Bejaarde dames vervaar digden goederen voor Zuid - Fr ankr ij k De Fijne Engelse Melange van mei tot mei ARAM ARAM constructietekenaar vrachtwagen chauffeur nette werkster voorraad-administrateur een accurate steno-typiste een huishoudelijke hulp TV-KOPERS.... A Handzetter B Jonggezel handzetter tijdelijke leerkracht M. PLOEG Aan verzekerden van „V. V.Z." Tegemoetkoming bij GEZINSVERZORGING BON ADVERTEREN DOET VERKOPEN I Thans volop aan het breien voor Groesbeekse Tehuizen KAMPIOEN-BREISTER Alle soorten breiwerk Wol Voetbal voor Ceasar Vlaggen in Afrika ROOK DE GROTE OPSTAND Verwarmings Mij. Gebr. van Harn n.v. Verwarmings Mij. Gebr. van Harn n.v. AEROSOL MAATSCHAPPIJ HOLLAND N.V., ATTENTIE ATTENTIE LOEWE OPTA GENELEX PHILIPS •ft GRUNDIG -fr NORDMENDE J. ROELOFSEN Co. Drukkerij Fa. Ponsen Looijen Carrosserie en Uitdeukinrichting volslagen en halfwas CARROSSERIEBOUWERS AUTOPLAATWERKER LASSER SMID BANKWERKER dat op de bestuursvergadering van 20 jan. 1964 is besloten DE VERSTREKKINGEN WEDEROM UIT TE BREIDEN, nl.: Een 20-tal bejaagde dames komt maandelijks in het O.C.B.-gebouw bijeen. Zy hanteren met een verbluffende snelheid de breinaalden en onder gezellig ge kout gaat de middag voorby. Dat zou op zichzelf geen schokkende gebeurtenis zyn, ware het niet dat de goederen, die de dames gereed maken, voor philantro- pische doelen bestemd zqn en degenen, die de gebreide kleding ontvangen, deze ook bitter nodig hebben. Een grootse zending van door de dames vervaardigde goederen werd onlangs naar Zuid-Frankrük gezonden. De vrouweiyke dokter, mevrouw Bartlemie-v. d. Kreek, verzamelde de kleding en deelde de goederen uit in behoeftige gezinnen en ook in tehuizen. Het frap pante is hierby dat mevr. Bartlemie gedurende vyf jaren assistente was van Prof. Albert Schweitzer in Lambarene. Na haar huweiyk met een Franse arts zette zy dat zegenryke werk in de streek rond haar woonplaats Paunat in de provincie Doudogne (Zuid-Frankrijk) voort. De Franse vrouwelijke arts was zeer enthousiast over de zending en stuurde ieder van de Veenendaalse dames een persoonlijk dankwoord. Speciaal over het werk van mevr. Rouw (78), die door de leidster, mevr. Boers, als kampioen breister wordt aangemerkt, had de vroegere assistente van Prof. Schweit zer alle lof. De produktiviteit van mevr. Rouw is geweldig en daarby bleek het breiwerk van goede kwaliteit. Dat neemt niet weg dat ook de andere dames met de pennen overweg kunnen. Mevr. Bartlemie hield vorige week zaterdag een lezing over haar werk in Zuid-Frankrijk, in hel Concertgebouw te Amsterdam. Een damesweekblad wijdde een groot artikel aan deze van oorsprong Hollandse dame, die de toestand in Lambarene beschreef en ook haar huidige philantropische arbeid op het Franse platteland belichtte. De dames, die onder leiding van mevr. Boers en mevr. Slinkman, de kledingstukken maken, zijn zeer en thousiast. Er worden in hoog tempo kousen, truien, sokjes, maillots ver vaardigd. Al deze nuttige zaken zullen nu een andere bestemming krijgen. Afgelopen zomer gingen de leid sters op bezoek by de Groesbeekse Tehuizen, waarin gehandicapten verblijven. Er is daar ook veel ge brek aan deze dingen, zo vertelde mevr. Boers. De dames hebben door middel van een aantal vertoonde dia's ook al ken nis kunnen nemen van de toestanden in de Groesbeekse inrichtingen en we ten dus waar de kleding naar toe gaat. Trouwens, het ligt in de bedoeling bij de uitreiking aldaar met z'n allen aan wezig te zijn, zo vertelde mevr. Boers enthousiast. Er kan nog bij worden vermeld dat de wol, die voor al deze kleding be nodigd is, door Veenendaalse bedrijven geheel gratis wordt verstrekt. De dames laten de breipennen intussen weer rusteloos tikken. Wanneer men aan het eind van deze maandelijkse breimiddag naar huis gaat, wordt het werk mee genomen en thuis voortgezet. Het is daar reuze gezellig in de klei ne zaal van het O.C.B.