Oorlog werd gestaakt om samen Kerstfeest te vieren Kerstnacht Als de Kerstman puzzelt Soldaten verbroederden zonder orders Kerstwonder in de eerste wereldoorlog Een vreemde geheimzinnige stilte lag over het door granaten omwoelde land van Frank rijk en Vlaanderen. Geen enkel geweerschot verbrak de stilte, het gehamer van de mitrail leurs was opgehouden en geen kanon loste zijn vernietigende lading op een gebied, dat sen uur geleden nog slagveld was Het was werkelijk „geheel rustig aan het front" - en ieder, die nu op het oorlogsterrein zou ko men, zou de indruk kunnen krijgen, dat de oorlog op dit moment afgelopen was. Maar de oorlog was nog maar nauwelijks begonnen. Hij hield alleen even de adem in voor iets, dat als een wonder aandeed - het Kerstwonder van 1914 Tot op heden weet nog niemand hoe het ge beurde. Er was geen overeenkomst, geen for meel „staakt het vuren" maar iets van de geest van Kerstmis was tijdelijk over de drie miljoen Britse, Franse en Belgische soldaten gekomen. Voor een ogenblik stopten zij er mee elkaar te doden. En dit deden zij zonder orders en zonder iemand hiervoor toestemming te vragen „Kom te voorschijn - Wij schieten niet" „Soli Deo Gloria"* gaf Kerstcantate Het Ger. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" gaf zaterdagavond in de Petrakerk een uitvoering van de Kerstcantate Osanna in Excelsis' van J. Nauta. De bangstel- ling was vrij groot. De medewerken den aan deze uitvoering waren mevr. P. Pomp-v. d. Bovenkamp, sopraan; de heer L. P. van Voorthuizen, tenor en Bob van Stempvoort, orgel. Hei litur gische deel werd door ds. J. Overduin verzorgd. Een maand tevoren had de Paus een beroep gedaan op de vertegenwoor digers van de strijdende landen het bloedvergieten op de geboortedag van Christus te staken. Er werd echter niet op geantwoord en toen Kerstmis aanbrak, had niemand iets gedaan. De stryd was gewoon doorgegaan. Maar tegen de avond van de vierentwintigste december was de intense schietparty minder geworden. Steeds minder schoten werden er gewisseld, en om zes uur was het aan het gehele front van Yper tot Belfort - stil We zullen er wel nooit achterkomen hoe het gebeurde. We weten alleen, dat op die avond Tommy, Fritz en Pierre hun eigen vrede regelden. grote verbroedering. Pruisische gar de-luitenants en kapiteins ontmoetten him Britse collega's en wisselden groe ten en glazen cognac uit, terwijl zij el kaar hun visitekaartjes overhandigden niemansland weer leeg. Langzaam slenterden de mannen terug naar hun respectievelijke stellingen, stopten hun pakjes weg en namen hun gewe ren weer in de hand. Kort na midder nacht begonnen de geweren weer „hun dodende taal te spreken". Het Kerst- wonder was teneinde. Aan beide zijden namen de mili taire hoge commando's energieke stappen om een dergeiyke „wapen stilstand" in de toekomst te voorko men. Legerorders werden uitgevaar digd, die zware straffen inhielden voor „verbroedering met de vqand in de stellingen, onverschillig naar aanleiding van welke gelegenheid dan ook". Gedurende de volgende drie jaren werd de oorlog niet on derbroken voor een „wapenstil stand" gedurende de Kerst. Maar niemand, die deel had aan de Kerstgebeurtenis van 1914 zal ooit het korte moment vergeten van „Vrede op aarde - In mensen een welbehagen Toen de duisternis over de linies viel zagen waarnemers van de Queen 's Westminsters,, die juist naar hun li nie zouden gaan, honderden gekleurde lichtjes branden langs de gehele Duit se linie. Enkelen van de Britten be gonnen „Stille Nacht" te zingen. Steeds meer stemmr i vielen in totdat het een machtig koor werd van dui zenden stemmen De Duitsers wachtten tot het lied ten einde was en daarna barstten ze los in een grote juichkreet. Mannen van de andere kant schreeuwden „Kom te voorschyn! We zullen niet schieten! Langzaam