I Ramp dreigt voor recreatie (II) kijk op de... Setter Set ARAM ARAM BANK V TWEEDE BLAD „DE VALLEI" DINSDAG 24 DECEMBER 1963 Nr. 102 R II E N E N wmm VO LLEYBAL: Veel animo voor 15de scliool-vollcybal tournooi Hl IIHHÜ in plaats en omgeving Dr. C. Graafland: KERKELIJK NIEUWS Aantal lidmaten houdt geen ge lijke tred met kerkelijke groei Kou en mist bij Kerstrit van MAC Veenendaal U doet langer met nylons Fa. L. HEY O V E E B E 15 O ELST Postduiven bekroond op tentoonstelling SCIIERPENZEEL Agentschap Veenendaal, Kerkewijk 61 DE GROTE OPSTAND KRONIEK VAN HET LAND Scherpe spanning tussen stedeling en provincie „Ga van mijn I&nd af" In verschillende kringen in Nederland is een zekere weerstand ontstaan tegen het begrip recreatie. De voornaamste vertegenwoordiger van dit modewoord, de dagjesmens, staat in geen al te best licht bij bijvoorbeeld de gemiddelde bewoner van het platteland. Dat is niet zo verwonderlijk. Hij heeft het er zelf naar gemaakt. Hij strijkt hoogmoedig op het platteland neer en beschouwt ieder, die hy ontmoet, als een vertegenwoordiger van een minderwaardig ras. Het boerenleven staat by hem gelyk aan het leven in een weinig ontwikkelde rimboe. Hij heeft zelf als hij niet in aanraking komt met een hooivork of een stevige bocrcknuist geen last van zijn houding, maar de overheid zit ermee. Het is namelijk een moeilijkheid, waarmee de overheid terdege rekening moet houden bij het oplossen van de vraag waar in het jaar 2000 de dan levende twintig miljoen Nederlanders hun brokje vrije natuur moeten vinden. deel. De gemeente krijgt meer geld binnen, i kan dus meer doen aan publieke voorzienin gen, en daarvan profiteert weer iedereen. Maar wil men hiervan zonder moeilijkheden gebruik maken, dan is er maar één goede manier: zorg voor aparte gebieden voor recreatie en landbouw, aldus dr. Constand- se. EINDE. (Nadruk verboden). KOMMANDANT LEGER DES IIEILS BEZOEKT VEENENDAAL De leider van het Leger des Heils in Nederland, kommandant W. F. Palstra zal op zondag 29 december a.s. de afde ling Veenendaal komen bezoeken. Zon dagavond om half acht zal de comman dant een bijzondere samenkomst van het Leger des Heils leiden. DIENSTUITVOERING POST CHEQUE- EN GIRODIENST Door de vele feestdagen in de maand december is het niette genstaande de grote inspanning van het personeel onvermijdelijk dat de behandeling van giro-op drachten aan het einde van het jaar enige vertraging zal onder vinden. De rekeninghouders wordt verzocht hiermede reke ning te houden en eventuele op drachten die vóór een bepaalde datum moeten zijn behandeld tijdig in te zenden. ZEVEN HUWELIJKEN OP ééN DAG De ambtenaar van de burgerlijke stand in Rhenen heeft een zeer drukke dag achter de rug. Hij voltrok niet minder dan zeven huwelijken aan de lopende band. En dat was op de twintigste dec., de kortste dag van het jaar Dr. A. K. Constandsc, een sociologisch- deskundige van de Landbouwhogeschool in YVageningen, vertelde dit onlangs in Rotter dam tijdens een studiedag over de recreatie. Nu verkccrsmogelijkhedcn en vrije tijd toe nemen zullen de bewoners van een grote stad steeds meer naar de provincie trekken. Maar het is dc vraag, aldus Dr. Con standsc, of dit allemaal wel zo goed en mooi is. Volgens hem zal de stedeling er goed aan doen de zuiver agrarische streken te mijden. Zijn advies luidt: „Blijf thuis of zoek iets anders op". Want dc landbouw in zijn moderne vorm en de recreatie zijn in wezen onverenigbaar, meent deze socio loog. Dc kreet van dc verontwaardigde boer tegenover de brutale toerist „ga van mijn land af" is er één uiting van, maar die is ook te vinden in dikke rapporten over land bouw en recreaticgronden. Zwart-wit is de situatie nu ook weer niet. De plattelander, die zonder meer vijandig staat