Korte terugblik op 1963 AMERONGEN lekker en gezond VEENENDAAL RHENEN OVERBERG JANUARI In zijn nieuwjaarstoespraak legde burgemeester Hazenberg accent op de (nog) heersende woningnood. Er was in de begindagen van januari ook nood in de dierenwereld, die tengevolge van de bittere koude geen voedsel vonden. Hulpacties werden ingezet. Ook was er al sprake van een tekort aan brand stoffen. Ook Veenendaal verkeerde in de greep van de zeer strenge winter. Wegen werden voor het verkeer afge sloten (de Polderweg). Warm was echter de huldiging die ds. A. Wisgerhof en zijn echtgenote ten deel viel: Op 2 jan. vierden ds. en mevr. Wisgerhof een dubbel feest, de 25-jarige echtvereniging en een 25-jarig ambts jubileum. Vreugde en rouw wisselden elkaar af want op 5 jan. overleed de heer G. C. van Schuppen op 65-jarige leeftijd. De heer Van Schuppen was directeur van de Mantelfabriek „Speciaal" en een vooraanstaand figuur op school- en ker kelijk gebied. De winter duurde maar voort. Een verdwaalde spreeuw uit Rusland daalde in Veenendaal. De ring aan zijn poot ging terug naar Moskou. De Veenendaalse honden en katten konden ook naar hun bazen terug na een inenting tegen hondsdolheid. In de nacht van 13 op 14 jan. brandde de sacristie van de R.K. Salvatorschool geheel uit; een aantal kerkelijke ge waden ging verloren. Burgemeester Ha zenberg opende in Eltheto een groen ten- en fruitshow en won zelfeen fruitmand. Tachtig bewoners van de Erasmusflat waren ook blij. Zij wachtten al weken op een wateraansluiting. De waterlei ding Mij. bracht ondanks 70 cm vorst, in de grond de aansluiting tot stand. Jan Overeem was niet zo blij, want tijdens de Elfstedentocht kreeg hij be vroren voeten en moest van het ijs wor den gehaald. De gemeenteraad hield op 22 jan. een (marathon) begrotingsverga dering. De Raadhuisplannen bleven (voorlopig) in een mysterieus waas ge huld. De plannen om een hockeyclub op te richten kregen meer gestalte. Dr. Bisschop en doktersvrouw Verbeek na men het initiatief. Het plan van het Ned. Bouwfonds kreeg de goedkeuring van het gemeentebestuur. Het behelsde de bouw van 39 koopwoningen in de Engelenburg. FEBRUARI Meester Philips was op 3 febr. 25 jaar werkzaam bij de Willibrordusschool. Velen huldigden deze bekende en ge liefde onderwijzer. Het contingent woningen voor Veenen daal steeg met 33. Er mogen dit jaar 111 woningen worden gebouwd. Op 8 febr. werd door de fa. De. Haas een gloed nieuwe ambulance - een Chevrolet - in- gebruik genomen. Het vierjarig zoontje van de fam. Bos overleed na een ver keersongeluk op de Buurtlaan. Tussen de gemeenten Veenendaal en Renswoude ontstond een controverse over het vervoer van huisvuil over de Kooiweg. De Veenendaalse vuilniswa gen werd de toegang tot de Kooiweg (een B-weg door Renswoude afgsloten) geweigerd. Op 13 febr. overleed Veenendaals oudste inwoonster,'mevr. Van Ojik- van Remmerden. Zij werd 102 jaar oud. De heer W. C. van Doorn (99) was slechts twee dagen de oudste inwoner, want op 14 febr. overleed ook hij. De heer S. Kroesbergen viel een grootse huldiging ten deel. In een feestelijke bijeenkomst werd de heer Kroesbergen de Kon. onderscheiding op de borst ge speld omdat hij 40 jaren in dienst was bij de Rotterdamse Bank N.V. Bij de afdeling Veenendaal van de Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de Tabakver werkende Industrie waren er zelfs 45 jubilarissen. Zij werden ook gehuldigd omdat zij 40 of 25 jaar lid waren van deze organisatie. De tafeltennisvereniging Ritac kreeg ook felicitaties. Deze club werd win naar in hun eigen toernooi. Februari bleek wel de maand van de jubilea. De Padvinders vierden het zil veren feest op 16 febr. De Veenendaalse afdeling „De Zwervers" werd in de bloemetjes gezet. Bij Hollandia-wol en N.V. Frisia werd een reorganisatie ingevoerd. Op 24 febr. ontviel Veenendaal weer een bekend ingezetene, de heer W. de Haas over leed op 72-jarige leeftijd. De heer De Haas was het oudste directielid van de autobusonderneming N.V. Wed. A. W. de Haas. MAART De KVP afd. Veenendaal koos een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer M. G. H. Hendriks. Bij de Instuif kwam er ook een nieuwe leider. De heer G. v. d. Schee werd in de plaats van de heer Van Pijpen als jeugdwerk leider benoemd. Afscheid van de heer van Pijpen, ook