HOCKEY Bronciiiieften Zaandammer dominee in Jeugd-Appèl WINTERSPORTMODE 1963-1964 Grote belangstelling vergadering Vrije Boeren in Overberg SKODA VEENENDAAL De regering moedigt de verbouw van suikerbieten sterk aan 1 DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 JANUARI 1964 een sport voor handige mensen SPELREGELS POPLIN ANORAK POPULAIR VOOR DE BOER Nieuwe garantieprijs met premie gericht op uitbreiding van de teelt VIJF CENT HOGERE SUIKERPRIJS GAAT TERSTOND IN f. 4990 Nr. 3 Sinds kort is Veenendaal nu ook een hockeyclub rijk, die de voor ingewijden toepasselijke naam draagt van de „Salamanders". Het stij gend ledental houdt gelijke tred met een groeiend enthousiasme, dat zich in enkele spannende wedstrijden reeds heeft kunnen meten met de hockeycapaciteiten van enkele verenigingen uit de onmiddellijke omgeving. Voor het eerst beoefend in India en Engeland werd deze sport later op het continent geintroduceerd. Op dit moment kan zon der overdrijving worden gezegd, dat dit spel om meer dan een reden zeer populair aan het worden is. De sfeer is nog zuiver amateuristisch, hetgeen de vormende waarde voor de jeugd en het plezier voor menig vol wassene ten goede komt. En het feit, dat deze sport zowel door dames als heren wordt beoefend (zij het dan dat de dames en heren elk hun eigen com petitie hebben), draagt veel bij tot de gezelligheid en de goede verstandhou ding, die tussen spelers en verenigin gen onderling in het algemeen bestaat. Nu er sinds kort een hockeyvereni- ging bestaat in Veenendaal leek het ons interessant eens iets over deze wat vreemd aandoende sport te ver tellen. De oprichter, dr. A. J. Ver beek, deed ons een artikel toekomen, waarin de spelregels van hockey (door een techn. leider) nader wor den belicht. Het hockeyspel is ook in Nederland tot bloei gekomen en telt ongeveer 35.000 beoefenaren. Het Ned. Hockeyelftal telt mee op inter nationaal niveau. In 't kort kan men zeggen dat hockey de harmonische ontwikkeling van lichaam en geest wil stimuleren en dat is ook het streven van de V'daalse Hockey- ver. „De Salamanders". Hockey is een sport voor iedere gezonde jon gen en ook voor ieder gezond meis je. Hockey is niet zo moeilijk. De sport stelt bepaald geen eisen waaraan een normale jongen of meisje niet zou kun nen voldoen. Het is een veldsport, waarbij twee maal elf spelers, zoals bij voetbal, trachten een wedstrijd te winnen door met doelpunten hun te genpartij te overtreffen. Het spel wordt gespeeld met een bal en een stick (stok), die aan de onder kant in een soort krul uitloopt, waaraan een platte en een bolle kant. De bal mag alleen gespeeld worden met de platte kant van de stick. Behalve de keeper, die daartoe is uitgerust met speciale beenkappen mag verder nie mand de bal met de voet of enig an der lichaamsdeel spelen. Een uitzonde ring daarop vormt nog de regel, dat de bal wel met de hand gestopt mag worden. De elf spelers staan op de zelfde wijze opgesteld als bij voetballen en hebben elk een met de voetbalspelers overeenkomende taak. In het algemeen gaat hét hockeyspel iets sneller om welke reden het veld iets kleiner is. De bal IV2 a 2 x de omvang van een tennisbal, is van geperste kurk of een ander half hard materiaal, dat aan on- ingewijden wel eens opmerkingen ont lokt als zou hockeyen een uiterst ge vaarlijke onderneming zijn. Zo is het echter niet. De spelregels verbieden elke vorm van gevaarlijk spel, terwijl de onopzettelijkheden, die een enkele keer resulteren in een blauwe plek, een goede gelegenheid bieden om de spelers te oefenen de kleine pijnlijk heden, die hun ook buiten het sport terrein wel ten deel vallen, met een