Kerk Comité bey vert zich voor vakantie chronische zieken ELEKTRONISCHE BESTRiJDERS VAN DE MISDAAD AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI" Advertenties en abonnementen KERKEN BOUWEN AMBTSDRAGERS Steun Van bloeiende Joodse gemeente bleven drie gezinnen aldus dhr. R. D. v. Essen Onderlinge godsdienstoefeningen Naar Israël Eind januari inzameling voor dit prachtige doel Nu eind juni op stap AMERONGEN Nieuwe fijngevoelige instrumenten Extra Prijs aangeboden door: A betonfabriek Malee - Amerongen. B Gemeentebestuur van Amerongen. C notaris D. S. Vink - Amerongen. B. m. buiten mededinging. Eventuele reclames tegen deze uitslag kunnen worden gezonden naar de wed strijdsecretaris de heer B. A. Esveld, Overstraat 25, Amerongen. kunnen worden opgegeven btf de onderstaande adressen: VEENENDAAL: Van Barneveld, Sig.magazijn „De Vallei", Pr Bernhardlaan. RHENENJ. Bovenschen, Oude Veenendaalseweg 1. E. van Daalen-Meeuwisz, Julianastraat 20. ELST: Van Laar, Rijksstraatweg. G. H. B. Hulsebos Jr., Rijksstraatweg 162, Telefoon 212. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: C. Th. de Boer, Burg. v. d. Boschstraat 6, Tel. 03434-1262 De Vries, Beatrixlaan 4, Amerongen. OVERBERG: G. van de Brandhof, Haarweg 67. RENSWOUDE: Jongetjes, Dorpsstraat 39 - Telefoon 08387-560 EDERVEEN: D. van Baaren, Hootsenplein 10. SCHERPENZEEL: P. de Jonge, Pr. Margrietlaan 21, Tel. 03497- 473. EN BIJ DE BEZORGERS VAN „DE VALLEI" Naast de Salvatorkerk aan het eind van de Patrimoniumlaan wordt een nieuwe rooms-katholieke pastorie gebouwd. Door de vorst is men nog niet ver gevorderd rftet de bouw; men heeft alleen het grondwerk nog maar verricht. Niettemin hoopt pastoor Goes in augustus of september van dit jaar zijn nieuwe huisvesting te kunnen betrekken. Dit zal dan ook betekenen dat de aan de Willibordkerk aan de Nieu- weweg gebouwde woning als r.k.- pastorie heeft afgedaan en tevens dat het centrum van de parochie van St. Willibord wordt verplaatst naar het Franse Gat. De nieuwe bestemming van het ge bouwencomplex aan de Nieuweweg is nog niet bekend. De school werd reeds opgeheven en ten aanzien van dit gebouw heeft de gemeente Vee- nendaal de belangrijkste vinger in de pap. Voorlopig zal het r.k.-jeugd- werk „De Instuif' er een goed on derdak in mogen vinden. De kerk aan de Nieuweweg blijft tot nader order intact. De afdeling Veenendaal van de Ned. Protestanten Bond houdt haar gods dienstoefeningen aT~sedert jaren in een lokaal van de Scheepjeswolfa- brieken aan de Zandstraat. Aan de ze langdurige noodmaatregel hoopt men binnen niet te lange tijd een eind te kunnen maken. De N.P.B. heeft de voormalige ver- micelli-fabriek aan de Kerkewijk (naast de Teekenschool) aangekocht en zal dit pand laten verbouwen tot kerkgebouw. Momenteel is het per ceel echter nog bewoond. ■fr Plannen bestaan er ook bij de Vee- nendaalse Gereformeerde Gemeente (Synodaal), die momenteel kerkt in het gebouw Eltheto, om binnen niet te lange tijd te komen tot stichting van een eigen kerkgebouw. Als toekomstige plaats van vesti ging gaan de gedachten uit naar .1 van de nieuwe wijken van Vee- r ndaal, in eerste instantie „De En gel enlurg". ■a Architect H. Brouwer te Veenen daal heelt een plan ontworpen voor de