Katoenen après-ski kleding Slechts één raadslid tegen instellen van onderzoek-commissie VEENENDAAL Politieberichten GEMEENTEBEGROTING IN DE RAAD VAN AMERONGEN Afscheid van de heer Haggenburg R H E N E N ELST E. P. van Dijk neemt geen zitting VOGELTENTOONSTELLING WAS NOG NOOIT ZO GROOT NIEUWE FIRMANAAM VOOR N.V. IJZER- INDUSTRIE VOLGEND JAAR DERTIG WONINGEN Zwembad KERSTDECLAMATORIUM Verplichte aansluitingen Subsidiebeleid1 Aula begraafplaats Gasvoorziening Feestdagen... Seven-Up hoort erbij. Als fris drank, als mixdrank, als fcéstdrank. Mix eens met Seven-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenever, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafel. VERRUKKELIJK Over dc wenselijkheid tot het instellen van een ereraad, die tot taak heeft dc beschul digingen aan het adres van de vorige woningcommissic te onderzoeken is woensdagavond in dc gemeenteraadsvergadering niet getwist. Zij die het woord voerden waren van oordeel dat zulk een raad of commissie de onlangs weggestemde leden van de woningadvies commissie een eerlijke kans zou geven op genoegdoening. Alleen de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. Hij wenste dan ook geen zitting te nemen in de ereraad en stelde zijn plaats beschikbaar. Toen de voorzitter aan de KVP'er V. d. Voort verzocht in plaats van de heer Van Dijk zitting te nemen weigerde ook deze. De commissie zal nu uit viër leden bestaan. Mr. J. Deen (P.v.d.A.) kwam, sprekend over hetgeen zich in de laatste vergadering had afgespeeld tot de slotsom dat in Rhcnen niet zo zeer sprake is van een woningtekort, als wel van woningnood. Hij was van me- ing dat er oneconomisch en misschien wel onsociaal met de woningen wordt omgespron gen. Hij stelde met nadruk niet te willen zeggen dat de leden van dc oude commissie in verantwoordelijkheid tekort waren ge schoten. De verantwoordelijkheid berust im mers bij B. en W., aldus de heer Deen. Hij De Veenendaalse Vogelvrienden organiseren een grootse tentoon stelling in de Patrimoniumschool, die hedenavond wordt geopend. Nog nooit werd een zo groot aan tal vogels geshowd, hier in Vee- nendaal. Maandag waren vijf keurmeesters druk in de weer om de meest uiteenlopende soorten vogels te keuren. De uitslag van de jury was: Kampioen Kanarie: Gebr. de Rooy; Kamp. Trop. Vogels A. van Ra- venswaay met blauwfazantje; Kamp. Par kieten H. Oskamp, Renswoude met muis parkiet; Kamp. Kanaries overjarig P. v. Vliet, Overberg; Stamkampioen Kanaries: W. v. Esseveld en v. d. Haar; le prijs volieres: J. de Kievid. Dit waren de prij zen op de onderlinge tentoonstelling. Voor de districtstentoonstelling vielen in de prijzen: Kamp: Kanaries: W. Rijkse, Kamp. Parkieten: G. de Kroon, Doorn; Kamp. Trop. vogels A. van Ravenswaay. De wisselbeker voor het hoogst aantal clubpunten kreeg de inzending van de Gebr. van Rooy. De tentoonstelling is geopend dinsdag 24 dec. van 7 tot 10 uur. (heden). Tweede Kerstdag van v.m. 10 tot n.m. 10 uur; Vrijdagavond van 7 tot 10 uur; Zaterdag van v.m. 10 tot n.m. 8.30 uur. Donderdagavond merkte een buur vrouw van de alleenwonende 84- jarige dame B. aan de Nieuweweg dat er een sterke kolendamplucht in de kamer van de oude dame hing. Het bleek dat de schoorsteen niet vol doende trok. Een broer van mej. B. zorgde ervoor dat de kachel werd weggehaald en het vertrek werd ont lucht. Vrijdagmiddag stond de heer M. v. d. K. met zijn auto te wachten voor het stoplicht aan de Hoogstraat. Toen hij wilde optrekken werd de bestuurder het uitzicht