Oud-leerlingen Nieuwewegse- school enthousiast bij driedaagse reünie klipper De geuaarliike cocktail Setter Set KERSTMIS - Vrede op asrde Ramp dreigt voor recreatie (I) Fraaie zege van VC Veenendaal op Valboval: 3-1 II AMERONGEN >w< ARAM ARAM E I) E R V E E N De gemeenschappelijke handdoek TWEEDE BLAD „DE VALLET' VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 Nr. 101 BOVEN DE VIJFTIG Jeugd Dank aan heer v. d. Nadort MARGARINE SMULLEN EN SPAREN RHENEN Proefboringen voor jacht haven in Rhenen Ruwe handen Schrale huid V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Kerstuitvoering Asaf DE GROTE OPSTAND U doet langer met f a. JL. lih* Snuif en wrijf •X, 1 Schrikwekkend rapport In de afgelopen dagen hebben vele oud-leerlingen van de NIeuwewegse school het feest ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum van deze Vrije Chr. School op ent housiaste wijze meegevierd in gebouw Eltheto. Vooral op donderdag en vrijdagavond bestemd voor de oudere generatie, was de belangstelling groot. De feeststemming zat er „volop in", zo treffend zelfs dat een aantal dames en heren, de 60 reeds lang ge passeerd, het feestlied aanhieven dat destijds bij het 50 jarig jubileum door hen was ingestudeerd en dat zy zich nog goed herinnerden. Allerlei oude herinneringen wer den opgehaald, ook door de vele aanwezigen die van buiten Veenendaal naar het feest van hun „oude school" waren gekomen. Donderdag kwamen de oud-leerlingen van boven de 50 jaar bijeen om samen te genieten van een 100 tal oude schoolfoto's uit hun kinderjaren. Deze foto's in dia's overgebracht op het witte doek wekten vele goede herinneringen en het weerzien met oude schoolkameraden en oud-leer krachten was een reden temeer om een geweldig enthousiasme in de feestzaal te ontketenen. Bovendien werden een 20-tal dia's vertoond van oud- Veenendaal, waarbij de heer Sandbrink, zelf oud-leer ling van de Nieuwewegse school, een kor te toelichting gaf. De heer Visser, het huidige schoolhoofd ge nog in leven zijnde oud-schoolhoofd te danken voor alle arbeid, die hij, ook na zijn pensioen, heeft verricht voor de be langen van de jubilerende school. Aan het einde van deze samenkomst sprak de heer v. d. Nadort nog een slotwoord. FABRIEKSVAKANTIES VAN 20 JULI TOT 3 AUGUSTUS Na overleg met de diverse onderne mingsraden werd besloten de data van de vakantie in de Veenendaalse bedrijven vast te stellen op 2b juli tot 3 augustus Diegenen, die reeds thans een afspraak willen maken voor het huren van zomer huisjes, bespreken van pensions e.d. kun nen dus met deze data rekening houden. gaf een toelichting op de oude schoolfo to's. Verschillende oud-leerkrachten voer den het woord, waarbij vooral de humo ristisch getinte toespraak van meester v. d. Linden zeer in de smaak viel. Hierna zongen enkele dames en heren het bo vengenoemde feestlied, waarbij de zaal zeer enthousiast reageerde. Vrijdagavond kwamen de oud-leerlingen van wijlen de heer Ensink en van de heer v. d. Nadort bijeen. Ook uit deze tijd wer- den 100 dia's getoond. Ongeveer 30 leer- i krachten woonden deze avond bij, waar- van enkelen een kort woord spraken. De heer Visser maakte van de gelegenheid gebruik om de heer v. d. Nadort, het eni- De jeugd van 12 tot 18 jaar was maan dagavond in Eltheto bijeen. Het program ma was op deze avond aan de leeftijd aangepast. Zang en muziek, afgewisseld met films over Zwitserland, hielden de jeugd tot laat in de avond gezellig bijeen. De belangstelling voor deze jcugdavond was niet zo groot als verwacht werd. Hoogstwaarschijnlijk stonden veel van deze oud-leerlingen op de schaats. De avonden van de ouderen telden soms meer dan 300 oud-leerlingen. Resu merend kan worden gezegd dat het