Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Britse militairen te voet op weg naar huis doen Veenendaal aan Woningcontingent 1964 voor provincie Utrecht bekend Kwartier in Brandweerkazerne Komen ook door Eist en Amerongen Aantallen teleurstellend Veenendaal krijgt 134 woningen - Rhenen 72 Amerongen 47 - Renswoude 7 Agenda Sigarettenrokers stapten over naar pijp en kleine sigaar 40ste Jaarvergadering W inkeliersvereniging Bouw Chr. Lyceum nog dit jaar? Centrale Hervormde Kerkeraad geschokt over stap van Prinses Irene 38e JAARGANG VRIJDAG 31 JANUARI 1964 Nr. 9 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Ontvangst Rustplaats Stationsgebouw verdwijnt eerdaags Nieuwe B.L.O. school BROUWER Route PLAN ENGELENBURG OP DRIE PUNTEN GEWIJZIGD Drie telegrammen aan prinses, koninklijke familie en synode WIST U föeizcMUiicble DAMES Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Re dak tie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bty de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Een groep van 47 Britse militairen, zowel officieren als manschappen, die nu 4 jaar in West-Duitsland hebben vertoefd, zijn momenteel aan een lange afstandsmars bezig. Al tippelend willen zij het traject Osnabruck-Hoek van Holland overbruggen. Bij hun dagtochten van 24 km. nemen zij steeds een halte plaats, waar de nacht wordt doorgebracht. A.s. zaterdag, vroeg in de middag wordt de groep militairen in Veenendaal verwacht. De Britten willen de weg die hen naar het vaderland voert, op deze manier af leggen, althans tot aan de Noordzeekust. De ontvangst van de militairen aan onze grens was bijzonder hartelijk en spontaan. Aan beide zijden van de grens werden de volksliederen gespeeld en feestelijk marcheerden de Britten het Oosten van Nederland binnen. De commandant van de Lancashire Rifles, luitenant-kolonel James Wilson is op het idee van de voetreis gekomen. Hij bevorderde' bij het passeren van de grens in ijltempo twee van zijn korpo raals tot sergeant. De eerste rustplaats op Nederlands grondgebied was het kleine stadje Ruurlo in de Achterhoek. Nog voor de groep daar aankwam had men reeds een huldiging in ontvangst te nemen van de bevolking van Groenlo. De bur gemeester van dat stadje, jhr. mr. van Nispen tot Pannerden, verwelkomde de groep Britten donderdagmiddag op het bordes van het stadhuis. Naar wij van de zijde van de Ne derlandse Spoorwegen vernemen gaat het oude stationsgebouwtje van Vee nendaal aan de goederenspoorlijn Vee nendaal - Amersfoort verdwijnen om plaats te maken voor een meer effi ciënt kantoor van Van Gend en Loos. De toestand van het gebouw is de laatste tijd zo slecht geworden dat men tot deze maatregel moest over gaan. Men wil nu een meer voor dit doel aangepast verwerkingsgebouw voor goederen bouwen. De tekeningen voor dit gebouw zijn nog niet publie kelijk vrijgegeven. Het oude landelijke stationnetje heeft zich lang; tegen zijn steeds slech ter wordende staat verweerd. Na de oorlog werd het alleen nog maar ge bruikt als kantoor en goederendepöt voor Van Gend en Loos. Het heeft - ondanks het feit dat het aanvallen van Engelse jachtvliegtuigen in de oorlog doorstaan heeft - geen bestaansrecht meer mogen hebben. De B.L.O. school aan de Geerseweg kampt met ruimtegebrek. Het B.L.O. onderwijs wordt gegeven aan twee scholen, de Wilhelminaschool en de Oranjeschool. In de laatste school zijn de meest zwaar gehandicapte kinderen ondergebracht. Van de 109 leerlingen van de Wilhel minaschool is reeds een gehele klas overgeplaatst naar de Hervormde U.L.O. Het bestuur van de B.L.O. school overweegt uitbreiding van de klassen door de bouw van een nieuwe Oranjeschool waardoor de imbeciele leerlingen apart gehuisvest en de over bevolkte