tegenover alle uitingen van de moderne recreatie, be hoort tot een uitstervend ras. Ook hij is de vrije tijd positief gaan waarderen, neemt vakantie als dat even mogelijk is, gaat op reis en gunt ook een ander zijn pleziertje. Dc oorzaak van dc tegenstellingen, die soms blijken, ligt dan ook, aldus Dr. Constandse, bij de stedeling zelf. Het is pijnlijk, zei hij, dat veel stedelingen nog het type van dc traditionele stijve en stugge boer voor ogen hebben, terwijl zij niet kunnen opmerken, dat achter het gordijn van soms oude boerderijen, ruwe werkkleding en het pittoreske landschap het platteland ook moderniseert en moder ner leeft. Het verschil in welstand tussen toerist en plattelander is eveneens een fic tie. „Dc auto ligt in ons land binnen het bereik van veel boeren, wanneer men verge lijkt met de massa van rccrcaticondcrzocken- j de stedelingen. De meeste boeren hebben I grotere huizen, grotere tuinen. Zij zijn in veel opzichten benijdenswaardig", merkte Dr. Constandsc op. Wat dc bewoner van de provincie en zeker de boer direct ervaart van de toe rist, zijn platgetrapte velden, weggeworpen conservenblikken, onzedige kledij, soms ze deloos gedrag en vooral lawaai. Het is wat dit betreft te begrijpen, dat velen het gevoel hebben, dat dc baten van het toerisme en de recreatie niet opwegen tegen de lasten. Toch heeft het toerisme betekenis voor het platteland. De winkelier, dc middenstander zal dit direct beamen. Hij ziet zijn omzet groeien. Zeker als hij in dc buurt woont van bos, hei water of een bezienswaardig heid. Maar er is ook een algemeen voor- jfteïtclU Wrndkiokkin voor betere uurwerken NOG NIET ZO DOM Een Rhenense jongetje van zes jaar, die met zijn vader naar de ijsbaan ging om voor het eerst van zijn leven de schaatsjes onder te binden was nog niet zo héél dom toen hij na vele valpartijen terugkwam en zijn vader één schaats teruggaf met de mededeling erbij: „be waar die even, ik leer het eerst maar op één schaats Ilct jaarlyks terugkerende schoolvolleybaltournool, het z.g. „Kcrsttournooi", wat ditmaal georganiseerd wordt op de donderdag, vrydag en zaterdag na Nieuw jaarsdag, begint gigantische afmetingen aan te nemen. Met recht kan worden gesproken van een monstertournooi. Niet minder dan ca 140 teams van Lycea en ULO-schoIcn uit Arnhem, Ede, Veenendaal, Eist (Gld.), Zetten, Doorn, Drieber gen, Rhenen, Wageningen hebben ingeschreven. FORELLEN-HEREN WONNEN Het eerste zevental van de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen", dat zaterdagavond een waterpolocompeti- ticwedstrijd speelde in het overdekte zwembad „Den Hommel" te Utrecht, won deze wedstrijd van „Wilskracht" 2 met 3-2. OP HETERDAAD BETRAPT Zo tegen Kerst en Nieuwjaar wil er wel een konijntje of een haasje „in". Dat moeten de gebr. H. en de heer V.S., allen afkomstig uit Veenendaal, ook gedacht hebben. De drie stropers,™ s^cceTaVbUtawS. werden echter door een patrouille van de rijkspolitie Rhenen op heterdaad be- De wedstrijden zullen worden ge trapt. En zo zal het wild wel een bij- speeld in diverse groepen en verschil- Het schoolvolleyballtoernooi 1963 draagt een enigszins feestelijk karakter omdat tegelijkertijd het derde lustrum wordt gevierd. Vijftien jaren achter een hebben de organisatoren van dit „monstertoernooi" honderden wedstrij den moeten „plannen" en verwerken. Stipt op tijd begonnen de wedstrij den en eindigden eveneens binnen de gestelde tijd. Duizenden scholieren kwamen in deze 15 jaar tussen de lij nen en het dient vermeldt dat de wed strijden altijd een sportief karakter droegen, reden waarom het Veenen- daalse Schoolvolleyball eigenlijk tot een regionaal toernooi uitgroeide en een goede klank kreeg in volleyball- kringen in de wijde omgeving. De organisatoren van