Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ijsbanen in weekend zeer drnk bevolkt Plan stichting tehuis voor alleen staande gehandicapten in V'daal Actie comité start onder motto LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN" Agenda NOG NIET Ds. J. 0VERDUIN VOOR VARA-T.V. BEROEP OP BEVOLKING „Open het tehuis" |™z|' Amerika bouwt de T-Ford van de ruimte Hervormde gemeente van Amerongen kreeg nieuwe predikant Intrede Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 21 JANUARI 1964 Nr. 6 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Edervecn Renswoude Scherpenzeel Dodelyke val op ijs van Leersumse plas Geen muziek Slecht ijs Breed Maandag dicht Weg Op de vijver Veenendaals woningvoorraad aan het eind van '63 6449 Nieuws uit de omgeving Inschakelen Voor wie Mogelijk OVERGEKOMEN UIT OOSTHEM (Friesland) Nieuwe dag AMERONGEN 25-JARIG JUBILEUM POLITIEMAN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lflnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Het afgelopen weekend stond in het teken van de schaatssport. Honderden zwierden lustig over de glad de ijsvloer en al deze ijsvreugde werd nog begunstigd door een helder winterzonnetje. Op de mooie na tuurlijke ijsbaan van de Leersumse plassen gebeurde gistermiddag rond vijf uur echter een tragisch on geval. De 50-jarige heer H. een kleermaker uit Woudenberg viel op de ijsvloer en kreeg een hoofdwond. Er was niet zo snel een dokter ter plaatse en ook E.H.B.O. hulp was moeilijk te krijgen. Omwonenden lie ten de heer H. naar zijn woning in Woudenberg vervoeren waar hij korte tijd later overleed. De heer H. was hartpatiënt en heeft vermoedelijk een hartverlamming gehad. In Veenendaal werd nog niet geschaatst. In geringe omvang zaterdag wel op de tennisbaan aan de Dennenlaan. De ijs baan aan de Dijkstraat kon nog niet open gesteld worden. De baan werd gisteravond geopend. Vijf lichtmasten zorgen voor de verlichting. In Rhenen was het geweldig druk op de Blauwe Kamer. Uit de gehele omgeving waren de jongelui naar Rhenen getrok ken. Jammer dat de geluidsinstallatie nog niet terecht is deze werd onlangs ont vreemd zodat de jongelui van muziek verstoken bleven. Dat mocht de pret niet drukken en er was ijsvreugde van de bo venste plank. De Amerongse jeugd ging baantjes trek ken op Zuylestein. Het ijs is daar echter van slechte kwaliteit. Veel Amerongers trokken daarom naar de Leersumse plas sen, waar temidden van de natuur kon worden geschaatst. In Renswoude krabbelde de jeugd ach ter het Kasteel. De baan werd zelfs ge veegd en op het mooie brede stuk ijs ge noten de jongelui uitbundig. De ijsbaan in Ederveen trok weer hon derden liefhebbers. Vooral zaterdagavond was het een drukke beweging. Onder de tonen van populaire plaatjes werden de rondjes over de baan gemaakt. Maandag middag liet de exploitant de baan even dicht om er wat aan te verzorgen, maar maandagavond werd het feest hervat. Ook op het Spinnemeer werd zondag ge schaatst, omdat de officiële baan dicht was. De jeugd van Eist kreeg wel de kans om op de ondergelopen uiterwaarden wat te schaatsen, maar de ware liefhebbers wa ren weg. Ze trokken massaal naar Rhe nen, waar op de Blauwe Kamer de schaat sen worden ondergebonden. De jeugd van Scherpenzeel vermaakte zich op de vijver aan de Lindenlaan, waar zelfs zondagavond nog geschaatst werd onder de lampen van de straatverlichting. De groten trokken evenwel naar de Leer sumse plassen voor het rondrijden uiter mate geschikt. Zo zwierde de jeugd in deze dagen over de ijsbanen. De