afscheid van ds. W. Goedhart die de Herv. Evang. „Sola Fide" verliet wegens vertrek naar Em- men in Drente. Op 16 maart kwam de Veenendaalse kapper Matthieu Bermel om het leven bij een verschrikkelijk auto-ongeluk op de rijksweg Arhem-Nijmegen. Zijn sportwagen sloeg over de kop. Het on geval gebeurde midden in de nacht van zaterdag op zondag. De lente zat in de lucht. Op 22 maart verscheen de eerste lente bode. De heer S. Schoeman bood burgemeester Hazenberg het eerste kievitsei aan, dat gevonden was op de Vijgendam. Tweede lentebode was de modeshow van Hein van Schuppen N.V., die de dames in verrukking bracht. De verkiezingen naderen. Voor de VVD sprak het Tweede Kamerlid, de heer Zegering Hadders. Op 30 maart was er feest bij de Ned. Herv. Evang Zangkoor „Con Amore". Het 25-jarig bestaan werd gevierd met een uitvoering en een drukbezochte re ceptie. APRIL Op 3 en 4 april gaf „Sparta" haar win- teruitvoeringen. Grote belangstel ling bestond er op 3 april voor het 25-ja- rig jubileum voor ds. A. Vroegindewey als Ned. Herv. Predikant. De talrijke spre kers kregen om tijdswille slechts vijf minuten spreektijd. Drukte ook bij de Palmpaasoptocht waar duizenden kinderen met hun haantje-Pik pronkten. De eerste voetbalkampioen werd op 5 april bekend: het derde elftal van Merino's behaalde de titel door winst op Advendo 2 uit Ederveen. In de vergadering van de gemeenteraad werd besloten twee wegen te recon strueren, de Parallelweg en de Prins Bernhardlaan. De heer D. van Manen werd benoemd tot gemeentesecretaris in plaats van de schei dende secretaris de heer D. Blankespoor. Qp 10 april plantte de Veenendaalse jeugd 4l jonge esdoorns in de Julianastraat in het kader van boomplantdag. Het Rode Kruis nam op 16 april afscheid van twee bestuursleden de heer J. J. Welle (Voor zitter) en mej. G. van Schuppen. Mej. H. M. Sterk werd in april benoemd tot directrice van het in aanbouw zijnde hervormde rusthuis. De winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" startte op 19 april met een ju bileum-spaaractie. Er was veel voetbalvreugde by NSVS, dat op 20 april kampioen werd na een wat forse voetbalwedstryd tegen Sportclub Rhenen. Ook voetbalvreugd bij DOVO dat op 23 april haar 30 ja rig bestaan vierde met een feestavond waarby de roodwitte familie in bla kende stemming verkeerde. Bij de Veenendaalse Jeugdmars op 28 april verschenen 600 tippelaartjes aan de start. De jeugd deed ook haar best op Koninginnedag. De aubade van 3500 schoolkinderen op de Markt was wel het hoogtepunt van die (feestelijke) dag. 's Avonds vierde de rijpere jeugd Koningin nedag met een Oranje bal in garage Schoonhoven aan de Industrielaan. Drie-Veenendalers werden door H.M. on derscheiden. Het lintje werd uitgereikt aan de heren H. Achterberg (74); A. Boer (63) en G. Diepeveen (63). MEI Op 1 mei gingen er geen bussen meer naar het Chr. Streekziekenhuis te Ben- nekom, de dienst werd gestaakt. De Raad gaf aan een aantal straten in het complex 't Hoorntje „bloemennamen". Veel bloe men en kransen werden gelegd op 4 mei bij de herdenking van onze gevallenen Verenigingen en instanties legden de kransen neer bij het monument aan de Kerkewijk. was ook actief. Een geldelijke actie bracht ruim 7000,op. Meer dan 1000 wandelaars startten als deelnemers aan de Avondvierdaagse en hielden op 15 juni een glorieuse intocht in het centrum. De schoolkorfbalbeker ging dit jaar naar de Kon. Julianaschool. Winnaars genoeg. Caecilia ging naar Horssen en behaalde 2e prijzen. Flevo uit Nijkerk kwam, zag en overwon bij het Ritmeester Waterpolotoernooi. Voor de tweede maal kregen de Nijker- kers de bokaal. Ook een bokaal voor de voetbaljeugd van „Veenendaal" dat op het Scheepjeswol- tournooi de finale tegen DOVO met 3-1 won. JULI De schooljeugd was bezig op het DOVO terrein in het kader van de „vaardig heidsdag". Tien studenten uit Engeland en India en Ceylon arriveerden bij de VSW als vakantiewerkers. Buitenlanders naar hier, Veenendalers trokken naar het buitenland. Zes Veenendaalse padvinders gingen naar de Wereldjamboree in Grie kenland. De heer G. H. Konings, administrateur bij N.V. Frisia werd bij zijn pensione ring onderscheiden. In het Vormingscentrum voor Werkende Jongeren werd aan 40 cursisten het ge tuigschrift uitgereikt. Op 19 juli begon voor