restaura! :c van de (oude) Geref. kerk aan de Vaartbrug. Er moet nog over worden beslist. •fr De Hervormde kerkvoogdij te Vee nendaal heeft besloten voor de zes de predikant een nieuwe pastorie te bouwen. De Gereformeerde gemeente (Syno daal) heeft nog steeds geen eigen predikant, hoewel het beroepings- werk nagenoeg zonder onderbreking al sinds geruime tijd doorgaat Men heeft gemiddeld drie beroepen per jaar uitgebracht, maar tot nu toe zonder resultaat. Als voorganger van deze gemeente fungeert de heer G. H. Kieviet. Ds. J. Keuning te Veenendaal heeft voor het beroep van de Chr. Geref. kerk te Vlaardingen bedankt. Ds. Timmer van Elspeet heeft voor de toezegging van beroep door de Hervormde gemeente van Ederveen bedankt. In de vacature E. J. Groeneveld heeft de kerkeraad van de Herv. gemeente van Renswoude voor de verkiezing van een ouderling het volgende dubbeltal gesteld: B. Oos terink en H. van de Vliert. Op maandag 6 januari zal worden ge stemd. De Geref. Mannenver. te Veenen daal houdt op donderdag 23 janu ari een gecombineerde vergadering met de Geref. Vrouwen ver. Als spre ker zal optreden ds. J. Overduin met als onderwerp: „De groei naar de geestelijke volwassenheid, in ver band met het werk van de Heilige Geest." De vergadering wordt ge houden in Pro Rege en begint om acht uur. ■H- In „Kerknieuws"^ uitgave van de Geref. Kerk van Veenendaal worden de gemeenteleden gestimuleerd bij te dragen aan de noodzakelijke res tauratie van de kerk aan de Vaart- brug. De gevoerde financiële actie voor de restauratie was een grote teleurstelling, aldus „Kerknieuws". Er wordt voorts gezegd dat de Vee- nendalers pas warm lopen als de plannen concreter vorm krijgen, zo dat men nu veel warmte verwacht nu de plannen in een verder sta dium komen. Dit geldt temeer Omdat men de res tauratie geheel schuldvrij tot stand wil laten komen. Een nieuwe schuld zou minder gewenst zijn want het stichten van een 3e predikantsplaats zou ook zeer gewenst zijn. De bei de predikanten zijn 61 jaar en de kans is groot, aldus de schrijver ds. J. Overduin. dat wij beiden over vier jaar met emeritaat gaan. Het zou daarom goed zijn reeds nu de gedachten te laten gaan over het beroepingswerk van een jonge pre dikant, opdat deze dan gelegenheid zou krijgen zich in te werken. Rode Kruis heeft het comité enorme medewerking gekregen, ook met de verzorging van de zieken. De Joodse gemeente te Veenendaal telde omstreeks 1900 niet minder dan 35 families. Het was een bloeiende gemeente, met een eigen synagoge en begraafplaats. Al in vooroorlogse jaren liep het aantal Joodse gelovigen sterk terug door vertrek naar de grote steden als Amsterdam en Rotterdam. Juist voor de oorlog waren er nog tien families, die de Joodse godsdienst beleden. De gruwelijke periode, vooral voor het Joodse volksdeel, van 1940 tot 1945 sloeg ook bressen in de Joodse gemeente van Veenendaal. Alle tien families werden door de bezetters weggevoerd. Slechts drie families keer den uit de verschrikking terug De drie Joodse families van thans houden uiteraard op de Sabbat hun godsdienstoefening. Iedere zaterdag morgen ten huize van de heer Van Essen. Het zijn echter slechts on derlinge bijeenkomsten want de Joodse gemeente van Veenendaal werd