glimlach te incasseren. De techniek vormt een belangrijk aspect. Een aantal manieren van slaan heeft een even groot aantal verschil lende reacties van de bal tot gevolg. Zo is er de normale korte slag, de lan ge slag, de push (duw met de stick), veel gebruikt als men in tijdnood komt, de scoop of wipslag, waarbij de bal de lucht in gaat en de backhandslag, die wordt toegepast indien men de bal wil spelen wanneer die links van de spe ler ligt. In het moderne hockey wordt iets van de technische verfijning opgeof ferd aan snelheid, lichaamsconditie en reactievermogen. Omdat het er allemaal nog al snel aan toegaat zijn er twee scheidsrech ters, die elk een helft van het veld voor hun rekening nemen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct EEN MILJARD MENSEN MEER IN 1980 Volgens statistische gegevens, ver strekt door de Verenigde Naties, zal, wanneer de tegenwoordige graad van bevolkingstoeneming in Azië gehand- haaft blijft, dat werelddeel in 1980 één miljard meer zielen tellen dan thans. Op dit ogenblik leven in Azië, dat een zesde beslaat van het totale land oppervlak van onze planeet, al drie miljard mensen, dat is meer dan de helft van het mensdom. Een belangrijke plaats in het veld is de cirkel. Voor elk doel bevindt zich er een, of liever gezegd een halve cir kel, met een straal van ca 13.50 m, ge rekend vanaf het midden van het doel. Voor het scoren van een geldig doel punt dient de bal door een van de aan vallende spelers binnen deze cirkel te zijn aangeraakt alvorens hij in het doel verdwijnt. Elke overtreding van de verdedigende partij binnen deze cirkel wordt stren ger gestraft dan een overtreding op andere plaatsen in het veld. Een nor male overtreding in het veld levert de benadeelde partij een vrije slag op. Een overtreding van een verdediger binnen de cirkel heeft echter een strafcorner of strafslag tot gevolg. zes verdedigers, die mogen gaan toe lopen op het moment dat de bal wordt aangegeven, onderschept. Pas als de bal door de aanvallende speler op de rand van de cirkel is gespeeld of bui ten de cirkel is gekomen mogen de overige vijf spelers weer aan het spel meedoen. Een strafcorner biedt de aan vallende partij dikwijls doelrijpe kan sen. Een dergelijke corner wordt toege kend bij een onopzettelijke overtreding van een der verdedigers binnen de cirkel. Bij een opzettelijke overtreding binnen de cirkel, waarmee aan de aan vallende partij een goede kans op een doelpunt wordt onthouden kent de scheidsrechter bij de heren een straf slag toe, die kan worden vergeleken met een penalty bij voetballen. Hier uiteraard genomen met de stick op een afstand van ca 7.3 m vanaf het midden van het doel. Een lange corner tenslotte vertoont veel overeenkomst met de normale cor ners zoals die ook bij het voetbalspel wordt toegekend. De bal wordt gesla gen vanaf de uiterste linker- of rech terhoek van het veld, afhankelijk van de zijde waar de bal (het laatst aange raakt door een van de verdedigers) over de achterlijn gaat. Zo lijkt het misschien allemaal nog een beetje ingewikkeld, maar het leert INENTING TEGEN KINDER VERLAMMING ENZ. Op donderdag 16 januari a.s. zal van 2 tot 5 uur 's middags in het Groene Kruisgebouw, ingang Eikenlaan, te Veenendaal gelegenheid worden gege ven tot herinenting tegen D.T. - P. (difterie, tetanus en polio). Hiervoor komen uitsluitend in aan merking de kinderen, geboren in 1959, die reeds vier injecties hebben gehad. Deze kinderen hebben van gemeente wege een oproep ontvangen. Indien men geen oproep heeft ont vangen, terwijl men meent dat zijn kind wel voor deze herinenting in aan merking komt, wordt men verzocht dit mede te delen ter