en duetten voor sopraan en tenor. Alvorens deze kantate begint wordt deze avond geopend door de weleerw. heer ds. J. Overduin, die tevens een korte meditatie zal houden over: Waar toe kwam Hij. „Maak u op wordt verlicht". Met deze tekst wordt de kantate door de tenor J. van Voorthuizen uit Rhenen ingeleid. De sopraan die u kunt beluisteren is het koorlid mevr. P. Pomp-van de Bo- venkamp. De declamatie, gehouden door ds. Overduin, bestaat uit bekende bijbelgedeelten. Wat de koorzang in deze kantate be treft, kan vermeld worden dat alle zangnummers bij ieder wel bekend zul len zijn. Gezongen wordt o.a.: „Op, op die 't rijk bewonen", „Ik kniel aan Uwe kribbe neer", en de Engelenzang uit Lukas 2, het „Ere zij God". Deze avond wordt muzikaal verzorgd door de organist Bob van Stempvoort. Jong en oud zijn van harte welkom. De toegang tot deze avond is gratis. Maandag „Das Weihnachtsoratorium" van J. S. Bach Op maandag 23 dec. zal de Christelijke Oratoriumvereniglng „Vecnendaal" in het Ver. gebouw aan de Eikenlaan een uit voering geven van „Das Weihnachtsora torium" van Joh. Sebastian Bach. Een aantal medewerkers, die vooral in Veenendaal reeds grote bekendheid genie ten, zullen aan de uitvoering gestalte ge ven. Solistische medewerking zal worden verleend door de sopraan Coby Diepe- veen, de alt Watty Krap, de tenor Jan Waayer en de bas David Hollestelle. Het Utrechts Stedelijk Orkest zal het instrumentale deel verzorgen. Het geheel staat onder leiding van de heer Gijsbert van Zanten. Bij de leden van het koor alsmede bij Muziekhandel van Hees kun nen de kaarten voor „Das Weihnachts oratorium" in voorverkoop worden ge kocht. Het Ger. kerkkoor „Soli Deo Gloria" VRACHTAUTO BOTSTE TEGEN PERSONENAUTO Op de kruising Julianastraat-Zandstraat ontstond dinsdagmiddag een botsing tus sen een vrachtauto van de expediteur M. uit Hilversum en een kleine personenauto bestuurd door de heer van E. uit Vee nendaal. De expediteur kwam de Julia- nastraat uitrijden en wilde links door de bocht de Zandstraat ingaan. Van E., die over de Zandstraat reed merkte deze manoeuvre te laat op en werd gegrepen. De heer van E. kreeg verwondingen aan zijn gezicht en moest met een gebroken neusbeen naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. Op de Kerkewijk reden donderdag avond twee meisjes op een bromfiets door het rode stoplicht en botsten tegen een trekker, bestuurd door J. van C. uit Vee nendaal. De meisjes reden daarna ijlings door, zich niet om de schade bekomme rend. Vrijdagmiddag kwam de heer G. J. J. S. op de Nieuweweg te vallen. Hij bleek dermate verwond dat hij ter behandeling naar het Julianaziekenhuis werd overge bracht. Een auto van de heer V. uit Ede werd door de politie uit het verkeer genomen omdat er geen kenteken was aangebracht. De wagen, vermoedelijk uit Duitsland, geïmporteerd, droeg wel een kenteken maar dat had V. zelf gefabriceerd. Mevr. K. Z. deed aangifte van dief stal van een bankbiljet van 100,uit een tas in de slaapkamer. Door de politie werd aangehouden J. R., die bekende de diefstal té hebben gepleegd. Zondagmorgen werd ontdekt dat bij het Shellstation op Rijksweg 12 twee rui ten waren ingeslagen. Een aantal bussen motorolie, remolie en anti-vries wordt vermist. De daders bleken niet te zijn in geklommen, maar de olie e.d. door het raam te hebben gewipt. Maandag deed de heer H. M. aangifte