V vpf* PAUK U)e^muu>k°uS Kans op spelen is zeer gering Wethouder G. J. VAN BARNEVELD Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Uit het politiejaarverslag van Amerongen „Water en lucht*' Gevonden en verloren MARKTBERICHTEN SPORTPROGRAMMA ELST OPROEP GETUIGEN ACHTERBERG DINSDAGKOOPJES STRIJKPLANK Kop en Schotels Soepkop en schotels AMERONGEN Grote gift voor Dorpshuis Filmavond Zoekt u een „baby-sitter" In de politiek Het jongste raadslid Wees een zegen Woningnood Huwelij ksvoltrekking machtig mooi werk Agrarische interesse Toekomst Mijn vrouw is een grote steun W onder baarlij ke boodschappen Idealist Ingekomen en vertrokken ZONDAGDIENST Jelui zijn et niet gewoon, dat ik een opschrift booven m'n weekelikse smoes- jie zet. Ik geloof zelfs dat ik me nog nooit in et verleeden met iets as een anhef ingelaten heb. Ik kom sinds jaar en dag mar gewoon mit m'n praatstoel bij jelui in huis vallen. Dat ik me deeze keer es an zooiets buitengewoons gewaagd heb, dat is em hierin geleegen. Water en lucht, dat is typisch-Hollands. Dat zijn twee in landse begrippen en late we eerlik weezen: ze passen mooi ben mekander. Er is iets dichterlijks in verschoole. Veur mijn zijn et twee dingen die ik toevallig bij mekander in dezelfde krant vond, namelik die van afgeloopen vrijdag. Een kolossaal artikel over ons water, et leidingwater welteverstaan en een klein stukkie over de lucht, de lucht, gerooken deur ons eenige vrou- welike raadslid, om me niet verkeerd te laten begrijpen. Om met het laatste te beginnen. Mevrouw Buddingh heeft het college van bee en wee vragen gesteld over een fabriek die niet wel riekt. De vra genstelster wil graag, dat het college onderzeukt welke fabriek die specifieke stank verspreidt. Zij zal het voor zich zelf al wel weten, maar om alle voor oordelen meteen uit de weg te ruimen: een onderzoek deur een college, waar van we gewoon zijn dat het onpartijdig te werk gaat. Bee en wee zullen er dus op uit moeten om per persoon enkele neuzen vol te snuiven. Ik stel me zoo veur, dat ze wel op het burdes van et gemeentehuis zullen gaan staan om mit durlui eigen reukorganen uit te maken waar de odeur vandaan komt. Mochte ze moeilijkheede hebben mit et bepalen van de richting dan kunne ze gerust mijn en Bram durbij halen. Ik wil wedden, dat wij zonder het mit mekander afgesprooken te hebben, toch reegelrecht op het stanknest anmar- cheeren. Mar goed, dat is de vlotte praktijk. Officieel mot het zoo gaan as et ge vraagd is. Als medebestuurder van een gemeente mag ie maar niet zoo uit je eigen vaststellen, dat den eene of den andere febriek - platweg gezeid - stinkt. Je kan wel veronderstellen wel ke febriek wel es de schuldige zou kun nen zijn, maar dat mot je veur jezelf houwen. Een ambtelik onderzeuk is veur alles gebooje. Mevrouw is naar mijn smaak eigenlik al te veer gegaan, want zij heeft al bepaald dat het een febriek mot weezen en wij zitten ok nog altijd mit huizen, die niet veur- zien zijn van een af fijn laten we 't een klein bietjie draaglik houwen. De stank is al arg genogt. En as men nou toch gaat onderzeu- ken dan zou ik wille veurstelle: neus tegelijk ok es waar dat roet vandaan komt. Daar verdenk ik persoonlijk een of enkele febrieken van. Op 't ogen blik hoor ik er gien klachten over, mar in de afgeloopen zoomer nog wel. En nou het beloofde water. De di- reksie van de waterleiding heeft duur zaam in steen late grifte, dat wij bij het drinken van ons water toch altijd an de bron motten denken. Dat vind ik teveul gevraagd. Ik perbeer het ie dere dag weer, mar ik vergeet et wel es. Zeg nou zelf: denkt u bij ieder brandewijntjie an Schiedam of bij de driekwart kan per man an de uier van de koei. Dank-ie-wel. Ik heb er gien behoefte an. Mar ik wil wel veur een keer in 't openbaar getuigen van mijn dank veur het lekkere water van ons. Dat mag en dat mot es een keer gezeid wurden. Ik weet niet wie daar op de Kanaal- weg die