feitelijk in 1947 opgeheven. Er zijn tien volwassen mannen no dig boven de leeftijd van 13 jaar (dan begint de kerkelijke volwas senheid) om een gemeente te vor men. Wel heeft de kleine Joodse gemeen schap nauwe contacten met gelovi gen uit andere plaatsen. Wanneer echter een rabbijn overkomt naar Veenendaal moet hij blijven loge ren, want zaterdags reist men niet. Er is een landelijk weekblad en de grotere gemeenten hebben zelfstan dig een maandblad. Zo blijft ook de Joodse gemeenschap alhier op de hoogte van de dingen, die het ge loof raken, aldus de heer Van Es sen. Meerdere malen bezocht ik de jon ge staat Israël zegt de heer Van Essen. Vier van mijn vijf pleegkin deren vertoeven in het „Beloofde Land", zoals de heer Van Essen het formuleert. Eén is er in Jerusa lem en 2 in de Kibboets, de vierde studeert. Als je jong bent en Joods gelovige, trekt het je aan om in Is raël te zijn. Ook diegenen, die op leeftijd geko men zijn en zich uit de zaken of anderszins terugtrekken hebben het verlangen naar Israël te gaan. Het geeft je het gevoel van „thuis" te zijn zo zei de heer Van Essen. Hier in Nederland woont het groot ste deel, ruim 25 van alle Joodse gelovigen in Amsterdam. Vele Ne derlandse Joden vertrokken in de na-oorlogse jaren naar de nieuwe staat Israël. Of er nog sprake zou kunnen zijn van een nieuwe synagoge hier te Veenendaal? Welnee, zegt de heer Van Essen, dan zou de Joodse ge meenschap toch wel zeer sterk moe ten groeien. Zoals de toestand op dit moment is zal het wellicht blij ven. De drie Joodse families, over gebleven uit de bloeiende gemeente van 1900 zijn wat in een isolement geraakt en houden iedere sabbat morgen hun onderlinge bijeenkomst, die de banden, die er bestaan, ver stevigen. Overigens verdient de gehele be volking van Veenendaal de dank van de patiënten want door de of fervaardigheid, hetzij in geld, het zij in natura of door het beschik baar stellen van materiaal kon het comité een en ander realiseren. Zo zal dan eind januari dit comité wederom een beroep doen op de gul heid van de ingezetenen om dit doel, dat toch tot alle harten moet spreken, te kunnen verwezenlijken. De vergun ning om een huis aan huiscollecte te houden kwam inmiddels af. Met in gang van 20 januari zal de bevolking de collectanten dus kunnen verwach ten. Het is begrijpelijk dat er veel collec tanten nodig zijn. Het comité kreeg al van verschillende zijden medewerking, maar er zijn er wel een 50 of 60 nodig. Hoevelaken 266; 3 J. Dijkhuizen - Baarn 264; 4 J. de Kroon - Amerongen 262; 5 H. Ravenhorst - Hoevelaken 255 (21); 6 H. Doornenkamp - Hoevelaken 255 (19); 7 W. Westeneng - Driebergen 254; 8 J. Erft- temeyer - Baarn 251; 9 G. Voorburg - Achterveld 250; 10 E. Hilhorst - Amers foort 248; 11 H. Smit - Achterveld 246; 12 G. Bouman - Amersfoort 245; 13 M. Jansen - Otterlo 244; 14 A. H. Engelaar - Amerongen 243; 15 H. Swarts - Achterveld 230; 16 C. Ploeg - Amerongen 229. Meester Kaart A. 1 A. Dirckx - Baarn 297; 2 J. v. Dom- selaar - Driebergen 294; 3 R. Blom - Driebergen 293. Meester Kaart B 1 C. v. Impelen - Odijk 276; 2 C. v. Roon - Vlaardingen 275; 3 G. v. d. Berg - Bennekom 272. Meester Kaart C. 1 L. T. Ruyter - Hilversum 260; 2 J. Erftemeyer - Baarn 255; 3 K. Hausel - Amersfoort 254. Proefkaart A. J. Massink - Brummen 50; W. Finken- borg - Barneveld 50 (loten). Proefkaart B. H. Boer - Vlaardingen 49; B. Pasman Brummen 49 (loten). Proefkaart C. B. Martin - Hoevelaken 48. Extra Pr(js A A. Dirckx - Baarn 691. Extra Pr(js B. C. v. Impelen - Odijk 654. Extra PrUs C. B. Martin - Hoevelaken 606. Zoals men zich herinnert hebben een vijftiental chronische zieken vorig jaar van een intens fijne vakantie genoten op de Thijmse Berg. Dit was mogelijk ge maakt door twee initiatiefnemers die een comité vormden, n.l. de heren A. Mid delhoven en J. Slotboom. Door middel van allerlei activiteiten kwam het comité aan de benodigde contanten en smaakte het genoegen de patiënten een onver getelijke vakantie te bezorgen op de moderne camping tussen Veenendaal en Rhenen. Natuurlijk zal dit initiatief herha ling vinden, daarvoor was de dank van hen, die meegingen te ontroerend. De organisatoren hebben zich alweer be raden om ook dit jaar met een aantal patiënten vakantie te gaan houden. De ze mensen komen veelal nergens meer en sommigen zijn zelfs aan bed ge kluisterd. Degenen, die zjch beschikbaar willen stellen kunnen zich opgeven bij de heer J. Slotboom, De Sav. Lohman- straat 10. In verband met de langere voorbe reidingstijd kon de vakantie van de patiënten vorig jaar pas in aug. plaats hebben. De weersomstandigheden wa ren op dat moment niet zo rooskleurig, maar de stemming leed daar in 't ge heel niet onder. Toch wil het comité dit jaar eerder vertrekken, namelijk in de laatste week van juni of de eerste van juli. De avonden zijn dan ook lan ger en dan kan er buiten gezeten wor den om zodoende nog meer van de na tuur te genieten. Het was nog niet bekend of men dit jaar weer naar de Thijmse Berg zal gaan. De besprekingen daarover zijn in volle gang. In ieder geval zal men naar een natuurrijk gebied trekken, waar de patiënten volop kunnen ge nieten. Vooral van de zijde van het Het comité hoopt vurig dat de be volking na het beroep dat deze maand op haar zal worden gedaan het hart zal laten spreken. Wie de verheugde gezichten van de chronisch zieken heeft gezien kan niet afzijdig blijven staan. Wij, die nu al plannen maken voor reisjes naar strand of naar het buiten land zullen ongetwijfeld de plannen willen steunen om ook onze medemen sen, die tot dat alles niet in staat zijn, wat levensvreugde te verschaffen. Vee nendaal zal zich - dat staat vast - tij dens de collecte voor dit doel van haar beste zijde laten kennen. Nadere bijzonderheden vermelden wij nog in ons blad van dinsdag a.s. Hier de groep chronische zieken en hun helpers en helpsters tijdens een fijne vakantie in de camping Thijmse Berg in augustus vorig jaar. Het initiatief ondervond vorig jaar in het aanvangsstadium nog weinig bijval, maar toen het erop begon te lijken dat de plannen, door de ijver v.h. comité om toch door te zetten, meer gestalte kregen werden velen enthou siast. De commissie uit het veteranen- voetbal zag pas de kroon op haar werk toen de patiënten in die prachtige na tuur bijeen waren. De dank van deze mensen was tref fend, zo zelfs dat een 84 jarige patiënt voor 15 jaar wilde bijtekenen Maar van een onverwachte zjjde ia inmiddels hulp voor de politie-au- toriteiten komen