Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Chr. School te Overberg wordt in 't voorjaar gerestaureerd Voor de KANTONRECHTER Agenda Vernieuwing sanitair en aanleg centrale verwarming Nieuws uit de omgeving Wandelclub Hollandia-Trico liep in 1963 meer dan 300 km. trpJxcJ Riskante gewoonten van de Nederlander SCHERPENZEEL ELST Amerongse Damvereniging kampioen OVERBERG Wat nu weer Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel MULDER 38e JAARGANG DINSDAG 7 JANUARI 1964 Nr. 2 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent In haar vergadering van 23 december 1963 hechtte de gemeenteraad van Amerongen haar goedkeuring aan het voorstel van B en W om de christelijke school te Overberg te restaureren. Er werd een bedrag van 35.000,voor dit doel gevoteerd. De vernieuwing van deze school kwam in okt. j.l. op de urgentie- lijst en kreeg daarna een vlotte behandeling bij de plaatselijke overheid. De restauratie behelst een een voudige aaneenbouw van beide bestaande gebouwen, een vernieuwing van het sanitair en de aanleg van centrale verwarming. Voorgeschiedenis bestaan. In het hoofdlokaal kwam de temperatuur niet boven de 10 graden. De school te Overberg is thans ge huisvest in twee afzonderlijke gebou wen. In de twintiger jaren had Over berg alleen een openbare school. Dat gebouw bestaat nog steeds. Daarnaast kwam in 1926 een school voor bijzon der onderwijs. De twee gebouwen ston den slechts luttele meters van elkaar. Nadat de school in de mobilisatietijd gebruikt was door onze militairen, ver viel tijdens de oorlogsjaren het open baar onderwijs en kampte men met een tekort aan leerlingen. Na de bevrijding kende Overberg alleen Christelijk on derwijs, dat in beide gebouwen werd gegeven. Verval De oude school kwam in de loop der jaren in verval. Bij de komst van het huidige schoolhoofd, de heer H. J. Wij nand, bleek hem dat er op tal van pun ten verbeteringen dienden aangebracht te worden. In een oriënterend gesprek met de Inspecteur van het L.O., de heer M. A. C. Lindeman, werd de suggestie opge worpen iets aan de huidige toestand te gaan doen. Vanwege de inspectie werd toen aangeraden contact op te nemen met de Rijksovex-heid in Den Haag om te pogen op de urgentielij st te worden geplaatst. Een en ander zou echter nog een paar jaartjes worden uitgesteld. Broodnodig Intussen bleek wel dat de verbou wing broodnodig was. In de winter van '61 op '62 ontstond er in enkele loka len kolendamp, veroorzaakt door ver sleten kachels. Ook konden deze ouder wetse kachels niet voldoende capaciteit leveren. Ondanks hardnekkige pogin gen bleef de temperatuur op 16 graden steken, terwijl een temperatuur van 20 graden gewenst en ook wettelijk verplicht is. Er werd weer oriëntatie-overleg ge pleegd, met de inspectie van het L.O. en met het dagelijks bestuur der ge meente Amerongen. Beide instanties waren overtuigd van de urgentie het schoolgebouw te restaureren. Het grote punt bleef dus: plaatsing op de ur gentielij st. Getob Een jaar ging voorbij. Een nog stren gere winter brak aan. Vooral werd nu getobd met bevroren waterleidingen, koude lokalen en niet te gebruiken W.C.'s. In de lokalen werd het benauwd omdat de drie oude kachels totaal ver sleten waren en een kolenlucht ver spreidden. Door de smid werden de kachels provisorisch gerepareerd, maar het euvel van te koude lokalen bleef LUNTEREN. Honderden patiënten na men zaterdagavond in De Blije We- relt te Lunteren afscheid van dr. S. A. Appel, die na 32 jaar praktijk af scheid nam en zijn werk overdeed aan zijn jongere collega, de arts R. van Huis. ZEIST. Tijdens de Nieuwjaarsrede van de burgemeester van Zeist bleek dat er veel wensen waren voor 1964. Bo venaan staat een sporthal. Ook de bouw van een aula op de begraaf plaats en een nieuwe vleugel aan het politiebureau zijn urgqnt. SOEST. De brandweer in Soest kreeg een nieuwe commandant. De heer J. F. Groart volgde in deze functie zijn vader, de heer W. Groart op. BENNEKOM. 