dat hij een deuk aan de achterzijde van zijn auto had opgelopen. De auto stond geparkeerd in de Hoofdstraat en Gort straat. Op het kruispunt Hoofdstraat-Zand straat reed de bestuurder van een vracht auto J. J. van B. uit Lopik achteruit ter wijl hij wachtte voor het stoplicht. Een bestelauto van de P.T.T., die achter de vrachtauto in de queue stond werd ge raakt en kreeg behoorlijke schade aan de voorzijde. SPORTIEVE MODELLEN. VOOR JONG EN OUD EBN BIJZONDERE MOOIE COLLECTIE WARME PULLOVERS SJAALS EN HANDSCHOENEN VEENENDAAL HERENMODE KONFECTIE Goed van VAN DER ZEE gaat langer mee. ^eeótdacjen De tijd gaat voort, de dagen worden korter. Het Sinterklaasfeest is nu weer gedaan. we schikken ons wat dichter om de kachel, en hebben weinig zin er uit te gaan. 't Is buiten koud en guur en nat en mistig we zoeken binnenshuis nu ons vertier. Dan schiet ons 't naad'rend Kerstfeest in gedachten, weg is de stilte, want met groot plezier gaan w' aan de slag om alles klaar te krijgen. we trekken naar de zolder om papier en slingers, kaarsen, ballen, sneeuw en sterren en stalletjes, compleet met mens en dier. We zwoegen, draven, rennen hele dagen van keuken, kelder, zolder naar salon, we bakken, braden ganzen en kalkoenen, en zien geen maan, geen sterren en geen zon. En als dan eind'lijk 't avondje is gekomen, 't Kerstmannetje zijn gaven heeft gebracht. dan zingen wij dat oude, ach je weet wel hoe is 't ook weer? O, ja, van stille nacht „Hoe zal ik U ontvangen, Hoe wilt Gij zijn ontmoet, O, 's werelds hoogst verlangen, des sterv'lings zaligst goed?" Niet met het hoofd vol zorgen voor eten, boom en drank, maar met het hart vol vreugde en diep gevoelde dank. A. H. LEZING OVER CANADA VOOR C.B.T.B. Voor de afdeling Veenendaal van de Chr. Boeren en Tuindersbond sprak de heer A. van 't Voort, vrijdagavond in ho tel de Korenbeurs over zijn verblijf in Ca nada. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend door de heer M. Hoogenboom, kreeg de heer van 't Voort het woord. Spreker besprak de mogelijkheden in de hooioogst en de ko renoogst. Dit gaat in Canada gemakkelij ker en sneller dan in Nederland want de gehele bewerking is gemechaniseerd en het weerrisico is geringer dan bij ons. Een arbeidskracht in Canada kan met behulp van een jongen, die met de trak- ter rijdt, gemakkelijk per dat 10 ha hooi maaien en binnenhalen. In een gemecha niseerd melkveehouderijbedrijf kunnen twee arbeidskrachten 80 koeien melken en verzorgen. Op grote bedrijven, b.v. van 600 stuks mestvee wordt alleen ingekuilde snijmais en krachtvoer gevoerd en dat wordt met behulp van een lopende bandsysteem in de voerbakken gebracht. Twee Hollandse jongens kochten in Canada een bedrijf, bouwden zelf een viertal varkensschuren en verzorgen nu met z'n tweeën 3000 varkens en 400 stuks melkvee. Op een ander bedrijf stonden drie silo's met een middellijn van 7 meter en 20 meter hoog. De inhoud van die silo's be draagt 1000 ton kuilvoer. Het melkvee in Canada is meestal van het Frisian-Hol- steiner veeslag. Dit ras is bekend om zijn hoge produktiviteit, echter met een laag vetgehalte. De grondsoort bestaat veelal, uit lichte tot matige zware klei. De eenmansbe drijven zijn 100 acres of 40 ha. groot. De bedrijven, waar de grond wat heu velachtig is, zijn de beste want door de rotsbodem kan het hemelwater niet weg zakken. Waar het land