DE VALLEI zwaar belegen Kapucijners 751 J®vaJ"[rJ c.onprien augurken 49 üope(wl|esl.,. „„,ö3 Hele augurkjes 169 Dropmin,s J5 Chocolade-hugelslug 54 Boteitiamwotst 4S 39 Wü MurlMnties 70 Nasi goreng Bami goieng KATOENEN MANTELS sparen halen bekleed met haneveren voor de Jeugd r de< <*H> DE PRINSES OP DE GLAZEN BERG pf u*. Vijf klinkende aanbiedingen met daarbij nog een groot aantal verrassend voordelige koopjes. Als vanouds van prima kwaliteit en opvallend laag in prijs. Profiteer hiervan in deze dure tijd! eerste kwaliteit H arote nezinsuot van GEE^ grote gezinspot van 720 gram van-VA voor de enige echte 250 gram van-Uil voor smakelijke reuzen per stuk vaniU voor kant-en-klaar per blik kilO van*139"v voor goudse ^2 kilO van290 voor En natuurlijk kunt u bij elke gulden aan bood schappen een spaarzegel a 10 cent kopen. In Veenendnal komen wij gralis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE CHEVBOliT c Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres ParaHelweg^OJVeenendaal^ Figuur a. EEN GOOCHELAARS TRUC Hebben jullie je ook altijd afgevraagd hoe de goochelaar dat kunstje doet, waar bij zijn assistent in een zak kruipt, welke de goochelaar en iemand uit de zaal dan met een stuk touw dicht binden? Vóór de man in de zak wordt een scherm geplaatst en een paar minuten later ver schijnt de man met de zak in zijn hand. De zak is nog steeds met het touw dicht gebonden en de toeschouwer, die heeft geholpen de knoop in het touw te leggen, stelt vast, dat er met de knoop in het touw niets is gebeurt. (een oud Noors sprookje) (7) Piet zadelde het paard, nam de koperen maliënkolder op, reed weg en verstopte het paard en de maliënkolder op een geheime plaats. Hierna ging hij rustig naar huis, waar zijn twee oudere broers onmiddellijk begonnen hem te plagen. „Probeer ons niet te vertellen, dat je de wacht hebt gehouden", zeiden zij minachtend. Piet haalde al leen zijn schouders op en zei: „Ga maar eens kijken!" En toen zij de volgende morgen naar het weiland gingen, was het grastapijt net zo hoog en dik als het de nacht daarvoor was. (8) De volgende Midzomernacht wilden de broers de wacht houden in de schuur, maar zij durfden toch niet. Weer begaf Piet zich dus op weg en er gebeurde het- 8 60-6» zelfde. Er waren drie aardbevingen, de één nog erger dan de ander, maar toen het was afgelopen hoorde Piet weer een paard lopen, dat juist buiten de deur van de schuur aan het grazen was. Hij keek naar buiten en zag een paard, nog mooier dan hij vorig jaar in de wei had aangetroffen. Het was gezadeld en ernaast op de grond lag een maliënkolder van schitterend zilver. Opnieuw stak Piet zich in de maliënkolder en sprong te paard, nadat hij het dier had getemd door hem het stalen ton deldoosje over het hoofd te gooien. Toen reed hij weg naar de geheime plaats, waar nog steeds zijn paard en zijn maliënkolder van het vorige jaar verborgen waren. (wordt vervolgd) BONBON Wilt u vermageren? Eet dan maar gerust voor elke maaltijd een paar lekkere bonbons. Dat verhoogt het glucosegehalte in het bloed en vermindert de eetlust zodat u daarna minder naar binnen werkt dan u gewend was te doen. Dit lekkere vermagerings recept is van Dr. McClure, New York, Amerika. BAK Een franse bakkersknecht werd onlangs veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor een diefstal, die hij nooit had gepleegd. Tot zijn vreugde ontmoette hij in de cel waar men hem na zijn veroordeling in sloot de man die de oorzaak was van zijn ogeluk, namelijk de werkelijke dief. Hij heeft daarop zijn medegevangene net zo lang op zijn gemoed gewerkt tot hij zijn diefstal ging bekennen. De advocaat van de ten onrechte opgeslotene stelt nu alles in het werk om zijn cliënt de hem toe komende vrijheid terug te geven. BAD Een Japanner met een fijn gehoor te Tokio nam elke morgen een bad en hoorde daar dan altijd de op de nabijgelegen spoor lijn voorbijdenderendc