eksklusieve smaak d'r an zit te febrieken, mar veur mijn kunnen ze dur daar wat van. Laten we dan toch mar elkes keer an de bron denken. Of an Rotterdam. Dan smaakt het nog veul fijner. Wout Blauwkous VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de week van 15 tot en met 22 januari 1964: blauw-zwarte linkerschoen; bruine linker hcrenglacé; paar bruine herenglacé's; sleutel no.16; bankbiljet; bruine kinder- want; speelgoedpop met rose overgooier; grijze rechter lederen handschoen; brui ne rijwieltas, inh. broodtrommel, brom- fietsbril enz.; paar grijze herenglacé's; 3 zakken meel (bloem); groen-bruine wol len want; groen-bruine terlenka heren sjaal; bedelketting met 9 bedeltjes. In dezelfde week zijn de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: 3 Duitse bankbiljetten; groene rechter da meshandschoen; Volkswagen wieldop; bril met donker montuur; blauw-rode sportsjaal en paar blauwe wanten met gele strepen; doos, inh. een trommel thee of koffie; bruine herenportemonnee met flink be drag aan geld; rollager van transportband. RENSWOUDE Gevonden kinderhandschoen (meisjes) aan buitenkant leer; paar houten kin- derschaatsen. VEENENDAAL Eiermarkt: Aanvoer 123.000 stuks. Prij zen van f 9,tot f 10,25 voor de grote eieren en van f 6,tot f 8.voor de klei ne exemplaren. Alles per 100 stuks. Han del traag. Biggenmarkt: aanvoer 55 stuks. Prijzen van f 80.tot f 98,per stuk. Handel re delijk. SCHERPENZEEL Op de woensdag gehouden markt be droeg de aanvoer 1.100.000 eieren. De prijs per 100 stuks varieerde van f 8,25 tot f 10,25. De handel was slecht. Op de biggenmarkt bedroeg de aanvoer 153 stuks en de prijs varieerde van f 84, tot f 96,per stuk. De handel was vlug. Tijdens deze winterperiode van sneeuw, ijs en dooi komt het voetbalprogramma in het gedrang. Voor de amateurs werd het gehele programma van vorige week afgelast. Ook deze week is er weinig kans op doorgang. Voor de zaterdagclubs, uitkomende in de afdeling Utrecht is dat reeds zeker. In verband met het over lijden van de voorzitter van de afd. Utrecht van de KNVB, de heer M. Welle, zijn alle wedstrijden voor zaterdag afgelast. Indien er eventueel toch nog een en kele wedstrijd mocht doorgaan dan volgt hieronder een beknopt program ma overzicht: Voor zaterdag zijn vastgesteld: GVVV - Noord wijk Ter Leede - DOVO VRC - WVF Voor zondag zijn vastgesteld: HMS - Veenendaal AANGIFTE LEERLINGEN JOH. CALVIJNSCHOOL Heden (vrijdag) 24 januari tussen 7 en 8.30 uur zal er gelegenheid zijn tot aangifte van leerlingen voor de Joh. Calvijnschool t.a.v. de cursus, die na de zomervakantie begint. Ouders kun nen hun kinderen opgeven in het schoolgebouw, Geerseweg, 53. Zie ver der de advenrtentie, voorkomende in dit blad. DVSA - Wijk bij Duurstede Renswoude - R.K. Unitas Austerlitz - Oranje Wit Achterveld - Scherpenzeel CABARET UITGESTELD Het cabaret met bal na, dat a.s. za terdag in de jeugdherberg De Eikel kamp te Eist (U.) gegeven zou worden is om technische redenen voor onbe paalde tijd uitgesteld. De korpschef van de politie te Veenendaal verzoekt de twee jeugdige personen die op vrij dag 17 jan. 1964 's morgens om ongeveer 8 uur uit het Schrg- verspark de Kerkewgk opreden en getuige zün geweest van een verkeersongeval, waarbü een bromfietser tegen een paal reed zich bg de politie in Veenendaal te melden. AFSCHEID VAN TWEE OFFICIEREN De kapiteines D. C. J. Mekke en A. Wever zullen na 3'/2 jarige dienst bij de Veenendaalse afdeling van het Le ger des Heils worden overgeplaatst naar Breda. In een speciale dienst zal men zondag afscheid kunnen nemen van beide kapiteines. De vertrekkende officieren zullen worden opgevolgd door Evoy W. Koop- mans uit Winterswijk. Evoy Koopmans heeft een gezin met twee kinderen. In een welkomstdienst op donderdag 30 januari wordt gelegenheid gegeven kennis te maken met het nieuwe offi ciers-echtpaar. VOORLICHTINGSAVOND PJGU Maandag 27 jan. geeft de Plattelands Jongerenvereniging in Achterberg een voorlichtingsavond over de varkens houderij in het algemeen, in de o.l. school. Een en ander zal worden toege licht met film. Spreker voor deze avond is de heer Haisma, hoofdlandbouwdes- kundige van UTD. JAARFEEST PJGU Zaterdagavond a.s. houdt de Platte lands Jongerenvereniging haar jaar feest in het buurtschaphuis. Opgevoerd wordt een blijspel in drie bedrijven ge titeld: „Hoe raak ik mijn geld kwijt." Medewerking verleent de Plattelands- jeugd uit Langbroek met muziek en zang. 