co mae zeer tevreden was, niet alleen voor de getoonde belangstelling, maar ook over de sfeer op de verschillende avonden en de reacties van de oud-leerlingen die wel bijzonder enthousiast waren. Velen vroegen daarom of er nog eens een her haling van het dia-programma kan wor den gegeven, een suggestie waarover het bestuur zich zal beraden. Het geheel stond onderleiding van Asaf's dirigent de heer A. Netelenbos te Tiel. Het is een bijzonder mooie uitvoering geworden. De dirigent komt alle eer toe voor zijn werk. De kinderstemmen klon ken in deze prachtige kerk bijzonder hel der en zuiver. Door de dames en heren van het koor werd met overgave gezon gen. Voor de liefhebbers van koorzang was het een boeiende avond. De bijeenkomst werd besloten door ds. Zwaan. AUTO SLIPTE Maandagavond geraakte een Volkswa genbestelauto bestuurd door de heer v. V. uit Rhenen in een slip in de bocht van de Rijksweg ter hoogte van de Vcense- weg. Oorzaak hiervan is waarschijnlijk de gladheid. De wagen kwam in de berm terecht en sloeg over de kop. Wonder boven wonder kwam de bestuurder met de schrik vrij. De auto werd zwaar be schadigd. JEUGDFILMVOORSTELLINGEN De Ned. Christ, bond van werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, organi seert zaterdagmiddag 21 dec. a.s. een jeugdfilmvoorstelling in het Clubhuis. Dit wordt een filmmiddag waar de jeugd met veel plezier naar zal kijken. Bud Abbott en Lou Costello nemen de hoofdfilm voor hun rekening. De kinderen van de leden hebben gratis toegang, terwijl van de andere kinderen, die natuurlijk hartelijk wel kom zijn, een kleine vergoeding wordt gevraagd. In verband met de plaatsruimte in het Clubhuis zullen waarschijnlijk twee voorstellingen gegeven worden. OPPERSTE SOVJET BIJEEN Maan dag is in Moskou een nieuwe zitting begonnen van de Opperste Sovjet. De foto toont de opening van de vergade ring door voorzitter I. Spiridonov, ach ter hem' zit links president Breznjef en rechts premier Nikita Chroestsjef. Kerstnachtdienst Op dinsdag 24 dec. wordt in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan een Kerstnachtdienst gehouden, die om 11 uur 's avonds begint. Voorganger is ds. A. A. Bos. Mede werking wordt verleend door het Ger. Kerkkoor „Scli Deo Gloria" c.l.v. Hen- nie Pomp. Organist is de heer Bob van Stempvoort. extra sparen in Klipper- aktie, tot 31 december 1963 Het bestuur van de vereniging voor vreemdelingenverkeer te Rhenen heeft contacten gelegd met een groep insti tutionele beleggers in het westen van ons land, die belangstelling heeft voor Rhenen met betrekking tot objecten op het toeristische vlak. Het eerste onderhoud met vertegen woordigers van deze groep vond in tussen al plaats, waarbij de mogelijk heden onder ogen werden gezien van een jachthaven ten westen van de Veerweg. Aan het slot van de besprekingen werden de afgevaardigden bereid ge vonden op hun kosten proefboringen te verrichten in het betreffende weiland, hetwelk eigendom is van de gemeente Rhenen. Het is bekend dat in de gemeenteraad van Rhenen al enkele malen door ver schillende sprekers bij burgemeester en wethouders is aangedrongen stappen te ondernemen tot aanleg van een jacht haven. Het bestuur van de WV-Rhenen heeft zich inmiddels al tot het gemeen tebestuur gewend met het verzoek om toestemming te verlenen tot het laten verrichten van de proefboringen. Van de uitslag van deze boringen en van de daarna met het college van b. en w. te openen onderhandelingen over een principe-uitspraak inzake de ter reintransacties zal het afhangen of het bestuur van de VVV initiatief zal ont plooien om te komen tot oprichting van een jachtvereniging, die onmisbaar is om de havenmogelijkheden te kunnen realiseren, vooral