gemeentesecretarie, afdeling bevolking, Hoofdstraat 92. NIEUWE LAMP VALT IN ALS STROOM UITVALT De elektrische (zak)lantaarn met bat terijvoeding is een gebruiksvoorwerp van algemene bekendheid dat vrijwel in geen huishouden ontbreekt. Wanneer door een defect in de stroomtoevoer het licht uitvalt is dit apparaatje een red der in de nood, om maar te zwijgen van zijn bruikbaarheid bij autopanne en dergelijke gelegenheden. Men heeft nu op een betrekkelijk eenvoudige ma nier een uitbreiding gegeven aan het gebruik van dergelijke lantaarns, die het ei van Columbus schijnt te zijn. Men kan thans in de Verenigde Staten elektrische toortsen kopen, die op vaste plaatsen binnenshuis of in de auto wor den aangebracht en die automatisch worden ontstoken, wanneer de normale stroomtoevoer uitvalt. Daar zij aan het elektrisch net zijn verbonden, worden de batterijen auto matisch opgeladen zolang ze niet in ge bruik zijn. Een relais schakelt de lamp in zodra de normale stroomvoorziening uitvalt. Voor ziekenhuizen en bedrijven, waar 's nachts gewerkt wordt en bij het uitvallen van de stroom grote moeilijk heden kunnen ontstaan, een uitkomst. Een strafcorner gaat als volgt in het werk: zes van de elf verdedigers stel len zich achter de doellijn (de overige vijf staan op veilige afstand van de cirkel en mogen voorlopig niet mee doen), één van de aanvallende spelers mag vanaf de doellijn op enkele me ters terzijde van het doel de bal slaan naar een van zijn medespelers, die staat opgesteld even buiten de slag cirkel. Het is natuurlijk de bedoeling, dat de aanvaller die de bal van zijn medespeler ontvangt deze in het doel probeert te slaan alvorens een van de Een opname uit een echte hockey- competitiewedstrijd. Vinnig gevecht om de bal, die op de foto echter niet zicht baar is. Cliché: Uit Elsevier's Hockey- boek. allemaal snel. En wie de smaak een maal te pakken heeft zegt dan: „hockey is een sport voor handige mensen", niet zo zeer omdat er handen in plaats van voeten worden gebruikt, maar omdat het een slimme beslissing is om aan deze sport deel te nemen. A. J. M. Knötschke Ds. W. Bos van Zaandam hoopt 1 Sel van de fa. L. Verschueren is in dit inn/il a Y-»r»l 11 i elnrnn Drvh non ClnmrvirrNnff voor te gaan in het Jeugd-Appèl van zondag 12 januari a.s. in de Petra-kerk te Veenendaal. Nadat ds. Bos de HBS had doorlopen ging hij naar de Hogere Textielschool in Enschede. Tijdens deze periode heeft hij zich geheel omgeschakeld. Hij wilde pre dikanten worden. Zo kwam ds. Bos op de Theologische Hogeschool in Kampen. Ds. W. Bos Zijn eerste gemeente Bennebroek ver wisselde hij voor Ossendrecht, waar ds. Bos als legerpredikant te werk werd gesteld. Momenteel staat ds. Bos sinds juni '62 in Zaandam. Het onderwerp waarover spreker zal praten draagt de titel: „Jezus en Sex". De te houden schriftlezingen zijn: „De overspelige vrouw" (Joh. 8) en „De nieu we levenswandel" (Ef. 4) In dit appèl wordt de Geloofsbelijdenis die op het programma is vermeld, geza menlijk uitgesproken. Verder is er deze avond declama tie. De bekende Hilversummer Jo Nobel zal dan declameren. Het eind vorig jaar gereed gekomen or- Bob van Stempvoort, organist bij Jeugdappèl. appèl te beluisteren. Bob van Stempvoort zal dit nieuwe (mechanische) orgel be spelen. Hij wordt bijgestaan door drie trompettisten. Op deze avond wordt een enquête ge houden. Op een gestencild formulier kun nen twee vragen door de bezoeker van dit appèl worden beantwoord, waarna dit formulier aan één der komissieleden ge stuurd kan worden (De kommissie hoopt op veel inzendingen). Vanaf acht uur is er weer de gebruike lijke samenzang. SIRENE ALARMEERT, MAAR NIET