HOEDEN PAUK PAUZE o£ ^JTlontacj Amerongse gemeentebegroting 1964 aangeboden Binnensporten dit weekend favoriet KERSTDINER Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Beeldhouwer Paul Kingma Bezoekt onze kerst-show SPORTPROGRAMMA DINSDAGKOOPJES Compote- of puddingschaaltjes Plastic emmer Zeemlappen Uw bril een sieraad Ingekomen en vertrokken MARKTBERICHTEN Gevonden en verloren ZONDAGDIENST „Amerongen trekt mij aan" „DE LEEREN DOEDEL" AMERONGEN SPORTIEVE MODELLEN VOOR JONG EN OUD EEN BIJZONDERE MOOIE COLLECTIE WARME PULLOVERS SJAALS EN HANDSCHOENEN VEENENDAAL HERENMODE KONFECTIE Goed van VAN DER ZEE gaat langer mee. Het ziet er naar uit dat het voetbalprogramma by de amateurs zal stranden op be vroren en besneeuwde velden. Nu het om beurten vriest en dooit lykt de kans op een heerlyk schaatsweekend evenmin groot. De beoefenaars van de „buitensporten" kunnen nu eens een blik gaan werpen cp de zaalsporten zoals tafeltennis of volley bal. Wil men toch persé een voetbalwedstrijd zien dan is dat mcgelyk want in het Utrechtse Stadion wordt de zeer belangrijke derby Elinkwyk-Velox gespeeld, waar voor reeds grote belangstelling bestaat. Binnekurt zal m'n Driek onze brutsel dus op aardgas veur mekander toovere. Dat zal mijn overigens een zurg weeze hoe Driek de middagpot gaar krijgt as et mar smaakt en daar heb ik tot op heede gien klage over. Belankrijk vin ik wel, dat et aardgas volges de veurloopige uitsprake die dur gevalle zijn, nogal wat goeiekooper is dan et gas dat we op dit mement nog motte ruike. Et bezwaar van de vlugger versleete panne, waarover et raadslid Hardeveld nogal inzat, zelle we op de koop toe motte neeme. Mijntjie van Bram is daardeur in de war gebrocht. Die las dat van die panne en toen zee ze, gien wonder as ie de potte en panne zoo op de grond mot zette. Daar kan dat keukegerei ommers niet teuge. Mijntjie was van meening dat aardgas wel rechtstreeks uit de grond mos komme en dat dur gien ins een kookstellegie meer veur noodig was. Zoo as de pampiere op dit oogenblik staan wil Veenendaal zich met een antal buurgemeentes ansluite bij een partikke- liere maatschuppij op de Vluwe. De ke- leezies van de betrokke gemeentes hebbe verscheije meugelikheedes van alleskante bekeeke en bin tot de keklusie gekomme, dat dat de beste en de veurdeeligste meugelikheid is. Toen ik alles terdeege geleeze had leek et mijn ok een tot op den boojem uitge kiende zaak. En veur een prikkie klaar te stoome, gereekend naar de prijze van den huidigen ted. Alleenig de pervincie is dur niet ge lukkig mee. Daar hadde ze liever gezien heb ik nou weer in De Vallei geleeze dat alle gemeentes dur eige angesloote hadde bij de gasbedrijfcentrale in Uitert (Utrecht veur degeene die mar één taal machtig zijn.) Niet omdat ze nou op pervinciale hogte staan te trampele om de eer, mar omdat men et loogischer vindt. Bovendien, zegge ze van de centrale in Utrecht, kunne wij ok puur aardgas leevere en teuge dezelfde prijs as et par- tikkeliere bedrijf op de Veluwe. Waarom zou men dan ver gaan hale, wat dichtbij ok te krijge is? vrage ze dur eige daar af. Allemaal goed en wel, mar ik mis toch een paar veurname puntjies in die uit spraak, die ik wel in et veurstel van bee en wee angetroffe heb. Neeme ze daar in Utrecht ok die auwe kespel van een gasfebriek an de Kar- kewijk over? En zette ze een heel nij dis- trebusiebedrijf op et industrieterrein? En kost et de gemeente in eerste anleg ok niet meer dan vierenveertig honderd gul- de? Ik zeg: ik mis dat allemaal. Et kan ne- tuurlik weeze, dat men daar wel veur te vinde zou zijn, mar dan zou ik et ok greeg mit net zoveul woorde uitgesprooke zien. Volgens de