dit snektakel, de heren H. C. Buys, F. van Doorn en E. v. Asselt, zijn evenwel weer aan de slag getogen om dit toernooi vooraf op papier in goede banen leiden. Op de toernooidagen zelf zullen zij worden bijgestaan door meerdere krachten, die dan hoofdzakelijk de functie van scheidsrechter zullen gaan bekleden. In voorgaande toernooien is gebleken dat een straffe leiding zeer veel tot smaakje krijgen! VRIJ ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ S.K.F. EENENDAAL Zaterdagmiddag had op het kruispunt Groeneveldselaan-Industrieiaan een bot sing plaats tussen twee personenauto's. Met een daverende klap vlogen de wa gens op elkaar. Vyf personen werden gewond en naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal overgebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van een personenauto, de heer Van II. uit Rhenen, komende uit noordelijke richting en rydende op de Groencveldselaan met volle snelheid het kruispunt opreed. Iiy gaf daarbij geen voorrang aan de auto, bestuurd door de heer Den U. uit Eist (U.), die vanaf de Industrielaan naderde. Bij de botsing die ontstond werden beide wagens zwaar beschadigd. Van de vijf gewonden moesten het 11-jarige dochtertje Mathilde van de heer Van II. uit Rhenen en mevr. Den U. uit Eist in het zieken huis blijven. Zij hadden vry ernstige verwóndingen opgelopen. mnff Kerstfeest weggerangeerd tot „gestroomlijnd volksfeest" Dr. C. GRAAFLAND, Ned. Herv. predikant te Veenendaal, geeft hierbij in enkele korte volzinnen de betekenis van het Kerstfeest weer, waarbij tevens de populairteit, die het Kerstfeest in onze dagen ten deel valt, even wordt aangestipt. Dr. Graafland vermoedt dat het Kerst feest zo populair is omdat ieder menselijk wezen een vaag verlangen bezit naar een zekere religiositeit. Als je Christen bent kan het geloof zekerheden geven. De on christelijke mens heeft geen houvast. Hij leeft in de overal heersende vertechnifi- cering slechts horizontaal. De vertikale lijn naar boven ontbreekt. Ondanks dat is de huidige mens gelijk aan de mens, die in Romeinen 1 en 2 wordt geschetst. Hij staat, misschien onwetend, in relatie tot God, maar wil van God niet weten door zijn ongerechtigheid. Men zoekt dan naar een zekere vulling, men komt niet verder en wroet maar door in de dingen van deze aarde. WANGESTALTEN Hierdoor komt men tot wangestalten, ook in de om lijstingen van Kerstmis 1963, tot een soort moderne afgoderij. Men richt allerlei vormen op en vervormt aldus de ware betekenis. De populariteit van het Kerstfeest heeft voor- en nadelen. Een voordeel is dat men dit - in feite christelijke - feest mee wil herdenken en zij het ongewild soms, toch de ge boorte van het Kind wordt overdacht. Een nadeel is dat het Kerstfeest wordt aangepast aan allerlei menselijke behoeften en tot een soort gezelligheids- streven ontaard. Het Kerstfeest wordt in vele kringen tot een gestroomlijnd volksfeest weggerangeerd. VERNEDERING Wij, als orthodoxe christen, stellen - de Paulinistische lijn volgend - het Kruis centraal. Rome stelt de incarnatie op de voorgrond. Er is een zwenking naar het eccentueren van de incarnatie te constateren, waarbij de humaniteit op een voetstuk wordt geplaatst. Christus begon met Kerstmis al te lijden. God sprong de mens na in zijn diepte. De geboorte van Christus is geen verheffing van de humaniteit, maar een ingaan in de ver nedering. Het is vernederend voor de mens en tevens heilvol omdat men hierdoor tot God kan terugkeren. Achter het Kerstfeest ligt echter Pasen. In het verlengde van de kribbe stond het Kruis. Al onze christelijke feestdagen moeten worden aaneenge regen tot één geheel, met als uitgangspunt de komst van Gods Zoon in het vlees, opdat zondaren zalig zouden worden. In „Rond de Cunerakerk", het