DE VALLEI WEENSE IJS REVUE start vanavond in Utrecht f T 1 j V Seller Sel Cff EVBOLiT BEDRUKTE KATOENEN GORDIJNSTOF ZONDER VOERING is een zeer modern eiland voor de Jeugd r U> STICHTING GELDERS STUDIEFONDS U doet langer met V il f 1 ii' rJt - ««Nas w 1 i'l nylons Fa. L. HEY V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE DE PRINSES OP DE GLAZEN BERG SICILIË zegt de in Amerongen wonende mevr. v. Ingcn-Genthile De 28-jarige mevrouw van Ingen-Genthile, Italiaanse van geboorte, kijkt ons bij een bezoek aan haar woning op de Kon. Wïlhelminaweg, wat verwijtend aan. Zij wilde reageren op de reportage in ons Oudjaarsnummer en dan speciaal op hetgeen over haar geboorte-eiland Sicilië werd geschreven. Het kwam de donkere mevrouw van Ingen voor dat de geïnterviewde Italiaan Azarro Carmel de toestand op Sicilië wel wat simplistisch had geschetst en ook een enkele onjuistheid had verteld. Sicilië is mij lief en ik wil graag dat de mensen een juist beeld vormen over de levensomstandigheden daar, zegt Gina Genthile (zo luidt haar meisjesnaam). DUIZENDEN KIJKEN NAAR T V. Toen mijn man dat stuk voorlas (ik heb grote moeite het Hollands goed te lezen) zei ik dat het niet waar was dat er op Sicilië maar zo'n 12, 13 televisietoestellen aanwezig zouden zijn. Alleen al in mijn geboortestad Palermo (de hoofdstad) wemelt het van toe stellen. Er zijn flats - en mijn eigen moeder woont in zo'n flat - waar alle mensen t.v. bezitten. Palermo is groter dan Amster dam met brede boulevards, mo derne flats en grote winkels. Mevrouw van Ingen vindt het niet juist dat er in reportages of uitzendingen voor t.v. hier in Holland altijd de sombere kan ten van Italië naar voren wordt geschoven. Inderdaad zijn er in Rome, Napels en andere steden wel nauwe steegjes, waar beslist geen rijkdom heerst. Maar zijn die b.v. in Rotterdam of Amster dam ook niet te vinden? Men mag niet generaliseren. Ook in films, die mevrouw van Ingen over Sicilië zag was steeds de donkere zijde benadrukt. Familieband Onder het genot van echte Ita liaanse koffie door mevr. van In gen geserveerd, vertelt zij en thousiast over haar Sicilië. Wat er in dat stuk stond dat de vrou wen niet meegaan is ten dele juist. De familiebanden in Italië zijn zeer sterk. Dat is iets ge weldigs, valt nu ook de heer van Ingen bij. Toen ik - nadat ik mijn vrouw in Rotterdam had leren kennen - voor het eerst kennis ging maken met mijn a.s. schoonfamilie, werd ik direct als kind opgenomen. De mensen zijn bijzonder hartelijk en ook sterk gehecht aan elkaar. De vrouwen in Italië zijn veel in rouwkleren gehuld. Zij rou wen voor een overleden familie lid, gedurende enkele jaren, en inmiddels is er weer een fami lielid, zelfs in een wat verdere graad, overleden. Dan gaat de rouwtijd door. Geen werkloosheid Nu al die Italiaanse arbeiders naar Holland komen om te wer ken, wordt de mening gevestigd als zou er in Italië geen werk zijn. Als je goede handen aan je lichaam hebt, kun je in Ita lië ook geschikt werk vinden, vooral in de bouwnijverheid. Let wel, zo zegt mevrouw van Ingen, de toestanden in Noord-Italië ken ik niet zo goed. Ik spreek dus uitsluitend over Sicilië. Bovendien is de levensstandaard goedkoper. Je hoeft niet te sto ken, althans niet in die mate zoals hier in Holland; groenten en fruit behoef je niet te kopen, die kun je zelf verbouwen. Huizen genoeg De woningnood is op Sicilië on bekend. Hier moet je soms jaren wachten op een woning, maar op Sicilië staan er appartementen