duizenden Veenendalers de vakantie. Een ware uittocht was het gevolg. Ie week koel weer, 2e week was stra lend. Het kindervakantiewerk startte met zwemmen, fietsen en filmvoorstellingen. Op 23 juli werd de grootste Europeese bijenmarkt weer in Veenendaal gehou den. Ditmaal na een periode van tien tallen jaren op de Nieuweweg op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. De belangstelling was er niet minder om. De Veenendaalse Brandweer kreeg een mooie nieuwe manschappenwagen en te gen het eind van juli werd een begin ge maakt met de reconstructie van de Prins Bernhardlaan. SEPTEMBER Met ingang van 1 sept. begon de heer D. van Manen zijn werkzaamheden als gemeentesecretaris in de plaats van de heer D. Blankespoor. Zeventien Veenendaalse militairen wer den begiftigd met het Nieuw Guinea Kruis. Burgemeester Hazenberg reikte de kruizen uit. Onderscheidingen vielen er aan de lopen de band. De heer W. J. J. Keman werd onderscheiden in verband met het 40- jarig jubileum van zijn bedrijf Kemazo en zijn verdienstelijke arbeid als bestuurslid van „Oranjedag" en de stichting OCB. Directie en personeel van de Leidsche Wolspinnerij huldigden de heren F. Bol derman en H. van Aalten hij hun 40-ja- rig dienstverband. Zij kregen uit handen van de burgemeester eveneens een ko ninklijke onderscheiding. Op 7 sept. een massale huldiging van niet minder dan 39 jubilarissen bij Ritmeester N.V. Dit bedrijf nam in deze dagen de Culemborgse fabriek Graaf Egbert over. De heer J. van Ginkel was de volgen de jubilaris. Wegens 25 jarige trouwe dienst by de fa. Kraan en van Kuyk werd hy gehuldigd. Op 13 sept. werd onder grote belang stelling het nieuwe NVV gebouw aan de Verlengde Tuinstraat in gebruik genomen. Er werd in een dringende behoefte voorzien, zo werd gezegd. Op 16 sept. vierde Veenendaal onder gun stige weersomstandigheden het aloude Lampegietersavondfeest. In het NVV ge bouw werd een dansavond gehouden. De Veenendaalse gemeenteraad trok er tussenuit voor een excursie naar de N.O. polder. Engelse kruideniers trokken echter hier heen want 45 van hen brachten een be zoek aan hun Veenendaalse collegae. Op 22 sept. ontstond er een geval van ko lendampvergiftiging aan de Eenvoudlaan waarbij de 70-jarige mevr. de Kleuver het slachtoffer werd. Van 23 sept. t.e.m. 10 okt. werd de bevol king van Veenendaal op t.b.c. onderzocht. De 29 ste sept. stond weer in het teken van een jubileum. De Kon. Julianaschool De Ned. Herv. gemeente kreeg op 8 mei haar 5de predikant. Dr. C. Graafland ge komen van Woerden deed op die woens dagavond zijn intrede. De Hollandia wandelmars op 11 mei viel in het water, maar er waren toch 737 deelnemers die Pluvius trotseerden. Op 15 mei ging ook Veenendaal ter stum- bus. Geen woorden, maar daden en een Psalmtekst werd op de (ongeldige) bil jetten geschreven. Als winnaars kwa men uit de (stem)bus de Boerenpartij van Koekoek en de CHU. Een dag later op de 16e ontvingen 400 schoolkinderen het Vei lig Verkeersdiploma. De gemeente Veenendaal kocht voor f 95.000,een Overbergse boerderij, waarschijnlijk niet om er te gaan boeren, maar wel om te denken aan uitbreiding. Ook uitbreiding bij de Hollandia-Tricot want men ontvouwde plannen voor het stichten van een zusteratelier in Bel gisch Limburg. De heer A. H. van Pijpen werd medio mei menoemd tot Voorzitter van het Rode Kruis als opvolger van de heer J. J. Welle. Een tragisch ongeval maakte een einde aan het leven van de VRC voetballer Hennie Hasselaar, die met zijn motor te gen een paaltje nabij La Montagne reed. De voetbalwedstrijd Veenendaal-BVC was nogal rumoerig. De gemoederen raakten verhit en er vielen (rake) klappen. De po litie moest tussenbeide komen. BVC werd geen kampioen en reisde teleurgesteld te rug. De SKF korfbaladspiranten werden wel kampioen en vierden volop feest. Eind mei werd een begin gemaakt aan de re constructie van de Parallelweg. JUNI Op 3 juni 2e Pinksterdag was er weer het grote Motorcross-spektakel op de Wielingsheuvel. Op deze warme feestdag zagen 20.000 mensen de Rus Igor Grigoriev zegevierend over het circuit bolderen. Ook voor de v.v. „Veenendaal" op 2e Pinksterdag een verheugend feit. Door een 1-1 gelijk spel tegen Holland in Utrecht bleef de club behouden voor de 3e klasse. De Veenendaalse Lawn Tennisclub kreeg een nieuwe