opdagen en wel van de kant van het zakenleven en de in dustrie. Fijngevoelige instrumenten, die gebouwd zijn om vast te stellen waarom een of ander ruimteprojec tiel niet of in een verkeerde baan om de aarde is terechtgekomen, bij voorbeeld, kunnen thans worden ge bruikt om een misdaad tot klaarheid te brengen. De spectroscoop op zichzelf is na tuurlijk niet iets nieuws, aldus een wetenschappelijk ambtenaar van de Newyorkse politie. We hebben er heel wat lastige zaakjes mee kunnen uitrafelen maar op het ogenblik zijn we bovendien in het bezit van de „spectro-photometer" en daarmee boeken wij enorm veel succes! Deze machine kan ons bijvoorbeeld ver tellen, dat stofjes op de broekspijpen van 'n verdachte overeenkomen met die van een haardkleedje in de ka mer, waar een moord is gepleegd. Het feit is dus meteen gelocaliseerd. Zelfs stofjes uit zakken - ook al is het pak bij de stomerij geweest, kunnen van vitaal belang zijn in een onder zoek, zo werd kortgeleden nog vast gesteld op een internationale bijeen komst van gerechtelijke geneeskun de in Londen. over nog meer successen door minis- cule aanwijzingen en wel in zijn boek „Science in Crime Detection" („De wetenschap en het aan het licht bren gen van misdaden"). Een haartje uit een wenkbrauw, dat ontdekt werd op het wapen van een moordenaar, bleek afkomstig te zijn van een ver dacht persoon. Dit kon bewezen wor den! „In een geval van inbraak", aldus Nigel Morland, „werd een verdach te gearresteerd maar hij ontkende hardnekkig, dat hij op de plaats van de inbraak was geweest. Het bewijs kon worden geleverd doordat de bin nendringer oevallig met zijn elle boog had geleund op een kleipoppe- tje van een kind..." Een nieuwe variatie dus op het zo verheerlijkte vergrootglas van Sher lock Holmes." De schietvereniging „Willem Teil" te Amerongen organiseerde onlangs een na tionale scietwedstrtjd 1963. Thans kon tot bekendmaking van de prijzen worden overgegaan. De prijsuitreiking zal plaats vinden op dinsdag 14 jan. a^. in café Buitenlust, waar ook de wedstrijd werd gehouden. Er werd tijdens deze schutterskamp fel maar sportief gestreden en er kan van een gezellige schuttersreunie worden gespro ken. Niet alleen het wedstrijdelement pre valeerde tijdens deze nationale wedstrij den, maar ook de gezellige sfeer druk te zijn stempel op deze schietwedstrijden. De prijzen werden door de volgende schutters gewonnen: Korps A. 1 Willem Teil Amerongen 236 (B.m); 2 Driebergen 233 (48); 3 Baarn I 233 (47); 4 Baarn II 228. Korps B. 1 Barneveld 220; 2 Achterveld 219; 3 Leer- sum 217 (41); 4 Vlaardingen 217 (35). Korps C. 1 Willem Teil Amerongen 22Z (B.m.); 2 PoKtie Nijmegen 205; 3 Achterveld 193; 4 Zeist 190. Personeel A. 1 A. Dirckx - Baarn 99-49 2 M. Ooitink - Baarn 99-46; 3 W. Bakkerweerd - Brum men 98-50; 4 R. Blom - Driebergen 98-47; 5 J. Massink - Brummen 97-50; 6 H. Brok king - Driebergen 97-49; 7 G. G. Schoon- man - Brummen 96-50; 8 J. v. Domselaar- Driebergen 96-48; 9 F. Lauwerens - Baarn 96-41; 10 C. Mastenbroek - Barneveld 95-48. Personeel B. 1 J. v. d. Hoef - Amersfoort 98-42; 2 B. Pasman - Brummen 95-47; 3 C. v. Impelen Odijk 95-45; 4 H. Smit - Achterveld 95-43; 5 Chr. v. Roon - Vlaardingen 94-44 6 M. Pluim - Otterlo 92-47 7 J. de