yspret was overal enorm. Zoals bekend heeft het Bestuur van de V.A.R.A. de vertegenwoor digers van verschillende kerkge nootschappen in de gelegenheid gesteld zich uit te spreken over het onlangs gewraakte televisiepro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Namens de Geref Kerken in Ne derland zal Ds. J. Overduin uit Veenendaal op woensdagavond voor de Vara t.v. het bewuste programma bespreken. Vanwege de Ned. Herv. Kerk zal Ds. J. J. Buskes uit Amsterdam vertegen woordigd zijn. De uitzending vindt vermoedelijk plaats juist voor het laatste journaal van de nieuws dienst, waarschijnlijk tussen 10 uur en kwart voor elf. KLEUTER KREEG BRANDWONDE^ DOOR HEET WATER Het 2Vï jarig zoontje van de fam. W. uit de Sav. Lohmanstraat liep in de keuken van de ouderlijke woning tegen een fluitketel aan, die gevuld was met kokend water. Het kind kreeg dat water over hoofd en handen. Met brandwonden moest de kleuter naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. VOETBALVER. VEENENDAAL De voetbalvereniging Veenendaal zal op maandag 27 jan haar halfjaarlijkse ledenvergadering houden in hotel Vonk aan de Kerke wijk. ONGELUK BIJ OPRIT RIJKSWEG De 64-jarige automobilist B. uit Ede wilde zaterdagmiddag vanaf de Nieuwe- weg de oprit naar rijksweg 12 oprijden. De bestuurder werd vermoedelijk ver blind door de laagstaande zon en reed tegen een langs de weg staand paaltje op. De wagen kantelde en kwam in een droge sloot terecht. De bestuurder, de heer D. en zijn echtgenote kregen won den door glasscherven uit de voorruit. 25 JAAR BIJ RITMEESTER In de afgelopen week vierden twee personeelsleden van de Ritmeester Si garenfabrieken hun 25 jarig jubileum. Op 16 jan. was de heer B. J. van Doorn (sigarenmaker) een kwarteeuw werk zaam in dat bedrijf en op 18 jan. her dacht de heer Jac. Slotboom (ringer) dit heugelijke feit. In het van gemeentewege verstrekte overzicht over het jaar 19G3 lezen we, dat het aantal inwoners van Veenendaal op 1 januari j.l. 24.982 bedroeg tegen 24.441 op 1 januari 1963. Er vestigden zich 117 personen meer dan er vertrokken en er werden 424 meer personen geboren dan er overleden. 194 huwelijken werden voltrokken en 5 echtscheidingen geregistreerd. De raad besloot tot vaststelling van o.a. de uitbreidingsplannen Dragonder, Sala mander, Engelenburg, kocht voor bijna 1,3 miljoen aan grond, woningen en een schoolgebouw en verkocht voor ruim 2 miljoen aan grond. De woningvoorraad per 31 december j.l. was 6449; op 31 december 1962: 6194. HARDERWIJK. Door de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening Dr. Ir. D. R. Mansholt werd vorige week het nieuwe kantoor geopend van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Harderwijk. Het bureau staat pal naast het belastingkantoor al daar. SOESTERBERG. De 20-jarige dienstplich tige soldaat J. v. d. Wees uit Zoetermeer werd door een auto aangereden en gedood terwijl hij met drie andere militairen een kaartleesoefening liep. De auto, die de militair aanreed, was geslipt. ODIJK. De heer W. Verhagen te Odijk vond vorige week het lijk van een onbe kende man in een sloot tussen de wei landen. Het betrof een 67 jarige inwoner van Den Haag, die sedert 4 januari spoor loos was. tt De plaatselijke Prot. Chr. vereniging „Philadelphia" zal in de komende weken een grote activiteit ont plooien. De plannen zijn groots en indrukwekkend. Begaan met de schrijnende nood van hen, die gehan dicapt door het leven gaan, maar daarenboven nog geconfronteerd worden met de nood, dat zij alleen in