leraar. De heer Verhoeven uit Soestduinen werd als zodanig aan gesteld. Achthonderd Chr. Ger. jongeren waren bijeen in de Chr. Ger. kerk in de Hoofdstraat op een landelijke Bondsdag. Belgische jongeren uit Aalst brachten een tegenbezoek aan de jeugd van de „In stuif". Deze jeugd nam medio juni afscheid van de heer A. H. van Pypen en be groette in de heer G. v. d. Schee de nieuwe jeugdwerkleider. Het Ritmees ter Mannenkoor nam met succes deel aan een zangconcours te Hilversum. De EHBO afd. Veenendaal had ook suc ces bij de Grebbewedstrijden. De Vee nendaalse EHBO-ers werden winnaar en wonnen de wisselbeker. Het Rode Kruis AUGUSTUS Op de eerste dag van aug. werd de Willem de Zwijgerschool gesloten en de leerlingen overgeheveld naar de VGLO aan de Geerseweg. Op 2 aug. was het feest bij de fam. Jacobsen, die haar diamanten huwelijksfeest vierden. Op 5 aug. nam de gemeente Veenendaal afscheid van gemeentesecretaris de heer Blankespoor, die 48 jaar de ge meente had gediend, waarvan 38 jaar als secretaris. In een bijzondere ver gadering van de raad, die in Eltheto werd gehouden, werd de heer Blanke spoor benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Veenendaal moest de heer Blankespoor missen, de Chr. Ger. Kerk aan de Bea- trixstraat zou een jaar haar predikant missen. Ds. C. Langbroek werd voor de periode van 1 jaar legerpredikant. De raad van Veenendaal voteerde 4000,voor een gemeentelijke stand op de a.s. Vewibeto. Op 9 aug. werden de wandelaars van de 5e Jeugdvierdaagse feestelijk inge haald. Het Ritmeester Mannenkoor zong in Krefeld (West-Duitsland) in vijf talen. De Grand Prix Jeugdrit van de B.P. op het Slotem. de Bruïneplein was een eclatant succes. We zagen voor aanstaande bestuurders in de skel- tertjes. De gouden helm werd ge wonnen door Jan Dekker. De langdurig zieken en invaliden werd een prettige vakantie bezorgd op 't kampeercentrum „De Thymse Berg". De commissie van het ve- teranenvoetbal had het initiatief genomen. Een Veenendaalse soldaat werd in Pa ramaribo door een handgranaat ver wond en keerde naar Holland terug. De groep van de VSW werd winnaar van de bedrijfsbeschermings wedstrij den. Op 21 aug. maakten de invaliden en mindervaliden hun jaarlijkse uit stapje, ditmaal naar Berg en Dal en omgeving. Rijksweg 12 eiste in aug. weer haar tol. In een week tijds raakten tien per sonen betrokken bij een ongeluk aldaar, twee mensen vonden de dood. Op 23 aug. vierde de heer J. Heykamp zijn 40-jarig jubileum bij Van Gend en Loos. Op 28 aug. gingen de oudjes weer op stap. Pluvius reisde echter mee naar Nijmegen en Mook, maar de stemming bleef opperbest. Op de laatste dag van aug. overleed op 87-jarige leeftijd de heer Willem van Manen, bekend als het „kamerlid". Ook op 31 aug. werd het nieuwe sportterrein van SKF ge opend. Door de regen ging een demon stratie zweefvliegen niet door. De 500 deelnemers aan de Ritmeester Wandel tocht trokken zich van die regen niet veel aan en marcheerden er lustig op los. KERSTVIERING OP SOESTDIJK Maandagmiddag vond in de garage van de Kon. Marechaussee-kazerne bij het paleis te Soestdijk de jaarlijkse Kerstviering plaats van de Koninklijke Familie met de leden van het personeel en hun familie. Ook ditmaal werd er door de leden van kon. familie choco lademelk geschonken: Op de foto zien we v.l.n.r. H.K.H. Prinses Irene, H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Margriet bestond 40 jaar, hetgeen tot een intiem feest leidde. Op de laatste dag van sept. nam de heer J. J. Welle afscheid als directeur van de sioen. Tijdens een drukbezochte receptie Rotterdamse Bank N.V. en ging met pen- in de Korenbeurs werd de heer Welle be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. OKTOBER Op 1 okt. werd de Inspecteur van Politie de heer W. C. H. Dekker, benoemd tot Hoofd-inspecteur. Een dag later kreeg de industrieplaats Veenendaal haar indu striepredikant. Ds. A. Terlouw deed zijn intrede in die functie. Het echtpaar v. d. Pavert wonende aan de Munnikenweg vierde begin okt. haar 60-jarig huwelijksfeest. Op 5 okt. had een dodelijk ongeval plaats op het fietspad langs de Kerkewijk. Mevr. R., een moeder van acht kinderen verloor het leven. Op vrijdag 11 oktober opende de Vewibeto 5 haar poorten. Op 18 okt. een week later waren er bijna 25.000 bezoekers