magazijn het ahker van ENGELENBURG'S DE OPRUIMING BIJ DUURT ONVERMINDERD VOORT Pullovers Truien Vesten Wol 14.95 VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Serie-aanbieding PULLOVERS en VESTEN van ENGELENBURG'S Speciaalzaak i van mei tot mei JAC. VAN SCHUPPEN begrafenis A. W. de Haas Een zuiver wollen V2 grof herenpullover met V hals wi LLANA drukkerij-binder leerling drukkerij-binder Voor chemisch reinigen VAN HOFWEGEN ADVERTEREN DOET VERKOPEN ELST EDERVEEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL w 'f GORTSTRAAT 39 - VEENENDAAL Voor een WOLLANA WOLLANA C^ls speciale nieuwjaars verrassing EEN KLASSE APART - EXTRA VOORDELIG Drukkerij „DE GELDERSE VALLEI" DE ROOI'S Slijterij en Wijnhandel van uw garderobe speciaalzaak in Pullovers en Vesten wenst U een Wij hopen het nieuwe 'jaar goed in te zetten met een ZEER GESLAAGDE Voor het hele gezin, op donderdag 2 januari a.s. Pr. Bernhardlaan 103 Veenendaal Voor Eist begon 1963 ook midden in een Poolwinter. De Rijn „zat" wekenlang pot dicht en bergen sneeuw waren opgesta peld op de Elsterse wegen. Tijdens het ruimen van die hopen sneeuw botste de bulldozer tegen een vrachtauto bij de Plantage. Het was zo koud dat de leerlingen van de openbare school naar huis werden ge stuurd omdat er niet voldoende verwar mingscapaciteiten aanwezig waren. Ook al door de koude werd er slechts een kerk dienst gehouden in de hervormde kerk. De vogels konden geen voedsel meer vinden en stierven de hongerdood. Leden van de Wandelsportver. de Rijnkanters gingen door het dorp om brood op te ha len voor de hongerende vogels, een en ander in samenwerking met de Cult. Nat. Hist. Ver. Zuster Terwey viel temidden van al die koude echter een warme hul diging ten deel. Zij was I21/* jaar als wijkzuster werkzaam en haar werd een auto als geschenk aange boden. Op 23 jan. werd een brede geul in het Rijnijs gehakt en kon de pont weer varen. In Rhenens raad werd eind jan. de vraag gesteld: krijgt Eist eindelijk een sport veld? In febr. werden de EHBO bedrijfswed- strijden gehouden en kwamen 600 gesto len nertsvellen weer voor het voetlicht. De vellen werden in Frankfort opge spoord en vier Duitsers werden gearres teerd. Op 8 maart werd het zoontje van de fam. K. aan de Franseweg van een wisse dood gered. Kolenhandelaar van K. trok de kleine jongen uit een moddergat waarin hij was gevallen. Op 11 maart wilde de Oranjevereniging aftreden omdat „er nieuw bloed" moest komen, zo werd het geformuleerd. Op 24 maart werd kand. Kruidenier be vestigd als predikant van de Ned. Herv. kerk te Nijeveen (Drente). De gymnastiekvereniging DES gaf op 29 maart een demonstratie in de Eikelkamp, terwijl de raad van Rhenen eind maart haar goedkeuring hechtte aan het stich ten van een Chr. Kleuterschool in Eist. Het echtpaar T. van Laar-Hietbrink vierde begin april haar gouden huwe lijksfeest cn met Palmpasen pronkten dc Elsterse kinderen met hun Haantje Pik. De muziekver. „Crescendo" gaf op 20 april haar jaarlijkse uitvoering Koninginnedag verliep in Eist zeer rustig. Crescendo maakte een mars door het dorp en de kinderen werden getrakteerd. In mei werd Eist een nieuwe snackbar rijker en op Tweede Pinksterdag werd een „dauwtraptocht" gehouden. De ene heer van Kooten (uit Utrecht) ging weg als trainer van Oranje Wit, de an dere heer van Kooten (uit Veenendaal) volgde hem op. Eist behoefde in de zomer geen vrees te hebben „droog" te liggen want alle café's kregen