Gemeentebegroting '64 werd hamerstuk Boeken Giss Uit Rhenens Raadzaal lekker en gezond Algemene beschouwingen Stemmingsvolle Kerstwijding voor bejaarden Het doden van voor de consumptie bestemde dieren EDE DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 Nr. 101 ELTHETO GEHEEL BEZET BLIJDE BOODSCHAP AFSCHEID VAN DE HERFST Kerstconcert met koor en orgelspel Heinrich Böll MENINGEN VAN EEN CLOWN H. DROST (Onafh. C.H.): E. P. VAN DIJK (Vrije Partij): G. J. VERWOERT (SGP): W. KLAASSEN (CHU): Mr. J. DEEN (PvdA): D. de JONG (PvdA): H. W. F. SCHOLTE (VVD): W. J. M. v. d. VOORT (KVP): BURGEMEESTER: „Laat raadzaal geen kinderkamer worden waar men een kort verhaal lang maakt' „Hoge vleesprijzen drukken" „Geen belastingverhogingen". „Bouwkas oneerlijke concurrent". „Onvoldoende gezinshulp" „Steun aan sporthal en overdekt zwembad" „Vinger op personeelsbeleid - Als je maar A.R. bent wordt je wel benoemd." „Noem een straat naar Oud-Rhenenaar de Blocq van Kuffeler" „Raad moet college zijn van stijl en onderling begrip". Het was woensdagavond even voor het middernachtelijk uur, toen de voorzitter van Rhenen's gemeenteraad, burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, voor de laatste maal de hamer liet vallen, waarmee een einde was gekome n aan de vergadering waarin onder meer de gemeentebegroting voor 1964 werd be handeld, die zonder hoofdelijke stemming, zoals deze door het college van burgeme ester en wethouders was aangeboden, werd vastgesteld. Op de leeftijd af kwamen alle fracties aan het woord voor de algemene beschou wingen. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) betreurde het dat B en W de post onvoorzien na de eerste wijzigingen op de nieuwe begroting meteen al zo rigoureus hadden besnoeid. Hij verwachtte nog voorstellen om de uitkering voor in zorg zijnde personen bij de instelling voor maatschappelijke zorg te verhogen met 12°/«. Het straatverlichtingsplan wenste hij in een sneller tempo te zien uitgewerkt. Hij vond het een verschrikkelijke toe stand dat na de bouw van meer dan 1000 woningen gezinnen al negen jaar op een wachtlijst staan. Hij had ernstige bezwa- E. P. van Dyk (Vrije Partij) wachtlijsten ren tegen toewijzing van woningen aan gezinnen van buiten Rhenen. Ook nu ha merde spreker weer op de bouw van een sporthal. Hij wenste een economischer werkwijze te zien bij de plantsoenen dienst. Een betere controle op de bioscoop achtte hij noodzakelijk, evenals een con trole op de te vertonen films, die naar zijn mening funest werkten op de jeugd, even als dat het geval is met verschillende TV- programma's. De middenstand moet niet proberen zo min mogelijk te verkopen en zo veel mogelijk te verdienen. De bussen naar Veenendaal wilde hij wel eens ontvolkt zien. Hij vroeg zich af waar om spek in Veenendaal 1,10 kost en in Rhenen 1,40. De RMC moet trach ten de koopkracht in Rhenen te be vorderen. Het onderhoud van de kerkhoven noem de de heer Van Dijk afschuwelijk. Er moet wel voor betaald worden, maar de graven worden niet onderhouden. Hij drong er voorts bij de voorzitter op aan dat de politie beter zal toezien op de handhaving van de winkelsluitingswet. Hij had geconstateerd dat in zekere wij ken de winkels regelmatig tot na 7 en 9 uur open waren. Geen gezonde kritiek De heer H. Drost (Onafh. CHU) con stateerde dat het in de raad vaak ontbrak aan gezonde kritiek. In de volksmond wordt gezegd: „De kinderkamer komt weer bij elkaar om een kort verhaal lang te maken." Spreker doelde daarmee H. Drost (Onafh. CHU) Geen kinderkamer uiteraard op de raadsvergaderingen. Hij drong aan op uitbreiding van de industrie en was van mening dat de gemeente van mooie bossen alleen niet kan leven. Ook drong de heer Drost aan op verbetering van de straatverlichting op korte termijn. Hij drong er op aan een juist beleid te voeren