door die poorten gestroomd. Deze Vewibeto maakte wederom een zeer verzorgde indruk. Veenendaal schonk in oktober een be drag van 4000,voor de vluchtelingen hulp. In de Brandweerkazerne werden 24 trouwe B.B.'ers gehuldigd, omdat zij tien jaar waren aangesloten bij deze organisatie. Zij ontvingen uit handen van de burgemeester een medaille en een getuigschrift. Op 24 oktober werd de nieuwe openbare kleuterschool „De Klimop" aan de Frans Halslaan officieel geopend door burge meester Hazenberg. De Veenendaler Wout Jansen werd eind oktober kampioen van Nederland in de 50 cc. klasse bij motorwedstrijden. NOVEMBER Op 2 nov. hield de afd. Veenendaal van de textielarbeidersbond „Unitas" twee feestavonden. Ds. A. Vroegindewey werd benoemd tot predikant in algemente dienst en de Centrale hervormde kerkeraad besloot tot stichting van een zesde predikants plaats. De Leger des Heilsband maakte haar debuut op de planken^Door de Veenen daalse konijnenfokkers werden 180 ko nijnen geshowd. In de gemeenteraad werd het invoeren van schooltelevisie besproken. Er was geen algemene in stemming te bespeuren. Op 14 nov. moesten velen gedwongen gaan lopen, want ook in Veenendaal reed geen enkele bus tengevolge van de chauffeursstaking. Op 20 nov. hield de gemeenteraad haar begrotingsvergadering. De bouw van het raadhuis, het zwembad annex sport hal en de rioolzuiveringsinstallatie wa ren de belangrijkste discussiepunten. Eveneens op 20 nov. werden drie werk nemers van de N.V. Panter Sigaren fabrieken gehuldigd wegens hun zil veren jubileum. Op 22 en 23 nov. tjilpten de kanaries in het nieuwe NVV gebouw waar de kanariefokkersver. „De Gelderse Val lei" een tentoonstelling hield. Op 26 nov. weer een jubileum. De heer H. de Gooyer was 40 jaar bij Pehavee en werd in hotel La Montagne gehul digd. De Veenendaalse politie kreeg eind nov. een nieuwe politiewagen, een Renault Estafette 800. De Ger. Petrakerk kreeg een nieuw kerkorgel, een fraai instrument. St. Nicolaas deed eind nov. weer zijn in tocht in Veenendaal. In verband met de tragische gebeurtenis in Amerika werd het (kinder)-feest wat sober ge vierd. Aan de St. Nicolaaswandeltocht namen 800 tippelaars deel. DECEMBER Op 1 dec. eiste rijksweg 12 weer twee doden. Een Duitse bestuurder van een personenauto en zijn dochter kwamen om het leven. Een hooiberg aan de Berg en een onbewoonbaar verklaarde wo ning in 2e Achterkerkstraat werden door brand verwoest. Het Jeugd Rode Kruis was bijzonder actief en bracht St. Nicolaasgeschen- ken naar zieke en gehandicapte kin deren. Burgemeester Hazenberg reikte op 4 dec. de huissleutel over aan de bewo ners van het nieuwe huis aan de Zon nebloemstraat 16, de 2000ste woning die Patr. Bouwvereniging bouwde. Op 6 dec. overleed de heer H. van Leeuwen, directeur van de Hollandia- Tricotfabrieken op 51-jarige leeftijd. Ook op 6 dec. werden een zestal jubilarissen van VSW in het OCB- gebouw gehuldigd wegens 50, 40 of 25-jarig dienstverband. Deze hul digingen vonden ook plaats bij N.V. Frisia, waar drie werknemers 40 jaar trouw hadden gewerkt en bij de Veenendaalse IJzer industrie, waar de heer Robbertsen 40 jaar in dienst was. Op 8 dec. weer twee ernstige ongeval len op rijksweg 12 en in haar vergade ring besloot de gemeenteraad over te gaan op aardgas (Novegas) en tot op heffing van de oude gasfabriek aan de Kerkewijk. De Nieuwewegseschool had feestelijke dagen. Het 100-jarig bestaan werd her dacht met een bijzondere kerkdienst en een driedaagse reünie met oud-leer lingen. Op 11 dec. werd een gedenkplaat ont huld in het Julianaziekenhuis ter na gedachtenis aan mevr. van Doorn- Hootsen, de schenkster van de grond en de (oude) gebouwen tegen zeer aantrek kelijke condities. Op 19 dec. vond in de garage van de N.V. De Haas de jaarlijkse Volkskerst zang plaats. Enkele duizenden zongen Kerstliederen. Jammer dat de organi satoren een tekort van 300,moesten melden. Kerstvieringen besloten het jaar 1963. De bejaarden vierden Kerst feest in Eltheto en de hervormde jeugd raad had op 24 dec. een volle oude kerk, mede door het optreden van het be kende Urker Mannenkoor. in 1963 Het was me het wintertje wel zullen velen over talryke jaren nog zeggen wan neer ze terugdenken aan de ystyd van 1962-1963. De Ryn heeft weken lang „dicht" gezeten, enkele hoofdbuizen van