het leven staan, wil het comité in een snelle actie pogen in Veenendaal een tehuis te stichten met opna memogelijkheden voor alle gezindten. mité geeft het volgende antwoord van wie de ouders of verzorgers zijn weggevallen. Wat landelijk in een korte spanne 2e Zij, die wegens kleine behuizing of tijd, in 24 uur, kon geschieden, zou in Veenendaal mogelijk kunnen zijn in een periode van een week. Als de roep „Open het tehuis" in de week van 10 tot 17 febr. zal weerklinken, zullen de beurzen in ons dorp ontsloten worden. Het lichamelijk en geestelijk gehandi capte kind heeft altijd behoord tot een vergeten groep, zo stelde het comité. Gelukkig is er de laatste jaren een wijziging ten goede gekomen. Het af wijkende kind en de problemen daar mee verbonden, kwamen in het cen trum van de belangstelling. Ook in Veenendaal werd er op dit terrein gewerkt. Door het houden van voorlichtingsavonden werd de nood van het afwy kende kind reeds onder veler aandacht gebracht. Het plan, dat het comité thans echter heeft opgevat, wil op radicale wijze door dringen in Veenendaalse harten. Het comité is op de hoogte van enkele schrijnende noodgevallen ter plaatse. Jonge mensen, die gehandicapt door het leven gaan en daarenboven hun zo no dige verzorging missen. Het plan om in Veenendaal een tehuis te gaan stich ten is daarom een urgent plan. Het moet kunnen slagen met medewerking van ons allen. In de week van 10 tot 17 febr. wil het actiecomité geheel Veenendaal in schakelen om tot het gestelde doel „het tehuis" te komen. Bedrijven, organisa ties, scholen, kerken, winkeliers, zullen worden gevraagd hun medewerking te verlenen. Als allen de schouders eronder zetten, moet het mogelijk zijn een goed finan cieel resultaat te lx>eken. Vele Vee nendaalse predikanten, artsen, vak bondsbestuurders enz. namen reeds zit ting in het aanbevelingscomité. Op een speciale avond, die een apart karakter zal krijgen, zullen alle giften worden ingezameld. Huismoeders zullen in verschillende straten een lijstcollecte houden, alles met de klemmende vraag die oprijst: wat kunnen wij doen voor onze gehandicapten? Er wordt wellicht de vraag gesteld Wie komen voor een opname in een te stichten tehuis in aanmerking? Het co- anderszins niet bii familie kunnen worden opgenomen. 3e Zij, die momenteel in inrichtingen worden verzorgd, (het is om allerlei redenen aan te bevelen dat zij in eigen omgeving blijven). 4e Zij, die in de maatschappij kunnen werken, hetzij in beschermde om geving, hetzij in een bedrijf. Het comité dat is samengesteld uit het bestuur van „Philadelphia" en de Nazorg-commissie van de B.L.O.-school doet een dringend beroep op hen, die door hun functies met bevolkingsgroe pen in contact komen, mee te helpen het gestelde doel te realiseren. Zy, die zich metterdaad willen in zetten of incidentele medewerking willen verlenen, kunnen zich al vast melden bjj het actiecomité. Het actiecomité bestaat uit de heren W. v. d. Weerd, voorz.; G. Zoet, leraar techn. school, secr.; mevr. M. Hazen berg-de Jonge, pennm esse; de heren D. Valkenburg, Valleistraat 130, pennnm.; C. van Dijk en J. H. J. Evers, leden. Philadelphia kon reeds enkele be langrijke giften in ontvangst nemen. Er kwamen giften van 500,en 300, binnen. Toezeggingen van acties zijn reeds gedaan. Wij ontmoeten overal een grote spontaniteit, aldus de comitéleden. In Bennekom en Nunspeet zijn reeds tehuizen gesticht door de landelijke vereniging „Philadelphia". Ook in an dere streken zoals in Friesland en 't Gooi zijn deze tehuizen