-gebouw. Er wordt een kop thee gedronken en ge keuveld. Ook aan ontspanning wordt gedaan, want meermalen is er een spe ciale ontspanningsmiddag voor alle be jaarden, dus ook voor de heren. Er worden dan lezingen gehouden en films vertoond. Wanneer een van de dames jarig is wordt er ge trakteerd en ontvangt de jarige een presentje. Onze plaatselijke bejaarde dames we ten op een gezellige manier het nuttige met het aangename te verenigen. Men is in een leuke sfeer bijeen en de uit komst van de breiactiviteiten kan wor den afgelezen op de gezichten van de (dankbare) ontvangers van de prachtige kledingstukken. Ontvangers, die hetzij in Zuid-Frankrijk, hetzij in eigen land (Groesbeek), deze goederen bitter nodig hebben. Er wordt zeer nuttig werk verricht op die breimiddagen in het O.C.B.- gebouw. Eenkele dames bezig met opwinden van de wol, waarvan de goederen wor den gebreid. 2e van links kampioen- breister mevr. Rouw (78). Ons zo populaire voetbal is ontstaan in Engeland, waar al in de Middel eeuwen gepingeld werd met een rond of ovaal voorwerp, dat meestal uit een opgeblazen blaas van een dier bestond. Maar als wij de geschiedenis goed bekijken, dan zien wij, dat de Romei nen reeds voetbalden. Zij noemden het spel „harpastum", welke naam afge leid was uit het Gjriekse woord voor handbal. De spelers waren verdeeld in twee partijen, die moesten proberen de bal achter de „lijn" van de tegenpartij te krijgen. Waarschijnlijk hebben de Ro meinen dit spel ook gespeeld, toen zij het oude Engeland bezetten. De Engel sen hebben uit dit harpastum hun rug by en voetbal ontwikkeld. Hoewel in Afrika steeds meer zelf standige, nieuwe staten gevormd wor den, zoeken deze staten toch onderling naar eenheid. Dit blijkt opvallend uit de overeenkomst in de vlaggen: groen geel-rood, in diverse samenstellingen, sommigen met een stip of ster, maar allemaal met dezelfde kleur. De kleuren zijn als volgt te verkla ren: groen is de kleur van de planten, geel die van de woestijn, en rood die van de brandende zon. De staten Ka meroen, Republiek Kongo, Dahomey, Senegal, Togo en Ghana kozen allen een vlag, die lijkt op die van Ethiopië, de eerste onafhankelijk zijnde Afri kaanse staat. Honderd duizend dollar die in rook plegen op te gaan, wil de directeur van een bankinstelling te Long Island (bij New York) jaarlijks besparen door het personeel van zijn 50 kantoren het roken te verbieden. Volgens door hem bij een proefneming verkregen cijfers zal hij deze besparing danken aan tijd winst, vermindering van het absentis me wegens ziekte veroorzaakt door veel roken, besparing van schade toege bracht door brandende peuken aan meubilair, wandrekken en bureauma teriaal. Tijdens de proef is ook geble ken dat de meeste employees het roken compenseren door te kauwen op kauw gom en bonbons. En zeggen zij, het bevalt hen uitstekend. (30) Nauwelijks hebben Arams voeten de laatste traptreden verlaten, of een hard voorwerp daalt met kracht neer op zijn schedel. „Aram! Een val!" hoort hij Agua's schelle kreet achter zich, dan wordt het zwart voor zijn ogen en zakt de ridder geluidloos ineenAls hij, met een stekende pijn in het achterhoofd, weer bij bewustzijn komt, is het eerste wat Aram ziet, het tanige gelaat van Avidis, de koopman. „Hij komt