LOOS Automatische brandmelders worden nog wel eens misbruikt door kwajon gens. Het is een gevaarlijk spelletje, maar dat deert de dader niet.. Wanneer het signaal alléén in de brandweer kazerne weerklinkt, kan hij zich het genoegen permitteren, de befaamde rode wagens te zien verschijnen, zonder dat hij ontdekt wordt als de dader van het valse alarm. In de Verenigde Staten heeft men thans in een aantal plaatsen dergelijke brandmelders voorzien van een krach tige sirene, die zodra men het alarm signaal in werking stelt begint te loeien op een wijze, die in de gehele om geving hoorbaar is. De grappenmaker die „voor de aardigheid" het alarm signaal in werking stelt, kan zich moei lijk ongezien uit de voeten maken. Wie er met goede reden gebruik van maakt, wacht op de brandweer. AUTO-ROEST, -STOF EN -VUIL NU OVERWONNEN Een laag van een speciale, door mid del van een spuit aan te brengen emul sie kan de autobezitter thans behoeden tegen roest, stof en zelfs tegen de aan slag van uitlaatgassen. De emulsie wordt verkocht in blikken, waarbij te vens de spuit wordt geleverd. Deze laatste is zodanig geconstrueerd, dat ook moeilijk bereikbare punten kunnen worden voorzien van een laagje van deze emulsie. Men kan, volgens de fabrikant, het preparaat ook gebruiken om wonden in de schors van bomen af te dekken. De prijs bedraagt ongeveer 10,— per blik van SU kg, met spuit. Wie in deze Olympiade-winter ski-modisch goed voor de dag wil komen, draagt een poplin anorak en een nauwslui tende ski-pantalon. Dat is de vuistregel, waar u zich dit jaar aan kunt houden bij het kiezen van uw wintersportgarde robe. Want of u nu in Mégèvë de tantième gaat aanspreken of in Appenzell in een kleine, intieme Wirtschaft duikt, uw kle ding zal voornamelijk uit katoen bestaan. Vele modellen anoraks worden in dubbel poplin uitgevoerd. Sommige daarvan kunnen aan twee kanten gedragen wor den; dit tweezijdige karakter wordt „reversible" genoemd. Soms worden ze met een bontkraag afgezet; het staat erg charmant en het is heerlijk warm. Een enkel jack heeft een ceintuur. Het geeft een extra bescherming tegen de snijdend koude wind, die u probeert te verkleumen tijdens zo'n sui zende afdaling. Trouwens, daar hoeft u, in poplin gekleed, niet zo gauw bang voor te zijn: katoenen jacks zijn wind- en waterdicht! Dat zo'n ceintuur slank afkleedt kan wel erg plezierig zijn. Katoen maakt het mogelijk zelfs met een bescheiden beurs een gevarieerde garderobe samen te stellen. En voor hen die misschien in Holland blijven, zijn de poplin jacks in ons (soms) barre klimaat evenmin overbodig. Door de bonte des sins zullen ze ons winters-grauwe straatbeeld kunnen op fleuren en ons tegen de ergste kou beschermen. De jongeman op deze foto draagt een poplin jack dat gevoerd is met nylon. Het is voorzien van een handige portefeuille-zak en heerlijk warm door de gewatteerde binnenvoering. De borstzakken hebben een drukknoop. Het jack met het cirkel-dessin is voorzien van een effen voering en tricot manchetten. De verticale zakken heb ben een rits en de capuchon is net als het hele jack van dubbel poplin. Het meisje rechts draagt een poplin jack, dat met - aan één kant - Noorse motieven gedessineerd is. Het jack is aan twee kanten te dragen. De andere kant is effen en de manchetten zijn voorzien van een tricot rand. (Modellen Sturka). Hier een polin jack met een foamback tussenvoering. Een foamback tussenvoering bestaat uit isolerend schuimplastic. De kraag en de manchetten zijn van tri cot, terwijl het jack vier zakken heeft. Links een ski jack van prachtige poplin, dat geheel met een contras terende kleur geborduurd is. Het jack is aan