klassen van de Wilhelmina school ontlast zouden worden. De hui dige ruimte van de Oranjeschool zou dan door de kinderen, die nu naar de Hervormde U.L.O. trekken, kunnen worden benut. Er bestaat momenteel een behoorlijke wachtlijst, waarop kinderen voorko men, die plaatsing op de Wilhelmina school behoeven. Als gevolg van de beperkte ruimte bleef deze wachtlijst in omvang toenemen. N 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenenda'al Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties De groep marcheert 18 mijl per dag en volgt meestal de binnenwegen. Via Arnhem komen de Engelsen naar onze omgeving. Ze zullen door Veenendaal marcheren en vandaar over Eist en Amerongen naar de halteplaats Bun- nik trekken. Langs Montfoort, Gouda en Pijnacker hoopt men „De Hoek" te bereiken. De mannen vertrokken op 24 januari en doen er ruim een maand over om in het vaderland te arriveren. Bivak Zaterdagmiddag zullen de Engelsen vanuit Oostelijke richting Veenendaal binnenmarcheren. Zij zullen daarna hun kwartier opslaan in de Brandweerkazerne aan de Industrielaan. Van welke toegans- weg de militairen Veenendaal binnenko men is niet bekend. Zij voeren onderweg nog oefeningen uit en prefereren een rou te over de binnenwegen. Het is dus het meest aannemelijk dat de groep vanaf de Buurtlaan-oost, Benedeneind of Parallel weg binnenkomt. Of er nog een officiële ontvangst zal plaats hebben konden wij niet gewaar worden. Voor de veertigste maal hoopt de Veenendaalse winkeliersvereni ging op 19 februari a.s. haar jaar vergadering te houden. Dit feit zal niet zonder meer passeren: de 40 ste jaarvergadering zal een fees telijk karakter hebben. Woensdag passeerden de 47 Britse militairen de Nederlandse grens bü Grbenlo. De oud-international Abe Lenstra bood luitenant Litster (links) een krentenwegge van 50 pond aan. Rechts op de foto de commandant van de Lancashire Fusiliers de ko lonel James Wilson. (Cliché: De Gelderlander.) Dat een tehuis voor gehandicap ten noodzakelijk is, zal ieder be grijpen. Deze mensen missen meestal, met name als hun ou ders zijn weggevallen, een eigen woonverblijf. Door een tehuis Imn een stukje bestaanszekerheid in hun leven worden gebracht. Even goed als wij recht laten gelden in onze huidige maatschappij op bepaal de bestaanszekerheden, hebben deze mensen daar recht op. Ik ben er trouwens van over tuigd (en ik schaam mij als chris ten niet dit te erkennen), dat niet de maatschappij hen dit recht verleend, maar de God van Israël. Zoals men in de kerken zingt: ,,'t Is de Heer, Die 't recht der armen, der verdrukten gel den doet." Daarom wil ik deze aktie voor honderd procent aanbevelen. We komen nu eens niet op voor onze eigen rechten (een typische trek van de mensen) maar voor het recht van anderen. En we doen dit niet met woorden - een goedkope methode - maar met daden. Laat deze aktie - en in de toe komst dit tehuis - een teken zijn, dat in Veenendaal niet alleen ruimte is voor industrie en han del, maar ook voor de mens, de naaste in moeilijke omstandig heden. Ds. A. TERLOUW Industrie-predikant ACTIE „LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN" De eerste giften voor de grote actie t.b.v. het te stichten tehuis kwamen reeds bin nen. De Chr. Ger. Vrouwenvereniging „Bid en Werkt" (Beatrixstraat) schonk f 500,— voor het grote doel, terwijl de Chr. Ger. Vrouwenvereniging „Dient elkander door de liefde" (Hoofdstraat) f 250,over maakte. De actie moet nog verder op gang ko men, Particulieren kunnen ook hun gif ten overmaken op de Rotterdamse Bank t.n.v. Mevr. Hazenberg-de Jonge met als bijschrift: Actie „Laat ons niet alleen staan". Op dinsdag 18 februari is de grote in zamelingsavond. In een speciale bijeen komst in gebouw „Eltheto" zullen de gelden kunnen worden afgedragen. Laat Veenendaal haar gulle en goede hart tonen tijdens de actieperiode van 10 tot 15 februari. Tijdens een te Utrecht gehouden persconferentie werden door Ged. Staten de gegevens verstrekt, aan gaande de verdeling van de bouwvolumen voor 1964. In een duidelijke uiteenzetting van gedeputeerde Mr. H. W. de Vink werd benadrukt dat de gegeven cijfers voor de provincie Utrecht teleurstellend zijn. In het gedifferentieerde beleid van de huidige minister van bouwnijverheid Drs. Bogaers, waarin duide lijk een andere weg is ingeslagen zitten evenwel voldoende perspectieven om naar boven uit te wijken. De getallen zijn beslist geen absolute maxima, want de huidige minister wil geen enkele bouwactiviteit on benut laten, zo verklaarde Mr. de Vink. Uit de tabel onderaan volledig op genomen blijkt dat Veenendaal 134 wo ningen kreeg toegewezen, een verhoging van 24, gezien de cijfers van 1963. Rhenen komt op een totaal van 72, ter wijl Amerongen er gunstig afkomt met een getal van 47, wanneer men bedenkt dat deze gemeente in de laatste jaren een zeer gering aantal kreeg toegewezen. Renswoude zal 7 ongesubsidieerde wo ningen mogen bouwen. Op aanwijzing van de Minister zullen 410 woningen voor militairen worden ge reserveerd. Elasticiteit Het college van Ged. Staten verklaarde dat men teleurgesteld is door de geringe toewijzing aan deze provincie, maar er mag niet worden voorbijgezien dat het woningbouwprogramma 1964 een zekere elasticiteit eigen zal zijn, die het moge lijk maakt in bepaalde gevallen meer wo ningen te realiseren dan aanvankelijk zijn toegewezen. De huidige minister heeft in de grote bouwnota een aantal maatregelen aan gekondigd, waarbij een nieuw systeem zal worden gevolgd. Het departement liet vroeger praktisch alles over aan G.S., maar deze bewindsman trok de verant woordelijkheid naar zijn departement te rug en bracht de taak van G.S. tot een adviserende terug. Merkwaardig Het is wel een merkwaardig begin van de nieuwe procedure dat de toewijzingen geringer zijn dan in 1963 getuige de cij fers aldus Mr. de Vink. Vorig jaar kreeg onze provincie een volume van 4700, ter wijl er nu een aantal van 4230 is gepland. Het is echter nieuw en aantrekkelijk dat die gemeenten, die grotere moge lijkheden zien om het quantum te ver hogen door het plafond heen kunnen stoten. We zullen moeten afwachten of deze nieuwe methode de gewenste resultaten zal opleveren. Prognoses Een ander géval is dat de pro vincie Utrecht (misschien door haar vele natuurschoon) een grote aantrekkingskracht heeft. De be volkingsaanwas liep uit boven een 10 jaar geleden gedane schatting met 15.000 zielen. Hiervoor zou een contingent van 5000 woningen méér nodig zijn geweest. Deze ver snelde aanwas werd ter kennis van het ministerie gebracht, maar tot nu toe werd dit aantal niet ver disconteerd. De bewindsman is echter bereid over dit aspect met ons te spreken aldus Mr. de Vink. Capaciteit De bouwcapaciteiten in de provincie zijn groter dan het aantal toegewezen wo ningen. Er is een bouwcapaciteit voor 5000 woningen aanwezig, bijna 800 hoger dan het contingent. Juist in het doorstoten van het plafond zouden mogelijkheden ver borgen liggen het aantal van 5000 te be reiken. Landelijk is een grote reserve 11.000 wo ningen aangehouden. De provinciale re serve bedraagt 1000 woningen. Ze zijn in de eerste plannen nog niet verwerkt, maar er kunnen plotseling plannen opkomen die dan door de reserve kunnen worden ge realiseerd. Het systeem dat de minister wil volgen is attractief en er zou misschien meer uit te halen zijn dan uit de verdeling kan blijken. (Zie verder pag. 4) Schetsplan reeds goedgekeurd Het bestuur van het Chr. Lyceum hoopt