belemmerd door een be stelauto. Van de K. kwam hierdoor in botsing met de wielrijdster mevr. van M., die met haar zoontje achterop het kruispunt wilde oversteken. Zowel mevr. v. M. als haar zoontje kwamen op het wegdek te vallen. Zij werden bij de Scheepjeswolfabrieken verbon den en konden naar huis worden ver voerd. Vrijdagmiddag reed de heer J. J. R. uit Soestdijk met zijn auto over de Mun- nikenweg in de richting van de Rode Haan. Op 20 meter voor hem speelden een aantal kinderen op de weg. R. moest afremmen, maar botste door de gladheid tegen een vrachtauto van de heer M. uit Woudenberg. Beide auto's werden beschadigd. Vrijdagavond ontstond een binnenbrand bij een familie op de Adr. van Osta- delaan. Een hoeveelheid boter die op het gasfornuis stond vatte vlam. Met eigen middelen kon de brand worden geblust. Zaterdagmorgen botste een auto be stuurd door Van D. uit Veenendaal op de Stationssingel tegen een links geparkeerde auto van de heer Van W. Er ontstond lichte schade. Zaterdagmiddag ontstond een schoor steenbrand in de v. d. Polstraat. Er vlogen vonken uit de kachelpijp, mede veroorzaakt door het felle sto ken. De brand was overigens zeer snel geblust. Met ingang van 1 jan. a.s. zal de firmanaam van de N.V. Vee nendaalse IJzerindustrie worden gewijzigd. De nieuwe firmanaam zal luiden: Aug. Stenman, Hol land N.V. v/h Veenendaalse IJzer industrie. Aug. Stenman, Holland N.V. vormt een dochteronderneming van Aug. Stenman A-B, Sweden, gevestigd te Eskilstuna, Zweden. Daar de bestaan de fabriek niet voldoende ruimte biedt om de voorgenomen vergroting van de produktie-capaciteit te bereiken, ligt het in de bedoeling in de toekomst op de Industrieterreinen van Veenendaal een nieuwe fabriek te bouwen. De be nodigde grond (ca 20.000 m*) is hiertoe van de gemeente Veenendaal gekocht. D. J. ROBBERTSEN ONDERSCHEIDEN Vrijdagmiddag werd in de kantine van de N.V. Veenendaalse IJzerindus trie de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit gereikt aan de heer D. J. Robbertsen, die dat bedrijf gedurende 40 jaar op trouwe wijze heeft gediend. Burgem. Mr. Dr. J. Hazenberg speldde de jubi laris de onderscheiding op de borst in tegenwoordigheid van de Directie, en kele stafleden en de ondernemings raad. meende dat de ereraad zeer wenselijk was, maar stelde er bij dat een en ander niet wil zeggen „dat er iets wordt teruggedraaid". Beschuldigingen Ook de heer W. H. F. Scholtc (V.V.D.) achtte het belangrijk een onderzoek in te stellen. Hij uitte terloops nog enkele be schuldigingen tegen raadsleden uit Eist. De heer W. Klaassen (C.H.U.) achtte het, ge zien deze beschuldigingen nog belangrijker dat een onderzoek zou worden ingesteld. Daarentegen voelde de heer C. Hensen (P. v.d.A.) na de opmerkingen van de heer Scholte niets meer voor de voorgestelde on derzoekcommissie. Ook had spreker bezwaar tegen de burgemeester als voorzitter van deze ereraad. „U, burgemeester, bent één van de genen die geblameerd zou kunnen zijn en daarom dient juist U niet de leiding te heb ben van het onderzoek." Geen der overige raadsleden deelde dit standpunt. De heer Van Dijk zag helemaal niets in het onderzoek. „De commissie was aftredend, er is een nieuwe, een andere commissie be noemd, de raad heeft uitspraak gedaan en daarmee is de kous eigenlijk af. Ik beschouw dit als een afgedane zaak en ik wens met deze ereraad niets te maken te hebben." Dc commissie van onderzoek bestaat nu uit de heren Deen (P.vd.A.), Klaassen (C.H.U.Scholte (V.V.D.en Verwoert (S.G.P.). Voorzitter zal zijn de burge meester. Novcgas Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Novegas. Volgens de voorzitter is aan de Novegas dc voorkeur gegeven boven het Gasbedrijf Centraal Nederland, omdat de gemeente bij de Novegas iets meer invloed zal hebben, de omschakeling op aardgas snel ler zal gaan en Novcgas al ervaring heeft in omschakeling en het GCN niet. Op een vraag van de heer Drost of het ombouwen van de toestellen kosteloos zal geschieden kreeg de vragensteller een positief antwoord. Schoolnieik Het voorstel-Dcen van de vorige vergade ring, om de kosten van dc schoclmelkver- strekking voor rekening van de gemeente te nemen, waarover de vorige keer dc stemmen staakten (7-7), werd nu aangenomen met acht tegen zes. Maandagavond werd in de gemeenteraad van Amerongen de begroting voor 1964 behandeld. Na een gedegen behandeling van de vele onder werpen welke ter tafel kwamen besloot de raad met algemene stem men tot het aanvaarden der begroting. Van verschillende zijden werd vertrouwen uitgesproken in het beleid van het gemeentebestuur en werden woorden van lof gesproken voor het werk van het gemeente- personeel. Het college deelde mede dat er plan nen zijn ingediend voor de bouw van 30 woningen, tw 18 woningwetwoningen en 12 premiewoningen waarvan de financie ring plaats vindt door het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Deze woningen zullen komen op ijle onlangs aangekochte gronden. B en w spraken de verwachting uit dat er grote kans is dat dit plan ge realiseerd kan worden. De raadscommissie was het opgevallen dat geen post was geraamd voor de bouw van een zwembad. De voorzitter deelde mede, dat een symbolisch bedrag is op genomen van 300,Er worden onder handelingen gevoerd met de gemeente Leersum om tot een gezamenlijk bad te komen. De plaats welke Leersum aanwees is niet aantrekkelijk voor Amerongen. KERSTFEESTVIERING CENTRUM VOOR WERKENDE JEUGD Vrijdagavond vierden de jongens van het centrum werkende jeugd tezamen met hun leiders en genodigden het Kerstfeest, in het gebouw van het cen trum aan de Kerkewijk. Er werd een gemeenschappelijke Kerstmaaltijd gehouden waaraan ook de genodigden, meest functionarissen uit de bedrijven, aanzaten. De voorzit ter van de vormingsraad sprak een tafelrede uit. Hierna werd door een aantal jongens het Kerstspel „De koningen die wij zijn" opgevoerd. Het Kerstfeest werd besloten met een korte toespraak van de heer A. H. van Pijpen. Het geheel stond onder leiding van de beide vor mingsleiders R. de Vries en J. H. Visser. In een sfeer van gezelligheid en spon taniteit namen zondag j.l. schoolbe stuur, ouders, kinderen, oud-leerlingen, collega's en vrienden afscheid van de heer A. J. M. Haggenburg. Ceremoniemeester D. Philips opende de bijeenkomst met de wens dat de bit tere winterkoude verdreven mocht wor den door de warme zonnigheid van ge negenheid en dankbaarheid van groot en klein. Scheiden, aldus spreker, wekt gevoelens van weemoed, zowel bij de vertrekkenden voor wie het een beetje „sterven" is, als bij de blijvenden. die zich verweesd voelen. Toch bezit een afscheid een bekoorlijke zijde: het biedt gelegenheid uiting te geven aan gevoelens van erkentelijk heid en dank jegens de scheidende, waarbij hij objectiever gezien wordt dan anders. A. J. M. HAGGENBURG Zulks bleek weer uit de woorden van de voorzitter van het schoolbestuur, pastoor Goes, die de heer Haggenburg prees om zijn verdiensten voor het on derwijs, de parochie en de gemeente