vlak is is de grond goedkoper want dan moet er gedraineerd worden. De Canadese sigarenindustrie biedt goede kansen voor de zandbedrijven in Canada. Deze bedrijven zijn nogal arbeidsintensief. Er kan dus per ha. meer verdiend wor den. Kost een gewone 100 acresfarm on geveer 20.000 dollar, de tabaksfarms wel 40.000 Canadese dollars. Door de vergaande mechanisatie zijn de vaste kosten van een bedrijf wel -hoger dan in Nederland, waar de mechanisatie als gevolg van het loonwerk tot de va riabele kosten moet worden gerekend. We moeten dan ook niet stellen dat het boeren in Canada veel winstgevender is, maar een voordeel is wel dat jonge boe ren daar veel gemakkelijker aan de slag komen en er voor hen aantrekkelijker vooruitzichten bestaan. Na deze leerzame rede van de heer van 't Voort volgde nog een uitgebreide discussie, want er werden tal van vra gen gesteld, op het onderwerp betrekking hebbend. GOUDEN BRUILOFT Op vrijdag 20 dec. hoopt het echtpaar C. Haanschoten-Rouw, wonende Beneden eind 12, hun 50 jarig huwelijksfeest te vieren. Het echtpaar Haanschoten, waar van de bruidegom 77 jaar is en de bruid 73, heeft drie kinderen en twee klein kinderen. De heer Haanschoten was prak tisch deze gehele 50 jaar werkzaam als zelfstandig veehouder. DAMMEN Maandag j.l. was VDC I in 't Trefpunt bijeen voor de onderlinge competitie. Hier volgen de persoonlijke uitslagen van de laatste twee^we^en: Vliert - Hor l—l Tollenaar - Valkenburg 02 Keyman - v. Leeuwen20 v. Beek - Bouman 20 Roodbeen - Vliert 0—2 Bovenkamp - J. Vermeer 02 Faun - Hendriksen 20 Keyman - Valkenburg 2—0 Tollenaar - v. Beek 0—2 IJSPRET Door toedoen van de scheve schaats te Amerongen is er in dit weekeinde weer lustig geschaatst op het baantje achter Zuilenstein. Helaas is er slechts mogelijk heid een kleine baan te maken. Maar het is althans iets. Vele schaatsliefhebbers togen zondag naar de Leersumse plassen, waar de helft der aanwezigen dan ook uit Amerongers bestond. Deze prachtige plas sen in een bijzonder fraai landschap gele gen gaven de liefhebbers alle schaatsge- not wat zij zich wensten. Alle hulde echter voor de Scheve Schaats die het mogelijk maakt ook dichter bij huis een baantje te trekken. PLASTIC TAFELKLEED Geeft uw tafel een feestelijk aanzien en gaat veel langer mee, fraai gedecoreerd, grote maat, koopjesprijs 1.19 KERSTBOOM VERLICHTING Bij aankoop van 2, Kerstartikelen, koopt u een prachtige verlichting met gekleurde lampjes, voor slechts Z.Vo KOP EN SCHOTELS Een moderne kop en schotel, met diverse decors, prima kwaliteit, een voor delige aanvulling van uw servies, per stuk 69 ct., 3 voor SOEP OF RIJSTKOM MET LEPEL Chinees porcelein, met leuk patroon en goudlijn, geschikt voor gebruik en sier, per stuk 98 ct., 3 voor slechts ^.OD DEKSCHAAL Porcelein, dekschaal, effen, van een oerdegelijke kwaliteit, extra koopje iHoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal KERSTNACHTZANG Evenals vorige jaren ligt het ook dit jaar weer in de bedoeling om in de Kerstnacht te gaan zingen. Ieder die hieraan wenst deel te ne men wordt verzocht om 24 dec. des nachts om 12 uur bij het zaaltje „Lie- vendaal" aanwezig te zijn. Ook dit jaar zullen weer twee leden van „Ons Ge noegen" de zang begeleiden. Het bestuur van „Asaf" hoopt dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven. RUILBEURS Zaterdagmiddag werd in Lievendael