in juni een ver gunning. i De oudjes gingen op 26 juni op stap naar de mooie Veluwe en genoten met volle teugen. De jeugd zette zich via een teen agershow voor de oudjes in en bracht 300,bij elkaar. De heer A. Stuivenberg keerde na V/t jaar verblijf in het buitenland weer in zijn restaurant terug. Het echtpaar H. Geurtsen-van Krieke vierde op 17 juli haar gouden huwe lijksfeest. Vier Elstenaren liepen in Nij megen de Vierdaagse met succes uit. In augustus werd in de Eikelkamp voor de 13de maal de „Trekkersronde" gehouden. Zelfs de televisie schonk er aandacht aan. Crescendo maakte een buitenlandse trip en concerteerde op 20 aug. in Antwerpen. Eind augustus begon met met de restau ratie van de Ned. Herv. Kerk. De kerk diensten werden tijdelijk in „Pniël" ge houden. Op 23 sept. bestond de v.v. Oranje Wit 30 jaar en veel feestelijkheden waren het gevolg. Op de laatste dag van sept. werd onder grote belangstelling de nieuwe school met de Bijbel aan de Beatrixstraat geopend. Voor het eerst kreeg Eist christelijk on derwijs in een nieuwe moderne school. Eist schonk in oktober 785,voor vluchtelingenhulp. Op 28 okt. werd de fraai gerestaureerde Ned. Herv. kerk plechtig in gebruik ge nomen. In nov. trokken er donkere wolken samen rond de wandelsport, maar het scheen dat de zon weer zou doorbre ken. Op 8 nov. was Anneke Gronloh op be zoek tijdens het jubileumfeest van Oranje Wit. De jeugd was zeer enthousiast. Op 12 en 14 nov. zagen de Elsterse be jaarden de tocht van de afgelopen zomer nog eens aan zich voorbijgaan tijdens een film in Sportlust. De verkoping t.b.v. de restauratie van de Ned. Herv. kerk bracht f 2000,op. De buurtver. Franseweg vierde uitbundig St. Nicolaasfeest en 1963 werd in Eist be sloten met een kleurvogeltentoonstelling, waar 200 kleurrijke vogels werden ge showd. EDERVEENSE WEGEN VERFRAAID IN AFGELOPEN JAAR Het dorp Ederveen werd ook in het af gelopen jaar weer meegetrokken in de sfeer van vernieuwing. De prachtige Hoofdweg kwam in de zomer gereed, het centrum van het dorp kreeg trottoir en ook kan in de toekomst weer op grote activiteit worden gerekend. Er staan nog op het programma het Groene Kruisge- bouw en politiepost, 21 woningwetwonin gen in het uitbreidingsplan en een Ver enigingsgebouw. Met zes woningen in de particuliere sector werd juist deze weken een aanvang gemaakt. Ederveen kwam dc laatste jaren geheel uit haar isolement en veranderde van een „dorpje achteraf" met een zeer agrarisch accent tot een modern uitziend dorp waarbU ook de middenstand voortdurend uitbreidde. Wat het afgelopen jaar betreft: Eder veen begon met schaatsen in die onver getelijke ijstijd van januari en eindigde het jaar weer met ijspret. Honderden zwierden al weer over de baan. Voor in januari slaagde de hoofd agent van politie, de heer Mulder voor een diploma op de verkeerscursus. Alle Ederveense honden en katten werden in januari ingeënt tegen de heersende hondsdolheid. Op 30 jan. overleed de oudste inwoner van Ederveen, de heer v. d. Brandhof op 99-jarige leeftijd. Eveneens op 30 jan. verbrandde 22 biggen en drie zeu gen bij een boerderij brand. Februari was de maand voor het plannen maken. Er kwam een plan voor een industrieterrein en voorts werden de bestaande plannen voor het vereni gingswerk uitgebreid. In maart kwam boer Koekoek aan De Klomp spreken. Althans in 2e in stantie want de eerste maal kwam de boerenleider niet en moesten 400 vrije boeren onverrichterzake