de waterleiding waren bevroren zodat verschillende ingezetenen van water wa ren verstoken. In de Grebbe legde de wa terleiding maatschappy een plastic nood- leiding en de afnemers waren er weer mee geholpen Het was een leiding van dag en nacht stromend wa ter. Ergens in de Nude lag de buis in een sloot. Het was ook een winter van con stante vogelhulp. Vooral aan de Ryn wa ren talryke voederplaatsen ingericht. Ve len boden hulp om de hongerende vogels van een gewisse dood te redden. Voor de mens was er ook iets aange naams in deze strenge winter. De schaat- senryders kwamen volledig aan hun trek. Over de bevroren Ryn werden zelfs com plete wandeltochten gehouden. In de januari-maand werden we ge confronteerd met de gevreesde honds dolheid. Ook in Rhenen werden op tal rijke plaatsen lokalen opengesteld om honden en katten te laten inenten tegen deze ziekte. Velen maakten er een dankbaar gebruik van. De telefoon bestond in de Grebbe- stad 60 jaar. Dit heuglijke feit werd niet gevierd. Het ging zonder meer voorbij met een verhaal in de krant. Wij vinden telefoon toch de gewoonste zaak van de wereld. We kunnen ons voorstellen hoe men voor zestig jaar reageerde, toen men met elkaar kon praten door een eenvoudig kabeltje. Het was in die januari-maand zó koud, dat zelfs het carillon was be vroren. De speeltrommel was niet meer heen en weer te krijgen en de Rhene- naren waren verstoken van het half uurswijsje. In de kortste maand van het jaar werd de sportcommissie geïnstalleerd. Er was al eerder een dergelijke com missie, maar het gemeentebestuur meende dat er maar eens nieuw leven in moest worden geblazen. Resultaten: een nieuw sportcomplex in het dorp Eist en een aanzienlijke uitbreiding van het Rhenense „Candia". De Macro kondigde aan een Gouden Helm beschikbaar te stellen voor de jaarlijkse motorcross op de Grebbe- berg. Ds. Dijkstra nam afscheid als pre dikant van de Herv. gemeente in ver band met zijn vertrek naar Kampen. In de maand maart kwamen in Eist de boeren uit de omtrek bijeen voor een vergadering waar Ir. Groendijk van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst het woord voerde. Het kwam er op neer dat de kleine boeren in deze streek er wel op moesten rekenen dat zij binnen enkele jaren het veld moeten ruimen. Geen optimistisch geluid. De RMC zette haar activiteiten voort met een geslaagde eierzoekwedstrijd. De burgemeester kon een rijdende ver keersschool openen waarvan veel kin deren een leerzaam gebruik konden maken. Er was weer een Paasveeten- toonstelling met enorme belangstelling Het jaar 1963 is aan de Amerongse gemeenschap niet ongemerkt voorbijgegaan. Over (iet algemeen kan gezegd worden dat het een bijzonder goed jaar was in het bijzonder k'oor het verenigingsleven. WATERMOEILIJKHEDEN Het begin was niet zo prettig. Door de strenge vorst geraakten hoe langer hoe meer waterleidingen in het ongerede. Tenslotte moest de onvolprezen brandweer er aan tc pas komen om met een tankwagen de in woners dagelijks van water te voorzien. De Rijn was dichtgevroren en het ijs was zo sterk dat het gemotoriseerde verkeer met gemak rijdend de overkant kon bereiken. Voor de Scheve Schaats was er heel wat werk te doen. Een ijsbaan werd bij Zuyle- Stein in orde gemaakt en onderhouden. Met een gecostumeerde wedstrijd werd het schaatsseizoen afgesloten. De mensen van gemeentewerken hebben het heel moeilijk gehad. Hen komt alle lof toe voor de voorbeeldige wijze waarop zij straten en wegen begaanbaar wisten te hou den. VERKEER Ook dit jaar eiste het verkeer weer slacht offers. Heel wat kleinere ongevallen, waarbij vooral het kruispunt Koenestraat-Kon. Wil- helininaweg nogal eens in het nieuws kwam, werden gemeld. Ook helaas echter ongeval len met dodelijke afloop. De heer C. C. v. d. Grift kwam om het leven toen hij 's mor gens naar zijn werk reed. In Eist kwam hij tegen een muur terecht. Op de rijksweg kwamen bij een tweetal ongevallen een aan tal duitsers om het leven. In het dorp zelf werden in Ovcrstraat en Koenestraat enkele verkeersmaatregelen genomen. ONTHULLING KOLOM Amerongen kreeg nationale belangstel ling op 3 augustus toen de Commissaris der Koningin de Kolom van Waterloo onthulde. Na geruime tijd te zijn ondergedoken was het de vrijwillige brandweer die de kolom herontdekte. Dankzij