en verwacht dit jaar met de aanbesteding van de bouw van het nieuwe Lyceum te beginnen. Zoals bekend zal dit nieuwe onderwijsinstituut verrijzen aan de Kerke- w(jk op de plaats waar de villa Melina heeft gestaan. Het bestuur kreeg thans de goedkeuring op het schetsplan en wacht nu op de goed keuring van het definitieve plan dat bij het betreffende Departement is ingediend. Wanneer ook deze laatste vergunning binnen is de verwachting is in het be gin van de zomer zal tot aanbesteding kunnen worden overgegaan. Met de bouw zal dan waarschijnlijk medio 1964 kunnen worden begonnen. Het oorspronkelijke, door de stedebouwkundige Ir. van Emb- den, opgestelde uitbreidingsplan „De Engelenburg" heeft een par tiële wijziging ondergaan. De opzet aan de noordrand een groep woningen rechtlijnig op te trekken werd in dier voege gewijzigd dat de huizen nu in groepen van drie zijn ge pland. Aan de oostkant zouden vier toren flats van 14 verdiepingen verrijzen. Er werden 3 torenflats in het schetsplan geschrapt, zodat er slechts 1 torenflat aan de oost en 1 aan de zuidkant blijft gehandhaafd. Aan de vijver bij de Industrielaan zijn een aantal flats geprojecteerd, die in het oorspronkelijk plan niet voor kwamen. Vandaag viert H.K.H. Prinses Beatrix, onze geliefde Kroonprinses, haar 26ste verjaardag. Op alle openbare gebouwen werd vandaag de drie kleur gehesen. Een feestelijke dag voor Haar, voor ons Koninklijk gezin en voor geheel ons volk. De Centrale Hervormde Kerkeraad heeft - diep geschokt - over de overgang van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene van de Ned. Hervormde Ke,rk naar het Rooms Katholieke geloof - haar droefheid hierover geuit in drie telegrammen aan Prinses Irene, de Koninklijke Familie en de Synode van de Nederlands Hervormde Kerk. AAN HARE KONINKLIJKE HOOGHEID PRINSES IRENE, SOESTDIJK. De centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente van Veenendaal is ten diepste bedroefd door het feit, dat U ge meend hebt de kerk en het geloof der reformatie te moeten loslaten. Voor de zaak der reformatie hebben ook Uw roemruchte vaderen goed en bloed geofferd, opdat God de Here door ons volk zou kunnen worden gediend naar Zijn Woord. De kerkeraad roept U bij deze op tot wederkeer tot de ge hoorzaamheid aan Gods Woord in gemeenschap met de be lijdenis der vaderen. De centrale kerkeraad voornoemd. AAN HARE MAJESTEIT KONINGIN JULIANA EN ZIJNE KONINKLIJKE HOOGHEID PRINS BERNHARD, De centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente van Veenendaal is ten diepste bedroefd door het feit, dat een van de leden van het Huis van Oranje gemeend heeft de kerk en het geloof der reformatie te moeten loslaten. Voor de zaak der reformatie hebben Uw roemruchte vaderen goed en bloed geofferd, opdat ons volk God de Here zou kun nen dienen naar Zijn Woord. De kerkeraad van Veenendaal roept U op tot trouw aan het Woord van God in gemeenschap met de belijdenis der vaderen. De centrale kerkeraad voornoemd. AAN HET MODERAMEN VAN DE SYNODE VAN DE NEDERLANDS HERVORMDE KERK, CARNEGIELAAN 9 TE 's-GRAVENHAGE, De centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente van Veenendaal verzoekt U dringend openlijk Uw droefheid uit te spreken over het feit, dat een van de leden van het Huis van Oranje gemeend heeft de Kerk en het geloof der vaderen de rug te moeten toekeren. De kerkeraad verzoekt U de Generale Synode te willen vra gen Vorstenhuis en Volk op te willen wekken naar aanleiding en in verband met deze gebeurtenis, tot gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift in gemeenschap met de belijdenis der vaderen. De centrale kerkeraad voornoemd. VEENENDAAL Vrijdag 31 jan., 7.30 uur, Elthe- tho. Feestavond personeelsver eniging