'n Degelijk produkt met zwaar metaal onderstel, 3 maal verstelbaar, plank van pers-materiaal, dus trek- en krimpvrij, ge monteerd met doorlopende bouten en dat voor de prijs vaniJ .VU prima aardewerk in 6 verschillende dekorkleuren per stuk U, OO 6 stuks voor 2.90 wit hotel porcelein, haast onbreekbaar, nu slechts U.OV Alleen dinsdag 27 januari Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal VERGADERING N.C.V.B. MET VERTONING KLEURENDIA'S Op woensdag 29 januari hoopt de af deling Amerongen van de Ned. Chr. Vrouwenbond te vergaderen in het zaal tje achter de Ger. Kerk. Daar de decla- matrice, mevr. Oostveen uit Zeist, die deze avond zou verzorgen, door ziekte is verhinderd zal de heer E. van Geyten- beek te Amerongen thans medewerking verlenen. Hij zal een aantal kleurendia's over de plaats Amerongen vertonen. Heel oude plekjes in het dorp zullen worden belicht, hetgeen ongetijfeld zeer interes sant zal worden. Iemand die onbekend wenst te blij ven heeft aan de Stichting Verenigings gebouw een bedrag geschonken van f 5000,voor het Dorpshuis. Zoals de burgemeester in een der laatste raadsvergaderingen mededeel de is het subsidie van het Ministerie van Maatschappelijk Werk lager ge worden als aanvankelijk was gedacht. Hierdoor werd het nodig om te trach ten meer geld te verkrijgen. De bur gemeester opperde de gedachte een ac tie te gaan voeren. Door deze bijzonder grote gift van f 5000,zal dit tekort aanmerkelijk kleiner geworden zijn. Het verenigingsleven te Amerongen zal dit bericht met dankbaarheid ont vangen, immers het Dorpshuis zal in de eerste plaats het centrum worden, juist van het plaatselijk verenigings leven. Nog zo'n bedrag en het probleem is opgelost. Door de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalindustrie en Electroni- sche industrie, afdeling Amerongen en Leersum wordt op 28 januari a.s. een filmvertoning georganiseerd, in de zaal van Buitenlust. 's-Middags om 4 uur is er een voorstelling voor de jeugd, 's- Avonds voor de ouderen. Voor de kinderen worden er enkele leuke films gedraaid. Alle kinderen tussen 6 en 14 jaar zijn hartelijk wel kom. Kinderen van leden hebben gra tis toegang. De anderen wordt een klei ne vergoeding gevraagd. Voor de ouderen staat op het pro gramma de prachtige kleurenfilm „On vergetelijke melodie" welke handelt over het leven en de muziek van Fre deric Chopin. Vooraf is er een voor film en een toespraak door de heer J. H. ten Hove uit Utrecht. Deze hoofdfilm heeft in vele landen reeds tallozen enthousiast gemaakt. Muziekminnaars, doch ook degenen die niet zo van muziek houden. Het is daar om alleszins de moeite waard deze film te gaan zien. Voor deze voorstelling hebben leden gratis toegang. Niet le den betalen een kleine vergoeding. De ze voorstellingen worden gehouden in samenwerking met NCAB, NCB en NCBO. De leden van de GJV „De Vijfde Vocaal" te Amerongen stellen zich weer beschikbaar als kinderoppas, als de ouders eens een avond uit willen gaan. Zij zorgen er voor dat de kinderen in veilige handen thuis kunnen blijvexen dut er goed op hen wordt gepast. De leden van de GJV hebben hiertoe een „oppasdienst" in het leven geroepen. De kosten zijn gering. Voor een avond tot 11 uur vraagt men f 2,50 tot 12 uur f 4,Eventueel overnachten is dan ook mogelijk. Door deze actie wil men trachten gelden te sparen voor de aankoop van een bandrecorder ten behoeve van het