bij", zegt de koopman, „wel, vrouwe Viola, één der mannen, die verantwoor delijk zijn voor de dood van uw broeder, is dus nog in leven en ligt hier voor u." Het meisje, dat naast hem staat, kijkt met een peinzende droevige uit drukking op Aram neer. „Het ware misschien beter geweest als die klap wat harder was aangekomen", zegt ze zacht, „de wraak zal mij niet zoet smaken, vrees ik (Wordt vervolgd) de thee met de rijke afschenk Douwe Egberts Pickwick Thee! U proeft het zo: dat is een thee met een eigen karakter. De smaak is bijzonder fijn en verkwikkend, de geur zeldzaam krachtig. Een verrassing apart is wel de afschenk: diep van kleur, zeer rijk en royaal. Niet voor niets heeft deze fijne Engelse melange zich bij zo vele gezinnen als een echte tractatie ingeburgerd Fijne Engelse Melange 86 ct. Geurige Ceylon Melange f 1.04 VRAAGT Voor deze functie is enige ervaring vereist. Sollicitaties aan ons adres te Veenen- daal, Industrielaan 34, Telefoon 3141. GEVRAAGD ERVAREN A. v. d. LUSTGRAAF Zandstraat 117 Veenendaal - Tel. 2129 Vraagt voor het schoonhouden van haar kantoren Werktijden van 18.00 tot 21.00 uur. Aanmelden dagelijks Industrielaan 34, 's avonds Industrielaan 32, Veenendaal. Baron van Nagelstraat 84, Barneveld vraagt voor spoedige indiensttreding een en Sollicitaties aan bovengenoemd adres. Het bestuur van de Stichting „Algem. Bejaardenhuisvesting Amerongen" te Amerongen vraagt voor spoedige in diensttreding Minimum leeftijd 15 jaar. Salariëring nader overeen te komen, volgens leeftijd. Het Bejaardentehuis „De Ridderhof" is fraai gelegen op enige afstand van de rijksweg in de kom van Amerongen. Brieven met uitvoerige inlichtingen aan de secretaris van het bestuur VEENSEWEG 6 AMERONGEN. Er is in Veenendaal maar één firma, die zich vrijwel geheel gespecialiseerd heeft op de verkoop van TV-toestelIen, en dat zijn wij. Daarom hebt u bij ons meer keus en meer service. Wij nodigen u uit bij ons te komen kijken naar de nieuwste modellen van ZANDSTRAAT 49 VEENENDAAL TELEFOON 3331 VIJZELSTRAAT 8 WAGENINGEN vraagt voor haar zetterij voor opmaak en smoutwerk voor vormvoorbereiding en stypen Prettige werkkring met hoog loon. Reiskostenvergoeding. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan de directie. Gevraagd aan de School met de Bybel Brieven zo spoedig mogelijk aan het hoofd der school, P. BOUTER, Schras 4, Ederveen, Telefoon 08387-482. te Amerongen vraagt Burg. v. d. Boschstraat 121, privé Kon. Wilhelminaweg 88, Telefoon 1327 Veenendaal, 20 januari 1964 Het bestuur van de Vereniging Voor Ziekenhuisverpleging „V.V.Z." voor Veenendaal en Omstreken te Veenendaal, deelt haar leden het volgende mee Alle aanvullende verzekerden ontvangen vanaf 6 januari 1964 bij gezinsverzorging op medisch advies een toelage van 2, per werkdag, tot een totaal van 10,per week, gedurende 6 weken per kalenderjaar, maximum 60, Dit geldt voor alle aanvullende verzekerden die onafgebroken 6 maanden lid zijn van de „V.V.Z.". Eventuele wijzigingen i.v.m. deze uitkeringen kunnen na 1 januari 1965 door het bestuur worden aangebracht. HET BESTUUR „V.V.Z." Ondergetekende wenst ook lid te worden van „V.V.Z." voor Veenendaal en Omstreken. NAAM ADRES: WOONPLAATS Dit hokje zwart maken indien u nadere inlichtingen wenst. Gelieve te verzenden in gesloten enveloppe aan de admini stratie „V.V.Z.", Zandstraat 101 Veenendaal. PREMIE 13 cent per week per persoon, tot een maximum van 2 kinde ren beneden 16 jaar per gezin. door L. v. Schooten Een huwelijk in bezettingstijd (14) „Kijk" zei Tan ja die middag „de oor log brengt toch wel