Kerk 6. Fa. F. v. d. Bosch 10% KORTING kijk op de Nu ook verstrekkingen van „V.V.Z." bij GEZINSVERZORGING ontstaan door behoefte VEENENDAAL Spannende tafeltennisderby door Ritac gewonnen SCHERPENZEEL RHENEN Ds. A. STEKELENBURG Speciale aanbieding 95 50 1. 50 B10 RHENEN Zorro en de drie Musketiers Hatari JONGEMAN Woningruil dansen machinist vrijstaand woonhuis „De Vallei" Uw blad In de etalages vindt U de nogmaals afgeprijsde artikelen die voor spot prijzen wegmoeten. TAFELTENNIS STV Climax Ritac 4-6 In februari bijeenkomst over eenheid kerken Ambtsdragers Groei van gereformeerd Amerongen Vrije zitplaatsen Kerken bouwen Presidentswisseling Kerk en politiek „In Eist lag zendingsterrein voor mij braak" JEUGD EN INDUSTRIE Opleving Gezin Hart Tricot-nylon blouses Kindermutsen Nylon winter handschoenen N.V. Nederlandsche Maatschappij van Kogellagers met H.B.S.-opleiding Gorinchem-Rhenen „De Morgenster" H. van Bennekom Makelaar Den Hartog Deze week nog De Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „V.V.Z." heeft haar uitkeringen uit gebreid met een bijdrage bij gezinsverzorging. Alle aanvullende verzekerden ontvangen bij een eventuele gezinsverzorging een bijdrage in de onkosten van 2,per werkdag tot maximaal f 10,per week. De V.V.Z. heeft door deze tegemoetkoming opnieuw een daad van sociale waarde gesteld, die de doelstel lingen van deze vereniging weer eens duidelijk naar voren brengt. GROEI De Vereniging voor Ziekenhuisver pleging is opgericht op 29 november 1945. De man die het idee tot oprich ting van deze vereniging in Veenen- daal gelanceerd heeft was dr. Engel. Vlak na de oorlog kwam men - na een propaganda-bijeenkomst - tot een voorlopig bestuur en niet lang daarna begon de vereniging vaste vormen aan te nemen. Hoe sterk ze wel aan de be hoefte voldoet blijkt wel uit het feit dat het aantal leden in de beginperiode driehonderd bedroeg en thans de vijf- VOLKSUNIVERSITEIT Gedocumenteerde zwerftocht door Macedonië Een klein aantal geïnteresseerden heeft woensdagavond 22 jan. j.l. de boeiende lezing gevolgd van de heer W. Mulder over zijn reis door Joegoslavisch en Grieks Macedonië. Bij deze lezing was tevens een beschei den expositie te zien van Ikonen en Ker kelijk Zilverwerk van het Grieks-Ortho doxe geloof. Met het vuur van Odysseus nam de heer Mulder de aanwezigen mee naar Skopje de hoofdstad van Joego slavisch Macedonië waar hij zijn tocht begon. VEEL VERLOREN Met de enorme verwoestingen die de aardbeving hier aangericht heeft, is ook een groot stuk kunsthistorie ten onder gegaan. In het oosterse stadsdeel gingen veel fraaie gebouwen en kerken verloren. Sinds 1484 waren de Turken hier heer en meester tot zij in 1912 van de Balkan werden verdreven. Een groot deel van de overblijfselen van deze Turkse cul tuur is door de ramp in Skopje verwoest. De heer Mulder toonde dia's van de stad voor de ramp; van de fraaie ge bouwen en folkloristische markttaferelen. Vanuit Skopje ging, de tocht verder Ma cedonië in het platteland op met zijn moskeeën, bazars en eethuisjes. Vooral het platteland met zijn Grieks-Orthodoxe cul tuur werd belicht. Men kreeg een beeld van de mensen van Macedonië hun gastvrijheid die we uit de boe ken van Den Doolaard kenden. Dia's van kloosters op harde rotsgedeelten, 425 me ter boven de begane grond, waar monni ken zich in gebed in terugtrokken, be veiligd voor de Turken. De lezing