Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Jeugd reageerde positief na Concertbezoek ILS.0. De Wereld van WEEK-tot-WEEK mi Agenda Volledig Utrechts Stedelijk Orkest gaf concert Helft van aanwezigen bestond uit jongeren f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Politieberichten Ds. J. Overduin over programma „Zo is het toevallig enz." voor Vara-t.v. AMERONGEN 38e JAARGANG VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Nr. 7 Uifgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Fantastisch Weinig muziekles op school Voor het eerst ffeeïvviU H00F0STP 91*. VEENENDAAL Imposant llTbJ WAARDE 30, 4 WY 070732 VAN LICHTGRIJS TOT ZWART Er zijn grenzen Zelfkritiek WIST U BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpry zen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Het bezoek aan de concerten van het U.S.O. beweegt zich onmiskenbaar in stijgende lijn. Hoewel de zaal van het Verenigingsgebouw dinsdagavond voor ongeveer de helft was bezet, kon toch van een vooruit gang worden gesproken. Opvallend was ditmaal wel het aantal jongeren dat het Concert bezocht. Velen van hen gingen reeds eerder naar dergelijke concerten, maar een niet gering aantal kwam voor het eerst De reacties van de jongelui waren zeer positief. Zij genoten intens van het gebodene. De akoestiek van het gebouw, liet volgens enkelen, wel wat te wensen over waardoor het concert iets van haar diepte verloor. Mej. Hannie Turkesteen (16), werk zaam in de huishouding bij een kap- persbedrijf vertelde in haar ouderlijke woning op de Dahliastraat dat het con cert fantastisch was. Nu houd ik al bijzonder veel van de klassieke muziek, zegt Hannie. Het was ook niet de eer ste keer dat ik naar het concert ging. Thuis zet ik de radio wel aan om naar mooie nummers te luisteren, maar je wordt dan te snel afge leid. Mijn broer en zus luisteren liever naar de moderne teenerpla ten. Ja, je moet de klassieke nummers leren waarderen. De mevrouw waar ik werk hield er van en heeft mij fei telijk op het „spoor gezet". Hannie Turkesteen Ik vond dat er meer belangstelling was als voorheen. De helft van het publiek bestond uit jongelui. Je zag veel meer onbekende gezichten. Wat ik het allermooist vond? Nou, de „Ou verture Leonore 3" viel bij mij het meest in de smaak. Het gehele pro gramma voor de pauze vond ik wer kelijk prachtig. Vooral ook het „viool concert". Als er weer een concertavond is, ga ik vast weer zegt Hannie Turke steen. De 17-jarige H.B.S. scholier Gert van Benthem, Stationssingel, gaat de laat ste 4 jaar regelmatig naar concerten. Hij is trouwens zelf behoorlijk muzi kaal want hij speelt al 3 jaar piano en orgel. Speelde zelfs met de gedachte naar het Conservatorium te gaan, maar dat kon niet doorgaan. Ik heb altijd al een zekere aanleg en ook gevoel gehad voor de klassieke muziek. Er zou veel meer interesse moeten bestaan onder de jeugd. Op de scholen met uitzondering van de H.B.S. wordt volgens my te weinig muziekles gegeven, waardoor de jongeren onbekend blijven met de schoonheid van de muziek. Je moet er naar leren luisteren en dan is het wonderlijk mooi. Het aller mooiste van dinsdag? Ik vond het slot nummer, de Symphonie van A. Bruck ner geweldig. Gert van Benthem Mag ik verder nog opmerken dat de akoestiek van het Verenigings gebouw niet zo goed was, waardoor het gehele concert niet helemaal tot haar recht kwam. Het was de eerste maal dat Erna Loef (17), Heuvel 19 een dergelijk con cert bijwoonde. Er waren veel jonge lui volgens Erna. Als ik moet kiezen tussen de z.g. teenagermuziek, waar ik U7FTbo5^ voor betere uurwerken WANDKLOKKEN gj inderdaad ook wel naar luister, en het klassieke genre dan kies ik het