betreffende gemeentes heb be ze de beste en de goeiekoopste oplos sing. En zoo gezeid, kan dat mar een op lossing weeze. En daar hou ik m'n eige dan mar bij. Wout Blauwkous. RESERVEER TIJDIG UW VOOR 1ste OF 2de KERSTDAG IN HOTEL-RESTAURANT KAARSLICHT PIANO: BOB PLOOY MENU'S OP AANVRAAG Telefoon 08385-2936 Burgemeester en wethouders van Amerongen hebben de raad de begroting voor 1964 aangeboden. Het is een lijvig boekwerk geworden, weer dikker als vorig jaar. De gewone dienst van deze begroting sluit met een flink tekort, of wel een bedrag van f 54.348,92. Dit is f 17.628,04 hoger als het tekort van de begroting 1963. Verschillende omstandigheden zijn hier de oorzaak van. Aan salarissen zal zo'n 17.000, meer uitgegeven moeten worden. De ambtswoning van de burgemeester zal jaarlijks 3500,kosten. De beweg wijzering zal 1300,meer vergen. De wegen komen op een bedrag van ƒ2800,- hoger aanleg plantsoenen op 2300, en het onderhoud van pompen en riolen op 1000,hoger. Het bedrag per leer ling voor de lagere scholen werd ver hoogd tot 70,43 per kind. Door de steeds stijgende prijzen van bejaardentehuizen, ziekenhuizen en verpleeginrichtingen is een bedrag van 30.800,meer nodig als vorig jaar. Ook de Streekwerkplaats vraagt een hogere bijdrage. Gelukkig staan tegen over deze hogere uitgaven ook enkele hogere inkomsten zoals de rijksbijdra gen uit het gemeentefonds. Al met al echter voor een kleine gemeente een behoorlijk tekort. Weinig nieuws Mede ook door het begrotingstekort was het te verwachten dat er weinig nieuwe dingen in de begroting te vin den zouden zijn. Er zijn bedragen ge reserveerd voor verbetering van de Ma rinewij k 65000,bouw van een aula op de begraafplaats 50.000, en voor het in aanbouw zijnde dorps huis 265.000,In de kosten van res tauratie van gebouwen zal een bedrag van 5000,beschikbaar zijn. Als nieuwe posten zijn dan te vin den 15.000,voor een nieuwe vracht auto voor gemeentewerken. Deze aan schaf is zeer noodzakelijk gezien de toe stand waarin zich het tegenwoordige autootje bevindt. Voorts een bedrag van 10000,voor reserve bouw van een zuiveringsinstallatie. De bouw van een dergelijke installatie begint lang zamerhand noodzakelijk te worden. Hogere begraafrechten In verband met de plannen tot de bouw van een aula op de begraafplaats zullen b en w binnenkort een nieuwe verorde ning ter vaststelling aanbieden met be trekking tot de begrafenisrechten. Ook is een nieuwe legesverordening in studie (Uiteraard eveneens met hogere heffin gen). Voor onvoorziene uitgaven is een be drag beschikbaar gehouden van f7.290,—. Rijk geeft de gemeente minder De nieuwe wet op de financiële ver houding tussen rijk en gemeente werkt voor de gemeente Amerongen sterk in het nadeel. Dit nadeel wordt becijferd op f53.988,97. Tot 1965 zal dit bedrag nog als een extra garantieuitkering aan de ge meente betaald worden in de daarop volgende jaren wordt het steeds met 1/5 verminderd. In 1970 is deze garantieuitke ring dan geheel vervallen. De landelijke belastingcapaciteit per in woner (voor de gemeentelijke belastingen; royale uitvoering, mooi dun glas, zeergeschikt voor Uw feesttafel, 3 stuks 0.69 5 liter inhoud, de geschikte maat voor melk of aardappelen en de prijs kan geen bezwaar zijn, voor slechts (j.59 van een uitzonderlijk goede kwaliteit, gangbare maat, met schoonheids foutjes, elke zeem gegarandeerd water- opnemend, koopjesprijs 1.98 Alléén dinsdag 24 dec. Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal1 ligt cp f 10.25 per inwoner. Voor de Ame- rongers is de belastingcapaciteit f 10,01 per inwoner. Omdat dit bedrag lager ligt dan het landelijk gemiddelde kan hier door nog een kleine uitkering van het rijk verwacht worden. Redelijke ramingen B en w menen dat de ramingen van de uitgaven zijn gedaan tot een bedrag waar van redelijkerwijs verwacht mag worden, dat zij met een zuinig beheer voldoende zullen zijn. Maandagavond zal de Raad zich over de begroting kunnen uitspreken. RHENEN Ingekomen personen: J. E. van de Groo- tevheen van Amersfoort; G. Kaats g. m. van de Grootevheen van Nijkerk; H. G. H. Raats van Eindhoven; J. Osinga gez. van Leeuwarden; G. Tewes van Renkum; F. van Peperstraten van Deventer; G. van der Garde van Kesteren; M. van Maanen gez. van Utrecht. Vertrokken personen: G. Schoeman gez. naar Veenendaal; J. A. M. Waanders gez. naar België; J. F. M. Muschter naar Vel- sen; J. A. Bender gez. naar Grave; M. Rijnberk gez. naar Harderwijk; W. Rijn berk naar Amerongen; W. J. Lodder naar Soest; G. H. J. Weenk naar Lienden; F. W. van Belkum naar Zutphen. AMERONGEN Ingekomen personen: A. T. F. Bijl van Wageningen; J. J. Doornenbal van Zeist; W. Rijnberk van Rhenen; H. Flikkema van Texel; H. Jager van Doorn. Vertrokken: W. Th. Mouton naar Vee nendaal; A. L. Phaff naar Amersfoort; W. van Manen naar Amersfoort; A. J. Ver- ploegh; F. C. d'Audretsch naar Zeist. Zowel in de bergen als aan het strand vragen Uw ogen een VEILIGE ZONNEBRIL. Het beste en nieuwste vindt U bij Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Teleoon 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen SCHERPENZEEL Cp de woensdag gehouden markt wer den 1.100.000 eieren aangevoerd, de prijs per 100 stuks varieerde van f 12,25 - f 13, en die van henne-eieren van f 9,f 11, De handel was redelijk. Op de biggenmarkt bedroeg de aanvoer 162 stuks. De prijs per stuk varieerde van f 72,tot f 88,De handel was matig. VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de week van 11 tot en met 18 december 1963: gevoerde wijnrode linker damesglacé; verchroomde passer; paar herenhand schoen; ring met Ford contactsleutel; meisjes want met noors motief; paar brui ne dameshandschoenen; paar zwarte da- mesglacé's; werkboekje t.n.v. J. Beijer; rode hoofddoek; autowieldop; paar witte wanten; gebreide bruine rechter kinder- want; plastic verbandtrommel; groene da mesportemonnee met inh.; lipssleutel no. 10557; blauw-witte wollen sjaal; blauwe overall; groene dameshoed met zwarte band; klein bijbeltje met bruine omslag; blauwe wollen muts met 2 witte randjes; rode linker pantoffel; zwart étui, inh. vulpen en ballpoint; blauw jongens rijwiel met grijze spatborden; schaatssleutel; bruin lederen rechter handschoen; kerst boom; korte gele hondenriem; gebreide bruine linker handschoen; ring met sleu tels; groen blauwe sjaal. In dezelfde periode zijn de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: gas-sigarettenaansteker; rentekaart t.n.v. G. Selhorst; groene damesmuts met witte streep; rode damesportemonnee met inh. w.o. zilverzegels en postzegels; bruin le deren motorhandschoen; bankbiljet; blauw lederen rechter kinder handschoen; Valkparkiet met gele kop en grijs-oranje romp; wit gestreepte rode das; bruine stofjas; paar bruine lederen handschoe nen; bruine linker kinderwant; gas siga rettenaansteker, merk „Judith"; gebrei de grijze want; groen étui inh. bril met bruin montuur; rode das; gas sigaretten aansteker, merk „Rowenta"; blauw dub bel nylon jack; bruin witte boxer; zil veren damesarmband met 8 of 9 munt- DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. Kets, Hoofdstraat 26, Tel. 3056. Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 55, Tel. 2123. m.i.v. zaterdagsmiddags 6 uur. RHENEN: Dr. Stegeman, Herenstraat 69, Tel. 315. Apotheek Deys Fred. v. d. Paltshof 25, Tel. 481. Op zondag geen dienst. Recep ten kunnen worden aangeboden in dienstdoende apotheek te Wageningen. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Os- sendorp, van Ommeren: Dr. Bakker, Leersum. Tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde, Renswoude. Tel. 08387- 450. SCHERPENZEEL: Dr. W. van Vulpen, Dorpsstraat. Tel. 03497-220. WIJZIGING VUILNISAFHAALDIENST VEENENDAAL In verband met de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag is er in die weken een wijziging in het afhalen van vuilnis en wel in de week van 23 t/m 27 dec. a.s. wordt alleen het huisvuil op 23 en 24 dec. afgehaald. (In deze week kan dus het huisvuil één keer worden aangeboden). Grofvuil kan in die week NIET worden aangeboden; in de week van 30 dec. t/m 3 jan. a.s. wordt het huisvuil normaal op de daarvoor gestelde dagen afgehaald, doch in die week kan GEEN grofvuil worden aangeboden. Cnze schreden richten zich naar een huis met een mooie rustieke gevel aan de Hof, naast het gemeentehuis. Op de deur een moderne bel met daar boven een plaatje met eenvoudige let tertjes Paul Kingma, beeldhouwer. Dit is het enige teken, waaruit is op te maken, dat achter deze gevel een beeldhouwer woont en werkt. Paul R. Kingma, een nog jonge man van 32 jaar. Twee jaar geleden zond hij werk in naar de tentoonstelling van de Stichtse Culturele Raad, die toen een tentoonstelling hield van kunstwerken in de Raadzaal. Hij zag Amerongen, zag het oude tabakspak huis met enkele woonvertrekken en werd cp slag verliefd, zowel cp de Hef, als cp het huis. Liever nog, op Amerongen. Het oude gebouw heeft hij herschapen in een woning, waarin het goed wonen in voor hem en zijn gezin. Waar hij ruimte heeft. Ruimte om te werken cn om te leven. De grote zol der is herschapen in een woonkamer haast een zaal. Alles gemaakt van planken, maar ontegenzeggelijk met een bijzondere sfeer. In het midden staat een schotse kachel, eromheen enkele gemakkelijke stoelen. Langs een wand twee houten banken met er tussen een lange tafel, waar het ge zin de maaltijden gebruikt en waar plaats is voor de kinderen om elk spel te doen waar zij zin in hebben. Langs de wanden hier en daar teke ningen. Een ervan, een tekening van het zoontje, verder enkele beeldhouw werken. Een piano, die er niet staat voor de sier of omdat het „staat" maar op een centrale plaats in de kamer ook in het levenspatroon. Wat mij in Amerongen zo aantrekt? Eigenlijk alles. De grote intimiteit van het centrum. Het is een mooi dorp, dat door toevallige omstandigheden zo ongerept is gebleven. Doordat het grote verkeer om het dorp heengaat is de kom niet aangetast. De besloten heid is gebleven. Leersum is onper soonlijk geworden. Amerongen heeft sfeer. Je hebt hier van alles, vooral natuurschoon. De sfeer en de mensen zijn hier bij zonder prettig. Ik heb dit huis gekocht en dankzij de bijzonder prettige me dewerking van het gemeentebestuur er iets van weten te maken, dat ikzelf prettig vindt. Ik ken een groot aantal kunstenaars die de rest van hun le ven met liefde in Amerongen zouden willen slijten. Jammer dat er zo wei nig ruimte is door de woningnood. Wij vragen hem hoe hij tot dit be roep is gekomen. Och, zegt hij, dat is moeilijk te zeggen. Van klein kind af heeft het in mij gezeten, de drang om uit dode materialen dingen te schep pen die er niet waren. Op school al. woord ió aan: Dat was wel een tijd vol problemen voor me. Het liefst zat ik thuis op zolder met een stuk hout waaruit ik allerlei dingen sneed. Toen is het ei genlijk al begonnen. Op mijn 18de jaar ging ik naar Kunstoefening in Arn hem. Een jaar later naar de Kunst academie in Amsterdam. Daar kreeg de jonge