Veenendaal, waarbij hij een geschenk onder couvert aanbood. In dezelfde geest sprak de heer Hui- bers, lid van het schoolbestuur. De heer D. Philips schetste de vertrekkende als vernieuwer van het onderwijs: nu zit ten er geen volwassenen-in-zakformaat meer aan de tafeltjes, maar kinderen, wier psyche moet ontwikkeld worden in de status en op het niveau van hun kinderlijke situatie. De leerlingen betuigden hun dank door declamatie van zelfgemaakte ge dichtjes, een spontaan gezongen af scheidslied, een toneelspel en een ge schenk. De heer Macco huldigde de scheidende als vriend en collega. De heer Haggenburg eindigde zijn dankwoord met een treffend op het Kerstmysterie geïnspireerd gebed. Na een door allen spontaan gezongen Vaarwel! kwamen velen de heer Hag genburg en diens echtgenote de hand drukken. Veenendaal verliest in hem een emi nent pedagoog, een kindervriend en een hartelijk mens. Werkende jeugd met genodigden aan Kerstmaaltijd. NIEUWJAARSRECEPTIE BURG. HAZENBERG Blijkens een mededeling op de voor pagina in dit nummer, zal de burge meester van Veenendaal en mevrouw Hazenberg-de Jonge op nieuwjaarsdag van 12.00-13.30 uur een nieuwjaars receptie houden in hotel „De Koren beurs", waarbij de ingezetenen gelegen heid wordt gegeven nieuwjaarswensen uit te wisselen. Met grote aandacht volgde een bijna geheel gevulde Salvatorkerk het kerstde- clamatorium „Kerstmis van de moderne tijd", samengesteld door de heer M. G. H. Hendriks en uitgevoerd door leden van de R.K. Instuif en de Doortrekkers. Het bleek een keten te zijn van stukken proza en poëzie en z.g. tableaux-vivants. De teksten waren vaak te uitvoerig, maar het viertal zegsters en zeggers, de dames R. Kuipers en R. Mehring en de heren F .Kemperman en P. Philips sloeg zich er dapper doorheen. Vooral mej. Mehring zei haar tekst doorvoeld. De verzen van moderne dichters kwamen be ter over het voetlicht dan de weelderig barokken woordenpracht van Vondels Rey van Klaerissen. Het gaat ook niet aan uit deze rei een deel te elimineren en zodoende de ideale eenheid en geslotenheid van ritme, rijm en gedachten aan te tasten. Gedichten zijn immers niet vogelvrij. De tableaux waren vaak heel suggestief o.a het grote heelal, de Berlijnse muur, het ijzeren gordijn, het prikkeldraad was hier wel te lente-achtig groen! - Terwijl de overige taferelen een min of meer symbolische betekenis hadden, was het laatste tableau een realistische verbeel ding van het Lucasverhaal over de ge boorte Christi. Dit schiep een zekere dis harmonie en deed afbreuk aan de eenheid van stijl, terwijl het toch als culminatie bedoeld was. Hoewel de vertolkers goed spel te zien gaven, vooral de moeder, had de idylle te weinig sacraals. Het tafreel met de letters leek ons het zwakst en te lang gerekt. De costuums muntten uit door eenvoud en fraaiheid. De lichtregie, in handen van de heer G. Elzendoorn, wist soms goede effecten te wekken. OMDAT RHENEN ZO DOOD IS Het comité ,,USO-Gonccrtcn" heeft vorige week weer gezorgd dat het Utrechtse Ste delijk Orkest naar Rhcnen kwam om in gebouw „Irene" te musiceren. Voor de luttele prijs van 1,25 werden dc Rhene- naren in de gelegenheid gesteld het con cert te bezoeken. Een aanmerkelijk lager toegangsbedrag dan wanneer men in de grote stad naar hetzelfde orkest gaat lui steren. Het comité doet goed werk. Het brengt cultuur op zeer hoog niveau. Voor al degenen die dc mond vol hebben van „Rhenen is zo dood, er gebeurt hier niks" moest dit hoogstaand gebeuren een welkome