laatste. Er zit meer inhoud in, je muziek- gevoel wordt gestreeld en je wordt meer geboeid. Ik vond de Ouver ture van Beethoven wel het mooist. Helaas is er weinig gelegenheid méér naar dergelijke concerten te gaan. Ik vond het fijn dat we dat meevallertje hadden met die reductie, daar kom ik eerlijk voor uit zegt Erna. Ik heb altijd al voor klassieke mu ziek gevoeld. Dat is schijnbaar een erfelijkheidskwestie, want mijn vader is ook een echte liefhebber. Als er weer eens een concert is ga ik er be slist weer naar toe, zo verklaart Erna. Gerrit van Asselt (17), middelbaar scholier, Dennenlaan, was al eens va ker in de gelegenheid een concert te bezoeken. Behalve de klassieke muziek kan ik ook de goede jazz wel waar deren. Voor de radio is een concert uitvoering lang zo boeiend niet als in werkelijkheid. De aanblik van die gro te bezetting is al imposant. Je moet echter wel op de hoogte zijn. Zelf speel ik orgel en trompet, dus heb ik wel muziekkennis. Geheel onvoorbereid kun je eigenlijk niet komen, want dan geniet je niet. Muziekkennis moet groeien aldus Ger rit. De Ouverture „Leonora" van Ludwig van Beethoven vond ik fantastisch. In drukwekkend was voorts de slotsym- phonie van A. Bruckner waarin de hoornpartij en trompet zeer goed uit kwamen. Het vioolconcert viel mij wat tegen. Of ik ook de lichte muziek waardeer? Ja, er zijn wel plaatjes bij die inhoud hebben, maar de meeste zijn op niets gebaseerd. Als ik de kans krijg weer een concert van het U.S.O. bij te wo nen ben ik van de partij zegt Gerrit van Asselt. Het moet degenen die de laatste jaren vrij regelmatig de U.S.O.- concerten be zocht hebben, opgevallen zijn dat de uitvoeringen met volledige bezetting, mo gelijk gemaakt door het uitgebreide podium, niet alleen gekenmerkt zijn door een vollere orkestklank, maar vooral ook door het verschijnen van andersoor tige werken op de programma's. Wel heeft het er enigszins de schijn van, dat de opstellers van het programma in enkele keren trachten goed te maken, wat het muziekminnend publiek te Veenendaal in jaren te kort is gekomen. Het pro gramma van het concert dat dinsdag j.l. in het Verenegingsgebouw werd gegeven, was misschien hierdoor te eenzijdig; evenals bij het vorige concert vermeldde het vrijwel uitsluiten „zware" symfonische muziek. Dit verhinderde echter niet het slagen van de avond, daarvoor stond het doorgaans fraaie orkestspel wel borg. Door in de pauze brutaalweg de „di rigentenkamer" binnen te dringen, ge lukte het de mening van de dirigent over de volledige bezetting te weten te komen. De heer Hupperts was hier enthousiast over, vooral vanwege de enorme uitbreiding van het repertoire, dus van de werken die ten gehore ge bracht kunnen worden. Op de vraag of nu de orkestklank niet te massaal was voor het betrekkelijk kleine Ver enigingsgebouw antwoordde de heer Hupperts dat het orkest natuurlijk be ter tot zijn recht komt in een ruimte, plaats biedend aan 1500 tot 2000 men sen, maar hij vond de kleine zaal toch geen belangrijk bezwaar. Over het pro gramma, dat overigens niet zo zeer door de dirigent als wel door het USO- bestuur wordt samengesteld, liet hij zich voorzichtig uit. Getracht wordt een aantrekkelijk programma samen te stellen. De tijd ontbrak helaas hier verder op in te gaan. De vierde sym fonie van Bruckner, „nog een sta van minstens een uur", aldus de dirigent, vergde voor de resterende tijd zijn vol ledige concentratie. Paul Hupperts, een goed dirigent en een sympathiek mens. Het concert opende met de ouverture Leonore III, één van de vier ouvertures die Beethoven voor zijn opera Fidelio geschreven heeft. Meesterlijke muziek en uitstekend gespeeld. Een aardig mo ment in de