gaf een boeiend beeld van de mensen en de cultuur uit het land van de eens zo machtige Alexander de Grote. tienduizend overschrijdt. Het afge lopen jaar kon men 800 nieuwe leden inschrijven. In de statuten kan men lezen dat het een vereniging is „tot wederkerige verzekering of waarborg, die zich ten doel stelt de verzekerden door onder linge samenwerking tegemoet te komen in de geldelijke gevolgen van noodza kelijke ziekenhuisverpleging." Zij heeft dus een particulier ka rakter en de winsten komen ten bate van de verzekerden of het algemene nut. Zo heeft de V.V.Z. al enkele malen een schenking gedaan aan het Juliana- ziekenhuis, waarmee het een zeer spe ciale band onderhoudt. In Veenendaal zijn ongeveer 30 ge zinsverzorgsters - van alle gezindten - werkzaam, zodat men wel kan spre ken van een zekere behoefte. De maat regel die de V.V.Z. genomen heeft met betrekking tot een bijdrage bij de ge zinsverzorging is uit de behoefte ont staan. De man die zich speciaal hier voor beijverd heeft, is de aktieve pen ningmeester, dhr. v. Barneveld. Verplicht verzekerden kunnen b.v. een speciale aanvullende verzekering afsluiten. Kosten: slechts 13 ct. per week per persoon. Hiervoor biedt de V.V.Z.: a. 100 dagen ziekenhuisverpleging 3e klasse; b. verband en geneesmiddelen onbe perkt; c. specialistische hulp onbeperkt. Bovendien krijgt men speciale ver strekkingen i.v.b. aankoop van bijvoor beeld brilmonturen, steunzolen e.d. Sociaal Degene die alles hiervan weet en van wie dit werk een stuk van zijn leven is geworden is de administrateur A. Roor. Achttien jaar lang - van de oprichting af - is hij aan de vereniging verbonden. In het begin had hij zijn kantoor bij zijn ouders thuis op een zolderkamer, daarna bouwde hij een kantoortje in de tuin. Ook dit werd echter te klein en thans is het kantoor van de V.V.Z. aan de Zandstraat gevestigd. „Prettig werk", zegt de heer Roor, „vooral omdat dit werk op sociaal ter rein ligt. Ik zou nooit anders willen doen!" En daar valt niets beters aan toe te voegen. Het is STV Climax niet gelukt om in eigen huis revanche te nemen voor de in de eerste helft geleden nederlaag. In een zeer spannende en op behoorlijk peil staande wedstrijd bevocht Ritac uiteinde lijk de kleinst mogelijke overwinning, maar als de uitslag andersom was ge weest dan had dit ook niemand verwon dert. Reeds in de eerste set tussen v. Eist en v. d. Weert was de spanning zeer groot. Van Eist wist de eerste game te winnen, kwam in de tweede game met 19-16 achter te staan, wist op te halen tot 20-19, maar zag geen kans het laatste punt te maken zodat v. d. Weert toch nog met 24-22 wist te winnen. Ook in de derde game ging de strijd gelijk op maar uiteindelijk trok v. d. Weert toch met klein verschil aan het langste eind. Hierna zorgde v. Manen voor de eerste verrassing door een knappe overwinning op v. Wely waarop v. Dam met de duidelijke cijfers 21-11, 21-10 van Burgstede won. Toen het dubbelspel in drie games door Ritac werd gewonnen was de stand weer gelijk. Hierna bleek v. d. Weert te sterk voor v. Manen maar v. Eist trok de stand weer gelijk door Burgstede een nederlaag toe te brengen. Van Dam moest nu aantreden tegen van Wely een speler wiens spel hem niet erg best ligt en ook nu bleek v. Dam geen voldoende antwoord te hebben op de snelle aanvallen van de Ritacspeler. Tus sen van Manen en Burgstede ging de strijd vrij