verademening zijn. Maar wat was het antwoord? Er zat 100 man! En dc zaal biedt plaats aan 500! BENOEMING ORGANISTE Ingaande 1 januari 1964 is aan de Ned. Herv. Cunerakerk te Rhenen als tweede organist benoemd mej. T. van Dolderen te Kesteren. Haar muzikale opleiding ontvangt zij van de heer Chr. Verburg te Amerongen onder auspiciën van de Streekmuziekschool voor Kesteren en Omstreken, aan wel ke Rijkserkende instelling de heer Ver burg als adjunkt directeur is verbon den. In de zomer hoopt zij aan het conservatorium haar studie te voltooien. VERENIGINGSMAN S. DE BEER OVERLEDEN Op 61 jarige leeftijd overleed te Rhenen geheel onverwacht de heer S. de Beer, in leven bestuurder en lid van talrijke plaat selijke verenigingen en organisaties. De teraardebestelling vindt plaats op za terdag 21 december 's namiddags 2 uur. Wij vernemen dat het stoffelijk overschot ten grave zal worden gedragen door een deputatie, bestaande uit afgevaardigden van de voetbalvereniging „Rhcnus", dc Kcgcl- lub, de Biljartvereniging, dc Hengelaars vereniging en de R.M.C. De heer Dc Beer was een actief ver enigingsman. Velen zullen hem node mis- ARCHITECT H. VAN HOOGDALEM OVERLEDEN In Leidschendam overleed op 70-jarige leeftijd Hendricus van Hoogdalem, vanaf 2 oktober 1920 werkzaam als architect in de gemeente Rhenen. De heer van Hoogdalem werd 14 januari 1893 in Den Haag gebcren. Op 27-jarige leeftijd vestigde hij zich in Rhenen, waar hij diverse grote bouwwerken op zijn naam heeft staan, zoals „De Koerheuvel", dc openbare u.I.o.-school en „Hcimerstcin". De ontslapene had zich begin oktober in Leidschendam gevestigd. Hij was 43 jaar Rhenenaar. 2 MAAL EEN AANRIJDING Woensdag in de namiddag vonden op de Rijksstraatweg 2 aanrijdingen plaats, waar bij een glad wegdek dc hoofdschuldige was. De eerste vond plaats bij de Ned. Herv. kerk, waar een militaire vrachtwagen bij het inhalen van een geparkeerde vracht wagen af moest remmen voor een tegen ligger. De rijdende wagen gleed hierdoor tegen de stilstaande, waardoor materiële schade ontstond. Niet veel later vond ter hoogte van de o.l. Rijnschool iets dergelijks plaats. Dc bestuurder van een personenwagen, de heer L. B. uit Rhenen, wilde ren geparkeerd staande vrachtwagen voorbijrijden, maar zijn wagen gleed tegen dc vrachtwagen. De personenauto werd behoorlijk bescha digd, terwijl dc heer B. een bloedende lip van het ongeval overhield. W.S.V. „DE RIJNKANTERS" VIERDE FEEST De wandelsportvereiniging „Dc Rijn- kanters" hield in zaal Sportlust on der leiding van het pas nieuw in functie zijnde bestuur een feestavond voor leden en donateurs. De voorzitter, de heer P. van Veenendaal, betreurde het in zijn openings woord zeer, dat er zo weinig belangstelling was, maar rekende er toch op dat het als nog een geslaagde avond zou worden. Hier na werden de aanwezigen bezig gehouden met muziek van de „Vallei-band" en „The Ged. Staten werden ingeschakeld en een plaats werd bekeken aan de grens van Amerongen. Het is nog niet bekend wat de uiteindelijke beslissing zal ziin. B en w zullen bekijken welke percelen in aanmerking komen voor verplichte aansluiting op de riolering en de huis vuilophaaldienst. Verschillende wensen werden geuit t.o.v. de straatverlichting. O.m. een donker stuk tussen Eist en Amerongen, wat voor al gevaarlijk werd genoemd voor meisjes en kinderen. De uitkeringen van sociale zaken worden verhoogd met 12°/o. Ook verschillende nevenuitkeringen worden belangrijk verhoogd. Besloten werd het rijkssubsidie