20°/0 10.- CoKemedi m 481 PiuimeC 47 l°nH0$-5ï rnmm 691'-30 Houranemen 395 145 Varkensvlees gum m *«o 155 vem°u,!U295 sparen 5 Een ieder die woensdag 29 jan. I a.s. bij ons komt tanken ont- vangt een aardige verrassing# Dr.slolemakerdeBruinestraat3„Veenend2al SdW halen lulli-tiulti89, m van mei tot mei Feestelijke opening Gulf benzine station I j. r Fa. W. Waayenberg korting A. C. S. Tijdrovend? Voor chemisch reinigen VAN HOFWEGEN VEWASC0 VEILING „...«a stukken 96 iiriiiiiiiiü Ma «azijnbediende Fa. J. de Ruiter, verkoopster SIMON DE WIT i 9 Chocolade 2 kilO pak extra belegen 2 kilo En natuurlijk kunt u bij elke gulden aan bood schappen een spaarzegel d M) een? kopen. direct aan de kassa. 175 gram In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 Op woensdag 29 januari a.s. om 15.00 uur openen wij een nieuw Garagebedrijf annex Gaarne nodigen wij u uit ons nieuwe bedrijf te bezoeken. WIJ STAAN U TEN DIENSTE MET GULF SUPER BENZINE DE NIEUWE NO-NOX 600 Q GOOD GULF GULFPRIDE SINGLE-G 's werelds beste motorolie O en de bekende GULF SERVICE! Uw speciale aandacht vragen wij voor onze automobiel show. Wij exposeren de laatste D.K.W.-modellen. Tot ziens dus op woensdag 29 januari, u bent van harte welkom Telefoon 08385-2771. De Stichting Hervormd Bejaardencentrum te Veenendaal, vraagt voor haar in de loop van mei 1964 te openen tehuis met 165 plaatsen (ziekeiiafd. telt 15 bedden) verpleegster (voor de nacht) verpleeghulpen ziekenverzorgsters Geboden wordt, goed salaris en soc. voorz. zonnige kamer eigen conversatie met keukentje daktuin met prachtig uitzicht 5-daagse werkweek. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan bovenvermelde Stichting Fluitersstraat 18. Laat nu uw kleding REINIGEN TOT 31 JANUARI Dry Cleaning beter dan stomen PR. BERNHARDLAAN 7, VEENENDAAL De Stichting Hervormd Bejaardencentrum te Veenendaal, vraagt voor haar in de loop van mei 1964 te openen tehuis met 165 plaatsen bejaardenverzorgsters/helpsters huish. hulpen en keuken-ass. Geboden wordt, goed salaris en soc. voorz. zonnige kamer eigen conversatie met keukentje daktuin met prachtig uitzicht 5-daagse werkweek. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan bovenvermelde Stichting Fluitersstraat 18. Allerminst indien U er voor zorgt dat Uw DRUKWERK- VOORRAAD op „peil" is. kan dat later kosten en moeite besparen. Wilt u drukwerk me» nieuwe frisse ideeën? Mogen wij dan eens offerte maken? Bel nu en wij komen direct. DRUKKERIJ De Gelderse Vallei Parallelweg 10 Veenendaal Tel. 08388-2022' van uw garderobe Dr. Slot. de Bruïneplein 29 - Veenendaal Telefoon 3404 DONDERDAG MEEGEGEVEN. ZATERDAGS TERUG Was terwijl U winkelt, Winkel terwjjl U wast Automatische Zelfbedieningswasserij HOOFDSTRAAT 104 Binnenkort opening. VEENENDAAL Notaris P. W. Maris te Veenendaal is voornemens op dinsdagen 28 januari en 4 februari 1964 bij inzet en toeslag des avonds om 7 uur in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt te Veenendaal publiek te verkopen ten verzoeke van zijn opdrachtgevers de vry van huur zijnde middenstandswoning, met schuurtje en tuin, aan de Buurtlaan West nr. 25, kad. gem. Veenendaal, sectie H. nr. 1500, groot 2.85 are. Lasten 42,74 per jaar. Betaling en aanvaarding uiter lijk op 3 maart 1964. Bezichtiging op de veilingsdagen van 2-3 uur nam. De Stichting Hervormd Bejaardencentrum te Veenendaal, vraagt voor haar in de loop van mei 1964 te openen tehuis met 165 plaatsen (ziekenafd. telt 15 bedden) kookster/kok tevens hoofd van de keuken Geboden wordt, goed salaris en soc. voorz. zonnige kamer eigen conversatie met keukentje daktuin met prachtig uitzicht 5-daagse werkweek. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan bovenvermelde Stichting Fluitersstraat 18. Vijf Klinkende aanbiedingen met daarbij nog een groot aantal verrassend voordelige koopjes. Als vanouds van prima kwaliteit en opvallend laag in prijs. Profiteer hiervan in deze dure tijd! Bij aankoop van een pakje of doosje thee r.HAlVE PRIIS repen mooie droogkokende Rijst diverse smaken 1 (hele korrel) Roerenkaas i PonticeUi gevraagd vanaf 18 jaar. Aanmelden bij de heer G. J. VAN SCHOONHOVEN, Prinsesselaan 5, Veenendaal. LEVENSMIDDELENGROOTHANDEL VEENENDAAL. In ons filiaal te Veenendaal is plaats voor een (18 tot 21 jaar) met enige ervaring in het kruideniersvak voor een speciale opleiding tot le verkoopster. Gunstige arbeidsvoorwaarden, zoals een goed loon, balanspremie, 5-daagse werk week, gratis bedrijfskleding enz. Persoonlijk aanmelden bij de chef van het filiaal Hoofdstraat 93 te Veenendaal. Arthur Rimbaud (1854-1891) had op zijn twintigste jaar een dich terlijk oeuvre geschapen dat nog boeit en verbijs tert: Une Saison en Enfer; Les illuminations. Zijn ver der leven leidde hij een zwerversbestaan, Verlaine, die een poos met hem in relatie is geweest, noemt hem in 1883 bij de Poètes maudits. In een rol autodrop vindt u op elke tabletverpakking een interessant verhaal. Vraag naar AUTODROP van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 ct. door L. v. Schooten Een huwelijk in bezettingstijd (15) Zo langs de weg zag je veel, hoorde je te veel. Ze hadden kort geleefd in een laaiende hoop van bevrijding, toen de geruchten doorkwamen van Cana dezen in Eindhoven, in Breda toen was de Slag bij Arnhem gestreden en verloren en ging Holland de honger winter tegen. Dat wist hij toen nog niet, maar hij kon op z'n tien vingers wel uittellen dat het er, vooral voor de mensen in de stad, niet beter op worden zou. Wie weet wat de in 't nauw gedreven Duit sers nog zouden uithalen; straks zetten ze de boel misschien onder water! „Wou je me vertellen dat je naar bed gaat?" vroeg hij met een moeizame po ging tot scherts. „Dat komt goed uit. Ik sluit me bij de vorige spreekster aan." „Dat ook" zei ze „maar eerst wat an ders. Ik ben bij Hein Kollerie geweest." Och gunst dacht Roel. Zeker nóg een onderduiker er bij. En dat zei hij. „Ja" glimlachte Tanja „maar eh die blijft nog wel een piaandje of ze ven ondergedoken hoor." Niet begrijpend zag hij haar aan. Toen opeens, verscherpte zijn blik. Hij zag haar blos, haar glinsterende ogen, het nerveuse trekken om haar mond, heel haar gezicht verjongd en vermooid in een blijdschap, die ze diep binnenin scheen te koesteren. „Tan hij stond op, kwam als een slaapwandelaar naar haar toe „het is het is toch niet „Ja" zei ze zacht „het is zo. En alles is goed, best, zegt Hein." „Meid!" Opeens was alle slaperigheid ver dwenen, hij liet zich op zijn knieën vallen naast haar stoel, sloeg zijn armen om haar heen „Tanja"lieverd, alle mensen!" Meteen stond hij weer op, bcgo.. door de kamer te ijsberen, kon het nog niet ver werken. „Ja" zei Tanja en volgde hem glim lachend met de ogen „als alles goed gaat, zit je volgend jaar aan 't wiegetouw!" „Eén ding" zei Roel opeens érnstig „één ding hoop ik vurig, dat-ie geboren wordt in een vrij land." „Dat hoop ik ook" zei ze ,maar wat praat je van ,hij" Het kan wel een dochter zijn." „Maakt niet uit, zoon of dochter een kind van jou!" „Van ons". „Tja hij werd er stil van, kon het nog niet venverken. Zo lang hadden ze hier op gehoopt. Hij had, nu er zovele Joodse babies moesten worden ondergebracht, al eens gedacht aan adoptie huwelijk zon- der kinderen was voor hem alleen een lege dop. Maar Tanja had gelachen. „Wees toch niet zo ongeduldig. Er is met mij niets ver keerds. Het