naar huis. Een week later was de heer Koekoek wel present. April was de maand van de jubilea. De heer H. W. Hendriksen was 25 jaar bij de AKU, marktm. Nijburg werd gehuldigd wegens 25-jarige dienst, waarbij de jubilaris in een open wagen door het dorp werd gereden. De heer H. Stomphorst tenslotte kreeg de Ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, wegens 40-jarige dienst bij Donkelaar. In juni werd de tweede diepvries- kluis in Ederveen geopend en kwam de nieuwe Hoofdweg geheel gereed. Eind juni waren er kinderspelen op het Hootsenplein en ook ontviel het dorp een bekend ingezetene, de heer J. van Heerdt, die op 72-jarige leeftijd over leed. Op 3 juli gingen de bejaarden hun tochtje maken, ditmaal over de Veluwe en eind juli verloor een straaljager zijn raketten boven Ederveen. In augustus werd een noodwoning op bevel van de gemeente afgebroken en ging de schooljeugd? kamporen. In september kreeg de muziekvereni ging Irene twee prijzen op een con cours en deed kand. Van Beek intrede in de Ger. Gem. van Alblasserdam. In oktober was er een grote mode show t.b.v. het Verenigingsgebouw en in november een groots opgezette win- kelbeurs. Eind november werd bekend dat ds. Schipper het beroep van de Herv. gemeente naar Middelharnis aan nam. December was weer de maand van volop ijs vreugde en zo draaide Eder veen de jaarkring rond, waarbij nog maals herhaald dat het dorp steeds meer een modern aspect krijgt. Met bittere kou en veel ongemak ken begon ook voor Renswoude het jaar 1963. De bewoners van de Taets van Amerongenweg, de Holleweg en de van Reedeweg waren massaal aan het sneeuwruimen geslagen en kregen de trottoirs schoon. Op de Barneveldsestraat echter lag de sneeuw in januari metershoog. Tenge volge van het vele strooien tegen de gladheid ontstond in Renswoude een „zouttekort". De Ger. Kerk begon in het nieuwe jaar met het uitgeven van een nieuw kerk blad, dat eens per maand zal verschij nen. De gemeenteraad tfok op 21 jan. een extra bedrag uit Voor verbetering van de Chr. Kleuterschool. In de Dorpsstraat gebeurden in jan. en kele ongelukken, waarbij gelukkig al leen materiële schade ontstond. In febr. werd de in de weg staande schuur naast café Vink gesloopt en had het verkeer weer „vry uitzicht". In de raad kwamen dc opdooi-pro- blemen aan de orde en werd besloten een aantal B wegen voor verkeer af te sluiten Op 27 febr. hield de fok- en controle vereniging Renswoude haar jaarverga dering. Kleuterleidster mej. C. Katsman nam in febr. afscheid van haar kleintjes. In maart werd de jaarlijkse stieren keuring gehouden. Het ondergrondse elekrticiteitsnet werd in april voltooid. Voor het Kerklaantje was dat niet no dig want dezë weg werd voor het ver keer afgesloten. Koninginnedag" verliep in Renswoude zeer rustig. Er waren kinderspelen en traktaties. De raad voteerde in april 40.000,— voor de restauratie van het Kasteel. Er rezen plannen om in Renswoude tot een afdeling zaterdagvoetbal te komen. Op de onbewaakte overweg nabij Emmikhuizen werd het 10-jarig meisje Willemijntje Klumpenaar door een trein gegrepen en gedood. Zaterdag 1 juni werd achter het kasteel een nationaal muziekcon cours gehouden waaraan 15 mu ziekkorpsen deelnamen. De Chr. Gem. Zangver. ,Con Amore' behaalde een le prijs op een zang concours in Nunspeet. Op 9 juli maakten de bejaarden hun jaarlijkse tocht, ditmaal naar Nijmegen en Berg en Dal, de oudjes hadden veel plezier. Geen plezier