schoolmelk dat ingaande 1 januari is vervallen voor rekening van de gemeente te nemen. Van verschillende zijden werd aangedrongen op de aankoop van een nieuwe vrachtauto voor gemeen tewerken. Het subsidiebeleid is nogal ingrijpend gewijzigd. De plaatselijke verenigingen krijgen meer. De landelijke instellingen zijn zoveel mogelijk geschrapt. Vele raads leden pleitten dringend voor het hand haven van het subsidie van het Kon. Wilhelminafonds. Aangezien de grote meerderheid der raadsleden hiervoor bleek te zijn gingen b en w overstag en het Kon. Wilhelminafonds zal nu toch subsidie krijgen. Door de Overbergse raadsleden werd gepleit voor de bouw van woningwetwoningen in Overberg. Uit de 30 genoemde woningen bleek dit niet mogelijk om niet het hele plan in gevaar te brengen. Met de toewijzing der wo ningen zal met Overberg rekening ge houden worden. De raadscommissie verzocht haast te maken met de bouw van een aula. B en w hebben thans een plan ontvangen van de architect. Met dit plan kan spoedig worden doorgewerkt. Een muziektent was nog niet in de begroting geraamd aan gezien er nog geen rapport is van de raadscommissie hiervoor indertijd inge steld. In deze vergadering kwam tevens aan de orde de gasvoorziening in de toekomst. B en w stelden voor tot aansluiting over te gaan bij de N.V. Novegas. Hoewel G.S. Gever zagen dat bij het Utrechtse bedrijf werd aangesloten, besloot de Raad toch tot Novegas omdat dit voor de toekomst de beste oplossing werd gevonden zowel voor de gemeente als voor de gebruikers. Alle aandelen van deze onderneming zijn in handen van de gemeenten, zodat prijs beleid meer in de gemeentelijke sfeer liggen. In het nummer van 31 dec. wordt uit gebreid verslag gedaan van deze verga dering. (Red.) Button Brothers". Voor dc conferences zorg de Bart van Veenendaal. De avond werd besloten door dc voorzitter met een kort dankwoord aan alle medewerkenden en in het bijzonder aan dc Elsterse middenstand die weer voor vele mooie prijzen gezorgd had. Seven-Up is ook verkrijg baar in handige draagcar- tons en in de voordelige gezinsfles. KERSTWIJDING N.C.V B Dinsdagavond 17 december j.l. hield de afd. Eist (U.) van de Nederlands Christen Vrouwenbond een kerstwijdingsdienst in een sfeervol versierd. Pniël. De presidente, mej.Terwey, kon voor een geheel gevulde zaal haar openingswoord >reken, waarna de kerstliturgie voorgelezen werd door de dames Pors en Vlasblom. Deze laatste hield ook de meditatie met als op schrift: „Wandelt a|s kinderen des lichts". Verschillende kerstliederen werden ten gehore gebracht door het koortje o.l.v. mevr. van Viegen. Voor de sluiting door dc pre-1 sidente las eerst mevrouw van Spanje nog het verhaal „De nieuwe, kocrienstcr" voor, waardoor de dames met de aangenaamste herinneringen huiswaarts konden keren. Het aparte van dit katoenen jasje is de imitatiebontkraag. Het heeft een nylon voering en parelmoer knopen. Bij dit jasje draagt u natuurlijk een lange fluwelen rok en dan liefst in gedistingeerd zwart. (Model Jas Sporthuis Cen trum) (Model rok De Bijenkorf) Dit poplin après-ski pak is voorzien van een bont gedessi neerde voering. De boothals maakt verschillende leuke combinaties mogelijk. De pantalon heeft lussen onder de voeten. (Model De Bijenkorf) Dit après-ski jasje heeft drie knopen en is niet gevoerd. Het heeft een revers-kraag en manchetten met een dubbe le knoopsluiting. Het is in katoen met goud-lamé bestikt uitgevoerd. (Model Sporthuis Centrum)

De Vallei | 1963 | | pagina 4