ouverture is altijd weer het trompetsignaal dat de komst van de minister aankondigt. Dit signaal be hoort niet van het podium maar van een buiten de zaal gelegen plaats te worden geblazen. In het verenigings gebouw stond de trompettist in de gang opzij van het podium, bij het eerste signaal was de deur naar de zaal bijna dicht, bij het tweede geheel open. De juistheid hiervan waag ik te betwijfe len, het suggereert immers het dichter- SNELLER. De Fransen heb ben een raket ontwikkeld voor het verzenden van poststukken. Men denkt hem binnen enige jaren in gebruik te kunnen ne men. De snlheid zal 2700 km per uur bedragen, dat wil zeggen dat een brief op deze manier ver stuurd vanuit Parijs in 20 mi nuten Milaan zal bereiken. GITAAR. Sterren komen en gaan in steeds sneller tempo in de wereld van de showbusiness. Duizenden tieners in elk land dromen ervan dat ze er op een dag bü zullen horen. Dat is een van de redenen waarom alleen al in Frankrijk in één jaar 500.000 elektrische gitaren wor den verkocht. ROOD LICHT. Om de breed sprakigheid van de advocaten in bij komen van de minister met trom petten, terwijl het de trompetter op de toren is, die tweemaal het naderen van de minister aankondigt. In het begin van de ouverture bleek overigen, dat het met de „onbarmhartige" acoustiek van het gebouw wel meevalt, het or kest liet een prachtige pianissimo ho ren. Vervolgens was Jan Bleumers, eerste concertmeester van het orkest, solist in het weinig gespeelde vioolconcert van Antonius Dvorak. Dit concert be vat prachtige melodieën, maar helaas stelt het van de solist zeer hoge eisen. Jan Bleumers gaf er een knappe ver tolking van, vooral in het middendeel kwam zijn mooie warme toon goed tot zijn recht. Na de pauze werd de meer dan een uur durende vierde symfonie van Bruckner uitgevoerd. Van de symfo nieën van deze Oostenrijkse componist geldt, evenals van die van b.v. Johan nes Brahms, dat men pas door herhaald beluisteren tot de schoonheid ervan doordringt. Ondanks de naar moderne begrippen niet geringe breedsprakig heid, staan de symfonieën van Bruck ner bij het publiek en vooral ook bij de uitvoerende kunstenaars hoog aan geschreven. Trouwens ook de minder ingewijde zal genoten hebben van de gedragen melodieën en de prachtige harmonieën en klanken, zoals b.v. het lage koper, welke in deze symfonie veelvuldig te horen zijn. Dit bleek ten slotte wel uit het langdurig en harte lijk applaus waarmee de luisteraars de dirigent en het orkest dankten voor hun enorme prestatie. J. van de Putte. Gerrit van Asselt Marijke Nagtegaal (14) van Hogen- dorpstraat ging met een vriendin naar het concert. Het was de eerste maal. Ik werd er door het krantenbericht op attent gebaakt en ben toen gegaan. Je moet proberen of het leuk is zegt de veertienjarige Marijke. Er waren veel jongelui aanwezig vindt ze. Marijke Nagtegaal Als je de uitvoering zelf ziet lijkt het me veel mooier dan een concert op de radio. Het programma van voor de pauze vond Marijke het mooist. Met enkele nummers heb je nog wel moeite, maar over het geheel vond ik het een leuke avond, die voor herhaling vat baar is, zegt Marijke. Zo reageerden een vijftal jon gelui op het concert van dinsdag Een zeer positief geluid, wat een zeker optimisme voor de toekomst inhoudt. Ook deze week werd de Valleiriks niet opgespoord na te zijn uitge geven by Boerenleenbank. Ame- rongen. Degene, die ons de nieuw uit te geven riks met het nummer kan tenen, ontvangt onmiddellijk de vinderspremie van f 30,mits de riks voor donderdagmiddag 12 uur op ons kantoor wordt ingele verd. Dinsdagmiddag wilde de heer van E. met zijn personenauto vanaf de Helling naar het Verlaat rijden. Voor het ben zinestation