50 Bennekomse jongens wilden in de Nieuwjaarsnacht boer Koekoek de beste wensen aanbieden. Het Tweede Kamerlid lag al een kwartier in bed toen de jongens bel den. Hij liet hen begaan, trok de de kens over het hoofd en sliep in. Tijdens de strenge kou werden de kinderen een week naar huis gestuurd. Toen het weer even kon werden de schooltijden ingekort. Naar de WC gaan was echter uitgesloten, want die waren de gehele winter bevroren. Het hoofd der school gaf enkele leer lingen uit de hoogste klas, die bestemd waren voor een verdere opleiding, bij lessen in zijn eigen kamer. Er werd geprobeerd de kachels in het weekend op te stoken, maar dat gaf evenmin de oplossing. Het was een ware noodtoestand op schoolgebied. Het schoolbestuur zat niet stil en stelde zich in verbinding met de architect Ploeg te Amerongen, die als gemachtigde van het bestuur in het overleg zou optreden. Gesprekken Na vele gesprekken met de heer Ploeg toog men weer naar de inspec tie en kreeg te horen dat de school- verbouwing NOG NIET op de urgentie- lijst stond. Lichtelijk opgewonden kwa men degenen, die er direct bij betrok ken waren, weer thuis. Wat te doen als er weer eens zo'n winter zou aanbre ken als de voorafgaande? Goede raad was duur. Met een hele serie foto's, die de on houdbare toestand duidelijk aan toonden, gingen de gemachtigde en het hoofd naar het ministerie van O. K. en W. Hier werden de klach ten serieus aangehoord. Na een schriftelijk verzoek van de zijde van het schoolbestuur aan het ministerie kwam dan eindelijk in ok tober het bericht dat de Overbergse school op de urgentielij st was geplaatst. Nu kon men aan het werk. Op 6 nov. diende het bestuur het verzoek in bij de plaatselijke Overheid en reeds op 23 dec. was alles in kannen en kruiken. Van het gemeentebestuur heeft Over berg de meeste medewerking verkre gen. Uitvoering Thans fs dan de periode van de uit voering aangebroken. De beide scholen zullen worden samengevoegd, moderne toiletten en een garderobe worden ge bouwd, een kamer voor het hoofd der school met gelegenheid voor tandarts- onderzoek en wat het allerzwaarste weegt: een moderne centrale verwar ming. Een tochtsluis zal de koude nog meer verzachten. Waarschijnlijk reeds deze week zal er een bespreking zijn met de archi tect n.a.v. de verbouwingsplannen. Men hoopt een en ander na de Paasvakan tie te hebben gerealiseerd. De vijf man onderwijzend personeel, de 129 kinde ren en ook de ouders en bestuur voelen zich gelukkig met deze voornemens in het pas begonnen 1964. De weg naar de realisering was evenwel lang en moei lijk, reden waarom de vreugde over de a.s'. verbouwing, bijzonder groot is. 40 JAAR GETROUWD Op donderdag 9 jan. hoopt het echtpaar K. de Kievid-van Beek, wonende aan de Westersingel 41 te Veenendaal haar 40- jarig huwelijksfeest te vieren. Veenendaalse rwemclub gaat weer winterzwemmen De Veenendaalse Zwemclub gaat als nog aan de wintertraining beginnen. Hoe wel er niet meer zo actief door