zal heus nog wel komen." En nu was het zo ver. „Zeg hoor cs" begon Roel resoluut" nu kunnen we ook niet langer die lui in huis hebben hoor. Dat is veel te riskant. Voor jou te spannend, en te inspannend. En ver onderstel dat de Grüne Polizei ik moet cr niet aan denken. Ik zou geen dag rust hebben, niet van huis weg durven." „Roel overdrijf niet zo" zei Tanja „ten eerste heb ik van Betty en Henk meer gemak en plezier dan last. Henk is een leuke vent en sinds Betty en hij zo druk aan 't Engels studeren zijn, vlot het tussen die twee best en Betty luikt op. Alleen maar zo ellendig dat ze niets van haar man en haar kind hoort. En Nardus knikt en zegt dat ie z'n best zal doen, maar je hoort of ziet niks." „Ja maar stribbelde Roel tegen. „Niets te jamaren. Nu wij dit grote ge luk hebben gekregen, moeten we dan niet aan het geluk, aan het leven van anderen denken? Ik zal je zeggen Roel, met alle ellende, vind ik het heerlijk, dat ik een kind verwacht in deze tijd. En dat wij, op onze eigen bescheiden manier, mensen helpen kunnen die in nood en ellende zijn. Ik hoop dat ons kind later precies zo doet, en ik zal hem vertellen in welk een tijd zijn moeder hem verwachtte." „Hem... hem" lachje Roel „zie je wel, jij verwacht óók alleen maar een zoon." „Hoe moet ie heten" vroeg Tanja. „Mag ik daar eerst een nachtje over slapen verzocht Roel nederig. „Kijk cs op de klok. Aanstaande moeders moeten op tijd naar bed." „O gunst" zuchtte Tanja „nou krijgen we dat." Het eerste uur sliepen ze nog niet. Het was Betty, wier scherpe ogen het eerst de nieuwe toestand doorzagen. „Nee, die teil tillen we met z'n tweeën" zei ze opeens. „Ben je gek meid, dat kan ik wel alleen" antwoordde Tanja. „Vroeger wel... nu is 't verkeerd." „Hoe bedoel je" maar meteen kreeg ze een kleur. „O Tanja... mij houd je niet voor de gek. O, wat heerlijk voor je... ik weet nog goed..." en opeens draaide ze zich om en liep de keuken uit. Tanja stond verslagen, een hand steu nend op het aanrecht. Betty had, evenals zij een kind verwacht. En nu was dat kind... waar? Leefde het nog? Was het nu misschien ziek en riep t om zijn moeder? Zou ze het nog terug zien? Nu, nu pas begon zij het leed van Betty te begrijpen. Ze vond haar in de kamer, waar ze in de dorrende tuin stond te staren. Ze legde zacht haar hand op Betty's schouder. „Ik begin het nu te begrijpen" zei ze zacht. „Geef de moed niet op, Betty. Ge loof en vertrouwen... ook voor hém zal wor den gezorgd". Het waren armetierige, schrale troost woorden, voelde ze, maar opeens greep Betty haar hand en omkpcldc die, alsof ze die nooit weer los wou laten. „Als ik nog een beetje geloof en ver trouwen overhou" ze: ze gesmoord „dan is het door mensen als jullie." Toen haalde ze met een resoluut gebaar haar schouders op. „Vooruit, Tanja. D'r ligt een hele vracht bieten in de schuur, ik zal maar es een beetje gaan raspen." „Laat Henk je helpen." „Reken maar... Henry" riep ze door het huis where are you?" „Here!" klonk het van boven. „Will jou please help me to rasp the biet ?'-' „Liever not" klonk het antwoord. „Liever-cakes are not eh... gebakken, IIcnry." „Ik moet zeggen" vond Tanja, „als de Canadezen ooit nog ereis komen, dan zullen jullie vlot kunnen conserveren!" Maar al gauw leek het er op, dat Roel toch wel een beetje gelijk had gehad. Want enkele avonden later verscheen een haastige, gejaagde Nardus. „Allebei je kostgangers de deur uit, met een" zei hij „we krijgen razzia". „Zo... en waar moeten zc zo gauw heen?" „Dat 's mijn zorg... ik kom ze met een uur halen. Je krijgt ze weer terug, maar voor een paar dagen heb ik ze liever in de polder." Tanja merkte, dat ze er niet eens van geschrokken was, en zc