ook op het financieel- technische vlak. Nog wel in Woerden hebben de VCV-ers tegen het altijd gevaarlijke Valboval III aangetoond kampioenskandidaat no. I te zyn. In een uitstekende wedstrijd werd de jonge Valbovol-ploeg geklopt. Doordat Cito II en Cito III tegen elkaar gelijkspeelden, staan VCV en Cito II nu gezamenlijk aan de leiding. Cito III, Polonia II en Shot I volgen met twee verliespunten meer. In de le set ging een zonder van de Bo- venkamp en Veenhof uitkomend VC Vee nendaal fel van start. Goede services van van de Bosch en Bovenschen voor kwamen, dat Valboval de aanval kon nemen, terwijl aan het net Ad Slik, Suy- dam en Willemsen hun smashes hard door de Woerdense defensie joegen. Ook de butant Henk de Kleuver kon met tacti sche ballen soms de Valboval-defensie verrassen. VEENENDAAL Overweldigd moesten de Woerdenaren met 15-5 de set aan VCV laten. In de 2e set ging het allemaal wat minder gemak kelijk. Het tempo zakte wat, terwijl ook Valbovol wat minder vaak misgreep op de VCV-aanval. Zij het op het nippertje (16- 14), de set ging toch naar VC Veenendaal: 2-0. In de 3e set lieten de Veenendalers zich door het jeugdig enthousiasme van Val bovol van hun stuk brengen. Er ontstond vooral in de aanval paniek, wat teveel punten kostte: 9-15 en 2-1. De 4e set was echter helemaal voor VCV. Met knallende smashes en dreu nende services werd het arme Valbovol in enkele minuten Vsn de kaart geveegd: 15-2 en 3-1. De VCV-ers komen i.v.m. de jaarlijkse pauze in de Nevobo-competitie de eer ste weken niet meer in het veld. Uit de stand per heden blijkt dat de kansen op het kampioenschap zeer goed zijn: Cito III 16 pnt uit 11 VC. Veenendaal 14 9 Cito II 14 9 Olympia I 13 11 Polonia II 12 9 Shot I 12 9 Phylos 11 10 x Valbovol III 10 10 Nyenrodes 8 10 Olympia II 7 9 x Set Up I 5 11 x USS4 9 Athlon I 0 9 Tegen de met „X" aangeduide teams moet VCV in de le helft nog aantreden: een niet al te zwaar programma; het zijn bovendien alle thuiswedstrijden. In de oude Sint Andrieskerk, voor deze gelegenheid sfeervol verlicht door vele kaarsen in de mooie kronen, bracht de Chr. gemengde zangvereniging „Asaf" te zamen met het meisjes en het kinderkoor een uitvoering van de kerstcantate Chris tus' Vrede. Nadat de bijeenkomst door ds. L. Zwaan, gereformeerd predikant te Amerongcn met gebed werd geopend, zongen het meisjes en kinderkoor tezamen „Vrolijk ruisen onze klanken", waarna het koor inviel. Afwisselend klonken nu de stem men van de drie koren, van de declamator F. Dijkstra, de zuivere sopraan van Mevr. G. Buyink-Verhagen en de tenor Alle Roodbergen, wiens krachtige stem het koor prachtig ondersteunde. Het orgel werd bespeeld door mej. A. Netelenbos. UADIO-TELEGRAAFVERKEER TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË Op verzoek van de Indonsische admi nistratie werd met ingang van 9 dec. j.l. het rechtstreeks radio-telegraafverkeer tussen Nederland en Indonesië (Amster dam-Djakarta) hervat. Deze dienst werd op 17 november 1960 in opdracht van de Indonesische regering gestaakt. achter de rug en nog een laatste wens in herenkleding of herenmode zult U nu toch nog dat suède vest van 39,75 kopen. Dat is een goed slot en weer helpt U Hoofdstraat 90 - Veenendaal Telefoon 08385-2163 (22) Ondertussen zitten Aram en zijn vrienden nog steeds opgesloten. Agua is op Arams rug geklommen en probeert uit alle macht het luik op te lichten. „Geen wikken of wegen", gromt hij misnoegd. „Als er niet gauw iemand komt om ons te bevrijden, laten die schurkachtige kooplieden ons hier rustig verhongeren!" Maar de hulp is al nader als zij ver moeden. Zwaarder en zwaarder beukt de stormram op de deur van het koopmanshuis. Avidis' dienaren slepen hijgend zware