voor twee Vrije Boeren, de heren Huigenbosch en Van Ekris, die geen contributie aan het Landbouw schap betaalden en in een (Utrechtse) gevangenis belandden. Op 1 sept. was er een mutatie bij de rijkspolitie. Wachtmeester De Fluiter ging, Opper Heerdink kwam. Het Renswoudse kinderkoor zong in sept. in het sanatorium „Zonnegloren" te Soest en ook vierde de jeugd op 23 i sept. spontaan het Lampegietersavond- j feest. Op 7 okt. werd Gijs Bakkenes ge huldigd wegens 25-jarig lidmaatschap van de herv. jeugdvereniging. Op 19 en 26 okt. gaf „Ons Genoegen" twee uit voeringen, die druk werden bezocht. Op de laatste dax van oktober werd de geheel gerestaureerde Ger. kerk plechtig in gebruik genomen. De vlootpredikant Ds. J. v. d. Blink sprak in november voor de hervormde jeugd. Eind nov. werd de 19-jarige militair Oskamp nabij Emmikhuizen door een trein gegrepen en gedood. Vlak voor Kerstmis hield de raad de begrotingsvergadering, waarin enkele subsidies werden toegezegd. Belangrijke gebeurtenissen in 1963 3 januari herdacht de heer D. Dorre- stein de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als jachtopzichter. 15 jan. werd aan Co ten Broek, chauffeur bij de NBM, wegens 40 jaar onafgebroken dienst, de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. 15 jan. Brandde het perceel aan de Sta tionsweg 315 af, bewoond door de fam. Pater. 22 jan. herdacht de schietkring Gelderse Vallei in de sociëteit haar 40-jarig bestaan. 28 jan. was het in de serre van hotel De Hertog van Gelre een beestenboel, toen werden nl. alle honden en katten ingeënt tegen hondsdolheid. 14 februari mej. G. M. v. d. Weg, hoofdleidster aan de kleuterschool, neemt wegens huwelijk afscheid van haar kleuters. 16 febr. wegens langdu rige dienst worden vijf arbeiders van de textielfabriek „De Driekleur" gehul digd, t.w. C. van Wijk, C. Wagensveld, G. R. van Vlaanderen, H. van Kampen en J. Lansing. 21 febr. met een reus achtige explosie, veroorzaakt door een lekke slang van een tankauto gevuld met gas, werd hotel De Hertog van Gelre grotendeels verwoest. 27 febr. werden L. Kruithof en G. M. v. d. Weg (hoofdleidster kleuterschool in den echt verbonden. I maart ontstond een begin van brand in de schoorsteen van de boerderij Heintjeskamp, bewoond door de fam. Velthuizen. 6 maart reed een vracht auto tegen de aan de Barneveldseweg staande bomen, tengevolge waarvan twee bomen knapten en de kinderwa gens met baby's van mevr. Van Eist en Schuur in de sloot werden gezwiept. 21 maart werd in de Hertog van Gelre de riolering en aanleg van wegen in de Doornboomspark aanbesteed. Laagste inschrijver was de firma Roozenboom uit Ede met 199.790,26 maart onder leiding van leraren en bestuur maakten de leerlingen van de Avondnijverheids school een excursie naar een beton- fabriek en slotenfabriek. 29 april werd de heer A. van Brug gen benoemd als raadslid. 29 april ont vingen de heren A. de Koning, C. Wa gensveld, H. Hendrikse, J. Dijkhorst en G. Mulder, wegens langdurige dienst de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. 19 mei, op de nationale beroepenwed- strijden in de Julianahal te Utrecht, be haalde de 18-jarige A. Rustenhove, Marktstraat 6, in de afdeling metselen een le prijs.; 16 mei werd op het ge meentehuis aanbesteed het aanbrengen van slijtlagen op landbouwwegen. Laagste inschrijver was Schoonhoven uit Veenendaal met 15.200,18 mei werd het gemeentelijke zwembad voor het seizoen opengesteld; 25 mei vierde de oudste inwoonster, mevr. H. van Brummelen-Kroon, haar 94e verjaar dag; 28 mei werd de jaarlijkse bejaar- dentocht gehouden met als einddoel Elten. 