met betrekking tot het afsluiten van wegen en alle ingezetenen over één kam te scheren. Niet rooskleurig De heer G. J. Verwoert (SGP) zag de toekomst niet zo rooskleurig. Hij wenste G. J. Verwoert (SGP) Niet rooskleurig geen verdere belastingverhoging maar wel een hogere uitkering uit het gemeente fonds. Op de uitgaven voor dé sport zag hij graag een bezuiniging doorgevoerd. Wie de sport beoefent moet ook maar be talen was zijn standpunt, daarmee doelen de op de post van 156.000,— die B en W uit de post „stadsuitbreiding" hadden ge haald om er sportvelden mee aan te leg gen. Deze gelden moesten naar zijn me ning ten algemene nutte worden aange wend. Voorts veroordeelde spr. de zon dagsontheiliging en hij drong er op aan de gemeentelijke sportvelden op zondag niet open te stellen. Gebouw gemeentewerken De heer W. Klaassen (CHU) was blij met deze begroting, die de geest van hoogconjunctuur ademt. Er is veel geld uitgetrokken voor vrijetijdsbesteding, een gevolg van de welvaart. Spreker was het in zoverre met de heer Verwoert eens dat iemand die sport beoefent niet direct te gen de overheid moet leunen, maar ook W. Klaassen (CHU) Sport mag niet leunen zelfwerkzaamheid aan de dag moet leg gen. Hij constateerde dat dit maar heel klein was. De bioscoop zag hij als een kwaad voor de jeugd. Hij wenste een strengere film keuring en stelde in dit opzicht de RK- kerk ten voorbeeld. Grote moeilijkheden voorzag spr. ten aanzien van de woning bouw, door de sterke stijging van lonen en prijzen. De Bouwkas Nederlandse Ge meenten noemde hij een oneerlijke con current op de bouwmarkt. Als voorbeeld stelde hij dat op het uitbreidingsplan „Do- mineesberg" alleen de woningen die door de bouwkas worden gebouwd het eerst uit de grond komen. De bouwkas bedient zich daarbij van ambtenaren van de ge meenten in Nederland en van controle rend opzichthoudend personeel. Spreker drong aan nu al nieuwe terreinen open te leggen op het uitbreidingsplan opdat bij een woningtoewijzing onmiddellijk kan worden gebouwd. Paal en perk wilde hij gesteld zien aan de zogenaamde „vrije- tijdsbouwers", die woninghandelaren wor den. Hij drong verder aan haast te maken met de nieuwe gebouwen voor de dienst van gemeentewerken. Hij herinnerde de voorzitter er aan dat deze al drie jaar lang had beloofd ermee te zullen opschie ten. Ook het museum zal dan een behoor lijk onderdak kunnen krijgen. Spreker doelde hier op de restauratie van het oude stadhuis op de Vismarkt. De heer Klaas sen juichte tenslotte de plannen voor een sporthal met instructiezwembad voor het schoolzwemmen toe. Meer begrip maar niet in de raad De heer mr. J. Deen (PvdA): had ge constateerd dat er onder de bevolkings- Mr. J. Deen (PvdA) „Vertoningen" groepen in de gemeente meer begrip komt en zelfs op allerlei gebied. Hij noemde dit een prettig verschijnsel, doch voegde er aan toe dat de raad daarvan geen afspiegeling vormt. Hij zei: „Het is geen geheim dat men in de gemeente zegt dat de raadsvergaderingen „vertoningen" zijn." Hij schreef dit onder meer toe aan de persoonlijke verhoudingen tussen ver schillende raadsleden onderling. De pu blieke zaak wordt daarmee schade toe gebracht. Hij was zelfs van mening dat men die persoonlijke verhoudingen liet meetellen bij het nemen van besluiten en dat vond hij funest. Hij deed een beroep op de voorzitter er wat aan te doen. Voorts wees hij op de onvoldoende ge zinshulp in de gemeente. Hij wenste wat te doen voor de in Rhenen vertoevende buitenlandse arbeiders. Hij drong aan op een betere verbinding van het station Kesteren-Rhenen met Rhenen, Eist en Achterberg. Hij vond het klein zeshonderd gulden te weigeren voor bewegwijzering van Achterberg en Achterbergs Belang daar in te willen laten meebetalen, terwijl aan de andere kant zeven ton wordt uitge trokken voor verbetering