stend echter een vrachtauto waardoor de bestuurder van E. het zich werd ontnomen. Hij reed de weg op en botste tegen een fietsende knaap. Er ont stond slechts schade aan de fiets, maar de jongen liep geen letsel op. Dinsdagavond reed de automobilist S. in dichte mist tegen de geparkeerde auto van de heer v. d. P. op, die in de Lein- weberstraat was neergezet. S. had de auto niet opgemerkt. Er ontstond schade aan beide wagens, S. kreeg lichte schade, maar de auto van de heer v. d. P. werd behoorlijk gedeukt. Woensdag werd de vrachtauto van de firma Z. uit Veenendaal uit het verkeer genomen wegens een ondeugdelijke stuur inrichting Ook de bromfiets van K. moest wegens technische gebreken op stal gezet worden. Donderdagmorgen in alle vroegte (5 uur) reed de heer R. uit Wageningen met zijn personenauto op de Wageningselaan. Door de gladheid van de weg trok de auto plot seling naar linkt, slipte en kwam in een greppel terecht. De heer R. werd niet ge wond, de auto werd beschadigd. HELDENDAAD VAN LIMBURGSE LASSIE Lassie, de grote herdershond van de familie Klabbers uit Well aan de Maas in Limburg, heeft getoond de naam van de beroemde film- en televisie hond waardig te zijn. Toen de vijf jarige Arno Simons, die dinsdag aan het schaatsen was op de kasteelgracht van Well, plotseling in een wak ver dween, haalde Lassie het jongetje on verschrokken weer op het droge. De roep van Lassie gaat nu door het ge hele Limburgse land. Foto: Lassie ge fotografeerd tussen (links) Arno Si mons, die hij zo dapper uit het water redde, en (rechts) zijn baasje, Peeter Klabbers, die al tot tweemaal toe door Lassie uit de Maas is gevist. Namens de Ger. en de Chr. Ger. Kerken sprak Ds. J. Overduin woensdagavond voor de V.A.R.A. televisie over het veelbesproken programma „Zo is het toevallig ook nog n's een keer" van 4 jan. j.l. Voor de Ned. Herv. Kerk gaf Ds. J. J. Buskes uit Am sterdam de zienswijze weer. Ds. J. Overduin tijdens de T .V .-uitzending van woensdagavond. Bepalen wij ons tot de toespraak van ds. Overduin dan kan de eindconclusie worden getrokken dat zowel de ge wraakte uitzending meerdere feilen vertoonde, maar ook de reacties daarop teveel bijgeluiden in zich borgen. Die reacties varieerden van lichtgrijs tot zwart aldus ds. Overduin. Wij scha men ons, als Christenen, voor de zwar te reacties. Mensen, die poogden voor de eer van God op te komen hebben het omgekeerde bereikt. Het is on mogelijk God lief te hebben en de naaste te haten. Overwin het kwade door het goede zo stelde ds. Overduin. Ds. Overduin had overigens op het programma zelf ernstige bedenkingen. We mogen gerust heilige huisjes om ver werpen, maar er zijn echte heilige huizen. We kunnen niet overal de wa pens van saitre en parodie gebrui ken. Het Onze Vader is geen randver schijnsel, maar de kern van ons geloof, aldus ds. Overduin. En daar moeten we afblijven. Er is intussen een vervreemding ont staan tussen verschillende bevolkings groepen, maar die moet worden inge perkt. Laten we zowel Herman Wigbold als Mies Bouwman en Peter Lohr de hand geven. We moeten kunnen zeggen: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren", zo besloot ds. Overduin zijn visie op het VARA pragramma van 4 jan. Ds. Overduin verklaarde ons in een vraaggesprek dat hij woensdag de sa- te tomen heeft men in de recht zaal te Richmond (V.S.) groen, geel en rood licht ingesteld zo als we dat van de verkeerslich ten kennen. Bij groen licht mag de advocaat spreken, maar maakt hij het te bont dan scha kelt de rechter over op geel. waaraan de spreker kan zien dat hij nog vijf minuten de tijd heeft. Na dat tijdsbestek komt onverbiddelijk rood licht, waar door hem het woord wordt