14 juni ontving de heer Van Kampen, wegens 40 jaar dienst bij de metaal- warenfabriek Overeem N.V., de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; 20 juni maak ten de leden van de vrijwillige brand weer hun jaarlijkse uitstapje naar de Deltawerken en de kinderen van de lagere school aan de Dorpsstraat een reisje over de Veluwe; 29 juni werden in het gemeentelijke zwembad onder linge wedstrijden gehouden tussen de leerlingen van de lagere scholen. II juli werd de aanleg van riolering en reconstructie van de wegen Burg. Rooyaardslaan en Schreiheuvel aanbe steed. Laagste inschrijver was W. Roo- zeboon uit Ede met 212.870,19 juli te Dublin slaagde als 5e van de acht deelnemende landen in de afdeling A metselen, de 18-jarige A. Rustenhove, Marktstraat 6; 20 juli de gereconstru eerde Nieuwstraat werd door de buurt bewoners feestelijk geopend; 27 juli ge organiseerd door de Valleiruiters en met medewewerking van de ponyclub de Schaffelaartjes, werd aan de Vlieter- weg een demonstratie gehouden; 31 juli werden door de 7-jarige Dik Hooyer en de 10-jarige R. Rotte na afloop van de markt in de gemeentelijke eierhal twee bankbiljetten van 100,gevonden. Tot op heden heeft zich geen eigenaar aangemeld. 31 aug. werden met feestelijkheden voor de kinderen en diploma-zwemmen het zwerrrseizoen in het gem. zwembad afgesloten. 3 sept. werd door de Fok- en Con trolevereniging „Scherpenzeel", in ver band met haar 50-jarig bestaan een groots opgezette fokveedag gehouden; 5 sept. herdacht J. v. d. Ham het feit dat hij 25 jaar bij de posterijen werk zaam was. Volgens het ministerie van O. K. en W. was het voortbestaan van de Avondnijverheidsschool niet langer verantwoord en werden geen subsidies meer verstrekt, tengevolge waarvan het bestuur het beter vond de school op te heffen; 19 tot en met 21 sept. werd in de gemeentelijke eierhal de jaarlijkse Floraliatentoonstelling gehouden. 11 okt. werd de mechanische en elek trische installatie van de rioolzuivering aanbesteed. Laagste inschrijver was N.V. Machinefabriek W. Hubert en Co. te Sneek met 119.800,19 okt. werd door de leden van de plaatselijke ver eniging met gecertificeerde honden een demonstratie gegeven aan de Vlieter- weg; 24 okt namen honderden kinderen deel aan de door de winkeliersvereni ging E.M.M. georganiseerde lampion optocht. 7 nov. werd de woning van de fam. Westeneng, Vlieterweg 38, door blik seminslag grotendeels verwoest; 14 nov. driehonderdenvijftien ingezetenen ga ven een gedeelte van hun bloed ten bate van het Rode Kruis; 21 nov. bracht St. Nicolaas een bezoek aan Scherpen zeel en ontving honderden kinderen in de gemeentelijke eierhal. 15 dec. oud'wethouder v. d. Ham overleed op 80-)arige leeftijd. Op 20 dec. zou de heer v. d. Ham zijn gouden hu welijksfeest herdenken; 18 dec. Scher- penzeels gemeenteraad hield begro tingsvergadering. Besloten werd aan te sluiten bij de N.V. Novegas. FOUNT MIONS Beha mcjel Pret- tylorm Nr. 1206 met zeer moderne cup; uitgevoerd in prachtige popeli- ne De cup» zijn extra -et stiksels versterkt Rugslui ting vele malen verstelbaar. Dit korset model Ronda 766 maakt U bijzonder slank. De soe pele Ronda- baloinage voelt U niet en geven U tocheenllinke steun. In de taille en op de heupen elas tieken