gelijk op. Burgstede won de eerste game en kwam in de tweede met 20-19 op set point. Hij beging hierna de fout om uit een onmogelijke hoek een keiharde smash te geven wat natuurlijk prompt mislukte. Van Manen maakte hier goed gebruik van door de game voor zich op te eisen. In de beslissende game ging de strijd nog tot 8-8 gelijk op waarna van Manen snel uitliep en met groot verschil won. In de volgende set tussen v. Dam en v. d. Weert ging het hard tegen hard. Beide spelers moeten het voornamelijk van de aanval hebben en dit lukte ieder in ge lijke mate. Nadat beide spelers een game hadden gewonnen wist van Dam in de derde game een grote voorsprong op te bouwen. Hij kwam zelfs met 18-12 voor te staan, maar v. d. Weert gaf zich niet gewonnen en wist met 20-20 gelijk te ko men om uiteindelijk met 23-21 toch nog te zegevieren. Nu moest v. Eist in de laatste set proberen tegen v. Wely nog een gelijk spel voor z'n team uit het vuur te sle pen. De eerste game was voor de Ritac speler maar in de tweede was v. Eist dui delijk sterker. In de derde game wist v. Wely een grote voorsprong op te bouwen en kwam zelfs met ZO-13 voor te staan. SCHIETEN Uitslagen van de dinsdagavond door de leden van de schietvereniging Scherpen- zeel geschoten onderlinge competitie: A. van Dusschoten en E. v. d. Werk 93; M. Berendse en H. Berendse 92; J. Koud- ijs en P. Engelenburg 90; J. ten Broek, A. v. Eist en C. Valkenburg 86; N. Klumpe- naar 84; R. van Eist 81; J. van Eist en H. Pater 80; A. Wittenberg 78; R. v. d. Burgt 76 en E. van Setten 73. Even leek het of v. Eist het v. d. Weert na zou doen om zo'n grote afstand te over bruggen. Hij wist nog tot 20-18 te komen maar toen scoorde v. Wely het winnende punt en bezorgde z'n team een zwaar be vochten maar verdiende overwinning. Voor volgende week staat op het pro gramma Swift-STV Climax en ook dit zal voor de Veenendalers een zware op gave worden. Raadsvergadering De Rhenense gemeenteraad komt dins dag in openbare zitting bijeen. De agenda bevat de volgende punten: 1 Natulen; 2 Ingekomen stukken en mede delingen; 3 Aankoop grond van A. Klomp te Eist; 4 Wijziging doorstromingsveror dening; 5 Vaste aanstelling leerkrachten aan de openbare „Halschool"; 6 Verhuring perceel Achterbergsestraatweg 193; 7 Wij ziging delegatiebesluit verhuring van eigendommen; 8 Verordening vergoeding kosten buitengewoon lager onderwijs; 9 Benoeming lid commissie van toezicht handelsavondschool; 10 Vaststelling be drag per leerling voor het b.l.o. (zwakzin nigen); 11 Voorbereiding bouw nieuw ge meentehuis-benoeming commissie; 12 Ver ordening bepaling aantal ambtenaren burgerlijke stand en tot verdeling van hun werkzaamheden; 13 Vestiging zakelijk recht overeenkomst met Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. 14 Benoeming ambtenaar burgerlijke stand; 15 Algemeen verhuringsbesluit wo ningen woningbedrijf; 16 Wijziging ge meentebegroting 1963; 17 Wijziging ge meentebegroting 1964 en begroting ge meentewerken 1964; 18 Vaststelling wei- lonen. Specificatie stukken punt 2: a. mededeling betreffende onderzoek gas flessen bij Onink; b. mededeling inzake commissie wering schoolverzuim Eist; c. dankbetuiging Paters H. Geest in ver band met plaatsing lichtpunten; d. mede deling inzake benoeming architect restau ratie toren en voor eventuele restauratie oude gemeentehuis. R.H.C. WINT MET 16-1 Zondag j.l. werd