de leden in overdekte baden kan worden gezwom men als het vorige winterseizoen heeft men thans toch nog mogelijkheden gezien om het tweede gedeelte van deze winter ook op dit gebied p>-oduktief te maken. Er zal tweemaal per maand worden ge traind in het overdekte trainingsbadje in Tiel en wel op donderdagavond. ZO IS HET De oude school in haar huidige vorm. Twee gebouwen afzonderlijk van elkaar. Links de vroegere openbare school, rechts de eerste ch.ristelyke school. Uit het jaarverslag van de Hollandia-Trico wandelclub ontleenden wij enkele in teressante gegevens. Het bleek dat de Hollandiameisjes in het afgelopen jaar 339 km. onder de voeten lieten doorglijden. Het was een bijzonder druk jaar voor deze actie ve wandelaarsters. De club nam aan 19 tochten deel en wel aan 9 tochten in Veenen daal; 2 in Amerongen; 2 in Opheusden; en in de plaatsen Amsterdam, Oosterbeek, Ophemert, Voorthuizen, Rhenen en Ede verschenen de meisjes eenmaal aan de start. ZO WORDT HET Een projectfoto van de school te Over berg zoals de toestand na de restauratie zal zijn. In het midden de geplande „tochtsluis", waardoor de aaneenbouw een feit wordt. Tekening werd ontwor pen door de architect Ploeg uit Amerongen. Drie gx'oepen van de Hollandiawandel- club namen deel aan de Avondviex-daagse en de Aix-bornetocht. Het totaal aantal ki lometers dat de club gedurende haar ge hele bestaan heeft gelopen bedroeg 2316. Bij zeven van de 19 tochten ging het alleen maar om het sportieve element. Bij de ovex'ige 12 werden de wandelaarsters door een jury beoordeeld. De resultaten daarvan waren: 4 eerste prijzen; 3 tweede; 1 derde prijs; 1 vierde; 1 zesde prijs plus twee wissel bekers. Deze resultaten betekenen een grote prestatie voor deze wandelclub, temeer omdat bij de Airbornemars, waaraan 22.000 wandelaars deelnamen, een eerste prijs werd behaald. De eigen mars, de Hollandia-Trico mars in mei, moest onder abnormale weersom standigheden worden gelopen. Het water stroomde met bakken uit de lucht. Des ondanks haalde deze tocht nog 744 deel nemers. Tijdens het jaarfeest, dat eveneens in mei werd gehouden, konden de meisjes een bedrag van 700,overhandigen aan de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Al met al had de Wandelclub Hol landia-Trico weer een zeer actief ver enigingsjaar en bleef de clubsfeer ge handhaafd. Een gezonde geest en een ge zonde vereniging, zo getuigde het jaar verslag van deze (bloeiende) wandelclub. KERSTBOOMVERBRANDING Zaterdagavond werd onder behoorlijke belangstelling van de jeugd op een ter rein achter de J. G. Sandbrinkstraat een aantal Kerstbomen in brand gestoken. Een en ander vond plaats onder toezicht van de Veenendaalse politie en de brand weer. LINKS. Een fabrikant in Birming- ham neeml de produktie ter hand van linkshandige werktuigen. Een krullenjongen, die nu uitgestuurd wordt om een „linkse sleutel", kan die nu inderdaad bemachtigen. Er zijn zes procent linkshandigen op de wereld, w.o. Charley Chaplin, Judy Garland, Picasso. ROOF. De actrice Eva Gabor werd vrijdag beroofd van haar juwelen ter waarde van 25.000 dollar. Hoofdstr. fll V'daa! Adr. de Kleuver in radioprogramma „Weer of geen weer" Zondagmorgen klonk in het Vara radio programma „Weer of geen weer" een be kende stem, namelijk van de Veenendaal se veldbioloog de heer Adr. de Kleuver. In het programma, dat geleid wordt door Bert Garthoff, werd de heer de Kleuver geintervieuwd over de schoonheid van de natuur in en rond