meubelen aan om de deur te barricaderen. Woedend schreeuwt de graanhande laar zijn bevelen in het rond. „Vooruit, luiaards! Die grote kast daar, ook er tegen aan! Ze mogen er niet doorkomen, de schurken! Het galgenaas!" Maar daar buiten dreigt reeds van een tweede kant ge vaar. Een ladder wordt tegen de muur geplaatst. De eerste man, die naar boven klimt is gewapend met een zware houthakkersbijl. Reeds valt de eerste slag en rinkelend valt een venster in scherven...I (Wordt vervolgd) HUISVUIL THANS TWEEMAAL PER WEEK OPGEHAALD Met ingang van 10 dec. j.l. Is, althans voor de buitendorpen van de gemeente Ede, een regeling getroffen om het huis vuil tweemaal per week op te halen. Vo rige week kwam de wagen van gemeente reiniging reeds tweemaal, namelijk woens dag en zaterdagmorgen. De reinigingsrechten zullen tegelijk wor den geind met de rekening van de water leiding. nylons in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 43, Telefoon 2163 Frans Hulslaan 26 Telefoon 3044 Het Kerstfeest is het feest, waarin de gehele wereld deelneemt. Zowel de ker kelijke als de niet-kerkelijke wereld verwijlen met stille aandacht bij de idylle van het Kindeke van Bethlehem en de sfeer van heilige zang en muziek, waarin dit feest zo wondermooi is getoonzet. Moge de reclame-atmosfeer van de winkel- etalages met Noorse kerstmannetjes en blinkende guirlandes weinig of niets meer met het Kerstgebeuren te maken hebben, zelfs zij helpen mee, om het Kerstfeest, dat zo mooi tegen het eind van het jaar in de steeds donker toordende dagen de terugkeer van het licht viert, luister bij te zetten. De hoofdstukken van het Lucasevan- gelie, waarin het Kerstgebeuren ons wordt vermeld, ademen een zeer bijzon dere stemming van zang en muziek, van stille gewijde vreugde en plechtige aandacht. Lucas was een uitnemend historieschrijver. Hij had de voor de rechte geschiedschrijver onmisbare en toch zo zeldzame gave, om zijn bron nen zo getrouw te laten spreken, dat niet hijzelf, Lucas, doch zijn bron aan het woord kwam. Lucas deelt mede, dat hij alles vooraf naarstig onder zocht, voordat hij schrijven ging. Het in Lucas I en II vermelde vernam hij uit de mond van Maria, met wie hij te Jeruzalem sprak. Tot tweemaal toe ver meldt hij met bijzondere dankbaarheid, hoe Maria al deze dingen in haar hart bewaarde. Deze hoofdstukken tonen ons het hart van Maria, vol zang en muziek, vol evangelie en dankbaarheid. Het is geen wonder, dat deze hoofdstukken in staat zijn de hele wereld te boeien en het Kerstfeest tot zulk een idylle maken in de donkere dagen aan het eind van het jaar. KRONIEK VAN HET LAND Nodig; 1 miljard gulden Dc grotere bevolking van Nederland die bovendien over veel meer vrije tijd beschikt dan dc vorige generatie heeft één ding wel heel erg duidelijk gemaakt: ons land heeft een ontstellend gebrek aan recreatiemogelijkheden. Er zal heel wat moeten gebeuren, wil men in dc nabije toekomst een ramp voorkomen. Deze conclusies werden onlangs uitge sproken tijdens een door dc A.N.W-B. in Rotterdam georganiseerde studiedag over de recreatie. Een ramp dreigt nog het meest in de Randstad Holland, zo werd in de Maasstad benadrukt. Het „groene hart van holland" groeit in snel tempo dicht tot een grauwe huizcnzcc. Dc grootste steenmassa van Nederland, het complex Den Haag-Leiden-Alphen Gouda-Dclft: en de agglomeratie Rotterdam, groeit precies de verkeerde kant op. Den Haag geraakt bekneld tussen zee, kassen en vliegvelden. In het kleine polderland dat nog over is, wordt een nieuwe satellietstad (bij Zoctcrmcer) gebouwd. Gelukkig zijn er elders in Nederland ont wikkelingen aan de gang, die weer hoop geven, zo vertelde Ir. G. C. Lange, dc plaatsvervangend directeur