verschenen de eerste Britse hoofden boven de rand van dc loopgraven. Toen alles rustig bleef, klommen de soldaten - aarzelend - uit de loopgraven en deden enkele voor zichtige stappen in de richting van de vijandelijke linie. Daar verschenen eveneens mannen in het veldgrijs, rie pen groeten en kwamen naar de En gelsen toe. Kerstwonder Verder naar het oosten, waar de Belgische troepen tegenover de Duit sers lagen aan weerszyden van de Yzer, verschenen aan beide zgden plot seling borden, waarop „Vrolijk Kerst mis" geschreven stond. Dit was voor de Belgen en Duitsers het sein uit hun loopgraven te komen. De half bevro ren rivier lag tussen hen. Binnen enke le minuten bekogelden honderden man nen elkaar met Duitse sigaren en Bel gische kazen terwijl ze vrolijk lachten als een van de „projectielen" niet goed was gericht en in het water be landde. In de Franse linies begon de plot selinge wa(ienstilstand met een lied. Officieren en manschappen zongen gezamenlijk een oud Frans kerstlied. Toen het lied ten einde was, wen! het een ogenblik stil. Toen kwam van de Duitse kant precies hetzelfde lied - alleen de woorden waren an ders. Die nacht waaiden duizenden witte vlaggen langs het gehele front Een spontane belofte, dat het „staakt het vuren" gedurende de volgende dag - Eerste Kerstdag - tou voortduren! Kapitein Bruce Bairnsfather - de cartoonist van de bekendste soldaat van de oorlog „Old Bill" - werd in de vroege morgen wakker. Hij gluurde heel voorzichtig uit zijn loopgraaf en kon zyn ogen niet geloven. „Het nie mansland stond vol met groepen man nen in uniform en ze waren in een vro- ïyk gesprek gewikkeld" schreef hij later. Twee dagen eerder zou dit vol komen onmogelyk zyn geweest. Ko ning George en keizer Wilhelm kon den hier niet voor gezorgd hebben. Al leen met Bill en Fritz was dit moge- l«k! Zelfs de officieren deden mee aan de Voetbal De Britse soldaten hadden geduren de deze nacht duizenden kerstpuddin gen ontvangen en de Duitsers hadden wijn gekregen. Er ontstond een leven dige „handel" - flessen Duitse Rgn- wyn tegen Engelse p uddingen. De mannen aten en dronken met elkaar, poseerden voor foto's en droegen el- kaars helmen en met elkaar zongen ze hun lievelingsliedjesToen de stemming steeds hoger steeg brulden aangeschoten grenadiers „Tipperary" terwgl mannen van de koninkiyxe veldartillerie in koor zongen „Die Wacht am Rhein". Na de lunch wer den er voetbalwedstrijden gespeeld tussen het Engelse en Duitse front. Waar geen bal was werd er een ge maakt, van oude lappen. Langs het gehele front was de win terlucht gevuld met muziek. Aan de oever van de Marne verzorgde een volledige band van een Frans regi ment een concert van klassieke mu ziek voor Duitse toehoorders! Maar toen de avond viel werd het Jerusalem, met zijn paleis en tempel, ivaarvan ied're reis de pelgrims op een vrome wijs zingen in hunne psalmen op 't godshuis in gewijde pracht, ligt thans vergeten in de nacht, waarin der englen legermacht de lofzang doet weergalmen. De hoge heren, die de Wet voor eeuwig hebben vastgezet en nooit verlegen zitten met antwoord op vele vragen, behoeders van Gods rijksgebied, zij kennen nog het nieuwe lied, het nieuwe evangelie niet: In mensen welbehagen! ü- In Bethlehem, vergeten, klein, daar wilde 't Kind geboren zijn in ruwe krib, in doeken rein in schamelheid gewonden, voor de eenvoudigen van geest. Voor hen was het Geboortefeest, zü zijn naar Hem op weg geweest en hebben Hem gevonden. Naar 't Kind, dat daar in doeken leit en ons uit alle nood bevrijdt, voerde de Ster, die zij verblijd in 't duister zagen stralen, die vorsten en die herders leidt naar Hem, die uit Zijn heerlijkheid, uit d'eeuwigheid in onze tijd tot ons wou nederdalen. L. van Schooten. Na inleidend orgelspel door Bob van Stempvoort, met een improvisatie van „Komt allen