jeugdwerk. Tevens kan hiermee de we kelijkse preek worden opgenomen ten behoeve van de zieken. Aanmeldingsadressen zijn voor Ame rongen: P. van der Heyden, Industrie weg Noord 6, tel. 1722, voor Leersum: R. Blancke, Rijksstraatweg 104, tel. 1424 en voor Eist: H. den Uyl, Fabrieksweg 2, tel. 08377-227 (op dit nummer alleen bellen na 5 uur). Wanneer u onbezorgd een avond uit wilt, dan kunt u er verzekerd van zijn dat de kinderen in vertrouwde handen thuis blijven. Voor de ouders in deze omgeving biedt dit initiatief brede perspectieven. AL heel wat Amerongers hebben in de loop der jaren hun schreden ge richt naar het huis aan de Immink- straat, waar het gezin Van Barne- veld woont. De meesten kwamen met hun zorgen en verdriet, in de hoop bij de heer Van Barneveld hulp en steun te kunnen vinden. Velen van hen gingen vol goede hoop weer naar hun eigen huis. Maar helaas kan ook een wethouder niet voor alle problemen een op lossing geven. Toch mag het wel eens gezegd worden dat niemand vergeefs een beroep op Van Barneveld doet. Hij heeft voor iedereen tijd en doet wat hij kan om, voor zover dat in zijn macht ligt, de zorgen van zijn me demensen te helpen verlichten, on geacht hun politieke richting of godsdienstige overtuiging. Ook wij hebben een bezoek aan de wethouder gebracht. Niet om nog meer zorgen op zijn schouders te laden, maar om hem zelf eens aan het woord te laten. Wethouder Van Barneveld is met zijn 45 jaren op en top Ameronger. Hoe ik zo in de politiek verzeild raakte? Dat kwam eigenlijk door moeder. Mijn moeder was overtuigd aanhangster van de A.R.-beginselen. Mijn vader niet, die voelde zich meer tot de liberalen aangetrokken. Mede door de instelling van moe der voelde ik mij zeer jong aange trokken tot de historie van Neder land. Daardoor kwam ik haast van zelf in de hedendaagse politiek te recht. Eigenlijk had ip op 14-jarige leef tijd al mijn richting gekozen. Ik zal nooit vergeten dat er eens een S.D.A.P. bijeenkomst werd gehou den. Toen de redenaar in het vuur van zijn betoog was, riep ik opeens keihard: „Leve Colijn". Hoe ik het durfde snap ik nog niet. Natuurlijk kreeg ik een flinke klap op mijn hoofd (er zaten toen nog haren op, die zijn in de loop der jaren echter zogoed als verdwenen). Maar dat was het verleden, we leven nu in het heden. In de oor logstijd kwam er een verdieping van mijn politiek denken. In het verzet werkte ik nauw samen met meester Visser. Wij waren de beste vrienden. Mede door zijn denkbeelden werd mijn overtuiging rotsvast. Wat ik in de oorlog deed, deed ik uit principe. Ik voelde dat ik mijn best moest doen voor mijn medemensen, die in nood verkeerden. Na de oorlog is dit eigenlijk zo gebleven, de drang om mij in te zetten voor de medemens bracht mij in het gemeentebestuur. Mijn vriendschap met meester Visser is echter tot dit alles de grote stimu lans geweest. In 1946 werd de heer Van Barne veld tot lid van de raad gekozen. Hij was toen 28 jaar en verreweg het jongste raadslid. Dit belette hem echter niet om zijn stem te verhef fen, wanneer hij dit nodig oordeel de en goed gefundeerd en gloedvol zijn standpunt uiteen te zetten. In 1958 werd hij geroepen het wet houderschap op zich te nemen. Par tijbeginselen spelen voor mij niet, noch in de raad, noch in het college. Ik heb ook niet om politieke rede nen het wethouderschap aanvaard. Het was meer om op nog ruimere wijze voor mijn medemensen te kun nen werken. Eens bracht ik een mooie plaat mee naar huis, waar ook de woor den „Wees een zegen" op voorkwa- woord ió aan: i men. Mijn moeder heeft me toen op het hart gebonden om deze woorden altijd in praktijk te brengen. „Pro beer altijd een zegen voor je mede mensen te zijn", zei ze. Ik heb altijd getracht hieraan vast te houden. Ook in het medebesturen van de ge meente. Wat acht u nu het grootste pro bleem waar u mee te maken heeft? De woningnood. De woningnood is nog steeds volksvijand nr. 1. Het