Pas op met pep Katoenen poppen voor de peuters MÈ Rendez-Vous rond de Fondue De heer J. Gaasbeek, godsdienstonderwijzer, legt zijn arbeid neer O CKiVfêOtlÉT ELST ACHTERBERG OVERBERG EDERVEEN ARAM ARAM POP »IEDORETTE« Werkzaam leven met veel ziekenbezoek Verkeerscursus van Veilig Verkeer DOVO oefende en won met 2-0 VOLLEYBALL Moeilijke opgave voor VC V-dames p V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Schotvaardig Advendo klopte DVSA met 5-2 DE GROTE OPSTAND De heer J. Gaasbeek, die ruim 28 jaar in de Hervormde Gemeente van Veen en- daal werkzaam was als godsdienstonderwijzer, heeft per 1 januari j.l. zijn werk neergelegd en zal op donderdag 9 januari tijdens een officiële afscheidsreceptie in Eltheto afscheid nemen van de vele vrienden, die de heer Gaasbeek in Vee nendaal telt. Zondagmorgen zal hij in de Oude Kerk van de gehele gemeente afscheid nemen in een speciale kerkdienst. De heer Gaasbeek werd in 1963 door een ernstige ziekte getroffen, waardoor hij gedurende 10 weken in het zieken huis moest worden opgenomen. Thans is zijn gezondheidstoestand ten dele verbeterd, maar het noopte de heer Gaasbeek toch om zijn officiële arbeid als godsdienstonderwijzer te beëindi gen. Wel zal de heer Gaasbeek zo nu en dan nog wel eens een bezoek bren gen bij hen, die ziek zijn of anderszins met moeilijkheden kampen. De heer Gaasbeek voelde zich al in zijn jeugd aangetrokken tot het liefde werk en het uitdragen van het Evan gelie. Als oudste uit een gezin van vier kinderen moest de heer Gaasbeek ech ter op 12-jarige leeftijd „aan het werk". Dat werk verrichtte hij in een Veenen- daals bedrijf. Maar na zijn diensttijd heeft de heer Gaasbeek zich volledig ingesteld op de theologische studie. In 1918 was hij gedurende enkele maanden werkzaam in een opvoedings centrum te Hoenderlo. Daarna arbeidde de heer Gaasbeek 4 jaar en 4 maanden in het Veluwse dorp Ermelö, onder de destijds zeer bekende Hervormde pre dikant ds. J. J. Timmer. Ermelo was „mijn eerste liefde" zo verklaarde de heer Gaasbeek. Toen daar evenwel een tweede predikant beroepen werd keer de de heer Gaasbeek weer naar zijn ge boorteplaats terug. Op 11 december 1929 deed de heer Gaasbeek bij de classis Wijk bij Duurstede officieel examen als godsdienstonderwijzer. In de oor logsjaren heeft de heer Gaasbeek de toen vacante gemeente te Eder- veen bijgestaan, waar hij cateche tisch onderwijs gaf en ook begra fenissen leidde. In talrijke gezinnen te Veenendaal heeft de heer Gaasbeek woorden van troost gesproken evenals in vele zie kenhuizen en inrichtingen. Met grote trouw en toewijding was de heer Gaas beek werkzaam. Het bezoek aan zieken en andere gehandicapten strekte zich uit tot ver buiten Veenendaal. Hij be zocht meermalen inrichtingen als Zon en Schild, Hebron te Amersfoort, de Stichting Wolfheze en de ziekenhuizen te Utrecht, Arnhem en in onze om geving. Ook het aantal huisbezoeken dat de heer Gaasbeek aflegde was legio. Vele ouden van dagen kenden de heer Gaas beek als de man, die hen in de levens avond het Licht van het Evangelie voorhield. Het zal de scheidende godsdienst onderwijzer op donderdagavond niet aan belangstelling ontbreken, want door zijn hartelijkheid en toewijding, kon hij doordringen tot vele mensen, voor wie hij steeds een troostend woord had in veelal moeilijke levensomstan