Kingma les van de bekende professor Esser. Zijn opleiding was gericht op de beeldhouwkunst. Voelt u zich aangetrokken tot een bepaalde richting, willen wij weten, want ook het leven van kunstenaars is verdeeld in allerlei „ismen". Ik voel mij het meest expressionist, is het antwoord. Ik ga uit van een verza meling van gedachten, legt hij dan uit. Deze probeer ik in mijn mate riaal tot leven te brengen. Wij kijken naar zijn handen. De handen van een kunstenaar. Ster ke handen, bewegelijk, maar ook ge voelig. Handen die met eindeloos ge duld een miniem klein onderdeeltje van een werkstuk tot leven brengen maar ook handen die in staat zijn tot het maken van loodzware mozaïk ta fels en die met grote zekerheid een beitel door een brok steen weten te drijven. Ik modeleer het liefst in was, zegt Paul Kingma. Gok het brons- gieten behoort tot mijn favorieten. Ook werkt hij echter met metaal (lassen en solderen, waarmede lang zaam een verbeelding wordt opge bouwd) en met beton. Tekenen doet hij graag. Er zijn al verschillende te keningen van Amerongen verschenen. Zijn tekeningen zijn sterk en realis tisch. Tegenwoordig legt hij zich ook toe op het vervaardigen van mozaik- tafels. Stukken steen worden in een bed van beton gelegd en vermen zo het bovenblad. Het resultaat is vaak verrassend, door vorm en kleur. •ö- Wilt u ons eens zeggen hoe u de kunstenaar in de maatschappij ziet? Een kunstenaar is een heel normaal mens, aldus Paul Kingsma, dat wil zeggen, hij moet zichzelf zo zien. Hij meet nooit vergeten dat hij de maat schappij broodnodig heeft. Ik bedoel dit letterlijk. Ieder mens heeft im mers medemensen nodig. Anders kun ie niet bestaan. Er is een onder scheid tussen de scheppende kun stenaar en de mensen die geen scheppend werk verrichten. Maar dat verschil zit van binnen en niet van buiten. Van de 1000 mensen is er misschien 1 die kunstwerken maakt. De drijfveer daartoe is ongrijpbaar. Ik weet het van mijzelf niet eens. De kunstenaar moet in de maat schappij ergens altijd in een isole ment leven. Hij leeft op een terrein dat alleen van hemzelf is. Daar is hij vrij. Vrijheid is een van zijn geestelijke ontplooiingsvoorwaarden. Maar is het niet zo, dat deze waar den gelden voor ieder mens? Het ar tistieke isolement moet niet voort komen uit de uiterlijke gedragingen. Wil je als kunstenaar werkelijk vrij zijn, dan moet je zo weinig mo gelijk binding hebben met stoffelijke zaken. Je zou in staat moeten zijn een opdracht van iemand die je to taal niet ligt te weigeren. Menig kunstenaar is genoodzaakt om finan ciële redenen iedere opdracht te aanvaarden. Voor deze vrijheid heb ik veel over. Gelukkig heb ik deze tot op zekere hoogte kunnen be machtigen. Er zijn dingen die er zijn en die je moet aanvaarden. Bij de beste dingsbeperking was een van de eer ste dingen die vervielen de kunst subsidies. Vcor de kunstenaar geldt, evenals veer ieder ander mens, dat je je werk moet deen met liefde en toe wijding. Het hele leven der Kingma's staat in het teken van de Kunst. Mevr. Kingma is een uitstekend pianiste en heeft een prachtige zangstem. Zij krijgt zanglessen op het Amster dams Conservatorium. Na een audi tie werd zij onlangs toegelaten tot de Operaklas van het Conservatorium te Utrecht, waar zij lessen zal krij gen van Theo Bailé. Binnenkort geeft zij een Liederenavond in Am sterdam. Dit zal haar debuut wor den. In kleiner verband gaf zij ver schillende keren medewerking aan Nutsavonden e.d. Hetty Kingma vertelt ons dit, terwijl zij voor koffie zorgt. Het atelier van Kingma is gelijk vloers. Een prachtige ruimte waar iedere collega jaloers op zal zijn. Hij is thans bezig met het wasmodel