contingent woningwetwoningen is ook veel te klein. Mede door de be volkingsaanwas. Het komt herhaal delijk voor dat de kinderen van de mensen die 18 jaar geleden om een huis vroegen, nu met deze zelfde vraag komen. Ik ben 10 jaar lid van de woningcommissie geweest en in die tijd en ook tijdens mijn wet houderschap heb ik heel wat be roerde omstandigheden gezien. Wat moet er naar uw mening ge beuren om aan deze toestand een eind te maken? Wel, ik vindt dat het college steeds maar door aan de bel moet blijven hangen om een groter wo ningcontingent. Vervolgens moeten we zien zover te komen, dat dege nen die dat financieel kunnen, zelf bouwen. De woningwetwoningen moeten beschikbaar blijven voor de mensen waarvoor zij bedoeld zijn. Mensen die het beter kunnen beta len, daarvoor moeten we zien duur dere woningen te krijgen. Eigenlijk zou de gemeente in staat gesteld moeten worden ook dergelijke wo ningen te bouwen. Ik vind het een sociale plicht van deze mensen zou gauw mogelijk uit de goedkopere woning te gaan. He laas is dit technisch vaak onmoge lijk. En dan de vrije tijd bouw. Ik heb me steeds beijvei'd om dit te realiseren. Ik heb daar al heel wat gegadigden voor. Ook de gemeente moet dit stimuleren. Ook in Overberg moet de moge lijkheid voor woningbouw gescha pen worden. De mensen moeten door gebrek aan woonruimte niet gedwongen worden daar weg te gaan. Met het opruimen van krot ten moeten we haast maken. De heer Van Barneveld is ook ambtenaar van de burgerlijke stand. Hoe vindt u dit werk? Dat is nu iets dat ik ontzaglijk graag doe. Het betekent 2 jonge mensen een band voor het leven te helpen sluiten. Ik tracht ze iets mee te geven voor het verdere leven. In de korte tijd dat ik in deze functie ben heb ik 36 huwelijken gesloten. Dat houd ik secuur bij. De heer Van Barneveld is vice- voorzitter van het bejaardencentrum De Ridderhof. Een groot deel van zijn interesse ligt echter in de agrarische sector. Bij de toekomstige dorpssanering zullen agrariërs moeten afvloeien. In onze omgeving zullen er altijd landbouwers blijven, maar niet in de zin van het huidige boerenbedrijf. De akkerbouw zal wel helemaal ver dwijnen. Ik ben lid van de Streekverbete- ringscommissie Amerongen-Elst. Als lid van de Ned. Chr. Agrarische Be drijfsbond ben ik in die commissie terechtgekomen, maar ook doordat ik candidaat gesteld werd door de A.N.A.B. en de R.K. Bond. Hoe ik de toekomst zie? Ik ben er van overtuigd dat Amerongen een „woondorp" zal blijven. De indus trievestiging is gestopt. Er is geen terrein meer, tenzij door een grens wijziging. Het gemeentebestuur moet er naar streven dit dorp zo bewoon baar mogelijk te maken, ook in het belang van het tourisme, dat zeker zal toenemen. We moeten b.v. zien een goed ho tel te krijgen. Verder moet er nog veel gebeuren. Op mijn verlang lijstje staat een zwembad, maar op een dergelijke plaats dat we er alle maal wat aan hebben. Ook de sport velden hebben mijn aandacht. Er moet nodig uitgebreid worden. We moeten eraan werken dat het uitbreidingsplan en het streekplan zo spoedig mogelijk uitgevoerd kan worden. Maar één ding, de bossen moeten onze bossen blijven. Daar mag niets mee gebeuren. Met mijn collegae wethouders en de verschillende burgemeesters heb ik altijd prettig samengewerkt. Bij zonder prettige herinneringen zal ik blijven bewaren aan burgemeester Bosch ridder van Rosenthal, die een jaar in Amerongen waarnam. Van Barneveld is een harde wer ker. Al deze activiteiten doet hij naast zijn normale arbeid. Wie in de zomer de moeite wil nemen om 5 uur op te staan, kan hem op zijn landje vinden. Het is maar zelden dat hij 's avonds voor 11 uur thuis is. Zijn vrouw zegt dat ze niet graag zou willen dat haar man altijd maar in huis zat en nooit iets deed voor het algemeen belang. Ik ben zelf ook altijd bezig zegt zij. Zaterdag en zondag echter zijn voor ons oases in de levenswoestijn. Die dagen zijn voor ons en ons