Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De 25,000 es er. Veenendaal deze week in teken van januari-opruiming JTLelis ajUieJi WOUTER VAN VIEGEN werd zaterdag 20 uur n.m. geboren Gaan Nederlandse immigranten in Australië straks een attraktie missen? Feestelijk Nieuws uit de omgeving Donderdag om negen uur gaan winkels open RHENEN AMERONGEN 38e JAARGANG DINSDAG 14 JANUARI UW4 Nr. 4 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal GELUKKIGE VADER DEED MAANDAGOCHTEND AANGIFTE Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen - Renswoude Scherpenzeel OK Hip ÊlD EO Comité vakantie Chronisch Zieken kreeg eerste giften Spaaraktie IJSBAAN NOG ONGEREPT: WACHTEN IS OP STRENGERE VORST Motorsport op de Grebbeberg USO CONCERT Als het schip arriveert Politiebescherming Politie jubileum Feestgang Te veel enthousiasme MULDER Bflaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent De langverwachte 25.000 ste inwoner van Veenendaal deed zijn in trede. Maandagochtend om tien uur stond de nietsvermoedende heer Hendrik van Viegen (25) voor het loket van de Afdeling Bevolking op het gemeentehuis van Veenendaal om aangifte te doen van de ge boorte van zijn eerste zoon Wouter. Dit is het eerste kind uit het hu welijk van Hendrik van Viegen en Antonia van Viegen-van Schuppen. Het gezin woont op het adres Gortstraat 37. Uit het register bleek direct dat deze aangifte de verwachte feestelijke was. De heer van Viegen, die rijwielmonteur van beroep is, werd nog even onkundig gelaten van het heuglijke feit, maar moest enkele ogenblikken later een stroom van gelukwensen in ontvangst nemen. De gelukkige ouders van de 25000ste Veenendaler, de heer en mevrouw Van Viegen-van Schuppen laten vol trots hun zoon Wouter zien, niet minder trots zijn beide grootmoeders: links mevrouw van Schuppen-van de Klift en rechts mevrouw Van Viegen-van Manen. In een bijeenkomst die een enigszins feestelijk karakter droeg, werd de ver raste jonge vader van het grote feit op de gesteld. Het dagelijks bestuur van de gem. Vee nendaal was in zijn geheel vertegenwoor digd in de werkkamer van de gemeente secretaris toen de ambtenaar van de Burgerlijke Stand de geboorte-acte voor las. De Burgemeester, Mr. Dr. J. Hazen berg, richtte zich in eerste instantie tot de gelukkige vader. U merkt wellicht dat er iets bijzonders aan de hand is want bij een normale geboorteaangifte zijn er niet zoveel personen aanwezig. Ik kan het U direct meedelen. U en uw vrouw hebben Veenendaal de 25.000 ste inwoner gebracht. De gemeente keek lang uit naar dit tijdstip, maar nu is het toch aan gebroken. Wij hopen dat U van de kleine Wouter veel plezier zult beleven. Opvoeden is een moeilijke zaak en ieder weet het beter, maar wij hopen dat U Uw zoon zult op voeden tot een goed burger van ons Va derland. En bovenal dat U hem zult wij zen op de bestemming die alle mensen tegemoet gaan, want dat is het belang rijkste aldus de burgemeester. Wilt U ook aan Uw vrouw de goede wensen overbrengen. Wij meenden als be stuur van deze gemeente voorop te moe ten gaan met het aanbieden van een ge schenk en doen dat in de vorm van een spaarbankboekje waarop een startbedrag van 100,is gezet. Wij hopen dat dit beginkapitaal mag uitgroeien tot een res pectabel bedrag, zo besloot de burgemees ter zijn toespraak. LUNTEREN: Vorige week kwam de Synode van de Geref. Kerken in Ne derland in Lunteren bijeen. Een bre de bespreking ontlokte het rapport tot vaker vieren van het H. Avondmaal. Voor deputaten was o.m. ter Synode aanwezig ds. J. Over- duin uit Veenendaal. Ds. D. van Enk uit Veenendaal was o.m. afgevaar digde van de part. Synode van Utrecht. EDE: In Ede bestaan plannen om per 1 april of 1 mei een school te openen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, een z.g. L.O.M.