van een werkstuk dat de naam „Veldtocht" zal krijgen. Het is een boeiend beeld. Het geheel doet den ken aan een oermonster, een draak met wijdopengesperde muil. De flanken tonen rijen soldaten met het geweer in de aanslag. Het geheel vervult de toeschouwer met afgrij zen voor het ellendige oorlogsbedrijf. Toch is Kingma niet zo zwartgallig van aard als dit werk wel zou ver moeden. Zijn blauwe doordringende ogen zien ook de mooie dingen in het leven. Zo is daar het speelse klim- rek, waar kinderen open in klaute ren. Een en al levensvreugde. Dat is een andere zijde van deze veelzijdige persoonlijkheid. Van zijn werken die op verschillende tentoonstellin gen een zeer positieve kritiek kregen kunnen wij nog noemen de dirigent, het paardje, de haan en de begrafe nisstoet. Als de deur achter ons dichtvalt en wij weer staan op de Hof in zijn winterse droom, hebben wij het ge voel te hebben kennisgemaakt met een boeiend mens, die leeft voor en met zijn kunst, maar die ook met beide benen in het leven blijft staan. VEENENDAAL Geboren: Hendrik z. v. A. van Manen en G. P. van de Bovenkamp; Maatje An- thonia d. v. H. Leusink en M. A. Jagl; Joanne Judith d. v. H. Hazenberg en J. A. Hijmans; Cornelis z. v. R. Methorst en J. Methorst; Eibertha Hermina d. v. A. Klompenburg en H. van de Hoef; Willem Jan z. v. J. Valkenburg en D. M. P. Wes terink; Peter z. v. G. Bouman en C. J. Nijenhuis; Geurt Gerrit z. v. G. Bos en D. Rebergen; Jolanda Cornelia d. v. C. G. van Dam en D. J. Kloes; Berdina d. v. R. van Voskuilen en W. T. de Kievid; Jo- han z. v. A. van de Bovenkamp en C. Koops (geboren te Rhenen); Janna Jaco- ba Frederika d. v. H. Baars en E. C. van Manen (geboren te Rhenen); Linda d. v. A. Gerritsen en J. Albers (geb. te Rhenen) Ondertrouwd: G. J. van Manen met J. Lansing; W. Koops met G. van Dijk. Gehuwd: B. B. Poldermans met J. de Ruijter; W. Budding met D. M. van Schuppen; J. Rensen met G. van Engelen burg; E. Scheper met S. de Jong; D. van Kesteren met T. Keuning; B. Roelofsen met G. G. de Gooijer. Overleden: Albertus Achterberg, 68 jaar echtg. van H. Hardeman; Ida van Ginkel, 73 jaar, echtg. van G. Heikamp (overl. te Rhenen); Klazina Hendrika van de Kraats, 60 jaar, echtg. van E. van Ooijik (overl. te Rhenen). RHENEN Geboren: Jacoba Geertje d. v. A. Boer en T. Huijzer; Jannigje d. v. W. van Walsum en J. v. d. Dorpel; Aranca Diana d. v. A. A. Devèrs en M. Kortenbosch; Linda d. v. A. Gerritsen en J. Albers, Veenendaal. Ondertrouwd: J. van Boeijen en B. Bochane. Gehuwd: J. W. Snijders en M. M. B. Meijer. Overleden: Wilhelmus Louvet, 83 jaar geh. gew. met D. Folmer, Veenendaal; Cornelis Burgers, 85 jaar geh. gew. met D. Spanjer, Veenendaal; Elisabeth Ger- dina Pitlo, 84 jaar, geh. gew. met A. van Blitterswijk, Amerongen; Ida van Ginkel, 73 jaar, echtg. van G. Heikamp; Klazina Hendrika van de Kraats, echtg. van E. van Ooijik, Veenendaal. Elders overleden: te Amerongen: Nico- laas Johan van der Lerq, 75 jaar, ong. DE KLOMP EDERVEEN Geboren: Gijsbert z. v. G. Bouw en H. Blankestijn. Ondertrouwd: W. Gaasbeek en H. W. Otte; H. van Harten en C. G. J. van Ewijk. Getrouwd: J. Schotsman en C. J. Heij- kamp. AMERONGEN Geboren: Maria Johanna d. v. R. Drost en G. Breeschoten; Johannes Marinus z. v. M. van Hattem en A. van Veenendaal; Cornelia Evertje d. v. C. A. van Doorn en E. N. Brandsen. Getrouwd: W. Eimers en J. van der Heijden; R. van Doorn en M. Vonk. van 21-30 dec. a.s. iedere dag van 9-22 uur, beide Kerstdagen van 10-17 uur. Diverse toer- en sta-caravans, bo ten, motoren en buitensportarti kelen. Modellen 1964. Caravans Amsterdamsew. 