inzet- stukken. met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel. N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewyk 87, Veenendaal Telefoon 2845 j Uw arolipaciaaliaah Markt 7-Tel. 3120-Veenendaal VEENENDAAL, vraagt leeftijd 21 jaar leeftijd 15 jaar Aanmelden: Parallelweg 10 - Veenendaal - Telefoon 08385-2022* (na 6 uur 3924). BRENG EEN BEZOEK AAN „ACHTEROM" Wij hebben voor u de grootste sortering Wijnen, binnen- en buitenl. gedistilleerd. Groenelaan 23 (achterom) tel. 3434 Veenendaal. Dr. Slot. de Bruïneplein 29 - Veenendaal Telefoon 3404 DONDERDAG MEEGEGEVEN, ZATERDAGS TERUG door Een L. V. Schooten f"™elijk in bezettingstijd (8) Eindelijk kwamen ze hier, meer dood dan levend. Miep, ik zei het al, heeft zich wonderbaarlijk hersteld, geweldige veerkracht heeft die meid „Ze is er nog niet" zei mevrouw Ber genia bezorgd. „Ik ben bang voor de reactie. Ze werkt als een paard om te vergeten." „En Tanja" fluisterde Roel. „Je hebt me beloofd, dat je je rustig houdt" stelde meneer Bergema vast. „Tanja is heel erg ziek. Ze heeft een shock. Ze is volkomen apathisch. De dokter maakt zich zorgen over haar." „Waar is ze?" vroeg Roel, beide han den geklemd om de leuning van de stoel. Bergema zag dat de knokkels spierwit waren. Hij stond op, vlak voor Roel. „Tanjais hier." Roel zuchtte, zo diep, dat het leek of het laatste restje kracht zijn lichaam ontvlood. Bergema stond voor hem, als wist hij wat er nu ging gebeuren. „Meneer Bergema breng me bij Tanja." „Ja maar beste kerel „Alstublieft, meneer Bergema me- vrouw't is nu al zo langik kan niet meer." „Ja maar jongen, het is helemaal niet goed, voor jou niet, en voor haar niet". Opeens stond hij op, met een boven menselijke poging tot zelfbeheersing. „Meneer, mevrouwwees niet bang. Ik weet dan- dat Tanja er nog is. Dat is ge noeg. U kunt me rustig bij haar laten alleen maar even haar zienweten dat ze er is." „Tanja en jij....?" Bergema maakte de zin niet af. „Ja. Tanja en ik." En opeens werd hij er zich van bewust dat hij dit kon zeggen „Tanja en ik" dat hij kon zeggen waar aan hij niet had durven denken, aan de mogelijkheid dat hij nog eens zou kunnen zeggen: Tanja en ik Het was mevrouw Bergema, wier vrou welijk instinct haar de juiste houding deed vinden. „Kom mee" zei ze „maar zachtjes." Voorzichtig gingen ze naar boven. Stil opende ze de witte deur van een slaapkamer. „En je houdt je gemak" dreigde ze moe derlijk. Hij knikte. Dat was Tanja. En het leek of ze dood was. Roerloos, wasbleek, de haren uitge spreid op het kussen, de ogen gesloten. Roel boog zich over haar heen. Opeens brandden de tranen achter zijn oogleden. „Tanja" fluisterde hij. En dan zag hij opeens haar ogen. Ze staarde. Ze schudde haar hoofd. „Ja" zei hij zacht. „Roel" zuchtte ze. „Ja, ik ben het. Tanja, lieveling...." „Roel" herhaalde ze fluisterend, alsof ze het niet kon geloven. Mevrouw Bergema zag angstig gespannen toeze had de situatie nu niet meer in de hand. Bij de deur stond haar man, zijn handen ge klemd aan de deurposten. Die twee, Tanja en Roel, zagen elkaar aan. Het leek, of hun blikken elkaar niet konden loslaten. Toen strekte Tanja, in een wanhopig gebaar de armen uit. „Roel" zei ze, en Roel zakte neer op het witte bed, sloeg zijn armen om haar heen. „Roel.... Roel" en toen snikte ze, met lange, gierende uithalen, snikte ze, of er geen eind aan komen zou. Bergema, verschrikt, deed een stap voorwaarts, maar zijn vrouw voorkwam hem. Langzaam ging ze de kamer