digheden. Zeker is al dat de kerkelijke Hervormde Gemeente hem donderdag avond een afscheidsgeschenk zal aan bieden. De afdeling Veenendaal van „Veilig Verkeer" is voornemens om iedere maan dagavond een verkeerscursus te houden. De eerste les in deze cursus wordt gehou den op maandag 13 jan. a.s. in de W. van Westeringhschool aan de Prins Bernhard- laan. Er worden 4 lessen gegeven en een extra avond met praktijk. De kosten aan deze cursus verbonden bedragen 3, voor de gehele looptijd. Deelnemers kun nen zich aanmelden op het politiebureau tel. 3636 of kunnen zich opgeven tijdens de eerste les op maandag 13 jan. in de school. RUILBEURS Op woensdagavond zal er in het jeugd- gebouw aan de Industrielaan weer gele genheid zijn tot het ruilen van allerlei voorwerpen, zoals postzegels, merken, si garenbandjes enz. De ruilbeurs zal voor taan iedere woensdagavond worden ge houden. DOVO speelde zaterdagmiddag een oefen wedstrijd tegen CJVV in Amersfoort en wist een 2-0 overwinning te behalen. In het DOVO doel was keeper Harde- veld vervangen door de jeugdige doel man Turkesteen. De beide doelpunten van DOVO kwa men van de voet van Bertus Kroesbergen en Teus van Laar. Het zal voor de dames van VC Vee nendaal woensdag a.s. geen eenvoudige opgave zijn als zij in Amsterdam het tegen Slotermeer moeten opnemen. Het is voor de Veenendaalse meisjes over het algemeen toch al moeilijk spelen in de meestal zeer koude RAI-gebouwen. Thuis werd destijds tegen Slotermeer een verdienstelijke overwinning be haald, één van de tot nu toe drie be haalde zeges. Toch is het de hoogste tijd, dat se rieus aan een overwinning gewerkt zal worden, alle oliebollen, appelflappen en kerstvakantie ten spijt. Een ener gieke en geconcentreerde aanpak van meet af aan zal zeker tot een verras sing kunnen bijdragen. Een overwin ning is niet alleen nodig om een reeks van nederlagen te onderbreken, maar zeker om de huidige netelige positie op de ranglijst een ander aanzien te ge ven. Het zou wel zeer optimistisch zijn om een overwinning te voorspellen, maar de VCV dames hebben al eens vaker voor een verrassing gezorgd. VEENENDAAL LIJK VAN VERMISTE MAN IN RIJN GEVONDEN Zondagmiddag om half vier werd in de Rijn te Eist het lichaam gevonden van de 27-jarige heer van O. uit Renkum. De heer van O. werd al enige tijd vermist. BEDRIJFSWEDSTRIJDEN E.H.B.O. Om het verlenen van Eerste Hulp ook op de bedrijven te stimuleren, organiseert de plaatselijke afdeling van de Kon. Ver. voor EHBO a.s. donderdagavond weer een wedstrijd voor bedrijfsploegen in 't Wijk- gebouw. Er nemen ploegen deel van de DELM, SKF, plaatselijke BB en een ploeg van de plaatselijke EHBO. TONEELUITVOERING Zaterdag 11 jan. a.s. 's avonds om half acht geeft de gymnastiekvereniging „Ex celsior" een toneelavond voor leden, ou ders, donateurs en belangstellenden in het Buurtschapshuis. Door de toneelver eniging „Tocaza" van de Sport- en Ont spanningsvereniging van de PTT uit Ede zal een blijspel in 3 bedrijven worden op gevoerd getiteld: „Met Hartelijke Geluk wensen". Dit vrolijke spel is al met veel sukses door deze vereniging opgevoerd. Plaatsbespreken van 2.30-3.30 aan de zaal. WEER GEVAL VAN VARKENSPEST Bij de veehouder D. Hardeman brak de zer dagen de pestziekte uit onder zijn var kensstapel. Al de dieren, groot en klein, werden afgemaakt. Ondanks de