weer een ruilbeurs uitgaande van het Nut gehouden. Hoewel de belangstelling niet zo groot was als andere keren, werd er toch nog heel wat geruild. Vooral post zegels en sigarenbandjes lagen deze keer goed in de markt. Het moet gezegd wor den dat deze beurs voor een groot aan tal verzamelaars toch wel in een grote behoefte voorziet. Het is dan ook te ho pen dat het Nutsbestuur met dit werk voorlopig door zal blijven gaan. JEUGDKAPEL Op le Kerstdag 's morgens om 8.30 uur zal er in de Sint Andrieskerk een Kerst dienst worden gegeven uitgaande van de Jeugdkapel van de Ned. Hervormde Kerk. Voorganger is kand. J. v. Lienden uit Eist. Ook de leden van de omringende gemeen ten worden uitgenodigd deze dienst bij te wonen. Medewerking wordt verleend door het Kerkkoor en fluitsolisten uit de Jeugdkapel. Ouders en andere belang stellenden zijn hartelijk welkom. JACHT ACHTER DE MEUTE UITGESTELD Door de weersomstandigheden de grond was te hard geworden moest de Jacht achter de Meute worden uitgesteld. Weer en wind dienende zal dit evenement thans plaats vinden op 18 januari a.s. LEZING OVER AARDGAS VOOR HET NUT Vrijdagavond was er in het Clubhuis een bijeenkomst van het Nut waar voor helaas niet al te veel belangstellenden werd gesproken over Aardgas en aardolie door de heren Fopma en de Jong. Neder land was naar men dacht tot voor kort arm aan delfstoffen. Wel waren er de Staatsmijnen (met een der grootste kolen mijnen in Europa) en er werd zout uit de bodem gehaald. In 1943 werd eerst de ruwe olie ont dekt in onze bodem- met gevolg dat in 1962 niet minder dan 2.15 miljoen ton olie werd gewonnen. De totale wereldop brengst bedroeg 1250 miljoen ton. Toch produceerde Nederland zelf 22van zijn behoefte. In 1948 werd aardgas ontdekt bij Koevorden, in 1959 bij Slochteren. Thans is bekend dat hier zo'n 1100 miljard kubieke meter gas te winnen zal zijn. Aan de hand van een aantal dia's werd op zeer overzichtelijke wijze uiteengezel hoe olie en gas ontstaan uit het plankton dat in zee in grote hoeveelheden voor komt. Vele miljoenen jaren geleden is dit reeds geschiedt. Het boren naar delfstoffen is niet nieuw Reeds 200 jaar geleden boorden de Chi nezen reeds naar zout. Men vond toen ook gas. Dit gas werd gebruikt, nl. voor het stoken van het vuur nodig voor de zoutziederijen. Een boortoren heeft een hoogte van 40-60 meter. In het algemeen wordt gas gevonden op 7,5 8 km. diepte. In Nederland echter al op 900 5 2900 me ter. Met vervoer van olie vindt op vele manieren plaats, per trein, schip en buis. Het eerste schip voer met 240 ton de Oceaan over. Thans zijn er schepen met een inhoud van 131.000 ton. Overal ter wereld zijn raffinaderijen verrezen. Die te Pernis behoren tot de grootste ter we reld. In de naoorlogse jaren is er een ongelooflijke ontwikkeling gekomen in de chemische industrie gebaseerd op de ruwe olie. Vooral de kunststoffen onder gingen een ongekende ontwikkeling. Er zijn thans reeds 20.000 verschillende soor ten plastic. Deze stoffen zijn geen surro gaten, maar stoffen met een eigen ka rakter en met eigen toepassingsmogelijk heden. Stoffen met een eigen recht. Ten slotte werden er een tweetal films ver toond die een goed beeld gaven van de opsporing van olie in Nigeria en de pro blemen die rond de oliewinning aanwezig zijn. EERVOLLE BENOEMING De heer A. Ouwehand, direkteur van het dierenpark, werd