tezamen" volgde een sa menzang „Op U, mijn Heiland blijf ik hopen". Ds. Overduin las uit de Heilige Schrift een gedeelte uit Lucas 1. De meditatie van ds. Overduin had als uitgangspunt dat Jezus Christus in de wereld kwam om het verlorene te zoeken en te redden. Ds. Overduin be klemtoonde dat het doel van ons leven is om God te ontmoeten. Het Kerstfeest wordt overal voor ge bruikt en soms misbruikt. Wie God kwijt is, is alles kwijt, zo luidde de sa menvatting van deze meditatie. De Kerstcantate „Osanna in Excelsis" werd vlot uitgevoerd. Het koor ver tolkte de Lofzang van Maria op uit nemende wijze. De duetten van de so praan mevr. Pomp en de tenor, de heer Van Voorthuizen, stonden zangtecfynisch op een hoog peil. De declamatie tussen de verschillende zangnummers werd verzorgd door ds. Overduin. Tot slot van deze Kerstwijdingsavond zongen koor en gemeente „Hoe zal ik U ontvangen", waarvan het laatste cou plet staande werd aangeheven. KERSTFEEST in een „witte" wereld (vervolg van pag. 1) Mevr. Wind-van Manen (75) vond het vorig jaar een prachtig Kerst feest. Ze herinnert zich nog dat een Kerstverhaal van een bejaarde be woner „geweldig insloeg". Een Kerstverhaal vol spanning, want de verteller was een oud Marineman, die alle wereldzeeën heeft bevaren. „Een Kerstmis in volle zee", had een historische achtergrond. De verteller van dit boeiende Kerst verhaal, de heer P. J. Privee (84) wist nog niet zeker of hij dit weer zou her halen op het feest van woensdag. Hij zal beslist nog stof te over hebben, want na jaren zwerven over de wereldzeeën ankerde hij in de Rlbderhof. Jaren lang was de heer Privee bij de Marine en deed mee met de krijgsverrichtingen op Zuid-Celebes en Timor. Zijn borst werd met vele onderscheidingen gesierd. Ook in de Ridderhof zal de ware Kerst sfeer niet ontbreken, zo verzekerde de directrice ons nog. Eenzamen Zuster Teresa uit het Zendings Diaco- nessenhuis in Amerongen vertelt dat de voorbereidingen voor de Kerst reeds op de eerste Advent beginnen. Op 1 decem ber werden de verpleegden al met zang gewekt Het eigenlijke Kerstfeest wordt altijd op de 24ste december gevierd. Op elke etage van het huis zingen de diaconessen Kerstliederen. Treffend is het dat er ieder jaar mensen naar dit huis komen, overigens uit alle delen van het land, om in een rustieke om geving het Kerstfeest mee te vieren. Dat zijn de eenzamen zegt zuster Te resa, die even onder ons willen zijn om gezamenlijk dit heilsfeit te herdenken. De meesten bespreken dan weer voor vol gend jaar. De sfeer in het huis bevalt deze mensen zodanig dat ze soms tot Oud en Nieuw blijven. Hier in de bossen van De trouwe puzzelaars zullen tijdens de komende feest dagen gezellig in huiselijke kring bijeen, weer volop ge legenheid krijgen zich met veel energie op de Kerstpuzzel te storten. Evenals voorgaande jaren brengen wij ook dit jaar weer een Kerstpuzzel die zeker enkele prettige puzzel uurtjes zullen bezorgen. Zij, die erin slagen de juiste op lossing te vinden, kunnen worden beloond met een van de volgende prijzen le prijs: een grote doos luxe dames- of herenpost bedrukt 2e prijs: een gratis jaarabonnement op ons blad 3e prijs: een doos luxe dames- of herenpost bedrukt 4e prijs: een doos Oud-Hollandse visitekaartjes bedrukt 5e prijs: een doos glad-wit visitekaartjes bedrukt Schrijft u de oplossing van de Kerstpuzzel op een brief kaart en stuurt u die voor donderdag 2 januari a.s. naar onze puzzelredaktie: Parallelweg 10, Veenendaal. Over de uitslag, die in ons blad van woensdag 8 januari wordt gepubliceerd, kan niet gecorrespondeerd worden. Wij wensen al onze puzzelaars prettige feestdagen toe en veel succes met het oplossen van deze prijsvraag. VAN LINKS NAAR RECHTS: 2 gelijk een feest 9 tuinbouwproduct 11 overledene 13 geestige nabootsing 16 niet toegevend 