gezin. Mijn vrouw is een enorme steun voor me, aldus de heer Van Barne veld. De mensen komen met hun moeilijkheden ook bij haar. Ook de kinderen zijn vol interesse voor alle mogelijke openbare aangelegenhe den. In staatsrecht zijn ze goed thuis. Zonder 100 medewerking van de werkgever is het voor een werk nemer onmogelijk wethouder te zijn. Je hebt niet alleen een b. en w. ver gadering eens per week, maar daar bij komen nog zoveel andere ver plichtingen, vergaderingen, bespre kingen en wat dies meer zij. Laatst op een dag moest ik me 6 keer ver kleden. Zijn werkgever geeft hem alle mogelijke medewerking, maar daar staat tegenover dat Van Barneveld zich niet ontziet om bij nacht en ontij werk dat is blijven liggen af te maken. Het wethouderssalaris is ontoereikend zonder andere inkoms ten. Je krijgt soms de wonderlijkste verhalen te horen. Zo was er een meisje van een jaar of 18, dat 's- avonds om 11 uur aanbelde om te vertellen dat ze thuis de deur uit gestuurd was. En wat ze nu moest doen. Een andere keer werd er midden in de nacht gebeld en kwamen de nachtelijke bezoekers met de mede deling dat er juist een gat in hun dak was gewaaid. Ze dachten zeker dat ik meteen eigenhandig dat gat weer dicht zou maken. Eens kwam een vrouw vertellen dat zij van haar man was wegge lopen. Zij was nauwelijks weg of de man kwam met de boodschap dat zijn vrouw de benen had genomen. Natuurlijk probeer je toch zoveel mogelijk de narigheid op te lossen. Wethouder Van Barneveld is een idealist. Een man met een warm kloppend hart voor hen die het moeilijk hebben. Zijn idealisme tracht hij tot een zegen te maken voor zijn plaatsgenoten. Ook echter een man met vaste principes. Toen in de oorlog duiste re N.S.B. elementen de woorden „Oranje-communist" voor zijn deur kalkten, begrepe.n ze niet dat hij hier trots op was. Hij komt vastbe raden voor zijn mening uit. Op de man af. Altijd en overal. Wat hij probeert uit te dragen zijn geen dorre politieke dogma's, integendeel. De mens staat voor hem altijd voor op. Zijn verantwoordelijke functie en zijn lange werkdagen hebben hem niet zwaartillend gemaakt. Integen deel. De heldere ogen achter de dik ke brilleglazen zijn spiegels van een vrolijk en opgeruimd karakter. VEENENDAAL Men wordt er nogmaals op gewezen, dat het bureau burgerlijke stand van de Vee nendaalse gemeente-secretarie op zater dag uitsluitend voor het doen van aan giften is geopend van 8.30-9.30 uur. Geboren: Gerritje d. v. A. Hardeman en G. van Roekei; Grietje d. v. J. H. van Appeldoorn en C. van de Pol; Hendrikje d. v. D. Schoonderbeek en A. M. van Setten; Christine d. v. J. van Rijnbach en K. van der Weele; Gerrit Jan z. v. P. van de Pol en P. van Rhee; Willem z. v. L. Middendorp en A. Wagensveld; Cornelia Kommegonda Dirkje d. v. L. Kwetters en S. Wiilems; Rika d. v. J. v. Ginkel en W. A. Koudijs; Charl Anton z. v. A. C. van Beveron en T. van de Weerthof (geb. te Rhenen); Catharina Willemina Petronella d. v. S. van Viegen en G. G. de Gooijer (geb. te Tiel). Ondertrouwd: G. Vermeer en M. Fon- tijn; H. Kors en J. Harteman. Gehuwd: geen. Overleden: Wouter van Beek, 65 jaar, wed.naar van F. van Leeuwen (overl. te Utrecht); Jaantje Roor, 83 jaar, weduwe van A. van Barneveld. RHENEN Geboren: Ronald Egbertus z. v. H. E. Verhaar en J. van Schuppen, Veenendaal; Charl Anton z. v. A. C. van Beveren en T. van de Weerthof, Veenendaal; Teunis z. v. J. Brugman en J. Smeitink, Arnhem; Cornelia d. v. G. van Manen en J. van Ommeren; Adrianus Bastiaan z. v. H. N. Dolderman en F. Stoker; Anna Elisabeth d. v. C. Budding en A. E. Verwoert. Ondertrouwd: J. L. Ditewig en C. J. Veen; P. J. de Jong en J. G. Brouwers. Gehuwd: geen. Overleden: geen. RENSWOUDE Geboren: Rudolf z. v. R. Vink en I. Rommers; Pieter Andries z. v. A. J. van der Velden en C. H. van Vlastuin. AMERONGEN Geboren: Ronald z. v. P. Bos en B. de Wit; Anne Elisabeth d. v. J. A. van Bies- bergen en