Veenendaal. „Ik zit altijd bovenop het behoud van natuurmonumenten rondom Veenendaal" zo verklaarde de heer de Kleuver tijdens het interview. Sprekend over het natuur reservaat „De Hel" merkte de heer Gart- hof op dat dit maar een „griezelige naam" was. De heer de Kleuver repliceerde door te stellen dat de Oud-Germanen misschien een overeenkomst zagen tussen dat diepe veengebied en het dodenrijk. Deze streek is fantastisch, zei de heer de Kleuver. Vooral het uitzicht op de toeristische autoweg. Als je daar de Ve- luwe en de Betuwe ziet liggen is dat „buitenlands mooi". Voorts onthulde de heer de Kleuver dat hij weinig op reis ging en geen behoefte had naar het buitenland te gaan. Onlangs sprak hij een meisje dat niet meer naar Italië ging, omdat zij daar was „uitgeke ken". Zij ging nu naar Spanje. Dat begrijp ik niet, zei de heer de Kleuver. Ik speur steeds in de Veenendaalse natuur en ben nog lang niet uitgekeken, hoe kan je dan in Italië uitgekeken zijn als je Veenendaal en omgeving nog niet kent. Tenslotte vertelde de heer de Kleuver dat hij vorig jaar zijn 25 jarig jubileum vier de als oi'ganist bij de afd. Veenendaal van de Ned. Prot. Bond. Deze uitzending stelde Veenendaal en het natuurschoon dat in onze streek volop aanwezig is in het centrum, waardoor het programma voor hen, die op dit vroege (zondag) uur konden luisteren, een boei end karakter had. Hoogleraar onderzocht lusten en lasten Prof. dr. Ivan Gadourek, van oorsprong Tsjech, maar nu hoogleraar aan de uni versiteit van Groningen, heeft jarenlang de gewoonten in zyn nieuwe vaderland be studeerd en er nu eindelijk een boek over gepubliceerd. Veel van hetgeen in zyn „Riskante gewoonten" staat wisten we al, maar toch is het weer eens interessant het van geleerder hand met cijfers bevestigd te zien. Wist U bijvoorbeeld dat negen van de tien mannen roken dat niet-rokers in de minderheid zijn tegenover hen, die meer dan dertig sigaretten per dag roken dat vier van de tien volwassen vrouwen roken en dat de vrouwen hard bezig zijn de mannen ook op dit terrein in te halen dat er op iedere twee pijprokers vier sigaren- en elf sigaretten rokers zijn dat de helft van de bevolking thuis iets onder de kurk heeft staan? De Groningse hoogleraar heeft de Nederlandse lusten en lasten nauwlet tend bestudeerd. Hij ondervroeg 1300 mensen uit 85 gemeenten en stelde hun 150 vragen, vragen over roken, over drinken, over gelukkig zijn. Want ook dat wilde prof. Gadourek weten. Is de Nederlander gelukkig? Het antwoord is bevestigend. De laat ste jaren gevoelen wij ons kennelijk wat behaaglijker. Wij stellen ons werk op prijs, meer naar de mate van zelf- j standigheid en sociale zekerheid dan i naar de dikte van ons loonzakje, heeft i de Groningse hoogleraar geconstateerd. i Bij de enquête bleek dat 76.7 procent j van de ondervraagden tevreden over I de huisvesting, 12.3 procent was gema- j tigd tevreden en 10.8 procent was echt ontevreden. Een van elke vijf onder vraagden vond wel, dat de behuizing te klein was en klaagde bijvoorbeeld over het gemis van een badkamer. ATTENTIE Voor onze puzzelaars Door de overvloed van inzendin- dingen was het ons helaas niet mogelyk de uitslag van de. Kerst prijsvraag in het nummer van vandaag op te nemen. Wij vra gen onze trouwe puzzelaars vriendelijk nog even geduld te hebben. In ons blad van vrijdag wordt de uitslag beslist gepu bliceerd. Red. SCHIETEN Door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel werden