gezelligheid. Nou heb ik jóu weer op de thee." Hein Kollerie lachte. „Ben benieuwd hoe echte thee smaakt" zei hij „ik ben de smaak al lang vergeten." En hij dronk met een wrang gezicht het linde bloesem-surrogaat. „Hoe is 't met haar?" vroeg Tanja. „Lichamelijk geen reden tot zorg. Een beetje verhoging, kou gevat. Over morgen is ze weer oké. Maar geestelijk is ze wel murw, hoor. D'r man zit er gens in een polder, ze weet niet waar, haar zoontje bij een boer, ze weet niet waar. Ze wil dat kind zien, maar dat kan natuurlijk niet. Ik zal proberen Nardus te bewegen, of ie niet eens wat te weten kan komen, of ze het allebei goed maken." „Ik zou liever met mijn man en kind in een kamp zitten, al had ik het nog zo slecht" zei Tanja. „Weet jij wat van die kampen?" vroeg Hein veelbetekenend. „Nou, best zal het er niet zijn, maar als je 't leven maar houdt." „Jaja" zei Hein ,,'t is ook mogelijk dat je beter meteen dood kunt zijn. Nee, laat dat mevrouwtje eh Jan sen maar stiekum hier. En geef d'r iets te doen, Tanja. Anders gaat ze maar piekeren." Inderdaad had Hein gelijk. Twee dagen later kwam een nog bleek, donkerharig, donkerogig vrouw tje aarzelend de kamer binnen. „Morgen" zei Tanja opgewekt. „En hoe voelt u zich?" „Zegt u alsjeblieft geen u tegen me" vroeg de ander. „Ik heet Betty „En ik heet Tanja. Nu" ze nam haar keurend op „zo erg veel zullen we niet verschillen, wel?" Betty glimlachte moeilijk. „Ik denk niet dat ik er op m'n voor deligst uitzie." „Dat komt wel weer" antwoordde Tanja optimistisch. „Ik wou vragen of ik iets kon doen?" „We gaan samen afwassen" stelde Tanja voor. „Zeg, Betty, we hebben nog een huisgenoot, Henk, een student. Die is nou bij mevrouw Kolle rie, van de dokter, hij verft al drie dagen een keukentafel. En zichzelf. Nou, m'n man ken je, de dokter ken je ook, zijn vrouw is hier de vriendin des huizes dan heb je, met Nardus, die je gebracht heeft, wel zo ongeveer het portret van de familie." „Nardus is een harde vent" vond Betty. „Gelukkig wel" antwoordde Tanja anders zat jij hier niet." „Hij praat zo onverschillig." „Dat krijg je als je dagelijks je leven riskeert voor anderen. Je moet niet vergeten, jouw narigheid is voor jou het één en het al. Hij ziet dagelijks de narigheid van allerlei mensen zoals jij. Veronderstel dat-ie zich dat nog ging aantrekken ook Nardus is een harde vent, hij staat nergens voor. Maar als kerels zoals hij er niet waren dan waren we er nog veel erger aan toe. Kom, we gaan eens aan de af was!" Tanja merkte al spoedig dat met Bet ty het geval niet zo makkelijk lag als met Henk. De onzekerheid omtrent haar man en haar vijfjarig jongetje knauwden haar dag aan dag, maakte haar soms humeurig. Henk, met z'n grappen en grollen, irriteerde haar. Die twee, dacht ze, konden het niet met el kaar vinden. Ze hoopte dat het gauw anders werd, ze wou toch de sfeer in huis niet bedorven zien. Ze praatte er over met Henk. „Ik heb intens met haar te doen" zei de student „en ik probeer haar op te vrolijken, maar het lukt niet." „Zij ondervindt het als ongevoelig heid" maakte Tanja hem duidelijk. „Jouw constante opgewektheid steekt misschien ook wel erg af tegen haar constant verdriet." „Ze koestert haar verdriet" zei Henk psychologisch. Tanja lachte. „Toch heb ik ontzettend met haar te doen" vervolgde Henk en ze zag dat hij het meende. „Maar ik kom haar niet nader." „Waar een wil is, is een weg" zei Tanja en ze voelde zich een echte schoolfrik. Toen Henk die middag de kamer in kwam, stond Betty daar voor Roel's boekenkast. „Ha, Betty" zei Henk, een beetje ver legen. „Hallo" zei