dichte mist, die het voet balterrein aan de Schras omsluierde, ging de wedstrijd Advendo - DVSA normaal door. Advendo bleek gevaarlijker dan de Amerongse voetballers en won royaal met 5-2. De Ederveense ploeg heeft zich nu op de tweede plaats genesteld met slechts 1 punt achterstand op leider Sportclub Rhencn. Advendo heeft een vlotte wedstrijd ge speeld. Vooral spil A. Lagerwey was goed op dreef. Hij schakelde de gevaarlijke middenvoor van Mourik vrijwel uit. Slechts eenmaal moest Lagerwey zijn te genstander laten gaan en toen werd het ook prompt een doelpunt. Na 10 minuten opende Advendo de score. Rechtsbuiten Brouwer, zeer actief, kwam naar binnen en loste een gloeiend schot dat in de door mist omgeven kooi van de Amerongse doelman vloog. 1-0. Advendo viel meer aan dan DVSA. Na een half uur had men Brouwer weer losgelaten en deze rechtsbuiten kon door sprinten om de bal daarna andermaal in het doel te jagen. 2-0. Twee schoten uit de roodwitte Eder veense vuurlinie belandden nog tegen het houtwerk. Tien minuten voor de rust kon DVSA een tegenpunt lanceren. Na een hoekschop kon doelman Veldhuizen de gladde bal niet klemvast grijpen en bij de doelworsteling die ontstond kon de Amerongse rechtshalf de bal in het doel stoten. 2-1. Na rust bleek Advendo evenwel over de langste adem te beschikken. Een enorme loeier van rechtsbinnen Andries Heywe- gen schoot als een raket tegen het net en dat betekende 3-1. Vijf minuten later wist Jan van Beek met een knappe boogbal de keeper te ver schalken en zo leidde de thuisclub met 4-1. DVSA liet het er niet bij zitten, trok energiek naar voren. Midvoor Co van Mourik zag kans om de uitstekende spil Lagerwey achter zich te laten en scoorde op prachtige wijze 4-2. Kort voor het einde van de strijd werd Heywegen van Advendo vervangen door C. Greuter. De cijfers waarmee Advendo uiteindelijk won, werden nog eens dui delijker want de invaller-linksbuiten G. Marcus scoorde vijf minuten voor het einde nog een vijfde doelpunt. 5-2. Weggebruikers onder invloed van al cohol zijn geen zeldzaamheid. De laat ste jaren doen er zich steeds meer ge vallen voor van bestuurders, die on der invloed van bepaalde medicijnen verkeren. Het gebruik van vele soor ten medicamenten, al dan niet onder controle van de doktoren, is enorm toegenomen, en daardoor is voor de veiligheid van het verkeer een ge vaarlijke toestand ontstaan. Des te ge vaarlijker, omdat een groot deel van de weggebruikers onbekend is met de uitwerking van vele algemeen gebruik te medicijnen. uw CONDITIE op de weg Het meest bekend zijn wellicht de zo genaamde „pep" pillen, opwekkende middelen, die indien in zeer geringe mate ingenomen, de vermoeidheid voor korte tijd kunnen terugdringen. Ver- radelijk echter voor de vermoeide automobilist, die nog een lange rit voor de boeg heeft, en het lichaam door middel van een pil wil stimule ren. Nadat de „pep" is uitgewerkt, ont staat er een toestand van veel grotere uitputting. Slaap is dan nog het enige wat helpt. Maar dikwijls wordt een nieuwe dosis opwekkende middelen geslikt, waar onder meer een (voor het verkeer gevaarlijke) nerveuze toe stand het gevolg van is. Werkelijke vermoeidheid laat zich Pillen om van te slapen of om wakker te blijven, om beter van te worden of om van te kalmeren. Het kunnen dodelijke pillen blijken te zijn, als ze