van de N. V. Weg. De kosten voor leermiddelen van 13,p. kind vond hij te weinig in ver gelijking tot het landelijk gemiddelde. Hij drong aan op plaatsing van telefooncel len en een verlaging van vermakelijk heidsbelasting op culturele films om zo doende het peil te verhogen. In de doofpot De heer D. de Jong (PvdA) vroeg zich af of de plannen voor uitbreiding van in dustrieterrein in de doofpot waren terecht gekomen. Hij drong aan op betere ver lichting in Eist o.a. langs de rijksweg. In verband met de toename van verkeer zag hij liever bredere wegen aangelegd. De sporthal met instructiebassin had zijn volledige steun. Hij vroeg zich af of de verhoging van de lasten van het water leidingbedrijf zou worden doorberekend in de tarieven. Hij zag de toestand voor de woningzoekenden somber in en drong aan op verkrijging van een grotere toe wijzing, te verwezenlijken met bouw in Eist en Achterberg. De bouwkas was hem zeer sympathiek omdat de kleine man daarmee kan bouwen. Wachthuisjes in Eist De heer C. Mensen (PvdA) drong nog eens aan op wachthuisjes in Eist, door trekking van de Schoolweg en aanleg riolering. Hij deelde mede dat er een voorstel komende was om de normen voor bejaardenzorg op te trekken met 12®/». Geen doorzichtig beleid De heer H. W. F. Scholte (VVD) consta teerde nog steeds grote afstand tussen burgerij en overheid. Hij betreurde het dat er nog steeds geen behoorlijke pu blieke tribune in het stadhuis aanwezig is. De plannen waren al lang geleden behandeld, maar spreker vreesde dat het geringe enthousiasme van de heer Deen voldoende was om deze plannen onder de tafel te werken. Een rapport met verkeerde cijfers over de woning bouw in Achterberg vond hij geen zaak die respect afdwingt. „Ik heb in het be heer van de portefeuilles van de heer Van Gesink, mede door uw neiging tot overvleugelen, meneer de voorzitter, weinig vertrouwen." Huiverig was spreker geweest over het beleid van wethouder Griffioen, doch het was hem alles meegevallen. Memorerende de wethoudersverkiezing zei hij dat alles van tevoren „in het pak was genaaid". Ook deze spreker haalde de beweg wijzering in Achterberg aan. Het was hem gebleken dat b. en w. niet op de voorstellen van de ANWB wensten in te gaan. De ANWB had daarop aan Achterbergs Belang geschreven de plaatselijke consul te zullen benaderen om de kwestie nogmaals bij b. en w. ter sprake te brengen, teneinde een gunstiger beslissing te verkrijgen. „U, meneer de voorzitter, moet nu als con sul van de ANWB het gemeentebestuur afbrengen van de eis tot meebetalen aan de gevraagde subsidie van 600, U ziet welk een zotheid het culmineren van functies met zich mee kan bren gen." In dit verband haalde hij de riole ringskwestie in Achterberg aan, waar gemeente en waterschap moeten dim- dammen. Hij drong aan op spoedige verbetering van de riolering. De sloten hebben geen zelfreinigend vermogen meer. Hij wenste een nota over de rio lering in het algemeen en Eist en Ach terberg in het bijzonder. Opnieuw viel spreker het personeelsbeleid van b. en w. aan. „Als je maar AR bent, dan wordt je als ambtenaar zo benoemd in Rhenen." Hij vond het hoog tijd dat hieraan eens een andere richting werd gegeven. Ook de heer Scholte wenste telefooncellen, met name op het Hof en in de nieuwe wijken. Hij drong aan op meer activiteit van b. en w. voor de gemeentelijke scholen. Het straatver lichtingsplan moet in versneld tempo worden uitgevoerd. Uitbreiding naar westen De heer W. J. M. v. d. Voort (KVP) had een lange waslijst van kleine fout jes in de begroting die hij stuk voor stuk aanwees. Voorts had hij geen be drag gevonden op de begroting voor de uitbreiding van de RK-school, terwijl de raad medewerking had verleend. Hij wenste grond te zien gereserveerd voor de stichting van een RK-kleuterschool W. J. M. v. d. Voort (KVP) Waslijst in het uitbreidingsplan Domineesberg. Het onderhoudsbedrag voor het oude stadhuis noemde hij weggegooit geld. Slopen was zijn mening. Het zou de stad een beter aanzien geven. De stads uitbreiding in noordelijke richting wenste hij te zien gestaakt. De bevol king kan zich daardoor té gemakkelijk op Veenendaal richten. Dit noemde spreker funest voor de middenstand in Rhenen. Hij vroeg zich af waarom geen uitbreiding gezocht in westelijke rich ting. Verder herinnerde hij aan het overlijden van de heer De Bloq van Kuffeler, oud-Rhenenaar en Rhenenaar van geboorte, die als directeur van de Zuiderzeewerken zo'n groot aandeel had gehad in de totstandkoming van de afsluitdijk. Hij verzocht een straat, plein of plantsoen naar hem te noemen. Voorzitter aan het woord Alle sprekers hadden hun erkentelijk heid uitgesproken aan het adres van het gemeentepersoneel voor de vele werkzaamheden aan deze begroting verricht. De voorzitter nam dit graag over en was zeer tevreden over secre taris en ambtenaren voor de ondervon den steun en medewerking in het afge lopen jaar. Achtereenvolgens werden de verschillende sprekers in grote trekken door de burgemeester beantwoord. Hij gaf toe dat de marge voor de ge meentelijke uitgaven gering zijn. Hij zag dit als een gevolg van de lands- politiek. Het ligt in het voornemen de uitkering voor bejaarden met 12 te verhogen. Toewijzing van voorkeurswo ningen aan buitenmensen noemde hij een voortdurende ergernis van het col lege. Voor de plantsoendienst wordt een nieuw plan gemaakt voor economischer werken. Personeelsmoeilijkheden zijn hier niet van de lucht. Een oproep voor sollicitanten had 1 man opgeleverd. De lonen bij de gemeente liggen te laag. Aan de relletjes in de bioscoop moest ook volgens de voorzitter iets worden gedaan. Er zal scherper worden opge- Vele Veenendaalse bejaarden, waarvan een aantal door een speciale bus ge bracht, waren woensdagavond in gebouw Eltheto bijeen voor een Kerstwij dings- avond hen aangeboden door het Ontspanningscentrum Bejaarden. De bejaarden genoten intens van het geboden programma, waarin het Mannenkoor „De Veen- zangers" en de sopraan mej. Cobi Diepeveen kerstliederen ten gehore brachten. Zowel de zang van het koor als van de soliste was kwalitatief uitnemend. De oudjes waren na het beëindigen van het optreden van de zangers en van mej. Diepeveen een ogenblik stil van ontroering, maar beloonden hen een seconde later met applaus. Na de opening en schriftlezing door de eerw. heer Meijer volgde een op treden van „De Veenzangers" o.l.v. de heer Gijsbert van Zanten. De sonore mannenstemmen lieten bekende kerst liederen, o.a. „Hoe zal ik U ontvangen" en „Daar is uit 's werelds duistere wolken" horen, waarin tenoren, bassen en baritons in een mengeling van klank deze eenvoudige kerstliederen tot een grote hoogte opvoerden. De meditatie werd door de eerw. heer J. M. Meijer uitgesproken, waarbij als uitgangspunt was gekozen de tekst uit Jes. 61 „Een blijde boodschap voor de zachtmoedigen". Deze wereld is vol van dreiging, spanningen, onrecht en van een mateloze zelfzucht, aldus de heer Meijer. Het Evangelie staat daar mid den in. Dit stemt niet in met de wil van de mensen, want het vraagt schuld belijdenis en zelfverloochening. Groot heid, macht en invloed wordt in het Evangelie afgewezen. Christus kwam in deze wereld. Niet om te buigen voor macht en aanzien, maar om deze „verloren" wereld door Zijn liefde te overwinnen. Zachtmoedigheid ligt niet in ons ka rakter. Je komt er niet ver mee, maar dat is de hoofdzaak niet, zo zei de heer Meijer. De Heiland zelf was wel zachtmoedig. De liefde overheerste en die gaat boven de Wet uit. Jezus Christus heeft deze keiharde wereld overwonnen. De zacht moedigen zullen ook overwinnen, want zij zullen het aardrijk beërven. De heer Meijer