tijdens een onderlin ge competitie de volgende resultaten ge schoten: J. ten Broek en A. van Dusscho- ten 90; C. Valkenburg 89; H. Berendse 88; N. Klumpenaar en J. Koudijs 85; G. van Eist 84; P. van Engelenburg 83; H. Pater en A. van Eist 82; E. v. d. Werk 81; J. van Eist en A. Wittenberg 78; R. van Eist 77 en J. Koot 75. Bevestiging nieuwe ambtsdragers Bij de jaarswisseling kwamen er ook in Eist nogal wat veranderingen in de kerkelijke colleges van de Hervormde Gemeente. In de Kerkeraad waren per 31 december aftredend de ouderlingen T. van Lienden en N. G. v. d. Ooster kamp, alsmede diaken J. H. Olivier. Zij waren geen van allen herkies baar, zodat in hun plaats andere ambts dragers moesten worden verkozen, ter wijl ook de eerder ontstane vacature van de heer G. Boeve nog moest wor den aangevuld. Bij de gehouden verkiezingen werden gekozen als ouderling de heren H. v. d. Hul, M. Mandemakers en A. Nellestijn en als diaken de heer N. v. d. Brink. Zij werden zondag jl. in hun ambt be vestigd. De afgetreden ouderlingen Van Lien den en Van den Oosterkamp waren bij na 22 jaar lid van de kerkeraad, de heer Olivier 9 jaar. Ook in het college van kex'kvoogden en notabelen kwamen grote wijzigin gen. De president-kerkvoogd K. van Lienden, die in januari 1953 als zo danig werd gekozen, moest om gezond heidsredenen aftreden. In zijn vakature werd gekozen de heer G. E. Vereist, die tot nu toe notabel was. De heer A. Nellestijn was ook reeds notabel, doch gaf er bij zijn verkiezing als ouderling de voorkeur aan om zijn notabelschap neer te leggen. De heer A. Klomp be dankte als notabel. In de ontstane va catures werden inmiddels twee andere notabelen gekozen en wel de heren D. v. d. Brink en S. v. d. Oosterkamp. De afgetredenen mogen allen terug zien op een periode in het kerkelijk le ven van Eist, waarin grote plannen konden worden verwezenlijkt. Een nieuwe pastorie werd er enkele jaren geleden gebouwd, terwijl nog onlangs een ingrijpende restauratie van het kerkgebouw plaatsvond. In de bevestigingsdienst van zondag morgen sprak ds. Stekelenburg woor den van dank tot de aftredenden en heette hij al de nieuw gekozene harte lijk welkom in de colleges. Het afgelopen damseizoen is voo,r de Amerongse Damvereniging zeer succesvol geweest. Het eerste tiental van deze vereniging heeft zich in de competitie van de Utrechtse Provinciale Dambond in de le klasse A namelijk een zeer sterk tegenstander getoond. De laatste wedstrijd die gespeeld moest worden was tegen UDG 3. Deze strijd werd door Amerongen gewonnen met 14-6. Door deze over winning we,rd Amerongen kampioen in de le klasse A. De heren Maris, Meyer, Faber, Van der Drift, Van der Kolk en Van Viegen wisten hun partyen te win nen, terwijl de heren A. van der Grift en G. van Zomeren remise speelden. Ook het gemeentebestuur was op deze belangrijke avond aanwezig, in de per soon van wethouder G. J. van Barne- veld. Thans is aan de orde de vraag of Amerongen naar de hoofdklasse kan promoveren. Dit zal worden beslist in een wedstrijd welke gespeeld zal moe ten worden tegen de kampioen in de le klasse B. De Amerongse dammers zijn zeer sterk, een overwinning is lang niet uitgesloten. De hoofdklasse is voor de damsport de hoogst bereikbare klasse. Nu de Op de provinciale weg te Veenendaal was de 60-jarige M. uit Amerongen met zijn personenauto linksaf geslagen zon der de doorgang vrij te laten voor een tegenligger, eveneens een personenauto. Ik had tijdig richting