leeg. Als je daar trouwplannen hebt kun je een keus maken. In woning of huizen in noodwonin gen is er daar niet bij. De huren zijn ook wel hoog, ten minste voor nieuwe flats. Een be drag van f 150,per maand voor een achtkamerflat is normaal. Voor oudere huizen behoef je maar f 30,te betalen, maar daar is het gerief natuurlijk een stuk minder. En de verdiensten? Nou, ik^ heb een zwager, die eindcontroleur is op een apparatenfabriek waar men ook televisietoestellen ver vaardigt, die komt met zo'n f 550,per maand naar huis. Veel van platteland De jongens, die hier komen wer ken zijn meest plattelandsjon gens zegt mevrouw van Ingen. In industriesteden in Italië is volop werk te vinden en ook op scheepswerven. Maar op het plat teland kunnen die jonge kerels moeilijker aan de slag komen. We gaan ieder jaar naar Sicilië en volgen dan de route langs de Adriatische kust. Daar zijn de wegen beter volgens de heer van Ingen. We gaan dan dwars door de „hak" van Italië en varen zo over naar Palermo. Een prachti ge stad met veel kathedralen en boulevards. Ik heb hier mijn werk - de heer van Ingen is oliehandelaar - maar ieder jaar is het uitstapje naar de geboortestreek van mijn vrouw weer een gebeurtenis. Je komt onder een geheel andere bevolking, ze zijn zeer vriende lijk en hartelijk en je geniet uiteraard van het prachtige na tuurschoon. langs de baai van Palermo. Het mag best eens gezegd en gedrukt worden dat Italië - in haar vele geledingen - beslist geen armelijk land is en daarom wilden de heer van Ingen en vooral zijn charmante vrouw Gi na Genthile in deze regels hun hart eens luchten, om zo ook de mooie dingen van Italië en dan speciaal van Sicilië naar voren te brengen. Een der grote kathedralen van Palermo, waarvan er meerdere in het stadsbeeld oprijzen. Inzet: Mevrouw Gina van Ingen-Genthile, geboren in Palermo, thans woonachtig te Amerongen. Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 9 jan. Wim Pater Willy v. d. Steeg 10 jan. Joke Hofland (Rhenen) Edie Jansen Nettie v. Braak 12 jan. Hannie Henken 13 jan. Eefje de Gooyer (Ederveen) Sonja v. Hardeveld 14 jan. Ineke Kuypers Errie v. d. Weerdhof Reiny v. Walsum 15 jan. Wout Roseboom 16 jan. Truusje v. Dijk Alle jarigen van harte gefeliciteerd, ook degenen die nog niet op mijn kalender voorkomen. Tante Jos. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Fijn zeg, van de week kreeg is ook weer heel veel zil verpapier. Allemaal hartelijk bedankt hoor, Sonja en Jeanette van Hardeveld, kinderen Katz, Gerard v. d. Heuvel, An neke Henken en Han Wijnbergen. Van Ineke Diepeveen kreeg ik een mooie nieuwjaarskaart. Ineke, heel hartelijk be dankt hoor. Jongens en meisjes, tot vol gende week, groeten van Tante Jos rijtje te maken en het is helemaal niet moeilijk, als je maar met het goede materiaal werkt. Je hebt nodig: een stukje glas, dat beslist heel schoon moet zijn en dat zowel rond, ovaal, vierkant als langwerpig mag zijn. Verder een stukje lithofrafisch krijt, linnen plak- melijk juist wat zo'n glasschilderijtje zo aardig maakt. Er zijn speciale verf en kleuren voor dit doel, maar die zijn nogal duur en daarom is het wel goed dat je ook ge wone olieverf kunt gebruiken als je die aanlengt met wat kleurloze olie achtige vernis. Giet wat verf op een oud schoteltje of het dekseltje van een blikje, voeg de vernis er aan toe en meng dan goed, want het is heel be langrijk, dat je dat met heel veel zorg doet omdat je anders waarschijnlijk strepen in je