het initiatief van de burgemeester en het ongelofelijk vele werk dat de brandweer verrichtte, kwam de Kolom weer overeind, mooier dan ooit. Bij de onthulling werd een feestrede uitge sproken door Prof. W. P. Coolhaas. Uit en de boomplantdag op „Roodland" was weer hèt voorjaarsevenement voor de schooljeugd. We schreven april toen „Arena", de jongste korfbalvereniging uit de Greb- bestad, kampioen werd. De heer W. Veen nam na vele jaren afscheid van de actieve politiedienst. De maand mei stond weer als voor heen in het teken van de herdenkingen. Niet alleen de Stille Omgang naar de Grebbeberg, maar ook de grote mili taire herdenking met medewerking van de Kon. Militaire Kapel o.l.v. luitenant kolonel R. van Yperen. In juni overleed de heer De Block van Kuffeler, eens directeur van de Zuiderzeewerken, Rhenenaar van ge boorte. In juli bracht de commissaris van de Koningin een werkbezoek aan Rhenen. Het circus „Belli" nam twee dagen standplaats in aan de Valleiweg en mocht zich in een druk bezoek ver heugen. Rhenen had immers al zovele jaren geen goed circus meer gezien. De maand augustus stond evenals voorheen in het teken van de vakanties. Grote drommen vreemdelingen bezoch ten Rhenen en de Grebbeberg. Rond september en oktober kreeg de plaatselijke VW een nieuw bestuur. Alle aandacht is gericht op de activi teiten die nu zullen worden ontplooid. De heer J. v. d. Berg nam na zeer vele jaren afscheid van de PTT. Hij werd flink in de bloemetjes gezet. In de slachtmaand organiseerde de Macro een grasbaanrace voor de VVV. Er kwam 1000,op tafel. De eerste injectie voor het nieuwe bestuur. De RMC wilde niet achterblijven en haal de 800,uit haar actie voor de nieu we VVV. Het bestuur benoemde in middels een nieuwe informatrice en had al contact met financiers voor een te maken jachthaven,. In dezelfde maand nam „Ons Genoe gen" afscheid van zijn directeur de heer P. Hoolhorst. Ds. Westra deed zijn in trede in de Cunerakerk in de plaats van ds. Dijkstra. De heer Stolk opende een nieuwe Judokwai. Deze maand nog werd mevrouw D. Stoffelen-Sanders opgenomen in het keurkorps van het KNGV en opende de ijsclub Rhenen de banen op de „Blauwe Kamer". En zo zijn we precies weer het krin getje rond. We begonnen met ijs en we eindigen er mee. Op het moment dat we dit schrijven zit er dooi in de lucht. Op het ogenblik dat u dit leest kan het weer vriezen. We weten het niet, maar een strenge winter als vorig jaar gun nen we toch onze ergste vijanden niet. een miniatuurkanon werd een aantal scho ten afgevuurd. Het geheel was gehouden in de stijl van 1813. Nadien trok het monument zeer veel belangstelling van toeristen. VERENIGINGSLEVEN Voor het verenigingsleven was 1963 een onvergetelijk jaar. Zeer belangrijk was het feit dat kon worden overgegaan tot aanbe steding van het Dorpshuis. Het werk werd gegund aan de heer G. van der Brink te Ede voor de somma van 187.800, Amerongse verenigingen krijgen dan einde lijk een eigen tehuis. De gymnastiekzaal zal in een zeer grote behoefte voorzien. Groot feest was het bij de voetbalvereniging D.V.S.A. Deze vereniging promoveerde naar de le klasse van de afdeling Utrecht van de K.N.V-B. Bijzonder vermelding verdient het feit dat het elftal ongeslagen promoveerde. De elf spelers hebben zich volkomen gege ven. Men ontzag zich zelfs niet om in hoge sneeuw en in ijzige koude tc trainen. Dit resultaat was dan ook volkomen verdiend. Soms moest voor de overwinning hard ge vochten worden. Maar het eindresultaat mocht er wezen. In de loop van dit jaar werd een supportersvereniging opgericht. Ook bij de sportvereniging Amerongen was het feest. Op 4 november vierde men het 25-jarig bestaan. Op 9 november was er een druk bezochte receptie en op 14 de cember was het feest voor de leden. Ook de heer van Ree werd hierbij niet vergeten. Hij ontving verschillende geschenken. Ook een jubileum bij het Groene Kruis. Deze vereniging bestond op 24 september j-1. 