- school. Een noodschool aan de Die- denweg zal voorlopig als behuizing moeten dienen. ZEIST: De Zeister gasfabriek aan de Steinlaan bestond dezer dagen 75 jaar. In de herdenkingsbijeenkomst werd „een radicale ommekeer in de gasvoorziening aangekondigd i.v.m. het overschakelen op aardgas. WAGENINGEN: De heer G. B. Driever, werkzaam op de afd. Financiën en Belastingen van de gem. secretarie te Wageningen is met ingang van 1 febr. a.s. benoemd tot gemeentesecretaris van Haaksbergen (Ov.). apotheek Hierna spoedde de gelukkige vader zich uiteraard het eerst naar zijn vrouw om het onverwachte nieuws te vertellen. Nadat de heer van Viegen de mededeling had gedaan dat hun zoon Wouter de 25.000 ste inwoner van Veenendaal was, bleek de woning bijkans te klein om allen te bergen die het gelukkige jonge echt paar, de moeder is 22 jaar, de vader 25, hun felicitaties over te brengen. Buren, vrienden en bekenden stroomden toe en er heerste grote vreugde rond het kraam bed van mevr. van Viegen. De kleine Wouter, die bijna 7 pond weegt en het onderwerp was van al deze vreugde, sluimerde intussen rustig door.. Het comité, dat wederom een vakan tie voor de chronisch zieken en inva liden voorbereidt, kreeg reeds de eer ste giften binnen. Op een feestje werd f 17,79 gecollecteerd, welk bedrag aan het comité ter hand werd gesteld. Inmiddels is het comité, dat aanvan kelijk uit de heren A. Middelhoven en J. Slotboom bestond, uitgebreid tot drie leden. De heer J. van Hardeveld, wo nende aan de Bergweg kwam het co mité aan vullen. Het is nog niet bekend of de vakan tie ook dit jaar op de Thijmse Berg wordt gehouden. Er i|/. nog steeds over leg gaande met dv iim: fVan BÉrk. Op maandag 20 januari zal de grote huis-aan-huis-collecte beginnen. Vele collectanten stelden zich reeds beschik baar. Hopenlijk vindt hun enthousias me weerklank in de gaven van de ge hele Veenendaalse bevolking. De heer T. van Beek, zelf een van hen, die vorig jaar van een fijne va kantie mochten genieten wil in onder staande dichtregels uw gulhartigheid stimuleren: Het Comité vraagt doet U mee? Ter leniging van Lijdenswee Een steentje bij te dragen Langdurig ziek zijn valt wel zwaar Maar samen spelen wij het klaar Dat leed te helpen dragen Geef daarom weer met gulle hand Dan houden wij dit werk in stand De zieken te verblijden Zij zullen net als 't vorig jaar Gelukkig zijn en met elkaar Een dank,bre lach U wijden T. v. B. Donderdagmorgen negen uur, een uur voor de vele huisvrouwen die wachten op het moment dat de winkeldeuren opengaan en zij de aangeprezen en geetaleerde koopjes kunnen bemachtigen. Ieder jaar weer is deze uitverkooprage een belevenis. Sommigen hebben er een paar uur wachten voor over om het begeerde artikel in bezit te krij gen. De actieve Winkeliers ver. „Handel en Nijverheid" in Veenendaal heeft een en ander weer grondig voorbereid en staat startklaar om de kopers te ont vangen. Men verwacht de grootste drukte tijdens het weekend, vooral op de koopavond (vrijdag) en de gehele zaterdag. De kopersstroom, althans gerede neerd naar de feiten van vorige jaren, kwam niet alleen uit Veenendaal, maar uit de wijde omgeving. Het winkelcen trum Veenendaal heeft een grote aan trekkingskracht op de huisvrouwen uit de Z-Oosthoek van Utrecht en zelfs uit de Betuwe en van de Veluwe. Een keur van koopjes ligt op deze huisvrouwen te wachten. Het Bestuur van de Veenendaalse Winkeliersver. deelt mede dat de Ju bileum Spaaraktie in 1964 onvermin derd voortduurt. Dit om misverstanden te