twee kan ten te dragen, aan elke kant zitten twee zakken met rits. Rechts ook een dubbel poplin jack dat aan de boord en de kraag geborduurd is. Dit jack heeft even eens aan iedere kant twee zakken en is „reversible" (aan twee kanten te dragen). (Modellen Sporthuis Cen trum). Een katoenen auto- en skicoat. De jas heeft een gedessi neerde voering, de ceintuur wordt losjes omgeknoopt. Maandagavond vond onder zeer grote belangstelling, vooral van agrariërs, een praatavond plaats van de organisatie Bedrijfsvrijheid in de Landbouw afd. De Klomp. De vergadering werd gehouden in de chr. school te Overberg. De heer W. Hasselaar uit Overberg, die de vergadering opende had een teleurstellend bericht voor de vele aan wezigen. Het 2e kamerlid, de heer Harmsen uit Hoenderio, die de spreekbeurt zou vervullen was helaas wegens ziekte verhinderd en in zijn plaats zou nu de heer van Beek uit Barneveld het woord voeren. Deze spreker koos als onderwerp: Het huidige landbouwbeleid. Wij boeren wor den in de hoek gedrukt aldus de heer van Beek. Wij worden geregeerd door een aantal ambtenaren, die 5 dagen in de week werken, van 9 tot 5 uur, terwijl de boerenbevolking de volle zeven dagen in de weer is en ook veel langere dagen maakt, soms van 5 tot 9. Onze produkten brengen te weinig op aldus de heer van Beek. Wij kunnen geen menswaardig be staan meer opbouwen en bevinden ons op een hellend vlak. Laten wij daarom eendrachtig zijn en onze leiders steunen, die onze zaak in de Volksvertegenwoordiging behartigen. In de pauze werd een stemming ge houden of men voor of tegen het landbouwschap was. De uitslag was 72 tegen; 8 voor en 6 onpartijdig. Inmiddel was de heer Zeegers uit Am sterdam gearriveerd en verkreeg het woord. Ik ben geen boer, maar advocaat zo zei de heer Zeegers. Toch ben ik er trots op dat ik vanaf 1945 heb geageerd tegen de z.g. geleide economie. Het was een grote verrassing dat er in Amsterdam 9000 stemmen op de Boerenpartij waren uitge bracht. Dat komt omdat vele stedelingen ook kunnen instemmen met het program van de partij dat een economische vrijheid beoogt. Dat alles in de oorlog schaars was en op de bon was erg; erger was evenwel dat wij van onze vrijheid waren beroofd. De geleide economie van kort na de oor log was wel nodig. Dat was het gips van het gebroken been, maar nu 18 jaar later kunnen we allang weer lopen en moet het gips eraf. De marktprijzen en lonen moeten vrij wor den. De duizenden ambtenaren kosten ettelijke miljoenen zei de heer Zeegers Het landbouwschap is op ondemocra tische wijze tot stand gekomen en heeft zich onmenselijk gedragen o.a. in Hol- landseveld. De drie kamerleden die de Boerenpartij nu heeft moeten we zien als een bruggehoofd voor de vrijheid aldus de Amsterdamse advocaat Zeegers. Er wer den door de aanwezigen nog een aantal vragen gesteld die door de heer Zeegers werden beantwoord. In hoofdzaak op grond van de nieuwe voor suikerbieten vastgestelde garantieprijs van f 65,en de daarmede verband houdende industriële suikerprijs, is de prijs van de suiker voor de consument met ingang van maandag 6 januari 1964 met vijf cent gestegen van f 1,02 tot f 1,07 per kilogram. De garantieprijs voor suikerbieten van de oogst-1964 is bepaald op f 65,per dui zend kilogram suikerbieten met een suikergehalte van 16 procent. In deze prys is ter bevordering van een uitbreiding van de met suikerbieten beteelde oppervlakte landbouwgrond een premie begrepen van f 6,die in de oude garantieprijs van f 54, niet was opgenomen. In de nieuwe garantieprijs is tevens rekening gehouden met de loonstijging in de landbouw. UITBREIDING AREAAL Voor het aanmoedigen van de nationale suikerproduktie heeft de regering naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt twee gegronde redenqn: 1. Het sterk gestegen prijspeil op de in- een veilige keuze geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 ternationale suikermarkt met een veel hogere prijs van de importsuiker dan de binnenlands bietsuiker. 