Betty zonder zich om te draaien. „Wat heb je daar?" Ze liet het hem zien „Gone with the Wind" van Margaret Mitchell. „Nou, daar heb je 'n kluif aan" zei hij. „Ik kan het niet in 't Engels lezen" antwoordde ze neerslachtig. „D'r is een Hollandse vertaling Gejaagd door de Wind". „Heb ik wel van gehoord maar ik heb 'em nooit gelezen." Opeens kreeg Henk, zoals hij later aan Tanja vertelde, een „hersenflits". „Betty" zei hij „léér Engels. Je hebt er de tijd voor." Nu draaide ze zich om, zag hem kri tisch aan. „Ik heb het één jaar gehad, op school" zei ze „ik weet er zo goed als niks meer van. En hoe moet ik het leren? Een schriftelijke cursus?" „Ik geef jou Engelse les." „jy?" „Ja, wat dacht je? Niks dan achten. Ik heb een talenknobbel daarom kreeg ik voor rekenen nooit meer dan een vier" voegde hij er bescheiden aan toe. Betty wikte en woog. O ja, iets te hebben om mee bezig te zijn, iets om je af te leiden, en iets waar je wat aan had! Ze was pienter genoeg om te be grijpen dat een taal leren, Engels le ren, altijd rendeerde. „Kun je méé naar de Engelse zender luisteren" lokte Henk. „Wanneer wou je daarmee begin nen?" vroeg ze gereserveerd. „Nu. Jij hebt geen klap te doen, ik ook niks. Ik haal het weer op. Trou wens, ik onderwijs graag, zei m'n moe der altijd. Geboren schoolmeester." „Leeft je moeder nog?" „Ja, gelukkig wel. 't Goeie mens maakt zich dagelijks zorgen over me, en waarschijnlijk krijg ik meer te eten dan zij." „En jij maakt je geen zorgen over haar?" „Wat dacht je?" „Je lijkt me nogal een zorgeloze vo gel." „Kind" zei Henk, alle leeftijdsver schil vergetend „ik toon de wereld een lachend masker, maar van binnen eh, verteer ik." „Je eten, waarschijnlijk". Opeens zag hij haar glimlachen, ontdekte hoe heel anders haar gezicht dan werd. Zo was ze toch echt wel aardig. „Kom mee" zei hij „ik heb boven de spullen. En als we een paar dagen be zig zijn, gaan we alléén maar Engels praten. Kun je lachen." Die avond zat Tanja zich aan tafel te verwonderen. „Wat er met die twee veranderd is" zei ze „heb je Betty zien lachen? Dat was voor 't eerst, toen Henk in dat krankzinnige Engels ruzie zat te maken over de stroop. Hij geeft haar les, no- tabene, en staat er op dat ze alléén maar Engels met elkaar praten." ,,'t Is een gek jong" zei Roel waar derend „maar vast niet gek. Hij heeft het gevonden. In ieder geval hoef jy je geen zorgen meer te maken, want het schijnt nu opeens te boteren tus sen die twee." Betty keek om de hoek. „Sleep well" zei ze lachend „I go to bed." BLIJDE VERWACHTING Tanja had gewacht tot alle anderen naar bed waren, wat een hele toer was, want haar beide onderduikers, Henk en Betty waren van het^oort dat 's avonds pas goed op dreef kwam. Henk daar enboven kwam vaak laat van 't dok tershuis, waar hij een partijtje had zitten schaken of zwaar had geboomd met dokter Hein of getracht had de slagvaardigheid van „tante Lies" te evenaren. Daarbenevens was hij immer hongerig en vond niets zo heerlijk als vlak voor het naar bed gaan nog een „prakkie te doen" hetzij een pil re geringsbrood met magere-kaas, of wat opgebakken aardappels of desnoods een kom soep die Tanja, met alle ersatz- hulpmiddelen, toch heerlijk wist klaar te maken. Roel zat slaperig in zijn stoel, keek naar de klok, en snapte niet waarom Tanja nog zo wakker was. Inderdaad, dacht ze bij zichzelf glimlachend, wel een uitermate prozaisch moment. „Zeg" begon ze, en Roel keek suffig op. Het klonk alsof ze een heel gesprek begon en hij was er niet voor in de stemming. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 10