gebouwd, deze door het particuliere initiatief. Wat in die streken mogelijk was kan natuurlijk ook in Veenendaal. Als onze plaatselijke bevolking haar schouders onder de groots opgezette inzamelactie zet, kan het niet anders of Veendndaal heeft binnen afzienbare tijd de gehandi capten onder ons geholpen aan een lief derijke verzorging in hun eigen tehuis. Over de verschillende activiteiten, die in de drie weken, die nog resten voor de 10e februari is aangebroken, worden nog nadere gegevens verstrekt. Veenendaal slaat in deze weken de handen aan de ploeg. Zij wil de ge handicapten niet alleen laten staan. Alle hens aan dek onder de slagzin „Open het Tehuis". Dan zullen de resultaten niet uitblijven De heer J. P. den Hartigh, wachtmeester le klasse der Rijkspolitie werd vrijdag In Amerongen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum ais politieman. Bur gemeester Jhr. v. d. Bosch (links) felici teert de wachtmeester en zijn echtgenote met dit heuglijke feit. Verscheidene fabrieken in de Verenigde Staten werken op het ogenblik onder leiding van het Boeing-concern aan het Dyna-Soar-projeet. De Dyna-Soar is een ruimtevoertuig, dat volgens de Amerikanen het T-fordje van de ruimte moet worden. Het houdt het midden tussen een raket en een zweefvliegtuig. Wie het toestel mocht aanschouwen - hetgeen dankzij de scherpe veiligheidsmaat regelen wel ondenkbaar zal zijn - zal schrikken van het monsterlijke uiterlijk. De Dyna-Soar, of officieel „X-20", lijkt op een mislukte kruising tussen een uit zijn krachten gegroeide rog en een walvis. De afgeplatte neus loopt uit in een visseromp, welke als het ware boven op de vleugels zit geplakt. De grote, driekante vleugel loopt nog verder door in twee enorme staartvinnen. Dit bijna elf meter lange monster zal geheel zwart worden gespoten. De Dyna-Soar moet - gelanceerd door een raket - in een baan om de aarde worden gebracht. Daar moet het ver volgens met een snelheid van tegen de dertigduizend kilometer per uur blijven rondcirkelen tot de piloot het ge noeg vindt. Dit is het bijzondere van het ontwerp. Het moet het eerste ruimte-voertuig worden, dat door de piloot zelf veilig naar de aarde kan worden teruggebracht, en dat ook in de ruimte kan worden bestuurd. De problemen, welke hiervoor moes ten worden opgelost, waren enorm. Al lereerst moest een navigatiesysteem worden uitgedacht, waardoor de piloot steeds kan weten waar hij zich met zijn zwarte ruimte-Ford bevindt. Om te landen moet de bestuurder remraketten in werking stellen. Het toestel duikt terug in de atmosfeer om verder als een supersonisch zweefvliegtuig een landingsbaan te zoeken. De hitte, wel ke tijdens deze tocht door de damp kring moet worden overwonnen, is enorm. Voor de navigatie is een nieuw elec- tronisch brein ontworpen, dat de piloot steeds voorspelt hoe hij zijn ruimte- Ford moet besturen. Dat sturen in de ruimte gebeurt door kleine raketjes, die het toestel in een bepaalde richting draaien. Voor de tocht door de damp kring, waar de lucht dikker wordt, kan de piloot de gewone roeren gebruiken. Het electronisch brein zorgt er voor, dat iedere beweging van de stuurknup- pel juist wordt vertaald en wordt aan gepast aan snelheid en luchtweerstand. Geheel nieuwe metalen en stoffen worden toegepast om de enorme hitte te kunnen doorstaan. De huid zal wor den gemaakt van Rene 41, een metaal, dat ook wordt gebruikt in het laaiende binnenste van straalmotoren. De neus, die een temperatuur van maar liefst vierduizen graden Celsius te verduren zal