werkte Henk en Betty met spoed de deur uit, na spertijd, toen alles donker was. Voorafgegaan door Nardus verdwenen ze in het duister. Maar daarna moest ze toch even gaan zitten, ze voelde het bonzen van haar hart. Roel keek haar bezorgd aan. „Zal ik morgen maar thuisblijven?" „Ben je mal?... of... ja, misschien toch maar beter. Zullen ze jou niet meenemen „Ik heb een hele verzameling Ausweise, allemaal met de kip er op. Nee, ik laat je morgen niet alleen." De volgende morgen krioelde het opeens van Duitse soldaten. Lies Kollerie stak snel over. ,,'t Is gelukkig niets bijzonders... fietsen en radiotoestellen. Maar gelukkig dat je je ogees weg hebt. Roos is zolang ook foetsie. Geen risico. Heb je, tussen twee haakjes, de kamers van de jongelui nog nagekeken „Waarom „Méé" zei Lies. naar boven!" Eerst Betty's kamer. Haar toiletspullen waren verdwenen, haar sieraden lagen er nog. „Als ze vragen wie op deze kamer slaapt, wat zeg je dan" Toen naar de kamer van Henk. „Alsjeblieft" zei Lies, met afschuw wij zend „wat hangt daar aan de wand? Het portret van Hare Majesteit onze geëerbie digde koningin. Heeft meneer laten han gen. Wat liggen daar voor boeken? Ne derlandse jurisprudentie... Grondslagen van het Romeinse recht... Wat doet uw man voor de kost, mevrouw? Fouragehandel. Ilocft-ic daar romeins recht voor te stu deren Zc trok een laadjc open. „Vrij Nederland... Studenten verzet... wat doet u met die illegale blaadjes in huis, me vrouw Tanja was kwaad. „Ik zal hem de oren wassen!" „Ach kind... zo zijn die jongens. Daar moet je zelf op letten, geloof me. Geef maar mee, in Hein z'n studeerkamer staat dat wel gekleed." Ze was nog maar tien minuten weg, toen er een Feldwcbel aanbelde. Hij was in grijs vliegeruniform „Herman Göring", stond er in zilveren letters op de zwarte band om z'n mouw. „De Hermann Göring-brigade" schrok Roel „nou. dat zijn lieve jongens. Blijf, ik doe open." Tanja, gespannen in de kamer, hoorde hem in z'n beste Duits tegen ..T'err Feld wcbel". Enkele ogenblikken later kwam de Duitser de kamer in, sloe" de hakken tegen elkaar, salueerde prompt, maakte een bui ging in de richting van Tanja. Haars on danks glimlachte ze. Roel maakte hem duidelijk, dat me vrouw niet kon opstaan, omdat ze een baby verwachtte. De jonge Feldwcbel salueerde verbijsterd nog eens. Verontschuldigde zich- „Dienst is dienst" zei Roel in z'n beste Duits „ben zelf onderofficier geweest, weet er alles van." Tanja zag het dooien. Ouwe-jongens-onder-mekaar. Tja, de Feldwcbel kon er niet onder uit. Had meneer een radiotoestel Roel wees naar de luidspreker van de distributie, waardoorheen juist plechtig de Vijfde Beethoven, Hitiers victorie weerklonk. Nee, dat bedoelde de Feldwcbel niet. Van het radiotostel dat zc gauw onder de grond hadden gestopt en waarop zc de Engelse zender beluisterden, had hij geen weet. Hij stond er vlak boven zag Tanja. Had meneer een fiets? Ja, zei Roel grif. De Feldwcbel sloeg bijna achterover. Natuurlijk had de goede man, in dit dorp vol fietsen, nog geen mens ontmoet die er een fiets op na hield, en zo dom was hij niet dat hij niet snapte, dat hij huis aan huis vernageld werd. En hier was nu ie mand die ronduit toegaf dat hij een fiets had! Maar ja, déze Hollander was zelf sol daat geweest, hij was een „Hcrr'. Roel legde uit dat hij de fiets voor zijn werk nodig had. Of hij een Auswcis daarvoor had? Nee, die had Roel niet. „Dan moet u" zei de Feldwcbel „die morgenochtend meteen gaan aanvragen bij de Ortscommandantur. Ik zal wel zorgen dat het in orde is." En hij noteerde precies, in hoekige Duitse letters, de naam en het adres. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1964 | | pagina 4