schilderij zult krijgen. Als je niet voldoende kleuren hebt kun je een kleine tube studioverf ko pen, die je ook met vernis verdunt. Je moet natuurlijk wel even beden ken wat je voor afbeelding wilt maken en als je verbeelding tekort schiet kun je wel iets vinden in een tijdschrift of prentenboek. Het beste is het natuur lijk om met iets eenvoudigs te begin nen. Figuur a. HET IS ERG LEUK OM OP GLAS TE SCHILDEREN band of isolatieband voor het maken Als je alles klaar hebt liggen (denk van de lijst, een borsteltje, een paar daarbij ook aan een paar kranten, die Een glazen sc"11 krijtje t*iet ,blJ1V- ,een stukjes schuimrubber en natuurlijk verfje eerst op de tafel legt), leg dan het afbeelding, waarnaar je het gehele jaaren penseien. De verf moet natuurlijk glas over de tekening, die je wilt na- kunt kijken, is een leuke versieringnje^ zo zjjjnj ^at z^ geheel dekt, j maken. Maak de tekening met plak- voor je venster. j want ^e bedoeling is dat het schilde- band zo aan het glas vast, dat zij niet Het is ook erg leuk om zo'n schilde- rijtje transparant zal zijn. Dat is na- kan verschuiven. Met het krijtje trek Studietoelagen Evenals vorige jaren zal ook in 1964 de Stichting Gelders Studiefonds finan ciële bijdragen verlenen in de kosten, verbonden aan de studie aan een in richting van onderwijs, of aan een in stelling van kunsten en wetenschappen, dan wel aan het volgen van een cursus ter verkrijging van maatschappelijke bekwaamheden, door begaafde leerlin gen die zelf of wier onderhoudplich- tigen niet over de daarvoor benodigde geldmiddelen beschikken. De formulieren voor het aanvragen van een bijdrage voor het studiejaar 1964/1965 zijn in de maand januari a.s., dus uiterlijk tot 1 februari 1964, koste loos ter gemeentesecretarie verkrijg baar. Men is verplicht tegelijkertijd een rijksstudietoelage aan te vragen, indien daartoe de mogelijkheid wordt openge steld. Publicaties daarover verschijnen begin januari in de landelijke pers. Bij hoge uitzondering wordt een toe lage verleend in de kosten van het eerste studiejaar aan een universiteit of hogeschool. Geen toelage wordt verleend in de kosten, verbonden aan het volgen van kleuteronderwijs, gewoon lager-, voort gezet gewoon lager-, uitgebreid lager- en buitengewoon lager onderwijs. Leerlingen van gymnasia, hogere burgerscholen en lycea komen in het algemeen niet eerder voor een toe lage in aanmerking, dan nadat zij de eerste klasse van een dergelijke school met goed gevolg hebben doorlopen. Om teleurstellingen te voorkomen verdient het aanbeveling een aanvraag tijdig in te dienen, ook als de uitslag van een eventueel examen nog niet be kend is of wanneer men zijn keuze ten aanzien van de studierichting nog niet definitief heeft bepaald. Toenemend aantal personenauto's Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg op 1 augustus 1963 het aantal per sonenauto's in ons land 866.500 Ten op zichte van de stand op 1 augustus 1962 be tekent dit een stijging met 190/». Het aantal bedrijfsauto's bedroeg op 1 augustus j.l. 204.000 (stijging 6,5°/.), terwijl het aantal motorrijwielen en scooters met 4°/o daalde tot 159.000. Het totale Neder landse motorrijtuigenpark omvatte op de genoemde datum 1.230.000 voertuigen. Ontdekten de Romeinen Amerika? De ontdekking van Amerika wordt ge woonlijk toegeschreven aan Columbus, maar het is wel zeker dat hij niet de eer ste is geweest die er voet aan land zette. Vóór hem waren, behalve vikingen, ook Ierse monniken naar Amerika