dezer dagen ge kozen als bestuurslid van de Stichting Nationaal Dierenpark voor zwerfdie ren „De Hazenberg" te Amerongen. In dit dierenpark worden jaarlijks honderden dieren ondergebracht die hun tehuis zijn kwijtgeraakt. Vele par ticulieren zijn donateur van „De Ha zenberg" en ook onze gemeente draagt wat bij om dit prachtige werk gaande te houden. BURENRUZIE EINDIGT VOOR DE RECHTER Er had altijd al ccn gewapende vrede geheerst tussen twee naast elkaar wonende families in Schcrpenzeel. Op 22 juni j.l. werd de strijdbijl tussen hen opgegraven. Er werd geschreeuwd, gedreigd en ook ge slagen, daar aan de Stationsweg. Het ge volg van deze uitbarsting was dat twee leden van een der families voor de Utrechtse po litierechter terecht stonden. De zoon omdat hij een hark had doen neerkomen op het hoofd van zijn buurman en zijn moeder omdat zij de buurman had bedreigd met een bijl. De 18-jarige zoon, die als eerste terecht stond, verklaarde dat hij de gang van zaken ten zeerste betreurde, maar dat hij slechts in de bres was gesprongen voor zijn moeder, die volgens hem door de buurman werd be dreigd met een greep. Hij had met een hark de buurman een klap op diens hoofd toegebracht, waardoor deze een bloedende hoofdwond opliep. Dit was tevens het einde geweest van een twist die was begonnen, doordat de buren, waaronder het slacht offer, verboden gebied betraden. Dat was nog niet alles, verklaarden de verdachte moeder en zoon, want daarbij zouden zij ook enige heesters vernield hebben. Hierdoor waren de eerste strubbelingen begonnen. De moeder had zich naar buiten begeven en had haar buurman gesommeerd van haar grond af te gaan. Om dit bevel kracht bij te zetten en ook omdat haar buurman volgens haar gedreigd zou hebben met een greep, liep zij dreigend op haar buurman hoe met in haar opgeheven arm een bijl. De politierechter twijfelde nogal aan de mate waarin de vrouw zich bedreigd hebben gevoeld. „U had zich, de wijste weg kiezend, terug moeten trekken. Inplaats daarvan begeeft u zich in het gevaar om u te verweren", merkte hij op. Op het kritieke moment, althans wat door de zoon gezien werd als het kritieke moment, was deze zijn moeder te hulp ge sneld en had de buurman met de hark een klap op zijn hoofd gegeven. Van beide partijen moest de politierech ter vernemen dat de verhouding nog even slecht is. De kans dat het tot nieuwe „grens geschillen" zal komen is echter verkleind doordat de afscheiding tussen de twee huizen inmiddels is verhoogd. Conform de eis van de officier werd de moeder vrijgesproken, omdat haar gedrag niet als aanvallend werd gezien. Anders was het met de zoon, die de officier een boete toebedeelde van 50,en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De vonnis- wijzing in deze zaak werd door de politie rechter uitgesteld voor een week. De gevreesde polioziekte (polio myelitis) of kinderverlamming, die zich op het Zeeuwse eiland Tholen dezer dagen voordeed en slachtoffers eiste, kan tegenwoordig met vrij veel succes worden bestreden, maar duikt toch telkens opnieuw ergens op. Uit de statistieken blijkt, dat Duitsland bijv. in 1961 in totaal 4605 poliogevallen had, van welke 272 met dodelijke afloop; 3379 personen van deze 4605 kregen verlammingen. Duitsland, dat er steeds prat op ging epidemieën goed te bestrijden, had hiermee het hoogste cijfer van polio- gevallen, gevolg