treinen. Na enige jaren had hij leren onderscheiden tussen het geluid dat sneltreinen, stoptreinen en goederentreinen maken. Op een morgen hoorde hij in zijn bad gezeten echter een geluid dat afweek van het normale ge- luidenschcnta. Ogenblikkelijk realiseerde hij zich dat dit alleen maar kon worden ver oorzaakt door een losliggende rails. Vlug schoot hij zijn badjas aan, liep naar de telefoon en belde het station om de tech nische dienst te waarschuwen. Deze begaf zich naar de aangegeven plaats en vond inderdaad een losliggend railstuk. VIES 80.000 vissers van het franse district Seine-et-Marnc hebben de oorlog verklaard aan de waterverontreiniging. Zij gaan bij eenkomsten in alle steden en dorpen orga niseren waar door middel van lezingen en filmbeelden alle kanten van dit probleem zullen worden belicht. Voor deze bijeen komsten worden de besturen van zwemver enigingen, oeverbewoners, gemeentebesturen en industriëlen uitgenodigd. ONGEZOND Volgens de directeur van de tuinen en plantsoenen te Parijs is het vak van tuinman helemaal niet zo gezond als algemeen wordt geloofd. Deze mensen, zegt hij, staan vaak langdurig met hun voeten in het water en onder hen zijn daardoor zeer velen die aan tuberculose gaan lijden. LAARS De directeur van het parijsc modehuis Heim, dat dit winterseizoen voor de dames het dragen van hoge bontlaarzen voor schrijft, zegt: „De dames vermaken zich er tijdens de shows best mee, maar tot nu toe is er slechts één paar laarzen verkocht. Van zelfsprekend aan een Amerikaanse." V iw Appelmoes Ztmnse cacao» Oatbijlkoek Gehakt 2 blikjes van elk fQ 1°°gram no 19 samen vaniJUvoor m w (melk «en JTR tÊ M ffl in een wip Blw 1 per spuitbusifc literblik! SIMON DE WIT VEENENDAAL ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Van de week heb ik niet zo erg veel zilverpapier gehad. Ik kreeg alleen zilverpapier van Fieneke, Teusje en Marinus de Kruiff en van Ine ke Diepeveen. Heel hartelijk bedankt hoor jongens. Volgende week hoop ik echt weer meer te krijgen. Nou jongens en meisjes tot volgende week maar weer. Allemaal hartelijke groeten van Tante Jos. WERELD ONZE JARIGEN VAN DEZE WEEK ZIJN 17 jan. Trix van Eden Fientje van Capelle Keesje Diepeveen 18 jan. Wim de Bruin Gerda Henken Clazina Hardeman 19 jan. Corrie van Delft (Rhenen) 21 jan. Henk Roodbeen Dick Kruidhof Tonnie van Manen (Rhenen) 22 jan. Teusje Beyer Joop van de Haar 23 jan. Geurtje Lodder Bep van Barneveld 24 jan. Dickie Veer Corrie Roks Van harte gefeliciteerd allemaal. Figuur, b. DE OUDSTE RIJSTVELDEN TER 6 Het geheim is, dat er voor dit kunstje twee precies dezelfde zakken worden ge bruikt. De assistent heeft één daarvan on der zijn kleren. AJs hij in de ene zak is gestapt, houdt hij de andere boven zijn hoofd, waarna de goochelaar het touw slechts eenmaal rond de zak windt, waar in de man zit, terwijl de rest van het touw om de reserve zak wordt geknoopt. Achter het scherm maakt de man zich snel los uit de zak, waarin hij zich be vindt, stapt er uit, vouwt de zak op, ver bergt die onder zijn kleren en laat de toeschouwers de andere zak met het erom heen geknoopte touw zien. S*o »J Naast de „hanige" cocktailensembles - een serieus grapje dat een zeer modieuze vrouw zich met plezier zal permitteren - valt in de collectie van Diepeveen een lange avondmantel op, waarvan de kraag en de mouwen gebreid zijn uit het zelfde poplinmateriaal als waarvan de erbij behorende jurk is gemaakt. Diepe veen heeft die poplinstof in repen gescheurd en toen laten breien, een vondst die navolging zal hebben. In de bergen in de provincie Luzon op de Pilippijnen zijn enige reusachtige vóór historische terrassen, waarop de boeren tot in deze tijd hun rijst verbouwen, pre cies zoals hun voorvaderen dat meer d|n drieduizend jaren geleden op dezelfde plaats deden. De terassen zijn van ronde stenen moei zaam tegen de bergwand opgetrokken en de stenen zijn afkomstig uit