kon- taktblad voor Hervormd Rhenen, la zen wij een interessante statistiek over de groei van de gemeente en veel wat daarmee samenhangt. ■tt- De gemeente nam in 1963 met 700 zie len toe en kwam op 5900. Men gaat zelfs terug naar het jaar 1849 toen de gemeente bestond uit 2000 zielen. In 1947 waren er 4000 hervormden in Rhenen. In 100 jaar dus 2000 zielen erbij. Voor de volgende 2000 had men van 1947 tot 1964 slechts 17 jaar nodig, •fr 20%> van alle zielen is belijdend lid, 41°/# dooplid en 39°/o geboortelid. Men is ook even bij de hervormde buren gaan neuzen: in Leersum is 31°/o belijdend lid, in Utrecht 27%, in Bar- neveld 26% en in Veenendaal 24%. Voor de leeftijd van 25 jaar belijdenis afleggen deed in Rhenen 10,8%, in Veenendaal 8,4%, in Utrecht 14,7%, in Leersum 14,8% en in Barneveld 11,3%. ■fr Onder het motto „Nu eens even den ken" worden aan deze cijfers bepaalde conclusies verbonden. ■fr Men vraagt zich af of het wel juist is, dat het pastorale werk voor de bijna 6000 hervormden van thans nog moet worden gedaan door twee predikanten, eenzelfde aantal predikanten als men. had, toen er 2000 zielen waren. ■fr „20 jaar vooruit denken sprekende over het belijdenis doen. Het aantal belijdende leden dat er jaarlijks bijkomt is nog maar een kwart van wat het nog niet zo lang geleden was. Nog even over het belijdenis doen De hervormde ds. D. van den Berg te Veenendaal gaat op verzoek een aparte belijdeniscatechisatie hou den voor mensen tussen 50 en 70 jaar. DE DUIT IN HET ZAKJE De financiën vormen een aanhoudende zorg voor de kerk en na het opmaken van de balans moeten veel kerkgenoot schappen aan het eind van het jaar nog een extra beroep op de gemeente leden doen. Het Uitbreidingsfonds van de her vormde gemeente van Veenendaal was in de laatste volle week van 1963 ge stegen tot bijna 230 duizend 500 gul den. Men spitst zich er op volgend jaar de Oudekerk op de Markt schuld- vrij te maken. De totale bouwkosten van de nieuwe Sionskerk in het Franse Gat worden gesteld op 800 duizend gulden, het rijkssubsidie en de bijdrage uit de kerkbouwaktie voor deze kerk op 350 duizend gulden. De gemeente heeft reeds ruim 131 duizend gulden geof ferd. Blijft dus op te brengen door de gemeenteleden in totaal 320 duizend gulden, waarvan in 1964 120 duizend op tafel moet komen om een sluitende exploitatierekening te krijgen. zegt men, In Rhenen gaat men door middel van allerlei acties de schuld op het orgel in de Cunerakerk te lijf. Het instru ment in 1954 gebouwd heeft 80 duizend gulden gekost en aan het eind van dit jaar heeft de herv. ge meente van Rhenen er 65 duizend op afgelost. ■fr De Veenendaalse gereformeerde kerk staat voor de restauratie van de kerk aan de „Vaartbrug". De eindstand van het restauratiefonds is 85 duizend gul den. De plannen voor de restauratie verkeren in een vergevorderd stadium. Er gaan in deze kerk stemmen op om bij wijze van proef gedurende een jaar één collecte per dienst te houden. Men vindt deze wijze van collecteren in het kader van de eredienst stijlvoller. ■fr De vrouwenvereniging van de chr. ge reformeerde kerk aan de Hoofdstraat hield een verkoopdag, die 1850,op bracht. Niet praten; zingen voor de dienst In de Oudekerk de enige kerk van de herv. gemeente van Veenendaal met vrije plaatsen moet men dikwijls voor een goed plaatsje nogal vroeg present zijn. Om alles wat niet voor de aanvang van een kerkdienst past verveling, praten enz. te voorko men heeft men j.l. zondagavond vanaf een kwartier voor de aanvang van de dienst kerstliederen gezon gen. We vervelen ons dan niet en zit ten tot stichting in Gods huis, schreef dr. C. Graafland, van wie het idee kwam, in het Veens kerkblad. Het is ons bekend, dat in meerdere kerken reeds dergelijke