18 leraar in godsdienstige zaken (Moh.) 21 vorm van teren 22 een der muzen 25 aanblik 28 en anderen (afk.) 29 engelse jongensnaam 30 verlaagde toon 31 klaar 32 rang in het leger (afk.) 33 herkauwer 35 jongensnaam 36 vreemde munt (afk.) 37 welwillende lezer (Lat. afk.) 39 gewicht (afk.) 41 en anderen (afk.) 43 gedachte 45 kledingstuk 47 karakter 49 kledingstuk 50 germaanse godheid 51 openbaar vervoermiddel 53 lichaamsdeel 55 het zijn 57 naaml. vennootschap (Fr. afk) 58 titel (afk.) 60 jongstleden (afk.) 61 titel (afk.) 62 afstandsmaat (afk.) 63 voorzetsel 65 kindergroet 66 oppervlaktemaat (afk.) 67 zangnoot 69 aanzien 71 vreemde munt (afk.) 73 licht ontvlambare stof 76 koers van het geld 79 ooievaar 80 het kalken 83 van geen waarde 86 beginnen, weggaan 87 insecteneter 89 vogel 92 grensplaats aan de Rijn VAN BOVEN NAAR BENEDEN 1 bijwoord 2 zangnoot 3 moesplant 4 rang in het leger 5 het Goudland 6 zelfingenomen 7 jongensnaam 8 lidwoord 10 zangstem 12 onverstandig 14 tegen 15 klein beetje 16 indisch vleesgerecht 17 meisjesnaam 19 aanzien ZO geneesheer 23 warmtebron 24 briefaanhef (afk.) 2G onmeetbaar getal 27 boom 32 laatstleden (afk.) 34 soortgelijk gewicht 36 rijwiel 37 vlakke landstreek 38 windrichting (afk.) 40 stookgereedschap 42 slang 44 eerste vrouw 45 bevel 46 luchtvaartmaatschappij (afk.) 48 verhoogde toon 52 modern communicatiemiddel 54 godsdienst (afk.) 56 verdriet 59 dus (Eng.) 60 bevestiging 64 vogel 65 plaats in Overijssel 67 onbuigzaam 68 van de datum 70 Nederland (afk.) 72 inwendig orgaan 74 hals 75 verharde huid 77 jongensnaam 78 voorzetsel 81 bar 82 deel v. d. kachel 84 nauwe 85 zijrivier van de Donau 87 verlaagde toon 88 eerste persoon (afk.) 90 meisjesnaam 91 heilige (afk.) Amerongen kun je je ontworstelen aan alle rumoer en drukte en beleef je de dingen rondom de geboorte van Christus en de Blijde Boodschap die het Kerstge beuren uitstraalt, intenser aldus het plaatsvervangend hoofd der diaconessen. Onder indruk Mevr. Breekveld (57) momenteel op genomen in het Chr. Streekziekenhuis in Bennekom, is een Veenendaalse. Ze voelde zich ook Veenendaalse toen zij donderdagavond verbonden was met de grote garage waar de Volkskerstzang werd gehouden. Wij waren allemaal onder de indruk, want het was prachtig, aldus mevr. Breekveld. De koren begeleid door het elektr. orgel zongen uitstekend. De woorden van Dr. Graafland, speciaal die gericht waren tot de zieken, hebben ons bij zonder getroffen. Wat de Kerstviering in het Streek ziekenhuis betreft, de meeste din gen moeten nog komen, zegt mevr. Breekveld, maar ongetwijfeld zal het een groots gebeuren worden. Dinsdagavond gaan we allen naar de recreatiezaal voor de viering van het feest. Met bed en al worden we daarheen gereden. Er waren overigens in de afgelopen dagen al drie zangkoren hier die Kerst liederen zongen, w.o. het Sola Fidekoor uit Veenendaal, het Enka Mannenkoor en het eigen Zusterkoor. Die zusters komen op 1ste Kerstdag al om vijf uur langs de zaal om de pa tiënten met Kerstliederen te wekken. Meer dan 60 zusters zullen hun stem la ten klinken. Er wordt zeer veel voor de patiënten ge daan, zo zegt mevr. Breek veld. VOOR EEN IEDER Zo vieren wij allen, thuis, in ziekenhuizen of andere inrichtingen, de wondere geboorte van het Kind van Bethlehem, dat in deze donkere wereld neerdaalde om Zijn licht te doen schij nen voor alle volken. Het lied „Daar is uit 's werelds duistere wolken" Een licht der lichten zal zeker ook worden aan geheven door hen, die aan bed of aan hun kamer zijn gebonden. Zij vieren het Kerstfeest in een „witte" wereld, de wereld van za len, zusters en (hopelijk) van Kerstzegen. Op zaal 35 van het Chr. Streekziekenhuis te Benne kom wordt mevr. Breekveld uit Veenendaal liefderyk verzorgd door haar zaalzuster Zwanette Koch.

De Vallei | 1963 | | pagina 8