gezeild. Het ziet er echter naar uit, dat ook zij voor gangers hadden: Grieken. Romeinen en Foeniciërs schijnen iets te hebben geweten van het bestaan van Amerika. In Mexico zijn zelfs beeldjes opgegraven die naar alle waarschijnlijkheid van Romeinse oorsprong zijn. Het is mogelijk dat er in de Romeinse tijd ten verbinding heeft bestaan tussen de Oude en de Nieuwe we reld. TRANS AUSTRALISCHE WEG KLAAR IN 1970 Het centrum van het zesde werelddeel, Australië, is een bar land. Reizen van Oost- naar West-Australië en vice-versa was vóór een luchtverbinding tot stand kwam, over land alleen per trein moge lijk en die treinreis vergde vele dagen. Thans wordt gewerkt aan een wegverbin ding die rond honderd miljoen gulden gaat kosten. De nieuwe weg wordt 1.165 mijl rond 1740 km lang, dwars door het onherbergzame gebied van de Austra lische woestijn. Zowel vanuit het Westen als vanuit het Oosten wordt aan de weg gewerkt. De aanvoer van materiaal is één van de grootste problemen die deze gi gantische operatie oplevert. Men is vóór op het bouwschema, dat rekening houdt met de opening van de weg in 1970. Materiaal voor het wegdek, dat aan de westelijke sectie van de weg wordt ge bruikt, bevat een geringe hoeveelheid goud. Te weinig om exploitatie rendabel te maken, maar toch genoeg om de toe komstige reiziger te herinneren aan het lot van Koning Midas. Water of voedsel is er namelijk in de wijde omtrek niet te vinden. je de buitenkanten over op het glas (fig. I). Verf dan bijvoorbeeld alles wat je rood wilt hebben, maar doe dat in een heel dun laagje (fig. II). Bovendien moet je met een stukje schuimrubber heel voorzichtig deppen, waardoor je het strepen van het schilderwerk zult voorkomen. Dan breng je de volgende kleur aan en zo ga je verder totdat je tenslotte je schilderijtje geheel laat drogen voordat je de omtrekken in.zwart naverft. Verwijder dan het papier van het glas en maak de lijst om je schilderij (fig. III). Daarvoor neem je het linnen plakband. Je gaat als volgt te werk. Je begint met het plakband vast te zet ten in het midden over de onderste zijde van je schilderij. Dan werk je om de linkerhoek heen naar boven toe, en eindigt boven de zijkant uit en knipt het plakband af. Het uitstekende stuk vouw je over de gehele lengte dubbel, zodat de plakkende zijde helemaal te gen elkaar aan zit. Je buigt het ge plakte stuk dubbel, waardoor je een lus krijgt, waaraan je straks je schilderij kunt ophangen. Dan begin je weer met het plakband aan de onderkant van je schilderij, even over het begin van het vorige stukje heen, maar nu naar rechts werkend om de hoek en naar boven toe en dan maak je ook daar een lus. Tenslotte plak je met het plakband op de voorkant van de linkerlus naar de rechterlus toe en knipt het dan af. Van dit bovenste stuk knip je de beide zij kanten iets in en vouw dan het plak band naar achteren om, waardoor je dus de lussen tegen het glas aan plakt. Om het geheel wat steviger te maken kun je aan de achterkant van het schil derij nog eens een stuk plakband be vestigen, dat je niet overlangs, maar alleen aan de beide zijkanten naar vo ren ombuigt en vastplakt op het band, dat daar al de lijst vormt. Je kunt ook een apart lusje tegen de achterkant van je schilderij aan plak ken, nadat je eerst uit één stuk plak band de gehele lijst hebt gevormd. NEDERLANDSE WERELDPRIMEUR Het is altijd als vanzelfsprekend beschouwd, dat een bedrukte gordijnstof gevoerd moest worden. De verfstoffen trokken on