besloot zijn meditatie met een %citaat van Joh. Calvijn: „Als je een schaap bent wordt je opgegeten" maar nochtans: „Zo laat ons aan schapen zijn, want Jezus Christus is geen Herder van wolven." Hierna volgde een tweede optreden van „De Veenzangers" met een drietal kerstliederen, waarin op gedragen wijze „Stille Nacht" werd vertolkt. Na de pauze zong de sopraan mej. Cobi Diepeveen „Nu zijt wellekome" en „Gloria is Excelsis Deo", waarbij duide lijk bleek dat onze plaatsgenote, die in het buitenland een opleiding volgt, grote vorderingen maakt en zo kon deze sopraansolo uitgroeien tot een uit voering die op een bijzonder peil stond, hetgeen door de bejaarden werd onder streept met een welgemeend applaus. Na samenzang uit de Lofzang van Maria werd de Kerstwijding besloten en kreeg elk der bejaarden nog een traktatie aan de uitgang. KERSTRIT VAN M.A.C. „VEENENDAAL" De Motor en Automobielclub „Veenen daal" houdt op zaterdag 21 dec. een oriëntatierit, die als Kerstrit mag gelden, want de prijzen zullen uit diverse soor ten Kerstwild bestaan. De deelname is opengesteld voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Er wordt om 2 uur gestart bij Hotel La Mon- tagne aan de Berg. Gelegenheid tot in schrijving een half uur voor de start. Postzegels verliezen geldigheid Met ingang van 1 januari 1964 zullen een aantal postzegels niet langer voor frankering geldig zijn. Het zijn: de Herdenkingspostzegels uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksju bileum van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard frankeerwaarde 12 en 30 cent; uitgifte 1962; de Zomerpostzegels 1962, frankeerwaarden 4, 6, 8, 12 en 30 cent; de Herdenkingspostzegels, uitgegeven ter gelegenheid van de voltooiing van de automatisering van het Nederlandse tele foonnet (frankeerwaarden 4, 12 en 30 cent; uitgifte 1962); de Europa-postzegels 1962, frankeerwaar den 12 en 30 cent; de Kinderpostzegels 1962, frankeerwaar den 4, 6, 8, 12 en 30 cent treden, desnoods zal de bioscoop wor den gesloten. Over prijzenpolitiek heeft gemeente niets te vertellen. De RMC heeft een klachtenbureau en verder kan men zich verstaan met economische za ken over te hoge prijzen. Opnieuw zal de verbinding met station Kesteren aan de orde worden gesteld. Op de winkel sluiting zal worden gelet. Burg. Bosch van Rosenthal Styi en begrip Wat de uitbreiding van industrieter reinen betreft herinnerde de voorzitter aan het onteigeningsbesluit van „Rem merden". Hij wekte de plaatselijke fa brikanten op zich te verenigen en sa men met het gemeentebestuur daden te stellen. De verhoging van de lasten bij de waterleiding Mij zal niet worden doorberekend op de tarieven. Getracht zal worden de verlichtingsplannen te versnellen. Spreker was ook van me ning dat de sportverenigingen té vlug leunen tegen de overheidskas. Ander zijds was de voorzitter van mening dat de overheid een taak heeft op sportge bied. Er wordt hard gewerkt aan het uitbreidingsplan „Donderberg" dat in derdaad uitbreiding naar het westen beoogt., De grens is in noordelijke richting bereikt. In januari komt het nieuwe plan in een geheime raad. Met de op merkingen over de Bouwkas Ned. Ge meenten was de voorzitter het niet eens. Dat de bouwkaswoningen sneller ver rezen lag aan de systeembouw. Ge meenteopzichters worden niet meer in geschakeld. De restauratie van het oude gemeentehuis wordt volgende week op nieuw met monumentenzorg besproken. Dit oud stukje Rhenen zag het college graag gespaard en gerestaureerd. Het museum komt dan vlakbij de Cunera- kerk. De voorzitter wilde zich buiten de verhoudingen in de raad houden. Wel gaf hij de raad in overweging zoveel mogelijk begrip en stijl op te leveren. Hij zou het op prijs stellen wanneer het rode kruis zich wat meer bemoeide met de bejaardenzorg. De gezinsverzorging noemde ook