van de provin ciale planologische dienst van Zuid-Holland. Juist nu dc problemen van dc Randstad onoplosbaar gaan worden komen cr nieuwe mogelijkheden voor ontspanning in de vrije natuur in de omgeving van Amsterdam en Rotterdam door de drooglegging van het IJssclmecr en de afsluiting van dc Zeeuwse delta. Van nationaal belang zijn ook dc Randmeren langs de IJssclinccrpolders, dc recreatiegebieden op de Vcluwc, dc meren in Overijssel en Friesland en het natuur schoon van Drente. In dc laatste provincie, maar ook in Overijssel, Gelderland, Limburg en Noord-Brabant worden uitgestrekte ge bieden met natuurschoon veilig gesteld voor het nageslacht. Dc grootste moeilijkheden dreigen in de nabijheid van de grote bevolkingscentra in Randstad. Hoe zullen de bewoners van deze steden in het jaar 2000, als Nederland 18 tot 20 miljoen inwoners heeft, nog een stukje vrije natuur kunnen vinden? Volgens Ir. Lange zal Nederland zo snel mogelijk moeten gaan werken aan een „ster" van elf bossen en grote parken, die elk minstens duizend ha. groot zijn. Zeker negen van deze bossen zijn nodig voor dc toekomstige Randstadbewoners; vier bij Rotterdam; drie bij Amsterdam een bij Den Haag en een bij Utrecht. De stadsbewoner wil in het weekeinde dicht bij huis een brokje natuur hebben. Dc overheid zal er, aldus Ir. Lange, voor moeten zorgen en met geld over dc recrcaticbrug moeten komen. De aanleg van een enkel bos of park van de vereiste grootte zal rond 50 miljoen gulden kosten. Voor het gehele project is dus zeker een half miljard gulden nodig- Dc lijst is hierna echter nog lang niet uit geput. Het zal, aldus Ir. Lange, onvermij delijk blijken het oude plan voor een „groe ne zone" in dc beide Hollanden uit te voe ren. De „groene zone" moet een combinatie worden van „bufferstroken" tussen de grote steden, gevormd uit zandaanwinningen, ruil verkavelingen, weilanden, bossen, plassen enz. Ook voor dit project is een half mil jard gulden nodig. Waar moet dit kapitale miljard vandaan komen? In Rotterdam was men nogal scep tisch. Maar, zo hield Ir. Lange zijn pessi mistische toehoorders voor, als wij niets doen „bouwen wij regelrecht naar ccn ramp". Dc kosten van al die rccrcaticplan- ncn zullen zo hoog oplopen, dat niemand nog geld heeft om er ook van te genieten, werd in Rotterdam opgemerkt. Een stad moet echter per inwoner liefst tienduizend gulden investeren in voorzieningen, zoals drinkwater, bestrating, verlichting en ver voer, antwoordde Ir. Lange. Om de recre- atieplanncn te realiseren moet men (bij minstens zes miljoen Randstadbewoners in 2000) echter „slechts" iets meer dan 16C per hoofd uitgeven. Vergeleken met die tien mille speelt dat nauwelijks een rol, vond hij. (Nadruk verboden). Vrede op aarde! Het is een mooi woord, het centrale woord van al deze zang en muziek. Het spreekt een men selijk ideaal uit, dat de mens alle eeuwen door met heimwee uitsprak zonder ooit op aarde deze vrede ver werkelijkt te zien. Wij leven op een wereld waar strijd is, strijd in het groot en strijd in het klein. Afschaffing van de strijd op aarde lijkt utopisch. Noch tans - het is het heilige nochtans van het Kerstfeest - straalt boven de don kerte van deze wereld het licht van de vrede, van de eeuwige vrede en van dt vrede op aarde. Het Christelijke feest houdt niet op te verkondigen, dat niet de donkerte doch het licht, niet de strijd doch de vrede, niet de ellende en de dood doch het. geluk, het leven en de liefde het laatste woord zullen hebben. Het Christelijke feest voegt eraan toe, dat wij ons dit ideaal ook niet als een ver verwijderd iets in een schimmige verte moeten denken; de heerlijke uitkomst van de dingen ligt vlak bij ons, woont in ons midden, begint