vlak vóór of tijdens het rij den worden ingenomen. slechts door slaap verdrijven. Het Verbond voor Veilig Verkeer advi seert daarom ook uitgerust van huis te gaan, en indien men tijdens de rit door vermoeidheid wordt overvallen, de wagen aan de kant te zetten en te rusten. Ook koffie heeft, zij het bij matig ge bruik veel minder gevaarlijke, stimu lerende werking. Het grote voordeel van een koffiepauze onderweg is ech ter voor een belangrijk deel gelegen ïn de onderbreking, het moment van rust. Gevaarlijker nog voor de deelnemer aan het verkeer zijn tal van andere geneesmiddelen. Zo kan het gebruik van een kalmeringsmiddel aanleiding zijn tot slaperigheid en een gevoel van vermoeidheid, terwijl de reactietijd wordt verlengd. Andere medicijnen, onder meer die tegen hoge bloeddruk, hooikoorts en vermageringspillen, kun nen onoplettendheid, duizeligheid, op winding, geïrriteerdheid of doezelig heid veroorzaken. Toestanden dus, die het onmogelijk maken zich te concen treren, waardoor het onverantwoord is nog aan het verkeer deel te nemen. Een wel zeer gevaarlijke combinatie is die van alcohol en bepaalde genees middelen. Sommige daarvan verster ken de uitwerking van alcohol in ho ge mate. Met name het innemen van slaaptabletten vóór of na het drinken van slechts een geringe hoeveelheid alcoholische drank kan tot een toe stand leiden, die zeer veel gemeen heeft met dronkenschap. Proefperso nen, die na gebruik van twee slaapta bletten, waarin barbituurzuurderivaten waren verwerkt, een halve liter bier dronken, kwamen in een toestand van zware dronkenschap, terwijl het bloed- alcoholpercentage slechts 0,3 primille was. De gevolgen van een dergelijke toestand bij deelneming aan het ver keer laten zich gemakkelijk raden. Gebruik van alcohol in combinatie met geneesmiddelen zal altijd moeten worden vermeden. Hierbij wordt aan getekend, dat er geen pillen bestaan, die de gevolgen van alcoholgebruik teniet kunnen doen. De uitwerking van „pep" en andere pillen is bij ieder individu anders, zelfs kan deze bij dezelfde persoon van tijd tot tijd verschillend zijn. Indien het gebruik van geneesmiddelen, waarvan men de uitwerking niet kent, beslist noodzakelijk is, is het raadzaam deze enkele uren, voordat men gaat rijden, in te nemen. Eventuele nadeli ge gevolgen kunnen dan bijtijds wor den gesignaleerd. Of de dokter kan om raad worden gevraagd. Is het rijden onder invloed van alcohol, waarbij men niet meer in staat wordt geacht het voertuig behoorlijk te kunnen be sturen, strafbaar, het rijden onder in vloed van een stof, waarvan de be stuurder weet of redelijkerwijze kan weten, dat het gebruik de rijvaardig heid kan verminderen, is dat eveneens. 25 Aram en zijn twee metgezellen kijken verbaasd op, als het valluik knarsend opengaat. Hulpvaardige han den trekken hen snej omhoog uit hun gevangenis en een boom van een man treedt grijnzend op Aram toe. „Ik ben Cesare, de hoefsmid", stelt hij zich voor. „Ik heb gehoord, dat ge voor mijn ongelukkige stadgeno ten een wagen met graan hebt opgekocht van die el lendige Avidis. Een goede daad, voorwaar, maar ge had uw kostbare dukaten kunnen sparen. De burgers zijn in opstand gekomen en wij wensen U als onze leider uit te roepen!" Als dat betekent dat ik moord en plundertochten moet leiden, dan vrees ik, dat ge het zonder mijn hulp moet