uit, drong hem terug. „De dokterfluisterde hij. Maar zijn vrouw schudde het hoofd. „Nu wordt ze beter" zei ze. „De beste dokter zit aan 't bed." Wittebroodsweken „Jullie moesten maar niet te lang wachten met trouwen" zei vader Meer man, gezeten in z,n ouderwetse leun stoel, pijp in de mond, onder het huis jasje nog de donkerblauwe uniform broek. „Dacht u niet" vroeg Tanja, een beetje geschokt nu dat zware woord „trouwen" daar zo onvoorbereid viel „dat we beter konden wachten tot de oorlog over is? Zou 't nog lang duren?" „Wie zal dat zeggen" zei opperwacht meester Meerman „maar ik geef in dit opzicht de pessimisten gelijk. Het wordt steeds moeilijker, en je zult na de oor log es zien wat er dan los komt. Denk maar aan de achterstand in de woning bouw. Nu staan er nog huizen te huur, maar straks zijn ze met geen goud te betalen." Het eerste oorlogsjaar was voorbij. Er was veel gebeurd, niet alleen aan de fronten. Mevrouw Bergema had gelijk gehad de plotselinge verschijning van Roel had Tanja's toestand tot een keerpunt ge bracht. Ze was uit haar apathie ont waakt, de jeugd had haar rechten doen gelden. De vreugde over het weerzien van Roel, het besef, dat ze nu niet lan ger alleen stond, gaven haar nieuwe kracht. Toen ze eenmaal sterk genoeg was, wilde ze de Bergema's niet langer tot last zijn en zocht en vond een baan op een kantoor in de stad vlak bij het dorp, waar Roels vader opperwachtmees ter van de marechaussee was. De week ends bracht ze daar meestal door. Roel had zo juist een nieuwe baan gekregen bij een veevoeder fabriek, geen reuzen- zaak maar een met mogelijkheden voor een jonge vent met durf en inzicht. En nu vond vader Meerman nuchter, dat ze maar moesten trouwen. De twee jongelui keken elkaar aan. Trouwen Och, dat was immers hun plan, hun doel geweest. Ze waren absoluut zeker van elkaar ze wilden samen door het leven. Ja, na tuurlijk, dat betekende trouwen. Maar nu daar opeens vader Meerman dat woord uitsprak, leek het of de volle consequentie van zo'n stap eerst recht tot hen doordrong. Moeder Meerman, in haar hoekje bij de haard, sloeg het meisje- gade. Ze was nog van het ouderwetse, degelijke soort en ze had altijd zo haar eigen gedachten over die kantoorjuffies gehad. Daarvan was ze nu wel een heel eind teruggeko men, want Tanja mocht dan vlot een Engelse brief kunnen tikken, minstens zo vlot naaide ze een jurk en waste ze da vaat. Daarbij hechtte het meisje, wier ouders onder het puin van Rotterdam de dood vonden, zich sterk aan het echtpaar Meerman. Vader Berend was een man die in zijn loopbaan heel wat mensenkennis had opgedaan en, ofschoon'stipt waar het de dienst betrof, nooit een dienstklopper was geworden. Hij kon smakelijk vertel len over zijn avonturen en dan hing Tan ja, die altijd een zwak voor detective-ver halen had gehad, aan zijn lippén. Ank en Lies, Roels zusters, waren al getrouwd, en nu vond Berend een luisterend oor bij zijn aanstaande schoondochter. „Alles wordt duurder" zei moeder Anna bedenkelijk" het geld gaat steeds meer achteruit in waarde. Straks kun je alleen nog maar ruilen." „Dat is zo" gaf Roel toe. Ja, hij zelf had er ook wel eens aan gedacht, maar Tanja en hij kenden elkaar toch eigen lijk nog maar zo kort. Zou hij het aan durven? Hij keek naar haar. Ze glim lachte, een glimlach vol vertrouwen. „Ik denk dat vader gelijk heeft" zei ze zacht. En zo kwam het ervan. Maar trouwen, dat hield heel wat in. Want ze zouden gaan