Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 40.000 mensen uit z.-oost- hoeh van utrecht ontuangen water uit ueenendaai Nieuwjaarsrede Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg Agenda Herdenken vindt weinig weerklank bij Nederlandse volk GESCHENKENSTROOM VOOR 25.000 STE BLIJFT AANHOUDEN /'WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ALS GE WATER DRINKT DENK AAN DE BRON 38e JAARGANG VRIJDAG 17 JANUARI 1964 Nr. 5 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ONTSTAAN Streeklevering Grondwater uit bron van 120 meter diepte opgepompt Uitbreiding H.K.H. Prinses Margriet wordt zondag 21 jaar In brand Nieuw complex Vrij van besmetting Toekomst Kerkdiensten Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat tijdelijk in kerk Hoofdstraat AANWIJZING VEENENDAAL ALS INDUSTRIEPLAATS KOMT NIET TOT UITDRUKKING IN WONINGTOEWIJZINGEN ELST Overweldigd DE 25.000ste EN NOG IETS Vrouw onder wielen van vrachtauto in Hoofdstraat ZEER ERNSTIG GEWOND ELST EDERVEEN ƒ27,50 WAARD FZ 26340 WIST U BROUWER föetzcruuihale WEKKERS TijJ*50 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bty de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent De N.V. Veenendaalse Waterleiding Maatschappij werd in 1929 opricht en zal dus dit jaar 35 jaar bestaan. Het doel van de maatschappij was vooreerst de water voorziening te verzorgen voor de gemeen te Veenendaal. De gemeenteraad van Vee nendaal verleende op 7 november 1929 de concessie. Direct werd een aanvang ge maakt met de bouw van de watertoren, pompinstallaties en kantoor en een dienst woning, terwijl tevens met de aanleg van het hoofdbuizennnet werd begonnen. Deze werkzaamheden hadden zo'n vlot verloop dat reeds op 28 mei 1930 het eerste perceel van drink water kon worden voorzien. Op 30 juni 1930 werd het bedrijf door de commissaris van de koninging in de provincie Utrecht, in aanwezigheid van het college van Ged. Staten, alsmede van B en W van Veenendaal en de voltallige gemeenteraad, officieel en feestelijk ge opend. De inrichting van de pompinstallatie was in het begin zeer summier. Twee ho- gedrukpompen, opgesteld op de begane vloer van de watertoren, pompten het wa ter rechtstreeks uit 3 pompputten, zonder dat het water enige zuivering onderging. In 1933 werd het noodzakelijk, gezien de analyserapporten van de hoedanigheid van het water, om tot plaatsing van een fil terinstallatie over te gaan. Dit werd als een gesloten systeem in een nieuw gebouw achter de watertoren opgesteld. De Watertoren aan de Kanaalweg, die reeds vanaf 1930 in het dorpsbeeld op rijst. De toren is 42 m hoog N.A.P.). In 1932 was overigens nog een uitbrei ding gevolgd, want het bij Veenendaal be horende deel van Renswoude mocht mee profiteren van de watervoorziening. Pas in 1937 werden er plannen ontwor pen voor een nog verdere uitbreiding n.l. naar de gemeenten Woudenberg, Scher penzeel, Maarn, Renswoude en Overberg (gem. Amerongen en Leersum). De benodigde vergunningen van over- De N.V. Veenendaalse Waterleidingmaatschappij strekt haar werk zaamheden niet alleen tot Veenendaal uit. Ook de inwoners van Wou denberg, Maarn, Scherpenzeel, Renswoude en Overberg laten Veenen- daals water uit hun kranen stromen. Een buizennet van 115 km. leng te, transporteert dit brandschone water naar deze plaatsen. Twee wa tertorens, één in Veenendaal en één in Woudenberg, benevens een hoogreservoir te Maarn onderhouden de druk in dat uitgebreide bui zennet. Dit particuliere streekwaterleidingbedrijf zorgt voor de water voorziening naar 9300 percelen, oftewel bijna 40.000 personen. heidszijde kwamen spoedig af en zo kon aan realisering van die plannen worden gewerkt. Voor de verwezenlijking van deze plan nen was het noodzakelijk de capaciteit van de bestaande installaties uit te brei den. Door het bouwen van een nieuw pompstation met filterinstallaties, rein- waterkelder en een watertoren te Wou- specifiek grondwaterbedrijf. Rivierwater staat uiteraard veel meer aan besmetting bloot. Het water staat voortdurend onder controle. Het bedrijf