dan door RHC in de zaalhandbal-competitie de eerste over winning geboekt. Wat in de voorgaande wedstrijden niet wou lukken ging nu in eens wel. Het werd dan ook een zeer gro te overwinning van 16-1, welke op DSO behaald werd. Na een minuut spelen werd het eerste RHC doelpunt gemaakt. Toch zou het na dit doelpunt nog 15 minuten duren, voor dat een tweede treffer genoteerd kon worden. In de eerste helft kon dan ook niet gesproken worden van een sterk overwicht van de handballers uit Rhe- nen. Even voor het affluiten van de eer ste helft werd nog tweemaal gescoord, zo dat de rust inging met een 4-0 voorsprong. Na de rust gingen de combinaties van RHC veel vlotter lopen wat maar liefst 12 doelpunten in twintig minuten oplever de. De DSO mensen konden hier een doelpunt tegenover stellen. Bij RHC was Cees van de Pol erg produktief, en viel Frank Hoefsloot op door zijn goede spel- opbouw. De doelpunten werden gescoord door v. d. Pol (6 maal), Mekking (4 maal), Beekmans (3 maal), Hoefsloot, Stevens en v. d. Broek. In de laatste weken van het vo rige jaar kwam het streven naar de eenheid van kerken in Veenendaal voor het eerst in de publiciteit. Een interkerkelijk comité, genaamd: „Vraag en antwoord 54", had toen al enige tijd achter de schermen ge werkt aan de bevordering van de eenheid der kerken in Christus, zo als men het doel zelf omschrijft. Op zeer bescheiden schaal weliswaar, ook al omdat de leden van het comi té meenden niet te hard yan stapel te moeten lopen in een zo tere aan gelegenheid. Men heeft getracht in eerste in stantie de gesprekskring enigszins uit te breiden. Voor een bijeenkomst werd een vijftigtal personen uitge nodigd en tijdens deze bijeenkomst werd een vergadering op grotere schaal aangekondigd. Deze vergade ring zou deze maand moeten plaats vinden, maar door omstandigheden zal het februari worden. Als sprekers voor deze bijeen komst zijn uitgenodigd ds. T Poot, Ned. Herv. predikant, verbondon aan het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen en ds. G. Lugt.gheid, Geref. predikant te Maarn. Blijkens de „Kerkbode" zou de nieuwe predheant van de Hervormde Gemeente te Scherpenzeel, ds. Ca- zander, graag op 22 maart a.s. zijn intrede doen. Men vreest echter dat dit niet mogelijk zal zijn. Er zal, volgens de kerkvoogdij, ook wat moeten gebeuren aan de pastorie, een kapitaal huis, ruim en prachtig gelegen, maar te „bewer kelijk" voor deze tijd. Het ledental van de Gereformeer de Kerk van Amerongen ging in 1963 met 11 personen omhoog. Op 1 januari 1963 telde men 685 leden en op 31 december van het vorige jaar 696, van wie 330 doop- en 366 belijdend lid zijn. Er kwamen in 1963 58 leden bij (waarvan 18 door geboorte) en er gingen 47 leden af. In één kerkgebouw van de Vee- nendaalse Hervormde Gemeente zijn de zitplaatsen vrij, n.l. in de Oude Kerk op de Markt. Tegelijk met de ingebruikneming na de restauratie heeft men het niet zo heel veel meer vorkomende systeem van zitplaat- senverhuur in deze kerk afgeschaft. Voor de andere kerken nog niet, hoewel er toch op dit punt in het algemeen iets gaande is. In Huizen (N.H.), lezen we in het landelijke „Kerknieuws", heeft de gemeente zich - daartoe gevraagd door de kerkeraad - uitgesproken voor het heffen van zitplaatsengeld. Men was zelfs van oordeel dat de plaatsengelden moesten worden ver hoogd. De gereformeerde kerkeraad van Rhenen heeft