aangegeven, zei hij vrijdag voor het Wagenings kantonge recht. Vlak voor het kruispunt passeer de mij nog een bestelauto. De linkerweg helft was tevoren vrij geweest. Ik dacht dat hij dat nog was en zwenkte meteen achter de bestelwagen naar links. Er was inmiddels echter wel een tegenligger ge komen. Hij zag me en remde, maar raakte in een slip. Ik draaide mijn stuur nog weer naar rechts. Het werd daardoor geen aanrijding in de flank maar een schuiver. In ieder geval heb ik de botsing niet meer kunnen voorkomen. Had u voorgesorteerd? vroeg rechter v. d. Brand. Ik was er juist mee bezig toen de bestelauto me inhaalde, verklaarde ver dachte. Het kan zijn, dat verdachte even af- Waarschijnlijk ben ik geschrokken geleid is door die passerende auto, maar en heb ik toen te hard geremd, veronder- dat vermindert zijn schuld niet, vond de officier. Eis en vonnis 80,of 16 dagen. -H- De 18-jarige tijdschrijver S. uit Ede was op de Parkweg te Ede zonder rijbewijs en met de auto van zijn vader over de kop geslagen. Voor beide gevallen moest hij vrijdag voor het kantongerecht te Wa- geningen verschijnen. stelde S. Dat komt ervan als mensen zonder rijbewijs er met een auto op uit gaan, zei rechter v. d. Brand verwijtend. U had niet meer dan drie lessen gehad. Volgens de instructeur was ik klaar. Ik heb nu zowel het rijbewijs voor per sonen- als voor vrachtauto, antwoordde S. trots. Ik moest van mijn vader de auto binnen zetten en ben er toen een eindje mee gaan rijden. De officier eiste 125,of 25 dagen voor het over de kop slaan en voor het ontbreken van het rijbewijs 50,of 10 dagen omdat S. inmiddels een goed rij examen had afgelegd. Rechter v. d. Brand vonniste evenwel met twee maal 100,of 2 x 20 dagen. De 22-jarige bouwvakarbeider Van D. uit Ede werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht conform de eis van de officier mr. Leusink veroordeeld tot een boete van 100,of 30 dagen en een on voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor één jaar. Hij stond te recht omdat hij in de Javalaan te Ede ge vaarlijk gereden zou hebben met de per sonenauto van zijn vader. (zie vei'der pag. 4) damvereniging binnenkort haar 30-jarig bestaan gaat vieren, zou een promotie een dubbel feest betekenen. In 1948 trad Amerongen toe tot de UPDB. Men begon de competitie in de 2e klasse. Na een moeizaam begin wer den de wedstrijden voor Amerongen steeds succesvoller. De spelers ontwik kelden zich tot stex-ke tegenstanders. In 1952 werd de le klasse bereikt, in welke klasse in 1957 het kampioenschap werd behaald. Ook in deze klasse moest men zich echter eerst geducht inspelen. Het verlies van enkele zeer goede spelers o.a. de heren C. van der Kolk en Ploeg, deed de Amerongse ploeg aan sterkte inboeten. Men bleef echter vol goede moed en strijdlust en in 1960 werd op nieuw getracht de hoofdklasse te be reiken. De promotiewedstrijd tegen Maarssen werd echter verloren. De poging die men nu ondeimeemt zal de 2e zijn. Gezien de technische en morele kwaliteiten van de spelex's, zit een overwinning er ditmaal echt wel in. Men zal alles op alles zetten om een succesvolle partij te spelen. SCHADE WERD WEL VERGOED In ons blad van 4 dec. j.l. berichtten wij dat op het bedrijf van de veehouder G. Hardeman, varkenspest was geconstateerd. Daarbij werd vermeld dat de schade slechts gedeeltelijk werd vergoed. Van de zijde van de Veeartsenijkundige Dienst vernamen wij echter dat de schade vol ledig werd vex-goed. Zijn wij