is gebonden aan de z.g. waterleidingwet, waardoor het water iedere 14 dagen weer wordt onderzocht, ook in het voorzieningsgebied. Er wor den dan bacteriologische en chemische monsters genomen. Vier keer per jaar vindt er een gemeentelijk onderzoek plaats. Op zondag 19 jan. hoopt H.K.H. Prinses Margriet haar 21ste verjaardag te vieren. Moge God Haar in haar jonge leven nabij zijn en moge Prinses Margriet temidden van ons Koninklijk gezin zondag een prettige en vreugdevolle verjaardag hebben. Bij al de gelukwensen, die onze derde Prinses ongetwijfeld zal ontvangen, voegen wij gaarne de onze. Bovenstaande tekst is aangebracht in de gevel van het nieuwe kantoor van de Waterleiding Maatschappij, dat in 1960 werd gebouwd. denberg kwam een en ander tot stand. Deze uitbreiding van werken met het be nodigde buizennet werd op 3 maart 1938 officieel en feestelijk door de Commis saris van de Koningin in de provincie Utrecht geopend in aanwezigheid van de colleges van B en W uit het voorzienings gebied. Het jaar 1940 was ook voor het water leidingbedrijf een rampjaar. Op 10 mei werd het katoor, de werkplaats en berg ruimte op last van dë militaire instanties in brand gestoken. Daarbij ging ook een groot deel van het archief verloren. De watertoren en het pompstation bleven echter gespaard, hoewel het in de plan nen van het militair gezag lag om alles op te blazen. Na 15 mei kon, derhalve na de te rugkeer van de geëvacueerde be volking de watervoorziening toch direct worden hervat, hoewel de administratie en behuizing van de machinist verloren was gegaan. Voorlopig werd een tijdelijk kantoor in gericht in het perceel Kerkewijk 39, tot dat een houten noodkantoor op het ter rein was opgebouwd. Helaas ging dit ge bouw op 8 nov. 1940 ook in vlammen op, waardoor de rest van het archief uit dat jaar verloren ging. Hierna werden achter eenvolgens kantoren ingericht in percelen aan de Hoogstraat, Hoofdstraat en Kerke wijk. Op 29 aug. 1960 was het een feestdag voor de maatschappij, daar na 20 jaren omzwerving in diverse kantoorruimten eindelijk het nieuwe complex kantoorge bouw met twee dienstwoningen aan de Kanaalweg officieel in gebruik kon wor den genomen. De eerste steenlegging werd op 5 maart 1960 verricht en de opening van het nieuwe complex vond plaats op 29 aug. 1960. De watervoorziening naar Gelders Veenendaal werd vroeger verzorgd door de N.V. Edese Waterleiding Maatschappij. Op 6 febr. 1948 werd be gonnen met een engros waterlevering aan dat gebied. Het pompstation aan de Buurtlaan-oost van die maatschap pij had geen voldoende capaciteit meer en werd buiten bedrijf gesteld. Door de snelle groei van de woning bouw met de hiermede gepaard gaande bevolkingsaanwas in het voorzieningsge bied zijn in de loop der jaren nog diver se uitbreidingen tot stand gekomen. Een recente belangrijke uitbreiding in het jaar 1960 was het bouwen van een hoog reservoir van 400 kubieke meter in houd in de gemeente Maarn. Dit reser voir ontlast op maximum verbruiksdagen het pompstation te Veenendaal in be langrijke mate. Ter verhoging van de bacteriologische betrouwbaarheid van het dagelijkse drink water zijn in de loop der jaren de 3 on diepe putten vervangen door putten op grote diepte. Uit grondlagen op een diep te van 120 meter wordt het water onttrok ken. Dikke kleilagen van zeker 6,7 meter diepte beschermen het water tegen be smetting. Directe beinvloeding van het oppervlaktewater is hierdoor uitgesloten. Trouwens, dit waterleidingbedrijf is een Het water wordt gezuiverd in grote fil ters. Het ijzergehalte bedraagt bij het op pompen 0,74 milligram per liter. Dit wordt door zuivering teruggebracht op 0,08 mil ligram. De afnemers van de waterleiding Mij kunnen verzekerd zijn van een hoogstzuivere kwaliteit van het water. Vele zuiveringsproeven staan daar borg voor. Gemeenten, die aangewezen zijn op gezuiverd rivierwater hebben daar grotere moeilijkheden mee. Een technisch snufje werd onlangs nog aangebracht. Wil de leiding van het be drijf weten hoe veel water in de toren te Veenendaal of te