Aug. Stenman Holland N.V. Zaterdag 1 febr., 8 uur, NVV ge bouw. Dansavond o.l.v. The Strangers. Dinsdag 4 febr., 8 uur, O.C.B. gebouw. Vertoning kleurendia's over Israël door heer Chr. A. van Duuren, Driebergen. Woensdag 5 febr., 8 uur, geb. Eltheto. Muziekavond aangebo den door Muziekhandel B. van Hees. Medewerking van musici- loog P. Chr. v. d. Westering. SCHERPENZEEL Vrijdag 31 jan., 8 uur, hotel Van Gelre. Contactavond vrijwillige brandweer. Vrijdag 31 jan., 8 uur, Markt- zicht. Jaarvergadering A.M.B.C. „P.I.O.S." Zaterdag 1 febr., 7 uur, Sociëteit. Uitvoering door Scherpenzeelse Harmonie. REACTIES OP RECENTE T.V.-UITZENDING Ook in onze omgeving zijn ten densen aanwezig, die wijzen op een teruggang in de verkoop van si garetten ten gunste van de pijp en kleine sigaar. Een en ander is dui delijk een gevolg van de anti-rook actie, die de laatste weken werd ingezet en speciaal van de uitzen dingen op de televisie. De verkoopleiding van een grote siga renfabriek verklaarde dat de verkoop van de kleinere soorten sigaren vooral in de laatste week met sprongen omhoog ging. Deze tendens geldt uitsluitend de binnen landse markt, de exportmarkt was min der gevoelig. Het bleek voorts dat in de grote bevolkingscentra, waar meer tele visie toestellen staan, de verkoop van si garetten sterk daalt, op het platteland minder. De t.v. uitzending van zaterdag 19 jan. maakte wel indruk zoals uit de verkoopcijfers mocht blijken. Bij een andere sigarenfabriek was deze grote stijging van de verkoop kleine siga ren niet zo duidelijk te onderkennen. In het algemeen blijkt het echter wel dat de pijp en de sigaar aan de winnende hand zijn. Sterke daling De winkeliers zijn wel enigszins ver ontrust over de teruggang in de sigaret- tenverkoop. Een winkelier uit Veenendaal verklaarde dat in de eerste week na de anti-rookaktie een daling van 40 tot 50°/» het gevolg was. Het blijkt echter dat er momenteel weer een lichte stijging is waar te nemen. Deze winkelier was ver baasd over het feit dat de Regering ener zijds het roken wil afremmen en ander zijds vorig jaar 80.000 nieuwe vergunnin gen voor rookartikelen verstrekte. Zelfs in patat-friteskramen zijn rookwaren te ver krijgen. Ook andere winkeliers in Veenendaal zagen een opgang van pijp en sigaren in de dagelijkse verkoop. In RHENEN is de verkoop van siga retten sterk afgenomen volgens onze zegs man. 't Is intussen voor ons slechter ge worden. Het gevaar voor longkanker kon deze sigarenwinkelier niet direct onder schrijven. Bij een aantal honden werd voor 80°/o longkanker geconstateerd en is daar ook verband aanwezig? Ik zie in de overal opduikende vervuiling van de lucht, die we inademen zeker zo groot ge vaar. Gassen uit auto's zijn minstens even slecht, dacht ik. In ELST steeg de verkoop van sigaren en pijptabak. Ook hier werd de laatste dagen een verminderde verkoop van siga retten geconstateerd. Amerongen vertoonde hetzelfde beeld. Vooral de pijptabak is daar aan de win nende hand. Het is niet best als het zo doorgaat, want wij willen onze omzet niet graag drastisch zien verminderen aldus onze Amerongse winkelier. In 't algemeen werd dus een tendens geconstateerd die wijst op een sterke stijging van het aantal pijprokers. Maar of al die jongelui, die nu manhaftig met een pijp op straat flaneren, dit vol zullen houden, betwijfelen de sigaren winkeliers. dat de voetbalvereniging GVW met ongeduld wacht op de opening van het nieuwe sportpark? dat het huidige terrein aan de Buurt - laan in een modderveld veranderde na de ingevallen dooi? dat het bestuur overweegt tijdelijk gastvrijheid te verzoeken bij een zustervereniging? 3UR6MAHS PRISMA PONTIAC OMEöA voor betere uurwerken liM.u.mxwmiHU.HJWl

De Vallei | 1964 | | pagina 1