steeds opnieuw met dc- mens; er is een vrede op aarde, die mei onvergankelijke en onuitblusbare hoop de gevallene opricht, de gewonde heelt en de lijdende vertroost. Idealen zijn geen hallucinaties. Ze liggen in het le ven zelf en hebben de veerkracht van een betere wereld, die roemt tegen hel oordeel en in de donkerte het herrijzen van het licht ziet, om met de zang er: muziek Kerstfeest vierende, uit te zien naar een toekomst van vrede op aardt en vrede voor eeuwig, als het Licht der lichten, dat uit 's werelds donkere wol ken is opgegaan, voorgoed het levei. tot triomf zal hebben gebracht. Wij le ven niet om te sterven, maar wij ster ven om te leven; dat is de ziel, de kern., de grondtoon van het vredevolle fees* van Kerstmis. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg^ met Een commissie van vijf geleerden onder leiding van Prof. W- Kikhut en Prof. L. Griin bezocht in Duitsland anderhalf jaar lang henderden wasgelegenheden van hotels, café's en ziekenhuizen om vast te stellen hoeveel hygiënische gevaren in het gebruik van gemeenschappelijke handdoeken schuilen. Thans verscheen hun rapport en dit is zo schrikwekkend, dat het nuttig is ervan kennis te nemen. Zij deden hun onderzoek zonder dat de leiders van dc bezochte gelegenheden ervan wisten en deden dit door middel vac staniolbkladen, waarop ccn vochtige mcmbraanfilter was aangebracht. Dit apparaat drukten zij tegen een hand- huis terugkeerde, etterverwekkers mee naar doek en borgen de drukproef dan zorgvuldig huis bleek te nemen. In een zuigelingen weg voor het laboratoriumonderzoek. Na- kliniek werden in een gemeenschappelijke tuurlijk vingen zij op deze wijze alleen de I personeelshanddoek darmkiemen gevon- buitcnlaag van kiemen; wat dieper weg tussen de weefsels nestelde, ontging hun. Dc onderzoekers zeggen, dat ze op deze wijze slechts het duizendste deel van dc aanwezige kiemen vingen. Dit duizendste deel werd nu microscopisch geteld. Men stelde zo vast, dat de handdoeken gemid deld per vierkant centimeter 16527 smet- kicmcn bevatten. Wie uitrekenen wil, hoe veel kiemen een handelsreiziger, die per dag een viertal malen een handdoek gebruikt van zeg een halve vierkante meter opper vlakte, op zijn weg ontmoet, constateert een spitsroedenloop langs 'n astronomisch aan tal vijanden. Dc commissie splitste de catalogisering van deze smetkiemen in tweeën, die van gemeenschappelijke handdoeken in hotels en café's en die van zulke handdoeken in ziekenhuizen. Wat de eerste betreft vond men ccn menigte van cttcrvcrwekkcrs (sta- phylococcen) en een enorme darmflora; onder de laatste trof men zelfs typhusver- wekkers aan, die wel zeer gevaarlijk zijn; gebruikt een genezen typhuspatiënt zulk ccn handdoek, dan is nog altijd mogelijk, dat achtergebleven kiemen in zulk een hand doek belanden en daar 24 uur in leven blijven. Dc handdoeken van ziekenhuizen bevatten gemiddeld ongeveer een derde deel van wat in de eerstgenoemde handdoeken werd gevonden, 't Aantal darmkiemen was hier veel minder, het aantal cttcrvcrwekkcrs nam hun plaats in. Bij deze waren stammen, die tegen antibiotica zoals peniciline, be stand waren, in de meerderheid. Men schrok vooral van dc omstandigheid, dat elke vijfde vrouw, die na een bevalling naar den, die wondeninfecties bij dc kleinen ver oorzaakten. In de personeelshanddoek van een andere kliniek werd een staphylococ censtam teruggevonden, die 'n jaar tevorei. zoveel verettcringen veroorzaakte, dat d kliniek gesloten moest worden. Kort na hei bezoek van de commissie brak dc ziekte ei prompt opnieuw uit. Geen wonder! Het rapport bevat talrijke van dergelijke voorbeelden; we citeerden er enkele. Or de vraag of misschien in hotels en café'- een