de voorzitter absoluut on voldoende. Destijds was er een centrum, doch de Hervormde kerk had de samen werking verbroken. Hij zag een taak voor Groene Kruis, de Vakbonden en Humanitas. Met het bouwvolume voor het ko mende jaar ziet het er slecht uit. Het is al bijna verbruikt. De buitenlandse arbeiders zijn benaderd door de instuif, doch zij wensen ongemoeid te worden gelaten. Over de wegwijzers in Achterberg deelde de voorzitter mede, dat dank zij de bemoeiingen van de consul (hilari teit) de gemeente een bijdrage had ver strekt van 250,en zal Achterberg op de wegwijzers komen. „Inderdaad heeft de consul met b. en w. gesproken", al dus de voorzitter tot de heer Scholte. De PTT zal worden benaderd over de telefooncellen. De voorzitter vond dit met name voor de nieuwe wijk belang rijk. Aan bredere straten zal aandacht worden geschonken. In de-Molenstraat komt éénrichtingverkeer zodra de N.V.- Weg is verbeterd. Aan de gehele Nederlandse pers werd wederom onderstaand artikel gezonden. Telken jare bereiken de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als b.v. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn gevallen bekend, dat ko nijnen levend werden gevild en de ogen „uitgepeld" (waaruit het dier moest ver bloeden) en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschil lende abattoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bonafide poeliers wenden. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en der gelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders - en wel in verband met de zeer vele klachten die haar be reiken - door de inspecteprs der ver eniging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauwkeurig zal worden toegezien. De politie is ten op zichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling wil niet in de eerste plaats een dreigement zijn; Dierenbescherming rekent immers op de goodwill van ieder weldenkend mens. Evenwel, in gevallen waarbij duidelijk opzettelijke wreedheid of niet te verontschuldigen ondoordachtzaam- heid blijkt, zal zeer zeker worden op getreden. Wenken voor pijnloos doden van klei ne huisdieren formuleert de Ned. ver eniging tot bescherming van dieren als volgt: De instrumenten voor het slachten (mes, hakmes, bijl) moeten scherp en zonder scharen (schaarden) zijn. Is bedwelming onmogelijk dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang bloed in de hersenen is, leeft en voelt het dier. Bij een opgerichte kop, waar bij de snijwond van de hals naar be neden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. GEVOGELTE Waar de kopvorm het toelaat, be- dwelme men door een krachtige slag met een houten hamer op de door een tafel gesteunde kop en snijde daarna dit lichaamsdeel af. Voor grotere vogels als ganzen verdient het aanbeveling, deze van te voren zo in een zak te doen, dat alleen de kop eruit steekt. Is be dwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. VISSEN Men bedwelme met een krachtige slag op de door een vaste onderlaag ge steunde kop en snijde dan dit lichaams deel af. Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wer velkolom achter de kop door. Pas daar na mogen de vissen worden ontschubd. Alen pakke men met een droge doek en behandele ze overigens als andere vissen. Nooit legge men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid er af getrokken worden als ze nog levend zijn. SCHAALDIEREN Kreeften, krabben en garnalen dom- pele men onder in kokend zout water en houde ze ondergedompeld tot ze levenloos zijn. Met het oog op de af koeling van het water neme men niet te veel tegelijk in een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauw water worden opgezet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden worden weggenomen. KONIJNEN Konijnen houde men bij de lendenen vast, zodat het hoofd naar