vermijdelijk door het doek en veroorzaakten aan de achterzijde een minder fraai effect. Een Nederlandse stoffenfabrikant heeft hier nu iets op gevon den. Men ging uit van een zeer zware kwaliteit garengeverfd doek (400 grs. per m2). De voorzijde een inslagsatijn met een exclusief effect wordt met een bijzondere verfstof bedrukt. Door bijkomende factoren als de weef- en druktechniek, kan de verfstof niet door het doek dringen, zodat de achterzijde die uit een vierkleurig ton-sur-ton geweven satijn bestaat haar eigen karakter volkomen behoudt. Zo vormt dit katoenen gor dijn dus een combinatie tussen een imprimé en een weefstof en is een voering volstrekt overbodig. De stoffen, die ook in het buitenland verkocht zullen worden, verschijnen in zestien, deels klassieke, deels abstrakte dessins. De linkerzijde van het gordijn op de foto is de achterkant. Rechts ziet men een „bloemrijk" voorbeeld van de fraaio dessins, waarmee deze collectie ka toenen gordijnen bedrukt is. Vanaf vanavond tot en met 26 januari zal de „Wiener Eisrevue" weer een prachtige (jsshow brengen in de grote Mar griethal van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croese- laan. Toevalligerwijze viert de Wiener Eisrevue juist tij dens dit Utrechtse optre den haar 25 jarig jubi leum. De medewerkenden aan deze prachtige revue wa ren al eerder in Utrecht, waar zij toen een over weldigend succes oogst ten. Ook nu zal de belangstel ling van het publiek waarschijnlijk weer zeer groot zijn. De directie van de Wiener Revue zal van avond 2 mensen gelukkig maken met een gratis aanbieding voor een reis naar de winterspelen te Innsbrück, dit ter gele genheid van het zilveren jubileum. Voorts schreef de directie een tekenwed strijd uit voor kinderen tussen 4 en 14 jaar. Deze tekeningen moeten de ijs- revue als onderwerp heb ben. De beste tekeningen wor den beloond met een kin derfiets. De ijsshow „Fes tival der Liefde" heeft nog meer medewerkers dan vorige jaren. Er zijn veel melodieën van Ro bert Stolz in de show ver werkt. De liefhebbers van een ijsrevue kunnen hun hart ophalen bij de wer velende figuren, die de dansers en danseressen, over de ijsvloer trekken. De ster onder hen is wel de danseres Ingrid Wendl. Een 7-jarige chimpansee zal ook zijn kunsten ver tonen. De decorwisselin gen zullen op attractieve manier gebeuren, n.l. zo als het omslaan van een bladzijde in een boek. De kostumering is altijd bijzonder frappant. Het bedrag dat aan de kleding van solisten en ballet meisjes is besteed, be draagt ongeveer een half miljoen gulden. Ongetwijfeld zullen ook velen uit onze omgeving deze Eisrevue willen zien. Zij dienen echter om zeker te zijn van plaats hun kaarten in voorver koop te bestellen. Dat kan aan de kassa op het Vree burg in Utrecht. Bij ie dere voorstelling kunnen slechts 2000 mensen een zitplaats vinden. Figuur b. OOK MET BEHULP VAN VLOEI PAPIER KUN JE EEN AARDIG RESULTAAT VERKRIJGEN Het schilderijtje van de sneeuwpop is een „vals" glasschilderij. Het wordt ge maakt van een velletje geel vloeipapier, twee velletjes blauw, een velletje wit en een velletje rood vloeipapier en wat kleine stukjes zwart, die worden ge bruikt voor de ogen en de knopen. Knip gelijke stukken geel en blauw uit, bijvoorbeeld van 19x25 cm. Teken op het wit de sneeuwpop gelijk uit met de sneeuw, waarop hij staat (fig. I). Leg deze uitgeknipte sneeuwpop dan losjes op het stukje blauwe papier, waarop je vervolgens de maan en de sterren tekent, die je