warmeluchtspuit de handdoeken zou kunnen vervangen, antwoordt dc commissie, dat dit middel nog erger is dan dc kwaal want de spuit blaast de onreine lucht ui', dc toiletten plus de kiemen op de handel waar ze vast kleven. De commissie weet niet beter dan voorhands te adviseren, papieren handdoeken te gebruiken, die na gebruik worden weggeworpen. Wie naar ccn zieken huis moet, neme ze mee alsmede eigen handdoeken. Dc heren zeggen met over tuiging, dat ons nageslacht zich zal ver wonderen, dat in een ver gevorderde tijd al- de onze gemeenschappelijke handdoeken in gebruik bleken te zijn. Anderzijds kunnen we zeggen, dat als al de gevaren ons troffen die ons in ons leven passeren, we geen var allen oud waren geworden en dat onze ge middelde leeftijd steeds stijgt. Maar is di. deels aan betere hygiëne te danken, we kunnen blijkbaar onze gemiddelde leeftijd nog meer zien stijgen. Natuurlijk is ook geld in aller handen gevaarlijk, maar hand doeken hebben tegen, dat ze in dc regel na intiem toiletbezock worden gebruikt en hier door gevaarlijker zijn. Do man, wien9 auto deze sporen trok, dronk en reed. -X Een paar borrels al verminderen de -X- stuurvastheid met ruim twintig -X- procent. Alcohol en verkeer: een gevaarlijke cocktaill -X- Bijna zesduizend mensen werden in 1961 in ons land veroordeeld voor een verkeersmisdrijf, waarbij alcohol een rol had gespeeld. Zesduizend „mis dadigers"? Waarschijnlijk niet. De meesten van hen waren geen gewoon tedrinkers, geen lieden die zich ver zadigen met alcohol, in een auto stap pen en slingerend wegrijden, waarna in vele gevallen de rit eindigt in een spoor van vernielingen en een laatste doffe klap. Een groot deel van de veroordeelden werd gevormd door mensen, die toe vallig wat hadden gedronken, tijdens een visite, op een verjaarsfeestje mis schien of op een receptie. Die hooguit twee of drie glaasjes hadden genomen cn zich vervolgens in prima conditie voelend in het verkeer hadden bege ven. Inderdaad, zij voelen zich „kiplekker". Zorgeloos, een tikje overmoedig en menend zich bijzonder vlot en behen dig in het verkeer te bewegen. Maar ondanks hun „prima" conditie realiseerden zij zich niet, dat hun zin- tuigelijke vermogens achteruit waren gegaan. Dat zij niet meer in staat wa ren tot een juiste beoordeling van hun rijsnelheid, dat hun opmerkzaamheid was verminderd en dat hun reactie tijd langer was geworden. Dit alles waren zij zich, doordat zij zich dooi die paar glaasjes zo monter voelden, niet bewust, totdat alcohol en ver keer toch een gevaarlijke cocktail bleek te zijn. Bij proefnemingen heeft men enkele mensen een geringe hoeveelheid al cohol, slechts anderhalf glas whiskey, laten drinken. Zij moesten daarna een hun welbekend traject afleggen. Na uw CONDITIE op de weg aankomst verklaarden de bestuurders van mening te zijn langer over die af stand te hebben gedaan dan anders. In werkelijkheid had het hun echter minder tijd gekost. Waaruit blijkt, dat zelfs een weinig alcohol er oorzaak van kan zijn, dat een weggebruiker veel sneller rijdt, dan hijzelf wel denkt. In combinatie met de verlengde reactietijd en de geringere opmerk zaamheid kan dit leiden tot een on geval, waarvan de krant schrijft: „De man was onder invloed In het najaar met zijn lange donkere avonden, en straks met de feestda gen, pleegt de mens gezelligheid le zoeken. Het Verbond voor Veilig ver keer vraagt deze gezelligheid, wan neer men daarna nog aan het ver keer moet deelnemen, niet te zoeken in het gebruik van alcohol, zelfs niet in de vorm van een enkel glaasje. Rijden onder invloed kan de oorzaak zijn van ongelooflijk veel nodeloos leed en kan een welverdiende straf tot gevolg hebben.

De Vallei | 1963 | | pagina 3