voorkomen- Deze aantrekkelijke spaaraktie startte op 20 april 1963, ter gelegenheid v. h. 40-jarig bestaan van de Winkeliersver. en wordt nu, gezien het enorme succes ook in 1964 voort gezet. De spelregels zijn vermeld in de spaarboekjes, die gratis door de winke liers worden verstrekt. Vele spaarders haalden in de afgelopen periode hun winst reeds binnen door 1 of 2 of meerdere volgeplakte boekjes in te le veren. Deze personen sparen overigens nog steeds door, want het rendement kan nog hoger worden. De Veenendaal se Winkeliers ver. raadt ieder aan ook in 1964 mee te sparen. Het profijt is geheel voor de spaarder. STRAF VAN MERINO-SPELER WERD VERZACHT De Commissie van Beroep van de afd. Utrecht van de K.N.V.B. heeft het be roep van de Merino-speler H. S. v. d. Weyden toegewezen en de schorsing op geheven. De commissie van Beroep ge lezen het beroepschrift van de heer v. d. Weyden tegen de hem op 15 okt. 1963 op gelegde straf en alle op deze zaak be trekking hebbende stukken; gehoord de beschuldigde en de getuigen; vernietigt de door de Strafcommissie van de afd. Utrecht opgelegde schorsing; besluit het beroep toe te wijzen en de opgelegde straf in dier voege te wijzigen dat appellant ge acht wordt te zijn geschorst van 15 okt. tot 15 dec. 1963, daar bedreiging van de scheidsrechter niet bewezen is. De gebr. Appeldoorn, die aan de Dijkstraat een ijsbaan gaan exploi teren hopen op een periode van strengere vorst. Zoals de zaken nu staan is het nog niet mogelijk de baan open te stellen. De pomp, die geplaatst is om het wateroppervlak op peil te houden, wordt thans even buiten werking ge steld om het water tot stilstand te brengen. Gistermiddag arriveerden de lichtmasten en worden nu geplaatst. De exploitanten hopen nu maar dat er een aantal nachten met strenge vorst in 't verschiet zijn, want met deze vrij lichte vorst is er geen kijk op om de baan te laten berijden. Alles wordt echter in gereedheid ge bracht .De gebr. Appeldoorn zitten niet stil. Mocht Vorst Thialf zijn regeer periode over enkele weken uitstrekken dan kunnen de Veenendaalse schaats liefhebbers hun hart ophalen. Een bandrecorder wordt aangebracht waarop de allernieuwste platen te ho ren zijn. De baan is gemakkelijk te bereiken want deze is slechts enkele meters van de weg (de Dijkstraat) ge legen. Rhenen krijgt toegewezen de „Grand Prix 1964" De motor- en automobielclub „Rhe nen en Omstreken", kortweg de Ma cro, heeft besloten de Leccius de Rid der-Motorcross, die op 7 mei (Hemel vaartsdag) op de Grebbeberg wordt verreden, te bestemmen tot Grand Prix 1964. Zeven nationaliteiten hebben al ingeschreven. Er zullen uitsluitend se nioren aan de start komen. Naast de Gouden Helm zal nu als tweede hoofd prijs ook een Zilveren Helm beschik baar worden gesteld. KONINGSTAFEL Ouwehands Badrestaurant op de Grebbeberg zal voortaan „Restaurant Koningstafel" heten. Deze naam werd gekozen om twee redenen. In de eer ste plaats om daarmee uiting te geven aan de culinaire kwaliteiten van de keuken van het restaurant, als een va riatie dus op Koningsdis en in de twee de plaats naar de vlakbij gelegen Ko ningstafel, de plaats op de Grebbeberg waar in de grijze oudheid een Romein se burcht moet hebben gestaan en van waar men thans nog kan genieten van prachtige vergezichten over het land van Betuwe en Maas en Waal. Donderdagavond toog weer een bus met Amerongse muziekliefhebbers naar Utrecht in het kader van de USO-bus- concerten. De bus was tot de laatste plaats bezet. Men heeft van dit 2e con cert in de serie bijzonder genoten. Het hoogtepunt van de avond was ongetwij feld het optreden van de Amerikaanse violiste Guila Bustabo. Zij speelde