Kruijf - Driebergen 92-46 8 G. v. d. Berg - Benne kom 92-40 9 J. Pluim - Otterlo 91-49; 10 J. Benink - Leersum 91-31. Personeel C. 1 B. Martin - Hoevelaken 93-47 2 H. Doornenkamp - Hoevelaken 92-44 3 G. de Ru - Zeist 91-44; 4 J. Erftmeyer - Baarn 91-34; 5 M. Jansen - Otterlo 89-43; 6 W. Westeneng - Driebergen 87; 7 L. T. Ruijter - Hilversum 86-37; 8 J. de Kroon Amerongen 86-31; 9 J. Dijkhuizen - Baarn 86; 10 W. de Gijdt - Barneveld 83. VrtJe Baan A. 1 R. Blom - Driebergen 296 2 J. v. Dom- selaar - Driebergen 295 (28); 3 A. Dirckx- Baarn 295 (27); 4 L. Maat - Vlaardingen 293; 5 G. Schoonman - Brummen 292 6 D. Stam - Amersfoort 291; 7 J. Massink - Brummen 290; 8 J. de Greef - Amerongen 289; 9 G. Koot - Driebergen 288 (28); 10 D. Bolderhey - Vlaardingen 288 (27); 11 W. Bakkerweerd - Brummen 288 (25); 12 M. Ooitink - Baarn 286; 13 D. Boterenbrood - Baarn 285 (27); 14 H. Brokking - Drieber gen 285 (26); 15 G. Klomp - Baarn 282 (26); 16 W. v. Veenendaal - Amerongen 282 (25). Vr(je Baan B. 1 C. v. Impelen - Odijk 283; 2 G. v. d. Berg - Bennekom 280; 3 J. Pluim - Ot terlo 277; 4 G. v. d. Berg - Driebergen 275; 5 H. Fukkink - Brummen 273 (26); 6 T. v. Roemburg - Hoevelaken 273 (24); 7 H. den Uyl - Amerongen 273 (23); 8 J. de Kruijf - Driebergen 273 (22); 9 B. Pasman - Brummen 272 (27); 10 M. Pluim - Otter lo 272 (26); 11 J. v. Hunen - Otterlo 270; 12 J. Roskamp - Baarn 269; 13 B. Schaf- tenaar - Otterlo 268 (26); 14 J. v. d. Mo len - Baarn 268 (20); J. de Haas - Ame rongen 267; 16 H. de Groot - Amerongen 266. Vr(je Baan C. 1 G. Goor - Achterveld 272; 2 B. Martin - Gezicht op de oude synagoge aan het Verlaat, verscholen achter zakenpanden. Het ge bouw wordt thans ook als pakhuis gebruikt. Een stryd van leven op dood tussen weten- schappelijk-ingestelde misdadigers en detec tives heeft thans zowel in Amerika als elders in de wereld een nieuw hoogtepunt bereikt. Dit blijkt uit verschillende officiële rapporten. „De ouderwetse misdaad met voetafdrukken en vingerafdrukken e.d. is bezig te verdwijnen" aldus een officiële zegsman. „Deze wordt zo langzamerhand te „goedkoop" voor ons!" Het gebrek aan aanwijzingen in de recente miljoenenroof uit de Engelse posttrein en in de opzienbarende overval in New York, waar men het speciaal op juwelen en goud staven had gemunt, schijnt dit te bevestigen. Alleen in de Verenigde Staten al worden jaarlijks 8500 moorden gepleegd; iets minder dan de helft ervan worden opge lost. Sommige criminologen zijn echter van mening, dat nog een duizendtal „natuurlijke" doodsoorzaken in wer kelijkheid onder moord kunnen worden gerangschikt. Een Zwitserse criminoloog, dr. E. Marten, die de nadruk legde op het belang van onzichtbare aanwijzingen betreffende een verdachte, vertelde hoe men aanvankelijk van een vrouw had gedacht, dat ze zelfmoord had gepleegd. Een nauwgezet onderzoek bracht aan het licht, dat er touwve- zeltjes op haar handen zaten en het bewijs van de moord kan hierna ge leverd worden. In een ander geval leverden kleine pluisjes, die gevon den werden op een vensterbank het bewijs: ze waren afkomstig van de kleding van een inbreker. HAARTJE UIT EEN WENKBRAUW Nigel Morland, een gezaghebbend auteur over criminologie, vertelt

De Vallei | 1964 | | pagina 6