Woudenberg alsme de in het hoogreservoir te Maarn, aanwe zig is dan kan men via een telefonische melding de stand van zaken onmiddellijk vernemen. Een dergelijk meet- en mel- dingsapparatuur komt slechts zeer spora disch voor in Nederland. Deze apparaten zijn van Engels fabrikaat en uiteraard zeer gemakkelijk omdat men direct de toestand kan overzien. De heer D. J. Brinks, technisch bedrijfs leider van het waterleidingbedrijf, ziet in de toekomst nog een verdere uitbreiding tegemoet. Immers, de plaats Veenendaal zelf schreef dezer dagen de 25.000 ste inwoner in en naar verluidt zou, lv4 groeitempo in de komende jaren hoger worden. Het is dus beslist niet uitgesloten dat b.v. in de ja ren 1970 tot 1975 het aantal aangeslotenen op het net zal uitgroeien tot respectabele getallen. De heer Brinks zag in de toe komst wel een levering naar 75.000 men sen tegemoet. Dit bedrijf, met 16 werk nemers, zal dus tegelijk met de verwach te bevolkingsaanwas groeien. De tarie ven bleven de laatste decennia op het zelfde peil. De tarieven voor een aansluiting wer den in 1953 voor het laatst vastgelegd en sindsdien ondanks de loon- en prijsontwikkelingen van de laatste ja ren niet verhoogd. Ook de tarieven van de afname werden het laatst in 1960 vastgesteld. Of deze bedragen in de naaste toekomst een wijziging zullen ondergaan, kan fn het huidige stadium nog niet worden ge zegd. Resumerend kan worden gesteld dat het Waterleidingbedrijf, als particuliere on derneming, sedert haar oprichting, nu 35 jaar geleden, risico's noch kosten heeft vermeden om tot een doelmatige drink watervoorziening in de Gelderse Vallei te geraken. De bewoners van deze streek kunnen als zij water tappen met een gerust hart aan de bron van dat water blijven denken. Wegens verbouwingswerkzaamheden zullen de kerkdiensten van de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat twee weken in de kerk aan de Hoofdstraat worden gehouden. Op 19 en 26 januari zal de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofdstraat de zusterge- meente gastvrijheid verlenen. De ge meente van de Beatrixstraat kerkt zon dagmorgen om 9 uur in de Hoofdstraat en om half elf is er dan dienst voor de thuisgemeente. 's Middags om 3 uur zal de gemeente van de Beatrixstraat weer samenkomen, waarna de gemeen te van de Hoofdstraat normaal om 5 uur haar kerkdienst houdt. De nieuwjaarsrede, die burgemeester mr. dr. J. Hazenberg aan het begin van de gemeenteraadsverga dering van gisterenavond de eerste vergadering van 1964 uitsprak, stond voor een groot deel in het teken van de landelijke herdenkingen die vorig jaar plaatsvonden. Van het in de herinnering terugroepen van de moord op de president van Amerika een verschrikke lijk voorval dat allen eenstemmig met afgrijzen vervulde kwam burgemeester op eigen historisch erf terecht, n.l. de moord op Prins Willem van Oranje in 1584. Lange tijd bepaalde de voorzitter van de Veenendaalse gemeenteraad zijn gehoor bij de herdenking van 150 jaar Koninkrijk. Gedeelten uit de procla maties die Koning Willem I na zijn landing in 1813 uitgaf werden geciteerd en spreker had tot ere van een vroeger gemeentebestuur geconstateerd, dat men de gedachte aan deze periode had levend gehouden door een drietal stra ten in Veenendaal te vernoemen naar de drie belangrijkste staatslieden van die tijd (Van Hogendorp, Van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maas dam). Willem I was het, volgens spreker zelf geweest, die - na aanvaarding van de regering onder waarborg van een wijze constitutie (grond wet) - de belangen van het Neder landse volk met persoonlijke inzet voorstond. Naast de reeds bestaande scheep vaart, bevorderde hij industrie en handel door oprichting van de Neder landse Bank, de Nederlandse Handel maatschappij. Objecten waarin de vorst met eigen kapitaal deelnam. Burge meester Hazenberg wierp de simpele vraag op of een ander ooit tot een der gelijke daad bereid zou zijn geweest. Betreurenswaardig was het volgens spreker, dat de herdenking van dit grootse gebeuren in de