ont nomen. GEVECHT. Ten gevolge van een nieuwe wet inzake de die renbescherming zijn vanaf heden hanengevechten in Frankrijk verboden. Stierengevechten ech ter kunnen gewoon doorgaan. Wat is het verschil? RIMPEL. In een frans boekje over schoonheidsverzorging uit 1870 staat te lezen: „Er is niets of vrywel niets te doen tegen rimpels. We kunnen slechts één raad geven: eet brood met veel boter en drink bier en melk, dan wordt u dikker en blijft de huid gespannen." BOOT. De franse filmster Mi- chèle Morgan heeft een boot ge kocht om in Parijs te gaan win kelen. Zij moet er, zegt zij, nu nog aan wennen dat zij zich te vreden moet stellen met alleen de winkels langs de Seineoever te bezoeken, maar, vervolgt zij, per auto was het geen doen meer. PARIJS. Veel Fransen die in de loop van de vorige eeuwen naar Amerika zijn gegaan om daar hun geluk te zoeken, heb ben heimwee gehad naar de Lichtstad, want men vindt op de kaart van de Verenigde Staten niet minder dan twintig stadjes en dorpen die „Parijs" heten. Het grootste telt 21.500 inwoners, het kleinste vijftig. JEUGDDIENST AMERONGEN Zondag 26 januari a.s. hoopt in de Jeugddienst voor te gaan ds. F. D. Emous van 's-Gravenhage. Het onder werp van zijn prediking is „Wie van ons houdt er nu van de dood?" Deze vraag stelt ds. Emous ons naar aanleiding van zijn tekst uit Spreu ken 8 allen die mij (God) haten, hebben de dood lief." De Jeugddienst begint om 19.00 uur, doch vanaf kwart voor zeven is er weer samenzang. Komt dus allen vroeg naar deze Jeugddienst in de Sint Andries- kerk. mensteller van het programma Herman Wigbold nog had gesproken. Wigbold bleek er toen van overtuigd dat er aanleiding bestond om kritischer te genover je eigen werk te staan en be kende ervan geleerd te hebben. Ook de VARA stemde bij monde van de heer Rengelink er mee in dat er, gezien de reacties, verkeerd was ge handeld. Ds. Overduin zei tenslotte dat er tal rijke negatieve reacties van Christenen waren afgevuurd, maar ook de VARA moest toegeven zeer hoogstaande brie ven te hebben ontvangen, waarbij de schrijvers in hun diepste overtuiging waren geschokt. Lezing over schaakspel A.s. maandag houdt de heer Per- fors uit Arnhem, de derde lezing van een serie over de verschillende facetten van het schaakspel. Aanvang 19.30 uur. VEENENDAAL Vrijdag 24 jan. Lezing van Soefi Beweging in hotel De Koren beurs. Aanvang 8 uur. Zaterdag 25 jan. n.m. 7.30 uur. Uit voering van Harmonie „Caecilia" in Ver. gebouw a. d. Eikenlaan. Maandag 24 jan. halfjaarlijkse ver gadering v.v. „Veenendaal" in ho tel Vonk, 7.30 uur. Maandag 24 jan. 8 uur Hotel De Korenbeurs. Vergadering afd. Veenendaal van de K.V.P. Onder werp Lonen en prijzen. ELST Vrijdag 24 jan. 8 uur in café Sport- lust. Gezellige avond v.v. Oranje Wit. ACHTERBERG Zaterdag 25 jan. in Buurtschapshuis. Jaarfeest Plattelandsjongeren. Aanvang 7.30 uur. Maandag 27 jan. n.m. 7.30 uur Voor lichtingsavond P.J.G.U. in O.L. school. AMERONGEN Dinsdag 28 jan. Filmvertoning C.M. B. in zaal Buitenlust n.m. 4 uur voor de jeugd, om 7.30 voor de ouderen. dat er enkele bewoners van het woon complex 't Hoorntje bezoek kregen van twee schoorsteenvegers dat zij voorgaven van het schoon maakbedrijf ,,'t Westen" uit Rotter dam te komen dat de gemeente het vegen aan die firmazou hebben opgedragen dat zij f 1,vroegen voor het vegen en bovendien nog f 5,voor een kap je dat noodzakelijk op de schoorsteen moest komen dat zij brutaal en aanmatigend te werk gingen dat het schoorsteenvegen alleen door plaatselijke bedrijven wordt gedaan.. dat de politie dus waarschuwt tegen dergelijke elementen als bovenge noemd S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1964 | | pagina 1