het dal van de rivier, van waar zij naar omhoog werden vervoerd. Een waterval, die het water gelijkmatig verspreidt als de rijst plantjes het nodig hebben, is over de rijstvelden gevoerd door pijpen en kana len. Tegea de tijd, dat de rijst moet rij pen en worden geoogst, wordt het water van de rijstvelden af geleid. De boeren, die de rijst verbouwen, le ven in huizen op palen en het lijkt net alsof die huizen tegen de bergwand zijn opgehangen. Figuur c. EEN BALLON Deze kleine ballon hangt aan de lamp in Jans kamer en hij heeft haar zelf gemaakt van een tafeltennisbal, rood katoenen draad en een kommetje dat hij uit een eierdoos heeft gesneden. Hij gebruikte ook een stukje zilverpapier en een beetje lijm. Hij heeft het net om de ballon gemaakt op de volgende manier: hij nam vier strengen draad van 24 cm. elk. Hij vouw de deze dubbel en maakte hen in het midden vast met behulp van een extra stuk draad; dat, waaraan de ballon nu hangt. 2 cm. vanaf die eerste knoop knoopte hij de draden twee aan twee aan elkaar, waardoor hij bij de eerste toer dus vier knopen kreeg. Bij de volgende toer nam hij van elke knoop (waaruit dus twee dra den kwamen) één draad om die samen te knopen met een draad uit de dichtst bij zijnde knoop. En bij de derde toer heeft hij hetzelfde gedaan. Daarna heeft hij in het aldus verkregen netje de bal gelegd, waarop een beetje lijm werd gesmeerd om haar tegen de allereerste knoop aan te drukken, een eindje onder de ballon heeft Jan alle draden bij elkaar geknoopt in één knoop. Het eierdooskommetje heeft hij zo uitgeknipt, dat de opstaande kanten van de „mand" slechts 3 cm. hoog zijn, waarna hij er het zilverpapier om heen heeft gevouwen om er vervolgens vier gaatjes in te boren, en wel aan de bo venkant. Door die gaatjes heeft Jan twee aan twee de draden van het net gestoken, waarna die draden aan de buitenkant van de „mand" met een knoop werden vast gezet. Wat er van de draden overbleef, werd afgeknipt en kijk nu eens wat onze Jan een mooie ballon heeft gemaakt. Katoenen mantels die „gevoerd" zijn met haneveren is een modenieuwtje uit de Katoenshow 1964. In de col lectie van Arnould Diepeveen, een ontwerper die nog maar kort ge leden een eigen atelier heeft geves tigd en voor het eerst meewerkt aan de Katoenshow 1964, kom* een man tel voor van een zwarte katoenen stof, op de binnenzijde waarvan honderden witte haneveren zijn ge plakt en daarnaast wordt een man tel getoont met een tegengesteld ef fect, dus een witte katoenen stof met aan de binnenzijde zwarte ha neveren. En om deze gevederde mo de te beklemtonen heeft de hoeden- ontwerper Co Hoving gezorgd voor twee pruik-achtige hoedjes die ook al geheel van haneveren zijn ge maakt. De vijf aan de Katoenshow 1964 me dewerkende ontwerpers hebben ie der van het Nederlands Katoenin stituut een bepaalde opdracht ont vangen. De één diende zijn fantasie te richten op wandelkleding, de an der op een serie toiletten voor een tuinfeest, een derde ontwerper kreeg tot taak zich alleen met het strand bezig te houden en zo moest Ar nould Diepeveen een fotostudio tot leven brengen. Daarmee werd hem de kans geboden de veelzijdigheid van zijn vakmanschap te tonen, ter wijl ook de grote variatie in katoen duidelijk tot uitdrukking wordt ge bracht, Om die reden laat de col lectie van Diepeveen de meest uit eenlopende modellen voor zeer uit eenlopende doeleinden zien. Black and White: Namiddagensemble. Zwarte jas gevoerd met veren en een zwart-wit Im- plmé jurkje. De jas is van gabardine en de jurk van katoensatijn. (Model Katoenshow 1964) Cyclette: Vakantie-ensemble. Broek, rok en jasje. Composé uni bontgeweven. Kleuren zijn rood en blauw. (Model Kateenshow 1964) Camel: Avondensemble. Lange beige fluwelen avondmantel met beige lange poplin jurk. De mouwen van de mantel zijn gebreid van dezelf de poplln als de jurk. (Model Katoenshow 1964)

De Vallei | 1964 | | pagina 4