wonen in het dorp aan het kanaal waar de fabriek stond. Roels patroon kon ze nog wel aan een aardig huis helpen, niet al te modern, maar ruim, zonnig, met een voor- cn een achter tuin en door het grote raam een ruim uitzicht op de wijde polder. Het had nog heel wat voeten in de aarde, eer de trouwdag daar was. Een feest zou het niet worden. Daar voelde Tanja niet voor, en Roel begreep en eerbiedigde haar wens. Roels zwager Dirk stond met zijn foto toestel in de aanslag voor het huis, om het jonge paar te fotograferen als ze de deur uit kwamen. ,,'t Wordt een historische foto" zei hij en hij keek naar de glanzende trouw-auto, wanstaltig gevormd door een geweldig grote gaszak er boven op. Vader Meerman bekeek die gaszak met buitengewoon welgevallen. Hij herinnerde zich de dag toen hij een Duitse lcgervracht- auto had zien voorbijrijden met een houts koolgenerator er aan gekoppeld. „Da's 't begin van het eind" had zij vol daan geconstateerd „ze moeten zuinig wor den op de benzine. Let op jongens, ze red den het niet." Een huwelijksreis maakten ze niet, het had al geld genoeg gekost, en er was niet veel aardigheid aan met die rantsoeneringen. Ze lieten zich naar hun nieuwe woonplaats rijden en met een gevoel van trots stak Roel de sleutel in het slot van de deur, zijn huisdeur. „Nou, vrouw" hij wilde het lachend zeg gen maar toen hij naar Tanja keek, zweeg hij. De tranen stonden haar in dc ogen en hij wist waaraan ze dacht. Maar dapper maakte ze een grimas en lachte hem toe. „Nou man" gaf ze terug, „doe de deur van ons huis open!" Het korte verdriet was gauw vergeten. Mevrouw van Klaarhamer, de vrouw van Roels patroon, had onder een voorwendsel Roel zijn extra sleutel weten te ontfutselen en de resultaten van die list waren al zich- baar, toen ze binnentraden. „Welkom" stond er op de witte kaart, bevestigd aan een grote ruiker bloemen in laaiende kleuren, die in een prachtige kris tallen vaas op het lage tafeltje stond. Tanja ontroerde opnieuw. Ze moest zo oppassen, deze dagen, het leek of de water landers steeds op de loer lagen. Alle harte lijkheid waarmee ze was omringd in de veertien dagen van haar bruidstijd, raakte haar hart. Nu dit weer „Zeg", zei de nuchtere Roel" 't is maar goed dat we thuis behoorlijk gegeten heb ben „Jij tenminste" protesteerde Tanja. Zelf had ze bijna geen hap door haar keel kun nen krijgen. „Want" vervolgde Roel onverbiddelijk „huisvrouw-van-Jde-kouwe-'gron^, je hebt natuurlijk geen kruimel in huis." Tanja schrok ervan. Het was drie dagen geleden, dat ze voor het laatst in dit huis geweest was. De voor bereidingen voor de trouwerij hadden haar helemaal in beslag genomen. Gek, dat moe der Meerman er ook niet aan gedacht had, die was anders zo praktisch nu kon ze notabene niet eens thee zetten! „Hé wat!" riep Roel opeens, die eens in de kasten was gaan „struinen" „Moet je eens kijken zeg!" Tanja keek met in elkaar geslagen han den toe. Roel opende de glanzend-nieuwe broodtrommel, waarin twee verse broden lagen te wachten. In de glazen botervloot kleurde geel de roomboter. Een halve Edammer lag onder de kaasstolp in de beschuitbus zal een rol beschuit. „Een toverfee"! riep hij vrolijk. Hij ging meteen verder op jacht, vond dc thee in het theetrommeltje, de suiker in de suikerpot, de koffie in dc koffiebus, en in de keuken kast een grote boeren worst, een dozijn eie ren en een stuk ontbijtspek. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 7