stellen," antwoort Aram kalm. „Ik ben zelf edelman enMaar wat is dat?? Buiten klinken opgewonden kreten en het geluid van hoefgetrappel. Als Aram zich uit het venster buigt, ziet hij Crithon aan het hoofd van zijn krijgers op het be legerde huis toerijden. „Leg uw wapens neer en geef U gevangen buldert Crithon tot de burgers voor het huis. „Ik zal jullie leren, wie hier Heer en Meester is!!" (Wordt vervolgd) Verras zo'n kleine peuter eens met een eigengemaakte, onverwoestbare pop van katoen. Zelfs de onhandigste in de naaldkunst zal met dit ont werp van mevrouw Iedorette van der Burgt uit Arnhem beslist geen moeite hebben. Hieronder volgt de wijze waarop u de pop (die naar de ontwerpster, Iedorette, heet) in een paar verloren uurtjes kunt maken. v m De pop kan op elke gewenste grootte worden gemaakt. Dit hangt ervan af hoe lang u de benen wilt maken. Het afgebeelde patroon is voor een pop van ca 79 cm. Het is zonder naden, zodat u dus rekening moet hou den met een halve centimeter aanknippen. HET HOOFD Een cirkel met een middellijn van 20 cm, dus ongeveer ter grootte van een boterhambordje. De hals is 4 cm breed en lang. DE OGEN Dit zijn witte katoenen cirkeltjes (6 cm middellijn, dus ongeveer een beker). De pupillen hebben een middellijn van 4 cm en hiervoor neemt u vilt, mantelstof of een knoop. Als kleuren genieten blauw, grijs, bruin of groen de voorkeur. De ogen worden niet te hoog en te ver uit elkaar gezet. DE MOND Dit is een cirkeltje of een ovaaltje (als middellijn 3 cm of als maat 2,5 x 4 cm). U neemt hiervoor een stukje vilt of baai. Vervolgens stikt u de ogen en mond op de voorkant. Het haar van de pop maken we van draadjes wol. De oren worden dubbel geknipt, ge stikt, omgedraaid en dan gevuld aan het voorhoofd gestikt. Wanneer u bovendien een lusje aan de achterkant van de pop stikt, kan ze later gemakkelijk opgehangen worden. Nu pas gaat u de voor- en achterkant op elkaar leggen en tweemaal doorstikken. A en B laat u open om de pop later op te vullen met b.v. nylons of in stukjes geknipte lingerie. De pop is dan goed wasbaar en snel droog. De armen van de pop zijn 50 x 13 cm en moeten 1 x geknipt worden; de benen, die 55 x 13 cm zijn, twee keer. Jurkjes en jasjes kunt u zelf of volgens de tekening maken. '/j voor- achterhoofd (2 x knippen) Voor de romantische uren na een dag vol ski-plezier bestaat een heel eigen mode, de après-ski mode. Voor vele wintersportgenieters is een flirtation bij Glühwein en Fondue minstens zo belangrijk als het suizen op de lange latten. Beierse jasjes van doorgestikte katoen zijn deze winter bijzonder gewild. Ze kunnen gecombineerd worden met een poplin pantalon of met een lange, fluwelen rok. Ook de complete après-ski pakken vormen een belangrijk deel van „Le dernier cri 1964". Deze Beierse jakjes zijn als après-ski kleding erg ge liefd. Ze zijn uit gewatteerde, doorgestikte katoen vervaardigd en in leuke bloemdessins uitgevoerd. Des gewenst kan er een trui onder gedragen worden. (Mo dellen Sporthuis Centrum). Zij heeft een poplin ski-jack aan, dat voorzien is van elastische tricotmanchetten. Het is reversible en heeft aan binnen- en buitenkant twee zakken. Hij draagt eveneens een ski-jack van dubbel poplin. De tricot manchetten maken inwaaien onmogelijk. (Modellen Sporthuis Centrum).

De Vallei | 1964 | | pagina 2