167, Arnhem, tel. (08307) 36 21. Off. Kip-dealer. WIJZIGING HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de aanstaande Kerst dagen wordt op donderdag, 26 december, 2e Kerstdag dus, in dat gedeelte van het dorp, liggende ten zuiden van de Kon. Wilhelminaweg, geen huisvuil opgehaald. De emmers worden dan pas maandag, 30 december weer geledigd. Oudjaarsdag zal de ophaaldienst nor maal doorgaan evenals de vrijdag na de Kerst. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof, 5 uur dr. C. Graafland. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Vroeginde- weij, 5 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk 9 en 10.30 uur dr. C. Graaf land, 5 uur ds. J. van Drenth van Ede. Sionskerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Veeneind: 3 uur ds. A. Vroegindeweij. Dijkstraat 2.45 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Kui per van Doorn, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Kuiper van Doorn. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Smit van Soestdijk. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9.30 en 3 uur ds. Smelik van Spakenburg. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Bos (bed. H. D.), 5.30 uur ds. Willem- sen van Zeist. Ned. Prot. Bond geen dienst. R.K. Kerken, Willibrordkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Salvatorkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Wijdingssamen komst, 5 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. A. Westra, 5 uur ds. Kooreman. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds. Van Estrik uit Genemuiden. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. A. Corporaal. Ger. Gem. (syn.) 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Ged. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. Ste kelenburg. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Breugem. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. G. Gerbran- dy uit Utrecht, 6.30 uur ds. A. Wis gerhof uit Veenendaal. Ned. Prot. Bond 10.30 uur mevr. ds. E. W. H. Laman Trip, Rem. pred. uit Velp. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Slingen- berg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Troelstra uit Wageningen, 6.30 uur ds. G. H. van Kooten uit Huizen. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur kand. L. Oran je uit Amsterdam. Vrijz. Herv. 2.45 uur in „De Schans" Kerstfeest o.l.v. ds. Monné uit Zeist, maandag 23 dec. 8 uur, Kerstzang- dienst in Herv. Kerk. Voorgangers ds. P. Zijlstra, ds. P. W. v. d. Veen en ds. W. E. Petegem. NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN De commissaris der Koningin in de pi vincie Utrecht en Gravin van Lynden Sandenburg zijn voornemens ter geleg« heid van de jaarwisseling te ontvangen op: dinsdag 7 januari 1964 van 16-18 in Paushuize, Kr. Nieuwe Gracht Utrecht. Israëliërs, Arabieren, zetten weer hun oorlog stop, want zij gaan eerst Kerstfeest vieren, Daarna slaan zij er weer op. Bedevaarten naar het kribje, in het oude Bethlehem, moeten immers doorgang vinden, want zij geloven toch in Hem. Knielend in het kleine kerkje, voet ontschoeid op heil'ge grond, zijn ze-in eerbied stil verzonken in deez' stille, heil'ge stond. „Chirstus, Vorst van Vreugd' en vrede, wees ons met Uw Geest nabij, Wij aanbidden en erkennen Uwe opperheerschappij." 't Prikkeldraad wordt na het kersfeest, weer zorgvuldig aangebracht. Schoten vallen aan de grenzen na het „stille, heil'ge nacht". Israëliërs, Arabieren zitten weer elkaar in 't haar waarom ook het vuren staken? Kerstmis is 't maar eens in 't jaar! Rond het meer van Galilea, leeft nog steeds de oude haat. Niemand ziet hoe een gestalte roerloos aan de oever staat. A.H.

De Vallei | 1963 | | pagina 2