geschiedenis niet veel weerklank had gevonden bij het Nederlandse volk. Vreemd vond spreker dit verschijnsel niet als men lette op de herdenking van de jongste bevrijding. Voor velen was het blijkbaar teveel om voor een kort moment samen te komen bij monument of graf ter nagedachtenis aan de gevalle nen, teveel moeite om door twee uur halfstok-vlaggen eer te bewij zen, teveel om twee minuten stilte in acht te nemen, getuige het feit dat ieder jaar Nederlanders op de herdenkingsavond tot stilstaan moeten worden gedwongen. IJSBAAN DEZE WEEK WAAR SCHIJNLIJK NOG NIET OPEN Na informatie bij de gebr. Appel doorn bleek dat de ijsbaan deze week waarschijnlijk nog niet kan worden bereden. Er zijn nog te veel zwakke plekken en het moet natuurlijk voor honderd procent verantwoord zijn, zo verklaarden de exploitanten. Er zou een kleine kans zijn dat de baan maan dag open gaat. Burgem. M[r. Dr. J. HAZENBERG Met dit voor ogen had het spreker niet verwonderd, dat de herdenking van 500 jaar Staten-Generaal op 9 jan. j.l. het Nederlandse volk totaal onbe roerd had gelaten. (Zie verder pag. 4) Met ingang van 20 jan. a.s. zal de heer H. C. Bos, Veenendaalsestraat 15a, als correspondent van „De Vallei" optreden in de plaats van de hr. G. H. B. Hulsebos. De hr. Bos is telefonisch te bereiken onder het nummer 08370-3713 (uitsluitend overdag). In de avonduren kan men de heer Bos op zijn huisadres be zoeken. Wij danken de scheidende correspondent de heer Hulsebos, voor de correcte wijze waarop hij het correspondentschap heeft ver vuld. De heer Hulsebos zal echter in speciale gevallen medewerking aan ons blad blijven verlenen. Redactie Nieuwsblad „De Vallei" De woning van het (gelukkige) echtpaar van Viegen wordt dezer dagen bestormd. Op het adres Gortstraat 37 blijven de geschenken binnenstromen ter ere van de klei ne Wouter, de 25.000 ste inwoner van Veenendaal. Mevrouw Van Viegen kan die drukte maar nauwelijks verwerken. Zuster v. d. Broek, de attente kraamverzorgster laat de gasten dan ook ploegsgewijs binnen en 's middags tussen twee en vier hebben mevrouw en de kleine Wouter „verplichte" rust. Nadat de heer van Viegen maandag ochtend om kwart over tien het blijde nieuws aan het kraambed had gebracht, begon de intocht van gevers en geefsters. Ik was in het begin gewoon overrom peld. Al die belangstelling van pers, foto grafen, buren, vrienden en zelfs onbeken den moest ik over mij heen laten gaan. U moet denken om half tien wist ik nog niets en een uur later sta, of beter lig je, midden in de publiciteit. De cadeaus stroomden de eerste dag al toe. Vooral uit de zakenwereld liet men zich niet onbetuigd. Talrijke taarten wer den op Gortstraat 37 bezorgd, vele bloem stukken sierden de kraamkamer. Een fruitmand van het gemeentebestuur met het spaarbankboekje. Van de winkeliers vereniging een set met zilveren beker, vork en lepel. Een kinderwagen en wan delwagen van een Veenendaalse zaak. Een keukenmixer, zeep, parfum, baby-uitzet, rammelaars, een mand met zuivelproduk- ten, kortom het is teveel om op te noe men. Het is in één woord overweldigend Dezer dagen heerst er grote vreugde in Veenendaal, omdat de geboorte van de kleine Wouter van Viegen het aantal inwoners op 25000 bracht. Veenendaal groeit gestadig en dat stemt tot voldoening. Rondom de geboorte van de kleine Wouter is bijzonder fees telijk vertoon: de vlaggen gaan uit, de burgemeester houdt een toespraak, geschenken worden aangedragen. Maar laten we niet vergeten, dat er dagelijks babies geboren worden en als dan alles goed mag gaan, heerst er vreugde in het jonge gezin. Aan deze vreug de gaat spanning vooraf en als de kleine wereldburger er een maal is, brengt dat heel wat ver andering teweeg. Het is goed er eens op te wij zen, dat in zulke belangrijke pe rioden een ontzaglijke belangrij ke rol wordt vervuld door de kraamverzorgster. Ze helpt en steunt, ze zorgt en geeft goede raad. Maar ook: ze deelt van nabij in de feestvreugde en de dankbaarheid bij de geboorte van een kindje. Prachtig werk voor jonge vrouwen! Het wordt bovendien nog heel behoorlijk betaald ook. Laten meisjes van 18 jaar en ouder eens ernstig overwegen of hier geen mooie roeping voor ze ligt. Niet iedere kraamverzorgster maakt mee, dat „haar" baby de 25000ste is. Maar iedere kraam verzorgster smaakt de voldoe ning belangrijk werk te doen. Meisjes, die voor dit werk voelen kunnen zich wenden tot zr. Mul der, Kerkewijk 49A, Telef. 