door Italië met 5,72 polio-patiënten op de 100.000 inwoners. Polio treedt op in de kinderjaren, met name bij kinderen van 1 tot 4 jaar, uit zich onder hevige koorts, kramp en hersenafwijkingen, en kan leiden tot volledige verlamming van de benen, die op latere leeftijd de benen doet vervetten, de spieren doet verdwijnen en gewrichts vervormingen veroorzaakt. De haard van de ziekte bestaat in een ontsteking van de plaats waar de bcwegins- zenuwen van de benen uit het ruggemerg treden. De levenslange invaliditeit bij een overigens gezond lichaam maakt de ziekte bijzonder geducht. Aanvankelijk kende men de virussen niet, die de polio veroorzaken. Tegenwoordig is men hiervan vrijwel com pleet op de hoogte. Er zijn drie poliover- wekkers, het type I, dat men ter vermijding van verwarring Brunhilde pleegt te noemen: type II, dat de naam van Lansing draagt en type III, dat Leon heet. Brunhilde is de gevaarlijkste; ze komt in 90% van de gevallen voor. Sinds 1957 beschikt men ook over een goede vaccine, entstof, die entstof, die in gespoten wordt en immuun maakt. Kort hierop werd nog een tweede bestrijdings middel gevonden, dat men drinken kan en dus de door velen geschuwde injectie over bodig maakt. Deze laatste, de Sabinvaccine slaagde er o.a. in epidemieën te bedwingen te Singapore en in het Engelse graafschap Hull. In Rusland slaagde men er eveneens mee, ook in Tsjecho-Slowakije. De besmetting ontstaat, doordat virussen van de patiënt zich in de darmslijinhuid vastzetten, vandaar in de uitwerpselen ko men en zodoende via de „toiletgemeen schap" voor anderen gevaarlijk worden. Toilctgemeenschap moet dus bij epidemie- en zorgvuldig door hen, die niet immuun zijn, worden gemeden. De virussenwereld is een uiterst merk waardige ziekte. Ziekten, die vroeger de mensheid teisterden verdwijnen, althans voorlopig, andere, nieuwe ziekten treden op. Dit gaat terug op mutaties in de virus senwereld, waar virusvolken komen en ver gaan. Ze stellen de medische wereld voor steeds nieuwe problemen, temeer daar de viruswereld zich met succes tegen de be strijdingsmiddelen verzet, voornamelijk door het feit, dat zich eveneens bij de insekten- bestrijding voordoet, nl. dat de exemplaren, die de bestrijdingsmiddelen overleven, zich vermenigvuldigen en nieuwe bestrijdings middelen nodig maken, die na enige tijd op dezelfde wijze opnieuw ijdel. worden. De onderzoekingen vinden regelmatig d.m.v proeven op dieren plaats. De erop volgende toepassing op mensen vereist een zeker proefstadium. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor vooral in Amerika gevangenen, die zich vrijwillig terbeschikking stellen. Hun motief is een ethisch motief; zij misdreven tegen de maatschappij en vinden er een ge noegdoening in dit enigszins goed te maken door zich voor deze proeven te geven. De staat beloont het voorts nog geldelijk en ook door strafvermindering. In 1962 gaven zich in Amerika 3200 gevangenen voor deze proeven op. Aan hen, aldus het tijdschrift „Time", is op deze wijze een belangrijk deel van de vooruitgang van de medische „KOMT ALLEN TEZAMEN" op donderdag 19 december 1963 in de garage „De Haas" aan de Kerkewijk te Veenendaal. Aanvang 8.15 uur Zaal open 7.45 uur. TOEGANG VRIJ. Aan de uitgang wordt een kollekte gehouden ter bestrijding van de on kosten. De assistenten worden opgeroepen 's avonds om 7 uur in