samenzang- kwartiertjes zijn gehouden. Het „ge vaar" zit er natuurlijk in, dat men dan een kwartier voor de samenzang aan wezig is. Ambtsdragers In de herv. gemeente van Veenendaal hebben de laatste tijd verschillende verkiezingen van ambtsdragers plaats gevonden. In wijkgemeente 5 (west ds. A. Wis- gerhof) werden door de wijkkerke- raad herkozen, aangezien geen „tegen kandidaten" waren gesteld: de ouder lingen G. Leppers, M. J. Muller, H. Oudhuizen en A. v. d. Scheur en de diakenen B. van Kesteren en N. Na gel. Tot scriba van deze wijkkerkeraad werd gekozen diaken Ph. Verheij. In wijkgemeente 4 (zuid ds. D. v. d. Berg) moest door de gemeente worden gestemd, omdat een lijst met namen van tegenkandidaten was ingediend. Niettemin werden de zittinghebbende ambtsdragers herkozen, n.l. de heren C. van Leeuwen, S. Brinkhuis, E. Vos, J. v. d. Haar, J. Arends en D. v. d. Scheur. De Chr. gereformeerde kerk, Hoofd straat, Veenendaal koos als ouderling de heer R. Roelofsen, Groen van Prinstererstraat 26. ■fr Ook in de Rhenense hervormde kerk werd gestemd voor de verkiezing van ambtsdragers. In wijkgemeente I (ds. N. Kooreman) zagen zich gekozen de ouderlingen H. Boelhouwer, A. van Laar, H. van Daalen, J. Baars, J. W. Zijlstra en W. N. Bos en de diakenen J. Baas en W. Haalboom. Wijkgemeente 2 (ds. A. Westra) kreeg het volgende college van ambtsdra gers: H. J. Hoffman, R. D. Politiek, J. van Voorthuisen, J. van Kesteren, J. van Versseveld, A. K. Henzen, H. A. van Dolderen en J. Hovestad. ■fr Op nieuwjaarsdag zullen de nieuw ge kozen en herkozen ambtsdragers van de hervormde gemeente van Rcnswou- de worden bevestigd, n.l. de ouderlin gen W. de Jong, B. Vlastuin en diaken J. H. Worst. De hervormde kerkeraad van Eder- veen heeft een toezegging van beroep uitgebracht op ds. A. J. Timmer van Elspeet. In een dichte mist en snerpende kou de is zaterdagmiddag de jaarlijkse Kerstrit gehouden van de MAC Vee nendaal. Dertig deelnemers verschenen voor deze vrij pittige oriëntatierit aan de start. De route, die 80 km lang was voerde vanaf de startplaats La Mon- tagne naar Rhenen, Eist en Renswoude. De uitzetters, de heren D. Bos en A. v. d. Craats, hadden in hun opgave tal van moeilijkheden verwekt. De deel nemers konden overigens zelf de con troles nemen. Er werden legio strafpunten geno teerd, maar na afloop konden de prijs winnaars toch hun Kerstwild, bestaan de uit konijnen en hazen, in ontvangst nemen. De uitslag luidde: Auto's en motoren: 1. K. Koenders, Veenendaal met 107 str.p.; 2. M. van Dijk, Veenendaal, 107 str.p.; 3. R. van Hal, Veenendaal, 118 str.p.; 4. J. Ciesal, Amersfoort, 143 str.p.; 5. J. Beebink, Amersfoort, 157 str.p. Bromfietsen: 1. J. W. Drost, Veenen daal, 121 strf.p.; 2. H. Slemmen Veenen daal, 126 str.p.; 3. Drs. F. J. v. d. Wolf, Veenendaal, 206 str.p. SLACHTOFFER VAN GREBBE- HELLING Opnieuw heeft de steile helling van de Grebbeberg een verkeersslachtoffer ge ëist. Een bestuurder van een personen auto slipte in de bocht voor hotel De Grebbe met als gevolg dat zijn wagen tegen een langs de kant van de weg staande boom tot stilstand kwam. Het voertuig was zwaar beschadigd, de be stuurder kon er ongedeerd uitkruipen. Over het algemeen rijden de wegge bruikers hier met té grote snelheid. Zij kennen de situatie ter plaatse niet, met het gevolg dat velen hier veronge lukken. Het gemeentebestuur van Rhe nen heeft de minister van verkeer en waterstaat dringend verzocht voor de helling een maximum snelheid in te voeren van 50 km per uur. J. STUIVENBERG WERD JUDOKAMPIOEN Tijdens de zondag in de Flevozaal te Rotterdam gehouden Judo-wedstrijden werd de heer J. Stuivenberg uit Vee nendaal kampioen lichtgewicht (oranje band). Deze wedstrijden werden geor ganiseerd onder auspiciën van de