2440, Veenendaal. Gistermiddag om half vier ge beurde in de drukke Hoofdstraat een ernstig ongeval. De 46-jarige mevr. van Ravenswaay- Baars fietste op de bestemde strook voor wielrijders, maar moest midden in de Hoofdstraat naar links uitwijken omdat een ter plaatse geparkeerde auto enigszins scheef over het rijwielpad stond. Mevr. van R. kreeg waarschijnlijk een duw van een achteropkomende zware vrachtauto van de fa v. H. uit Veenendaal en kwam met haar rijwiel te vallen toen de vracht auto al half gepasseerd was. Mevr. R. raakte onder de achterwielen van de vrachtauto en werd zeer ernstig gewond. Met een schedelbasisfractuur, een gebro ken arm en andere kwetsuren moest het slachtoffer naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. Mévr. R. is moeder van vier kinderen. Haar toestand was vanmorgen nog zorgwekkend. DOOR JEUGD - VOOR JEUGD Om de noodkreet „Hier is nooit eens iets te doen" in de grond te boren, or ganiseren een aantal middelbare scho lieren zaterdagavond 7.30 uur in de jeugdherberg De Eikelkamp een caba retavond met bal na. Deze scholieren, samen de cabaretgroep „Obscura" vor mend zijn al verschillende malen met succes op schoolavonden opgetreden en rekenen op een grote belangstelling van jongelui uit Eist, maar ook uit an dere omliggende plaatsen. Ds. SCHIPPER NEEMT AFSCHEID Ds. K. Schipper zal zondagmiddag in de dienst van half drie afscheid ne men van de Ned. Herv. gemeente. Op 26 januari hoopt ds. Schipper zijn in trede te doen bij de Herv. gemeente van Middelharnis op Flakkee. zegt de gelukkig lachende mevrouw van Viegen. We kregen ook veel gelukstelegrammen. Veel uit Veenendaal, maar ook uit de omgeving. Een onbekend meisje van 18 jaar uit Eindhoven had het bericht ge lezen en vroeg om een geboortekaartje om als curiositeit bij haar verzameling te voegen. Inmiddels bleek dat kleine Wou ter al iets gegroeid was en onder de goe de zorgen van de kraamverpleegster zal het de donkerharige baby aan niets ont breken. Burgemeester en mevrouw Hazenberg hebben gister avond een bezoek gebracht aan de 25.000 ste Veenenda- ler. Dit deelde de burgemees ter mee tijdens de raadsver gadering van gisterenavond. De Valleiriks werd ook deze week weer niet opgespoord. De riks werd uitgegeven by boekhandel Kleefs- man, Patrimoniumlaan, Veenendaal Degene, die ons de nieuwe riks met het nummer komt tonen, maar dan voor donder dag 12 uur krygt prompt de vin derspremie uitbetaald. dat vele huisvrouwen gistermorgen de strenge kou trotseerden dat enkelen om acht uur reeds etala ges bekeken dat de autobussen naar Veenendaal vol winkelende dames zaten dat er zelfs in een enkel geval een extra bus moest rijden dat alle koopjes nog niet opgeruimd zijn VEENENDAAL Vrijdag 17 jan.: Jaarvergadering A.N.M.B. afd. Veenendaal in N.V.V. gebouw aan de Verleng de Tuinstraat, 7.30 uur. Zaterdag 18 jan.: Cefa film „Be zoek van de president", ge bouw Eltheto, 7.30 uur. Maandag 20 jan.: Ouderavond en afscheidsavond zondagschool in O.C.B. gebouw, Dinsdag 21 jan.: Concert door U.S.O. in Ver. gebouw aan de Eikenlaan, 8 uur. Ontspanningsmiddag bejaarde dames O.C.B. gebouw, 2.30 uur. Vergadering C.P.B. lïi de Ko renbeurs. Spreker de heer A. Visser. Woensdag 22 jan.: Lezing Volks universiteit door dhr. W. Mul der in 't Trefpunt, 8 uur. Jaarvergadering Chr. Platte landsjongeren in De Koren beurs, 7.30 uur. Donderdag 23 jan.: Filmavond Ned. Reisvereniging, De Koren beurs, 8 uur. DE KLOMP Vrijdag 17 jan.: Openbare ver gadering B.V.L. Spreker H. Koekoek, hotel Hupkes, 7.30 uur. N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties VA. voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1964 | | pagina 1