het vioolconcert van Tchai- kowksy. Zij speelde dit concert met een zo warme toon, zo charmant, maar ook zo buitengewoon virtuoos, dat alle toe hoorders volkomen in haar ban raakten. Dit werd mede veroorzaakt door de wer kelijk buitengewoon mooie klank van haar Guarneri viool uit 1736. Een uitzonderlijk lang applaüs was de beloning voor dit wonderlijk mooie spel van deze zeer be gaafde vrouw. Het concert werd geopend met de Ze symfonie van Dvorak. Een werk vol Bo heemse volksmuziek, door Dvorak op prachtige wijze in deze symfonie, die niet vaak wordt uitgevoerd, verwerkt. Als slotstuk stond op het programma het uit 1930 stammende werk van A. Roussel de suite Bacchus et Ariane, een neo classis- tisch werk, dat vele toehoorders nog wel eens wat moeilijkheden gaf, doch door het Twee berichten welke de Nederlandse immigranten in Australië lang niet on beroerd lieten, volgden in het oude jaar elkaar op. Eerst dat inzake de brand en ondergang van de ex- „Johan van Oldenbarneveld", gevolgd door de mededeling, dat naar alle waarschijnlijkheid, binnen afzienbare tijd zowel de „Oranje" als „Willem Ruys" als Nederlandse schepen uit de verbinding tus sen Nederland en Australië zullen verdwijnen. Het zijn mee,r dan gewone berichten, want zij raken een stuk levensgeschiedenis en levensgebeurtenis van onze immigranten hier. Over de „Johan" behoef ik niet breed uit te wijden; daar zijn over heel de wereld vele tienduizenden die banden met dit schip hebben. Want, wanneer je eenmaal passagier op een bepaald schip bent geweest, blijven daar in je verdere leven banden mee bestaan. En de „Johan van Oldenbarneveld", het schip dat in de Australische havens bekendheid bezat als het schip met de langste naam, heeft vele duizenden emigranten naar het nieuwe vaderland gebracht. In menige immigrantenwo ning hangt de foto van „het" schip aan de muur. Het bericht over het vergaan van de „Johan" heeft de Nederlanders hier waarschijnlijk dan ook meer „ge daan", dan vele landgenoten in het oude vaderland. Het tweede bericht, dat over een waarschijnlijke verkoop van „Oranje" en „Willem Ruys" is evenmin onopge merkt gebleven. Want hetgeen voor de ..Johan" geldt, heeft dezelfde betekenis voor beide genoemde schepen; ook zij brachten duizenden landgenoten naar hun nieuwe vaderland. Waarmee het echter lang niet was afgelopen. Want, iedere aankomst van het Ne derlandse schip in de Australische ha vens, betekende een evenement, even zo goed als dat het geval is met passa giersschepen van andere nationalitei ten. Onze Nederlandse immigranten volgen altijd in hun „Dutch-Australian Weekly" nauwkeurig de data wanneer een vaderlands passagiersschip in de Australische havens wordt verwacht. Daar worden dan vrije dagen voor ge nomen, of men nu een familielid of kennis heeft af te halen of niet. Het was en is altijd een stuk belevenis om nieuwelingen te verwelkomen, hetzij emigranten, hetzij bezoekers. Nu kan vastgesteld dat de aankomst van een Nederlands schip met veel minder deining op de wal gepaard gaat, dan het geval is bij b.v. een Ita liaans- of Grieks schip. Wij bewoners van het winterkoude USO onder Paul Hupperts subliem werd uitgevoerd. Uit de gesprekken na afloop kwam tel kens weer naar voren, hoe dankbaar men het USO is voor dit initiatief. Het is een unieke gelegenheid voor de muzieklief hebbers uit de kleinere plaatsen om ook van goede muziek te kunnen genieten. Het initiatief hiertoe is geheel van het USO uitgegaan en tot nu toe nog nergens voor gekomen. Vast staat dat dit USO-plan als vol ledig geslaagd beschouwd mag worden. Het is dan ook niet te veel gezegd als de stellige verwachting wordt uitge