zich uitvoerig bezig gehouden met het rapport van de deputaten voor kerkopbouw, dat handelt over de te verwachten ont wikkeling van het gereformeerde kerkelijk leven in Rhenen. In de ko mende jaren moet rekening worden gehouden met een flinke toeneming van het aantal leden. Zodra de bestaande schuld is af gelost kan met de vorming van een bouwfonds begonnen worden. Voor lopig kan men echter nog met het bestaande kerkgebouw vooruit. Dit kan zelfs bij circa 1000 leden nog in de behoefte voorzien, al zullen er dan dubbele morgendiensten moe ten komen. -ö- De Hervormde Vredeskerk aan de Kerkewijk in Veenendaal is ei genlijk nog nooit „af". Deze vlak na de oorlog - in 1948 - gebouwde kerk heeft nog een noodplafond van ve zelplaten. Dit is een gevolg van de toentijds zeer krappe toewijzing van bouwmaterialen. Op het ogenblik zijn de plannen echter zo goed als gereed om de kerk een meer definitiever aanzien te ge ven, ook wat het plafond betreft. Dit zal vooral het zingen zeer ten goede komen, omdat men door de vezel platen altijd kampt met een gebrek aan akoestiek. -8- Vele Veenendaalse Hervormden, die door ziekte of invaliditeit niet naar de kerk kunnen, zijn aange wezen op de kerktelefoon; recht streekse aansluitingen met de kerk gebouwen, waardoor men in staat is de diensten te volgen. Zeer velen ook zijn nog verstoken van een dergelijk instrument, om dat de PTT door het nog steeds nij pende personeelstekort niet in staat is te voorzien in de behoefte. De eer H. G. Heij is benoemd tot voorzitter van de commissie van be heer der Gereformeerde Kerk te Veenendaal in de plaats van de heer C. van den Bosch, die op grond van zijn ouderdom heeft bedankt. Ds. D. van Enk schrijft in „Kerk nieuws", het blad van de Gerefor meerde Kerk te Veenendaal, dat er door het land een lastercampagne gaat tegen de Generale Synode (der Geref. Kerken) te Lunteren, als zou deze aan leden en ambtsdragers een vrijbrief hebben gegeven om zich aan te sluiten bij de Partij van de Arbeid. Volgens de predikant is dit van a tot z onwaar en onjuist. Men heeft het Synodale besluit verkeerd gelezen en er conclusies uitgetrok ken die er niet in besloten lagen. Deze korte mededeling geschiedt onder toezegging, dat nog breder op deze zaak zal worden teruggekomen. Ds. A. Stekelenburg, de energieke predikant van de Hervormde Gemeente van Eist, heeft een druk arbeidsterrein. In tegenstelling tot zijn vorige gemeente Linschoten, die een sterk agrarisch karakter draagt, is Eist een randgemeente van industrieplaatsen. Dat schept totaal andere aspecten, vooral onder de jeugd, zo stelde ds. Stekelenburg vast. Bij de agrarische jeugd is meest nog een gebondenheid aan de kerk te constateren. In deze gemeente is dat veel minder het geval. De jeugd zoekt vermaak en weet zich beter te verplaatsen dan vroeger, door de moderne verkeersmiddelen. Eist is een specifieke gemeente. Het lijkt eigenlijk op een wijk van een stadsgemeente, aldus ds. Steke lenburg. Door historische en sociale achtergronden kon een groot aantal Elstenaren van de kerk vervreem- Ds. A. Stekelenburg. den. Eist was in vroeger jaren niet welvarend, zelfs arm en de moder ne vakbeweging vond weerklank. Deze levensbeschouwing werd voortgezet in de generaties. Ook de huidige jeugd lijkt vervreemd van het Evangelie. Eist verkeerde vroe ger in een kerkelijke malaise door een jarenlang durende vacature, veroorzaakt