M. T. Ruiter; Gerrit z. v. C. van Grootveld en A. Wurster. Overleden: Hendrika Wilhelmina de Ridder, 90 jr.; Evert Marschal, 82 jaar. DE KLOMP EDERVEEN Geboren:: Aris, H. J., z. v. J. G. Har deman en C. van Huigenbos. Ondertrouwd: J. Beijer en J. Hootsen. Overleden: Johanna H. van Veldhuizen 76 jr. geh. gew. met W. Hendriksen. SCHERPENZEEL Geboren: Wijnand M., z. v. J. v. d. Fliert en J. Veldhuizen; Jan W., z. v. D. van Ede en T. A. van Egdom; Johan z. v. G. van Setten en J. v. d. Broek. Overleden: Elbertus Steinman, 62 jaar e.v. A. N. van Leeuwen. RHENEN Ingekomen personen: J. van Ham van Dordrecht; J. L. Brieko gez. van Amster dam; A. van der Werf gez. van Noord- wijk. Vertrokken personen: G. L. Kremer naar Ooststellingwerf; E. Braam naar Lis- se; H. van den Berg naar Hilversum; E. Ph. J. de Ruiter naar Delft; H. B. Boom naar Nijkerk; J.-L. Nieto Alvarez naar Leersum; P. J. Meijnen naar Wageningen; P. B. van der Krabbe naar 's-Hertogen- bosch; A. Visee naar Varik; M. G. E. Lont wed. v. Verhaar naar Renkum. AMERONGEN Ingekomen: F. A. G. Bik van Valken- burg-Houthem; D. A. Bakker van Rotter dam. Vertrokken: J. Lossie naar Arnhem; A. J. Röttjers naar Wamel; T. G. J. van Hensbergen naar Tiel; F. Wansink-Hösch naar Zeist. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. C. P. Engel, J. G. Sandbrinkstraat 2, Tel. 2529. Zuider Apotheek, Dr. Slot. de Bruine- plein 7. Tel. 3714. m.i.v. zaterdagmiddag 6 uur. RHENEN: Dr. W\jchers, Achterb.str.weg Tel. 328. Apotheek Deys. Op zondag geen dienst. Recepten aanbieden in de dienstdoende apotheek te Wageningen. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. S. T. HeU, De Klomp. Tel. 08387-200. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Os- sendorp, v. Ommeren: Dr. v. d. Burg. Leersum. Tel. 03434-1388. SCHERPENZEEL: Dr. M. Pon, Holevoet- plein. Tel. 03497-250. VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur ds. D. van den Berg; 5 uur ds. J. den Hoed van Wijk bij Heusden. Julianakerk: 9.30 uur ds. A. Wisgerhof; 5 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk: 9 uur ds. J. den Hoed van Wijk bij Heusden; 5 uur ds. D. van den Berg. Sionskerk: 9.30 uur ds. P. de Jong; 5 uur ds. A. Wisgerhof. Veeneind: 3 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg; woensdag 29 jan. 7.30 uur ds. Middelkoop van Zwolle. Dijkstraat: 2.45 uur dhr. J. M. Meijer. Elim, Kade: donderdag 30 jan., 7.30 uur, ds. E. F. Vergunst. Geref. Kerk, Vaartbrug: Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk, Petrakerk: Geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9 en 3 uur ds. Langbroek; 10.30 en 5 uur ds. Keuning. Geref. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. Ned. Herv. Kerk: Sola Fide: 9 uur ds. Julius van Leusden (Jeugddienst); 10.30 uur ds. de Vey Mestdagh van 's-Gravenhage; 5.30 uur ds. Bos (bed. H.D.). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Feike- ma van Driebergen. R.K. Kerk, Willibrordkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 7 uur Lof. R.K. Kerk, Salvatorkerk8 en 10.15 uur H. Mis; 5 uur Lof. Leger des Heils: 10 uur Wijdingssamen komst; 5 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Westra; 5 uur ds. Kooreman. Ned. Herv. (Geref.) Evang.: 10 en 5 uur dhr. Kruithof van Monster. Protestantenbond: 10.30 uur, Bella Vis ta, dhr. D. W. Knoppers van Utrecht. Geref. Kerk: 10 uur prof. K. Dijk; 5 uur ds. H. Volten. Geref. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees dienst. Geref. Gem., Plantsoen: 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Gerf. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; woensdag 29 jan. 7 uur ds. Van Prooi en van Grafhorst. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur (bed. H.D. en 6 uur ds. A. Stekelenburg. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur lees dienst; vrijdag 31 jan. 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. M. Breugem. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst; dinsdag 28 jan. 7 uur ds. Wil- tink van Doetinchem. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. G. Kaastra; 7 uur ds. F. D. Emous (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. C. B. Burger uit Utrecht. R.K. Kerk: 8.15 en 10 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. C. van Viegen; 6.30 uur ds. G. Kaastra van Amerongen. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst; vrijdag 31 jan. 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Bos van Lunteren; 3 uur ds. Ewoldt van Ben- nekom. Geref. Gem.: 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 5.30 uur ds. v. d. Peut. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Slingen- berg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. P. Bouw van Ede (bed. H.A.); 6.30 uur ds. P. Zijlstra (dankz.). H. A. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Ous- soren, em. pred. te Apeldoorn. Vrijz. Herv.: Geen dienst. Vrije Evang. Gem.: maandag 8 uur ds. H. Raven. Wanneer men zo eens nagaat wat er zo in het afgelopen jaar b(j de politie is ge passeerd moet men wel tot de conclusie komen, dat de taak van onze politiemensen steeds uitgebreider wordt. Uiteraard wordt dit mede beinvloed door de oppervlake van de gemeente en de zich steeds uitbreidende bevolking. Eigenlijk behoren in Ame rongen 4 politie ambtenaren een standplaats te hebben. Mede door het grote tekort aan po litiepersoneel in den lande, bestaat de post Amerongen reeds vele jaren uit 3 man. Het gevolg is hiervan enerzijds dat het werk van de 4e man door de over blijvende 3 zo goed mogelijk moet worden opgevangen, anderzijds dat het publiek nogal eens de klacht uit, dat het gemakke lijker is een vis bij zijn staart te vangen dan een politieman te vinden. Door het doen van parketwacht, dienst in Rhenen, vrije dagen enz. is het vrij normaal dat slechts een ambtenaar in Amerongen aan wezig is. Wanneer deze dan ook nog op zijn verplichte patrouille is, valt het wel eens niet mee snelle hulp te krijgen. Het observatie en opvangcentrum Kamp Overberg vergt van de politie het nodige werk. In 1963 werden in het Kamp ruim 350 gerechtelijke stukken uitgereikt. Dit kost vrij veel tijd aan de toch al overbe laste agenten. Ook het steeds toenemende toerisme- waarbij vooral gedacht moet worden aan de enorme verkeersstroom op de rijks weg, vooral op vrije dagen en tijdens de vakantie eist veel meer werk. Tijdens de lichtweken en muziekavonden e.d. dient de politie paraat te zijn. Er werden in 1963 50 aanrijdingen ge teld, waarbij 6 helaas met dodelijke af loop. Hieronder bevonden zich een aantal Duitsers, omgekomen bij ongevallen op de Rijksweg te Overberg. Er werden 24 misdrijven bij de politie aangemeld. Een hiervan was de spectacu laire diefstal van een partij nertsvellen ter waarde van f 100.000,bij een nert- zenfarm te Eist. Deze vellen konden la ter mede dankzij het intense speurwerk van de Amerongse politie worden terug gevonden te Frankfurt am Mein. Praktisch alle misdrijven konden worden opgelost, waarvoor onze politie zeker een extra pluim toekomt. Het invoeren van betaalde waarschu wingen en overtredingen bracht een aar dig sommetje op. Een honderdtal bon netjes werd uitgeschreven en betaald. Ook de controle op de maximumsnelheid werd dit jaar intensief gehouden. Een 50-tal haastige automobilisten en brom fietsers kreeg een bekeuring. Dat dit aan tal nog betrekkelijk gering is is mede te wijten aan de omstandigheid dat op de Kon. Wilhelminaweg 70 km snelheid is toegestaan. Er worden thans pogingen in het werk gesteld dezè snelheid terug te brengen tot 50 km. Wanneer dit gebeurt is, zullen er nog wel meer overtreders ge snapt worden. Al met al voor de heren Pakvis, Onink en Hartigh een druk jaar. Waarbij overi gens best eens gezegd mag worden dat de veiligheid van de Amerongse mensen in goede en bekwame handen is toever trouwd.

De Vallei | 1964 | | pagina 2