ondanks alle geluk neuro tisch aangelegd? Ook daar weet prof. Gadourek nu het antwoord. Tussen een vierde en een vijfde van de onder vraagden meldde gevoelens van angs ten, spanningen, leed aan eenzaam heid of piekeren. De Groningse hoog leraar meent, dat dit aantal nog wel zal toenemen, o.a. door het stijgend aantal echtscheidingen. Wat het roken en drinken betreft, komt de hoogleraar tot soms merk waardige conclusies. Zo zijn volgens hem juist vele mensen, die door pu blicaties overtuigd zijn van de schade lijke invloed van het roken, in de laat ste tijd méér gaan roken. Zij hebben aanvankelijk een poging gedaan het roken op te geven, maar konden niet slagen. Nu roken zij meer dan vóór de mislukte poging. Bij vrouwen roken vooral zij, die een verdere schooloplei ding hebben gehad of zij, die in steden wonen. Prof. Gadourek leidt hieruit af, dat het roken moet worden gezien als een gedx-ag, dat volwassenheid en man nelijkheid uitdrukt. Een op de vijf of zes Nederlanders zal nooit alcohol drinken. Maar slechts een op de zeven Nederlanders doet niet mee aan de gewoonte om zijn visite een drankje aan te bieden. Drinken is bij ons een huiselijke bezigheid. Maar, zo zegt de Groningse professor, het vex-schilt nog wel wat of men boven of onder de Moerdijk zit. In het Zuiden, is er volgens prof. Gadourek een ten- denz om een toevlucht te nemen tot genotmiddelen voor het genot alleen en zonder de drang van een sombere wer kelijkheid. In het Noorden wordt het meer gezien als een goede kans de da gelijkse hax'de realiteit wat te omfloer sen. In het Zuiden is de afkeui'ing van roken en drinken ook minder. Er zijn meer drinkgewoonten te vinden, onder meer bij jonge vrijgezellen, die in het weekeinde hun plezier in het café zoe ken. Prof. Gadourek, die in 1948 uit Tsjechoslowakije naar Nederland vluchtte, heeft ook de alcoholweerstand van de Nederlander gemeten: de helft van de mannen is na acht en een half glas jenever van de kaart, de andere helft heeft meer nodig. Bij vrouwen ligt dit punt bij vijf en een half glas. VEENENDAAL Woensdag 8 jan. Ontspannings middag Bejaarden in O.C.B. ge bouw, 2.30 uur. Woensdag 8 jan. Ruilbeurs Jeugdgebouw Industrielaan, n.m. 7.30 uur. Donderdag 9 jan. Eerste les cur sus „Beter Bewegen" in gebouw Eltheto, 2 uur n.m. Donderdag 9 jan. Afscheidsrecep tie godsdienstonderwijzer de heer J. Gaasbeek in gebouw Eltheto, van 7 tot 9 uur n.m. AMERONGEN Woensdag 8 jan. Cursus Veilig Verkeer in lokaal O.L. school, 7.30 uur n.m. OVERBERG Dinsdag 7 jan. Herdenkingsdienst in Ned. Herv. Kerk n.a.v. 40 ja rig ambtsjubileum ds. C. van Viegen, 7.30 uur n.m. ELST Donderdag 9 jan. E.H.B.O. wed strijden voor bedrijfsploegen in Wijkgebouw, aanvang 7.30 uur n.m. -8- HAAR. Op 27 dec. werd uit een moskee in Kasjmir een haar van de profeet Mohammed gestolen. Ver toornde moslims gingen daarna sta ken. De haar, die in een glazen stolp, die weer in een zilveren doos was gezet, bewaard wex-d, is nu terecht. Grote vreugde in Kasjmir. SIGNALEN. Russische geleerden willen radiosignalen zenden over een afstand van 30 lichtjax-en. Zo zou men contact willen verkrijgen met bewoners van andere wereld delen, zo die al bestaan. Er bestond al contact met het Russische inter- planetaix-e station Mars 1, over een afstand van 104 miljoen kilometer. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewljk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid" VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1