2. De onderbezetting van het verwer kingsapparaat der suikerfabrieken, die het gevolg is van de sedert 1960 sterk verminderde met suikerbieten beteelde oppervlakte. Deze onderbezetting ver oorzaakt hogere verwerkingskosten en dus duurdere suiker. Hoog prijspeil elders Ter toelichting van de redenen wijst mi nister Biesheuvel er in zijn bekendma king op, dat de internationale marktsitua tie voor suiker reeds geruime tijd wordt gekenmerkt door een zeer hoog prijsni veau. Het laatste jaar heeft dit prijspeil exclusief invoerrechten zich bewo gen tussen de f 100,en f 125,per 100 kg witsuiker. Voor 1964 wordt een aan houdende schaarste verwacht. Teneinde het risico te verkleinen, dat in de loop van het jaar 1964 ter voorziening in de binnenlandse behoefte een belangrijke hoeveelheid suiker tegen een zeer hoge prijs moet worden bijgekocht, richt de Regering het prijsbeleid bewust op een uitbreiding van het suikerbietenareaal. De huidige omvang van de suikerbietenteelt 70.000 ha. dekt bij een normale op brengst per ha circa 75#/o van de binnen landse suikerconsumptie. Te weinig suikerbieten De gezamenlijke produktiecapaciteit van de Nederlandse suikerindustrie komt bij een normale duur van de campagne onge veer overeen met de binnenlandse con sumptie. Bij het huidige areaal is het verwerkingsapparaat dus sterk onderbe zet, hetgeen leidt tot hoge vaste kosten per ton verwerkte suikerbieten. Het niet gebruiken van een deel der verwerkings capaciteit waarvan de kosten via de suikerprijs door de consument worden ge dragen betekent zonder meer een ver liespost. Een uitbreiding van het suiker bietenareaal is ook om die reden dringend gewenst. Suikerprijs Teneinde te bevorderen dat de suiker fabrieken tijdig een aanvang kunnen ma ken met het afsluiten van contracten met de producenten van suikerbieten, is ge lijktijdig met de vaststelling van de nieuwe suikerbietenprijs de suikerprijs af- fabriek voor het afzetseizoen 1 oktober 1964 - 1 oktober 1965 vastgesteld. Deze prijs is bepaald op f74,30 per 100 kg., re kening houdend met een verondersteld areaal van 87.500 ha suikerbieten. Indien het werkelijk areaal volgens de mei-in ventarisatie meer dan 5000 ha naar bene den of naar boven van het veronderstelde areaal afwijkt, zal een correctie van f 1, per 100 kg op deze prijs worden toegepast. Ten opzichte van de suikerprijs af-fa- briek van f 66,20 voor de oogst 1963, houdt de nieuw vastgestelde suikerprijs een ver hoging in van f 8,10 per 100 kg. Gespreide prijsstijging Met het doel deze prijsverhoging zoveel mogelijk te spreiden waardoor over de langere duur met een geringere verho ging van de consumentenprijs kan worden volstaan en teneinde te voorkomen dat de overgang op het hogere prijsniveau aanleiding geeft tot voorraadvorming met goedkoper suiker door handel en groot verbruikers, heeft de Regering besloten de suikerprijs af-fabriek, exclusief ac cijns en omzetbelasting, reeds met ingang van 6 januari 1964 te verhogen tot f70,20 per 100 kg. Inclusief accijns en omzetbe lasting bedraagt de suikerprijs af-fabriek dan f96,20. Deze verhoging zal, tezamen met een verhoging van de handelsmarge met f 0,80 per 100 kg, leiden tot een stij ging van de consumentenprijs met vijf cent per kg. namelijk van f 1,02 tot f 1,07 per kg. suiker.

De Vallei | 1964 | | pagina 5