NJJB in een nationaal judotoernooi. Ook de overige judoka's uit onze omgeving - allen opgeleid door de Sportschool v. d. Velde - behaalden mooie prestaties. Vele van hen kwamen de halve en kwartfinales met succes door. vjH in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 43, Telefoon 2163 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 lende zalen. De teams van de diverse Lycea spelen in de zalen van het Chr. Lyceum, de Chr. Huishoudschool en in gebouw „Eltheto". De teams van de ULO-scholen spelen in de zalen van de Kon. Julianaschool, de Ichtus-ULO en de school aan de Sandbrinkstraat. Op de zaterdag komen de oud-leerlingen aan de beurt. Dit is niet alleen een sportief evenement, maar tevens een reüni voor vele oudgedienden. Van een juist gestelde prognose kan weinig of geen sprake zijn. Immers, elk jaar weer verschijnen de diverse teams met nieuwe gezichten tussen de witte lijnen. Wel mag gezegd worden dat de kansen voor de le teams van het Chr. Lyceum uit Veenendaal hoog mogen worden aangeslagen, gezien het feit dat er in dit team diverse gerenom meerde krachten van het Veenendaalse VCV uitkomen. Aan spanning en sensatie zal het ze ker weer niet ontbreken. Er zal weder om voor elke punt worden gevochten. Hierin zal zeker het plaatselijke en schoolchauvinisme een grote rol spe len. De aanmoedigingen van het sup- porterslegcr zal weer tot ver in de om trek te horen zijn. Veenendaal leeft in deze dagen in de ban van de volleyballsport. Van heinde en verre komen de deelnemers naar Veenendaal gezwermd uit reeds eerder genoemde plaatsen. Om half negen in de ochtenduren wordt reeds aan de series begonnen, terwijl pas om pl.m. half negen 's avonds de zalen kunnen worden ontruimd. VOLOP SCIIAATSGENOT Voor de schaatsliefhebbers staan drie grote ijsbanen ter beschikking in Leer- sums-Overberg. Vanuit de wijde omtrek komen de schaatsers hier aan en er wordt volop genoten. Jammer dat deze ijsbanen niet verlicht zijn, zodat men alleen bij daglicht over de baan kan zwieren. De toegang is gratis en reeds vele dui zenden profiteerden hiervan. Het ijs bleek in uitstekende conditie te verkeren. Een kleine 200 postduiven zorgden afgelopen vrijdag en zaterdag voor een gekoer en gefladder van je welste in zaal Sportlust tijdens dc jaarlUkse tentoonstelling van de postduivenvereniging de Instuif. Van jong tot oud en van bevlogen tot onbevlogcn waren ze weer, de mooi gekleurde vogels tot in de puntjes verzorgd door hun ei genaren. De Instuif heeft met deze tentoonstel ling een goede beurt gemaakt en getoond dat ze haar bestaansrecht ten volle waard is. De kwaliteit van de inzendingen was van goed gehalte en er was weinig ver schil tussen de beste en de minder goede duiven. Kortom het was een mooie af sluiting van het jaar 1963, een jaar waar in verschillende leden in belangrijke vluchten vooraan geëindigd zijn. Evenals vorig jaar was de inzending van de heer Hartman van de beste kwa liteit. Keurmeester Felen taxeerde zijn 5 duiven het hoogst met 460V2 P- Ook de schoonste doffer van de tentoon stelling behoorde tot deze inzending. De schoonste duif was van de heer H. Doorn speek die evenals Hartman 92Vs P- kreeg toegewezen. Andere uitslagen zijn: Oude doffers onbevlogen 1 Riemsdijk; 2 Hartman. Klasse oude duivinnen onbevlogen 1 Riemsdijk; 2 Snetselaar. Oude doffers tot 500 km. 1 Hartman; 2 J. M. Brienesse; 3 Hartman; 4 C. v. d. Berg; 5 B. Vervat; 6 Brouwer. Oude duivinnen tot 500 km. 1 Snetselaar; 2 Bouman-Kievit.3 W. v. Zetten. Klasse 5 oude doffers boven 500 km. 1 Bouman-Kievit; 2 W. v. Zetten; 3 Bou man-Kievit; 4 Boelhouwer. Oude duivinnen boven 500 km. 1 H. Doornspeek; 2 B. Vervat; 3 Bouman- Kievit. Jonge doffers. 