door de heersende ar moede. Men kon geen predikant on derhouden. De kerk was in verval. In de na-oorlogse jaren kan van een zekere opleving worden gespro ken, aldus ds. Stekelenburg. Er kwamen een drietal predikanten, ds. Van Galen, ds. v. d. Peut en thans mag ik in Eist werkzaam zijn. Het is overigens een zeer druk leven, want met de 2000 Hervorm den, die althans zijn ingeschreven, zou er werk zijn voor twee predi kanten. Maar we mogen zeggen dat er wel zegen op ons werk rust, al lijkt soms het resultaat wel eens simpel. Ds. Stekelenburg zou de nadruk willen leggen op de christelijke op voeding in de gezinnen. Voor de helft van de Elsterse gezinnen geldt dat de kinderen nog wel gedoopt worden, maar verder niet worden onderwezen. Men deed een belang rijke belofte, maar men laat verder na er wat aan te doen. Calvijn zei: „Het gezin is een kerkje in de kerk" en zo moeten wij het inderdaad zien. Sommigen hebben zelfs alle banden met de kerk verbroken. Verreweg de mees ten leven niet meer mee. Toen ik naar Eist overkwam werd tegen mij gezegd: „Dominee, er ligt een groot zendingsterrein voor u braak." Evangeliseren is hier zeer nood zakelijk evenals een intensief huis bezoek. Door de bouw van een christelijke school en een christe lijke kleuterschool komt de jeugd in aanraking met Bijbelse onderwer pen. Een verheugend verschijnsel, want de kennis van deze dingen is helaas zeer summier. Als predikant moét je de mensen in het hart treffen. Je moet de men sen opzoeken met een persoonlijk en indringend woord. De mensen geven zich gewoonlijk niet op als ze in een ziekenhuis worden verpleegd, maar dank zij deze ziekenhuizen kom ik er wel achter en dan zoek ik ze op. Het is zaaien op rotsen, maar zien de op onze Zender en ook wel op de lichtpunten en zegeningen in dit drukke pastorale werk hebben wij moed om door te gaan tot behoud van zondaren en uitbreiding van Gods Koninkrijk, zo besluit ds. Ste kelenburg ons gesprek. Wit maat 40 - 48 Marine maat 40 - 44 p.p. D AMESMODE-ARTIKELEN EN HANDWERKEN VEENENDAAL HOOFDSTRAAT 12 - TEL. 3078 Telefoon 901 Zaterdag 25 jan., 7.30 uur; zondag 26 jan., 3 uur, vertoning van de sensationele avonturenfilm in cinemascope en kleuren met GORDON SCOTT en JOSé GRECI. De dappere musketiers leveren strijd op leven en dood, doch de heldhaftige Zorro weet van geen wijken. Toeg. 14 jaar. Zondag 26 jan., 7.30 uur, vertoning van de grandioze film in kleuren met JOAN WAYNE HARDY KRUGER en ELSA MARTINELLI. Spanning, plezier, geestige voorvallen en romantische scènes de film die alles heeft. Toegang alle leeftijden. Wageningselaan te Veenendaal ZOEKT: voor werkzaamheden in de ADMINISTRATIEVE SECTOR. Gezocht wordt iemand van ca. 20 jaar met diploma H.B.S. - A of B. UITSLUITEND schriftelijke sollicitaties met gegevens over opleiding, ervaring, leeftijd, enz. te richten tot de afdeling Personeelszaken. Aangeb. hoekhuis, bev.: 2 kamers, 3 slaapkamers, douchecel, keuken, voor- en achtertuin. Gevr. soortgelijke woning in Rhenen. Br. lett. D, Boekh. Waiboer Rhenen. A.S. ZATERDAGAVOND 25 JANUARI in café ELST (Utr.) Aanvang 8 uur. GEVRAAGD voor Mobiel dragline (Pasal) Nieuweweg 229 Veenendaal. TE KOOP te ELST (Utr.) met ruime garage en tuin, gr. 450 m2 Kamer, keuken, bijkeuken, kelder, 3 slaapk., douche. Vrije vestiging. Aanv. in overleg. Inlicht. Amerongen, tel. 03434-1307

De Vallei | 1964 | | pagina 6