beneden hangt en geve men dan met een stevig stuk hout, bv. een niet te lichte hamer- steel, een krachtige slag op het achter hoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen rou tine heeft, wende men zich - zoals ge- De bouw van de RK-school (uitbrei ding) wacht op rijksgoedkeuring. Zodra die er is wordt een bedrag bij wijziging op de begroting gebracht. Spreker no digde het bestuur van de RK-school uit te komen praten over reservering van grond voor een kleuterschool. Aan wij len Bloq van Kuffeler zal worden ge dacht bij naamgeving in de toekomst van nieuwe straten. Weer A.R.-ambtenaar Wethouder H. Griffioen (AR) haakte in op de aanmerking van de heer Schol te met betrekking tot het personeels beleid. Hij vond het een kostelijke op merking van de liberaal en deelde me teen mede dat inmiddels weer een AR- ambtenaar was benoemd. Bovendien was de man gereformeerd. De wethou der noemde het onplezierig, maar het was niet anders. Het was de enige solli citant die goed was en aan de eisen vol deed. Benoeming van ambtenaren heeft niets met politiek of godsdienst te ma ken, aldus de wethouder, die eraan toe voegde niet zo dom te zijn om zich te wagen aan een politieke benoeming. Brokken De heer Klaassen kwam in tweede in stantie terug op de verhoudingen in de raad. Hij kon de opmerking daar omtrent van de heer Deen niet begrij pen, die hij ervan verweet eerst brok ken te hebben gemaakt en daarna con stateerde dat die brokken er zijn. De kritiek die uit de raadzaal soms op het college wordt afgevuurd, noemde de heer Klaassen bij het beledigende af, de raad onwaardig. De heer De Jong wenste dat „brokken maken" duidelijk te stellen. Wethouder Van Gesink (PvdA) was bij het lot ge kozen, toen maakte de heer Klaassen de opmerking niet met hem te zullen samenwerken. Hij concludeerde daaruit dat het onjuist is de PvdA te verwijten brokken te hebben gemaakt. Na een hoofdstuksgewijze behande ling van de begroting werd deze, na hier en daar een opmerking zonder ge volgen, ongewijzigd vastgesteld. Ofschoon 't morgen officieel pas winter is Zaten wij reeds volop in de mist Ook al was 't herfst, heeft 't flink gevroren Harder soms, dan vaak tevoren De haarden worden weer flink gestookt Alsook de kachels opgepookt Wat nu, en ook eerder nodig was Want 't herfstweer heeft velen verrast Nu maar afwachten, hoe de winter wordt De dagen, nu wel extra kort Gaan midden januari lengen Wat de winter ons alsnog zal brengen Niemand weet het, ook niet De Bilt Vele wateren liggen als verstild Onder een behoorlijke laag ijs Waar de jeugd zich mee gelukkig prijst Want degene, die van schaatsen houdt Deert de winter niet, al is het koud De winter heeft ook z'n bekoring Afgezien van niet voorziene storing Die men hier en daar meemaakt En de bouw, die noodgedwongen staakt Legt elkeen zich er wel bij neer Al snakt hij soms naar milderweer Dat t.z.t. ook wel zal komen Als de nu bladerloze bomen Weer met voorjaarsbladeren zijn ge tooid En de ijsvloeren weer zijn gedooid Waarschijnlijk duurt de activiteit Van de komende winter nog 'n tijd Maar van mij mag hij verdwijnen 'k Zie liever 't voorjaarszonnetje schijnen. J. M. Op dinsdagavond 24 dec. wordt, zoals gebruikelijk, een Kerstconcert gehou den in de Nieuwe Hervormde Kerk aan de Verlengde Maanderweg. Dit concert zal worden verzorgd door het bekende zegd - tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier of tot het ge meentelijk abattoir. TRANSPORT EN BEWAREN VAN DIEREN Gevogelte moet men ongebonden in een net met een vaste bodem vervoeren en vissen in water. Is dit laatste niet mogelijk, dan late men ze door de verkoper op de boven aangewezen wijze bewusteloos maken en uitbloeden. Het bewaren van kreeften in winkels en restaurants met dichtgebonden scha ren is voor die dieren een kwelling. Is het nodig ze levend