1 C. v. d. Berg; 2 Bouman-Kievit; 3 Doornspeek; 4 Boelhouwer; 5 C. v. d. Berg. ONGEVAL IN DUISTERNIS De dringende verzoeken in Rhenens raadzaal om tot een snellere verbetering van de straatverlichting te komen blij ken wel gemotiveerd te zijn. Vrijdagavond vond er tenminste weer een ongeval plaats, alweer op de Rijksstraatweg bij de Hervormde kerk, waar een luxe wagen misleid door de duisternis op een ge parkeerd staande vrachtauto reed. Het oleef bij materiele schade. Een extra lichtpunt op deze plaats zuo zeer gewenst zijn. Jonge duivinnen. 1 T. v. Laar; 2 W. v. Zetten; 3 Hartman 4 J. v. Aalten; 5 T. v. Maurik. Late jongen. 1 Hartman; 2 Brouwer; 3 W. E. v. Laar Voor elke prijswinnaar was een beker beschikbaar, waaronder twee hele mooi* geschonken door de firma Koster en be- tonfabriek de Hoop. KERSTAVOND VAN C.PB. Woensdagavond werd door de leden van de christelijke plattelands vrouwen- en mei6jesbond een kerstavond georgani seerd. In tegenstelling tot de maandelijk se vergaderingen, die meestal gevuld zijn met spreekbeurten werd deze Kerst avond geheel door eigen leden verzorgd. Voor de pauze werd een prachtig Kerst verhaal verteld, waarna er in de pauze letrakteerd werd. De tweede helft van de avond werd gevuld met zang en declama tie. Aan het einde werd nog geattendeerd ap de jaarvergadering die op 22 januari ia! worden gehouden. GEEN VERGUNNING Enkele jaren geleden besloot de krui denier Van S. uit de Dorpsstraat er mee op te houden en hij deed zijn clandizie over aan een andere kruide nier. Een en ander werd bij contract geregeld. Een druk leven gewend zijn de begon het nietsdoen de heer Van S. al gauw te vervelen Op zekere dag stouwde hij zijn auto vol met dranken, tabak, sigaren, koekjes, etc., artikelen die men gewoonlijk in een kruideniers zaak kan aantreffen en ging hiermee ..de boer" op. Vermoedelijk was dit een winstgevend zaakje want Van S. ging er mee door. Donderdag raakte hij echter in de buurt van De Klomp betrokken bij een aanrijding. Over zijn volgeladen auto met dranken, rookartikelen, etc. wilde de politie wel eens meer weten en deze vroeg inlichtingen aan collega's te Scherpenzeel. Deze nam op haar beurt alle spullen in beslag en het politie bureau veranderde in een supermarket. Tegen Van S. zal proces-verbaal wor den opgemaakt terzake het handel drij ven in dranken, rookartikelen, etc. zon der de vereiste vergunning. a Dent Volg het voorbeeld van tienduizenden andere Nederlanders d-ie een spaarrekening hebben geopend bij de N.H.M. Uw spaargelden zijn er volkomen veilig. Andere belangrijke voordelen zijn: 3J% rente soepele opvragingsregeiing spaarder H uw hAlaQtinnsrhnlH bij aeNHM? uw belastingschulden op tijd betaald, niet te vroeg, niet te laat geen kosten NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ spaar veilig, spaar modern, spaar bij de N.H.M. (23) Krakend bezwijkt het venster van het koop manshuis onder het geweld der bijlslagen. De ka merdienaar, die op het lawaai het vertrek binnen komt, deinst ontzet terug bij de aanblik van de ge wapende burgers. „Blijf staan, jij slaaf van dit koopmansgebroed!" buldert de voorste opstandeling, die het versplinterde venster wijd openwerpt en met de bijl in de vuist binnen klautert. Maar de dienaar stoort zich allerminst aan dit bevel en stormt luid schreeuwend de kamer uit en de trap af. Beneden wordt op zijn alarmkreten een deur opengeworpen. Maar zodra Avidis, die in de opening verschijnt, de gewapende burgers boven aan de trap ziet opduiken, werpt hij de deur haastig weer dicht. „Help! Doe epen! Ze vermoorden me!" jammert de wanhopige dienaar en wild beuken zijn vuisten op de deur. Daar voelt hij zich door een sterke hand in de kraag gegrepen en reeds waant de arme man zijn laatste uurtje geslagen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 3