40 jaar. In een bijeenkomst in het club huis werd dit jubileum gevierd. Het was dubbel feest, want tegelijkertijd werd de her opening van het vergrote wjjkgebouw ge vierd. Voor de Amerongse gemeenschap een bijzondere aanwinst. De schietvereniging „Willem Teil" orga niseerde in het najaar een nationaal schiet- concours, waaraan door vele schutters werd deelgenomen. Aanleiding hiertoe vormde mede het feit dat de vereniging haar eerste lustrum vierde. Het Departement Amerongen van het Nut kon dit jaar haar 20c lid inschrijven. Financieel ging het deze vereniging niet al te best. Maar door toename van het leden tal zullen deze moeilijkheden overwonnen kunnen worden. De E.H.B.O. sleepte enige mooie prijzen in de wacht. Haar voorzitter de heer L. D, Boelhouder ontving een onderscheiding we gens langdurige werkzaamheden voor de vereniging. Door het grote aantal zomergasten dat dit jaar in het dorp en omgeving verbleef had V.V.V. een druk jaar. Van het infor matiebureau werd veelvuldig gebruik ge maakt. ZOMERFEESTEN Op initiatief van de winkeliersvereniging kwam het dit jaar tot 'n intensieve samen werking tussen de plaatselijke verenigingen met als resultaat 3 weken feest, die be gonnen op 26 juli. Het dorp praalde in een zee van licht als nooit tevoren. Haast iedere avond was er wat te doen. Ook tijdens deze weken werd in de raadszaal weer een zomer- tentoonstelling gehouden van beeldende kunst. Onze plaatsgenoot Paul Kingma had hierin een groot aandeel. Vele kunstmin naars waaronder veel jeugd bezochten de tentoonstelling. Ook het tienertournooi op de Burgwal had veel belangstelling. Helaas verregenden de liehtweckwandeltocht en de puzzelrit van Veilig Verkeer min of meer. Door een aantal eerstejaarsstudenten aan gesloten bij de Societas Studiosorum Rcfor- matorum werd Amerongen tweemaal „stu dentendorp". Op 27 september was er een concert op de Hof en werd de oude pomp „onthuld" later in november was er een tekenwedstrijd voor de kinderen en kwam sinterklaas op bezoek. De goedheiligman kwam tweemaal. Dankzij de herkregen mede werking van een groot aantal leden der winkeliersvereniging kon toch nog een Sint Nicolaasactie gehouden worden. WONINGBOUW Door het Bouwfonds Nederlandse gemeen ten werd begonnen met de bouw van 15 woningen in coöperatief verband. Alle wo ningen zijn bestemd voor Amcrongers of mensen die hier werken. Ook de gemeente bouwde dit jaar 8 woningen. Overigens slechts een druppel op de gloeiende plaat. In de laatste raadsvergadering werd mede gedeeld dat thans plannen gereed zijn voor 30 woningen. BEROEPEN Ds. J. de Jager nam op 30 september j.l. afscheid van zijn gemeente door zijn vertrek naar Rotterdam-Vreeswijk. Op 6 oktober werd een afscheidsdienst gehouden. Veel 1963 GEEN SCHOKKEND JAAR VOOR OVERBERG Overberg kan terugzien op een rustig 1963, want schokkende gebeurtenissen hebben niet plaats gehad. De vereniging „Overbergs Belang" kon weer een paar mooie resultaten boeken o.a. een nieu we straatverlichting langs de Parallel weg en een nieuwe duiker bij de Heu- velsesteeg. Overberg verloor dit jaar geen in woners door verkeersongevallen. Wel vond de heer De Haan uit Veenendaal de dood toen hij op 9 nov. met zijn bromfiets tegen een boomtak reed. De Christelijke plattelandsvrouwen bond zag haar ledental met sprongen omhoog gaan. De andere verenigingen bleven op hetzelfde peil. Op woninggebied gebeurde er evenals de vier voorgaande jaren niets. Er werd van gemeentewege geen enkel huis ge bouwd in 1963. Wat het onderwijs betreft kan wor den vermeld dat half dec. de vergun ning binnenkwam voor vernieuwing van het schoolgebouw. Amerongers togen naar Rotterdam om de intrede van Ds. De Jager mee tc maken. In zijn plaats werd beroepen Ds. Kaastra. Ds. De Jager stond sedert 21 maart 1954 te Amerongen. De gemeentebode de heer D. van Remmerden ging met pensioen. In de raadsvergadering van 22 augustus werd afscheid genomen. In zijn plaats werd be noemd de heer H. J. Slotboom. OVERLEDEN Op 26 februari overleed Graaf J. V. R- R. van Aldenburg Bentinck. Dc begrafenis vond plaats op 2 maart. De heer E. H. C. Wildeman, een markante figuur in het dorp overleed op 2 september. Jarenlang was hij lid van de raad. Op de vergaderingen drukte hij steeds een bijzonder stempel. TABAKOOGST De verbouw van tabak was dit jaar rede lijk. Dankzij de intensieve bestrijding van dc blue mould viel de opbrengst best mee. De met tabak beteeldc oppervlakte was dit jaar vrij gering. Ongeveer 1/3 van voorheen. Voor de USO-busconcerten bestond flin ke belangstelling. Een bus vol Amcrongers toog naar Tivoli om het orkest in „eigen huis" te horen.

De Vallei | 1963 | | pagina 4