de garage aanwezig te zijn. wetenschap tc danken. Ook voor de polio- bcstrijding maakt men van deze proefme- thode gebruik. De middelen tegen polio wor den beproefd in het tuchthuis van Atlanta in de staat Georgia. Natuurlijk zijn deze proeven nooit zonder risico. Het zijn immers proeven, van welke de uitkomst, ook al be perken de medici de risico's zoveel mogelijk, toch nooit te verwaarlozen zijn. De ge vangenen weten dit, maar aanvaarden het om de genoemde redenen. (Vervolg van pag. 1) Aan Van D., ingenieur te Velsen, werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij met zijn perso nenauto links door een bocht van de Apeldoornseweg te Ede was gegaan. Was dat nu zo erg, dat ik er een boe te van veertig gulden voor moest krijgen? vroeg Van D. Geen boete maar een schikkingsvoor stel om verdere vervolging te voorkomen, verbeterde rechter v. d. Brand. Van een ingenieur mogen we toch verwachten, dat hij onderscheid tussen die twee begrippen weet te maken. Het was zeker erg, want als er een tegenligger was geweest had uw fout de ernstigste gevolgen kunnen hebben. Weggebruikers moeten maar eens wat verkeersdiscipline leren. Ik reed niet geheel links, wierp ver dachte tegen, maar met de asstreep pre cies tussen de wielen. Ik had de auto goed in m'n macht. U moet zich niet een klein beetje maar helemaal aan de wet houden, wees mr. v. d. Brand terecht. Denkt u maar eens aan die 2000 doden, die het verkeer in Nederland jaarlijks eist. En aan de 15.000 zwaar gewonden, vulde de officier, mr. Pfeil aan. De licht gewonden en de materiële schade zijn al niet eens meer te tellen. De kantonrech ters zijn specialisten in verkeerszaken ge worden, want in vergelijking met de ver keersovertredingen wordt hier maar een heel klein aantal andere gevallen behan deld. Het is zo langzamerhand een begrip uit de oude doos geworden, dat een ver dachte hier wel iets van zijn straf kan afpingelen. In het verkeer van deze tijd kan dat niet meer. We hebben allemaal zo nu en dan een tik op de vingers nodig en dat moet dan een harde tik zijn ook. Het is niet onze bedoeling hier de men sen te duperen, uitgezonderd dan de vle gels op de weg. Het is wel de bedoeling om door deze boetes het verkeer wat in het gareel te houden en dat is ook in uw belang. Ik heb hier eigenlijk een eis van 50,staan, maar omdat u nog niet he lemaal links geweest bent zal ik voor dit maal niet boven het schikkingsbedrag gaan. Rechter v. d. Brand vonniste conform met 40,of 8 dagen. Gemeente Rhenen WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat in verband met de komende feestdagen de navolgende wijzigingen zijn aange bracht in de reinigingsdienst. Rhcnen-stad: op donderdag 26 en vrijdag 27 december 1963 wordt geen huisafval opgehaald. Eist en Achterberg: inplaats van op woensdag 25 december wordt het huis afval opgehaald op dinsdag 24 december 1963 en inplaats van op woensdag 1 ja nuari 1964 op dinsdag 31 december 1963. Rhenen, 13 december 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secr. Th. v. d. Willik De burg. L. Bosch v. Rosenthal Gemeente Rhenen RHENENSE WARENMARKT Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat de donderdagse warenmarkt op het Fred, van de Paltshof in verband met Tweede Kerstdag niet wordt gehouden op 26 de cember maar op dinsdag 24 december 1963 des namiddags. Rhenen, 13 december 