krijgen, zal worden bedekt met een Zirkonium verbinding. De Dyna-Soar moet eind dit jaar In een goed gevulde St. Andrieskerk te Amerongen vond zondagmorgen de beves- tigingsdienst plaats van Ds. G. Kaastra, door Ds. G. F. Overgauw, N.H. predikant te Leersum. Naar aanleiding van Hebreeën 13 vrs. 15 t/m 21 ontving de gemeente de op dracht biddende naast hun nieuwe voorganger te staan en deze onderdanig te zyn, op dat hun herder met blijdschap zijn arbeid zal kunnen verrichten en niet zuchtende daar dit voor de gemeente geen vrucht kan dragen. De nieuwe predikant werd zijn arbeidsveld ingeleid naar aanleiding van de profetie van Ezechiël 3 vrs 17: „Mensen kind! Ik heb U tot een wachter gesteld over het huis Israëls; zo zult gy het Woord uit Mijnen mond horen en hen voor Mijnentwege waarschuwen. Zo ontving Ds Kaa stra in 's Heren naam de opdracht Amerongen als zijn arbeidsveld te aanvaarden en de gemeente te leiden en te onderwijzen. 's Middags 2.30 uur vond in de St An drieskerk de intrededienst plaats van de nieuwe predikant van Amerongen. Na het Votum en groet zong de gemeen te Psl. 123 vrs 1, waarna de predikant voorging in gebed. Het schriftgedeelte voor deze dienst was uit Joh. 1 vrs. 35-52 en Cor. 4 vrs. 1-15. Na de geloofsbelijde nis zong de gemeente Gez. 132 vrs. 1, 2 en 3. Na een korte mededeling zong de ge meente nog Gez. 172 vrs. 1 t/m 6. Naar aanleiding van het voorgelezen schriftge deelte hield Ds. Kaastra de prediking met als hoofdthema: „Hij leidde hem tot Je zus". Kerstfeest en nieuwjaar had de predi kant nog in zijn vorige gemeenten Oost- hem - Abbega en Folsgare mogen vieren. Deze foto geeft een overzicht van een vleugel in het tehuis van Philadelphia te Bennekom, waar de allerkleinsten door de zusters worden bezig gehouden. Voor deze kleinen werd destijds in Veenendaal een speelgoed-actie opgezet, die uitstekend slaagde. Na elke periode volgt een nieuwe dag. Deze nieuwe dag begint thans in Ame rongen. God heeft deze nieuwe dag voor de gemeente en de predikant be reid. Voer de gemeente om hun pre dikant te ontvangen; voor de predi kant om de gemeente tot Jezus te lei den. Ook een predikant kan zijn gebreken hebben maar toch bruikbaar zijn voor God om mensen te leiden tot Jezus. Hij voel de zich gesterkt door 's Heeren belofte: „Hij, die u roept is getrouw." Johannes, die Jezus zag wandelen Joh. 1 vrs. 36 zeide tot zijn discipelen: „Zie het Lam Gods!", en zij volgden Je zus. Zoals Jezus, Andreas de eenvoudige visser zocht, zo zoekt Jezus een ieder die naar hem luistert. Dan gaat het zoeken door. De Boodschap wordt door gegeven. Andreas vond Jezus en gaf dit door aan anderen. Dit is ook de opdracht voor elke pre dikant hoe gering van gave ook: „Steeds de Boodschap doorgeven en anderen lei den tot Jezus." Dit wil zeggen bij de hand nemen en hen brengen bij 't Kruis, allen die hij op zijn weg mag ontmoeten. Dit is ook de taak voor hem als predikant in Amerongen. Zijn taak zal zijn verdwaalden tot Jezus brengen, bedroefden de Blijde Boodschap van troost en hulp bren gen, gebogenen weer oprichten door 't Woord van God. (Zie verder pag. 2) Vrijdag was het de gehele dag druk ten huize van de wachtmeester le klas se der Rijkspolitie J. P. den Hartigh. Die dag vierde hij zijn 25-jarig jubi leum als politieman. Hoewel het de be doeling was zoveel mogelijk in intie me kring dit feit te herdenken, kwam men toch van vele zijden om de ju bilaris geluk te wensen. Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch kwam met zijn echtgenote. Hij sprak de wens uit dat wachtmeester Den Hartigh nog vele jaren zijn dienst zou mogen vervullen. Ook de districts- worden beproefd. De Amerikanen zijn bang, dat anders de Russen ook op dit punt voor zullen zijn. Een bemand ruimte-voertuig, dat zelfstandig kan manoeuvreren, heeft grote militaire be tekenis. Het kan dienen als onder scheppingsbasis voor vijandelijke ra ketten, als aanvalsbasis en als verken ningsmiddel. In de Dyna-Soar zijn de modernste technische snufjes en het vernuft van tientallen topgeleerden bij een gebracht. Toch is het toestel in feite nog zeer primitief. Maar wel degelijk, precies zoals de T-Ford destijds. DOODSTRAF. De 23 jarige arbeider Brian William Robinson zal in West- Australië worden opgehangen we gens moord op een politieagent, die hij tijdens een vlucht neerschoot. Ook een inzittende van een auto, die hij op zijn vlucht nodig had, werd doodgeschoten. BRAND. Een 26 jarige negerin en haar acht kinderen zijn in hun houten 2 ka merwoning in New Yersey verbrand. De houten vloer raakte in vlam door een ondeugdelijke kachel. ROKEN. Meer dan 4000 Britse artsen heb ben het roken opgegeven. Onder de artsen vermindert nu het aantal geval len van longkanker zo meldt een En gels persbureau. VEENENDAAL Dinsdag 21 jan.: Concert door U.S. O. in Ver. gebouw aan de Eiken laan. Aanvang 8 uur. Dinsdag 21 jan.: Vergadering C.P.B. in de Korenbeurs. Spreker de heer A. Visser. Woensdag 22 jan.: Lezing Volks universiteit door Dhr. W. Mulder in 't Trefpunt. Aanvang 8 uur. Woensdag 22 jan.: Jaarvergadering Chr. Plattelandsjongeren in de Korenbeurs. 7.30 uur. Donderdag 23 jan.: Filmavond Ned. Reisvereniging. De Korenbeurs 8 uur. Vrijdag 24 jan.: Lezing van Soefi Beweging door mej. C. C. G. Vou te in de Korenbeurs. Aanvang 8 uur. ELST Dinsdag 21 jan.: Ledenvergadering Christen Vrouwenbond in ge bouw Pniël. Spreker C. F. Dikke- boom, aanvang 8 uur. SCHERPENZEEL Woensdag 22 jan.: Marktzicht. Jaar vergadering Onderlinge Varkens- fokver. 7.30 uur. Donderdag 23 jan.: Marktzicht. Jaarvergadering G. M. v. L. Be stuursverkiezing en inleiding door de heer J. W. Gosker, inspec teur van politie te Arnhem over Parapsychologie in de praktijk m.m.v. de bekende paragnost Ur- kas. 7 uur. Donderdag 23 jan.: Filalethus.Bij- eenkomst N.C.V.B. Lezing door het voorlichtingsbureau voor de voeding over „Goede maaltijden, het hele jaar rond" met vertoon van film. 7.30 uur. commandant der Rijkspolitie kwam zijn gelukwensen aanbieden. De groepscommandant adjudant Zijl stra hield een geestig toespraakje, waarbij hij woorden van waardering sprak voor het werk en de persoon van de jubilaris. Hij dankte hem voor de immer prettige samenwerking en hoopte dat deze nog vele jaren zou mogen voortduren. Ook de collega's kwamen van hun belangstelling blijk- geven. Het bleef niet bij woorden. In korte tijd was het huis veranderd in een bloerrïentuin. Ook taarten en fruitman den werden aangedragen. De collega's schonken de jubilaris een mooie plan tenbak, waarin een groot aantal plan ten. Deze planten waren een geschenk van de burgemeester van Rhenen, jhr. Bosch ridder van Rosenthal. Namens het gemeentebestuur kwam wethouder Van Barneveld zijn felici taties aanbieden. Ook oud loco-burge meester, de heer K. de Bonte, kwam nog even feliciteren. De leden van de reserve-politie lieten zich evenmin de kans ontgaan om hun waardering voor deze „echte" politieman te tonen. Maandagmiddag werd met het vol tallige gemeente-personeel in besloten kring dit jubileum herdacht.

De Vallei | 1964 | | pagina 1