sproken, dat volgend jaar voor Ame rongen twee bussen nodig zullen zijn. De heer J. P. den Hartigh, wacht meester le klasse der Rijkspolitie viert vrijdag 17 januari a.s. zijn 25-jarig po- litiejubileum. In januari 1939 kwam hij in dienst bij de militaire politie, de toenmalige politietroepen. Dit leger onderdeel ging later op in de mare chaussee. Tijdens de oorlog had de ju bilaris verschillende standplaatsen. Na de oorlog in 1945 ging hij over naar de Rijkspolitie. Enige jaren was hij gestationneerd in IJsselstein en Lopik. In 1948 werd hij overgeplaatst naar Amerongen. De heer den Hartigh heeft zich te Amerongen doen kennen als een zeer rustig, bekwaam en in teger politieman. Hij geniet de achting van zijn plaatsgenoten, superieuren en collèga's. Een trotse vader Van Viegen kijkt toe hoe de heer Van Offeren, chef bevol king, in aanwezigheid van burgemees ter en wethouders de 25.000ste Veenen daler inschrijft. Nederland zijn toch wel weer iets ge matigder in ons enthousiasme, dan de immigranten uit het milder zuidelijk Europees klimaat. Dat weet de Austra lische politie ook. Vandaar dat het cordon bij de ha vens minder zwaar is bij aankomst van een Nederlands schip, dan van de andere nationaliteiten. Hetgeen ook weer niet betekent, dat het een „koele ontvangst" betekent. Er zijn al vele juichkreten over het water uitgegalmd en gespreksflarden ge voerd, voordat het schip voor de stei gers ligt, die overigens door de politie streng zijn afgesloten. Zware hekken voorkomen dat er „clandestiene" bezoekers tot de stei gers kunnen doordringen. Bijzonder wanneer de aankomst van een Nederlands pasagiersschip op een niet-werkdag valt, is het aan de kaden een complete reünie van Nederlandse immigranten. Van heinden en ver - en dat kan in Australië soms wel iets betekenen! - is men naar de havenplaats gekomen, of dat nu Frementle, Melbourne of Sydney is. Heeft men niemand te ver welkomen of af te halen, dan zijn er altijd nog wel vriendschapsbanden met leden der bemanning gelegd. In de beginjaren der emigratie, was er een soort van „Ontvangstcomité" dat assisteerde bij oplossen van taal problemen tussen de nieuwelingen en de Australische ambtenaren. In de loop der jaren bestond er weinig of geen behoefte meer aan zulk een co mité, dat dan ook is opgeheven, ook omdat het aantal emigranten sterk ver minderde. Doch de aankomst van een Neder lands schip blijft voor de vaderlandse immigrant altijd nog een gebeurtenis. Zoals gezegd, de emigranten van meer zuidelijke bloede, bezorgen de politie meer hoofdbrekens. Afzettingen worden soms doorbroken en dat geeft dan weieens aanleiding tot harde maatregelen. Want het feit, dat de mensen op het schip daar af willen en de mensen van de steigers op het schip, kan gemakkelijk tot on gewenste botsingen leiden. En nu zullen onze Italiaanse- en Griekse immigranten hier het genoegen blijven smaken, hun schepen te zien arriveren, doch onze immigranten heb ben het somber vooruitzicht, dat naar het zich laat aanzien, in 1964 daaraan een einde gaat komen. „Waarom kunnen de Italianen en Grieken het wel met hun schepen en wij in Nederland niet", zo vraagt men zich af. Laat het waar zijn, dat de regeringen van die landen de scheepvaartmaat schappijen in financieel opzicht heel wat meer terwille zijn, dan kennelijk de Nederlandse regering en straks al leen nog de zwaar gesubsidieerde KLM op de Australische vliegvelden zal neervallen, maar het geeft de Ne derlandse immigranten in Australië een wrange smaak in de mond, wan neer zij straks geen Nederlands passa giersschip hier in de haven meer kun nen begroeten. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1