te bewaren, dan doe men dit in ijs. NOG EEN VERZOEK Het komt voor, dat levende dieren voor de consumptie worden verloot. Ze worden dan soms weken van tevoren in etalages van winkels geplaatst als lokmiddel voor het kopen van loten. Dierenbescherming dringt er op aan, dat zij die de verantwoordelijkheid voor de verloting dragen, een bon aan win naars verstrekken, waarop wordt ver meld waar het gewonnen dier geslacht kan worden afgehaald. Bij het winnen van een dier zal dan de verplichting moeten worden gesteld, dat de eigenaar het door een bonafide poelier of op een abattoir laat slachten. De hoofdpersoon in deze roman van Heinrich Böll is, zoals de titel al doet vermoeden, een clown. Wanneer u de indruk hebt dat een clown altijd een man met een rode neus, peenhaar en een dom uiterlijk is, vergist u zich wat Böll's clown betreft: Hans Schnier. Schnier is een aan lager wal ge raakte kunstenaar die, in zijn ge boortestad Bonn teruggekeerd, tal van oude vrienden en kennis sen opbelt. Deze telefoongesprek ken van Schnier nemen een groot deel van het boek in beslag. Tijdens en na die gesprekken met mensen die zich eigenlijk iets te hoog voelen om met een clown om te gaan (vooral nu hij geen publiek moer trekt) geeft Schnier zijn mening over hen en over zijn omgeving. Vooral de Katholieke Kerk en het societyleven moeten het vaak, al dan niet gemotiveerd, ontgelden. Böll trekt in dit boek ook weer van leer tegen de schijnheiligheid van een groot gedeelte van het tegenwoordige Duitse volk. Een voorbeeld hiervan: zijn moe der die tijdens het Derde Rijk haar eigen dochter voor het „goe de doel" opofferde in de letter lijke betekenis van het woord, beijvert zich nu voor de vereni ging tot opheffing van rassen tegenstellingen. Schnier's kijk op zijn medemens is wrang geworden, enerzijds door zijn eigen fiasco, anderzijds door dat zijn vrouw met wie hij zes jaar samen had geleefd en ge reisd en die hij lief had, hem ver laten heeft. Deze wrangheid blükt onder andere uit de volgende passage, waarin S. zijn moeder opbelt:Moeder: „Met het cen trale comité van de verenigingen tot opheffing van rassentegen stellingen". Ik stond sprakeloos. Had ze gezegd: „Met mevrouw Schnier", dan had ik waarschijn lijk gezegd: „Met Hans, hoe gaat het, mama?" In plaats daarvan zei ik: „U spreekt met een gedele geerde op doorreis van het Cen trale Comité van joodse Yankees; kunt u me alstublieft met uw dochter verbinden?" Ik schrok er zelf van Dat het verschijnen van dit boek in Duitsland veel stof heeft doen opwaaien, is geen wonder, want Böll doet een beroep op de op rechtheid van de mens en neemt daarom ook geen blad voor de mond, wanneer het Duitslands fouten betreft. We mogen het zonder de minste aarzeling een litterair kunstwerk noemen, zoals er de laatste tijd maar weinig verschenen zijn. Meningen van een clown is uitge geven bij Elsevier in een goede vertaling van Michel van der Plas. J. G. B. koor „Vox Jubilans" uit Waddinxveen, o.l.v. Mar. Egberts, terwijl Feike Asma het orgel bespeelt in solinummers, als ook met koorbegeleiding. Vox Jubilans, mar. Egberts en Feike Asma vormen tezamen een team dat in ons land grote bekendheid geniet. Meer dan 80000 grammofoonplaten vonden reeds hun weg naar de liefhebbers van eenvoudige christelijke koorzang. De hoogbejaarde dirigent, Mar. Eg berts (75) is de nestor onder de Ned. koordirigenten, welke dezer dagen zijn 55-jarig jubileum als toonkunstenaar vierde. Het programma bestaat uit bekende Kerstliederen, terwijl aan het slot van de avond het Slotkoor uit het Ora torium „Een lofzang Davids" van Mar. Egberts zal worden uitgevoerd, hetgeen als een climax van het concert mag worden beschouwd. Het Kerstconcert zal geopend en ge sloten worden door ds. E. F. Vergunst, Ned. Herv. predikant te Ede.

De Vallei | 1963 | | pagina 5