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secr. Th. v. d. Willik De burg. L. Bosch v. Rosenthal Gemeente Rhenen WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op grond van de desbetreffende bepalin gen in de winkelsuitingswet 1951 winkels en kramen op dinsdag 31 december 1963 geopend mogen zijn tot 21.00 uur. Rhenen, 13 december 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secr. Th. v. d. Willik De burg. L. Bosch v. Rosenthal Gemeente Rhenen OPENSTELLING GEMEENTESECRETARIE Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie op vrijdag 27 de cember 1963 voor het publiek gesloten zal zijn, met uitzondering van het buroau voor de burgerlijke stand. Rhenen, 16 december 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secr. Th. v. d. Willik De burg. L. Bosch v. Rosenthal OPLOSSING PUZZEL NR. 9 Horizontaal: 1 bakker, 4 simpel, 7 en kel, 9 land, 10 idee, 12 egel, 13 Eerde, 141ens, 15 negen, 18 ben, 20 nader, 23 Laren, 25 manier, 26 gordel, 27 koker, 29 wreed, 31 nor, 32 preek, 37 gier, 39 netto, 40 Sion, 41 lege, 42 ring, 43 darre, 44 sirene, 45 karkas. Verticaal: 1 balein, 2 kaal, 3 reder, 4 slier, 5 meel, 6 lasser, 8 kerker, 9 leeg, 11 eend, 16 emmer, 17 eenre, 18 baron, 19 neger, 21 adder, 22 Eelde, 23 Lek, 24 nor, 28 koster, 29 wegens, 30 edel, 33 enig, 34 kennis, 35 snede, 36 Terek, 38 rede, 40 snor. OPGAVE No. 81 HORIZONTAAL 1 insekt, 6 dwaas, 8 stad in Bretagne, 13 verdienstelijkheid, 14 tropische slingerplanten, 15 adellijke titel op Java (afk.), 17 niet harde slag, 18 meisjesnaam, 20 verkeerd, 21 scheik. element (afk.), onbep. voornaamw., 24 rivier in Frankrijk, 26 jong varken, 27 zoon van Seth, 28 kleine deur in een poort, 30 gekheid, 31 sociëteit (afk.), 32 gesloten, 33 deel van een vaarwater, inz. een recht stuk van een rivier, 35 duinvallei, 36 zeker bordspel met pions, 38 provin cie in Achter-Indië, 40 lichaamsdelen, 42 correct (gewestelijk), 44 zuivelprodukt, 47 dus (Lat.), 48 mannelijk beroep, 49 strandeiland tussen lagune en zee, 50 gem. in Limburg, 52 rivier in Rusland, 54 plant, 56 hemelgeest, 58 pookijzer, 60 wereld taal, 62 zijtak Weichsel, 64 knaagdier, 65 boom, 67 slot, 68 donker, 71 rekening, 72 rivier in Engeland, 74 jongensnaam, 76 sportterm, 77 voegwoord, 78 nacht gewaad, 80 bid (Lat.), 81 gewicht, 83 muzieknoot, 84 stad in Spanje, 85 de schik godinnen (Germ. Myt), 87 gem. in N. Brab., 88 bedorven, 89 staartster. VERTIKAAL 1 god van de handel, 2 lengtemaat (afk.), 3 voorzetsel, 4 godin van de twist, 5 gevangenis (bargoens), 6 dril, 7 toen, 8 teken in de dierenriem, 9 onbep. voornaamw., 10 landtong, 11 onbekende, 12 houten hamer, 16 wijze leids man, 19 slot, 21 muurachtige plant, 23 bijb. figuur, 24 smulpartij, 25 rangtelwoord, 26 slaapt men op, 28 heks, 29 stapel, 32 raaklijn (meetk.), 34 ouderwets fraai meu belstuk, 36 stad in 't Z. van Westfalen, 37 gem. in Z.H., 38 wijnmaat, 39 patroon, 40 vis, 41 onbep. voornaamw., 43 lichaamsdeel, 45 voorzetsel, 46 cilindervormig voorwerp, 51 voegwoord, 52 uniform, 53 rubber (Ind.), 55 bosvogel, 57 zoon van Jacob, 59 voertuig, 60 elke, 61 telwoord (Eng.), 63 zijtak Elbe, 65 godin van de dageraad, 66 uitstekend, 69 elpenbeen, 70 wijze, 73 torenkraai (gewestelijk), 75 jaar (Lat.), 78 visje, 79 troefkaart, 81 zwaardvis, 82 zoon van Noach, 84 trustee (afk.), 86 scheik. element (afk.).

De Vallei | 1963 | | pagina 2