voorzichtig uit knipt. Denk er daarbij 'om, dat je de beide velletjes blauw op elkaar hebt gelegd en dat je dus de figuurtjes uit de beide laagjes moet uitknippen (fig. II) Dat gaat het gemakkelijkst als je de hoeken van de blauwe papiertjes met een heel klein beetje lijm even vast zet. Als je klaar bent met knippen leg je de beide blauwe papiertjes, waarop dus de witte sneeuwpop al ligt, op het gele pa piertje, dat je ziet in fig. III. Dat lijm je ook aan de hoeken vast. Vervolgens knip je het stuk van het sneeuwpop- a V L in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 VAN AUTOWASSEN AFVOOR NEGEN MILLE Iedere autobezitter verspeelt tegenwoor dig wekelijks enige uren van zijn vrije tijd met het reinigen van zijn vehikel. Als u van dit karwei af wilt, is dat mogelijk, maar het kost u wel een flinke greep in de portemonnaie. Een complete „robot" voor het schoonmaken van uw auto, de „Pacemaker", is thans in de Verenigde Staten in de handel en hij knapt dit kar weitje voor u op in twaalf minuten. De opstelling van het apparaat kost vijf mi nuten, maar is dat eenmaal geschied, dan is een eenvoudige aansluiting op het licht- net voldoende om de robot het werk te laten doen. De buitenzijde van de auto wordt bespoten met een reinigingsmiddel en afgespoeld, de banden worden schoon gemaakt, vervolgens wordt het binnen werk gestofzuigerd, de ramen gereinigd en gedroogd. Het apparaat is zowel buiten als in de garage te gebruiken, maar is naar onze begrippen zo duur ongeveer f 8.700,dat wij auto-bezitters aanraden, toch maar de doe-het-zelf methode te blij ven toepassen, of de wagen naar de ga rage te zenden. VEENENDAAL hoofd, dat door zijn hoed bedekt zal worden en daarna lijm je de sneeuw pop en de sneeuw op het bovenste blauwe velletje vast. Vervolgens lijm je de hoed en de neus er op, alsmede de ogen en de knopen. De hoed en de neus knip je uit het rode papier. Van dik karton kun je een lijstje voor je schilderij maken en van rood lint een lus om het aan op te hangen. En dat doe je dan tegen de vensterruit omdat dit schilderijtje er alleen maar prachtig uitziet als het licht er door heen kan schijnen. (een oud Noors sprookje) (5) Een paar uren later begon het in de schuur te kraken en te rommelen, juist zoals dat in de voorgaande jaren gebeurd was. Het was verschrikkelijk om aan te horen, maar Piet dacht: „Als het niet erger wordt dan kan ik het wel uithouden." Maar het werd wel degelijk erger! Een ogenblik later kwam er een echte aardbeving en toen deze voorbij was, zei Piet: „Dat was ontzettend, maar als het niet erger wordt, denk ik wel, dat ik het kan vol houden." Maar hij had dat nauwelijks gedacht of er kwam een onweer, een gekraak en een gerommel, dat nog erger was dan tevoren. Hij was er nu wel zeker van, dat de schuur in elkaar zou vallen, maar hij bleef waar hij was. B-W-63 En toen was het plotseling helemaal stil. (6) „Er zal heus nog wel wat komen", zei Piet in zich zelf, maar er gebeurde niets. Toen hoorde hij even later buiten een paard grazen. Het was het grootste paard, dat hij ooit had gezien en ernaast lagen in het gras een bron zen harnas, een zadel en een hoofdstel voor het paard. „Zo zit dat dus", zei Piet. „Jij bent dus degene, die mijn vaders gras altijd opeet. Daar zullen wij een eind aan moeten maken." Hij nam een stuk staaldraad uit zijn zak, wierp het over het hoofd van het paard en dat werd toen terstond zo rustig als een lam. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 4